event burgee venue burgee

Winter Warm Up 2016

Datchet Water Sailing Club

Results are final as of 11:54 on March 9, 2016

2 Flying Fifteen Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY WWU R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
                07/02/16 07/02/16 14/02/16 14/02/16 21/02/16 21/02/16 28/02/16 28/02/16    
                10.33 11:31 103300 113200 103900 112600 103200 113400    
1st 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Selden 1013 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (2.0) 11.0 5.0
2nd 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3957 Charles Apthorp Adrian Simpson 1013 (6.0) 1.0 (2.0) (2.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 17.0 7.0
3rd 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Peter Morris/Barry Peters 1013 (5.0) 4.0 3.0 3.0 3.0 4.0 (6.0) (7.0) 35.0 17.0
4th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright Gabrielle Boase 1013 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 4.0 65.0 32.0
5th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3563 Alistair Stevenson   1013 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 4.0 5.0 67.0 34.0
6th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1013 2.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 71.0 38.0
7th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0 3.0 74.0 41.0
8th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3181 Nick Moore Maxine Oliver 1013 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 7.0 9.0 DNF 75.0 42.0
9th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Alex Storrar Crew 1013 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 9.0 DNF 6.0 81.0 48.0
10th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Angus Scott Mervyn Wright 1013 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0 11.0 DNC 11.0 DNC 82.0 49.0

1 Fast Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY WWU R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
                07/02/16 07/02/16 14/02/16 14/02/16 21/02/16 21/02/16 28/02/16 28/02/16    
                10.33 11:31 103300 113200 103900 112600 103200 113400    
1st 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   976 (2.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 (14.0 DNC) 1.0 24.0 6.0
2nd 1 Fast Handicap   CONTENDER 2512 Daniel taylor   976 1.0 (2.0) (2.0) 2.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) 2.0 25.0 7.0
3rd 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 6.0 (14.0 DNC) 4.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 5.0 63.0 21.0
4th 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 3.0 (14.0 DNC) 7.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 6.0 67.0 25.0
5th 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1091 4.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 69.0 27.0
6th 1 Fast Handicap   WAYFARER 11093 Andrew Wilson Sue Risbridger 1112 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 OOD 6.0 OOD (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 3.0 72.0 30.0
7th 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 9.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 3.0 4.0 77.0 35.0
8th 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 11.0 DNF (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 8.0 83.0 41.0
9th 1 Fast Handicap   WAYFARER 8844 Simon Etter George Hoskins 1112 5.0 (14.0 DNC) 8.0 8.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 91.0 49.0
10th 1 Fast Handicap   WAYFARER 10828 Derek Lambert Neil Hume 1112 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 9.0 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 96.0 54.0
11th 1 Fast Handicap   WAYFARER 8454 Matthew Hodges L Hodges 1112 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 6.0 7.0 97.0 55.0
12th 1 Fast Handicap   RS AERO 7 1689 Andrew Snell   1065 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 7.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 97.0 55.0
13th 1 Fast Handicap   OK 558 Finn Ghuery   1100 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 10.0 6.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 100.0 58.0

Asymmetric Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY WWU R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
                07/02/16 07/02/16 14/02/16 14/02/16 21/02/16 21/02/16 28/02/16 28/02/16    
                10.33 11:31 103300 113200 103900 112600 103200 113400    
1st Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850     (7.0 DNC) 4.0     2.0 2.0 15.0 8.0
2nd Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820     2.0 3.0     3.0 (4.0) 12.0 8.0
3rd Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820     (7.0 DNC) 7.0 DNC     1.0 1.0 16.0 9.0
4th Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 487 Ben Schooling   850     1.0 1.0     (7.0 DNC) 7.0 DNC 16.0 9.0
5th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 37 P Mulsworth   850     3.0 2.0     (7.0 DNC) 7.0 DNC 19.0 12.0
6th Asymmetric Handicap   RS 200 1117 N Messingham J Olin 1047     (7.0 DNC) 7.0 DNC     4.0 3.0 21.0 14.0

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY WWU R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
                07/02/16 07/02/16 14/02/16 14/02/16 21/02/16 21/02/16 28/02/16 28/02/16    
                10.33 11:31 103300 113200 103900 112600 103200 113400    
1st Catamaran Handicap   DART 18 7382 Barry Peters   821 1.0 (2.0 DNF) 1.0 1.0     (6.0) 2.0 13.0 5.0
2nd Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 3.0 DNF     5.0 1.0 31.0 11.0
3rd Catamaran Handicap   SPITFIRE 145 Alex Philpot Jess D'arcy 705 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC     1.0 10.0 DNC 51.0 31.0
4th Catamaran Handicap   SPITFIRE 053 W Smith M Smith 705 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC     2.0 10.0 DNC 52.0 32.0
5th Catamaran Handicap   DART 18 316 Chris Phillips Various 821 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC     10.0 DNC 3.0 53.0 33.0
6th Catamaran Handicap   SPITFIRE 131 Sophie Heritage Will Heritage 705 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC     3.0 10.0 DNC 53.0 33.0
7th Catamaran Handicap   SPITFIRE 128 Jack Butters Sam James 705 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC     4.0 10.0 DNC 54.0 34.0
8th Catamaran Handicap   Spitfire 100     705 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC     7.0 10.0 DNC 57.0 37.0
9th Catamaran Handicap   SPITFIRE 053 Will Smith Molly Desorgher 705 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC     10.0 DNC 10.0 DNC 60.0 40.0

1 Youth Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY WWU R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
                07/02/16 07/02/16 14/02/16 14/02/16 21/02/16 21/02/16 28/02/16 28/02/16    
                10.33 11:31 103300 113200 103900 112600 103200 113400    

WWU R1 - 2 Flying Fifteen Fleet - 07/02/16 at 10.33

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Selden 1013 103300 11:07:00 0:34:00 3 0:33:34 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1013 103300 11:07:28 0:34:28 3 0:34:01 1026.904 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright Gabrielle Boase 1013 103300 11:10:20 0:37:20 3 0:36:51 1112.314 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3181 Nick Moore Maxine Oliver 1013 103300 11:10:52 0:37:52 3 0:37:23 1128.204 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Peter Morris/Barry Peters 1013 103300 11:13:14 0:40:14 3 0:39:43 1198.717 5.0
6 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3957 Charles Apthorp Adrian Simpson 1013 103300 11:14:45 0:41:45 3 0:41:13 1243.904 6.0

R2 - 2 Flying Fifteen Fleet - 07/02/16 at 11:31

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3957 Charles Apthorp Adrian Simpson 1013 113100 12:04:55 0:33:55 3 0:33:29 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Selden 1013 113100 12:05:17 0:34:17 3 0:33:51 1023.951 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1013 113100 12:06:24 0:35:24 3 0:34:57 1057.303 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Peter Morris/Barry Peters 1013 113100 12:12:44 0:41:44 3 0:41:12 1246.463 4.0

R3 - 2 Flying Fifteen Fleet - 14/02/16 at 103300

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Selden 1013 103300 11:15:27 0:42:27 3 0:41:54 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3957 Charles Apthorp Adrian Simpson 1013 103300 11:18:12 0:45:12 3 0:44:37 1078.624 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Peter Morris/Barry Peters 1013 103300 11:20:13 0:47:13 3 0:46:37 1126.749 3.0

R4 - 2 Flying Fifteen Fleet - 14/02/16 at 113200

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Selden 1013 113200 12:11:59 0:39:59 3 0:39:28 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3957 Charles Apthorp Adrian Simpson 1013 113200 12:13:42 0:41:42 3 0:41:10 1056.493 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Peter Morris/Barry Peters 1013 113200 12:17:12 0:45:12 3 0:44:37 1145.167 3.0

R5 - 2 Flying Fifteen Fleet - 21/02/16 at 103900

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Selden 1013 103900 11:15:01 0:36:01 3 0:35:33 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3957 Charles Apthorp Adrian Simpson 1013 103900 11:15:04 0:36:04 3 0:35:36 1014.406 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Peter Morris/Barry Peters 1013 103900 11:22:39 0:43:39 3 0:43:05 1227.694 3.0

R6 - 2 Flying Fifteen Fleet - 21/02/16 at 112600

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 112600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3957 Charles Apthorp Adrian Simpson 1013 112600 12:01:17 0:35:17 3 0:34:50 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Selden 1013 112600 12:02:09 0:36:09 3 0:35:41 1037.882 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3563 Alistair Stevenson   1013 112600 12:07:54 0:41:54 3 0:41:22 1202.967 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Peter Morris/Barry Peters 1013 112600 12:08:17 0:42:17 3 0:41:44 1213.973 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Angus Scott Mervyn Wright 1013 112600 12:11:23 0:45:23 3 0:44:48 1302.975 5.0

R7 - 2 Flying Fifteen Fleet - 28/02/16 at 103200

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Selden 1013 103200 11:16:15 0:44:15 3 0:43:41 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3957 Charles Apthorp Adrian Simpson 1013 103200 11:17:17 0:45:17 3 0:44:42 1036.656 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright Gabrielle Boase 1013 103200 11:17:41 0:45:41 3 0:45:06 1045.813 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3563 Alistair Stevenson   1013 103200 11:18:12 0:46:12 3 0:45:36 1057.641 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 103200 11:20:50 0:48:50 3 0:48:12 1117.925 5.0
6 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Peter Morris/Barry Peters 1013 103200 11:22:02 0:50:02 3 0:49:23 1145.396 6.0
7 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3181 Nick Moore Maxine Oliver 1013 103200 112423 0:52:23 3 0:51:43 1199.194 7.0
8 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Alex Storrar Crew 1013 103200   DNF 3     9.0

R8 - 2 Flying Fifteen Fleet - 28/02/16 at 113400

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 114300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3957 Charles Apthorp Adrian Simpson 1013 114300 12:26:17 0:43:17 3 0:42:44 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Selden 1013 114300 12:26:22 0:43:22 3 0:42:49 1014.95 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 114300 12:26:46 0:43:46 3 0:43:12 1024.312 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright Gabrielle Boase 1013 114300 12:27:04 0:44:04 3 0:43:30 1031.333 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3563 Alistair Stevenson   1013 114300 12:27:28 0:44:28 3 0:43:54 1040.695 5.0
6 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4004 Alex Storrar Crew 1013 114300 12:27:35 0:44:35 3 0:44:01 1043.425 6.0
7 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Peter Morris/Barry Peters 1013 114300 12:31:53 0:48:53 3 0:48:15 1144.062 7.0
8 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3181 Nick Moore Maxine Oliver 1013     DNF       9.0

WWU R1 - 1 Fast Handicap Fleet - 07/02/16 at 10.33

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2512 Daniel taylor   976 103600 11:07:01 0:31:01 3 0:31:47 976 1.0
2 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   976 103600 11:08:41 0:32:41 3 0:33:29 1028.445 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 103600 11:19:15 0:43:15 3 0:38:54 1360.946 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1091 103600 11:21:56 0:45:56 3 0:42:06 1445.382 4.0
5 1 Fast Handicap   WAYFARER 8844 Simon Etter George Hoskins 1112 103600 11:29:06 0:53:06 3 0:47:45 1670.895 5.0
6 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 103600 11:29:57 0:53:57 3 0:48:31 1697.642 6.0

R2 - 1 Fast Handicap Fleet - 07/02/16 at 11:31

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   976 113400 12:05:39 0:31:39 3 0:32:26 976 1.0
2 1 Fast Handicap   CONTENDER 2512 Daniel taylor   976 113400 12:05:46 0:31:46 3 0:32:33 979.598 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1091 113400 12:16:30 0:42:30 3 0:38:57 1310.585 3.0

R3 - 1 Fast Handicap Fleet - 14/02/16 at 103300

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   976 103600 11:13:10 0:37:10 3 0:38:05 976 1.0
2 1 Fast Handicap   CONTENDER 2512 Daniel taylor   976 103600 11:15:00 0:39:00 3 0:39:58 1024.143 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 103600 11:23:52 0:47:52 3 0:43:03 1256.983 3.0
4 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 103600 11:24:19 0:48:19 3 0:43:27 1268.8 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 103600 11:23:46 0:47:46 3 0:43:47 1254.357 5.0
6 1 Fast Handicap   WAYFARER 11093 Andrew Wilson Sue Risbridger 1112     OOD       6.0
6 1 Fast Handicap   RS AERO 7 1689 Andrew Snell   1065 103600 11:23:13 0:47:13 3 0:44:20 1239.914 6.0
8 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 103600 11:25:41 0:49:41 3 0:44:41 1304.689 7.0
9 1 Fast Handicap   WAYFARER 8844 Simon Etter George Hoskins 1112 103600 11:26:27 0:50:27 3 0:45:22 1324.822 8.0
10 1 Fast Handicap   WAYFARER 10828 Derek Lambert Neil Hume 1112 103600 11:27:24 0:51:24 3 0:46:13 1349.769 9.0
11 1 Fast Handicap   OK 558 Finn Ghuery   1100 103500 122144 1:46:44 3 1:37:02 2802.827 10.0

R4 - 1 Fast Handicap Fleet - 14/02/16 at 113200

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   976 113500 12:11:08 0:36:08 3 0:37:01 976 1.0
2 1 Fast Handicap   CONTENDER 2512 Daniel taylor   976 113500 12:11:10 0:36:10 3 0:37:03 976.9 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 10828 Derek Lambert Neil Hume 1112 113500 12:21:01 0:46:01 3 0:41:23 1242.959 3.0
4 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 113500 12:21:49 0:46:49 3 0:42:06 1264.568 4.0
5 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 113500 12:21:59 0:46:59 3 0:42:15 1269.07 5.0
6 1 Fast Handicap   WAYFARER 11093 Andrew Wilson Sue Risbridger 1112     OOD       6.0
6 1 Fast Handicap   OK 558 Finn Ghuery   1100 113500 12:21:44 0:46:44 3 0:42:29 1262.317 6.0
8 1 Fast Handicap   RS AERO 7 1689 Andrew Snell   1065 113400 12:22:02 0:48:02 3 0:45:06 1297.432 7.0
9 1 Fast Handicap   WAYFARER 8844 Simon Etter George Hoskins 1112 113500 12:25:36 0:50:36 3 0:45:30 1366.76 8.0
10 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 113500 12:26:08 0:51:08 3 0:46:52 1381.166 9.0
11 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112     DNF       11.0

R5 - 1 Fast Handicap Fleet - 21/02/16 at 103900

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2512 Daniel taylor   976 104200 11:14:02 0:32:02 3 0:32:49 976 1.0
2 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   976 104200 11:14:08 0:32:08 3 0:32:55 979.047 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1091 104200 11:24:59 0:42:59 2 0:59:06 1964.441 3.0

R6 - 1 Fast Handicap Fleet - 21/02/16 at 112600

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 112900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2512 Daniel taylor   976 112900 12:01:16 0:32:16 3 0:33:04 976 1.0
2 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   976 112900 12:08:12 0:39:12 3 0:40:10 1185.719 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1091 112900 12:16:26 0:47:26 3 0:43:29 1434.76 3.0

R7 - 1 Fast Handicap Fleet - 28/02/16 at 103200

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   WAYFARER 11093 Andrew Wilson Sue Risbridger 1112 103500 11:20:07 0:45:07 3 0:40:34 1112 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 103500 11:23:10 0:48:10 3 0:43:19 1187.174 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 103500 11:22:50 0:47:50 3 0:43:51 1178.958 3.0
4 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 103500 11:24:10 0:49:10 3 0:44:13 1211.821 4.0
5 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 103500 11:26:44 0:51:44 3 0:46:31 1275.082 5.0
6 1 Fast Handicap   WAYFARER 8454 Matthew Hodges L Hodges 1112 103500 11:27:10 0:52:10 3 0:46:55 1285.763 6.0

R8 - 1 Fast Handicap Fleet - 28/02/16 at 113400

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   976 113400 12:11:02 0:37:02 3 0:37:57 976 1.0
2 1 Fast Handicap   CONTENDER 2512 Daniel taylor   976 113400 12:11:13 0:37:13 3 0:38:08 980.832 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 11093 Andrew Wilson Sue Risbridger 1112 113400 12:17:12 0:43:12 3 0:38:51 1138.52 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 113400 12:19:15 0:45:15 3 0:41:29 1192.547 4.0
5 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 113400 12:20:19 0:46:19 3 0:41:39 1220.659 5.0
6 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 113400 12:21:19 0:47:19 3 0:42:33 1247.014 6.0
7 1 Fast Handicap   WAYFARER 8454 Matthew Hodges L Hodges 1112 113400 12:28:32 0:54:32 3 0:49:02 1437.206 7.0
8 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 113400 12:29:23 0:55:23 3 0:49:48 1459.608 8.0

WWU R1 - Asymmetric Handicap Fleet - 07/02/16 at 10.33

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R2 - Asymmetric Handicap Fleet - 07/02/16 at 11:31

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 113700
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R3 - Asymmetric Handicap Fleet - 14/02/16 at 103300

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 487 Ben Schooling   850 103900 11:18:51 0:39:51 4 0:46:53 850 1.0
2 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 103900 11:20:40 0:41:40 4 0:50:49 888.749 2.0
3 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 37 P Mulsworth   850 103900 11:23:03 0:44:03 4 0:51:49 939.586 3.0

R4 - Asymmetric Handicap Fleet - 14/02/16 at 113200

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 113800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 487 Ben Schooling   850 113800 12:17:15 0:39:15 4 0:46:11 850 1.0
2 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 37 P Mulsworth   850 113800 12:18:13 0:40:13 4 0:47:19 870.934 2.0
3 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 113800 12:17:50 0:39:50 4 0:48:35 862.633 3.0
4 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 113800 12:21:27 0:43:27 4 0:51:07 940.955 4.0

R5 - Asymmetric Handicap Fleet - 21/02/16 at 103900

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R6 - Asymmetric Handicap Fleet - 21/02/16 at 112600

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 112900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R7 - Asymmetric Handicap Fleet - 28/02/16 at 103200

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 103800 11:16:39 0:38:39 4 0:47:08 820 1.0
2 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 103800 11:21:16 0:43:16 4 0:50:54 917.947 2.0
3 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 103800 11:22:36 0:44:36 4 0:54:23 946.235 3.0
4 Asymmetric Handicap   RS 200 1117 N Messingham J Olin 1047 103800 11:22:59 0:44:59 3 0:57:17 1272.491 4.0

R8 - Asymmetric Handicap Fleet - 28/02/16 at 113400

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 113700
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 113700 12:14:43 0:37:43 4 0:46:00 820 1.0
2 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 113700 12:18:42 0:41:42 4 0:49:04 906.602 2.0
3 Asymmetric Handicap   RS 200 1117 N Messingham J Olin 1047 113700 12:19:18 0:42:18 3 0:53:52 1226.195 3.0
4 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 113700 12:26:04 0:49:04 4 0:59:50 1066.761 4.0

WWU R1 - Catamaran Handicap Fleet - 07/02/16 at 10.33

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 103900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   DART 18 7382 Barry Peters   821 103900 11:14:29 0:35:29 3 0:43:13 821 1.0

R2 - Catamaran Handicap Fleet - 07/02/16 at 11:31

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 113700
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Catamaran Handicap   DART 18 7382 Barry Peters   821 DNF 2.0

R3 - Catamaran Handicap Fleet - 14/02/16 at 103300

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   DART 18 7382 Barry Peters   821 104200 11:15:17 0:33:17 3 0:54:03 821 1.0
2 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 104200 11:17:33 0:35:33 4 0:54:12 657.684 2.0

R4 - Catamaran Handicap Fleet - 14/02/16 at 113200

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   DART 18 7382 Barry Peters   821 114100 12:15:17 0:34:17 3 0:41:45 821 1.0
2 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656     DNF       3.0

R5 - Catamaran Handicap Fleet - 21/02/16 at 103900

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R6 - Catamaran Handicap Fleet - 21/02/16 at 112600

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 112900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R7 - Catamaran Handicap Fleet - 28/02/16 at 103200

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   SPITFIRE 145 Alex Philpot Jess D'arcy 705 104100 11:16:19 0:35:19 4 0:50:06 705 1.0
2 Catamaran Handicap   SPITFIRE 053 W Smith M Smith 705 104100 11:17:22 0:36:22 4 0:51:35 725.96 2.0
3 Catamaran Handicap   SPITFIRE 131 Sophie Heritage Will Heritage 705 104000 11:17:00 0:37:00 4 0:52:29 738.603 3.0
4 Catamaran Handicap   SPITFIRE 128 Jack Butters Sam James 705 104100 11:18:29 0:37:29 4 0:53:10 748.252 4.0
5 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 104100 11:16:17 0:35:17 4 0:53:47 704.335 5.0
6 Catamaran Handicap   DART 18 7382 Barry Peters   821 104100 11:14:51 0:33:51 3 0:54:58 900.963 6.0
7 Catamaran Handicap   Spitfire 100     705 104100 11:20:43 0:39:43 4 0:56:20 792.834 7.0

R8 - Catamaran Handicap Fleet - 28/02/16 at 113400

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 114000 12:14:07 0:34:07 4 0:52:00 656 1.0
2 Catamaran Handicap   DART 18 7382 Barry Peters   821 114000 12:12:49 0:32:49 3 0:53:18 841.338 2.0
3 Catamaran Handicap   DART 18 316 Chris Phillips Various 821 114000 12:14:03 0:34:03 3 0:55:18 872.957 3.0

WWU R1 - 1 Youth Fleet - 07/02/16 at 10.33

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R2 - 1 Youth Fleet - 07/02/16 at 11:31

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R3 - 1 Youth Fleet - 14/02/16 at 103300

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R4 - 1 Youth Fleet - 14/02/16 at 113200

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R5 - 1 Youth Fleet - 21/02/16 at 103900

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R6 - 1 Youth Fleet - 21/02/16 at 112600

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R7 - 1 Youth Fleet - 28/02/16 at 103200

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R8 - 1 Youth Fleet - 28/02/16 at 113400

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com