event burgee venue burgee

2019 Wednesday Evening Series

Datchet Water Sailing Club

Results are provisional as of 16:37 on June 7, 2019

RS6 - 05/06/2019 at 19:30:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30:00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY MUSTO SKIFF 333 E Chapman   849 1.0 19:30:00 20:12:50 0:42:50 3 1:07:16 0:00:00 Created from sailno wizard
2 PY K1 73 Ian Duke   1070 2.0 19:30:00 20:24:33 0:54:33 3 1:07:59 0:00:34 Created from sailno wizard
3 PY RS AERO 9 2425 Andrew Wilson   1014 3.0 19:30:00 20:22:56 0:52:56 3 1:09:36 0:01:47 Created from sailno wizard
4 Laser LASER 210613 Mervyn Hughes   1099 4.0 19:30:00 20:27:57 0:57:57 3 1:10:18 0:02:30 Created from sailno wizard
5 PY WAYFARER 10878 Scott Hamilton Bob Maddex 1102 5.0 19:30:00 20:28:11 0:58:11 3 1:10:24 0:02:35  
6 PY FLYING FIFTEEN 4027 Mike Clapp Peter Morris 1015 6.0 19:30:00 20:24:54 0:54:54 3 1:12:07 0:03:42  
7 PY WAYFARER 10921 Tony Cooper Various 1102 7.0 19:30:00 20:30:02 1:00:02 3 1:12:38 0:04:26  
8 Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1145 8.0 19:30:00 20:12:00 0:42:00 2 1:13:22 0:03:29 Created from sailno wizard
9 Laser LASER 204029 Oliver Brown   1099 9.0 19:30:00 20:30:39 1:00:39 3 1:13:35 0:05:12 Created from sailno wizard
10 PY Contender 2706 S Jones   969 10.0 19:30:00 20:23:50 0:53:50 3 1:14:04 0:04:57 Created from sailno wizard
11 Laser LASER 144384 Steve Randell   1099 11.0 19:30:00 20:11:12 0:41:12 2 1:14:59 0:04:14  
12 PY FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Alex Abbey-Taylor 1015 12.0 19:30:00 20:27:58 0:57:58 3 1:16:09 0:06:46 Created from sailno wizard
13 Laser LASER 195222 Simon Etter   1099 12.7     OOD       Created from sailno wizard
14 Catamaran Handicap NACRA 16 CAT BOAT 3 P Keynes   725 13.0 19:30:00 20:11:35 0:41:35 3 1:16:29 0:05:00 Created from sailno wizard
15 PY WAYFARER 8454 Laura Hodges M Hodges 1102 14.0 19:30:00 20:12:25 0:42:25 2 1:16:59 0:05:21  
16 Catamaran Handicap GOODAL VIPER 119 Kit Lewis   721 15.0 19:30:00 20:11:45 0:41:45 3 1:17:12 0:05:22  
17 PY BUZZ 762 David Fulcher Tim Liddle 1030 16.0 19:30:00 20:29:39 0:59:39 3 1:17:13 0:07:41  
18 Laser LASER 136048 George Hoskins   1099 17.0 19:30:00 20:12:32 0:42:32 2 1:17:24 0:05:34  
19 Laser LASER 133603 SUE RISBRIGER   1099 18.0 19:30:00 20:12:42 0:42:42 2 1:17:42 0:05:44 Created from sailno wizard
20 Laser LASER 191113 Tony Wilson   1099 19.0 19:30:00 20:13:03 0:43:03 2 1:18:21 0:06:05  
21 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 1060 Mark Smith N Hume 658 20.0 19:30:00 20:21:34 0:51:34 4 1:18:22 0:07:18  
22 PY K1 131 Ian Klyne   1070 21.0 19:30:00 20:12:26 0:42:26 2 1:19:19 0:06:27 Created from sailno wizard
23 Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 SX 405 Paul Elliott Dragon Chops 695 21.3     OOD        
24 Catamaran Handicap FORMULA 18 2008 S Hale M Robinson 678 22.0 19:30:00 20:11:59 0:41:59 3 1:22:34 0:07:47 Created from sailno wizard
25 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 658 23.0 19:30:00 20:25:57 0:55:57 4 1:25:02 0:11:41  
26 Catamaran Handicap A CLASS 11 Wayne Rchards   683 24.0 19:30:00 20:14:03 0:44:03 3 1:26:00 0:09:35 Created from sailno wizard
27 PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Various 1015 28.0     DNF        
27 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 697 28.0     DNF        
27 Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 SX 411 D Bryan R Ryan 695 28.0     DNF       Created from sailno wizard

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

http://www.dwsc.co.uk/wednesday_evening.html
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com