event burgee venue burgee

Formula 18 TT and Catamaran Open, 19 & 20 March 2011

Datchet Water Sailing Club

Results are final as of 20.00 on 20/03/2011

F16 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Ratings: SCHRS, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS R 1 R 2 R 3 R 4 R 5 Total Nett
1st F16 Spitfire 102 Weston James Henson Dan Channing 1.035 2.0 2.0 1.0 (6.0) 1.0 12.0 6.0
2nd F16 Spitfire 122 Weston SC Andrew Sinclair Gilbert Sutcliffe 1.035 1.0 (5.0) 4.0 2.0 2.0 14.0 9.0
3rd F16 A 33 Thornbury Nigel Lovett   1.008 (4.0) 4.0 2.0 1.0 3.0 14.0 10.0
4th F16 Spitfire 61 Pevensey Bay Sailing Club Sebastian Samways Dan Fenn 1.035 (6.0) 1.0 3.0 4.0 4.0 18.0 12.0
5th F16 Spitfire 082 DWSC Tim Cope Kit Cope 1.035 3.0 3.0 6.0 (7.0) 5.0 24.0 17.0
6th F16 Formula 16 546 Peter Keynes   1.008 (7.0) 6.0 5.0 3.0 7.0 28.0 21.0
7th F16 Formula 16 515 DWSC Eric Noyau   1.008 5.0 (7.0) 7.0 5.0 6.0 30.0 23.0
8th F16 Spitfire 130 Alex Askew Ian Woods 1.035 (8.0) 8.0 8.0 8.0 8.0 40.0 32.0

F18 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Ratings: SCHRS, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS R 1 R 2 R 3 R 4 R 5 Total Nett
1st F18 Formula 18 1519 Grant Piggott Robby-John Garka 1.005 1.0 1.0 (5.0) 4.0 1.0 12.0 7.0
2nd F18 Formula 18 1234 TBYC David White Matthew Young 1.005 (8.0) 2.0 2.0 5.0 5.0 22.0 14.0
3rd F18 Formula 18 003 Simon Northrop Tom Walker 1.005 2.0 (8.0) 7.0 1.0 8.0 26.0 18.0
4th F18 Formula 18 22 Stokes Bay Chris Sproat Lewis Crawford 1.005 6.0 9.0 1.0 3.0 (14.0) 33.0 19.0
5th F18 Formula 18 888 Royal Victoria Stuart Gummer Ryan Crawford 1.005 (9.0) 6.0 4.0 7.0 2.0 28.0 19.0
6th F18 Formula 18 47 Bartley SC Jon Worthington Charles Willett 1.005 3.0 7.0 (8.0) 6.0 3.0 27.0 19.0
7th F18 Formula 18 1153 Thorpe Bay Kyle Stoneham Ben Newton 1.005 10.0 3.0 3.0 11.0 (12.0) 39.0 27.0
8th F18 Formula 18 1551 Minnis Bay Oli Northrop Jeremy Carter 1.005 4.0 10.0 9.0 (14.0) 4.0 41.0 27.0
9th F18 Formula 18 007 Minnis Bay SC Matty Young El2 Pb 1.005 12.0 5.0 (14.0) 2.0 9.0 42.0 28.0
10th F18 Formula 18 844 BSC Simon Farrow Ben Clegg 1.005 5.0 4.0 (11.0) 10.0 11.0 41.0 30.0
11th F18 Formula 18 1421 Bala Catamaran Club Simon Flack Simon Baker 1.005 (11.0) 11.0 6.0 8.0 10.0 46.0 35.0
12th F18 Formula 18 006 Minnis Bay Alan Manson Alf Clark 1.005 7.0 (12.0) 12.0 12.0 6.0 49.0 37.0
13th F18 Formula 18 245 Highcliffe Sailing Club Adam Butler Luke Butler 1.005 (17.0 DNC) 17.0 DNC 10.0 9.0 7.0 60.0 43.0
14th F18 Formula 18 825 Gurnard SC Douglas Wright Joshua Hunt 1.005 (13.0) 13.0 13.0 13.0 13.0 65.0 52.0
15th F18 Formula 18 69 TMSC Liz Howell Ben Dovor 1.005 14.0 14.0 15.0 15.0 (16.0) 74.0 58.0
16th F18 Formula 18 6 DWSC Ian Molyneux TBA Potts 1.005 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 15.0 83.0 66.0

Hurricane Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Ratings: SCHRS, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS R 1 R 2 R 3 R 4 R 5 Total Nett
1st Hurricane Hurricane 5.9 SX 331 Island Mark Thompson Jack Tindale 1.007 (4.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 9.0 5.0
2nd Hurricane Hurricane 5.9 362 Weston Adam Piggott Sam Roles 1.009 1.0 1.0 (3.0) 2.0 2.0 9.0 6.0
3rd Hurricane Hurricane 5.9 436 Island Yacht Club Mark Mawalitt Aaron Hauther 1.009 2.0 4.0 2.0 (8.0) 4.0 20.0 12.0
4th Hurricane Hurricane 5.9 SX 315 DWSC Nick Moore Max Oliver 1.007 3.0 (5.0) 4.0 5.0 3.0 20.0 15.0
5th Hurricane Hurricane 5.9 411 David Bryan Tom Bryan 1.009 6.5 (7.0) 6.0 4.0 7.0 30.5 23.5
6th Hurricane Hurricane 5.9 SX 374 Island Mark Wood James Heys 1.007 8.0 (9.0) 7.0 3.0 6.0 33.0 24.0
7th Hurricane Hurricane 5.9 272 TBYC Stroaw Wallace Pete Smerwin 1.009 5.0 8.0 5.0 7.0 (9.0) 34.0 25.0
8th Hurricane Hurricane 5.9 SX 188 Adam Charlesworth Paul Charlesworth 1.007 (9.0) 6.0 8.0 6.0 5.0 34.0 25.0
9th Hurricane Comely Maiden Hurricane 5.9 102 Nathan Jones Chris Philips 1.009 6.5 3.0 9.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 40.5 29.5
10th Hurricane Hurricane 5.9 165 DWSC Andrew Bedford Paul Elliott 1.009 (10.0) 10.0 10.0 9.0 8.0 47.0 37.0

R 1 - F16 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 130500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 F16 Spitfire 122 Weston SC Andrew Sinclair Gilbert Sutcliffe 1.035 1 1.0
2 F16 Spitfire 102 Weston James Henson Dan Channing 1.035 2 2.0
3 F16 Spitfire 082 DWSC Tim Cope Kit Cope 1.035 3 3.0
4 F16 A 33 Thornbury Nigel Lovett   1.008 4 4.0
5 F16 Formula 16 515 DWSC Eric Noyau   1.008 5 5.0
6 F16 Spitfire 61 Pevensey Bay Sailing Club Sebastian Samways Dan Fenn 1.035 6 6.0
7 F16 Formula 16 546 Peter Keynes   1.008 7 7.0
8 F16 Spitfire 130 Alex Askew Ian Woods 1.035 8 8.0

R 2 - F16 Fleet - 20 March 2010 at 

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 140000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 F16 Spitfire 61 Pevensey Bay Sailing Club Sebastian Samways Dan Fenn 1.035 1 1.0
2 F16 Spitfire 102 Weston James Henson Dan Channing 1.035 2 2.0
3 F16 Spitfire 082 DWSC Tim Cope Kit Cope 1.035 3 3.0
4 F16 A 33 Thornbury Nigel Lovett   1.008 4 4.0
5 F16 Spitfire 122 Weston SC Andrew Sinclair Gilbert Sutcliffe 1.035 5 5.0
6 F16 Formula 16 546 Peter Keynes   1.008 6 6.0
7 F16 Formula 16 515 DWSC Eric Noyau   1.008 7 7.0
8 F16 Spitfire 130 Alex Askew Ian Woods 1.035 8 8.0

R 3 - F16 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 145400
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 F16 Spitfire 102 Weston James Henson Dan Channing 1.035 1 1.0
2 F16 A 33 Thornbury Nigel Lovett   1.008 2 2.0
3 F16 Spitfire 61 Pevensey Bay Sailing Club Sebastian Samways Dan Fenn 1.035 3 3.0
4 F16 Spitfire 122 Weston SC Andrew Sinclair Gilbert Sutcliffe 1.035 4 4.0
5 F16 Formula 16 546 Peter Keynes   1.008 5 5.0
6 F16 Spitfire 082 DWSC Tim Cope Kit Cope 1.035 6 6.0
7 F16 Formula 16 515 DWSC Eric Noyau   1.008 7 7.0
8 F16 Spitfire 130 Alex Askew Ian Woods 1.035 8 8.0

R 4 - F16 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 153400
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 F16 A 33 Thornbury Nigel Lovett   1.008 1 1.0
2 F16 Spitfire 122 Weston SC Andrew Sinclair Gilbert Sutcliffe 1.035 2 2.0
3 F16 Formula 16 546 Peter Keynes   1.008 3 3.0
4 F16 Spitfire 61 Pevensey Bay Sailing Club Sebastian Samways Dan Fenn 1.035 4 4.0
5 F16 Formula 16 515 DWSC Eric Noyau   1.008 5 5.0
6 F16 Spitfire 102 Weston James Henson Dan Channing 1.035 6 6.0
7 F16 Spitfire 082 DWSC Tim Cope Kit Cope 1.035 7 7.0
8 F16 Spitfire 130 Alex Askew Ian Woods 1.035 8 8.0

R 5 - F16 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 123200
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 F16 Spitfire 102 Weston James Henson Dan Channing 1.035 1 1.0
2 F16 Spitfire 122 Weston SC Andrew Sinclair Gilbert Sutcliffe 1.035 2 2.0
3 F16 A 33 Thornbury Nigel Lovett   1.008 3 3.0
4 F16 Spitfire 61 Pevensey Bay Sailing Club Sebastian Samways Dan Fenn 1.035 4 4.0
5 F16 Spitfire 082 DWSC Tim Cope Kit Cope 1.035 5 5.0
6 F16 Formula 16 515 DWSC Eric Noyau   1.008 6 6.0
7 F16 Formula 16 546 Peter Keynes   1.008 7 7.0
8 F16 Spitfire 130 Alex Askew Ian Woods 1.035 8 8.0

R 1 - F18 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 131500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 F18 Formula 18 1519 Grant Piggott Robby-John Garka 1.005 1 1.0
2 F18 Formula 18 003 Simon Northrop Tom Walker 1.005 2 2.0
3 F18 Formula 18 47 Bartley SC Jon Worthington Charles Willett 1.005 3 3.0
4 F18 Formula 18 1551 Minnis Bay Oli Northrop Jeremy Carter 1.005 4 4.0
5 F18 Formula 18 844 BSC Simon Farrow Ben Clegg 1.005 5 5.0
6 F18 Formula 18 22 Stokes Bay Chris Sproat Lewis Crawford 1.005 6 6.0
7 F18 Formula 18 006 Minnis Bay Alan Manson Alf Clark 1.005 7 7.0
8 F18 Formula 18 1234 TBYC David White Matthew Young 1.005 8 8.0
9 F18 Formula 18 888 Royal Victoria Stuart Gummer Ryan Crawford 1.005 9 9.0
10 F18 Formula 18 1153 Thorpe Bay Kyle Stoneham Ben Newton 1.005 10 10.0
11 F18 Formula 18 1421 Bala Catamaran Club Simon Flack Simon Baker 1.005 11 11.0
12 F18 Formula 18 007 Minnis Bay SC Matty Young El2 Pb 1.005 12 12.0
13 F18 Formula 18 825 Gurnard SC Douglas Wright Joshua Hunt 1.005 13 13.0
14 F18 Formula 18 69 TMSC Liz Howell Ben Dovor 1.005 14 14.0
15 F18 Formula 18 245 Highcliffe Sailing Club Adam Butler Luke Butler 1.005 DNC 17.0
15 F18 Formula 18 6 DWSC Ian Molyneux TBA Potts 1.005 DNC 17.0

R 2 - F18 Fleet - 20 March 2010 at 

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 141900
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 F18 Formula 18 1519 Grant Piggott Robby-John Garka 1.005 1 1.0
2 F18 Formula 18 1234 TBYC David White Matthew Young 1.005 2 2.0
3 F18 Formula 18 1153 Thorpe Bay Kyle Stoneham Ben Newton 1.005 3 3.0
4 F18 Formula 18 844 BSC Simon Farrow Ben Clegg 1.005 4 4.0
5 F18 Formula 18 007 Minnis Bay SC Matty Young El2 Pb 1.005 5 5.0
6 F18 Formula 18 888 Royal Victoria Stuart Gummer Ryan Crawford 1.005 6 6.0
7 F18 Formula 18 47 Bartley SC Jon Worthington Charles Willett 1.005 7 7.0
8 F18 Formula 18 003 Simon Northrop Tom Walker 1.005 8 8.0
9 F18 Formula 18 22 Stokes Bay Chris Sproat Lewis Crawford 1.005 9 9.0
10 F18 Formula 18 1551 Minnis Bay Oli Northrop Jeremy Carter 1.005 10 10.0
11 F18 Formula 18 1421 Bala Catamaran Club Simon Flack Simon Baker 1.005 11 11.0
12 F18 Formula 18 006 Minnis Bay Alan Manson Alf Clark 1.005 12 12.0
13 F18 Formula 18 825 Gurnard SC Douglas Wright Joshua Hunt 1.005 13 13.0
14 F18 Formula 18 69 TMSC Liz Howell Ben Dovor 1.005 14 14.0
15 F18 Formula 18 245 Highcliffe Sailing Club Adam Butler Luke Butler 1.005 DNC 17.0
15 F18 Formula 18 6 DWSC Ian Molyneux TBA Potts 1.005 DNC 17.0

R 3 - F18 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 150600
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 F18 Formula 18 22 Stokes Bay Chris Sproat Lewis Crawford 1.005 1 1.0
2 F18 Formula 18 1234 TBYC David White Matthew Young 1.005 2 2.0
3 F18 Formula 18 1153 Thorpe Bay Kyle Stoneham Ben Newton 1.005 3 3.0
4 F18 Formula 18 888 Royal Victoria Stuart Gummer Ryan Crawford 1.005 4 4.0
5 F18 Formula 18 1519 Grant Piggott Robby-John Garka 1.005 5 5.0
6 F18 Formula 18 1421 Bala Catamaran Club Simon Flack Simon Baker 1.005 6 6.0
7 F18 Formula 18 003 Simon Northrop Tom Walker 1.005 7 7.0
8 F18 Formula 18 47 Bartley SC Jon Worthington Charles Willett 1.005 8 8.0
9 F18 Formula 18 1551 Minnis Bay Oli Northrop Jeremy Carter 1.005 9 9.0
10 F18 Formula 18 245 Highcliffe Sailing Club Adam Butler Luke Butler 1.005 10 10.0
11 F18 Formula 18 844 BSC Simon Farrow Ben Clegg 1.005 11 11.0
12 F18 Formula 18 006 Minnis Bay Alan Manson Alf Clark 1.005 12 12.0
13 F18 Formula 18 825 Gurnard SC Douglas Wright Joshua Hunt 1.005 13 13.0
14 F18 Formula 18 007 Minnis Bay SC Matty Young El2 Pb 1.005 14 14.0
15 F18 Formula 18 69 TMSC Liz Howell Ben Dovor 1.005 15 15.0
16 F18 Formula 18 6 DWSC Ian Molyneux TBA Potts 1.005 DNC 17.0

R 4 - F18 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 155400
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 F18 Formula 18 003 Simon Northrop Tom Walker 1.005 1 1.0
2 F18 Formula 18 007 Minnis Bay SC Matty Young El2 Pb 1.005 2 2.0
3 F18 Formula 18 22 Stokes Bay Chris Sproat Lewis Crawford 1.005 3 3.0
4 F18 Formula 18 1519 Grant Piggott Robby-John Garka 1.005 4 4.0
5 F18 Formula 18 1234 TBYC David White Matthew Young 1.005 5 5.0
6 F18 Formula 18 47 Bartley SC Jon Worthington Charles Willett 1.005 7 6.0
7 F18 Formula 18 888 Royal Victoria Stuart Gummer Ryan Crawford 1.005 8 7.0
8 F18 Formula 18 1421 Bala Catamaran Club Simon Flack Simon Baker 1.005 9 8.0
9 F18 Formula 18 245 Highcliffe Sailing Club Adam Butler Luke Butler 1.005 10 9.0
10 F18 Formula 18 844 BSC Simon Farrow Ben Clegg 1.005 11 10.0
11 F18 Formula 18 1153 Thorpe Bay Kyle Stoneham Ben Newton 1.005 12 11.0
12 F18 Formula 18 006 Minnis Bay Alan Manson Alf Clark 1.005 13 12.0
13 F18 Formula 18 825 Gurnard SC Douglas Wright Joshua Hunt 1.005 14 13.0
14 F18 Formula 18 1551 Minnis Bay Oli Northrop Jeremy Carter 1.005 15 14.0
15 F18 Formula 18 69 TMSC Liz Howell Ben Dovor 1.005 16 15.0
16 F18 Formula 18 6 DWSC Ian Molyneux TBA Potts 1.005 DNC 17.0

R 5 - F18 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 124700
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 F18 Formula 18 1519 Grant Piggott Robby-John Garka 1.005 1 1.0
2 F18 Formula 18 888 Royal Victoria Stuart Gummer Ryan Crawford 1.005 2 2.0
3 F18 Formula 18 47 Bartley SC Jon Worthington Charles Willett 1.005 3 3.0
4 F18 Formula 18 1551 Minnis Bay Oli Northrop Jeremy Carter 1.005 4 4.0
5 F18 Formula 18 1234 TBYC David White Matthew Young 1.005 5 5.0
6 F18 Formula 18 006 Minnis Bay Alan Manson Alf Clark 1.005 6 6.0
7 F18 Formula 18 245 Highcliffe Sailing Club Adam Butler Luke Butler 1.005 7 7.0
8 F18 Formula 18 003 Simon Northrop Tom Walker 1.005 8 8.0
9 F18 Formula 18 007 Minnis Bay SC Matty Young El2 Pb 1.005 9 9.0
10 F18 Formula 18 1421 Bala Catamaran Club Simon Flack Simon Baker 1.005 10 10.0
11 F18 Formula 18 844 BSC Simon Farrow Ben Clegg 1.005 11 11.0
12 F18 Formula 18 1153 Thorpe Bay Kyle Stoneham Ben Newton 1.005 12 12.0
13 F18 Formula 18 825 Gurnard SC Douglas Wright Joshua Hunt 1.005 13 13.0
14 F18 Formula 18 22 Stokes Bay Chris Sproat Lewis Crawford 1.005 14 14.0
15 F18 Formula 18 6 DWSC Ian Molyneux TBA Potts 1.005 15 15.0
16 F18 Formula 18 69 TMSC Liz Howell Ben Dovor 1.005 16 16.0

R 1 - Hurricane Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 131000
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Hurricane Hurricane 5.9 362 Weston Adam Piggott Sam Roles 1.009 1 1.0
2 Hurricane Hurricane 5.9 436 Island Yacht Club Mark Mawalitt Aaron Hauther 1.009 2 2.0
3 Hurricane Hurricane 5.9 SX 315 DWSC Nick Moore Max Oliver 1.007 3 3.0
4 Hurricane Hurricane 5.9 SX 331 Island Mark Thompson Jack Tindale 1.007 4 4.0
5 Hurricane Hurricane 5.9 272 TBYC Stroaw Wallace Pete Smerwin 1.009 6 5.0
6 Hurricane Hurricane 5.9 411 David Bryan Tom Bryan 1.009 7 6.5
6 Hurricane Comely Maiden Hurricane 5.9 102 Nathan Jones Chris Philips 1.009 7 6.5
8 Hurricane Hurricane 5.9 SX 374 Island Mark Wood James Heys 1.007 8 8.0
9 Hurricane Hurricane 5.9 SX 188 Adam Charlesworth Paul Charlesworth 1.007 9 9.0
10 Hurricane Hurricane 5.9 165 DWSC Andrew Bedford Paul Elliott 1.009 10 10.0

R 2 - Hurricane Fleet - 20 March 2010 at 

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 140500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Hurricane Hurricane 5.9 362 Weston Adam Piggott Sam Roles 1.009 1 1.0
2 Hurricane Hurricane 5.9 SX 331 Island Mark Thompson Jack Tindale 1.007 2 2.0
3 Hurricane Comely Maiden Hurricane 5.9 102 Nathan Jones Chris Philips 1.009 3 3.0
4 Hurricane Hurricane 5.9 436 Island Yacht Club Mark Mawalitt Aaron Hauther 1.009 4 4.0
5 Hurricane Hurricane 5.9 SX 315 DWSC Nick Moore Max Oliver 1.007 5 5.0
6 Hurricane Hurricane 5.9 SX 188 Adam Charlesworth Paul Charlesworth 1.007 6 6.0
7 Hurricane Hurricane 5.9 411 David Bryan Tom Bryan 1.009 7 7.0
8 Hurricane Hurricane 5.9 272 TBYC Stroaw Wallace Pete Smerwin 1.009 8 8.0
9 Hurricane Hurricane 5.9 SX 374 Island Mark Wood James Heys 1.007 9 9.0
10 Hurricane Hurricane 5.9 165 DWSC Andrew Bedford Paul Elliott 1.009 10 10.0

R 3 - Hurricane Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 150100
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Hurricane Hurricane 5.9 SX 331 Island Mark Thompson Jack Tindale 1.007 1 1.0
2 Hurricane Hurricane 5.9 436 Island Yacht Club Mark Mawalitt Aaron Hauther 1.009 2 2.0
3 Hurricane Hurricane 5.9 362 Weston Adam Piggott Sam Roles 1.009 3 3.0
4 Hurricane Hurricane 5.9 SX 315 DWSC Nick Moore Max Oliver 1.007 4 4.0
5 Hurricane Hurricane 5.9 272 TBYC Stroaw Wallace Pete Smerwin 1.009 5 5.0
6 Hurricane Hurricane 5.9 411 David Bryan Tom Bryan 1.009 6 6.0
7 Hurricane Hurricane 5.9 SX 374 Island Mark Wood James Heys 1.007 7 7.0
8 Hurricane Hurricane 5.9 SX 188 Adam Charlesworth Paul Charlesworth 1.007 8 8.0
9 Hurricane Comely Maiden Hurricane 5.9 102 Nathan Jones Chris Philips 1.009 9 9.0
10 Hurricane Hurricane 5.9 165 DWSC Andrew Bedford Paul Elliott 1.009 10 10.0

R 4 - Hurricane Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 154300
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Hurricane Hurricane 5.9 SX 331 Island Mark Thompson Jack Tindale 1.007 1 1.0
2 Hurricane Hurricane 5.9 362 Weston Adam Piggott Sam Roles 1.009 2 2.0
3 Hurricane Hurricane 5.9 SX 374 Island Mark Wood James Heys 1.007 3 3.0
4 Hurricane Hurricane 5.9 411 David Bryan Tom Bryan 1.009 4 4.0
5 Hurricane Hurricane 5.9 SX 315 DWSC Nick Moore Max Oliver 1.007 5 5.0
6 Hurricane Hurricane 5.9 SX 188 Adam Charlesworth Paul Charlesworth 1.007 6 6.0
7 Hurricane Hurricane 5.9 272 TBYC Stroaw Wallace Pete Smerwin 1.009 7 7.0
8 Hurricane Hurricane 5.9 436 Island Yacht Club Mark Mawalitt Aaron Hauther 1.009 8 8.0
9 Hurricane Hurricane 5.9 165 DWSC Andrew Bedford Paul Elliott 1.009 9 9.0
10 Hurricane Comely Maiden Hurricane 5.9 102 Nathan Jones Chris Philips 1.009 DNC 11.0

R 5 - Hurricane Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 123700
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Hurricane Hurricane 5.9 SX 331 Island Mark Thompson Jack Tindale 1.007 1 1.0
2 Hurricane Hurricane 5.9 362 Weston Adam Piggott Sam Roles 1.009 2 2.0
3 Hurricane Hurricane 5.9 SX 315 DWSC Nick Moore Max Oliver 1.007 3 3.0
4 Hurricane Hurricane 5.9 436 Island Yacht Club Mark Mawalitt Aaron Hauther 1.009 4 4.0
5 Hurricane Hurricane 5.9 SX 188 Adam Charlesworth Paul Charlesworth 1.007 5 5.0
6 Hurricane Hurricane 5.9 SX 374 Island Mark Wood James Heys 1.007 6 6.0
7 Hurricane Hurricane 5.9 411 David Bryan Tom Bryan 1.009 7 7.0
8 Hurricane Hurricane 5.9 165 DWSC Andrew Bedford Paul Elliott 1.009 8 8.0
9 Hurricane Hurricane 5.9 272 TBYC Stroaw Wallace Pete Smerwin 1.009 9 9.0
10 Hurricane Comely Maiden Hurricane 5.9 102 Nathan Jones Chris Philips 1.009 DNC 11.0

www.dwsc.co.uk
manager@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com