event burgee venue burgee

2016 Wednesday Evening Series

Datchet Water Sailing Club

Results are provisional as of 21:28 on May 25, 2016

PY Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett R1 R2 R3 4 Notes
                  04/05/16 11/05/16 18/05/16 25/05/16  
                  193000 193100 193500 193000  
1st PY RS 200 1458 N. Charles E. Hivey 1047 28.0 3.0 1.0 1.0 (25.0 DNC) 1.0 Created from sailno wizard
2nd PY WAYFARER 10921 Tony Cooper Ray Mason 1107 9.0 5.0 (4.0) 2.0 1.0 2.0  
3rd PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddex 1107 32.0 7.0 2.0 (25.0 DNC) 2.0 3.0  
4th PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 720 22.7 14.7 5.7 OOD (8.0) 4.0 5.0  
5th PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 41.0 16.0 6.0 3.0 7.0 (25.0 DNC)  
6th PY WAYFARER 8454 M Hodges J Pellow 1107 29.0 19.0 (10.0) 9.0 6.0 4.0  
7th PY MUSTO SKIFF 393 Jonny Olin   847 51.0 26.0 12.0 5.0 (25.0 DNC) 9.0 Created from sailno wizard
8th PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 720 42.7 28.7 (14.0) 10.7 OOD 8.0 10.0  
9th PY RS AERO 9 1689 Andrew Snell   1028 56.0 31.0 3.0 (25.0 DNC) 3.0 25.0 DNC Created from sailno wizard
10th PY FLYING FIFTEEN 3904 M. Wright G. Boase 1013 64.0 39.0 9.0 (25.0 DNC) 5.0 25.0 DNC Created from sailno wizard
11th PY RS 200 1117 Natalie Messingham Sophie Singleton 1047 65.0 40.0 7.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 8.0 Created from sailno wizard
12th PY JAVELIN 556 D. Hirst S. Hirst 933 67.0 42.0 11.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 6.0 Created from sailno wizard
13th PY RS 200 317 Sophie Singleton Ralph Singleton 1047 79.0 54.0 (25.0 DNC) 4.0 25.0 DNC 25.0 DNC  
14th PY WAYFARER 10828 D. Lambert O. Laurenson-Gore 1107 80.0 55.0 5.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC Created from sailno wizard
15th PY MUSTO SKIFF 456     847 81.0 56.0 (25.0 DNC) 6.0 25.0 DNC 25.0 DNC Created from sailno wizard
16th PY FF Silver 3427 Mike Clapp Captain Mainwaring 1026 82.0 57.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 7.0 Created from sailno wizard
17th PY RS 100 8.4 232 Paul Whitworth   1004 82.0 57.0 (25.0 DNC) 7.0 25.0 DNC 25.0 DNC  
18th PY WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1107 83.0 58.0 8.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC  
19th PY WAYFARER 1     1107 85.0 60.0 (25.0 DNC) 10.0 25.0 DNC 25.0 DNC Created from sailno wizard
20th PY TOPAZ 16CX 16 Daniel Goodman Debbie 846 86.0 61.0 (25.0 DNC) 11.0 25.0 DNC 25.0 DNC Created from sailno wizard
21st PY BUZZ 762 David Fulcher Tim Liddle 1015 87.0 62.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 12.0 DNF  
22nd PY FIREFLY 5 Elliot Crocker Toby King- Klyne 1163 88.0 63.0 13.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC Created from sailno wizard
23rd PY FIREFLY 1 Lewus Duckworth Jonathon Ng 1163 90.0 65.0 15.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC Created from sailno wizard
24th PY FORMULA 18 1261 Nigel Lemmington David Tugwell 675 91.0 66.0 16.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC Created from sailno wizard

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett R1 R2 R3 4 Notes
                  04/05/16 11/05/16 18/05/16 25/05/16  
                  193000 193100 193500 193000  
1st Laser LASER 144384 Steve Randell   1095 12.0 3.0 1.0 1.0 1.0 (9.0 DNC)  
2nd Laser LASER 183444 Simon Etter   1095 22.0 13.0 (9.0 DNC) 2.0 9.0 DNC 2.0 OOD  
3rd Laser LASER 133603 Sue Risbridger   1095 25.0 16.0 3.0 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC  
4th Laser LASER 44384 Matt Roberts   1095 26.0 17.0 5.0 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC  
5th Laser LASER 136048 George Hoskins   1095 29.0 20.0 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC  
6th Laser LASER 191113 Tony Wilson   1095 31.0 22.0 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC  
7th Laser LASER 174624 MTS school   1095 33.0 24.0 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC Created from sailno wizard
8th Laser LASER RADIAL 136549 K.Schlachter   1136 34.0 25.0 7.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC  

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett R1 R2 R3 4 Notes
                  04/05/16 11/05/16 18/05/16 25/05/16  
                  193000 193100 193500 193000  
1st Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 SX 351 Paul Elliott Dragon Chops 688 10.0 3.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) 1.0 OOD  
2nd Catamaran Handicap NACRA 16 CAT BOAT 3 P Keynes   714 12.0 5.0 (7.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 Created from sailno wizard
3rd Catamaran Handicap NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 14.5 7.5 2.0 (7.0 DNC) 3.0 2.5 OOD  
4th Catamaran Handicap NACRA INTER 20 1060 Mark Smith B Smith 656 18.0 11.0 3.0 (7.0 DNC) 1.0 7.0 DNC  
5th Catamaran Handicap DART 18 5051     819 25.0 18.0 4.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC Created from sailno wizard
6th Catamaran Handicap A CLASS 96 John Moore   662 26.0 19.0 5.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC  

R1 - PY Fleet - 04/05/16 at 193000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY RS 200 1458 N. Charles E. Hivey 1047 1.0 193000 20:18:26 0:48:26 3 1:01:41 0:00:00 Created from sailno wizard
2 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddex 1107 2.0 193000 20:21:48 0:51:48 3 1:02:23 0:00:35  
3 PY RS AERO 9 1689 Andrew Snell   1028 3.0 193000 20:18:13 0:48:13 3 1:02:32 0:00:40 Created from sailno wizard
4 PY WAYFARER 10921 Tony Cooper Ray Mason 1107 4.0 193000 20:22:00 0:52:00 3 1:02:38 0:00:47  
5 PY WAYFARER 10828 D. Lambert O. Laurenson-Gore 1107 5.0 193000 20:23:03 0:53:03 3 1:03:54 0:01:50 Created from sailno wizard
6 PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 720 5.7     OOD        
7 PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 6.0 193000 20:18:42 0:48:42 3 1:04:06 0:01:50  
8 PY RS 200 1117 Natalie Messingham Sophie Singleton 1047 7.0 193000 20:20:34 0:50:34 3 1:04:24 0:02:08 Created from sailno wizard
9 PY WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1107 8.0 193000 20:24:41 0:54:41 3 1:05:52 0:03:28  
10 PY FLYING FIFTEEN 3904 M. Wright G. Boase 1013 9.0 193000 20:20:11 0:50:11 3 1:06:03 0:03:19 Created from sailno wizard
11 PY WAYFARER 8454 M Hodges J Pellow 1107 10.0 193000 20:25:05 0:55:05 3 1:06:21 0:03:52  
12 PY JAVELIN 556 D. Hirst S. Hirst 933 11.0 193000 20:17:21 0:47:21 3 1:07:40 0:04:11 Created from sailno wizard
13 PY MUSTO SKIFF 393 Jonny Olin   847 12.0 193000 20:13:29 0:43:29 3 1:08:27 0:04:18 Created from sailno wizard
14 PY FIREFLY 5 Elliot Crocker Toby King- Klyne 1163 13.0 193000 20:10:31 0:40:31 2 1:09:41 0:04:39 Created from sailno wizard
15 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 720 14.0 193000 20:23:07 0:53:07 4 1:13:46 0:08:42  
16 PY FIREFLY 1 Lewus Duckworth Jonathon Ng 1163 15.0 193000 20:12:56 0:42:56 2 1:13:50 0:07:04 Created from sailno wizard
17 PY FORMULA 18 1261 Nigel Lemmington David Tugwell 675 16.0 193000 20:11:19 0:41:19 3 1:21:37 0:10:06 Created from sailno wizard

R2 - PY Fleet - 11/05/16 at 193100

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY RS 200 1458 N. Charles E. Hivey 1047 1.0 193100 20:37:28 1:06:28 5 1:03:29 0:00:00 Created from sailno wizard
2 PY WAYFARER 10921 Tony Cooper Ray Mason 1107 2.0 193100 20:28:30 0:57:30 4 1:04:56 0:01:17  
3 PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 3.0 193100 20:24:50 0:53:50 4 1:06:26 0:02:23  
4 PY RS 200 317 Sophie Singleton Ralph Singleton 1047 4.0 193100 20:27:18 0:56:18 4 1:07:13 0:03:08  
5 PY MUSTO SKIFF 393 Jonny Olin   847 5.0 193100 20:29:22 0:58:22 5 1:08:55 0:04:36 Created from sailno wizard
6 PY MUSTO SKIFF 456     847 6.0 193100 20:30:35 0:59:35 5 1:10:21 0:05:49 Created from sailno wizard
7 PY RS 100 8.4 232 Paul Whitworth   1004 7.0 193100 20:28:10 0:57:10 4 1:11:10 0:06:11  
8 PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 720 8.0 193100 20:23:03 0:52:03 5 1:12:18 0:06:21  
9 PY WAYFARER 8454 M Hodges J Pellow 1107 9.0 193100 20:38:32 1:07:32 4 1:16:15 0:11:19  
10 PY WAYFARER 1     1107 10.0 193100 20:27:24 0:56:24 3 1:24:55 0:14:14 Created from sailno wizard
11 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 720 10.7     OOD        
12 PY TOPAZ 16CX 16 Daniel Goodman Debbie 846 11.0 193100 20:38:38 1:07:38 4 1:39:56 0:24:40 Created from sailno wizard

R3 - PY Fleet - 18/05/16 at 193500

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY WAYFARER 10921 Tony Cooper Ray Mason 1107 1.0 193500 201645 0:41:45 3 0:50:17 0:00:00  
2 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddex 1107 2.0 193500 201653 0:41:53 3 0:50:27 0:00:08  
3 PY RS AERO 9 1689 Andrew Snell   1028 3.0 193500 201445 0:39:45 3 0:51:33 0:00:59 Created from sailno wizard
4 PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 720 4.0 193500 201245 0:37:45 4 0:52:26 0:01:33  
5 PY FLYING FIFTEEN 3904 M. Wright G. Boase 1013 5.0 193500 201458 0:39:58 3 0:52:36 0:01:46 Created from sailno wizard
6 PY WAYFARER 8454 M Hodges J Pellow 1107 6.0 193500 202035 0:45:35 3 0:54:54 0:03:50  
7 PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 7.0 193500 201658 0:41:58 3 0:55:14 0:03:46  
8 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 720 8.0 193500 201605 0:41:05 4 0:57:04 0:04:53  

4 - PY Fleet - 25/05/16 at 193000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY RS 200 1458 N. Charles E. Hivey 1047 1.0 193000 20:16:29 0:46:29 4 0:55:30 0:00:00 Created from sailno wizard
2 PY WAYFARER 10921 Tony Cooper Ray Mason 1107 2.0 193000 20:20:32 0:50:32 4 0:57:04 0:01:23  
3 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddex 1107 3.0 193000 20:21:25 0:51:25 4 0:58:04 0:02:16  
4 PY WAYFARER 8454 M Hodges J Pellow 1107 4.0 193000 20:10:57 0:40:57 3 1:01:39 0:04:05  
5 PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 720 5.0 193000 20:14:41 0:44:41 5 1:02:04 0:04:44  
6 PY JAVELIN 556 D. Hirst S. Hirst 933 6.0 193000 20:16:57 0:46:57 4 1:02:54 0:05:32 Created from sailno wizard
7 PY FF Silver 3427 Mike Clapp Captain Mainwaring 1026 7.0 193000 20:22:07 0:52:07 4 1:03:30 0:06:34 Created from sailno wizard
8 PY RS 200 1117 Natalie Messingham Sophie Singleton 1047 8.0 193000 20:11:37 0:41:37 3 1:06:15 0:06:45 Created from sailno wizard
9 PY MUSTO SKIFF 393 Jonny Olin   847 9.0 193000 20:16:21 0:46:21 4 1:08:24 0:08:45 Created from sailno wizard
10 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 720 10.0 193000 20:21:32 0:51:32 5 1:11:34 0:11:35  
11 PY BUZZ 762 David Fulcher Tim Liddle 1015 12.0     DNF        

R1 - Laser Fleet - 04/05/16 at 193000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 144384 Steve Randell   1095 1.0 193000 20:23:10 0:53:10 3 0:48:33 0:00:00  
2 Laser LASER 136048 George Hoskins   1095 2.0 193000 20:24:03 0:54:03 3 0:49:22 0:00:53  
3 Laser LASER 133603 Sue Risbridger   1095 3.0 193000 20:25:13 0:55:13 3 0:50:26 0:02:03  
4 Laser LASER 191113 Tony Wilson   1095 4.0 193000 20:25:21 0:55:21 3 0:50:33 0:02:11  
5 Laser LASER 44384 Matt Roberts   1095 5.0 193000 20:26:55 0:56:55 3 0:51:59 0:03:45  
6 Laser LASER 174624 MTS school   1095 6.0 193000 20:09:15 0:39:15 2 0:53:46 0:03:48 Created from sailno wizard
7 Laser LASER RADIAL 136549 K.Schlachter   1136 7.0 193000 20:16:39 0:46:39 2 1:01:36 0:09:53  

R2 - Laser Fleet - 11/05/16 at 193100

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 144384 Steve Randell   1095 1.0 193100 20:29:15 0:58:15 4 0:53:12 0:00:00  
2 Laser LASER 183444 Simon Etter   1095 2.0 193100 20:30:27 0:59:27 4 0:54:18 0:01:12  
3 Laser LASER 44384 Matt Roberts   1095 3.0 193100 20:34:46 1:03:46 4 0:58:14 0:05:31  
4 Laser LASER 133603 Sue Risbridger   1095 4.0 193100 20:34:58 1:03:58 4 0:58:25 0:05:43  

R3 - Laser Fleet - 18/05/16 at 193500

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 144384 Steve Randell   1095 1.0 193500 201838 0:43:38 3 0:39:51 0:00:00  

4 - Laser Fleet - 25/05/16 at 193000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place Notes
1 Laser LASER 183444 Simon Etter   1095 2.0 OOD  

R1 - Catamaran Handicap Fleet - 04/05/16 at 193000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 SX 351 Paul Elliott Dragon Chops 688 1.0 193000 20:10:34 0:40:34 3 1:18:37 0:00:00  
2 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 2.0 193000 20:10:10 0:40:10 3 1:21:38 0:01:29  
3 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 1060 Mark Smith B Smith 656 3.0 193000 20:23:48 0:53:48 4 1:22:01 0:02:14  
4 Catamaran Handicap DART 18 5051     819 4.0 193000 20:23:10 0:53:10 3 1:26:33 0:04:53 Created from sailno wizard
5 Catamaran Handicap A CLASS 96 John Moore   662 5.0 193000 20:17:27 0:47:27 3 1:35:34 0:08:25  

R2 - Catamaran Handicap Fleet - 11/05/16 at 193100

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 SX 351 Paul Elliott Dragon Chops 688 1.0 193100 20:31:54 1:00:54 5 1:28:31 0:00:00  
2 Catamaran Handicap NACRA 16 CAT BOAT 3 P Keynes   714 2.0 193100 20:35:55 1:04:55 5 1:30:55 0:01:43 Created from sailno wizard

R3 - Catamaran Handicap Fleet - 18/05/16 at 193500

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 1060 Mark Smith B Smith 656 1.0 193500 201321 0:38:21 4 0:58:28 0:00:00  
2 Catamaran Handicap NACRA 16 CAT BOAT 3 P Keynes   714 2.0 193500 201655 0:41:55 4 0:58:42 0:00:11 Created from sailno wizard
3 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 3.0 193500 201435 0:39:35 4 1:00:20 0:01:14  

4 - Catamaran Handicap Fleet - 25/05/16 at 193000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 SX 351 Paul Elliott Dragon Chops 688 1.0     OOD        
1 Catamaran Handicap NACRA 16 CAT BOAT 3 P Keynes   714 1.0 193000 20:10:34 0:40:34 4 0:56:49 0:00:00 Created from sailno wizard
3 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 2.5     OOD        

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

http://www.dwsc.co.uk/wednesday_evening.html
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com