event burgee venue burgee

Winter Warm Up Series 2010

Datchet Water SC

Results as of 14:51 on February 3, 2013

R1 - Youth Fleet - 3 Jan 13 at 10:30

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 1105
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Youth LASER 4.7 198296 DWSC Matthew Walmsley   1175 1105 114329 0:38:29 0:32:45 1.0
2 Youth RS Tera Sport 2171 DWSC Yann Bracegirde   1455 104500 113821 0:53:21 0:36:40 2.0
3 Youth RS Tera Sport 745 DWSC Ossian Bracegirde   1455 104500 113940 0:54:40 0:37:34 3.0
4 Youth LASER 4.7 201394 Tristan Bracegirde   1175 1105 1414328 9219:14:26:44 7846:11:16:22 4.0

R2 - Youth Fleet - 3 Feb 13 at 11:30

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 1154
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Youth LASER 4.7 198296 DWSC Matthew Walmsley   1175 1154 125305 0:59:05 0:50:17 1.0
2 Youth RS Tera Sport 2171 DWSC Yann Bracegirde   1455     DNC   5.0
2 Youth RS Tera Sport 745 DWSC Ossian Bracegirde   1455     DNC   5.0
2 Youth LASER 4.7 201394 Tristan Bracegirde   1175     DNC   5.0

R1 - Start 3 Fleet - 3 Jan 13 at 10:30

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

R2 - Start 3 Fleet - 3 Feb 13 at 11:30

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

R1 - Start 1 Fleet - 3 Jan 13 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Start 1 CONTENDER 2512 Mengeham Rythe SC Daniel Taylor   993 1051 112819 0:37:19 0:37:35 1.0
2 Start 1 CONTENDER 2465 Stuart Jones   993 1051 112846 0:37:46 0:38:02 2.0
3 Start 1 CONTENDER 2404 DWSC Roger Gates   993 1051 113028 0:39:28 0:39:45 3.0
4 Start 1 OK 2028 DWSC Finn Gheury   1109 1105 114952 0:44:52 0:40:27 4.0
5 Start 1 FIREBALL 15038 DWSC Stewart Scarff John Shelton 980 1051 113302 0:42:02 0:42:53 5.0
6 Start 1 WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddex 1101 1051 114125 0:50:25 0:45:48 6.0
7 Start 1 LASER 186034 DWSC Paul Robinson   1085 104500 113815 0:53:15 0:49:05 7.0
8 Start 1 LASER RADIAL 202542 DWSC Julien Shawyer   1110 104500 114107 0:56:07 0:50:33 8.0
9 Start 1 LASER RADIAL 196523 DWSC Clare Whitehill   1110 104500 114228 0:57:28 0:51:46 9.0
10 Start 1 LASER 176866 Oliver Brown   1085 104500 114148 0:56:48 0:52:21 10.0

R2 - Start 1 Fleet - 3 Feb 13 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1154
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Start 1 CONTENDER 2465 Stuart Jones   993 1200 123508 0:35:08 0:35:23 1.0
2 Start 1 CONTENDER 2512 Mengeham Rythe SC Daniel Taylor   993 1200 123700 0:37:00 0:37:16 2.0
3 Start 1 CONTENDER 2404 DWSC Roger Gates   993 1200 123927 0:39:27 0:39:44 3.0
4 Start 1 FIREBALL 15038 DWSC Stewart Scarff John Shelton 980 1200 123956 0:39:56 0:40:45 4.0
5 Start 1 WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddex 1101 1200 124938 0:49:38 0:45:05 5.0
6 Start 1 LASER 186034 DWSC Paul Robinson   1085 1154 124658 0:52:58 0:48:49 6.0
7 Start 1 LASER RADIAL 202542 DWSC Julien Shawyer   1110 1154 125017 0:56:17 0:50:42 7.0
8 Start 1 OK 2028 DWSC Finn Gheury   1109 1154 125307 0:59:07 0:53:18 8.0
9 Start 1 LASER RADIAL 196523 DWSC Clare Whitehill   1110     DNC   11.0
9 Start 1 LASER 176866 Oliver Brown   1085     DNC   11.0

R1 - Start 2 Fleet - 3 Jan 13 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1048
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Start 2 FLYING FIFTEEN 3957 DWSC Charles Apthorpe Dave Rickard 1023 1048 113417 0:46:17 0:45:15 1.0
2 Start 2 FLYING FIFTEEN 3539 DWSC John Hanson Helen Hepworth 1023 1048 113553 0:47:53 0:46:48 2.0
3 Start 2 FLYING FIFTEEN 3851 DWSC Ian Linder James Linder 1023 1048 113622 0:48:22 0:47:17 3.0
4 Start 2 FLYING FIFTEEN 3536 DWSC Mervyn Wright Various 1023 1048 113750 0:49:50 0:48:43 4.0
5 Start 2 FLYING FIFTEEN 4011 DWSC Richard Jones Howard Shawyer 1023 1048 113802 0:50:02 0:48:55 5.0
6 Start 2 FLYING FIFTEEN 3234 DWSC Trevor Sparrow Mike Clapp 1023 1048 113932 0:51:32 0:50:22 6.0
7 Start 2 FLYING FIFTEEN 3811 DWSC Emma Bunting Russell Bunting 1023 1048 113958 0:51:58 0:50:48 7.0

R2 - Start 2 Fleet - 3 Feb 13 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1157
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Start 2 FLYING FIFTEEN 3957 DWSC Charles Apthorpe Dave Rickard 1023 1157 124223 0:45:23 0:44:22 1.0
2 Start 2 FLYING FIFTEEN 3539 DWSC John Hanson Helen Hepworth 1023 1157 124312 0:46:12 0:45:10 2.0
3 Start 2 FLYING FIFTEEN 3536 DWSC Mervyn Wright Various 1023 1157 124440 0:47:40 0:46:36 3.0
4 Start 2 FLYING FIFTEEN 4011 DWSC Richard Jones Howard Shawyer 1023 1157 124539 0:48:39 0:47:33 4.0
5 Start 2 FLYING FIFTEEN 3811 DWSC Emma Bunting Russell Bunting 1023 1157 124706 0:50:06 0:48:58 5.0
6 Start 2 FLYING FIFTEEN 3234 DWSC Trevor Sparrow Mike Clapp 1023 1157 124913 0:52:13 0:51:03 6.0
7 Start 2 FLYING FIFTEEN 3851 DWSC Ian Linder James Linder 1023 1157 144303 2:46:03 2:42:19 7.0

R1 - Start 4 Fleet - 3 Jan 13 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1051
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Start 4 RS 400 965 DWSC Pete Bennett Liss Bennett 948 1051 113741 0:46:41 0:49:15 1.0
2 Start 4 RS 100 10.2 369 DWSC Doug Struth   996 1051 114253 0:51:53 0:52:06 2.0
3 Start 4 505 8419 WSC Pete Mallaband Darren Samanjoul 902 1051 113844 0:47:44 0:52:55 3.0
4 Start 4 505 8690 Will Pascall Alistair Davis 902 1051 113921 0:48:21 0:53:36 4.0
5 Start 4 RS 800 1144 DWSC Nick Charles Christian Humphrey 820 1051 113508 0:44:08 0:53:49 5.0
6 Start 4 MUSTO SKIFF 64 DWSC Jason Rickards   860 1051 113737 0:46:37 0:54:12 6.0
7 Start 4 RS 800 1189 DWSC Hugh Shone Hannah Tattersall 820 1051 113604 0:45:04 0:54:58 7.0
8 Start 4 MUSTO SKIFF 444 DWSC Jamie Hilton   860 1051 114107 0:50:07 0:58:17 8.0
9 Start 4 RS 100 8.4 250 DWSC John Kewling   996 1051 114940 0:58:40 0:58:54 9.0
10 Start 4 RS 800 1166 Ralph Singleton Mel Kewan 820 1051 114005 0:49:05 0:59:51 10.0
11 Start 4 MUSTO SKIFF 373 DWSC Paul Molesworth   860 1051 114512 0:54:12 1:03:01 11.0
12 Start 4 505 8095 DWSC John Bashford Ben Wells 902 1051 115235 1:01:35 1:08:16 12.0
13 Start 4 29ER 1322 DWSC Huw Whitworth Harry Wilson 922     DNC   14.0

R2 - Start 4 Fleet - 3 Feb 13 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Start 4 29ER 1322 DWSC Huw Whitworth Harry Wilson 922 1200 124801 0:48:01 0:52:05 1.0
2 Start 4 RS 100 10.2 369 DWSC Doug Struth   996 1200 125256 0:52:56 0:53:09 2.0
3 Start 4 MUSTO SKIFF 444 DWSC Jamie Hilton   860 1200 124728 0:47:28 0:55:12 3.0
4 Start 4 MUSTO SKIFF 373 DWSC Paul Molesworth   860 1200 124836 0:48:36 0:56:31 4.0
5 Start 4 RS 800 1144 DWSC Nick Charles Christian Humphrey 820 1200 124814 0:48:14 0:58:49 5.0
6 Start 4 505 8419 WSC Pete Mallaband Darren Samanjoul 902 1200 125336 0:53:36 0:59:25 6.0
7 Start 4 RS 800 1166 Ralph Singleton Mel Kewan 820 1200 1214713 902:6:31:44 1100:7:57:43 7.0
8 Start 4 505 8095 DWSC John Bashford Ben Wells 902 1200 1305816 4698:5:31:44 5208:16:20:49 8.0
9 Start 4 RS 400 965 DWSC Pete Bennett Liss Bennett 948     DNC   14.0
9 Start 4 505 8690 Will Pascall Alistair Davis 902     DNC   14.0
9 Start 4 MUSTO SKIFF 64 DWSC Jason Rickards   860     DNC   14.0
9 Start 4 RS 800 1189 DWSC Hugh Shone Hannah Tattersall 820     DNC   14.0
9 Start 4 RS 100 8.4 250 DWSC John Kewling   996     DNC   14.0

R1 - Start 5 Fleet - 3 Jan 13 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1054
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Start 5 Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters   1.237 1054 113510 0:41:10 0:33:17 1.0
2 Start 5 Dart 18 Cat Boat 7442 DWSC Adrian Parsons Sam Nicholls 1.186 1054 113507 0:41:07 0:34:40 2.0
3 Start 5 Dart 18 4384 DWSC James Pearse   1.181 1054 114115 0:47:15 0:40:01 3.0
4 Start 5 Formula 18 957 DWSC Alicia Clifford Thomas Bruton 1.005 1054 113509 0:41:09 0:40:57 4.0
5 Start 5 Formula 18 Standard 29 Whitstable SC Gyslaine Melaine Rapha Sicouri 1.005 1054 113739 0:43:39 0:43:26 5.0

R2 - Start 5 Fleet - 3 Feb 13 at 11:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 1203
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Start 5 Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters   1.237 1203 123822 0:35:22 0:28:35 1.0
2 Start 5 Dart 18 Cat Boat 7442 DWSC Adrian Parsons Sam Nicholls 1.186 1203 123928 0:36:28 0:30:45 2.0
3 Start 5 Dart 18 4384 DWSC James Pearse   1.181     DNC   6.0
3 Start 5 Formula 18 957 DWSC Alicia Clifford Thomas Bruton 1.005     DNC   6.0
3 Start 5 Formula 18 Standard 29 Whitstable SC Gyslaine Melaine Rapha Sicouri 1.005     DNC   6.0

R1 - Start 6 Fleet - 3 Jan 13 at 10:30

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

R2 - Start 6 Fleet - 3 Feb 13 at 11:30

Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.5.1
www.sailwave.com