event burgee venue burgee

Winter Warm Up Series 2011

Datchet Water SC

Results as of 16:00 on February 27, 2011

Laser Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A Modified
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating WWU 1 WWU 2 WWU 3 WWU 4 WWU 5 WWU 6 WWU 7 WWU 8 Total Nett
1st Laser LASER 186304 Jim Weaver   1080 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 4.0 2.0 2.0 2.0 2.0 38.0 14.0
2nd Laser LASER 128766 DWSC Nicholas Martin   1080 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 3.0 1.0 4.0 4.0 51.0 27.0
3rd Laser LASER RADIAL 165547 DWSC Ron Clark   1104 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 2.0 4.0 12.0 DSQ 3.0 3.0 51.0 27.0
4th Laser LASER RADIAL 176839 DWSC Lottie Harland   1104 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 5.0 12.0 DSQ 12.0 DNC 12.0 DNC 67.0 43.0
5th Laser LASER 80801 DWSC Mike Beckett   1080 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 5.0 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 5.0 68.0 44.0
6th Laser LASER 179736 David Rickard   1080 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 1.0 74.0 50.0
7th Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 74.0 50.0
8th Laser RS VAREO 583 Andrew Wilson   1038 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 5.0 6.0 83.0 59.0
9th Laser LASER 193263 Dave Hereward   1080 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 85.0 61.0
10th Laser LASER 136549     1080 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 86.0 62.0
11th Laser LASER 147048     1080 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 90.0 66.0

Youth Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A Modified
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating WWU 1 WWU 5 WWU 7 WWU 8 Total Nett
1st Youth TOPPER 47078 DWSC Tristan   1290 (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 1.0 12.0 7.0
2nd Youth TOPPER XENON 1 Alice Herbert Ed Nicholls 1070 (5.0 DNC) 1.0 5.0 DNC 5.0 DNC 16.0 11.0
3rd Youth TOPPER 47016 DWSC Stuart Moore   1290 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 16.0 11.0
4th Youth TOPPER XENON 7 Dom Marten Emily Smith 1070 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNC 20.0 15.0

FlyingFifteen Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A Modified
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating WWU 1 WWU 2 WWU 3 WWU 4 WWU 5 WWU 6 WWU 7 WWU 8 Total Nett
1st FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3603 DWSC Brett Dingwall Jonathan Clark 1025 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 11.0 6.0
2nd FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3860 DWSC Mark Firth Tony Mumford 1025 3.0 3.0 3.0 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 1.0 52.0 16.0
3rd FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3559 DWSC Dominick Hume David Hume 1025 2.0 2.0 (4.0) (5.0) 3.0 3.0 4.0 2.0 25.0 16.0
4th FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3539 DWSC John Hanson Helen Selden 1025 4.0 5.0 5.0 (7.0) (6.0) 4.0 5.5 3.0 39.5 26.5
5th FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3537 Hayling Island SC Matt Glasgow Gareth Brown 1025 5.0 (18.0 DNC) 8.0 3.0 4.0 (9.0) 7.0 5.0 59.0 32.0
6th FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3934 DWSC Richard Jones Howard Shawyer 1025 6.0 4.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 9.0 6.0 3.0 6.0 70.0 34.0
7th FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3851 DWSC Ian Linder Kevin Sweetman 1025 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 2.0 18.0 DNC 18.0 DNC 80.0 44.0
8th FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3378 DWSC Andy Clark Nadia Melnikova 1025 7.0 7.0 6.0 6.0 10.0 8.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 80.0 44.0
9th FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3536 Mervyn Wright X Hunter 1025 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 18.0 DNS 8.0 5.0 18.0 DNC 18.0 DNC 110.0 74.0
10th FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3632 DWSC Richard Stenson David Stenson 1025 8.0 6.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 8.0 18.0 DNF 112.0 76.0
11th FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3827 DWSC Steve Bell Simon Scullion 1025 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 7.0 7.0 18.0 OCS 18.0 DNC 122.0 86.0
12th FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3553     1025 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 5.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 131.0 95.0
13th FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3877     1025 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 5.5 18.0 DNC 131.5 95.5
14th FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3658     1025 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 9.0 18.0 DNC 135.0 99.0
15th FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3965 DWSC Andrew Murphy Andy Partington 1025 9.0 (18.0 DNF) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 135.0 99.0
16th FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3732 DWSC Andrew Fairley Matt Whitiker 1025 (18.0 DNF) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 144.0 108.0
16th FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3412 DWSC David Nicholls ? Nicholls 1025 (18.0 DNF) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 144.0 108.0

Fast Asymmetric Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A Modified
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating WWU 1 WWU 2 WWU 3 WWU 4 WWU 5 WWU 6 WWU 7 WWU 8 Total Nett
1st Fast Asymmetric RS 800 1160 Chew Valley SC Peter Clapton Thomas Clapton 822 1.0 2.0 2.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 5.0 48.0 18.0
2nd Fast Asymmetric RS 800 1005 Alex Mothersele Hamish Ellis 822 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 2.0 3.0 15.0 DNC 4.0 2.0 57.0 27.0
3rd Fast Asymmetric 505 8419 WSC Pete Mallaband Lesley Boulton 902 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 1.0 7.0 4.0 73.0 43.0
4th Fast Asymmetric 49ER 224 DWSC Steve Nick 747 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 1.0 92.0 62.0
5th Fast Asymmetric RS 800 908 DWSC George Hoskins Simon Etter 822 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 7.0 2.0 8.0 15.0 DNC 92.0 62.0
6th Fast Asymmetric 505 8690     902 2.0 (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNS) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 95.0 65.0
7th Fast Asymmetric 49ER 798 DWSC Sebastian Camiisuli Julian King 747 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 6.0 98.0 68.0
8th Fast Asymmetric MUSTO SKIFF 281 J Hilton   875 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 98.0 68.0
9th Fast Asymmetric 505 8955 GWSC Ben Illiffe Simon Lake 902 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 3.0 99.0 69.0
10th Fast Asymmetric 505 8835 DWSC Charlie Walters Dougal Cram 902 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 106.0 76.0
11th Fast Asymmetric RS 800 1144     822 (15.0 DNC) 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 106.0 76.0
12th Fast Asymmetric RS 800 1089 R Phillips W Crocker 822 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 107.0 77.0
13th Fast Asymmetric RS 800 1146 DWSC Chris Webber Emma Pethybridge 822 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 109.0 79.0
14th Fast Asymmetric RS 800 873     822 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 111.0 81.0

Asymmetric Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A Modified
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating WWU 1 WWU 2 WWU 3 WWU 4 WWU 5 WWU 6 WWU 7 WWU 8 Total Nett
1st Asymmetric LASER 2000 2372 DWSC Martin Wilson Harry Wilson 1089 1.0 1.0 1.0 2.0 (5.0) (6.0) 2.0 1.0 19.0 8.0
2nd Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 1.0 7.0 7.0 6.0 4.0 67.0 27.0
3rd Asymmetric RS 200 1295 DWSC Kevin Druce Chris/Fennella Maddox 1057 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 13.0 4.0 3.0 3.0 85.0 45.0
4th Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 9.0 5.0 4.0 5.0 86.0 46.0
5th Asymmetric RS 200 761 Huw Whitworth Paul Whitworth 1057 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 2.0 123.0 83.0
6th Asymmetric LASER 4000 4616     908 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 127.0 87.0
7th Asymmetric RS 100 8.4 250 John Newley   1014 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 10.0 20.0 DNC 5.0 20.0 DNC 135.0 95.0
8th Asymmetric RS 200 1452     1057 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 15.0 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 136.0 96.0
9th Asymmetric RS 200 681     1057 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 16.0 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 138.0 98.0
10th Asymmetric RS 100 10.2 227 Andrew Beynon   1005 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 141.0 101.0
11th Asymmetric RS 100 8.4 145 Nick Collins   1014 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 2.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 142.0 102.0
12th Asymmetric RS 200 678     1057 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 143.0 103.0
13th Asymmetric RS 100 10.2 159 Jeremy Pilcher   1005 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 20.0 DNS 20.0 DNC 20.0 DNC 143.0 103.0
14th Asymmetric RS 100 8.4 134 Mark Harrison   1014 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 144.0 104.0
15th Asymmetric TOPPER XENON 3     1070 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 146.0 106.0
16th Asymmetric RS 100 10.2 206 DWSC Mike Becket   1005 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 8.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 148.0 108.0
17th Asymmetric RS 100 10.2 232 James Peel   1005 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 11.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 151.0 111.0
18th Asymmetric RS 100 8.4 174 Martin Rawlings   1014 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 12.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 152.0 112.0
19th Asymmetric RS 100 8.4 144 Nick Cattey   1014 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 14.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 154.0 114.0

Fast Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 35, Scoring system: Appendix A Modified
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating WWU 1 WWU 2 WWU 3 WWU 4 WWU 5 WWU 6 WWU 7 WWU 8 Total Nett
1st Fast Handicap CONTENDER 2465 DWSC Stuart Jones   993 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) (11.0) 1.0 2.0 21.0 7.0
2nd Fast Handicap FIREBALL 14755 Blackwater SC David Ryder Michelle Ryder 982 5.0 (36.0 DNC) 5.0 4.0 2.0 3.0 (7.0) 6.0 68.0 25.0
3rd Fast Handicap WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddex 1099 6.0 5.0 6.0 8.0 1.0 4.0 (10.0) (11.0) 51.0 30.0
4th Fast Handicap FIREBALL 15038 Shoreham SC Stewart Scarff Tyler Harmsworth 982 4.0 4.0 2.0 5.0 (19.0) (12.0) 11.0 4.0 61.0 30.0
5th Fast Handicap WAYFARER 10739 Minima YC Steve Collins Peter Collins 1099 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 7.0 7.0 4.0 6.0 4.0 8.0 108.0 36.0
6th Fast Handicap WAYFARER 10727 DWSC Anthony Cooper T Fox 1099 7.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 6.0 5.5 7.0 9.0 9.0 115.5 43.5
7th Fast Handicap CONTENDER 694 Thorpe Bay SC Chris Boshier   993 2.0 2.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 14.0 19.0 6.0 3.0 118.0 46.0
8th Fast Handicap CONTENDER 476 MRSC Daniel Taylor   993 3.0 3.0 4.0 2.0 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 156.0 84.0
9th Fast Handicap CONTENDER 2404 DWSC Roger Gates   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 3.0 3.0 5.5 14.0 36.0 DNC 36.0 DNC 169.5 97.5
10th Fast Handicap FIREBALL 15041     982 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 1.0 2.0 1.0 184.0 112.0
11th Fast Handicap FIREBALL 14099 DWSC Glenn Bothan Jim Donald 982 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 17.0 17.0 12.0 7.0 197.0 125.0
12th Fast Handicap CONTENDER 713 DWSC John Browett   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 8.0 9.0 3.0 36.0 DSQ 200.0 128.0
13th Fast Handicap LARK 2519 Charlie Roome David Marlow 1073 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 5.0 5.0 226.0 154.0
14th Fast Handicap CONTENDER 6 Netley SC Graeme Wilcox   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 7.0 8.0 36.0 DNC 36.0 DNC 231.0 159.0
15th Fast Handicap PHANTOM 1197     1043 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 8.0 10.0 234.0 162.0
16th Fast Handicap CONTENDER 2490 Weston SC Stuart Hudson   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 15.0 5.0 36.0 DNC 36.0 DNC 236.0 164.0
17th Fast Handicap CONTENDER 2373 Weston SC Mike Murley   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 11.0 10.0 36.0 DNC 36.0 DNC 237.0 165.0
18th Fast Handicap CONTENDER 707 Eastbourne Sovereign SC Peter Dives   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 9.0 15.0 36.0 DNC 36.0 DNC 240.0 168.0
19th Fast Handicap CONTENDER 2432 Lancing SC Jerry Hone   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 10.0 21.0 36.0 DNC 36.0 DNC 247.0 175.0
20th Fast Handicap CONTENDER 622 Pevensey Bay Sailing Club Tim Humphries   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 12.0 20.0 36.0 DNC 36.0 DNC 248.0 176.0
21st Fast Handicap CONTENDER 563 Exe SC/Weston SC Iain Horlock   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 16.0 18.0 36.0 DNC 36.0 DNC 250.0 178.0
22nd Fast Handicap CONTENDER 2496 Oxford SC Tony Brookes   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 13.0 23.0 36.0 DNC 36.0 DNC 252.0 180.0
23rd Fast Handicap CONTENDER 24 Netley SC Ben McGrane   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 OCS 2.0 36.0 DNC 36.0 DNC 254.0 182.0
24th Fast Handicap CONTENDER 678 Burton SC Bill Hooton   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 18.0 22.0 36.0 DNC 36.0 DNC 256.0 184.0
25th Fast Handicap LASER II 10626 DWSC Michael Clapp Mark Bond 1035 8.0 (36.0 DNF) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 260.0 188.0
26th Fast Handicap CONTENDER 703 Eastbourne Sovereign SC Peter Hayward   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 20.0 25.0 36.0 DNC 36.0 DNC 261.0 189.0
27th Fast Handicap FIREBALL 13847 Kate Ward T Morgan 982 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 21.0 24.0 36.0 DNC 36.0 DNC 261.0 189.0
28th Fast Handicap CONTENDER 654     993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 13.0 36.0 DNC 36.0 DNC 265.0 193.0
29th Fast Handicap CONTENDER 700 Castle Cove SC Nick Grace   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 16.0 36.0 DNC 36.0 DNC 268.0 196.0
30th Fast Handicap CONTENDER 646 Weston SC Martin Frary   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 OCS 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 288.0 216.0
30th Fast Handicap CONTENDER 2503 Halifax SC Tim Halden   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 288.0 216.0
30th Fast Handicap CONTENDER 645 Burton SC Thomas Hooton   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 288.0 216.0
30th Fast Handicap FIREBALL 14099 G Bolton J Daniel 982 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 288.0 216.0
30th Fast Handicap CONTENDER 2315 Halifax SC Ben Holden   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 288.0 216.0
30th Fast Handicap CONTENDER 250 DWSC John Kewley   993 (36.0 DNC) (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 288.0 216.0

Catamaram Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Ratings: SCHRS, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS WWU 1 WWU 2 WWU 3 WWU 4 WWU 5 WWU 6 WWU 7 WWU 8 Total Nett
1st Catamaram Hurricane 5.9 SX 414 DWSC Graeme Staddon Alan Tilling 1.007 2.0 1.0 1.0 (5.0) (7.0) 1.0 1.0 5.0 23.0 11.0
2nd Catamaram Dart 18 7347 Barry Peters   1.181 1.0 (13.0 DNF) 2.0 4.0 6.0 4.0 (7.0) 1.0 38.0 18.0
3rd Catamaram Hurricane 5.9 SX 137 DWSC Gregory Reed Tom Loosemore 1.007 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 2.0 4.0 3.0 3.0 2.0 44.0 18.0
4th Catamaram Tornado 435 Philip Mores Andy Dowley 0.94 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 1.0 5.0 4.0 7.0 57.0 31.0
5th Catamaram Hurricane 5.9 SX 315 N Moode Max 1.007 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 2.0 2.0 6.0 65.0 39.0
6th Catamaram Formula 18 699 DWSC Ghislain Melaine Greg Crease 1.005 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 3.0 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 13.0 DNC 76.0 50.0
7th Catamaram Formula 18 006 Minnis Bay Alan Manser Alf Clark 1.005 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 13.0 RAF 10.0 4.0 81.0 55.0
8th Catamaram Spitfire 082 DWSC Tim Cope Kit Cope 1.044 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 3.0 87.0 61.0
9th Catamaram Stealth R Single 515 DWSC Eric Noyau   1.03 10.9 OOD 10.9 OOD (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 13.0 DNF 8.5 13.0 DNF 87.3 61.3
10th Catamaram Hurricane 5.9 SX 188 Stokes Bay SC Adam Charlesworth Paul Charlesworth 1.007 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC 8.5 13.0 DNC 92.5 66.5
11th Catamaram Spitfire Spitfire     1.035 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DSQ 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 104.0 78.0
11th Catamaram Hurricane 5.9 SX 165 DWSC Andrew Bedford Adam Jones 1.007 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 104.0 78.0

Slow Cats Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Ratings: SCHRS, Entries: 1, Scoring system: Appendix A Modified
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS WWU 4 Total Nett
1st Slow Cats Hobie Dragoon 713 Jack Muldoon Rhys Cooke 1.423 1.0 1.0 1.0

WWU 1 - Laser Fleet - 6/2/11 at 10:25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER RADIAL 176839 DWSC Lottie Harland   1104 105000 113948 0:49:48 0:45:07 1.0
2 Laser LASER 136549     1080 105000 114217 0:52:17 0:48:25 2.0

WWU 2 - Laser Fleet - 6/2/11 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER RADIAL 176839 DWSC Lottie Harland   1104 120000 124246 0:42:46 0:38:44 1.0

WWU 3 - Laser Fleet - 13/2/10 at 1025

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 102500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 102500 110900 0:44:00 0:40:44 1.0
2 Laser LASER 186304 Jim Weaver   1080 102500 111725 0:52:25 0:48:32 2.0
3 Laser LASER RADIAL 165547 DWSC Ron Clark   1104 102500 112010 0:55:10 0:49:58 3.0
4 Laser LASER 80801 DWSC Mike Beckett   1080 102500 113442 1:09:42 1:04:32 4.0

WWU 4 - Laser Fleet - 13/02/2011 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 114500 122823 0:43:23 0:40:10 1.0
2 Laser LASER RADIAL 165547 DWSC Ron Clark   1104 114500 122923 0:44:23 0:40:12 2.0
3 Laser LASER 128766 DWSC Nicholas Martin   1080 114500 123350 0:48:50 0:45:13 3.0
4 Laser LASER 186304 Jim Weaver   1080 114500 123455 0:49:55 0:46:13 4.0
5 Laser LASER 80801 DWSC Mike Beckett   1080 114500 124051 0:55:51 0:51:43 5.0

WWU 5 - Laser Fleet - 20/02/2011 at 1025

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 102500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER 193263 Dave Hereward   1080 102500 113228 1:07:28 1:02:28 1.0
2 Laser LASER 186304 Jim Weaver   1080 102500 113251 1:07:51 1:02:49 2.0
3 Laser LASER 128766 DWSC Nicholas Martin   1080 102500 113533 1:10:33 1:05:19 3.0
4 Laser LASER RADIAL 165547 DWSC Ron Clark   1104 102500 113710 1:12:10 1:05:22 4.0
5 Laser LASER RADIAL 176839 DWSC Lottie Harland   1104 102500 113815 1:13:15 1:06:21 5.0
6 Laser LASER 147048     1080 102500 120104 1:36:04 1:28:57 6.0

WWU 6 - Laser Fleet - 20/02/11 at 1200

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER 128766 DWSC Nicholas Martin   1080 120000 131420 1:14:20 1:08:50 1.0
2 Laser LASER 186304 Jim Weaver   1080 120000 131510 1:15:10 1:09:36 2.0
3 Laser LASER RADIAL 165547 DWSC Ron Clark   1104 120000 132349 DSQ   12.0
3 Laser LASER RADIAL 176839 DWSC Lottie Harland   1104 120000 132723 DSQ   12.0

WWU 7 - Laser Fleet - 27/2/2011 at 1025

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 102500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER 179736 David Rickard   1080 102500 110456 0:39:56 0:36:59 1.0
2 Laser LASER 186304 Jim Weaver   1080 102500 110718 0:42:18 0:39:10 2.0
3 Laser LASER RADIAL 165547 DWSC Ron Clark   1104 102500 110912 0:44:12 0:40:02 3.0
4 Laser LASER 128766 DWSC Nicholas Martin   1080 102500 110849 0:43:49 0:40:34 4.0
5 Laser RS VAREO 583 Andrew Wilson   1038 102500 111557 0:50:57 0:49:05 5.0
6 Laser LASER 80801 DWSC Mike Beckett   1080 102500 112510 1:00:10 0:55:43 6.0

WWU 8 - Laser Fleet - 27/2/2011 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Laser LASER 179736 David Rickard   1080 113000 120655 0:36:55 0:34:11 1.0
2 Laser LASER 186304 Jim Weaver   1080 113000 120727 0:37:27 0:34:41 2.0
3 Laser LASER RADIAL 165547 DWSC Ron Clark   1104 113000 121008 0:40:08 0:36:21 3.0
4 Laser LASER 128766 DWSC Nicholas Martin   1080 113000 121210 0:42:10 0:39:03 4.0
5 Laser LASER 80801 DWSC Mike Beckett   1080 113000 121227 0:42:27 0:39:18 5.0
6 Laser RS VAREO 583 Andrew Wilson   1038 113000 122711 0:57:11 0:55:05 6.0

WWU 1 - Youth Fleet - 6/2/11 at 10:25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Youth TOPPER 47016 DWSC Stuart Moore   1290 105000 112802 0:38:02 0:29:29 1.0

WWU 2 - Youth Fleet - 6/2/11 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

WWU 3 - Youth Fleet - 13/2/10 at 1025

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 102500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

WWU 4 - Youth Fleet - 13/02/2011 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

WWU 5 - Youth Fleet - 20/02/2011 at 1025

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 102500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Youth TOPPER XENON 1 Alice Herbert Ed Nicholls 1070 102500 115528 1:30:28 1:24:33 1.0

WWU 6 - Youth Fleet - 20/02/11 at 1200

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

WWU 7 - Youth Fleet - 27/2/2011 at 1025

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 102500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Youth TOPPER 47078 DWSC Tristan   1290 102500 110240 0:37:40 0:29:12 1.0

WWU 8 - Youth Fleet - 27/2/2011 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Youth TOPPER 47078 DWSC Tristan   1290 113000 120133 0:31:33 0:24:27 1.0

WWU 1 - FlyingFifteen Fleet - 6/2/11 at 10:25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3603 DWSC Brett Dingwall Jonathan Clark 1025 105500 113150 0:36:50 0:35:56 1.0
2 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3559 DWSC Dominick Hume David Hume 1025 105500 113206 0:37:06 0:36:12 2.0
3 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3860 DWSC Mark Firth Tony Mumford 1025 105500 113215 0:37:15 0:36:20 3.0
4 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3539 DWSC John Hanson Helen Selden 1025 105500 113331 0:38:31 0:37:35 4.0
5 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3537 Hayling Island SC Matt Glasgow Gareth Brown 1025 105500 113335 0:38:35 0:37:39 5.0
6 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3934 DWSC Richard Jones Howard Shawyer 1025 105500 113342 0:38:42 0:37:45 6.0
7 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3378 DWSC Andy Clark Nadia Melnikova 1025 105500 113506 0:40:06 0:39:07 7.0
8 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3632 DWSC Richard Stenson David Stenson 1025 105500 113516 0:40:16 0:39:17 8.0
9 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3965 DWSC Andrew Murphy Andy Partington 1025 105500 114045 0:45:45 0:44:38 9.0
10 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3732 DWSC Andrew Fairley Matt Whitiker 1025     DNF   18.0
10 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3412 DWSC David Nicholls ? Nicholls 1025     DNF   18.0

WWU 2 - FlyingFifteen Fleet - 6/2/11 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3603 DWSC Brett Dingwall Jonathan Clark 1025 115500 123114 0:36:14 0:35:21 1.0
2 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3559 DWSC Dominick Hume David Hume 1025 115500 123200 0:37:00 0:36:06 2.0
3 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3860 DWSC Mark Firth Tony Mumford 1025 115500 123248 0:37:48 0:36:53 3.0
4 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3934 DWSC Richard Jones Howard Shawyer 1025 115500 123309 0:38:09 0:37:13 4.0
5 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3539 DWSC John Hanson Helen Selden 1025 115500 123331 0:38:31 0:37:35 5.0
6 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3632 DWSC Richard Stenson David Stenson 1025 115500 123407 0:39:07 0:38:10 6.0
7 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3378 DWSC Andy Clark Nadia Melnikova 1025 115500 123554 0:40:54 0:39:54 7.0
8 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3965 DWSC Andrew Murphy Andy Partington 1025     DNF   18.0

WWU 3 - FlyingFifteen Fleet - 13/2/10 at 1025

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3603 DWSC Brett Dingwall Jonathan Clark 1025 103000 111147 0:41:47 0:40:46 1.0
2 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3851 DWSC Ian Linder Kevin Sweetman 1025 103000 111200 0:42:00 0:40:59 2.0
3 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3860 DWSC Mark Firth Tony Mumford 1025 103000 111210 0:42:10 0:41:08 3.0
4 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3559 DWSC Dominick Hume David Hume 1025 103000 111413 0:44:13 0:43:08 4.0
5 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3539 DWSC John Hanson Helen Selden 1025 103000 111456 0:44:56 0:43:50 5.0
6 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3378 DWSC Andy Clark Nadia Melnikova 1025 103000 111619 0:46:19 0:45:11 6.0
7 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3536 Mervyn Wright X Hunter 1025 103000 111915 0:49:15 0:48:03 7.0
8 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3537 Hayling Island SC Matt Glasgow Gareth Brown 1025 103000 112126 0:51:26 0:50:11 8.0

WWU 4 - FlyingFifteen Fleet - 13/02/2011 at 1130

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3603 DWSC Brett Dingwall Jonathan Clark 1025 115000 123224 0:42:24 0:41:22 1.0
2 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3851 DWSC Ian Linder Kevin Sweetman 1025 115000 123313 0:43:13 0:42:10 2.0
3 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3537 Hayling Island SC Matt Glasgow Gareth Brown 1025 115000 123412 0:44:12 0:43:07 3.0
4 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3860 DWSC Mark Firth Tony Mumford 1025 115000 123421 0:44:21 0:43:16 4.0
5 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3559 DWSC Dominick Hume David Hume 1025 115000 123544 0:45:44 0:44:37 5.0
6 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3378 DWSC Andy Clark Nadia Melnikova 1025 115000 123553 0:45:53 0:44:46 6.0
7 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3539 DWSC John Hanson Helen Selden 1025 115000 123611 0:46:11 0:45:03 7.0
8 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3536 Mervyn Wright X Hunter 1025 115000   DNS   18.0

WWU 5 - FlyingFifteen Fleet - 20/02/2011 at 1025

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3603 DWSC Brett Dingwall Jonathan Clark 1025 103000 113311 1:03:11 1:01:39 1.0
2 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3851 DWSC Ian Linder Kevin Sweetman 1025 103000 113430 1:04:30 1:02:56 2.0
3 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3559 DWSC Dominick Hume David Hume 1025 103000 113442 1:04:42 1:03:07 3.0
4 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3537 Hayling Island SC Matt Glasgow Gareth Brown 1025 103000 113553 1:05:53 1:04:17 4.0
5 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3553     1025 103000 113618 1:06:18 1:04:41 5.0
6 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3539 DWSC John Hanson Helen Selden 1025 103000 113715 1:07:15 1:05:37 6.0
7 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3827 DWSC Steve Bell Simon Scullion 1025 103000 113853 1:08:53 1:07:12 7.0
8 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3536 Mervyn Wright X Hunter 1025 103000 114120 1:11:20 1:09:36 8.0
9 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3934 DWSC Richard Jones Howard Shawyer 1025 103000 114704 1:17:04 1:15:11 9.0
10 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3378 DWSC Andy Clark Nadia Melnikova 1025 103000 114911 1:19:11 1:17:15 10.0

WWU 6 - FlyingFifteen Fleet - 20/02/11 at 1200

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3603 DWSC Brett Dingwall Jonathan Clark 1025 120500 131928 1:14:28 1:12:39 1.0
2 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3851 DWSC Ian Linder Kevin Sweetman 1025 120500 132119 1:16:19 1:14:27 2.0
3 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3559 DWSC Dominick Hume David Hume 1025 120500 132449 1:19:49 1:17:52 3.0
4 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3539 DWSC John Hanson Helen Selden 1025 120500 132540 1:20:40 1:18:42 4.0
5 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3536 Mervyn Wright X Hunter 1025 120500 132811 1:23:11 1:21:09 5.0
6 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3934 DWSC Richard Jones Howard Shawyer 1025 120500 132844 1:23:44 1:21:41 6.0
7 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3827 DWSC Steve Bell Simon Scullion 1025 120500 132906 1:24:06 1:22:03 7.0
8 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3378 DWSC Andy Clark Nadia Melnikova 1025 120500 133155 1:26:55 1:24:48 8.0
9 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3537 Hayling Island SC Matt Glasgow Gareth Brown 1025 120500 133303 1:28:03 1:25:54 9.0

WWU 7 - FlyingFifteen Fleet - 27/2/2011 at 1025

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3603 DWSC Brett Dingwall Jonathan Clark 1025 103000 111456 0:44:56 0:43:50 1.0
2 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3860 DWSC Mark Firth Tony Mumford 1025 103000 111458 0:44:58 0:43:52 2.0
3 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3934 DWSC Richard Jones Howard Shawyer 1025 103000 111653 0:46:53 0:45:44 3.0
4 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3559 DWSC Dominick Hume David Hume 1025 103000 111718 0:47:18 0:46:09 4.0
5 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3539 DWSC John Hanson Helen Selden 1025 103000 111750 0:47:50 0:46:40 5.5
5 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3877     1025 103000 111750 0:47:50 0:46:40 5.5
7 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3537 Hayling Island SC Matt Glasgow Gareth Brown 1025 103000 111802 0:48:02 0:46:52 7.0
8 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3632 DWSC Richard Stenson David Stenson 1025 103000 111821 0:48:21 0:47:10 8.0
9 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3658     1025 103000 112411 0:54:11 0:52:52 9.0
10 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3827 DWSC Steve Bell Simon Scullion 1025 103000   OCS   18.0

WWU 8 - FlyingFifteen Fleet - 27/2/2011 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3860 DWSC Mark Firth Tony Mumford 1025 113500 121619 0:41:19 0:40:19 1.0
2 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3559 DWSC Dominick Hume David Hume 1025 113500 121706 0:42:06 0:41:04 2.0
3 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3539 DWSC John Hanson Helen Selden 1025 113500 121714 0:42:14 0:41:12 3.0
4 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3603 DWSC Brett Dingwall Jonathan Clark 1025 113500 121718 0:42:18 0:41:16 4.0
5 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3537 Hayling Island SC Matt Glasgow Gareth Brown 1025 113500 121814 0:43:14 0:42:11 5.0
6 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3934 DWSC Richard Jones Howard Shawyer 1025 113500 121907 0:44:07 0:43:02 6.0
7 FlyingFifteen FLYING FIFTEEN 3632 DWSC Richard Stenson David Stenson 1025 113500   DNF   18.0

WWU 1 - Fast Asymmetric Fleet - 6/2/11 at 10:25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Asymmetric RS 800 1160 Chew Valley SC Peter Clapton Thomas Clapton 822 110000 113800 0:38:00 0:46:14 1.0
2 Fast Asymmetric 505 8690     902 110000 114225 0:42:25 0:47:02 2.0

WWU 2 - Fast Asymmetric Fleet - 6/2/11 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Asymmetric RS 800 1144     822 120500 123751 0:32:51 0:39:58 1.0
2 Fast Asymmetric RS 800 1160 Chew Valley SC Peter Clapton Thomas Clapton 822 120500 125045 0:45:45 0:55:39 2.0

WWU 3 - Fast Asymmetric Fleet - 13/2/10 at 1025

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Asymmetric RS 800 1005 Alex Mothersele Hamish Ellis 822 103500 112340 0:48:40 0:59:12 1.0
2 Fast Asymmetric RS 800 1160 Chew Valley SC Peter Clapton Thomas Clapton 822 103500 112443 0:49:43 1:00:29 2.0
3 Fast Asymmetric 505 8690     902 103500 113223 0:57:23 1:03:37 3.0

WWU 4 - Fast Asymmetric Fleet - 13/02/2011 at 1130

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Asymmetric 505 8835 DWSC Charlie Walters Dougal Cram 902 115500 124023 0:45:23 0:50:19 1.0
2 Fast Asymmetric RS 800 1005 Alex Mothersele Hamish Ellis 822 115500 123839 0:43:39 0:53:06 2.0
3 Fast Asymmetric RS 800 1160 Chew Valley SC Peter Clapton Thomas Clapton 822 115500 124424 0:49:24 1:00:06 3.0
4 Fast Asymmetric 505 8690     902 115500   DNS   15.0

WWU 5 - Fast Asymmetric Fleet - 20/02/2011 at 1025

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Asymmetric 505 8419 WSC Pete Mallaband Lesley Boulton 902 104000 120109 1:21:09 1:29:58 1.0
2 Fast Asymmetric RS 800 1089 R Phillips W Crocker 822 104000 115620 1:16:20 1:32:52 2.0
3 Fast Asymmetric RS 800 1005 Alex Mothersele Hamish Ellis 822 104000 115626 1:16:26 1:32:59 3.0
4 Fast Asymmetric RS 800 1146 DWSC Chris Webber Emma Pethybridge 822 104000 115713 1:17:13 1:33:56 4.0
5 Fast Asymmetric MUSTO SKIFF 281 J Hilton   875 104000 120244 1:22:44 1:34:33 5.0
6 Fast Asymmetric RS 800 873     822 104000 121703 1:37:03 1:58:04 6.0
7 Fast Asymmetric RS 800 908 DWSC George Hoskins Simon Etter 822 104000 121824 1:38:24 1:59:42 7.0

WWU 6 - Fast Asymmetric Fleet - 20/02/11 at 1200

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 123000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Asymmetric 505 8419 WSC Pete Mallaband Lesley Boulton 902 123000 134236 1:12:36 1:20:29 1.0
2 Fast Asymmetric RS 800 908 DWSC George Hoskins Simon Etter 822 123000 133735 1:07:35 1:22:13 2.0

WWU 7 - Fast Asymmetric Fleet - 27/2/2011 at 1025

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Asymmetric 49ER 224 DWSC Steve Nick 747 103500 112121 0:46:21 1:02:03 1.0
2 Fast Asymmetric 49ER 798 DWSC Sebastian Camiisuli Julian King 747 103500 112625 0:51:25 1:08:50 2.0
3 Fast Asymmetric MUSTO SKIFF 281 J Hilton   875 103500 112156 0:46:56 1:11:31 3.0
4 Fast Asymmetric RS 800 1005 Alex Mothersele Hamish Ellis 822 103500 111921 0:44:21 1:11:56 4.0
5 Fast Asymmetric RS 800 1160 Chew Valley SC Peter Clapton Thomas Clapton 822 103500 111938 0:44:38 1:12:24 5.0
6 Fast Asymmetric 505 8955 GWSC Ben Illiffe Simon Lake 902 103500 112701 0:52:01 1:16:53 6.0
7 Fast Asymmetric 505 8419 WSC Pete Mallaband Lesley Boulton 902 103500 112757 0:52:57 1:18:16 7.0
8 Fast Asymmetric RS 800 908 DWSC George Hoskins Simon Etter 822 103500 113211 0:57:11 1:32:45 8.0

WWU 8 - Fast Asymmetric Fleet - 27/2/2011 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Asymmetric 49ER 224 DWSC Steve Nick 747 115000 122416 0:34:16 0:45:52 1.0
2 Fast Asymmetric RS 800 1005 Alex Mothersele Hamish Ellis 822 115000 123120 0:41:20 1:07:03 2.0
3 Fast Asymmetric 505 8955 GWSC Ben Illiffe Simon Lake 902 115000 123529 0:45:29 1:07:14 3.0
4 Fast Asymmetric 505 8419 WSC Pete Mallaband Lesley Boulton 902 115000 123600 0:46:00 1:08:00 4.0
5 Fast Asymmetric RS 800 1160 Chew Valley SC Peter Clapton Thomas Clapton 822 115000 123404 0:44:04 1:11:29 5.0
6 Fast Asymmetric 49ER 798 DWSC Sebastian Camiisuli Julian King 747 115000 123317 0:43:17 1:17:15 6.0

WWU 1 - Asymmetric Fleet - 6/2/11 at 10:25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Asymmetric LASER 2000 2372 DWSC Martin Wilson Harry Wilson 1089 110000 113818 0:38:18 0:35:10 1.0
2 Asymmetric RS 200 1295 DWSC Kevin Druce Chris/Fennella Maddox 1057 110000 113942 0:39:42 0:37:34 2.0

WWU 2 - Asymmetric Fleet - 6/2/11 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Asymmetric LASER 2000 2372 DWSC Martin Wilson Harry Wilson 1089 120500 124410 0:39:10 0:35:58 1.0

WWU 3 - Asymmetric Fleet - 13/2/10 at 1025

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Asymmetric LASER 2000 2372 DWSC Martin Wilson Harry Wilson 1089 103500 112344 0:48:44 0:44:45 1.0
2 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 103500 111857 0:43:57 0:45:13 2.0
3 Asymmetric LASER 4000 4616     908 103500 113241 0:57:41 1:03:32 3.0

WWU 4 - Asymmetric Fleet - 13/02/2011 at 1130

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 115500 123754 0:42:54 0:44:08 1.0
2 Asymmetric LASER 2000 2372 DWSC Martin Wilson Harry Wilson 1089 115500 124310 0:48:10 0:44:14 2.0
3 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 115500 124554 0:50:54 0:52:22 3.0
4 Asymmetric LASER 4000 4616     908 115500 125209 0:57:09 1:02:56 4.0

WWU 5 - Asymmetric Fleet - 20/02/2011 at 1025

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Asymmetric RS 100 10.2 227 Andrew Beynon   1005 104000 114625 1:06:25 1:06:05 1.0
2 Asymmetric RS 100 8.4 145 Nick Collins   1014 104000 114956 1:09:56 1:08:58 2.0
3 Asymmetric RS 100 10.2 159 Jeremy Pilcher   1005 104000 115017 1:10:17 1:09:56 3.0
4 Asymmetric RS 100 8.4 134 Mark Harrison   1014 104000 115059 1:10:59 1:10:00 4.0
5 Asymmetric LASER 2000 2372 DWSC Martin Wilson Harry Wilson 1089 104000 115642 1:16:42 1:10:26 5.0
6 Asymmetric TOPPER XENON 3     1070 104000 115603 1:16:03 1:11:04 6.0
7 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 104000 114923 1:09:23 1:11:23 7.0
8 Asymmetric RS 100 10.2 206 DWSC Mike Becket   1005 104000 115231 1:12:31 1:12:09 8.0
9 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 104000 115306 1:13:06 1:15:12 9.0
10 Asymmetric RS 100 8.4 250 John Newley   1014 104000 115723 1:17:23 1:16:19 10.0
11 Asymmetric RS 100 10.2 232 James Peel   1005 104000 115826 1:18:26 1:18:03 11.0
12 Asymmetric RS 100 8.4 174 Martin Rawlings   1014 104000 115918 1:19:18 1:18:12 12.0
13 Asymmetric RS 200 1295 DWSC Kevin Druce Chris/Fennella Maddox 1057 104000 120623 1:26:23 1:21:44 13.0
14 Asymmetric RS 100 8.4 144 Nick Cattey   1014 104000 120324 1:23:24 1:22:15 14.0
15 Asymmetric RS 200 1452     1057 104000 121011 1:30:11 1:25:19 15.0
16 Asymmetric RS 200 681     1057 104000 121120 1:31:20 1:26:24 16.0

WWU 6 - Asymmetric Fleet - 20/02/11 at 1200

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 123000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Asymmetric RS 200 1452     1057 123000 132632 0:56:32 0:53:29 1.0
2 Asymmetric RS 200 681     1057 123000 132739 0:57:39 0:54:32 2.0
3 Asymmetric RS 200 678     1057 123000 132928 0:59:28 0:56:16 3.0
4 Asymmetric RS 200 1295 DWSC Kevin Druce Chris/Fennella Maddox 1057 123000 133039 1:00:39 0:57:23 4.0
5 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 123000 133020 1:00:20 1:02:04 5.0
6 Asymmetric LASER 2000 2372 DWSC Martin Wilson Harry Wilson 1089 123000 133750 1:07:50 1:02:17 6.0
7 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 123000 133635 1:06:35 1:08:30 7.0
8 Asymmetric RS 100 10.2 159 Jeremy Pilcher   1005     DNS   20.0

WWU 7 - Asymmetric Fleet - 27/2/2011 at 1025

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Asymmetric RS 200 761 Huw Whitworth Paul Whitworth 1057 103500 111947 0:44:47 0:42:22 1.0
2 Asymmetric LASER 2000 2372 DWSC Martin Wilson Harry Wilson 1089 103500 112120 0:46:20 0:42:33 2.0
3 Asymmetric RS 200 1295 DWSC Kevin Druce Chris/Fennella Maddox 1057 103500 112108 0:46:08 0:43:39 3.0
4 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 103500 112138 0:46:38 0:47:59 4.0
5 Asymmetric RS 100 8.4 250 John Newley   1014 103500 112410 0:49:10 0:48:29 5.0
6 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 103500 112240 0:47:40 0:49:02 6.0

WWU 8 - Asymmetric Fleet - 27/2/2011 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Asymmetric LASER 2000 2372 DWSC Martin Wilson Harry Wilson 1089 115000 122958 0:39:58 0:36:42 1.0
2 Asymmetric RS 200 761 Huw Whitworth Paul Whitworth 1057 115000 123019 0:40:19 0:38:09 2.0
3 Asymmetric RS 200 1295 DWSC Kevin Druce Chris/Fennella Maddox 1057 115000 123028 0:40:28 0:38:17 3.0
4 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 115000 122917 0:39:17 0:40:25 4.0
5 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 115000 123101 0:41:01 0:42:12 5.0

WWU 1 - Fast Handicap Fleet - 6/2/11 at 10:25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap CONTENDER 2465 DWSC Stuart Jones   993 110000 113102 0:31:02 0:31:15 1.0
2 Fast Handicap CONTENDER 694 Thorpe Bay SC Chris Boshier   993 110000 113404 0:34:04 0:34:18 2.0
3 Fast Handicap CONTENDER 476 MRSC Daniel Taylor   993 110000 113523 0:35:23 0:35:38 3.0
4 Fast Handicap FIREBALL 15038 Shoreham SC Stewart Scarff Tyler Harmsworth 982 110000 113551 0:35:51 0:36:30 4.0
5 Fast Handicap FIREBALL 14755 Blackwater SC David Ryder Michelle Ryder 982 110000 113601 0:36:01 0:36:41 5.0
6 Fast Handicap WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddex 1099 110000 114350 0:43:50 0:39:53 6.0
7 Fast Handicap WAYFARER 10727 DWSC Anthony Cooper T Fox 1099 110000 114352 0:43:52 0:39:55 7.0
8 Fast Handicap LASER II 10626 DWSC Michael Clapp Mark Bond 1035 110000 114233 0:42:33 0:41:07 8.0

WWU 2 - Fast Handicap Fleet - 6/2/11 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap CONTENDER 2465 DWSC Stuart Jones   993 120500 123649 0:31:49 0:32:02 1.0
2 Fast Handicap CONTENDER 694 Thorpe Bay SC Chris Boshier   993 120500 123757 0:32:57 0:33:11 2.0
3 Fast Handicap CONTENDER 476 MRSC Daniel Taylor   993 120500 123807 0:33:07 0:33:21 3.0
4 Fast Handicap FIREBALL 15038 Shoreham SC Stewart Scarff Tyler Harmsworth 982 120500 124246 0:37:46 0:38:28 4.0
5 Fast Handicap WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddex 1099 120500 124757 0:42:57 0:39:05 5.0
6 Fast Handicap LASER II 10626 DWSC Michael Clapp Mark Bond 1035     DNF   36.0

WWU 3 - Fast Handicap Fleet - 13/2/10 at 1025

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap CONTENDER 2465 DWSC Stuart Jones   993 103500 111144 0:36:44 0:37:00 1.0
2 Fast Handicap FIREBALL 15038 Shoreham SC Stewart Scarff Tyler Harmsworth 982 103500 111605 0:41:05 0:41:50 2.0
3 Fast Handicap CONTENDER 2404 DWSC Roger Gates   993 103500 111716 0:42:16 0:42:34 3.0
4 Fast Handicap CONTENDER 476 MRSC Daniel Taylor   993 103500 111740 0:42:40 0:42:58 4.0
5 Fast Handicap FIREBALL 14755 Blackwater SC David Ryder Michelle Ryder 982 103500 111822 0:43:22 0:44:10 5.0
6 Fast Handicap WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddex 1099 103500 113710 1:02:10 0:56:34 6.0
7 Fast Handicap WAYFARER 10739 Minima YC Steve Collins Peter Collins 1099 103500 113949 1:04:49 0:58:59 7.0

WWU 4 - Fast Handicap Fleet - 13/02/2011 at 1130

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap CONTENDER 2465 DWSC Stuart Jones   993 115500 123233 0:37:33 0:37:49 1.0
2 Fast Handicap CONTENDER 476 MRSC Daniel Taylor   993 115500 123433 0:39:33 0:39:50 2.0
3 Fast Handicap CONTENDER 2404 DWSC Roger Gates   993 115500 123644 0:41:44 0:42:02 3.0
4 Fast Handicap FIREBALL 14755 Blackwater SC David Ryder Michelle Ryder 982 115500 123841 0:43:41 0:44:29 4.0
5 Fast Handicap FIREBALL 15038 Shoreham SC Stewart Scarff Tyler Harmsworth 982 115500 123842 0:43:42 0:44:30 5.0
6 Fast Handicap WAYFARER 10727 DWSC Anthony Cooper T Fox 1099 115500 124433 0:49:33 0:45:05 6.0
7 Fast Handicap WAYFARER 10739 Minima YC Steve Collins Peter Collins 1099 115500 124443 0:49:43 0:45:14 7.0
8 Fast Handicap WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddex 1099 115500 124706 0:52:06 0:47:24 8.0

WWU 5 - Fast Handicap Fleet - 20/02/2011 at 1025

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddex 1099 103500 115016 1:15:16 1:08:29 1.0
2 Fast Handicap FIREBALL 14755 Blackwater SC David Ryder Michelle Ryder 982 103500 114224 1:07:24 1:08:38 2.0
3 Fast Handicap CONTENDER 2465 DWSC Stuart Jones   993 103500 114339 1:08:39 1:09:08 3.0
4 Fast Handicap WAYFARER 10739 Minima YC Steve Collins Peter Collins 1099 103500 115303 1:18:03 1:11:01 4.0
5 Fast Handicap WAYFARER 10727 DWSC Anthony Cooper T Fox 1099 103500 115344 1:18:44 1:11:38 5.5
5 Fast Handicap CONTENDER 2404 DWSC Roger Gates   993 103500 114608 1:11:08 1:11:38 5.5
7 Fast Handicap CONTENDER 6 Netley SC Graeme Wilcox   993 103500 114645 1:11:45 1:12:15 7.0
8 Fast Handicap CONTENDER 713 DWSC John Browett   993 103500 114651 1:11:51 1:12:21 8.0
9 Fast Handicap CONTENDER 707 Eastbourne Sovereign SC Peter Dives   993 103500 114712 1:12:12 1:12:43 9.0
10 Fast Handicap CONTENDER 2432 Lancing SC Jerry Hone   993 103500 114728 1:12:28 1:12:59 10.0
11 Fast Handicap CONTENDER 2373 Weston SC Mike Murley   993 103500 114815 1:13:15 1:13:46 11.0
12 Fast Handicap CONTENDER 622 Pevensey Bay Sailing Club Tim Humphries   993 103500 114850 1:13:50 1:14:21 12.0
13 Fast Handicap CONTENDER 2496 Oxford SC Tony Brookes   993 103500 114852 1:13:52 1:14:23 13.0
14 Fast Handicap CONTENDER 694 Thorpe Bay SC Chris Boshier   993 103500 114922 1:14:22 1:14:53 14.0
15 Fast Handicap CONTENDER 2490 Weston SC Stuart Hudson   993 103500 115000 1:15:00 1:15:32 15.0
16 Fast Handicap CONTENDER 563 Exe SC/Weston SC Iain Horlock   993 103500 115004 1:15:04 1:15:36 16.0
17 Fast Handicap FIREBALL 14099 DWSC Glenn Bothan Jim Donald 982 103500 114952 1:14:52 1:16:14 17.0
18 Fast Handicap CONTENDER 678 Burton SC Bill Hooton   993 103500 115200 1:17:00 1:17:33 18.0
19 Fast Handicap FIREBALL 15038 Shoreham SC Stewart Scarff Tyler Harmsworth 982 103500 115119 1:16:19 1:17:43 19.0
20 Fast Handicap CONTENDER 703 Eastbourne Sovereign SC Peter Hayward   993 103500 115232 1:17:32 1:18:05 20.0
21 Fast Handicap FIREBALL 13847 Kate Ward T Morgan 982 103500 115355 1:18:55 1:20:22 21.0
22 Fast Handicap CONTENDER 24 Netley SC Ben McGrane   993     OCS   36.0
22 Fast Handicap CONTENDER 646 Weston SC Martin Frary   993     OCS   36.0

WWU 6 - Fast Handicap Fleet - 20/02/11 at 1200

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 122000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap FIREBALL 15041     982 122000 133302 1:13:02 1:14:22 1.0
2 Fast Handicap CONTENDER 24 Netley SC Ben McGrane   993 122000 134010 1:20:10 1:20:44 2.0
3 Fast Handicap FIREBALL 14755 Blackwater SC David Ryder Michelle Ryder 982 122000 134052 1:20:52 1:22:21 3.0
4 Fast Handicap WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddex 1099 122000 135137 1:31:37 1:23:22 4.0
5 Fast Handicap CONTENDER 2490 Weston SC Stuart Hudson   993 122000 134251 1:22:51 1:23:26 5.0
6 Fast Handicap WAYFARER 10739 Minima YC Steve Collins Peter Collins 1099 122000 135156 1:31:56 1:23:39 6.0
7 Fast Handicap WAYFARER 10727 DWSC Anthony Cooper T Fox 1099 122000 135214 1:32:14 1:23:55 7.0
8 Fast Handicap CONTENDER 6 Netley SC Graeme Wilcox   993 122000 134349 1:23:49 1:24:24 8.0
9 Fast Handicap CONTENDER 713 DWSC John Browett   993 122000 134407 1:24:07 1:24:43 9.0
10 Fast Handicap CONTENDER 2373 Weston SC Mike Murley   993 122000 134626 1:26:26 1:27:03 10.0
11 Fast Handicap CONTENDER 2465 DWSC Stuart Jones   993 122000 134650 1:26:50 1:27:27 11.0
12 Fast Handicap FIREBALL 15038 Shoreham SC Stewart Scarff Tyler Harmsworth 982 122000 134604 1:26:04 1:27:39 12.0
13 Fast Handicap CONTENDER 654     993 122000 134740 1:27:40 1:28:17 13.0
14 Fast Handicap CONTENDER 2404 DWSC Roger Gates   993 122000 134757 1:27:57 1:28:34 14.0
15 Fast Handicap CONTENDER 707 Eastbourne Sovereign SC Peter Dives   993 122000 134837 1:28:37 1:29:14 15.0
16 Fast Handicap CONTENDER 700 Castle Cove SC Nick Grace   993 122000 135007 1:30:07 1:30:45 16.0
17 Fast Handicap FIREBALL 14099 DWSC Glenn Bothan Jim Donald 982 122000 134916 1:29:16 1:30:54 17.0
18 Fast Handicap CONTENDER 563 Exe SC/Weston SC Iain Horlock   993 122000 135029 1:30:29 1:31:07 18.0
19 Fast Handicap CONTENDER 694 Thorpe Bay SC Chris Boshier   993 122000 135220 1:32:20 1:32:59 19.0
20 Fast Handicap CONTENDER 622 Pevensey Bay Sailing Club Tim Humphries   993 122000 135223 1:32:23 1:33:02 20.0
21 Fast Handicap CONTENDER 2432 Lancing SC Jerry Hone   993 122000 135313 1:33:13 1:33:52 21.0
22 Fast Handicap CONTENDER 678 Burton SC Bill Hooton   993 122000 135314 1:33:14 1:33:53 22.0
23 Fast Handicap CONTENDER 2496 Oxford SC Tony Brookes   993 122000 135325 1:33:25 1:34:05 23.0
24 Fast Handicap FIREBALL 13847 Kate Ward T Morgan 982 122000 135344 1:33:44 1:35:27 24.0
25 Fast Handicap CONTENDER 703 Eastbourne Sovereign SC Peter Hayward   993 122000 135703 1:37:03 1:37:44 25.0

WWU 7 - Fast Handicap Fleet - 27/2/2011 at 1025

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap CONTENDER 2465 DWSC Stuart Jones   993 103500 111831 0:43:31 0:43:49 1.0
2 Fast Handicap FIREBALL 15041     982 103500 111819 0:43:19 0:44:07 2.0
3 Fast Handicap CONTENDER 713 DWSC John Browett   993 103500 111920 0:44:20 0:44:39 3.0
4 Fast Handicap WAYFARER 10739 Minima YC Steve Collins Peter Collins 1099 103500 112437 0:49:37 0:45:09 4.0
5 Fast Handicap LARK 2519 Charlie Roome David Marlow 1073 103500 112345 0:48:45 0:45:26 5.0
6 Fast Handicap CONTENDER 694 Thorpe Bay SC Chris Boshier   993 103500 112051 0:45:51 0:46:10 6.0
7 Fast Handicap FIREBALL 14755 Blackwater SC David Ryder Michelle Ryder 982 103500 112100 0:46:00 0:46:51 7.0
8 Fast Handicap PHANTOM 1197     1043 103500 112416 0:49:16 0:47:14 8.0
9 Fast Handicap WAYFARER 10727 DWSC Anthony Cooper T Fox 1099 103500 112727 0:52:27 0:47:44 9.0
10 Fast Handicap WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddex 1099 103500 112733 0:52:33 0:47:49 10.0
11 Fast Handicap FIREBALL 15038 Shoreham SC Stewart Scarff Tyler Harmsworth 982 103500 112236 0:47:36 0:48:28 11.0
12 Fast Handicap FIREBALL 14099 DWSC Glenn Bothan Jim Donald 982 103500 112406 0:49:06 0:50:00 12.0

WWU 8 - Fast Handicap Fleet - 27/2/2011 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap FIREBALL 15041     982 115000 122642 0:36:42 0:37:22 1.0
2 Fast Handicap CONTENDER 2465 DWSC Stuart Jones   993 115000 122818 0:38:18 0:38:34 2.0
3 Fast Handicap CONTENDER 694 Thorpe Bay SC Chris Boshier   993 115000 123038 0:40:38 0:40:55 3.0
4 Fast Handicap FIREBALL 15038 Shoreham SC Stewart Scarff Tyler Harmsworth 982 115000 123029 0:40:29 0:41:14 4.0
5 Fast Handicap LARK 2519 Charlie Roome David Marlow 1073 115000 123416 0:44:16 0:41:15 5.0
6 Fast Handicap FIREBALL 14755 Blackwater SC David Ryder Michelle Ryder 982 115000 123128 0:41:28 0:42:14 6.0
7 Fast Handicap FIREBALL 14099 DWSC Glenn Bothan Jim Donald 982 115000 123239 0:42:39 0:43:26 7.0
8 Fast Handicap WAYFARER 10739 Minima YC Steve Collins Peter Collins 1099 115000 123800 0:48:00 0:43:41 8.0
9 Fast Handicap WAYFARER 10727 DWSC Anthony Cooper T Fox 1099 115000 123916 0:49:16 0:44:50 9.0
10 Fast Handicap PHANTOM 1197     1043 115000 123717 0:47:17 0:45:20 10.0
11 Fast Handicap WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddex 1099 115000 124033 0:50:33 0:46:00 11.0
12 Fast Handicap CONTENDER 713 DWSC John Browett   993     DSQ   36.0

WWU 1 - Catamaram Fleet - 6/2/11 at 10:25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 110500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Catamaram Dart 18 7347 Barry Peters   1.186 110500 114832 0:43:32 0:36:42 1.0
2 Catamaram Hurricane 5.9 SX 414 DWSC Graeme Staddon Alan Tilling 1.007 110500 115831 0:53:31 0:53:09 2.0
3 Catamaram Stealth R Single 515 DWSC Eric Noyau   1.03     OOD   10.9

WWU 2 - Catamaram Fleet - 6/2/11 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Catamaram Hurricane 5.9 SX 414 DWSC Graeme Staddon Alan Tilling 1.007 121000 124900 0:39:00 0:38:44 1.0
2 Catamaram Stealth R Single 515 DWSC Eric Noyau   1.03     OOD   10.9
3 Catamaram Dart 18 7347 Barry Peters   1.186     DNF   13.0

WWU 3 - Catamaram Fleet - 13/2/10 at 1025

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Catamaram Hurricane 5.9 SX 414 DWSC Graeme Staddon Alan Tilling 1.007 104000 111734 0:37:34 0:37:18 1.0
2 Catamaram Dart 18 7347 Barry Peters   1.181 104000 112508 0:45:08 0:38:13 2.0
3 Catamaram Formula 18 699 DWSC Ghislain Melaine Greg Crease 1.005 104000 112117 0:41:17 0:41:05 3.0
4 Catamaram Hurricane 5.9 SX 137 DWSC Gregory Reed Tom Loosemore 1.007 104000 112504 0:45:04 0:44:45 4.0

WWU 4 - Catamaram Fleet - 13/02/2011 at 1130

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Catamaram Tornado 435 Philip Mores Andy Dowley 0.94 120000 123023 0:30:23 0:32:19 1.0
2 Catamaram Hurricane 5.9 SX 137 DWSC Gregory Reed Tom Loosemore 1.007 120000 123412 0:34:12 0:33:58 2.0
3 Catamaram Formula 18 699 DWSC Ghislain Melaine Greg Crease 1.005 120000 123441 0:34:41 0:34:31 3.0
4 Catamaram Dart 18 7347 Barry Peters   1.181 120000 124139 0:41:39 0:35:16 4.0
5 Catamaram Hurricane 5.9 SX 414 DWSC Graeme Staddon Alan Tilling 1.007 120000 123537 0:35:37 0:35:22 5.0
6 Catamaram Hurricane 5.9 SX 188 Stokes Bay SC Adam Charlesworth Paul Charlesworth 1.007 120000 123823 0:38:23 0:38:07 6.0

WWU 5 - Catamaram Fleet - 20/02/2011 at 1025

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Catamaram Tornado 435 Philip Mores Andy Dowley 0.94 104500 115205 1:07:05 1:11:22 1.0
2 Catamaram Formula 18 006 Minnis Bay Alan Manser Alf Clark 1.005 104500 115910 1:14:10 1:13:48 2.0
3 Catamaram Hurricane 5.9 SX 315 N Moode Max 1.007 104500 120137 1:16:37 1:16:05 3.0
4 Catamaram Hurricane 5.9 SX 137 DWSC Gregory Reed Tom Loosemore 1.007 104500 120220 1:17:20 1:16:48 4.0
5 Catamaram Stealth R Single 515 DWSC Eric Noyau   1.03 104500 120419 1:19:19 1:17:00 5.0
6 Catamaram Dart 18 7347 Barry Peters   1.181 104500 121615 1:31:15 1:17:16 6.0
7 Catamaram Hurricane 5.9 SX 414 DWSC Graeme Staddon Alan Tilling 1.007 104500 120406 1:19:06 1:18:33 7.0
8 Catamaram Spitfire Spitfire     1.035 104500 114249 DSQ   13.0

WWU 6 - Catamaram Fleet - 20/02/11 at 1200

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 123500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Catamaram Hurricane 5.9 SX 414 DWSC Graeme Staddon Alan Tilling 1.007 123500 140808 1:33:08 1:32:29 1.0
2 Catamaram Hurricane 5.9 SX 315 N Moode Max 1.007 123500 140821 1:33:21 1:32:42 2.0
3 Catamaram Hurricane 5.9 SX 137 DWSC Gregory Reed Tom Loosemore 1.007 123500 140838 1:33:38 1:32:59 3.0
4 Catamaram Dart 18 7347 Barry Peters   1.181 123500 142528 1:50:28 1:33:32 4.0
5 Catamaram Tornado 435 Philip Mores Andy Dowley 0.94 123500 140735 1:32:35 1:38:30 5.0
6 Catamaram Formula 18 006 Minnis Bay Alan Manser Alf Clark 1.005 123500 133953 RAF   13.0
6 Catamaram Stealth R Single 515 DWSC Eric Noyau   1.03 123500   DNF   13.0

WWU 7 - Catamaram Fleet - 27/2/2011 at 1025

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Catamaram Hurricane 5.9 SX 414 DWSC Graeme Staddon Alan Tilling 1.007 104000 112006 0:40:06 0:39:49 1.0
2 Catamaram Hurricane 5.9 SX 315 N Moode Max 1.007 104000 112038 0:40:38 0:40:21 2.0
3 Catamaram Hurricane 5.9 SX 137 DWSC Gregory Reed Tom Loosemore 1.007 104000 112039 0:40:39 0:40:22 3.0
4 Catamaram Tornado 435 Philip Mores Andy Dowley 0.94 104000 111830 0:38:30 0:40:57 4.0
5 Catamaram Formula 18 699 DWSC Ghislain Melaine Greg Crease 1.005 104000 112128 0:41:28 0:41:16 5.0
6 Catamaram Spitfire 082 DWSC Tim Cope Kit Cope 1.044 104000 112414 0:44:14 0:42:22 6.0
7 Catamaram Dart 18 7347 Barry Peters   1.181 104000 113024 0:50:24 0:42:41 7.0
8 Catamaram Stealth R Single 515 DWSC Eric Noyau   1.03 104000 112532 0:45:32 0:44:12 8.5
8 Catamaram Hurricane 5.9 SX 188 Stokes Bay SC Adam Charlesworth Paul Charlesworth 1.007 104000 112431 0:44:31 0:44:12 8.5
10 Catamaram Formula 18 006 Minnis Bay Alan Manser Alf Clark 1.005 104000 112745 0:47:45 0:47:31 10.0

WWU 8 - Catamaram Fleet - 27/2/2011 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Catamaram Dart 18 7347 Barry Peters   1.181 114500 122527 0:40:27 0:34:15 1.0
2 Catamaram Hurricane 5.9 SX 137 DWSC Gregory Reed Tom Loosemore 1.007 114500 122024 0:35:24 0:35:09 2.0
3 Catamaram Spitfire 082 DWSC Tim Cope Kit Cope 1.044 114500 122225 0:37:25 0:35:50 3.0
4 Catamaram Formula 18 006 Minnis Bay Alan Manser Alf Clark 1.005 114500 122120 0:36:20 0:36:09 4.0
5 Catamaram Hurricane 5.9 SX 414 DWSC Graeme Staddon Alan Tilling 1.007 114500 122155 0:36:55 0:36:40 5.0
6 Catamaram Hurricane 5.9 SX 315 N Moode Max 1.007 114500 122312 0:38:12 0:37:56 6.0
7 Catamaram Tornado 435 Philip Mores Andy Dowley 0.94 114500 122043 0:35:43 0:38:00 7.0
8 Catamaram Stealth R Single 515 DWSC Eric Noyau   1.03 114500   DNF   13.0

WWU 1 - Slow Cats Fleet - 6/2/11 at 10:25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 110500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points

WWU 2 - Slow Cats Fleet - 6/2/11 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points

WWU 3 - Slow Cats Fleet - 13/2/10 at 1025

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
Slow Cats Hobie Dragoon 713 Jack Muldoon Rhys Cooke 1.423 104000 1117842 0:00:00  

WWU 4 - Slow Cats Fleet - 13/02/2011 at 1130

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow Cats Hobie Dragoon 713 Jack Muldoon Rhys Cooke 1.423 120000 123253 0:32:53 0:23:07 1.0

WWU 5 - Slow Cats Fleet - 20/02/2011 at 1025

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points

WWU 6 - Slow Cats Fleet - 20/02/11 at 1200

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 123500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points

WWU 7 - Slow Cats Fleet - 27/2/2011 at 1025

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points

WWU 8 - Slow Cats Fleet - 27/2/2011 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com