event burgee venue burgee

2016 Wednesday Evening Series

Datchet Water Sailing Club

Results are provisional as of 15:55 on May 26, 2016

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 37, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett R1 R2 R3 4 Notes
                  04/05/16 11/05/16 18/05/16 25/05/16  
                  193000 193100 193500 193000  
1st PY RS 200 1458 N. Charles E. Hivey 1047 41.0 3.0 1.0 1.0 (38.0 DNC) 1.0 Created from sailno wizard
2nd PY WAYFARER 10921 Tony Cooper Ray Mason 1107 9.0 5.0 (4.0) 2.0 1.0 2.0  
3rd PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddex 1107 45.0 7.0 2.0 (38.0 DNC) 2.0 3.0  
4th PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 720 25.3 15.3 6.3 OOD (10.0) 4.0 5.0  
5th PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 55.0 17.0 6.0 3.0 8.0 (38.0 DNC)  
6th Laser LASER 144384 Steve Randell   1095 56.0 18.0 8.0 4.0 6.0 (38.0 DNC)  
7th PY RS 200 317 Natalie Messingham Sophie Singleton 1047 58.0 20.0 7.0 5.0 (38.0 DNC) 8.0  
8th PY WAYFARER 8454 M Hodges J Pellow 1107 36.0 23.0 12.0 (13.0) 7.0 4.0  
9th PY MUSTO SKIFF 393 Jonny Olin   847 70.0 32.0 16.0 7.0 (38.0 DNC) 9.0 Created from sailno wizard
10th PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 720 53.3 33.3 (20.0) 13.3 OOD 9.0 11.0  
11th Catamaran Handicap NACRA 16 CAT BOAT 3 P Keynes   714 75.0 37.0 (38.0 DNC) 16.0 11.0 10.0 Created from sailno wizard
12th PY RS AERO 9 1689 Andrew Snell   1028 82.0 44.0 3.0 (38.0 DNC) 3.0 38.0 DNC Created from sailno wizard
13th Laser LASER 183444 Simon Etter   1095 88.0 50.0 (38.0 DNC) 6.0 38.0 DNC 6.0 OOD  
14th PY FLYING FIFTEEN 3904 M. Wright G. Boase 1013 92.0 54.0 11.0 (38.0 DNC) 5.0 38.0 DNC Created from sailno wizard
15th Catamaran Handicap NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 92.0 54.0 24.0 (38.0 DNC) 12.0 18.0 OOD  
16th Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 SX 351 Paul Elliott Dragon Chops 688 93.5 55.5 22.0 15.0 (38.0 DNC) 18.5 OOD  
17th PY JAVELIN 556 D. Hirst S. Hirst 933 97.0 59.0 15.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 6.0 Created from sailno wizard
18th Laser LASER 133603 Sue Risbridger   1095 101.0 63.0 13.0 12.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC  
19th Laser LASER 44384 Matt Roberts   1095 104.0 66.0 17.0 11.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC  
20th Catamaran Handicap NACRA INTER 20 1060 Mark Smith B Smith 656 111.0 73.0 25.0 (38.0 DNC) 10.0 38.0 DNC  
21st PY WAYFARER 10828 D. Lambert O. Laurenson-Gore 1107 119.0 81.0 5.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC Created from sailno wizard
22nd PY FF Silver 3427 Mike Clapp Peter Morris 1026 121.0 83.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 7.0 Created from sailno wizard
23rd PY MUSTO SKIFF 456     847 122.0 84.0 (38.0 DNC) 8.0 38.0 DNC 38.0 DNC Created from sailno wizard
24th PY RS 100 8.4 232 Paul Whitworth   1004 123.0 85.0 (38.0 DNC) 9.0 38.0 DNC 38.0 DNC  
25th Laser LASER 136048 George Hoskins   1095 123.0 85.0 9.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC  
26th PY WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1107 124.0 86.0 10.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC  
27th PY BUZZ 762 David Fulcher Tim Liddle 1015 127.0 89.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 13.0 DNF  
28th PY WAYFARER 1     1107 128.0 90.0 (38.0 DNC) 14.0 38.0 DNC 38.0 DNC Created from sailno wizard
29th Laser LASER 191113 Tony Wilson   1095 128.0 90.0 14.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC  
30th PY TOPAZ 16CX 16 Daniel Goodman Debbie 846 131.0 93.0 (38.0 DNC) 17.0 38.0 DNC 38.0 DNC Created from sailno wizard
31st PY FIREFLY 5 Elliot Crocker Toby King- Klyne 1163 132.0 94.0 18.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC Created from sailno wizard
32nd Laser LASER 174624 MTS school   1095 133.0 95.0 19.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC Created from sailno wizard
33rd PY FIREFLY 1 Lewus Duckworth Jonathon Ng 1163 135.0 97.0 21.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC Created from sailno wizard
34th PY FORMULA 18 1261 Nigel Lemmington David Tugwell 675 137.0 99.0 23.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC Created from sailno wizard
35th Laser LASER RADIAL 136549 K.Schlachter   1136 140.0 102.0 26.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC  
36th Catamaran Handicap DART 18 5051     819 141.0 103.0 27.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC Created from sailno wizard
37th Catamaran Handicap A CLASS 96 John Moore   662 142.0 104.0 28.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC  

R1 - 04/05/16 at 193000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY RS 200 1458 N. Charles E. Hivey 1047 1.0 193000 20:18:26 0:48:26 3 1:01:41 0:00:00 Created from sailno wizard
2 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddex 1107 2.0 193000 20:21:48 0:51:48 3 1:02:23 0:00:35  
3 PY RS AERO 9 1689 Andrew Snell   1028 3.0 193000 20:18:13 0:48:13 3 1:02:32 0:00:40 Created from sailno wizard
4 PY WAYFARER 10921 Tony Cooper Ray Mason 1107 4.0 193000 20:22:00 0:52:00 3 1:02:38 0:00:47  
5 PY WAYFARER 10828 D. Lambert O. Laurenson-Gore 1107 5.0 193000 20:23:03 0:53:03 3 1:03:54 0:01:50 Created from sailno wizard
6 PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 6.0 193000 20:18:42 0:48:42 3 1:04:06 0:01:50  
7 PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 720 6.3     OOD        
8 PY RS 200 317 Natalie Messingham Sophie Singleton 1047 7.0 193000 20:20:34 0:50:34 3 1:04:24 0:02:08  
9 Laser LASER 144384 Steve Randell   1095 8.0 193000 20:23:10 0:53:10 3 1:04:44 0:02:31  
10 Laser LASER 136048 George Hoskins   1095 9.0 193000 20:24:03 0:54:03 3 1:05:49 0:03:24  
11 PY WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1107 10.0 193000 20:24:41 0:54:41 3 1:05:52 0:03:28  
12 PY FLYING FIFTEEN 3904 M. Wright G. Boase 1013 11.0 193000 20:20:11 0:50:11 3 1:06:03 0:03:19 Created from sailno wizard
13 PY WAYFARER 8454 M Hodges J Pellow 1107 12.0 193000 20:25:05 0:55:05 3 1:06:21 0:03:52  
14 Laser LASER 133603 Sue Risbridger   1095 13.0 193000 20:25:13 0:55:13 3 1:07:14 0:04:34  
15 Laser LASER 191113 Tony Wilson   1095 14.0 193000 20:25:21 0:55:21 3 1:07:24 0:04:42  
16 PY JAVELIN 556 D. Hirst S. Hirst 933 15.0 193000 20:17:21 0:47:21 3 1:07:40 0:04:11 Created from sailno wizard
17 PY MUSTO SKIFF 393 Jonny Olin   847 16.0 193000 20:13:29 0:43:29 3 1:08:27 0:04:18 Created from sailno wizard
18 Laser LASER 44384 Matt Roberts   1095 17.0 193000 20:26:55 0:56:55 3 1:09:18 0:06:16  
19 PY FIREFLY 5 Elliot Crocker Toby King- Klyne 1163 18.0 193000 20:10:31 0:40:31 2 1:09:41 0:04:39 Created from sailno wizard
20 Laser LASER 174624 MTS school   1095 19.0 193000 20:09:15 0:39:15 2 1:11:41 0:05:29 Created from sailno wizard
21 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 720 20.0 193000 20:23:07 0:53:07 4 1:13:46 0:08:42  
22 PY FIREFLY 1 Lewus Duckworth Jonathon Ng 1163 21.0 193000 20:12:56 0:42:56 2 1:13:50 0:07:04 Created from sailno wizard
23 Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 SX 351 Paul Elliott Dragon Chops 688 22.0 193000 20:10:34 0:40:34 3 1:18:37 0:08:44  
24 PY FORMULA 18 1261 Nigel Lemmington David Tugwell 675 23.0 193000 20:11:19 0:41:19 3 1:21:37 0:10:06 Created from sailno wizard
25 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 24.0 193000 20:10:10 0:40:10 3 1:21:38 0:09:49  
26 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 1060 Mark Smith B Smith 656 25.0 193000 20:23:48 0:53:48 4 1:22:01 0:13:20  
27 Laser LASER RADIAL 136549 K.Schlachter   1136 26.0 193000 20:16:39 0:46:39 2 1:22:08 0:11:37  
28 Catamaran Handicap DART 18 5051     819 27.0 193000 20:23:10 0:53:10 3 1:26:33 0:15:17 Created from sailno wizard
29 Catamaran Handicap A CLASS 96 John Moore   662 28.0 193000 20:17:27 0:47:27 3 1:35:34 0:16:50  

R2 - 11/05/16 at 193100

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY RS 200 1458 N. Charles E. Hivey 1047 1.0 193100 20:37:28 1:06:28 5 1:03:29 0:00:00 Created from sailno wizard
2 PY WAYFARER 10921 Tony Cooper Ray Mason 1107 2.0 193100 20:28:30 0:57:30 4 1:04:56 0:01:17  
3 PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 3.0 193100 20:24:50 0:53:50 4 1:06:26 0:02:23  
4 Laser LASER 144384 Steve Randell   1095 4.0 193100 20:29:15 0:58:15 4 1:06:30 0:02:38  
5 PY RS 200 317 Natalie Messingham Sophie Singleton 1047 5.0 193100 20:27:18 0:56:18 4 1:07:13 0:03:08  
6 Laser LASER 183444 Simon Etter   1095 6.0 193100 20:30:27 0:59:27 4 1:07:52 0:03:50  
7 PY MUSTO SKIFF 393 Jonny Olin   847 7.0 193100 20:29:22 0:58:22 5 1:08:55 0:04:36 Created from sailno wizard
8 PY MUSTO SKIFF 456     847 8.0 193100 20:30:35 0:59:35 5 1:10:21 0:05:49 Created from sailno wizard
9 PY RS 100 8.4 232 Paul Whitworth   1004 9.0 193100 20:28:10 0:57:10 4 1:11:10 0:06:11  
10 PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 720 10.0 193100 20:23:03 0:52:03 5 1:12:18 0:06:21  
11 Laser LASER 44384 Matt Roberts   1095 11.0 193100 20:34:46 1:03:46 4 1:12:48 0:08:09  
12 Laser LASER 133603 Sue Risbridger   1095 12.0 193100 20:34:58 1:03:58 4 1:13:01 0:08:21  
13 PY WAYFARER 8454 M Hodges J Pellow 1107 13.0 193100 20:38:32 1:07:32 4 1:16:15 0:11:19  
14 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 720 13.3     OOD        
15 PY WAYFARER 1     1107 14.0 193100 20:27:24 0:56:24 3 1:24:55 0:14:14 Created from sailno wizard
16 Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 SX 351 Paul Elliott Dragon Chops 688 15.0 193100 20:31:54 1:00:54 5 1:28:31 0:17:13  
17 Catamaran Handicap NACRA 16 CAT BOAT 3 P Keynes   714 16.0 193100 20:35:55 1:04:55 5 1:30:55 0:19:35 Created from sailno wizard
18 PY TOPAZ 16CX 16 Daniel Goodman Debbie 846 17.0 193100 20:38:38 1:07:38 4 1:39:56 0:24:40 Created from sailno wizard

R3 - 18/05/16 at 193500

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY WAYFARER 10921 Tony Cooper Ray Mason 1107 1.0 193500 201645 0:41:45 3 0:50:17 0:00:00  
2 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddex 1107 2.0 193500 201653 0:41:53 3 0:50:27 0:00:08  
3 PY RS AERO 9 1689 Andrew Snell   1028 3.0 193500 201445 0:39:45 3 0:51:33 0:00:59 Created from sailno wizard
4 PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 720 4.0 193500 201245 0:37:45 4 0:52:26 0:01:33  
5 PY FLYING FIFTEEN 3904 M. Wright G. Boase 1013 5.0 193500 201458 0:39:58 3 0:52:36 0:01:46 Created from sailno wizard
6 Laser LASER 144384 Steve Randell   1095 6.0 193500 201838 0:43:38 3 0:53:08 0:02:20  
7 PY WAYFARER 8454 M Hodges J Pellow 1107 7.0 193500 202035 0:45:35 3 0:54:54 0:03:50  
8 PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 8.0 193500 201658 0:41:58 3 0:55:14 0:03:46  
9 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 720 9.0 193500 201605 0:41:05 4 0:57:04 0:04:53  
10 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 1060 Mark Smith B Smith 656 10.0 193500 201321 0:38:21 4 0:58:28 0:05:22  
11 Catamaran Handicap NACRA 16 CAT BOAT 3 P Keynes   714 11.0 193500 201655 0:41:55 4 0:58:42 0:06:01 Created from sailno wizard
12 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 12.0 193500 201435 0:39:35 4 1:00:20 0:06:36  

4 - 25/05/16 at 193000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY RS 200 1458 N. Charles E. Hivey 1047 1.0 193000 20:16:29 0:46:29 4 0:55:30 0:00:00 Created from sailno wizard
2 PY WAYFARER 10921 Tony Cooper Ray Mason 1107 2.0 193000 20:20:32 0:50:32 4 0:57:04 0:01:23  
3 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddex 1107 3.0 193000 20:21:25 0:51:25 4 0:58:04 0:02:16  
4 PY WAYFARER 8454 M Hodges J Pellow 1107 4.0 193000 20:10:57 0:40:57 3 1:01:39 0:04:05  
5 PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 720 5.0 193000 20:14:41 0:44:41 5 1:02:04 0:04:44  
6 Laser LASER 183444 Simon Etter   1095 6.0     OOD        
6 PY JAVELIN 556 D. Hirst S. Hirst 933 6.0 193000 20:16:57 0:46:57 4 1:02:54 0:05:32 Created from sailno wizard
8 PY FF Silver 3427 Mike Clapp Peter Morris 1026 7.0 193000 20:22:07 0:52:07 4 1:03:30 0:06:34 Created from sailno wizard
9 PY RS 200 317 Natalie Messingham Sophie Singleton 1047 8.0 193000 20:11:37 0:41:37 3 1:06:15 0:06:45  
10 PY MUSTO SKIFF 393 Jonny Olin   847 9.0 193000 20:16:21 0:46:21 4 1:08:24 0:08:45 Created from sailno wizard
11 Catamaran Handicap NACRA 16 CAT BOAT 3 P Keynes   714 10.0 193000 20:10:34 0:40:34 4 1:11:01 0:08:52 Created from sailno wizard
12 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 720 11.0 193000 20:21:32 0:51:32 5 1:11:34 0:11:35  
13 PY BUZZ 762 David Fulcher Tim Liddle 1015 13.0     DNF        
14 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 18.0     OOD        
15 Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 SX 351 Paul Elliott Dragon Chops 688 18.5     OOD        

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

http://www.dwsc.co.uk/wednesday_evening.html
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com