event burgee venue burgee

Winter Series 2019 to 2020

Datchet Water Sailing Club

Results are provisional as of 15:10 on March 15, 2020

2 Flying Fifteen Fleet

Sailed: 17, Discards: 7, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Race 11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 Total Nett
                22/12/2019 22/12/2019 05/01/2020 05/01/2020 12/01/2020 12/01/2020 19/01/2020 19/01/2020 26/01/2020 26/01/2020 01/03/2020 01/03/2020 01/03/2020 01/03/2020 01/03/2020 01/03/2020 01/03/2020    
                11.00 11.00 11.00 11.00 11:11 12:20 12:20 12:20 11.05.00 120000 120000 123500 123500 123500 110000 110000 110000    
1st 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Charles Apthorp Atpthorp 1015 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 67.0 11.0
2nd 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (3.0) 2.0 (4.0) 3.0 (4.0) (4.0) 3.0 52.0 16.0
3rd 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 A Scott Angus Mitchall 1015 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 2.0 4.0 4.0 3.0 3.0 4.0 3.0 3.0 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 95.0 32.0
4th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1015 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 3.0 9.0 DNC 106.0 43.0
5th 2 Flying Fifteen   FF Classic 2260 J Hanson H Seldon 1040 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 2.0 2.0 2.0 1.0 2.0 110.0 47.0
6th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley/Simon Scullion 1015 3.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 140.0 77.0
7th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3490 Jon Christensen Jonathan Baggett 1015 4.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 142.0 79.0
8th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Alex Abbey-Taylor 1015 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 146.0 83.0

1 Fast Handicap Fleet

Sailed: 13, Discards: 5, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R5 R6 R9 R10 Race 11 R12 R15 R16 R17 R18 Total Nett
                22/12/2019 22/12/2019 28/12/2019 05/01/2020 05/01/2020 19/01/2020 19/01/2020 26/01/2020 26/01/2020 01/03/2020 01/03/2020 01/03/2020 01/03/2020    
                11.00 11.00 11.00 11.00 11.00 12:20 12:20 11.05.00 120000 123500 123500 110000 110000    
1st 1 Fast Handicap   RS AERO 7 2425-7 Andrew Wilson   1065 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 1.0 1.0 150.0 10.0
2nd 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10921 Anthony Cooper Sean Richardson 1102 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 6.9 OOD 2.0 1.0 2.0 4.0 7.0 4.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 194.9 54.9
3rd 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1099 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 4.0 7.0 9.0 3.0 7.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 230.0 90.0
4th 1 Fast Handicap   LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1145 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 9.0 5.0 4.0 5.0 6.0 8.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 233.0 93.0
5th 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 11223 Nick Harris Luke Howells 1102 3.0 4.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 3.0 3.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 3.0 28.0 DNC 240.0 100.0
6th 1 Fast Handicap   LASER 195222 Simon Etter   1099 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 8.0 8.0 9.0 7.0 14.7 OOD 14.7 OOD (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 257.4 117.4
7th 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1099 2.0 1.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 2.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 259.0 119.0
8th 1 Fast Handicap   CONTENDER 2706 Stuart Jones   969 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 3.0 2.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 3.0 1.0 28.0 DNC 28.0 DNC 261.0 121.0
9th 1 Fast Handicap   RS AERO 7 2001 Simon Geyman   1065 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 2.0 3.0 2.0 2.0 261.0 121.0
10th 1 Fast Handicap   ALBACORE 8211 S MCADAM S MAYHEW 1038 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 7.0 6.0 8.0 2.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 275.0 135.0
11th 1 Fast Handicap   K1 131 Ian Klyne   1070 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 5.0 6.0 9.0 9.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 281.0 141.0
12th 1 Fast Handicap   K1 62 Mike Beckett   1070 5.0 5.0 1.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 291.0 151.0
13th 1 Fast Handicap   WAYFARER 8454 Matthew Hodges Laura Hodges 1102 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 9.0 6.0 8.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 303.0 163.0
14th 1 Fast Handicap   RS AERO 5 2425-A5 Andrew Wilson   1136 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 1.0 2.0 28.0 DNC 28.0 DNC 311.0 171.0
15th 1 Fast Handicap   LASER 210356 Chris Nash   1099 1.0 2.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 311.0 171.0
16th 1 Fast Handicap Laser LASER 204029 Oliver Brown   1099 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 4.0 3.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 315.0 175.0
17th 1 Fast Handicap   LASER RADIAL 184765 Thomas Knight   1145 4.0 3.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 315.0 175.0
18th 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10878 S Hamilton B Maddesi 1102 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 22.1 OOD 5.0 10.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 317.1 177.1
19th 1 Fast Handicap Laser LASER 144384 Steve Randal   1099 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 5.0 5.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 318.0 178.0
20th 1 Fast Handicap   LASER 181343 Joc Tubb   1099 6.0 6.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 320.0 180.0
21st 1 Fast Handicap   ALBACORE 7179 Graham Darell Mike Bowers 1038 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 6.0 7.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 321.0 181.0
22nd 1 Fast Handicap   ALBACORE 7925 G Parull M Bowers 1038 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 8.0 6.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 322.0 182.0
23rd 1 Fast Handicap   LASER 197361 Ben Osbourne   1099 7.0 7.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 322.0 182.0
24th 1 Fast Handicap   LASER 195220 Simon Etter   1099 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 338.0 198.0
25th 1 Fast Handicap   RS 600 891 Robert Ellis-Paul   916 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 3.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 339.0 199.0
26th 1 Fast Handicap   LASER 142884 John Sweeney   1099 (28.0 DNC) 8.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 344.0 204.0
27th 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10921 Anthony Cooper Sean Richardson 1102 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 364.0 224.0

1 Youth Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett
                   
                   

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R3 R5 R6 Race 11 R12 Total Nett
                28/12/2019 05/01/2020 05/01/2020 26/01/2020 26/01/2020    
                11.00 11.00 11.00 11.05.00 120000    
1st Catamaran Handicap   A CLASS 50 David Tugwell   683 2.0 2.0 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 19.0 12.0
2nd Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 658 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 2.0 DNS 24.0 17.0
3rd Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 411 D Bryan R Bryan 713 (7.0 DNC) 1.0 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 24.0 17.0
4th Catamaran Handicap   FORMULA 18 2320 Max Goldsmith Crew 678 4.0 DNF 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 28.0 21.0
5th Catamaran Handicap   HOBIE 16 109857 John Prescott   812 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 29.0 22.0
6th Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 411 D Bryan R Bryan 713 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 35.0 28.0

Asymmetric Handicap Fleet

Sailed: 13, Discards: 5, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R5 R6 R9 R10 Race 11 R12 R15 R16 R17 R18 Total Nett
                22/12/2019 22/12/2019 28/12/2019 05/01/2020 05/01/2020 19/01/2020 19/01/2020 26/01/2020 26/01/2020 01/03/2020 01/03/2020 01/03/2020 01/03/2020    
                11.00 11.00 11.00 11.00 11.00 12:20 12:20 11.05.00 120000 123500 123500 110000 110000    
1st Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 113 Ian Stone   849 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 DNF (9.0 DNC) 9.0 DNC 64.0 19.0
2nd Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1004 1.0 2.0 5.0 DNS (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 68.0 23.0
3rd Asymmetric Handicap   LASER 4000/ 4000 4224 Daniel Fox Arabella Saberton 917 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 DNF 3.0 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 92.0 47.0
4th Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1004 2.0 1.0 5.0 DNS (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 98.0 53.0
5th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 086 Fred Cudmore   849 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 1.0 101.0 56.0
6th Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 351 Harry Wilson   849 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 102.0 57.0
7th Asymmetric Handicap   29ER 1951 Leo Wilkinson Oliver M 907 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 109.0 64.0
8th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 113 Ian Stone   849 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 117.0 72.0

R1 - 2 Flying Fifteen Fleet - 22/12/2019 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1015 110000 11:42:10 0:42:10   0:41:33 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 110000 11:43:40 0:43:40   0:43:01 1051.107 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley/Simon Scullion 1015 110000 11:44:21 0:44:21   0:43:42 1067.555 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3490 Jon Christensen Jonathan Baggett 1015 110000 11:47:37 0:47:37   0:46:55 1146.188 4.0

R2 - 2 Flying Fifteen Fleet - 22/12/2019 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 120000 12:43:27 0:43:27   0:42:48 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley/Simon Scullion 1015 120000 12:43:34 0:43:34   0:42:55 1017.725 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3490 Jon Christensen Jonathan Baggett 1015 120000 12:45:39 0:45:39   0:44:59 1066.392 3.0

R5 - 2 Flying Fifteen Fleet - 05/01/2020 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 110800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 110800 11:42:30 0:34:30   0:33:59 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Alex Abbey-Taylor 1015 110800 11:44:49 0:36:49   0:36:16 1083.157 2.0

R6 - 2 Flying Fifteen Fleet - 05/01/2020 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 120100 12:51:52 0:50:52   0:50:07 1015 1.0

R7 - 2 Flying Fifteen Fleet - 12/01/2020 at 11:11

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 111100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 111100 121335 1:02:35   1:01:40 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 A Scott Angus Mitchall 1015 111100 121425 1:03:25   1:02:29 1028.515 2.0

R8 - 2 Flying Fifteen Fleet - 12/01/2020 at 12:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 122000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 122000 125624 0:36:24   0:35:52 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 A Scott Angus Mitchall 1015 122000 125840 0:38:40   0:38:06 1078.205 2.0

R9 - 2 Flying Fifteen Fleet - 19/01/2020 at 12:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 112300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 112300 12:03:14 0:40:14   0:39:38 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Charles Apthorp Atpthorp 1015 112300 12:03:20 0:40:20   0:39:44 1017.523 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1015 112300 12:03:45 0:40:45   0:40:09 1028.034 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 A Scott Angus Mitchall 1015 112300 12:06:28 0:43:28   0:42:49 1096.57 4.0

R10 - 2 Flying Fifteen Fleet - 19/01/2020 at 12:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 122600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Charles Apthorp Atpthorp 1015 122600 13:12:36 0:46:36   0:45:55 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1015 122600 13:13:55 0:47:55   0:47:13 1043.678 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 122600 13:14:18 0:48:18   0:47:35 1052.028 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 A Scott Angus Mitchall 1015 122600 13:19:57 0:53:57   0:53:09 1175.091 4.0

Race 11 - 2 Flying Fifteen Fleet - 26/01/2020 at 11.05.00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 122600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Charles Apthorp Atpthorp 1015 11.05.00 11.31.41 0.26.41 3 0.26.17 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1015 11.05.00 11.32.14 0.27.14 3 0.26.50 1035.921 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 A Scott Angus Mitchall 1015 11.05.00 11.34.02 0.29.02 3 0.28.36 1104.391 3.0

R12 - 2 Flying Fifteen Fleet - 26/01/2020 at 120000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Charles Apthorp Atpthorp 1015 120000 12:19:53 0:19:53 4 0:19:35 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1015 120000 12:19:59 0:19:59 4 0:19:41 1020.105 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 A Scott Angus Mitchall 1015 120000 12:21:45 0:21:45 4 0:21:26 1110.289 3.0

R13 - 2 Flying Fifteen Fleet - 01/03/2020 at 120000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Charles Apthorp Atpthorp 1015 120000 12:29:00 0:29:00   0:28:34 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FF Classic 2260 J Hanson H Seldon 1040 120000 12:30:48 0:30:48   0:29:37 1078 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 120000 12:30:53 0:30:53   0:30:26 1080.917 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 A Scott Angus Mitchall 1015 120000 12:31:10 0:31:10   0:30:42 1090.833 4.0

R14 - 2 Flying Fifteen Fleet - 01/03/2020 at 123500

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Charles Apthorp Atpthorp 1015 123500 13:06:05 0:31:05   0:30:37 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 123500 13:07:40 0:32:40   0:32:11 1066.702 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 A Scott Angus Mitchall 1015 123500 13:08:31 0:33:31   0:33:01 1094.458 3.0

R15 - 2 Flying Fifteen Fleet - 01/03/2020 at 123500

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Charles Apthorp Atpthorp 1015 110900 113156 0:22:56 3 0:22:36 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FF Classic 2260 J Hanson H Seldon 1040 110900 11:32:35 0:23:35 3 0:22:41 1043.768 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 A Scott Angus Mitchall 1015 110900 11:33:44 0:24:44 3 0:24:22 1094.666 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 110900 11:33:45 0:24:45 3 0:24:23 1095.403 4.0

R16 - 2 Flying Fifteen Fleet - 01/03/2020 at 123500

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Charles Apthorp Atpthorp 1015 114400 12:11:27 0:27:27 3 0:27:03 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FF Classic 2260 J Hanson H Seldon 1040 114400 12:13:19 0:29:19 3 0:28:11 1084.022 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 114400 12:14:08 0:30:08 3 0:29:41 1114.22 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 A Scott Angus Mitchall 1015 114400 12:14:35 0:30:35 3 0:30:08 1130.859 4.0

R17 - 2 Flying Fifteen Fleet - 01/03/2020 at 110000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 111200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Charles Apthorp Atpthorp 1015 111200 11:34:55 0:22:55 3 0:22:35 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FF Classic 2260 J Hanson H Seldon 1040 111200 11:36:31 0:24:31 3 0:23:34 1085.865 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1015 111200 11:37:18 0:25:18 3 0:24:56 1120.56 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 111200 11:37:57 0:25:57 3 0:25:34 1149.349 4.0

R18 - 2 Flying Fifteen Fleet - 01/03/2020 at 110000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FF Classic 2260 J Hanson H Seldon 1040 115500 12:25:21 0:30:21   0:29:11 1040 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Charles Apthorp Atpthorp 1015 115500 12:25:02 0:30:02   0:29:35 1029.149 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1015 115500 12:27:39 0:32:39   0:32:10 1118.814 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 115500 12:28:35 0:33:35   0:33:05 1150.796 4.0

R19 - 2 Flying Fifteen Fleet - 01/03/2020 at 110000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 124000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Charles Apthorp Atpthorp 1015 124000 13:10:44 0:30:44   0:30:17 1015 1.0
2 2 Flying Fifteen   FF Classic 2260 J Hanson H Seldon 1040 124000 13:12:32 0:32:32   0:31:17 1074.447 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Various 1015 124000 13:13:54 0:33:54   0:33:24 1119.582 3.0

R1 - 1 Fast Handicap Fleet - 22/12/2019 at 11.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 110300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   LASER 210356 Chris Nash   1099 110300 11:48:35 0:45:35   0:41:29 1099 1.0
2 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1099 110300 11:49:07 0:46:07   0:41:58 1111.859 2.0
3 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 11223 Nick Harris Luke Howells 1102 110300 11:50:31 0:47:31   0:43:07 1145.612 3.0
4 1 Fast Handicap   LASER RADIAL 184765 Thomas Knight   1145 110300 11:53:12 0:50:12   0:43:51 1210.306 4.0
5 1 Fast Handicap   K1 62 Mike Beckett   1070 110300 11:50:07 0:47:07   0:44:02 1135.968 5.0
6 1 Fast Handicap   LASER 181343 Joc Tubb   1099 110300 11:51:25 0:48:25   0:44:03 1167.311 6.0
7 1 Fast Handicap   LASER 197361 Ben Osbourne   1099 110300 11:53:15 0:50:15   0:45:43 1211.512 7.0

R2 - 1 Fast Handicap Fleet - 22/12/2019 at 11.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1099 120300 12:48:23 0:45:23   0:41:18 1099 1.0
2 1 Fast Handicap   LASER 210356 Chris Nash   1099 120300 12:48:48 0:45:48   0:41:40 1109.09 2.0
3 1 Fast Handicap   LASER RADIAL 184765 Thomas Knight   1145 120300 12:50:44 0:47:44   0:41:41 1155.907 3.0
4 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 11223 Nick Harris Luke Howells 1102 120300 12:49:08 0:46:08   0:41:52 1117.162 4.0
5 1 Fast Handicap   K1 62 Mike Beckett   1070 120300 12:48:49 0:45:49   0:42:49 1109.494 5.0
6 1 Fast Handicap   LASER 181343 Joc Tubb   1099 120300 12:50:09 0:47:09   0:42:54 1141.781 6.0
7 1 Fast Handicap   LASER 197361 Ben Osbourne   1099 120300 12:51:30 0:48:30   0:44:08 1174.473 7.0
8 1 Fast Handicap   LASER 142884 John Sweeney   1099 120300 12:55:30 0:52:30   0:47:46 1271.337 8.0

R3 - 1 Fast Handicap Fleet - 28/12/2019 at 11.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 110900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   K1 62 Mike Beckett   1070 110900 11:41:30 0:32:30 2 0:30:22 1070 1.0
2 1 Fast Handicap   LASER 195220 Simon Etter   1099 110900 11:43:42 0:34:42 2 0:31:34 1142.431 2.0
3 1 Fast Handicap   RS 600 891 Robert Ellis-Paul   916 110900 11:46:40 0:37:40 2 0:41:07 1240.103 3.0
4 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10921 Anthony Cooper Sean Richardson 1102     OOD       6.9
5 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10878 S Hamilton B Maddesi 1102     OOD       22.1

R5 - 1 Fast Handicap Fleet - 05/01/2020 at 11.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 110800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   RS AERO 7 2425-7 Andrew Wilson   1065 110800 11:41:35 0:33:35   0:31:32 1065 1.0
2 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10921 Anthony Cooper Sean Richardson 1102 110800 11:43:52 0:35:52   0:32:33 1137.409 2.0
3 1 Fast Handicap   CONTENDER 2706 Stuart Jones   969 110800 11:39:40 0:31:40   0:32:41 1004.218 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1099 110800 114400 0:36:00   0:32:45 1141.638 4.0
5 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10878 S Hamilton B Maddesi 1102 110800 11:44:30 0:36:30   0:33:07 1157.494 5.0
6 1 Fast Handicap   ALBACORE 7179 Graham Darell Mike Bowers 1038 110800 11:42:40 0:34:40   0:33:24 1099.355 6.0
7 1 Fast Handicap   ALBACORE 8211 S MCADAM S MAYHEW 1038 110800 11:43:33 0:35:33   0:34:15 1127.367 7.0
8 1 Fast Handicap   LASER 195222 Simon Etter   1099 110800 11:45:50 0:37:50   0:34:26 1199.777 8.0
9 1 Fast Handicap   LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1145 110800 11:49:24 0:41:24   0:36:09 1312.883 9.0

R6 - 1 Fast Handicap Fleet - 05/01/2020 at 11.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10921 Anthony Cooper Sean Richardson 1102 120100 12:53:44 0:52:44   0:47:51 1102 1.0
2 1 Fast Handicap   CONTENDER 2706 Stuart Jones   969 120100 12:47:37 0:46:37   0:48:06 974.176 2.0
3 1 Fast Handicap   RS AERO 7 2425-7 Andrew Wilson   1065 120100 12:53:17 0:52:17   0:49:06 1092.596 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1099 120100 12:56:24 0:55:24   0:50:25 1157.727 4.0
5 1 Fast Handicap   LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1145 120100 12:59:14 0:58:14   0:50:52 1216.937 5.0
6 1 Fast Handicap   ALBACORE 8211 S MCADAM S MAYHEW 1038 120100 12:54:26 0:53:26   0:51:29 1116.628 6.0
7 1 Fast Handicap   ALBACORE 7179 Graham Darell Mike Bowers 1038 120100 12:54:27 0:53:27   0:51:30 1116.977 7.0
8 1 Fast Handicap   LASER 195222 Simon Etter   1099 120100 12:58:21 0:57:21   0:52:11 1198.477 8.0
9 1 Fast Handicap   WAYFARER 8454 Matthew Hodges Laura Hodges 1102 120100 12:59:08 0:58:08   0:52:45 1214.847 9.0
10 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10878 S Hamilton B Maddesi 1102 120100 13:02:05 1:01:05   0:55:26 1276.495 10.0

R9 - 1 Fast Handicap Fleet - 19/01/2020 at 12:20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 112600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   RS AERO 7 2425-7 Andrew Wilson   1065 112600 12:09:00 0:43:00   0:40:23 1065 1.0
2 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10921 Anthony Cooper Sean Richardson 1102 112600 12:10:32 0:44:32   0:40:25 1102.977 2.0
3 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 11223 Nick Harris Luke Howells 1102 112600 12:12:34 0:46:34   0:42:15 1153.337 3.0
4 1 Fast Handicap   LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1145 112600 12:15:24 0:49:24   0:43:09 1223.512 4.0
5 1 Fast Handicap   K1 131 Ian Klyne   1070 112600 12:13:09 0:47:09   0:44:04 1167.785 5.0
6 1 Fast Handicap   WAYFARER 8454 Matthew Hodges Laura Hodges 1102 112600 12:14:40 0:48:40   0:44:10 1205.349 6.0
7 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1099 112600 12:15:09 0:49:09   0:44:43 1217.32 7.0
8 1 Fast Handicap   ALBACORE 8211 S MCADAM S MAYHEW 1038 112600 12:12:35 0:46:35   0:44:53 1153.75 8.0
9 1 Fast Handicap   LASER 195222 Simon Etter   1099 112600 12:20:14 0:54:14   0:49:21 1343.221 9.0

R10 - 1 Fast Handicap Fleet - 19/01/2020 at 12:20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 123100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   RS AERO 7 2425-7 Andrew Wilson   1065 123100 13:19:58 0:48:58   0:45:59 1065 1.0
2 1 Fast Handicap   ALBACORE 8211 S MCADAM S MAYHEW 1038 123100 13:23:17 0:52:17   0:50:22 1137.136 2.0
3 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 11223 Nick Harris Luke Howells 1102 123100 13:26:34 0:55:34   0:50:25 1208.547 3.0
4 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10921 Anthony Cooper Sean Richardson 1102 123100 13:29:11 0:58:11   0:52:48 1265.458 4.0
5 1 Fast Handicap   LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1145 123100 13:31:40 1:00:40   0:52:59 1319.469 5.0
6 1 Fast Handicap   K1 131 Ian Klyne   1070 123100 13:28:53 0:57:53   0:54:06 1258.933 6.0
7 1 Fast Handicap   LASER 195222 Simon Etter   1099 123100 13:31:40 1:00:40   0:55:12 1319.469 7.0
8 1 Fast Handicap   WAYFARER 8454 Matthew Hodges Laura Hodges 1102 123100 13:33:58 1:02:58   0:57:08 1369.493 8.0
9 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1099 123100 13:34:04 1:03:04   0:57:23 1371.668 9.0

Race 11 - 1 Fast Handicap Fleet - 26/01/2020 at 11.05.00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 123100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   RS AERO 7 2425-7 Andrew Wilson   1065 11.08.00 11.36.08 0.28.08 3 0.26.25 1065 1.0
2 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1099 11.08.00 11.37.12 0.29.12 3 0.26.34 1105.379 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1099 11.08.00 11.37.48 0.29.48 3 0.27.07 1128.092 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 204029 Oliver Brown   1099 11.08.00 11.37.49 0.29.49 3 0.27.08 1128.723 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 144384 Steve Randal   1099 11.08.00 11.38.19 0.30.19 3 0.27.35 1147.651 5.0
6 1 Fast Handicap   LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1145 110800 11:40:00 0:32:00 3 0:27:57 1211.374 6.0
7 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10921 Anthony Cooper Sean Richardson 1102 11.08.00 11.38.52 0.30.52 3 0.28.01 1168.472 7.0
8 1 Fast Handicap   ALBACORE 7925 G Parull M Bowers 1038 110800 11:38:41 0:30:41 3 0:29:34 1161.531 8.0
9 1 Fast Handicap   K1 131 Ian Klyne   1070 11.08.00 11.39.59 0.31.59 3 0.29.53 1210.743 9.0
10 1 Fast Handicap   LASER 195222 Simon Etter   1099     OOD       14.7

R12 - 1 Fast Handicap Fleet - 26/01/2020 at 120000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   RS AERO 7 2425-7 Andrew Wilson   1065 120300 12:21:57 0:18:57 4 0:17:48 1065 1.0
2 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1099 120300 12:23:57 0:20:57 4 0:19:04 1177.401 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 204029 Oliver Brown   1099 120300 12:25:06 0:22:06 4 0:20:07 1242.032 3.0
4 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10921 Anthony Cooper Sean Richardson 1102 120300 12:26:29 0:23:29 4 0:21:19 1319.776 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 144384 Steve Randal   1099 120300 12:26:54 0:23:54 4 0:21:45 1343.193 5.0
6 1 Fast Handicap   ALBACORE 7925 G Parull M Bowers 1038 120300 12:25:59 0:22:59 4 0:22:09 1291.675 6.0
7 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1099 120300 12:27:36 0:24:36 4 0:22:23 1382.533 7.0
8 1 Fast Handicap   LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1145 120300 12:28:50 0:25:50 4 0:22:34 1451.847 8.0
9 1 Fast Handicap   K1 131 Ian Klyne   1070 120300 12:28:30 0:25:30 4 0:23:50 1433.113 9.0
10 1 Fast Handicap   LASER 195222 Simon Etter   1099     OOD       14.7

R15 - 1 Fast Handicap Fleet - 01/03/2020 at 123500

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   RS AERO 5 2425-A5 Andrew Wilson   1136 110900 11:33:58 0:24:58 3 0:21:59 1136 1.0
2 1 Fast Handicap   RS AERO 7 2001 Simon Geyman   1065 110900 11:33:00 0:24:00 3 0:22:32 1092.016 2.0
3 1 Fast Handicap   CONTENDER 2706 Stuart Jones   969 110900 11:37:34 0:28:34 3 0:29:29 1299.802 3.0

R16 - 1 Fast Handicap Fleet - 01/03/2020 at 123500

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2706 Stuart Jones   969 114400 12:17:49 0:33:49 4 0:34:54 969 1.0
2 1 Fast Handicap   RS AERO 5 2425-A5 Andrew Wilson   1136 114400 12:25:29 0:41:29 4 0:36:31 1188.685 2.0
3 1 Fast Handicap   RS AERO 7 2001 Simon Geyman   1065 114400 12:23:07 0:39:07 4 0:36:44 1120.869 3.0

R17 - 1 Fast Handicap Fleet - 01/03/2020 at 110000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 111200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   RS AERO 7 2425-7 Andrew Wilson   1065 111200 11:37:40 0:25:40 3 0:24:06 1065 1.0
2 1 Fast Handicap   RS AERO 7 2001 Simon Geyman   1065 111200 11:37:53 0:25:53 3 0:24:18 1073.99 2.0
3 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 11223 Nick Harris Luke Howells 1102 111200 11:37:33 0:25:33 2 0:34:47 1590.239 3.0

R18 - 1 Fast Handicap Fleet - 01/03/2020 at 110000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   RS AERO 7 2425-7 Andrew Wilson   1065 115500 12:27:22 0:32:22   0:30:23 1065 1.0
2 1 Fast Handicap   RS AERO 7 2001 Simon Geyman   1065 115500 12:32:06 0:37:06   0:34:50 1220.747 2.0

R3 - Catamaran Handicap Fleet - 28/12/2019 at 11.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 110900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   HOBIE 16 109857 John Prescott   812 110900 11:48:12 0:39:12 3 0:48:17 812 1.0
2 Catamaran Handicap   A CLASS 50 David Tugwell   683 110900 11:45:35 0:36:35 3 0:53:34 757.798 2.0
3 Catamaran Handicap   FORMULA 18 2320 Max Goldsmith Crew 678     DNF       4.0

R5 - Catamaran Handicap Fleet - 05/01/2020 at 11.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 111400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 411 D Bryan R Bryan 713 111400 11:44:03 0:30:03   0:42:09 713 1.0
2 Catamaran Handicap   A CLASS 50 David Tugwell   683 111400 11:43:01 0:29:01   0:42:29 688.482 2.0
3 Catamaran Handicap   FORMULA 18 2320 Max Goldsmith Crew 678 111400 11:44:28 0:30:28   0:44:56 722.886 3.0

R6 - Catamaran Handicap Fleet - 05/01/2020 at 11.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   A CLASS 50 David Tugwell   683 120400 12:43:21 0:39:21   0:57:37 683 1.0
2 Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 411 D Bryan R Bryan 713 120400 12:46:35 0:42:35   0:59:43 739.121 2.0

Race 11 - Catamaran Handicap Fleet - 26/01/2020 at 11.05.00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 110400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 658 11.08.00 11.38.09 0.30.09 3 0.45.49 658 1.0

R12 - Catamaran Handicap Fleet - 26/01/2020 at 120000

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 110400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 658 DNS 2.0

R1 - Asymmetric Handicap Fleet - 22/12/2019 at 11.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 110600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1004 110600 11:47:15 0:41:15   0:41:05 1004 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1004 110600 11:49:40 0:43:40   0:43:30 1062.82 2.0

R2 - Asymmetric Handicap Fleet - 22/12/2019 at 11.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1004 120300 12:38:24 0:35:24   0:35:16 1004 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1004 120300 12:39:25 0:36:25   0:36:16 1032.834 2.0

R3 - Asymmetric Handicap Fleet - 28/12/2019 at 11.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 110900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   29ER 1951 Leo Wilkinson Oliver M 907 110900 11:47:17 0:38:17 3 0:42:13 907 1.0
2 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 113 Ian Stone   849 110900 11:40:14 0:31:14 2 0:55:11 1109.96 2.0
3 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1004 110900 11:43:05 DNS 3     5.0
3 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1004 110900 11:42:23 DNS 3     5.0

R5 - Asymmetric Handicap Fleet - 05/01/2020 at 11.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 111400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 113 Ian Stone   849 111400 11:43:07 0:29:07   0:34:18 849 1.0
2 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 351 Harry Wilson   849 111400 11:47:04 0:33:04   0:38:57 964.176 2.0
3 Asymmetric Handicap   LASER 4000/ 4000 4224 Daniel Fox Arabella Saberton 917     DNF       4.0

R6 - Asymmetric Handicap Fleet - 05/01/2020 at 11.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 351 Harry Wilson   849 120400 12:44:28 0:40:28   0:47:40 849 1.0
2 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 113 Ian Stone   849 120400 12:48:05 0:44:05   0:51:55 924.879 2.0
3 Asymmetric Handicap   LASER 4000/ 4000 4224 Daniel Fox Arabella Saberton 917 120400 12:58:01 0:54:01   0:58:54 1133.282 3.0

R9 - Asymmetric Handicap Fleet - 19/01/2020 at 12:20

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 112600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1004 112600 12:07:13 0:41:13   0:41:03 1004 1.0
2 Asymmetric Handicap   LASER 4000/ 4000 4224 Daniel Fox Arabella Saberton 917 112600 12:08:03 0:42:03   0:45:51 1024.299 2.0

R10 - Asymmetric Handicap Fleet - 19/01/2020 at 12:20

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 123100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1004 123100 13:21:53 0:50:53   0:50:41 1004 1.0
2 Asymmetric Handicap   LASER 4000/ 4000 4224 Daniel Fox Arabella Saberton 917 123100 13:18:02 0:47:02   0:51:17 928.034 2.0

Race 11 - Asymmetric Handicap Fleet - 26/01/2020 at 11.05.00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 123100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 113 Ian Stone   849 110800 11:36:41 0:28:41 4 0:33:47 849 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1004 11.08.00 11.37.05 0.29.05 3 0.38.37 1147.786 2.0

R12 - Asymmetric Handicap Fleet - 26/01/2020 at 120000

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 113 Ian Stone   849 120300 12:17:56 0:14:56 5 0:17:35 849 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1004 120300 12:18:21 0:15:21 3 0:25:29 1454.481 2.0

R15 - Asymmetric Handicap Fleet - 01/03/2020 at 123500

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 113 Ian Stone   849 110900 11:36:30 0:27:30 4 0:32:23 849 1.0

R16 - Asymmetric Handicap Fleet - 01/03/2020 at 123500

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 113 Ian Stone   849 DNF 2.0

R17 - Asymmetric Handicap Fleet - 01/03/2020 at 110000

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 111200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 086 Fred Cudmore   849 111200 11:39:10 0:27:10   0:32:00 849 1.0

R18 - Asymmetric Handicap Fleet - 01/03/2020 at 110000

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 086 Fred Cudmore   849 115500 12:29:15 0:34:15   0:40:20 849 1.0

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com