event burgee venue burgee

2009 Laser Thames Traveller Open

Datchet Water Sailing Club

Provisional Results

Other Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club PY R1
24.10.2009  
R2
24/10/09 1100
R3
   
R4
   
Total Nett
1st LASER RADIAL 195115 Aaron Smith 1101 (2.0) 2.0 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd LASER RADIAL 180368 Ian Gregory Frensham Pond 1101 (4.0) 1.0 2.0 2.0 9.0 5.0
3rd LASER RADIAL 189093 Thomas Weeks Maidenhead 1101 (5.0) 3.0 3.0 5.0 16.0 11.0
4th LASER RADIAL 171357 Jack Davies Royal Solent Yacht Club IOW 1101 (6.0) 4.0 4.0 3.0 17.0 11.0
5th LASER RADIAL 182481 Toby Ayre 1101 3.0 (5.0) 5.0 4.0 17.0 12.0
6th LASER RADIAL 123685 Nick Haylett Datchet Water 1101 1.0 6.0 (8.0 DNF) 8.0 DNC 23.0 15.0
7th LASER 4.7 171961 Oliver DiBarlolo Hillingdon Outdoor Activity Centre 1175 7.0 7.0 (8.0 DNF) 8.0 DNC 30.0 22.0

Standard Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club PY R1
24.10.2009  
R2
24/10/09 1100
R3
   
R4
   
Total Nett
1st LASER 193497 Colin Smith Hayling Island SC 1078 1.0 1.0 (4.0) 1.0 7.0 3.0
2nd LASER 195866 Dave Freeman Queen Mary 1078 2.0 2.0 3.0 (4.0) 11.0 7.0
3rd LASER 195134 Mark Statham Datchet Water 1078 (5.0) 3.0 2.0 3.0 13.0 8.0
4th LASER 195048 Graham Lund Aldenham SC 1078 3.0 4.0 (7.0) 2.0 16.0 9.0
5th LASER 196244 David Goddard Bewl Valley 1078 (9.0) 6.0 1.0 9.0 25.0 16.0
6th LASER 186034 Paul Robinson Datchet Water 1078 4.0 (8.0) 8.0 6.0 26.0 18.0
7th LASER 194658 Gary Bullock 1078 6.0 5.0 (9.0) 7.0 27.0 18.0
8th LASER 179600 Mark Sancken Queen Mary 1078 (11.0) 11.0 5.0 5.0 32.0 21.0
9th LASER 186042 Daniel Francis Papercourt 1078 7.0 7.0 (14.0) 8.0 36.0 22.0
10th LASER 195181 John Peck 1078 8.0 (12.0) 10.0 11.0 41.0 29.0
11th LASER 155157 Ian Brooks Treardoour Bay SC 1078 12.0 13.0 6.0 (21.0 DNC) 52.0 31.0
12th LASER 173506 Anatoly Krivelevsch 1078 (15.0) 10.0 11.0 13.0 49.0 34.0
13th LASER 155849 Peter Roberts Silver Wing 1078 10.0 (15.0) 13.0 12.0 50.0 35.0
14th LASER 182594 Tom Clark Datchet Water 1078 (16.0) 14.0 15.0 10.0 55.0 39.0
15th LASER 185703 Harry Harding Queen Mary 1078 (21.0 DNC) 9.0 12.0 21.0 DNC 63.0 42.0
16th LASER 190717 Paul England Datchet Water 1078 13.0 (20.0) 16.0 15.0 64.0 44.0
17th LASER 196556 John Curzan Wembley SC 1078 17.0 16.0 (19.0) 14.0 66.0 47.0
18th LASER 192821 Roger Kirke Hillingdon Outdoor Activity Centre 1078 14.0 (18.0) 18.0 16.0 66.0 48.0
19th LASER 191000 Simon Etter Datchet Water 1078 (19.0) 17.0 17.0 18.0 71.0 52.0
20th LASER 136048 George Hoskins Datchet Water 1078 18.0 19.0 (20.0) 17.0 74.0 54.0

R1 - Other Fleet - 24.10.2009 at 

Start: Radial, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Class SailNo HelmName Club PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 LASER RADIAL 123685 Nick Haylett Datchet Water 1101 114000 121134 0:31:34 0:28:40 0:00:00 1.0
2 LASER RADIAL 195115 Aaron Smith 1101 114000 121228 0:32:28 0:29:29 0:00:54 2.0
3 LASER RADIAL 182481 Toby Ayre 1101 114000 121233 0:32:33 0:29:34 0:00:59 3.0
4 LASER RADIAL 180368 Ian Gregory Frensham Pond 1101 114000 121258 0:32:58 0:29:57 0:01:24 4.0
5 LASER RADIAL 189093 Thomas Weeks Maidenhead 1101 114000 121300 0:33:00 0:29:58 0:01:26 5.0
6 LASER RADIAL 171357 Jack Davies Royal Solent Yacht Club IOW 1101 114000 121356 0:33:56 0:30:49 0:02:22 6.0
7 LASER 4.7 171961 Oliver DiBarlolo Hillingdon Outdoor Activity Centre 1175 114000 121632 0:36:32 0:31:06 0:02:51 7.0

R2 - Other Fleet - 24/10/09 at 1100

Start: Radial, Finishes: Finish time, Time: 123600
Rank Class SailNo HelmName Club PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 LASER RADIAL 180368 Ian Gregory Frensham Pond 1101 123600 130742 0:31:42 0:28:48 0:00:00 1.0
2 LASER RADIAL 195115 Aaron Smith 1101 123600 130838 0:32:38 0:29:38 0:00:56 2.0
3 LASER RADIAL 189093 Thomas Weeks Maidenhead 1101 123600 130841 0:32:41 0:29:41 0:00:59 3.0
4 LASER RADIAL 171357 Jack Davies Royal Solent Yacht Club IOW 1101 123600 130846 0:32:46 0:29:46 0:01:04 4.0
5 LASER RADIAL 182481 Toby Ayre 1101 123600 130847 0:32:47 0:29:47 0:01:05 5.0
6 LASER RADIAL 123685 Nick Haylett Datchet Water 1101 123600 130852 0:32:52 0:29:51 0:01:10 6.0
7 LASER 4.7 171961 Oliver DiBarlolo Hillingdon Outdoor Activity Centre 1175 123600 131231 0:36:31 0:31:05 0:02:41 7.0

R3 - Other Fleet

Start: Radial, Finishes: Finish time, Time: 132400
Rank Class SailNo HelmName Club PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 LASER RADIAL 195115 Aaron Smith 1101 132400 135453 0:30:53 0:28:03 0:00:00 1.0
2 LASER RADIAL 180368 Ian Gregory Frensham Pond 1101 132400 135551 0:31:51 0:28:56 0:00:58 2.0
3 LASER RADIAL 189093 Thomas Weeks Maidenhead 1101 132400 135612 0:32:12 0:29:15 0:01:19 3.0
4 LASER RADIAL 171357 Jack Davies Royal Solent Yacht Club IOW 1101 132400 135650 0:32:50 0:29:49 0:01:57 4.0
5 LASER RADIAL 182481 Toby Ayre 1101 132400 135703 0:33:03 0:30:01 0:02:10 5.0
6 LASER RADIAL 123685 Nick Haylett Datchet Water 1101 132400   DNF     8.0
6 LASER 4.7 171961 Oliver DiBarlolo Hillingdon Outdoor Activity Centre 1175     DNF     8.0

R4 - Other Fleet

Start: Radial, Finishes: Finish time, Time: 142600
Rank Class SailNo HelmName Club PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 LASER RADIAL 195115 Aaron Smith 1101 142600 145256 0:26:56 0:24:28 0:00:00 1.0
2 LASER RADIAL 180368 Ian Gregory Frensham Pond 1101 142600 145327 0:27:27 0:24:56 0:00:31 2.0
3 LASER RADIAL 171357 Jack Davies Royal Solent Yacht Club IOW 1101 142600 145400 0:28:00 0:25:26 0:01:04 3.0
4 LASER RADIAL 182481 Toby Ayre 1101 142600 145416 0:28:16 0:25:40 0:01:20 4.0
5 LASER RADIAL 189093 Thomas Weeks Maidenhead 1101 142600 145437 0:28:37 0:25:59 0:01:41 5.0

R1 - Standard Fleet - 24.10.2009 at 

Start: Standard, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Class SailNo HelmName Club PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 LASER 193497 Colin Smith Hayling Island SC 1078 113500 120629 0:31:29 0:29:12 0:00:00 1.0
2 LASER 195866 Dave Freeman Queen Mary 1078 113500 120630 0:31:30 0:29:13 0:00:01 2.0
3 LASER 195048 Graham Lund Aldenham SC 1078 113500 120631 0:31:31 0:29:14 0:00:02 3.0
4 LASER 186034 Paul Robinson Datchet Water 1078 113500 120632 0:31:32 0:29:15 0:00:03 4.0
5 LASER 195134 Mark Statham Datchet Water 1078 113500 120635 0:31:35 0:29:18 0:00:06 5.0
6 LASER 194658 Gary Bullock 1078 113500 120703 0:32:03 0:29:44 0:00:34 6.0
7 LASER 186042 Daniel Francis Papercourt 1078 113500 120710 0:32:10 0:29:50 0:00:41 7.0
8 LASER 195181 John Peck 1078 113500 120719 0:32:19 0:29:59 0:00:50 8.0
9 LASER 196244 David Goddard Bewl Valley 1078 113500 120726 0:32:26 0:30:05 0:00:57 9.0
10 LASER 155849 Peter Roberts Silver Wing 1078 113500 120739 0:32:39 0:30:17 0:01:10 10.0
11 LASER 179600 Mark Sancken Queen Mary 1078 113500 120745 0:32:45 0:30:23 0:01:16 11.0
12 LASER 155157 Ian Brooks Treardoour Bay SC 1078 113500 120752 0:32:52 0:30:29 0:01:23 12.0
13 LASER 190717 Paul England Datchet Water 1078 113500 120800 0:33:00 0:30:37 0:01:31 13.0
14 LASER 192821 Roger Kirke Hillingdon Outdoor Activity Centre 1078 113500 120810 0:33:10 0:30:46 0:01:41 14.0
15 LASER 173506 Anatoly Krivelevsch 1078 113500 120811 0:33:11 0:30:47 0:01:42 15.0
16 LASER 182594 Tom Clark Datchet Water 1078 113500 120812 0:33:12 0:30:48 0:01:43 16.0
17 LASER 196556 John Curzan Wembley SC 1078 113500 120820 0:33:20 0:30:55 0:01:51 17.0
18 LASER 136048 George Hoskins Datchet Water 1078 113500 120830 0:33:30 0:31:05 0:02:01 18.0
19 LASER 191000 Simon Etter Datchet Water 1078 113500 120846 0:33:46 0:31:19 0:02:17 19.0

R2 - Standard Fleet - 24/10/09 at 1100

Start: Standard, Finishes: Finish time, Time: 123100
Rank Class SailNo HelmName Club PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 LASER 193497 Colin Smith Hayling Island SC 1078 123100 130055 0:29:55 0:27:45 0:00:00 1.0
2 LASER 195866 Dave Freeman Queen Mary 1078 123100 130100 0:30:00 0:27:50 0:00:05 2.0
3 LASER 195134 Mark Statham Datchet Water 1078 123100 130110 0:30:10 0:27:59 0:00:15 3.0
4 LASER 195048 Graham Lund Aldenham SC 1078 123100 130122 0:30:22 0:28:10 0:00:27 4.0
5 LASER 194658 Gary Bullock 1078 123100 130135 0:30:35 0:28:22 0:00:40 5.0
6 LASER 196244 David Goddard Bewl Valley 1078 123100 130138 0:30:38 0:28:25 0:00:43 6.0
7 LASER 186042 Daniel Francis Papercourt 1078 123100 130155 0:30:55 0:28:41 0:01:00 7.0
8 LASER 186034 Paul Robinson Datchet Water 1078 123100 130159 0:30:59 0:28:44 0:01:04 8.0
9 LASER 185703 Harry Harding Queen Mary 1078 123100 130200 0:31:00 0:28:45 0:01:05 9.0
10 LASER 173506 Anatoly Krivelevsch 1078 123100 130218 0:31:18 0:29:02 0:01:23 10.0
11 LASER 179600 Mark Sancken Queen Mary 1078 123100 130228 0:31:28 0:29:11 0:01:33 11.0
12 LASER 195181 John Peck 1078 123100 130229 0:31:29 0:29:12 0:01:34 12.0
13 LASER 155157 Ian Brooks Treardoour Bay SC 1078 123100 130230 0:31:30 0:29:13 0:01:35 13.0
14 LASER 182594 Tom Clark Datchet Water 1078 123100 130310 0:32:10 0:29:50 0:02:15 14.0
15 LASER 155849 Peter Roberts Silver Wing 1078 123100 130317 0:32:17 0:29:57 0:02:22 15.0
16 LASER 196556 John Curzan Wembley SC 1078 123100 130320 0:32:20 0:30:00 0:02:25 16.0
17 LASER 191000 Simon Etter Datchet Water 1078 123100 130349 0:32:49 0:30:27 0:02:54 17.0
18 LASER 192821 Roger Kirke Hillingdon Outdoor Activity Centre 1078 123100 130400 0:33:00 0:30:37 0:03:05 18.0
19 LASER 136048 George Hoskins Datchet Water 1078 123100 130516 0:34:16 0:31:47 0:04:21 19.0
20 LASER 190717 Paul England Datchet Water 1078 123100 130607 0:35:07 0:32:35 0:05:12 20.0

R3 - Standard Fleet

Start: Standard, Finishes: Finish time, Time: 131900
Rank Class SailNo HelmName Club PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 LASER 196244 David Goddard Bewl Valley 1078 131900 134915 0:30:15 0:28:04 0:00:00 1.0
2 LASER 195134 Mark Statham Datchet Water 1078 131900 134933 0:30:33 0:28:20 0:00:18 2.0
3 LASER 195866 Dave Freeman Queen Mary 1078 131900 134935 0:30:35 0:28:22 0:00:20 3.0
4 LASER 193497 Colin Smith Hayling Island SC 1078 131900 134954 0:30:54 0:28:40 0:00:39 4.0
5 LASER 179600 Mark Sancken Queen Mary 1078 131900 135020 0:31:20 0:29:04 0:01:05 5.0
6 LASER 155157 Ian Brooks Treardoour Bay SC 1078 131900 135035 0:31:35 0:29:18 0:01:20 6.0
7 LASER 195048 Graham Lund Aldenham SC 1078 131900 135040 0:31:40 0:29:23 0:01:25 7.0
8 LASER 186034 Paul Robinson Datchet Water 1078 131900 135058 0:31:58 0:29:39 0:01:43 8.0
9 LASER 194658 Gary Bullock 1078 131900 135104 0:32:04 0:29:45 0:01:49 9.0
10 LASER 195181 John Peck 1078 131900 135108 0:32:08 0:29:48 0:01:53 10.0
11 LASER 173506 Anatoly Krivelevsch 1078 131900 135112 0:32:12 0:29:52 0:01:57 11.0
12 LASER 185703 Harry Harding Queen Mary 1078 131900 135128 0:32:28 0:30:07 0:02:13 12.0
13 LASER 155849 Peter Roberts Silver Wing 1078 131900 135132 0:32:32 0:30:11 0:02:17 13.0
14 LASER 186042 Daniel Francis Papercourt 1078 131900 135150 0:32:50 0:30:27 0:02:35 14.0
15 LASER 182594 Tom Clark Datchet Water 1078 131900 135205 0:33:05 0:30:41 0:02:50 15.0
16 LASER 190717 Paul England Datchet Water 1078 131900 135220 0:33:20 0:30:55 0:03:05 16.0
17 LASER 191000 Simon Etter Datchet Water 1078 131900 135232 0:33:32 0:31:06 0:03:17 17.0
18 LASER 192821 Roger Kirke Hillingdon Outdoor Activity Centre 1078 131900 135254 0:33:54 0:31:27 0:03:39 18.0
19 LASER 196556 John Curzan Wembley SC 1078 131900 135309 0:34:09 0:31:41 0:03:54 19.0
20 LASER 136048 George Hoskins Datchet Water 1078 131900 135354 0:34:54 0:32:22 0:04:39 20.0

R4 - Standard Fleet

Start: Standard, Finishes: Finish time, Time: 142100
Rank Class SailNo HelmName Club PY Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1 LASER 193497 Colin Smith Hayling Island SC 1078 142100 144740 0:26:40 0:24:44 0:00:00 1.0
2 LASER 195048 Graham Lund Aldenham SC 1078 142100 144802 0:27:02 0:25:05 0:00:22 2.0
3 LASER 195134 Mark Statham Datchet Water 1078 142100 144830 0:27:30 0:25:31 0:00:50 3.0
4 LASER 195866 Dave Freeman Queen Mary 1078 142100 144833 0:27:33 0:25:33 0:00:53 4.0
5 LASER 179600 Mark Sancken Queen Mary 1078 142100 144901 0:28:01 0:25:59 0:01:21 5.0
6 LASER 186034 Paul Robinson Datchet Water 1078 142100 144904 0:28:04 0:26:02 0:01:24 6.0
7 LASER 194658 Gary Bullock 1078 142100 144922 0:28:22 0:26:19 0:01:42 7.0
8 LASER 186042 Daniel Francis Papercourt 1078 142100 144938 0:28:38 0:26:34 0:01:58 8.0
9 LASER 196244 David Goddard Bewl Valley 1078 142100 144947 0:28:47 0:26:42 0:02:07 9.0
10 LASER 182594 Tom Clark Datchet Water 1078 142100 144958 0:28:58 0:26:52 0:02:18 10.0
11 LASER 195181 John Peck 1078 142100 145003 0:29:03 0:26:57 0:02:23 11.0
12 LASER 155849 Peter Roberts Silver Wing 1078 142100 145013 0:29:13 0:27:06 0:02:33 12.0
13 LASER 173506 Anatoly Krivelevsch 1078 142100 145023 0:29:23 0:27:15 0:02:43 13.0
14 LASER 196556 John Curzan Wembley SC 1078 142100 145028 0:29:28 0:27:20 0:02:48 14.0
15 LASER 190717 Paul England Datchet Water 1078 142100 145045 0:29:45 0:27:36 0:03:05 15.0
16 LASER 192821 Roger Kirke Hillingdon Outdoor Activity Centre 1078 142100 145147 0:30:47 0:28:33 0:04:07 16.0
17 LASER 136048 George Hoskins Datchet Water 1078 142100 145203 0:31:03 0:28:48 0:04:23 17.0
18 LASER 191000 Simon Etter Datchet Water 1078 142100 145238 0:31:38 0:29:21 0:04:58 18.0

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com