event burgee

Fast Cat 2012

Datchet Water Sailing Club

Results as of 18.05 on 17.03.12

Formula 18 Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Ratings: SCHRS, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Formula 18 Formula 18 1581 Minnis Bay S.C Simon Northrop tom Wacker 3.0 1.0 1.0 2.0 3.0 3.0 (6.0) 19.0 13.0
2nd Formula 18 Formula 18 1234 TBYC David White Son 1.0 4.0 4.0 4.0 1.0 (8.0) 1.0 23.0 15.0
3rd Formula 18 Formula 18 1588 Weston Grant Piggott Robby the jon Garcka 2.0 5.0 2.0 1.0 2.0 (7.0) 5.0 24.0 17.0
4th Formula 18 Formula 18 501 Brighton William Sumnucks Ollie Eqa 4.0 9.0 7.0 (15.0) 4.0 1.0 4.0 44.0 29.0
5th Formula 18 Nacra F16 4 Weston s.c Adam Piggott Nikki Boniface 8.0 (11.0) 6.0 3.0 5.0 9.0 3.0 45.0 34.0
6th Formula 18 Formula 18 1551 Oliver Northrop Josh Topper boy 6.0 2.0 8.0 7.0 9.0 (12.0) 8.0 52.0 40.0
7th Formula 18 Formula 18 1577 Parkstone Tim Neal Bob Fry 11.0 8.0 (12.0) 8.0 6.0 2.0 7.0 54.0 42.0
8th Formula 18 Formula 18 794 Weston Robert Cullan Benoit Mancini 7.0 7.0 11.0 5.0 7.0 5.0 (18.0 DNC) 60.0 42.0
9th Formula 18 Formula 18 245 Highcliffe Adam butter Luke Butter (10.0) 10.0 10.0 9.0 8.0 10.0 2.0 59.0 49.0
10th Formula 18 Formula 18 007 Minnis Bay S.C Matty Young Seb Sammys (12.0) 6.0 9.0 6.0 12.0 4.0 12.0 61.0 49.0
11th Formula 18 F16 Viber BRA9 Stokes Bay Raphael Sicouri Marcela Minerozzi 9.0 12.0 5.0 (18.0 DNC) 10.0 18.0 DNC 9.0 81.0 63.0
12th Formula 18 Formula 18 844 Fraz Kylie 5.0 3.0 3.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 83.0 65.0
13th Formula 18 Formula 18 699 Whitstable Yacht club Ghiscain Melaine Greg Crease (17.0) 16.0 15.0 13.0 14.0 6.0 10.0 91.0 74.0
14th Formula 18 Formula 18 22 SBSC Andrew Mcqueen Ryan Jacobs 13.0 (14.0) 13.0 12.0 11.0 13.0 13.0 89.0 75.0
15th Formula 18 Formula 18 207 Rutland Paul Warren Ann Warren 16.0 (17.0) 17.0 10.0 13.0 14.0 11.0 98.0 81.0
16th Formula 18 Formula 18 94 Datchet Dave Hazard Harry Ikibiroglu 14.0 13.0 14.0 14.0 (18.0 DNC) 11.0 18.0 DNC 102.0 84.0
17th Formula 18 Formula 18 1579 Weston s.c Duncan Haynes Cathy Haynes 15.0 15.0 16.0 11.0 (18.0 DNF) 18.0 DNC 18.0 DNC 111.0 93.0

Handicap Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Ratings: SCHRS, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Handicap A-class 7 MBSC Chris Field - 0.998 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) 16.0 6.0
2nd Handicap A class 33 Thonnboky s.c Nigel Lovett - 0.998 (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 13.0 11.0
3rd Handicap A-class 53 TBYC Struaw Wauace - 0.998 4.0 4.0 4.0 3.0 (6.0) 3.0 2.0 26.0 20.0
4th Handicap Inner 20 1098 Weston s.c Chris King Jim Muwpy 0.94 3.0 3.0 3.0 4.0 4.0 (5.0) 3.0 25.0 20.0
5th Handicap Tornado 435 DWSC Philip Monks Philip Beveridge 0.919 5.0 6.0 5.0 5.0 5.0 6.0 (10.0 DNC) 42.0 32.0
6th Handicap A-class 51 Puccheli ? Lester Barr - 0.998 7.0 7.0 6.0 6.0 7.0 4.0 (10.0 DNC) 47.0 37.0
7th Handicap A-class 41 Datchet Ian Imolyneux - 0.998 (8.0) 5.0 7.0 8.0 8.0 7.0 4.0 47.0 39.0
8th Handicap Inner 20 1060 Datchet Water SC Mark Smith   0.94 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 7.0 3.0 10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 50.0
9th Handicap Inner 20 007 DWSC Jon senior Paul Skinback 0.94 6.0 (10.0 DNF) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 66.0 56.0

Hurricane Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: SCHRS, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Hurricane H5.9 sx 483 Bala Cat Club John Tuckwell Chris Hanmore 1.0 1.0 (2.0) 1.0 2.0 1.0 8.0 6.0
2nd Hurricane Hurricane SX 414 Datchet Graeme Stadden James/Allen Hickman/Tiluine 4.0 (5.0) 1.0 4.0 1.0 2.0 17.0 12.0
3rd Hurricane Hurricane SX 137 Datchet Gregory Reed Tom Loosemore 2.0 3.0 3.0 2.0 (4.0) 3.0 17.0 13.0
4th Hurricane Hurricane SX 411 Datchet David Brtan Fenella Williams 3.0 2.0 4.0 3.0 3.0 (5.0) 20.0 15.0
5th Hurricane Hurricane 315 Datchet Nick Moore M. Bowyer (7.0) 4.0 7.0 5.0 5.0 4.0 32.0 25.0
6th Hurricane Hurricane SX 155 Datchet Malcom Homles John Moore 5.0 (6.0) 5.0 6.0 6.0 6.0 34.0 28.0
7th Hurricane Hurricane 165 Datchet Andrew Bedford Adam Jones 6.0 (7.0) 6.0 7.0 7.0 7.0 40.0 33.0

R1 - Formula 18 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 125000
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Formula 18 Formula 18 1234 TBYC David White Son 125000 134222 0:52:22 0:52:22 1.0
2 Formula 18 Formula 18 1588 Weston Grant Piggott Robby the jon Garcka 125000 134255 0:52:55 0:52:55 2.0
3 Formula 18 Formula 18 1581 Minnis Bay S.C Simon Northrop tom Wacker 125000 134352 0:53:52 0:53:52 3.0
4 Formula 18 Formula 18 501 Brighton William Sumnucks Ollie Eqa 125000 134357 0:53:57 0:53:57 4.0
5 Formula 18 Formula 18 844 Fraz Kylie 125000 134420 0:54:20 0:54:20 5.0
6 Formula 18 Formula 18 1551 Oliver Northrop Josh Topper boy 125000 134442 0:54:42 0:54:42 6.0
7 Formula 18 Formula 18 794 Weston Robert Cullan Benoit Mancini 125000 134643 0:56:43 0:56:43 7.0
8 Formula 18 Nacra F16 4 Weston s.c Adam Piggott Nikki Boniface 125000 134852 0:58:52 0:58:52 8.0
9 Formula 18 F16 Viber BRA9 Stokes Bay Raphael Sicouri Marcela Minerozzi 125000 134926 0:59:26 0:59:26 9.0
10 Formula 18 Formula 18 245 Highcliffe Adam butter Luke Butter 125000 135349 1:03:49 1:03:49 10.0
11 Formula 18 Formula 18 1577 Parkstone Tim Neal Bob Fry 125000 135353 1:03:53 1:03:53 11.0
12 Formula 18 Formula 18 007 Minnis Bay S.C Matty Young Seb Sammys 125000 135411 1:04:11 1:04:11 12.0
13 Formula 18 Formula 18 22 SBSC Andrew Mcqueen Ryan Jacobs 125000 135428 1:04:28 1:04:28 13.0
14 Formula 18 Formula 18 94 Datchet Dave Hazard Harry Ikibiroglu 125000 135624 1:06:24 1:06:24 14.0
15 Formula 18 Formula 18 1579 Weston s.c Duncan Haynes Cathy Haynes 125000 135807 1:08:07 1:08:07 15.0
16 Formula 18 Formula 18 207 Rutland Paul Warren Ann Warren 125000 135917 1:09:17 1:09:17 16.0
17 Formula 18 Formula 18 699 Whitstable Yacht club Ghiscain Melaine Greg Crease 125000 135931 1:09:31 1:09:31 17.0

R2 - Formula 18 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 140800
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Formula 18 Formula 18 1581 Minnis Bay S.C Simon Northrop tom Wacker 140800 144328 0:35:28 0:35:28 1.0
2 Formula 18 Formula 18 1551 Oliver Northrop Josh Topper boy 140800 144447 0:36:47 0:36:47 2.0
3 Formula 18 Formula 18 844 Fraz Kylie 140800 144454 0:36:54 0:36:54 3.0
4 Formula 18 Formula 18 1234 TBYC David White Son 140800 144514 0:37:14 0:37:14 4.0
5 Formula 18 Formula 18 1588 Weston Grant Piggott Robby the jon Garcka 140800 144526 0:37:26 0:37:26 5.0
6 Formula 18 Formula 18 007 Minnis Bay S.C Matty Young Seb Sammys 140800 144550 0:37:50 0:37:50 6.0
7 Formula 18 Formula 18 794 Weston Robert Cullan Benoit Mancini 140800 144557 0:37:57 0:37:57 7.0
8 Formula 18 Formula 18 1577 Parkstone Tim Neal Bob Fry 140800 144708 0:39:08 0:39:08 8.0
9 Formula 18 Formula 18 501 Brighton William Sumnucks Ollie Eqa 140800 144805 0:40:05 0:40:05 9.0
10 Formula 18 Formula 18 245 Highcliffe Adam butter Luke Butter 140800 144815 0:40:15 0:40:15 10.0
11 Formula 18 Nacra F16 4 Weston s.c Adam Piggott Nikki Boniface 140800 144847 0:40:47 0:40:47 11.0
12 Formula 18 F16 Viber BRA9 Stokes Bay Raphael Sicouri Marcela Minerozzi 140800 144929 0:41:29 0:41:29 12.0
13 Formula 18 Formula 18 94 Datchet Dave Hazard Harry Ikibiroglu 140800 144955 0:41:55 0:41:55 13.0
14 Formula 18 Formula 18 22 SBSC Andrew Mcqueen Ryan Jacobs 140800 144957 0:41:57 0:41:57 14.0
15 Formula 18 Formula 18 1579 Weston s.c Duncan Haynes Cathy Haynes 140800 145004 0:42:04 0:42:04 15.0
16 Formula 18 Formula 18 699 Whitstable Yacht club Ghiscain Melaine Greg Crease 140800 145014 0:42:14 0:42:14 16.0
17 Formula 18 Formula 18 207 Rutland Paul Warren Ann Warren 140800 145017 0:42:17 0:42:17 17.0

R3 - Formula 18 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 152400
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Formula 18 Formula 18 1581 Minnis Bay S.C Simon Northrop tom Wacker 152400 155155 0:27:55 0:27:55 1.0
2 Formula 18 Formula 18 1588 Weston Grant Piggott Robby the jon Garcka 152400 155204 0:28:04 0:28:04 2.0
3 Formula 18 Formula 18 844 Fraz Kylie 152400 155237 0:28:37 0:28:37 3.0
4 Formula 18 Formula 18 1234 TBYC David White Son 152400 155245 0:28:45 0:28:45 4.0
5 Formula 18 F16 Viber BRA9 Stokes Bay Raphael Sicouri Marcela Minerozzi 152400 155404 0:30:04 0:30:04 5.0
6 Formula 18 Nacra F16 4 Weston s.c Adam Piggott Nikki Boniface 152400 155410 0:30:10 0:30:10 6.0
7 Formula 18 Formula 18 501 Brighton William Sumnucks Ollie Eqa 152400 155414 0:30:14 0:30:14 7.0
8 Formula 18 Formula 18 1551 Oliver Northrop Josh Topper boy 152400 155432 0:30:32 0:30:32 8.0
9 Formula 18 Formula 18 007 Minnis Bay S.C Matty Young Seb Sammys 152400 155434 0:30:34 0:30:34 9.0
10 Formula 18 Formula 18 245 Highcliffe Adam butter Luke Butter 152400 155439 0:30:39 0:30:39 10.0
11 Formula 18 Formula 18 794 Weston Robert Cullan Benoit Mancini 152400 155447 0:30:47 0:30:47 11.0
12 Formula 18 Formula 18 1577 Parkstone Tim Neal Bob Fry 152400 155522 0:31:22 0:31:22 12.0
13 Formula 18 Formula 18 22 SBSC Andrew Mcqueen Ryan Jacobs 152400 155622 0:32:22 0:32:22 13.0
14 Formula 18 Formula 18 94 Datchet Dave Hazard Harry Ikibiroglu 152400 155703 0:33:03 0:33:03 14.0
15 Formula 18 Formula 18 699 Whitstable Yacht club Ghiscain Melaine Greg Crease 152400 155715 0:33:15 0:33:15 15.0
16 Formula 18 Formula 18 1579 Weston s.c Duncan Haynes Cathy Haynes 152400 155744 0:33:44 0:33:44 16.0
17 Formula 18 Formula 18 207 Rutland Paul Warren Ann Warren 152400 155927 0:35:27 0:35:27 17.0

R4 - Formula 18 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Formula 18 Formula 18 1588 Weston Grant Piggott Robby the jon Garcka 103500 110159 0:26:59 0:26:59 1.0
2 Formula 18 Formula 18 1581 Minnis Bay S.C Simon Northrop tom Wacker 103500 110210 0:27:10 0:27:10 2.0
3 Formula 18 Nacra F16 4 Weston s.c Adam Piggott Nikki Boniface 103500 110359 0:28:59 0:28:59 3.0
4 Formula 18 Formula 18 1234 TBYC David White Son 103500 110415 0:29:15 0:29:15 4.0
5 Formula 18 Formula 18 794 Weston Robert Cullan Benoit Mancini 103500 110428 0:29:28 0:29:28 5.0
6 Formula 18 Formula 18 007 Minnis Bay S.C Matty Young Seb Sammys 103500 110448 0:29:48 0:29:48 6.0
7 Formula 18 Formula 18 1551 Oliver Northrop Josh Topper boy 103500 110456 0:29:56 0:29:56 7.0
8 Formula 18 Formula 18 1577 Parkstone Tim Neal Bob Fry 103500 110525 0:30:25 0:30:25 8.0
9 Formula 18 Formula 18 245 Highcliffe Adam butter Luke Butter 103500 110529 0:30:29 0:30:29 9.0
10 Formula 18 Formula 18 207 Rutland Paul Warren Ann Warren 103500 110625 0:31:25 0:31:25 10.0
11 Formula 18 Formula 18 1579 Weston s.c Duncan Haynes Cathy Haynes 103500 110648 0:31:48 0:31:48 11.0
12 Formula 18 Formula 18 22 SBSC Andrew Mcqueen Ryan Jacobs 103500 110733 0:32:33 0:32:33 12.0
13 Formula 18 Formula 18 699 Whitstable Yacht club Ghiscain Melaine Greg Crease 103500 110908 0:34:08 0:34:08 13.0
14 Formula 18 Formula 18 94 Datchet Dave Hazard Harry Ikibiroglu 103500 110913 0:34:13 0:34:13 14.0
15 Formula 18 Formula 18 501 Brighton William Sumnucks Ollie Eqa 103500 110947 0:34:47 0:34:47 15.0

R5 - Formula 18 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120300
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Formula 18 Formula 18 1234 TBYC David White Son 120300 122544 0:22:44 0:22:44 1.0
2 Formula 18 Formula 18 1588 Weston Grant Piggott Robby the jon Garcka 120300 122600 0:23:00 0:23:00 2.0
3 Formula 18 Formula 18 1581 Minnis Bay S.C Simon Northrop tom Wacker 120300 122640 0:23:40 0:23:40 3.0
4 Formula 18 Formula 18 501 Brighton William Sumnucks Ollie Eqa 120300 122700 0:24:00 0:24:00 4.0
5 Formula 18 Nacra F16 4 Weston s.c Adam Piggott Nikki Boniface 120300 122701 0:24:01 0:24:01 5.0
6 Formula 18 Formula 18 1577 Parkstone Tim Neal Bob Fry 120300 122705 0:24:05 0:24:05 6.0
7 Formula 18 Formula 18 794 Weston Robert Cullan Benoit Mancini 120300 122710 0:24:10 0:24:10 7.0
8 Formula 18 Formula 18 245 Highcliffe Adam butter Luke Butter 120300 122724 0:24:24 0:24:24 8.0
9 Formula 18 Formula 18 1551 Oliver Northrop Josh Topper boy 120300 122750 0:24:50 0:24:50 9.0
10 Formula 18 F16 Viber BRA9 Stokes Bay Raphael Sicouri Marcela Minerozzi 120300 122755 0:24:55 0:24:55 10.0
11 Formula 18 Formula 18 22 SBSC Andrew Mcqueen Ryan Jacobs 120300 122757 0:24:57 0:24:57 11.0
12 Formula 18 Formula 18 007 Minnis Bay S.C Matty Young Seb Sammys 120300 122800 0:25:00 0:25:00 12.0
13 Formula 18 Formula 18 207 Rutland Paul Warren Ann Warren 120300 122828 0:25:28 0:25:28 13.0
14 Formula 18 Formula 18 699 Whitstable Yacht club Ghiscain Melaine Greg Crease 120300 122950 0:26:50 0:26:50 14.0
15 Formula 18 Formula 18 1579 Weston s.c Duncan Haynes Cathy Haynes     DNF   18.0

R6 - Formula 18 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 124200
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Formula 18 Formula 18 501 Brighton William Sumnucks Ollie Eqa 124200 130802 0:26:02 0:26:02 1.0
2 Formula 18 Formula 18 1577 Parkstone Tim Neal Bob Fry 124200 130805 0:26:05 0:26:05 2.0
3 Formula 18 Formula 18 1581 Minnis Bay S.C Simon Northrop tom Wacker 124200 130810 0:26:10 0:26:10 3.0
4 Formula 18 Formula 18 007 Minnis Bay S.C Matty Young Seb Sammys 124200 130820 0:26:20 0:26:20 4.0
5 Formula 18 Formula 18 794 Weston Robert Cullan Benoit Mancini 124200 130920 0:27:20 0:27:20 5.0
6 Formula 18 Formula 18 699 Whitstable Yacht club Ghiscain Melaine Greg Crease 124200 130930 0:27:30 0:27:30 6.0
7 Formula 18 Formula 18 1588 Weston Grant Piggott Robby the jon Garcka 124200 130954 0:27:54 0:27:54 7.0
8 Formula 18 Formula 18 1234 TBYC David White Son 124200 131000 0:28:00 0:28:00 8.0
9 Formula 18 Nacra F16 4 Weston s.c Adam Piggott Nikki Boniface 124200 131004 0:28:04 0:28:04 9.0
10 Formula 18 Formula 18 245 Highcliffe Adam butter Luke Butter 124200 131010 0:28:10 0:28:10 10.0
11 Formula 18 Formula 18 94 Datchet Dave Hazard Harry Ikibiroglu 124200 131046 0:28:46 0:28:46 11.0
12 Formula 18 Formula 18 1551 Oliver Northrop Josh Topper boy 124200 131059 0:28:59 0:28:59 12.0
13 Formula 18 Formula 18 22 SBSC Andrew Mcqueen Ryan Jacobs 124200 131109 0:29:09 0:29:09 13.0
14 Formula 18 Formula 18 207 Rutland Paul Warren Ann Warren 124200 131151 0:29:51 0:29:51 14.0

R7 - Formula 18 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 132300
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Formula 18 Formula 18 1234 TBYC David White Son 132300 133726 0:14:26 0:14:26 1.0
2 Formula 18 Formula 18 245 Highcliffe Adam butter Luke Butter 132300 133740 0:14:40 0:14:40 2.0
3 Formula 18 Nacra F16 4 Weston s.c Adam Piggott Nikki Boniface 132300 133741 0:14:41 0:14:41 3.0
4 Formula 18 Formula 18 501 Brighton William Sumnucks Ollie Eqa 132300 133745 0:14:45 0:14:45 4.0
5 Formula 18 Formula 18 1588 Weston Grant Piggott Robby the jon Garcka 132300 133755 0:14:55 0:14:55 5.0
6 Formula 18 Formula 18 1581 Minnis Bay S.C Simon Northrop tom Wacker 132300 133756 0:14:56 0:14:56 6.0
7 Formula 18 Formula 18 1577 Parkstone Tim Neal Bob Fry 132300 133800 0:15:00 0:15:00 7.0
8 Formula 18 Formula 18 1551 Oliver Northrop Josh Topper boy 132300 133815 0:15:15 0:15:15 8.0
9 Formula 18 F16 Viber BRA9 Stokes Bay Raphael Sicouri Marcela Minerozzi 132300 133820 0:15:20 0:15:20 9.0
10 Formula 18 Formula 18 699 Whitstable Yacht club Ghiscain Melaine Greg Crease 132300 133830 0:15:30 0:15:30 10.0
11 Formula 18 Formula 18 207 Rutland Paul Warren Ann Warren 132300 133901 0:16:01 0:16:01 11.0
12 Formula 18 Formula 18 007 Minnis Bay S.C Matty Young Seb Sammys 132300 133925 0:16:25 0:16:25 12.0
13 Formula 18 Formula 18 22 SBSC Andrew Mcqueen Ryan Jacobs 132300 133950 0:16:50 0:16:50 13.0

R1 - Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap A-class 7 MBSC Chris Field - 0.998 124500 132140 0:36:40 0:36:44 1.0
2 Handicap A class 33 Thonnboky s.c Nigel Lovett - 0.998 124500 132648 0:41:48 0:41:53 2.0
3 Handicap Inner 20 1098 Weston s.c Chris King Jim Muwpy 0.94 124500 132506 0:40:06 0:42:40 3.0
4 Handicap A-class 53 TBYC Struaw Wauace - 0.998 124500 132747 0:42:47 0:42:52 4.0
5 Handicap Tornado 435 DWSC Philip Monks Philip Beveridge 0.919 124500 132524 0:40:24 0:43:58 5.0
6 Handicap Inner 20 007 DWSC Jon senior Paul Skinback 0.94 124500 132635 0:41:35 0:44:14 6.0
7 Handicap A-class 51 Puccheli ? Lester Barr - 0.998 124500 133033 0:45:33 0:45:38 7.0
8 Handicap A-class 41 Datchet Ian Imolyneux - 0.998 124500 133242 0:47:42 0:47:48 8.0

R2 - Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 134900
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap A-class 7 MBSC Chris Field - 0.998 134900 144838 0:59:38 0:59:45 1.0
2 Handicap A class 33 Thonnboky s.c Nigel Lovett - 0.998 134900 145222 1:03:22 1:03:30 2.0
3 Handicap Inner 20 1098 Weston s.c Chris King Jim Muwpy 0.94 134900 144844 0:59:44 1:03:33 3.0
4 Handicap A-class 53 TBYC Struaw Wauace - 0.998 134900 145337 1:04:37 1:04:45 4.0
5 Handicap A-class 41 Datchet Ian Imolyneux - 0.998 134900 145359 1:04:59 1:05:07 5.0
6 Handicap Tornado 435 DWSC Philip Monks Philip Beveridge 0.919 134900 144940 1:00:40 1:06:01 6.0
7 Handicap A-class 51 Puccheli ? Lester Barr - 0.998 134900 145610 1:07:10 1:07:18 7.0
8 Handicap Inner 20 007 DWSC Jon senior Paul Skinback 0.94 134900   DNF   10.0

R3 - Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 151900
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap A-class 7 MBSC Chris Field - 0.998 151900 154659 0:27:59 0:28:02 1.0
2 Handicap A class 33 Thonnboky s.c Nigel Lovett - 0.998 151900 154755 0:28:55 0:28:58 2.0
3 Handicap Inner 20 1098 Weston s.c Chris King Jim Muwpy 0.94 151900 154724 0:28:24 0:30:13 3.0
4 Handicap A-class 53 TBYC Struaw Wauace - 0.998 151900 154940 0:30:40 0:30:44 4.0
5 Handicap Tornado 435 DWSC Philip Monks Philip Beveridge 0.919 151900 154829 0:29:29 0:32:05 5.0
6 Handicap A-class 51 Puccheli ? Lester Barr - 0.998 151900 155228 0:33:28 0:33:32 6.0
7 Handicap A-class 41 Datchet Ian Imolyneux - 0.998 151900 155441 0:35:41 0:35:45 7.0

R4 - Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap A-class 7 MBSC Chris Field - 0.998 103000 105638 0:26:38 0:26:41 1.0
2 Handicap A class 33 Thonnboky s.c Nigel Lovett - 0.998 103000 110029 0:30:29 0:30:33 2.0
3 Handicap A-class 53 TBYC Struaw Wauace - 0.998 103000 110048 0:30:48 0:30:52 3.0
4 Handicap Inner 20 1098 Weston s.c Chris King Jim Muwpy 0.94 103000 105948 0:29:48 0:31:42 4.0
5 Handicap Tornado 435 DWSC Philip Monks Philip Beveridge 0.919 103000 110057 0:30:57 0:33:41 5.0
6 Handicap A-class 51 Puccheli ? Lester Barr - 0.998 103000 110354 0:33:54 0:33:58 6.0
7 Handicap Inner 20 1060 Datchet Water SC Mark Smith   0.94 103000 110236 0:32:36 0:34:41 7.0
8 Handicap A-class 41 Datchet Ian Imolyneux - 0.998 103000 110608 0:36:08 0:36:12 8.0

R5 - Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115800
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap A-class 7 MBSC Chris Field - 0.998 115800 121356 0:15:56 0:15:58 1.0
2 Handicap A class 33 Thonnboky s.c Nigel Lovett - 0.998 115800 121502 0:17:02 0:17:04 2.0
3 Handicap Inner 20 1060 Datchet Water SC Mark Smith   0.94 115800 121513 0:17:13 0:18:19 3.0
4 Handicap Inner 20 1098 Weston s.c Chris King Jim Muwpy 0.94 115800 121536 0:17:36 0:18:43 4.0
5 Handicap Tornado 435 DWSC Philip Monks Philip Beveridge 0.919 115800 121530 0:17:30 0:19:03 5.0
6 Handicap A-class 53 TBYC Struaw Wauace - 0.998 115800 121720 0:19:20 0:19:22 6.0
7 Handicap A-class 51 Puccheli ? Lester Barr - 0.998 115800 121734 0:19:34 0:19:36 7.0
8 Handicap A-class 41 Datchet Ian Imolyneux - 0.998 115800 121812 0:20:12 0:20:14 8.0

R6 - Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 122800
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap A-class 7 MBSC Chris Field - 0.998 122800 130432 0:36:32 0:36:36 1.0
2 Handicap A class 33 Thonnboky s.c Nigel Lovett - 0.998 122800 130437 0:36:37 0:36:41 2.0
3 Handicap A-class 53 TBYC Struaw Wauace - 0.998 122800 130546 0:37:46 0:37:51 3.0
4 Handicap A-class 51 Puccheli ? Lester Barr - 0.998 122800 130601 0:38:01 0:38:06 4.0
5 Handicap Inner 20 1098 Weston s.c Chris King Jim Muwpy 0.94 122800 130431 0:36:31 0:38:51 5.0
6 Handicap Tornado 435 DWSC Philip Monks Philip Beveridge 0.919 122800 130418 0:36:18 0:39:30 6.0
7 Handicap A-class 41 Datchet Ian Imolyneux - 0.998 122800 130749 0:39:49 0:39:54 7.0

R7 - Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 132800
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Handicap A class 33 Thonnboky s.c Nigel Lovett - 0.998 132800 134108 0:13:08 0:13:10 1.0
2 Handicap A-class 53 TBYC Struaw Wauace - 0.998 132800 134300 0:15:00 0:15:02 2.0
3 Handicap Inner 20 1098 Weston s.c Chris King Jim Muwpy 0.94 132800 134221 0:14:21 0:15:16 3.0
4 Handicap A-class 41 Datchet Ian Imolyneux - 0.998 132800 134344 0:15:44 0:15:46 4.0

R1 - Hurricane Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 124000
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Hurricane H5.9 sx 483 Bala Cat Club John Tuckwell Chris Hanmore 124000 131740 0:37:40 0:37:40 1.0
2 Hurricane Hurricane SX 137 Datchet Gregory Reed Tom Loosemore 124000 132136 0:41:36 0:41:36 2.0
3 Hurricane Hurricane SX 411 Datchet David Brtan Fenella Williams 124000 132403 0:44:03 0:44:03 3.0
4 Hurricane Hurricane SX 414 Datchet Graeme Stadden James/Allen Hickman/Tiluine 124000 132424 0:44:24 0:44:24 4.0
5 Hurricane Hurricane SX 155 Datchet Malcom Homles John Moore 124000 132631 0:46:31 0:46:31 5.0
6 Hurricane Hurricane 165 Datchet Andrew Bedford Adam Jones 124000 132908 0:49:08 0:49:08 6.0
7 Hurricane Hurricane 315 Datchet Nick Moore M. Bowyer 124000 134005 1:00:05 1:00:05 7.0

R2 - Hurricane Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 134400
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Hurricane H5.9 sx 483 Bala Cat Club John Tuckwell Chris Hanmore 134400 144714 1:03:14 1:03:14 1.0
2 Hurricane Hurricane SX 411 Datchet David Brtan Fenella Williams 134400 144929 1:05:29 1:05:29 2.0
3 Hurricane Hurricane SX 137 Datchet Gregory Reed Tom Loosemore 134400 145120 1:07:20 1:07:20 3.0
4 Hurricane Hurricane 315 Datchet Nick Moore M. Bowyer 134400 145207 1:08:07 1:08:07 4.0
5 Hurricane Hurricane SX 414 Datchet Graeme Stadden James/Allen Hickman/Tiluine 134400 145242 1:08:42 1:08:42 5.0
6 Hurricane Hurricane SX 155 Datchet Malcom Homles John Moore 134400 145441 1:10:41 1:10:41 6.0
7 Hurricane Hurricane 165 Datchet Andrew Bedford Adam Jones 134400 145833 1:14:33 1:14:33 7.0

R3 - Hurricane Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 151400
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Hurricane Hurricane SX 414 Datchet Graeme Stadden James/Allen Hickman/Tiluine 151400 154622 0:32:22 0:32:22 1.0
2 Hurricane H5.9 sx 483 Bala Cat Club John Tuckwell Chris Hanmore 151400 154626 0:32:26 0:32:26 2.0
3 Hurricane Hurricane SX 137 Datchet Gregory Reed Tom Loosemore 151400 154656 0:32:56 0:32:56 3.0
4 Hurricane Hurricane SX 411 Datchet David Brtan Fenella Williams 151400 154750 0:33:50 0:33:50 4.0
5 Hurricane Hurricane SX 155 Datchet Malcom Homles John Moore 151400 154759 0:33:59 0:33:59 5.0
6 Hurricane Hurricane 165 Datchet Andrew Bedford Adam Jones 151400 154826 0:34:26 0:34:26 6.0
7 Hurricane Hurricane 315 Datchet Nick Moore M. Bowyer 151400 154944 0:35:44 0:35:44 7.0

R4 - Hurricane Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 102500
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Hurricane H5.9 sx 483 Bala Cat Club John Tuckwell Chris Hanmore 102500 105429 0:29:29 0:29:29 1.0
2 Hurricane Hurricane SX 137 Datchet Gregory Reed Tom Loosemore 102500 105502 0:30:02 0:30:02 2.0
3 Hurricane Hurricane SX 411 Datchet David Brtan Fenella Williams 102500 105601 0:31:01 0:31:01 3.0
4 Hurricane Hurricane SX 414 Datchet Graeme Stadden James/Allen Hickman/Tiluine 102500 105614 0:31:14 0:31:14 4.0
5 Hurricane Hurricane 315 Datchet Nick Moore M. Bowyer 102500 105830 0:33:30 0:33:30 5.0
6 Hurricane Hurricane SX 155 Datchet Malcom Homles John Moore 102500 105856 0:33:56 0:33:56 6.0
7 Hurricane Hurricane 165 Datchet Andrew Bedford Adam Jones 102500 110126 0:36:26 0:36:26 7.0

R5 - Hurricane Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 115300
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Hurricane Hurricane SX 414 Datchet Graeme Stadden James/Allen Hickman/Tiluine 115300 121024 0:17:24 0:17:24 1.0
2 Hurricane H5.9 sx 483 Bala Cat Club John Tuckwell Chris Hanmore 115300 121036 0:17:36 0:17:36 2.0
3 Hurricane Hurricane SX 411 Datchet David Brtan Fenella Williams 115300 121105 0:18:05 0:18:05 3.0
4 Hurricane Hurricane SX 137 Datchet Gregory Reed Tom Loosemore 115300 121114 0:18:14 0:18:14 4.0
5 Hurricane Hurricane 315 Datchet Nick Moore M. Bowyer 115300 121146 0:18:46 0:18:46 5.0
6 Hurricane Hurricane SX 155 Datchet Malcom Homles John Moore 115300 121243 0:19:43 0:19:43 6.0
7 Hurricane Hurricane 165 Datchet Andrew Bedford Adam Jones 115300 121417 0:21:17 0:21:17 7.0

R6 - Hurricane Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 122300
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Hurricane H5.9 sx 483 Bala Cat Club John Tuckwell Chris Hanmore 122300 125235 0:29:35 0:29:35 1.0
2 Hurricane Hurricane SX 414 Datchet Graeme Stadden James/Allen Hickman/Tiluine 122300 130106 0:38:06 0:38:06 2.0
3 Hurricane Hurricane SX 137 Datchet Gregory Reed Tom Loosemore 122300 130130 0:38:30 0:38:30 3.0
4 Hurricane Hurricane 315 Datchet Nick Moore M. Bowyer 122300 130231 0:39:31 0:39:31 4.0
5 Hurricane Hurricane SX 411 Datchet David Brtan Fenella Williams 122300 130238 0:39:38 0:39:38 5.0
6 Hurricane Hurricane SX 155 Datchet Malcom Homles John Moore 122300 130453 0:41:53 0:41:53 6.0
7 Hurricane Hurricane 165 Datchet Andrew Bedford Adam Jones 122300 130504 0:42:04 0:42:04 7.0

R7 - Hurricane Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 151400
Rank Fleet Class Sailno Club Helmname crewname SCHRS Place Points


www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.4.5
www.sailwave.com