event burgee venue burgee

Winter Warm Up Series 2014

Datchet Water SC

Results as of 14:58 on February 2, 2014

Youth Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Total Nett

Start 3 Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Total Nett

Start 1 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY WWU R1 WWU R2 Total Nett
1st Start 1   CONTENDER 2404 DWSC Roger Gates   982 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Start 1   LASER 179736 DWSC David Rickard   1087 2.0 5.0 7.0 7.0
3rd Start 1   LASER 4.7 184315 DWSC Jordan Giles   1180 3.0 4.0 7.0 7.0
4th Start 1   CONTENDER 2512 Mengeham Rythe SC Daniel Taylor   982 9.0 1.0 10.0 10.0
5th Start 1   LASER 186034 DWSC Paul Robinson   1087 5.0 6.0 11.0 11.0
6th Start 1   LASER 176866 DWSC Oliver Brown   1087 6.0 7.0 13.0 13.0
7th Start 1   WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddox 1101 7.0 8.0 15.0 15.0
8th Start 1   505 9002 Shoreham Peter Bennett Tyler Hamsworth 902 13.0 3.0 16.0 16.0
9th Start 1   CONTENDER 2465 DWSC Stuart Jones   982 4.0 12.0 16.0 16.0
10th Start 1   LASER 204029 DWSC Tristan Beckett   1087 8.0 9.0 17.0 17.0
11th Start 1   LASER 136048 DWSC George Hoskins   1087 10.0 11.0 21.0 21.0
12th Start 1   WAYFARER 10984 DWSC Nick Harris Jon Ryan 1101 12.0 10.0 22.0 22.0
13th Start 1   WAYFARER 10921 DWSC Anthony Cooper Derek Lambert 1101 11.0 15.0 DNF 26.0 26.0
14th Start 1   LASER 195222   Simon etter   1087 15.0 DNC 13.0 28.0 28.0

Start 2 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY WWU R1 WWU R2 Total Nett
1st Start 2   FLYING FIFTEEN 3821 Parkstone Patrick Keates David Culpan 1020 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Start 2   FLYING FIFTEEN 4020 Parkstone Graham Scroogle Ben Scroogle 1020 3.0 1.0 4.0 4.0
3rd Start 2   FLYING FIFTEEN 3957 DWSC Charles Apthorp Allan Green 1020 2.0 3.0 5.0 5.0
4th Start 2   FLYING FIFTEEN 3536 DWSC Mervyn Wright Various 1020 4.0 4.0 8.0 8.0
5th Start 2   FLYING FIFTEEN 3562 DWSC Michael Clapp Ian Klyne 1020 6.0 5.0 11.0 11.0
6th Start 2   FLYING FIFTEEN 3559 DWSC Dominick Hume David Hume 1020 5.0 7.0 DNC 12.0 12.0

Start 4 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY WWU R1 WWU R2 Total Nett
1st Start 4   RS 800 1166 DWSC Ralph Singleton Sophie Singleton 820 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Start 4   MUSTO SKIFF 456 DWSC Segei Samuz   860 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Start 4   MUSTO SKIFF 260 DWSC M Cooper   860 4.0 3.0 7.0 7.0
4th Start 4   RS 100 10.2 481 DWSC Doug Struth   992 2.0 6.0 8.0 8.0
5th Start 4   MUSTO SKIFF 64 DWSC Jason Rickards   860 5.0 4.0 9.0 9.0
6th Start 4   RS 400 1189 DWSC Pete Bennett Liss Bennett 947 6.0 5.0 11.0 11.0
7th Start 4   RS VISION 1244 DWSC Malcolm Butler Mick Stratford 1096 8.0 8.0 16.0 16.0
8th Start 4   MUSTO SKIFF 152 DWSC Nicholas Lake   860 7.0 10.0 17.0 17.0
9th Start 4   RS 500 1037 DWSC Max Gurassa Conrad Bannister 975 9.0 9.0 18.0 18.0
10th Start 4   RS 100 8.4 250 DWSC John Kewling   1000 12.0 DNC 7.0 19.0 19.0
11th Start 4   RS 100 10.2 221 DWSC Martin Wilson   992 12.0 DNF 12.0 DNC 24.0 24.0

Start 5 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY WWU R1 WWU R2 Total Nett
1st Start 5   Dart 18 Cat Boat 7347 DWSC Barry Peters   868 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Start 5   Spitfire 160 Eastbourne Oli Greber Jessica Eales 718 3.0 1.0 4.0 4.0
3rd Start 5   Spitfire 106   Oliver King James King 718 2.0 3.0 5.0 5.0
4th Start 5   Hurricane 5.9 SX 483 Bala SC John Tuckwell Chelsea Furber 698 4.0 4.0 8.0 8.0
5th Start 5   Nacra Inter 20 007 DWSC Jon Senior Paul Skinback 666 6.0 5.0 11.0 11.0
6th Start 5   Hurricane 5.9 SX 118 DWSC Paul McKay Andrew Bedford 698 5.0 7.0 12.0 12.0
7th Start 5   Spitfire 074 Worthing Caleb Cooper Nia Crockford 718 9.0 DNC 6.0 15.0 15.0
8th Start 5   Nacra Inter 20 1060 DWSC Mark Smith Graeme Hughes 666 9.0 DSQ 9.0 DNF 18.0 18.0

Start 6 Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Total Nett

WWU R1 - Youth Fleet - 02.02.14 at 1031

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

WWU R2 - Youth Fleet - 02.02.14 at 1138

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

WWU R1 - Start 3 Fleet - 02.02.14 at 1031

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

WWU R2 - Start 3 Fleet - 02.02.14 at 1138

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

WWU R1 - Start 1 Fleet - 02.02.14 at 1031

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103100
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Start 1   CONTENDER 2404 DWSC Roger Gates   982 103100 11:08:22 0:37:22 3 0:38:03 1.0
2 Start 1   LASER 179736 DWSC David Rickard   1087 103100 11:13:30 0:42:30 3 0:39:06 2.0
3 Start 1   LASER 4.7 184315 DWSC Jordan Giles   1180 103100 11:19:24 0:48:24 3 0:41:01 3.0
4 Start 1   CONTENDER 2465 DWSC Stuart Jones   982 103100 11:11:43 0:40:43 3 0:41:28 4.0
5 Start 1   LASER 186034 DWSC Paul Robinson   1087 103100 11:16:53 0:45:53 3 0:42:13 5.0
6 Start 1   LASER 176866 DWSC Oliver Brown   1087 103100 11:17:11 0:46:11 3 0:42:29 6.0
7 Start 1   WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddox 1101 103100 11:18:37 0:47:37 3 0:43:15 7.0
8 Start 1   LASER 204029 DWSC Tristan Beckett   1087 103100 11:18:04 0:47:04 3 0:43:18 8.0
9 Start 1   CONTENDER 2512 Mengeham Rythe SC Daniel Taylor   982 103100 11:14:10 0:43:10 3 0:43:57 9.0
10 Start 1   LASER 136048 DWSC George Hoskins   1087 103100 11:20:25 0:49:25 3 0:45:28 10.0
11 Start 1   WAYFARER 10921 DWSC Anthony Cooper Derek Lambert 1101 103100 11:22:04 0:51:04 3 0:46:23 11.0
12 Start 1   WAYFARER 10984 DWSC Nick Harris Jon Ryan 1101 103100 11:23:18 0:52:18 3 0:47:30 12.0
13 Start 1   505 9002 Shoreham Peter Bennett Tyler Hamsworth 902 103100 11:18:40 0:47:40 3 0:52:51 13.0
14 Start 1   LASER 195222   Simon etter   1087     DNC     15.0

WWU R2 - Start 1 Fleet - 02.02.14 at 1138

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 114100
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Start 1   CONTENDER 2512 Mengeham Rythe SC Daniel Taylor   982 114100 12:30:29 0:49:29 4 0:50:23 1.0
2 Start 1   CONTENDER 2404 DWSC Roger Gates   982 114100 12:30:33 0:49:33 4 0:50:27 2.0
3 Start 1   505 9002 Shoreham Peter Bennett Tyler Hamsworth 902 114100 12:28:02 0:47:02 4 0:52:09 3.0
4 Start 1   LASER 4.7 184315 DWSC Jordan Giles   1180 114100 12:28:39 0:47:39 3 0:53:51 4.0
5 Start 1   LASER 179736 DWSC David Rickard   1087 114100 12:25:02 0:44:02 3 0:54:01 5.0
6 Start 1   LASER 186034 DWSC Paul Robinson   1087 114100 12:26:01 0:45:01 3 0:55:13 6.0
7 Start 1   LASER 176866 DWSC Oliver Brown   1087 114100 12:26:14 0:45:14 3 0:55:29 7.0
8 Start 1   WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddox 1101 114100 12:27:44 0:46:44 3 0:56:36 8.0
9 Start 1   LASER 204029 DWSC Tristan Beckett   1087 114100 12:27:20 0:46:20 3 0:56:50 9.0
10 Start 1   WAYFARER 10984 DWSC Nick Harris Jon Ryan 1101 114100 12:28:18 0:47:18 3 0:57:17 10.0
11 Start 1   LASER 136048 DWSC George Hoskins   1087 114100 12:30:00 0:49:00 3 1:00:06 11.0
12 Start 1   CONTENDER 2465 DWSC Stuart Jones   982 114100 12:28:58 0:47:58 3 1:05:08 12.0
13 Start 1   LASER 195222   Simon etter   1087 114100 12:34:14 0:53:14 3 1:05:18 13.0
14 Start 1   WAYFARER 10921 DWSC Anthony Cooper Derek Lambert 1101     DNF     15.0

WWU R1 - Start 2 Fleet - 02.02.14 at 1031

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Start 2   FLYING FIFTEEN 3821 Parkstone Patrick Keates David Culpan 1020 104000 11:20:48 0:40:48 3 0:40:00 1.0
2 Start 2   FLYING FIFTEEN 3957 DWSC Charles Apthorp Allan Green 1020 104000 11:21:04 0:41:04 3 0:40:16 2.0
3 Start 2   FLYING FIFTEEN 4020 Parkstone Graham Scroogle Ben Scroogle 1020 104000 11:21:52 0:41:52 3 0:41:03 3.0
4 Start 2   FLYING FIFTEEN 3536 DWSC Mervyn Wright Various 1020 104000 11:22:08 0:42:08 3 0:41:18 4.0
5 Start 2   FLYING FIFTEEN 3559 DWSC Dominick Hume David Hume 1020 104000 11:22:38 0:42:38 3 0:41:48 5.0
6 Start 2   FLYING FIFTEEN 3562 DWSC Michael Clapp Ian Klyne 1020 104000 11:27:16 0:47:16 3 0:46:20 6.0

WWU R2 - Start 2 Fleet - 02.02.14 at 1138

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113800
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Start 2   FLYING FIFTEEN 4020 Parkstone Graham Scroogle Ben Scroogle 1020 113800 12:29:51 0:51:51 4 0:50:50 1.0
2 Start 2   FLYING FIFTEEN 3821 Parkstone Patrick Keates David Culpan 1020 113800 12:30:12 0:52:12 4 0:51:11 2.0
3 Start 2   FLYING FIFTEEN 3957 DWSC Charles Apthorp Allan Green 1020 113800 12:30:24 0:52:24 4 0:51:22 3.0
4 Start 2   FLYING FIFTEEN 3536 DWSC Mervyn Wright Various 1020 113800 12:30:47 0:52:47 4 0:51:45 4.0
5 Start 2   FLYING FIFTEEN 3562 DWSC Michael Clapp Ian Klyne 1020 113800 12:36:09 0:58:09 4 0:57:01 5.0
6 Start 2   FLYING FIFTEEN 3559 DWSC Dominick Hume David Hume 1020     DNC     7.0

WWU R1 - Start 4 Fleet - 02.02.14 at 1031

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 103400
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Start 4   RS 800 1166 DWSC Ralph Singleton Sophie Singleton 820 103400 11:11:45 0:37:45 4 0:46:02 1.0
2 Start 4   RS 100 10.2 481 DWSC Doug Struth   992 103400 11:13:39 0:39:39 3 0:53:18 2.0
3 Start 4   MUSTO SKIFF 456 DWSC Segei Samuz   860 103400 11:21:15 0:47:15 4 0:54:57 3.0
4 Start 4   MUSTO SKIFF 260 DWSC M Cooper   860 103400 11:24:10 0:50:10 4 0:58:20 4.0
5 Start 4   MUSTO SKIFF 64 DWSC Jason Rickards   860 103400 11:25:23 0:51:23 4 0:59:45 5.0
6 Start 4   RS 400 1189 DWSC Pete Bennett Liss Bennett 947 103400 11:16:44 0:42:44 3 1:00:10 6.0
7 Start 4   MUSTO SKIFF 152 DWSC Nicholas Lake   860 103400 11:26:52 0:52:52 4 1:01:28 7.0
8 Start 4   RS VISION 1244 DWSC Malcolm Butler Mick Stratford 1096 103400 11:28:11 0:54:11 3 1:05:55 8.0
9 Start 4   RS 500 1037 DWSC Max Gurassa Conrad Bannister 975 103400 11:26:52 0:52:52 3 1:12:18 9.0
10 Start 4   RS 100 8.4 250 DWSC John Kewling   1000     DNC     12.0
10 Start 4   RS 100 10.2 221 DWSC Martin Wilson   992     DNF     12.0

WWU R2 - Start 4 Fleet - 02.02.14 at 1138

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114400
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Start 4   RS 800 1166 DWSC Ralph Singleton Sophie Singleton 820 114400 12:28:38 0:44:38 5 0:54:26 1.0
2 Start 4   MUSTO SKIFF 456 DWSC Segei Samuz   860 114400 12:23:21 0:39:21 4 0:57:12 2.0
3 Start 4   MUSTO SKIFF 260 DWSC M Cooper   860 114400 12:24:24 0:40:24 4 0:58:43 3.0
4 Start 4   MUSTO SKIFF 64 DWSC Jason Rickards   860 114400 12:25:18 0:41:18 4 1:00:02 4.0
5 Start 4   RS 400 1189 DWSC Pete Bennett Liss Bennett 947 114400 12:30:18 0:46:18 4 1:01:07 5.0
6 Start 4   RS 100 10.2 481 DWSC Doug Struth   992 114400 12:23:51 0:39:51 3 1:06:57 6.0
7 Start 4   RS 100 8.4 250 DWSC John Kewling   1000 114400 12:26:43 0:42:43 3 1:11:12 7.0
8 Start 4   RS VISION 1244 DWSC Malcolm Butler Mick Stratford 1096 114400 12:39:35 0:55:35 3 1:24:31 8.0
9 Start 4   RS 500 1037 DWSC Max Gurassa Conrad Bannister 975 114400 12:33:43 0:49:43 3 1:24:59 9.0
10 Start 4   MUSTO SKIFF 152 DWSC Nicholas Lake   860 114400 12:43:23 0:59:23 3 1:55:05 10.0
11 Start 4   RS 100 10.2 221 DWSC Martin Wilson   992     DNC     12.0

WWU R1 - Start 5 Fleet - 02.02.14 at 1031

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 103700
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Start 5   Dart 18 Cat Boat 7347 DWSC Barry Peters   868 103700 11:07:22 0:30:22 4 0:34:59 1.0
2 Start 5   Spitfire 106   Oliver King James King 718 103700 11:10:39 0:33:39 4 0:46:52 2.0
3 Start 5   Spitfire 160 Eastbourne Oli Greber Jessica Eales 718 103700 11:12:26 0:35:26 4 0:49:21 3.0
4 Start 5   Hurricane 5.9 SX 483 Bala SC John Tuckwell Chelsea Furber 698 103700 11:16:35 0:39:35 4 0:56:43 4.0
5 Start 5   Hurricane 5.9 SX 118 DWSC Paul McKay Andrew Bedford 698 103700 11:16:44 0:39:44 4 0:56:55 5.0
6 Start 5   Nacra Inter 20 007 DWSC Jon Senior Paul Skinback 666 103700 11:15:23 0:38:23 4 0:57:38 6.0
7 Start 5   Spitfire 074 Worthing Caleb Cooper Nia Crockford 718     DNC     9.0
7 Start 5   Nacra Inter 20 1060 DWSC Mark Smith Graeme Hughes 666     DSQ     9.0

WWU R2 - Start 5 Fleet - 02.02.14 at 1138

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 114700
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Start 5   Spitfire 160 Eastbourne Oli Greber Jessica Eales 718 114700 12:27:23 0:40:23 5 0:56:15 1.0
2 Start 5   Dart 18 Cat Boat 7347 DWSC Barry Peters   868 114700 12:27:06 0:40:06 4 0:57:45 2.0
3 Start 5   Spitfire 106   Oliver King James King 718 114700 12:29:18 0:42:18 5 0:58:55 3.0
4 Start 5   Hurricane 5.9 SX 483 Bala SC John Tuckwell Chelsea Furber 698 114700 12:29:43 0:42:43 5 1:01:12 4.0
5 Start 5   Nacra Inter 20 007 DWSC Jon Senior Paul Skinback 666 114700 12:27:56 0:40:56 5 1:01:28 5.0
6 Start 5   Spitfire 074 Worthing Caleb Cooper Nia Crockford 718 114700 12:35:26 0:48:26 5 1:07:27 6.0
7 Start 5   Hurricane 5.9 SX 118 DWSC Paul McKay Andrew Bedford 698 114700 12:28:30 0:41:30 4 1:14:19 7.0
8 Start 5   Nacra Inter 20 1060 DWSC Mark Smith Graeme Hughes 666     DNF     9.0

WWU R1 - Start 6 Fleet - 02.02.14 at 1031

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

WWU R2 - Start 6 Fleet - 02.02.14 at 1138

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com