event burgee venue burgee

Wayfarer,Larkand Ok Open 2015

Datchet Water Sailing Club

1 Wayfarer Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 R6 Total Nett
1st 1 Wayfarer The Poacher WAYFARER 10648 RSC Michael McNamara Simon Townsend 1112 (4.0) 1.0 (4.0) 3.0 1.0 1.0 14.0 6.0
2nd 1 Wayfarer Rumours WAYFARER 11067 MYC Len Jones Jamie Lea 1112 (3.0) (10.0) 1.0 1.0 3.0 2.0 20.0 7.0
3rd 1 Wayfarer Pieces of Eight WAYFARER 88   Martin Rouse-Collen Donna Rouse-Collen 1112 1.0 (4.0) 2.0 (4.0) 2.0 3.0 16.0 8.0
4th 1 Wayfarer Big Dipper WAYFARER 10688 SSC Bill Whitney John Shelton 1112 2.0 2.0 7.0 (8.0) (8.0) 5.0 32.0 16.0
5th 1 Wayfarer Fleeced Lightning WAYFARER 10934 WSC Brian Lamb Chris/ Sam Pugall 1112 9.0 (11.0) 5.0 2.0 4.0 (15.0 DNC) 46.0 20.0
6th 1 Wayfarer Intermezzo WAYFARER 11012 MYC Tim Townsend Jacqueline Townsend 1112 (10.0) 9.0 3.0 (10.0) 7.0 4.0 43.0 23.0
7th 1 Wayfarer Phantom WAYFARER 8844 DWSC Andrew Wilson Tom/Martin Wilson 1112 6.0 5.0 (9.0) 6.0 (9.0) 6.0 41.0 23.0
8th 1 Wayfarer Dont Worry Be Happy WAYFARER 10680 WSC John Goudie Suzanne Hall 1112 5.0 6.0 (8.0) 7.0 6.0 (9.0) 41.0 24.0
9th 1 Wayfarer Blueberry Tart WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddox 1112 7.0 3.0 (15.0 DNF) (11.0) 10.0 10.0 56.0 30.0
10th 1 Wayfarer Angels Share WAYFARER 10921 DWSC Anthony Cooper Ray Mason 1112 (11.0) 11.0 EXN (15.0 RET) 9.0 5.0 7.0 58.0 32.0
11th 1 Wayfarer Papillon WAYFARER 10906 BSC Ian Clarke Tony Sammons 1112 (12.0) 7.0 11.0 5.0 (12.0) 11.0 58.0 34.0
12th 1 Wayfarer Sonic WAYFARER 10984 DWSC Nick Harris Jon Ryan 1112 8.0 12.0 6.0 13.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 69.0 39.0
13th 1 Wayfarer Nutcracker WAYFARER 10828 DWSC Derek Lambert Oliver Laurenson-Gore 1112 (13.0) (15.0 OCS) 10.0 12.0 11.0 8.0 69.0 41.0
14th 1 Wayfarer Mazu WAYFARER 8454 DWSC Matthew Hodges Joe Griggs 1112 (14.0) 13.0 12.0 (14.0) 13.0 12.0 78.0 50.0

2 Lark Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 R6 Total Nett
1st 2 Lark Tiger LARK 2470 FPSC Nigel Hufton Will Kemmedy 1071 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 7.0 4.0
2nd 2 Lark Voodoo LARK 2411 RSC Chris Whitehouse Simon Haighton 1071 2.0 2.0 (3.0) 2.0 (3.0) 1.0 13.0 7.0
3rd 2 Lark Flow Coat LARK 2475 TSC Chris Holliman Kate Hutchins 1071 (3.0) (4.0) 2.0 3.0 2.0 3.0 17.0 10.0
4th 2 Lark Buffy LARK 2459 Stewartby Nigel Denchfield Fiona Denchfield 1071 4.0 3.0 4.0 (6.0) (8.0) 6.0 31.0 17.0
5th 2 Lark Floozie LARK 2527 NSC Holly Hewat Ruth Johnson 1071 5.0 (9.0) (6.0) 4.0 5.0 4.0 33.0 18.0
6th 2 Lark   LARK 2502 NSC Steve Chatten Fiona Gray 1071 6.0 (7.0) (8.0) 5.0 4.0 5.0 35.0 20.0
7th 2 Lark Windchaser LARK 2530 FPSC Chris Ellis Judith Young 1071 7.0 6.0 5.0 (9.0) 6.0 (8.0) 41.0 24.0
8th 2 Lark Minnie Lou LARK 2510 Penzance Mike Williams Finley Gray-Williams 1071 (9.0) 5.0 9.0 8.0 7.0 (10.0 DNC) 48.0 29.0
9th 2 Lark Fast and Loose LARK 2469 FPSC Oliver Bown Vanessa Bown 1071 (8.0) 8.0 7.0 7.0 (9.0) 7.0 46.0 29.0

3 Ok Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 R6 Total Nett
1st 3 Ok   OK 2141 Alton Water Simon Davis   1100 1.0 (5.0) (5.0) 2.0 2.0 3.0 18.0 8.0
2nd 3 Ok Purplehaze OK 2172 EYC Dave Bourne   1100 6.0 (8.0) (10.0) 1.0 1.0 1.0 27.0 9.0
3rd 3 Ok Frank OK 46 AWSC Ken Carrol   1100 2.0 2.0 (9.0) 3.0 7.0 (13.0 DNC) 36.0 14.0
4th 3 Ok In For a Penny OK 2176 Morcombe SC Keith Byers   1100 3.0 4.0 (6.0) (5.0) 3.0 4.0 25.0 14.0
5th 3 Ok   OK 2130 BSC Deryck Lovegrove   1100 (10.0) 3.0 4.0 4.0 6.0 (13.0 DNC) 40.0 17.0
6th 3 Ok Boing Boing OK 2129 BSC Alan Atkin   1100 4.0 (6.0) (8.0) 6.0 5.0 5.0 34.0 20.0
7th 3 Ok Mary Mary Ok 2058 Parkstone Mary Reddyhoff   1100 7.0 (9.0) 2.0 (13.0 OCS) 8.0 6.0 45.0 23.0
8th 3 Ok   OK 2151 OSC Richard Burton   1100 9.0 1.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 50.0 24.0
9th 3 Ok   OK 558 DWSC Finn Gheury   1100 11.0 7.0 (12.0) (13.0 OCS) 4.0 2.0 49.0 24.0
10th 3 Ok   OK 2178 Overy Staithe Rodney Tidd   1100 8.0 (10.0) 7.0 7.0 9.0 (13.0 DNC) 54.0 31.0
11th 3 Ok Wobbly Goblin 2 Ok 2084 DWSC Luke Gower   1100 5.0 (13.0 DSQ) 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 60.0 34.0
12th 3 Ok   OK 2064 NSC Colin Meddows-Smith   1100 (13.0 DNC) (13.0 DSQ) 11.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 76.0 50.0

Race 1 - 1 Wayfarer Fleet - 26/09/15 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:05
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 1 Wayfarer Pieces of Eight WAYFARER 88   Martin Rouse-Collen Donna Rouse-Collen 1112 1 1.0
2 1 Wayfarer Big Dipper WAYFARER 10688 SSC Bill Whitney John Shelton 1112 2 2.0
3 1 Wayfarer Rumours WAYFARER 11067 MYC Len Jones Jamie Lea 1112 3 3.0
4 1 Wayfarer The Poacher WAYFARER 10648 RSC Michael McNamara Simon Townsend 1112 4 4.0
5 1 Wayfarer Dont Worry Be Happy WAYFARER 10680 WSC John Goudie Suzanne Hall 1112 5 5.0
6 1 Wayfarer Phantom WAYFARER 8844 DWSC Andrew Wilson Tom/Martin Wilson 1112 6 6.0
7 1 Wayfarer Blueberry Tart WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddox 1112 7 7.0
8 1 Wayfarer Sonic WAYFARER 10984 DWSC Nick Harris Jon Ryan 1112 8 8.0
9 1 Wayfarer Fleeced Lightning WAYFARER 10934 WSC Brian Lamb Chris/ Sam Pugall 1112 9 9.0
10 1 Wayfarer Intermezzo WAYFARER 11012 MYC Tim Townsend Jacqueline Townsend 1112 10 10.0
11 1 Wayfarer Angels Share WAYFARER 10921 DWSC Anthony Cooper Ray Mason 1112 11 11.0
12 1 Wayfarer Papillon WAYFARER 10906 BSC Ian Clarke Tony Sammons 1112 12 12.0
13 1 Wayfarer Nutcracker WAYFARER 10828 DWSC Derek Lambert Oliver Laurenson-Gore 1112 13 13.0
14 1 Wayfarer Mazu WAYFARER 8454 DWSC Matthew Hodges Joe Griggs 1112 14 14.0

Race 2 - 1 Wayfarer Fleet - 26/09/15 at 14:33

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:33
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 1 Wayfarer The Poacher WAYFARER 10648 RSC Michael McNamara Simon Townsend 1112 1 1.0
2 1 Wayfarer Big Dipper WAYFARER 10688 SSC Bill Whitney John Shelton 1112 2 2.0
3 1 Wayfarer Blueberry Tart WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddox 1112 3 3.0
4 1 Wayfarer Pieces of Eight WAYFARER 88   Martin Rouse-Collen Donna Rouse-Collen 1112 4 4.0
5 1 Wayfarer Phantom WAYFARER 8844 DWSC Andrew Wilson Tom/Martin Wilson 1112 5 5.0
6 1 Wayfarer Dont Worry Be Happy WAYFARER 10680 WSC John Goudie Suzanne Hall 1112 6 6.0
7 1 Wayfarer Papillon WAYFARER 10906 BSC Ian Clarke Tony Sammons 1112 7 7.0
8 1 Wayfarer Intermezzo WAYFARER 11012 MYC Tim Townsend Jacqueline Townsend 1112 9 9.0
9 1 Wayfarer Rumours WAYFARER 11067 MYC Len Jones Jamie Lea 1112 10 10.0
10 1 Wayfarer Fleeced Lightning WAYFARER 10934 WSC Brian Lamb Chris/ Sam Pugall 1112 11 11.0
10 1 Wayfarer Angels Share WAYFARER 10921 DWSC Anthony Cooper Ray Mason 1112 EXN 11.0
12 1 Wayfarer Sonic WAYFARER 10984 DWSC Nick Harris Jon Ryan 1112 12 12.0
13 1 Wayfarer Mazu WAYFARER 8454 DWSC Matthew Hodges Joe Griggs 1112 13 13.0
14 1 Wayfarer Nutcracker WAYFARER 10828 DWSC Derek Lambert Oliver Laurenson-Gore 1112 OCS 15.0

Race 3 - 1 Wayfarer Fleet - 26/09/15 at 15:40

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 15:40
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 1 Wayfarer Rumours WAYFARER 11067 MYC Len Jones Jamie Lea 1112 1 1.0
2 1 Wayfarer Pieces of Eight WAYFARER 88   Martin Rouse-Collen Donna Rouse-Collen 1112 2 2.0
3 1 Wayfarer Intermezzo WAYFARER 11012 MYC Tim Townsend Jacqueline Townsend 1112 3 3.0
4 1 Wayfarer The Poacher WAYFARER 10648 RSC Michael McNamara Simon Townsend 1112 4 4.0
5 1 Wayfarer Fleeced Lightning WAYFARER 10934 WSC Brian Lamb Chris/ Sam Pugall 1112 5 5.0
6 1 Wayfarer Sonic WAYFARER 10984 DWSC Nick Harris Jon Ryan 1112 6 6.0
7 1 Wayfarer Big Dipper WAYFARER 10688 SSC Bill Whitney John Shelton 1112 7 7.0
8 1 Wayfarer Dont Worry Be Happy WAYFARER 10680 WSC John Goudie Suzanne Hall 1112 8 8.0
9 1 Wayfarer Phantom WAYFARER 8844 DWSC Andrew Wilson Tom/Martin Wilson 1112 9 9.0
10 1 Wayfarer Nutcracker WAYFARER 10828 DWSC Derek Lambert Oliver Laurenson-Gore 1112 10 10.0
11 1 Wayfarer Papillon WAYFARER 10906 BSC Ian Clarke Tony Sammons 1112 11 11.0
12 1 Wayfarer Mazu WAYFARER 8454 DWSC Matthew Hodges Joe Griggs 1112 13 12.0
13 1 Wayfarer Blueberry Tart WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddox 1112 DNF 15.0
13 1 Wayfarer Angels Share WAYFARER 10921 DWSC Anthony Cooper Ray Mason 1112 RET 15.0

Race 4 - 1 Wayfarer Fleet - 27/09/15 at 10:25

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 10:25
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 1 Wayfarer Rumours WAYFARER 11067 MYC Len Jones Jamie Lea 1112 1 1.0
2 1 Wayfarer Fleeced Lightning WAYFARER 10934 WSC Brian Lamb Chris/ Sam Pugall 1112 2 2.0
3 1 Wayfarer The Poacher WAYFARER 10648 RSC Michael McNamara Simon Townsend 1112 3 3.0
4 1 Wayfarer Pieces of Eight WAYFARER 88   Martin Rouse-Collen Donna Rouse-Collen 1112 4 4.0
5 1 Wayfarer Papillon WAYFARER 10906 BSC Ian Clarke Tony Sammons 1112 5 5.0
6 1 Wayfarer Phantom WAYFARER 8844 DWSC Andrew Wilson Tom/Martin Wilson 1112 6 6.0
7 1 Wayfarer Dont Worry Be Happy WAYFARER 10680 WSC John Goudie Suzanne Hall 1112 7 7.0
8 1 Wayfarer Big Dipper WAYFARER 10688 SSC Bill Whitney John Shelton 1112 8 8.0
9 1 Wayfarer Angels Share WAYFARER 10921 DWSC Anthony Cooper Ray Mason 1112 9 9.0
10 1 Wayfarer Intermezzo WAYFARER 11012 MYC Tim Townsend Jacqueline Townsend 1112 10 10.0
11 1 Wayfarer Blueberry Tart WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddox 1112 11 11.0
12 1 Wayfarer Nutcracker WAYFARER 10828 DWSC Derek Lambert Oliver Laurenson-Gore 1112 12 12.0
13 1 Wayfarer Sonic WAYFARER 10984 DWSC Nick Harris Jon Ryan 1112 13 13.0
14 1 Wayfarer Mazu WAYFARER 8454 DWSC Matthew Hodges Joe Griggs 1112 14 14.0

Race 5 - 1 Wayfarer Fleet - 27/09/15 at 11:40

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:40
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 1 Wayfarer The Poacher WAYFARER 10648 RSC Michael McNamara Simon Townsend 1112 1 1.0
2 1 Wayfarer Pieces of Eight WAYFARER 88   Martin Rouse-Collen Donna Rouse-Collen 1112 2 2.0
3 1 Wayfarer Rumours WAYFARER 11067 MYC Len Jones Jamie Lea 1112 3 3.0
4 1 Wayfarer Fleeced Lightning WAYFARER 10934 WSC Brian Lamb Chris/ Sam Pugall 1112 4 4.0
5 1 Wayfarer Angels Share WAYFARER 10921 DWSC Anthony Cooper Ray Mason 1112 5 5.0
6 1 Wayfarer Dont Worry Be Happy WAYFARER 10680 WSC John Goudie Suzanne Hall 1112 6 6.0
7 1 Wayfarer Intermezzo WAYFARER 11012 MYC Tim Townsend Jacqueline Townsend 1112 7 7.0
8 1 Wayfarer Big Dipper WAYFARER 10688 SSC Bill Whitney John Shelton 1112 8 8.0
9 1 Wayfarer Phantom WAYFARER 8844 DWSC Andrew Wilson Tom/Martin Wilson 1112 9 9.0
10 1 Wayfarer Blueberry Tart WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddox 1112 10 10.0
11 1 Wayfarer Nutcracker WAYFARER 10828 DWSC Derek Lambert Oliver Laurenson-Gore 1112 11 11.0
12 1 Wayfarer Papillon WAYFARER 10906 BSC Ian Clarke Tony Sammons 1112 12 12.0
13 1 Wayfarer Mazu WAYFARER 8454 DWSC Matthew Hodges Joe Griggs 1112 13 13.0

R6 - 1 Wayfarer Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 1 Wayfarer The Poacher WAYFARER 10648 RSC Michael McNamara Simon Townsend 1112 1 1.0
2 1 Wayfarer Rumours WAYFARER 11067 MYC Len Jones Jamie Lea 1112 2 2.0
3 1 Wayfarer Pieces of Eight WAYFARER 88   Martin Rouse-Collen Donna Rouse-Collen 1112 3 3.0
4 1 Wayfarer Intermezzo WAYFARER 11012 MYC Tim Townsend Jacqueline Townsend 1112 4 4.0
5 1 Wayfarer Big Dipper WAYFARER 10688 SSC Bill Whitney John Shelton 1112 5 5.0
6 1 Wayfarer Phantom WAYFARER 8844 DWSC Andrew Wilson Tom/Martin Wilson 1112 6 6.0
7 1 Wayfarer Angels Share WAYFARER 10921 DWSC Anthony Cooper Ray Mason 1112 7 7.0
8 1 Wayfarer Nutcracker WAYFARER 10828 DWSC Derek Lambert Oliver Laurenson-Gore 1112 8 8.0
9 1 Wayfarer Dont Worry Be Happy WAYFARER 10680 WSC John Goudie Suzanne Hall 1112 9 9.0
10 1 Wayfarer Blueberry Tart WAYFARER 9416 DWSC Scott Hamilton Bob Maddox 1112 10 10.0
11 1 Wayfarer Papillon WAYFARER 10906 BSC Ian Clarke Tony Sammons 1112 11 11.0
12 1 Wayfarer Mazu WAYFARER 8454 DWSC Matthew Hodges Joe Griggs 1112 12 12.0

Race 1 - 2 Lark Fleet - 26/09/15 at 13:00

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 13:10
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 2 Lark Tiger LARK 2470 FPSC Nigel Hufton Will Kemmedy 1071 1 1.0
2 2 Lark Voodoo LARK 2411 RSC Chris Whitehouse Simon Haighton 1071 2 2.0
3 2 Lark Flow Coat LARK 2475 TSC Chris Holliman Kate Hutchins 1071 3 3.0
4 2 Lark Buffy LARK 2459 Stewartby Nigel Denchfield Fiona Denchfield 1071 4 4.0
5 2 Lark Floozie LARK 2527 NSC Holly Hewat Ruth Johnson 1071 5 5.0
6 2 Lark   LARK 2502 NSC Steve Chatten Fiona Gray 1071 6 6.0
7 2 Lark Windchaser LARK 2530 FPSC Chris Ellis Judith Young 1071 7 7.0
8 2 Lark Fast and Loose LARK 2469 FPSC Oliver Bown Vanessa Bown 1071 8 8.0
9 2 Lark Minnie Lou LARK 2510 Penzance Mike Williams Finley Gray-Williams 1071 9 9.0

Race 2 - 2 Lark Fleet - 26/09/15 at 14:33

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 14:38
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 2 Lark Tiger LARK 2470 FPSC Nigel Hufton Will Kemmedy 1071 1 1.0
2 2 Lark Voodoo LARK 2411 RSC Chris Whitehouse Simon Haighton 1071 2 2.0
3 2 Lark Buffy LARK 2459 Stewartby Nigel Denchfield Fiona Denchfield 1071 3 3.0
4 2 Lark Flow Coat LARK 2475 TSC Chris Holliman Kate Hutchins 1071 4 4.0
5 2 Lark Minnie Lou LARK 2510 Penzance Mike Williams Finley Gray-Williams 1071 5 5.0
6 2 Lark Windchaser LARK 2530 FPSC Chris Ellis Judith Young 1071 6 6.0
7 2 Lark   LARK 2502 NSC Steve Chatten Fiona Gray 1071 7 7.0
8 2 Lark Fast and Loose LARK 2469 FPSC Oliver Bown Vanessa Bown 1071 8 8.0
9 2 Lark Floozie LARK 2527 NSC Holly Hewat Ruth Johnson 1071 9 9.0

Race 3 - 2 Lark Fleet - 26/09/15 at 15:40

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 15:45
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 2 Lark Tiger LARK 2470 FPSC Nigel Hufton Will Kemmedy 1071 1 1.0
2 2 Lark Flow Coat LARK 2475 TSC Chris Holliman Kate Hutchins 1071 2 2.0
3 2 Lark Voodoo LARK 2411 RSC Chris Whitehouse Simon Haighton 1071 3 3.0
4 2 Lark Buffy LARK 2459 Stewartby Nigel Denchfield Fiona Denchfield 1071 4 4.0
5 2 Lark Windchaser LARK 2530 FPSC Chris Ellis Judith Young 1071 5 5.0
6 2 Lark Floozie LARK 2527 NSC Holly Hewat Ruth Johnson 1071 6 6.0
7 2 Lark Fast and Loose LARK 2469 FPSC Oliver Bown Vanessa Bown 1071 7 7.0
8 2 Lark   LARK 2502 NSC Steve Chatten Fiona Gray 1071 8 8.0
9 2 Lark Minnie Lou LARK 2510 Penzance Mike Williams Finley Gray-Williams 1071 9 9.0

Race 4 - 2 Lark Fleet - 27/09/15 at 10:25

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 10:30
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 2 Lark Tiger LARK 2470 FPSC Nigel Hufton Will Kemmedy 1071 1 1.0
2 2 Lark Voodoo LARK 2411 RSC Chris Whitehouse Simon Haighton 1071 2 2.0
3 2 Lark Flow Coat LARK 2475 TSC Chris Holliman Kate Hutchins 1071 3 3.0
4 2 Lark Floozie LARK 2527 NSC Holly Hewat Ruth Johnson 1071 4 4.0
5 2 Lark   LARK 2502 NSC Steve Chatten Fiona Gray 1071 5 5.0
6 2 Lark Buffy LARK 2459 Stewartby Nigel Denchfield Fiona Denchfield 1071 6 6.0
7 2 Lark Fast and Loose LARK 2469 FPSC Oliver Bown Vanessa Bown 1071 7 7.0
8 2 Lark Minnie Lou LARK 2510 Penzance Mike Williams Finley Gray-Williams 1071 8 8.0
9 2 Lark Windchaser LARK 2530 FPSC Chris Ellis Judith Young 1071 9 9.0

Race 5 - 2 Lark Fleet - 27/09/15 at 11:40

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 11:45
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 2 Lark Tiger LARK 2470 FPSC Nigel Hufton Will Kemmedy 1071 1 1.0
2 2 Lark Flow Coat LARK 2475 TSC Chris Holliman Kate Hutchins 1071 2 2.0
3 2 Lark Voodoo LARK 2411 RSC Chris Whitehouse Simon Haighton 1071 3 3.0
4 2 Lark   LARK 2502 NSC Steve Chatten Fiona Gray 1071 4 4.0
5 2 Lark Floozie LARK 2527 NSC Holly Hewat Ruth Johnson 1071 5 5.0
6 2 Lark Windchaser LARK 2530 FPSC Chris Ellis Judith Young 1071 6 6.0
7 2 Lark Minnie Lou LARK 2510 Penzance Mike Williams Finley Gray-Williams 1071 7 7.0
8 2 Lark Buffy LARK 2459 Stewartby Nigel Denchfield Fiona Denchfield 1071 8 8.0
9 2 Lark Fast and Loose LARK 2469 FPSC Oliver Bown Vanessa Bown 1071 9 9.0

R6 - 2 Lark Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 2 Lark Voodoo LARK 2411 RSC Chris Whitehouse Simon Haighton 1071 1 1.0
2 2 Lark Tiger LARK 2470 FPSC Nigel Hufton Will Kemmedy 1071 2 2.0
3 2 Lark Flow Coat LARK 2475 TSC Chris Holliman Kate Hutchins 1071 3 3.0
4 2 Lark Floozie LARK 2527 NSC Holly Hewat Ruth Johnson 1071 4 4.0
5 2 Lark   LARK 2502 NSC Steve Chatten Fiona Gray 1071 5 5.0
6 2 Lark Buffy LARK 2459 Stewartby Nigel Denchfield Fiona Denchfield 1071 6 6.0
7 2 Lark Fast and Loose LARK 2469 FPSC Oliver Bown Vanessa Bown 1071 7 7.0
8 2 Lark Windchaser LARK 2530 FPSC Chris Ellis Judith Young 1071 8 8.0

Race 1 - 3 Ok Fleet - 26/09/15 at 13:00

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 13:15
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 3 Ok   OK 2141 Alton Water Simon Davis   1100 1 1.0
2 3 Ok Frank OK 46 AWSC Ken Carrol   1100 2 2.0
3 3 Ok In For a Penny OK 2176 Morcombe SC Keith Byers   1100 3 3.0
4 3 Ok Boing Boing OK 2129 BSC Alan Atkin   1100 4 4.0
5 3 Ok Wobbly Goblin 2 Ok 2084 DWSC Luke Gower   1100 5 5.0
6 3 Ok Purplehaze OK 2172 EYC Dave Bourne   1100 6 6.0
7 3 Ok Mary Mary Ok 2058 Parkstone Mary Reddyhoff   1100 7 7.0
8 3 Ok   OK 2178 Overy Staithe Rodney Tidd   1100 8 8.0
9 3 Ok   OK 2151 OSC Richard Burton   1100 9 9.0
10 3 Ok   OK 2130 BSC Deryck Lovegrove   1100 10 10.0
11 3 Ok   OK 558 DWSC Finn Gheury   1100 11 11.0

Race 2 - 3 Ok Fleet - 26/09/15 at 14:33

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 14:43
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 3 Ok   OK 2151 OSC Richard Burton   1100 1 1.0
2 3 Ok Frank OK 46 AWSC Ken Carrol   1100 2 2.0
3 3 Ok   OK 2130 BSC Deryck Lovegrove   1100 3 3.0
4 3 Ok In For a Penny OK 2176 Morcombe SC Keith Byers   1100 4 4.0
5 3 Ok   OK 2141 Alton Water Simon Davis   1100 5 5.0
6 3 Ok Boing Boing OK 2129 BSC Alan Atkin   1100 7 6.0
7 3 Ok   OK 558 DWSC Finn Gheury   1100 8 7.0
8 3 Ok Purplehaze OK 2172 EYC Dave Bourne   1100 9 8.0
9 3 Ok Mary Mary Ok 2058 Parkstone Mary Reddyhoff   1100 10 9.0
10 3 Ok   OK 2178 Overy Staithe Rodney Tidd   1100 11 10.0
11 3 Ok Wobbly Goblin 2 Ok 2084 DWSC Luke Gower   1100 DSQ 13.0
11 3 Ok   OK 2064 NSC Colin Meddows-Smith   1100 DSQ 13.0

Race 3 - 3 Ok Fleet - 26/09/15 at 15:40

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 15:50
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 3 Ok   OK 2151 OSC Richard Burton   1100 1 1.0
2 3 Ok Mary Mary Ok 2058 Parkstone Mary Reddyhoff   1100 2 2.0
3 3 Ok Wobbly Goblin 2 Ok 2084 DWSC Luke Gower   1100 3 3.0
4 3 Ok   OK 2130 BSC Deryck Lovegrove   1100 4 4.0
5 3 Ok   OK 2141 Alton Water Simon Davis   1100 5 5.0
6 3 Ok In For a Penny OK 2176 Morcombe SC Keith Byers   1100 6 6.0
7 3 Ok   OK 2178 Overy Staithe Rodney Tidd   1100 7 7.0
8 3 Ok Boing Boing OK 2129 BSC Alan Atkin   1100 8 8.0
9 3 Ok Frank OK 46 AWSC Ken Carrol   1100 9 9.0
10 3 Ok Purplehaze OK 2172 EYC Dave Bourne   1100 10 10.0
11 3 Ok   OK 2064 NSC Colin Meddows-Smith   1100 11 11.0
12 3 Ok   OK 558 DWSC Finn Gheury   1100 12 12.0

Race 4 - 3 Ok Fleet - 27/09/15 at 10:25

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 10:35
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 3 Ok Purplehaze OK 2172 EYC Dave Bourne   1100 1 1.0
2 3 Ok   OK 2141 Alton Water Simon Davis   1100 2 2.0
3 3 Ok Frank OK 46 AWSC Ken Carrol   1100 3 3.0
4 3 Ok   OK 2130 BSC Deryck Lovegrove   1100 4 4.0
5 3 Ok In For a Penny OK 2176 Morcombe SC Keith Byers   1100 5 5.0
6 3 Ok Boing Boing OK 2129 BSC Alan Atkin   1100 6 6.0
7 3 Ok   OK 2178 Overy Staithe Rodney Tidd   1100 7 7.0
8 3 Ok Mary Mary Ok 2058 Parkstone Mary Reddyhoff   1100 OCS 13.0
8 3 Ok   OK 558 DWSC Finn Gheury   1100 OCS 13.0

Race 5 - 3 Ok Fleet - 27/09/15 at 11:40

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 12:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 3 Ok Purplehaze OK 2172 EYC Dave Bourne   1100 1 1.0
2 3 Ok   OK 2141 Alton Water Simon Davis   1100 2 2.0
3 3 Ok In For a Penny OK 2176 Morcombe SC Keith Byers   1100 3 3.0
4 3 Ok   OK 558 DWSC Finn Gheury   1100 4 4.0
5 3 Ok Boing Boing OK 2129 BSC Alan Atkin   1100 5 5.0
6 3 Ok   OK 2130 BSC Deryck Lovegrove   1100 6 6.0
7 3 Ok Frank OK 46 AWSC Ken Carrol   1100 7 7.0
8 3 Ok Mary Mary Ok 2058 Parkstone Mary Reddyhoff   1100 8 8.0
9 3 Ok   OK 2178 Overy Staithe Rodney Tidd   1100 9 9.0

R6 - 3 Ok Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 3 Ok Purplehaze OK 2172 EYC Dave Bourne   1100 1 1.0
2 3 Ok   OK 558 DWSC Finn Gheury   1100 2 2.0
3 3 Ok   OK 2141 Alton Water Simon Davis   1100 3 3.0
4 3 Ok In For a Penny OK 2176 Morcombe SC Keith Byers   1100 4 4.0
5 3 Ok Boing Boing OK 2129 BSC Alan Atkin   1100 5 5.0
6 3 Ok Mary Mary Ok 2058 Parkstone Mary Reddyhoff   1100 6 6.0

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com