event burgee venue burgee

2015 Summer Series

Datchet Water Sailing Club

Results are provisional as of 13:10 on July 19, 2015

3 - 2 Flying Fifteen Fleet - 19/04/15 at 10.33

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 112800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
  2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Hepworth 1013 103300 11:02:18 0:29:18 3      
  2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 103300 11:04:20 0:31:20 3      
  2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Richard McQuilliam 1013 103300 11:06:09 0:33:09 3      
  2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 103300 11:02:33 0:29:33 3      
  2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1013 103300 11:01:04 0:28:04 3      

R4 - 2 Flying Fifteen Fleet - 19/04/15 at 10.33

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 111500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
  2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Hepworth 1013 111500 11:40:34 0:25:34 0      
  2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 111500 11:45:09 0:30:09 0      
  2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Richard McQuilliam 1013 111500 11:48:48 0:33:48 0      
  2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 111500 11:42:46 0:27:46 0      
  2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1013 111500 11:40:53 0:25:53 0      

3 - 1 Fast Handicap Fleet - 19/04/15 at 10.33

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
  1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 103600 1108.23 45.17.47.00 0      
  1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 103600 11:08:35 0:32:35 0      
  1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1135 103600 11:08:39 0:32:39 0      
  1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1091 103600 11:08:23 0:32:23 0      
  1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1091 103600 11:17:58 0:41:58 0      
  1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Mathew Hodges 1112 103600 11:11:27 0:35:27 0      
  1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 103600 11:11:08 0:35:08 0      

R4 - 1 Fast Handicap Fleet - 19/04/15 at 10.33

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 112200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
  1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 112200 11:54:43 0:32:43 0      
  1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 112200 11:54:01 0:32:01 0      
  1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1135 112200 11:53:48 0:31:48 0      
  1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1091 112200 11:55:06 0:33:06 0      
  1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1091 112200 11:59:53 0:37:53 0      
  1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Mathew Hodges 1112 112200 11:55:44 0:33:44 0      
  1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 112200 11:56:12 0:34:12 0      

3 - 1 Youth Fleet - 19/04/15 at 10.33

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R4 - 1 Youth Fleet - 19/04/15 at 10.33

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

3 - Catamaran Handicap Fleet - 19/04/15 at 10.33

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Catamaran Handicap Fleet - 19/04/15 at 10.33

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

3 - Asymmetric Handicap Fleet - 19/04/15 at 10.33

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 113400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
  Asymmetric Handicap   505 9159 P Lewis T Holland 902 103900 11:11:38 0:32:38 0      
  Asymmetric Handicap   RS VISION 1244 Will Butler Elle Stratford 1116 103900 11:18:10 0:39:10 0      
  Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 260 M.Cooper   850 103900 11:09:42 0:30:42 0      
  Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 142 Mike Oddy   1000 103900 11:14:54 0:35:54 0      
  Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 103900 11:08:37 0:29:37 0      
  Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 103900 11:09:04 0:30:04 0      

R4 - Asymmetric Handicap Fleet - 19/04/15 at 10.33

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 112500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
  Asymmetric Handicap   RS VISION 1244 Will Butler Elle Stratford 1116 112500 11:59:49 0:34:49 2      
  Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 260 M.Cooper   850 112500 11:58:41 0:33:41 0      
  Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 112500 11:51:43 0:26:43 0      
  Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 112500 11:53:26 0:28:26 0      

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com