event burgee venue burgee

Spring Series 2019

Datchet Water Sailing Club

Results are provisional as of 15:11 on April 14, 2019

R1 - 2 Flying Fifteen Fleet - 14/04/2019 at 10.30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1015 104800 11:28:12 0:40:12 4 0:39:36 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Peter Morris 1015 104800 11:28:29 0:40:29 4 0:39:53 1022.154 2.0

R2 - 2 Flying Fifteen Fleet - 14/04/2019 at 11.30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1015 113900 12:19:07 0:40:07 4 0:39:31 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Peter Morris 1015 113900 12:21:09 0:42:09 4 0:41:32 1066.446 2.0

R1 - 1 Fast Handicap Fleet - 14/04/2019 at 10.30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 105100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2706 Stuart Jones   969 105100 11:27:40 0:36:40 4 0:37:50 969 1.0
2 1 Fast Handicap   LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1145 105100 11:23:50 0:32:50 3 0:38:14 1156.927 2.0
3 1 Fast Handicap   K1 73 Ian Duke   1070 105100 11:22:40 0:31:40 3 0:39:28 1115.818 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1099 105100 11:23:58 0:32:58 3 0:40:00 1161.625 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 133603 Sue Risbridger   1099 105100 11:25:40 0:34:40 3 0:42:04 1221.527 5.0
6 1 Fast Handicap   FIREBALL 14991 Andy Robinson Max McCarroll 952 105100 11:22:21 0:31:21 3 0:43:54 1104.66 6.0
7 1 Fast Handicap   LASER 195222 Simon Etter   1099 105100 11:33:30 0:42:30 3 0:51:34 1497.545 7.0
8 1 Fast Handicap   BUZZ 762 David Fulcher R Newell 1030 105100 11:20:40 0:29:40 2 0:57:36 1568.018 8.0
9 1 Fast Handicap   ROOSTER 8.1 439 Tom Wilson   1051     DNF       10.0

R2 - 1 Fast Handicap Fleet - 14/04/2019 at 11.30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1145 113900 12:21:01 0:42:01 4 0:36:42 1145 1.0
2 1 Fast Handicap   CONTENDER 2706 Stuart Jones   969 113900 12:15:27 0:36:27 4 0:37:37 993.302 2.0
3 1 Fast Handicap   K1 73 Ian Duke   1070 113900 12:20:06 0:41:06 4 0:38:25 1120.02 3.0
4 1 Fast Handicap   LASER 195222 Simon Etter   1099 113900 12:22:30 0:43:30 4 0:39:35 1185.422 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1099 113900 12:23:56 0:44:56 4 0:40:53 1224.482 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 133603 Sue Risbridger   1099 113900 12:15:10 0:36:10 3 0:43:53 1314.108 6.0
7 1 Fast Handicap   ROOSTER 8.1 439 Tom Wilson   1051 113900 12:17:56 0:38:56 3 0:49:24 1414.634 7.0

R1 - Catamaran Handicap Fleet - 14/04/2019 at 10.30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1051
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   HOBIE PACIFIC (wings) 1261 Hunter Warden Lotte Krohn 740 1051 11:28:27 0:37:27 4 0:50:36 740 1.0

R2 - Catamaran Handicap Fleet - 14/04/2019 at 11.30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 113900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   HOBIE PACIFIC (wings) 1261 Hunter Warden Lotte Krohn 740 113900 12:15:45 0:36:45 4 0:49:40 740 1.0

R1 - Asymmetric Handicap Fleet - 14/04/2019 at 10.30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 154 Simon Geyman   1004 105100 11:26:23 0:35:23 4 0:35:15 1004 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 232 Paul Whitworth   1004 105100 11:27:58 0:36:58 4 0:36:49 1048.927 2.0

R2 - Asymmetric Handicap Fleet - 14/04/2019 at 11.30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 113900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 154 Simon Geyman   1004 113900 12:14:10 0:35:10 4 0:35:02 1004 1.0

R1 - 1 Youth Fleet - 14/04/2019 at 10.30

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R2 - 1 Youth Fleet - 14/04/2019 at 11.30

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com