event burgee venue burgee

2009 Regatta

27-28 June 2009

PROVISIONAL Results as of 19:03 on November 14, 2009

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, To qualify: 2, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett Pursuit Race Sprint 1 Sprint 2 Sprint 3 Notes
                  28/6/09 28/6/09 28/6/09 28/6/09  
                  1400 1100 1130 1200  
1st Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 16.0 9.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 1.0
2nd Laser LASER 77959 S Wroe   1078 17.0 10.0 (7.0 DNC) 6.0 DSQ 2.0 2.0
3rd Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 17.0 10.0 (7.0 DNC) 3.0 3.0 4.0
4th Laser LASER 91411 Created from sailno wizard   1078 18.0 11.0 (7.0 DNC) 2.0 4.0 5.0
5th Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 20.0 13.0 (7.0 DNC) 1.0 5.0 7.0 DNC
6th Laser LASER 142895 Charles Dennis   1078 20.0 13.0 (7.0 DNC) 4.0 6.0 3.0
DNQ Laser LASER 193263 Dave Hereward   1078 22.0 15.0 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC
DNQ Laser LASER 142815 S O'Rourke   1078 23.0 16.0 2.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, To qualify: 2, Ratings: PY, Entries: 2, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett Pursuit Race Sprint 1 Sprint 2 Sprint 3 Notes
                  28/6/09 28/6/09 28/6/09 28/6/09  
                  1400 1100 1130 1200  
1st Catamaran Handicap Dart 18 7347 Barry Peters Kate England 798 5.0 3.0 (2.0 DNC) 1.0 1.0 1.0
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 515 Eric Noyau   682 8.0 6.0 (2.0 DNS) 2.0 DNC 2.0 DNC 2.0 DNC

Keelboat Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, To qualify: 1, Ratings: PY, Entries: 3, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett Sprint 1 Sprint 2 Notes
                  28/6/09 28/6/09  
                  1100 1130  
1st Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 2.0 1.0 (1.0) 1.0
2nd Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 4.0 2.0 (2.0) 2.0
3rd Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Ian Hawton 1025 7.0 3.0 3.0 (4.0 DNC)

Fast Handicap Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, To qualify: 1, Ratings: PY, Entries: 0, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett Notes
                   
                   

Asymmetric Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, To qualify: 2, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett Pursuit Race Sprint 1 Sprint 2 Sprint 3 Notes
                  28/6/09 28/6/09 28/6/09 28/6/09  
                  1400 1100 1130 1200  
1st Asymmetric RS 500 603 N Carroll F Carroll 972 11.0 5.0 (6.0 DNC) 2.0 2.0 1.0
2nd Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart Richard Walker 972 11.0 7.0 2.0 3.0 (4.0) 2.0
3rd Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 14.0 8.0 (6.0 DNC) 1.0 1.0 6.0 DNC
4th Asymmetric 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 16.0 10.0 (6.0 DNC) 4.0 3.0 3.0
DNQ Asymmetric RS 800 1054 Neil Farmer Fenella Williams 822 19.0 13.0 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Henry Hoskins 822 21.0 15.0 3.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC
DNQ Asymmetric Xenon xenon Created from sailno wizard   1045 23.0 17.0 (6.0 DNC) 5.0 6.0 DNC 6.0 DNC

Youth Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, To qualify: 1, Ratings: PY, Entries: 3, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett Sprint 1 Sprint 2 Notes
                  28/6/09 28/6/09  
                  1100 1130  
1st Youth TOPAZ UNO 00 Created from sailno wizard   1212 3.0 1.0 (2.0) 1.0
2nd Youth TOPAZ UNO 526 Created from sailno wizard   1212 5.0 1.0 1.0 (4.0 DNC)
3rd Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 7.0 3.0 3.0 (4.0 DNC)


Pursuit Race - Laser Fleet - 28/6/09 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place Notes
1 Laser LASER 193263 Dave Hereward   1078 1.0 1
2 Laser LASER 142815 S O'Rourke   1078 2.0 4

Sprint 1 - Laser Fleet - 28/6/09 at 1100

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 1.0     2558 2 0:38:43 0:00:00
2 Laser LASER 91411 Created from sailno wizard   1078 2.0     2815 2 0:43:31 0:05:10
3 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 3.0     2945 2 0:44:35 0:06:27
4 Laser LASER 142895 Charles Dennis   1078 4.0     3444 2 0:53:15 0:15:39
5 Laser LASER 77959 S Wroe   1078 6.0     DSQ      

Sprint 2 - Laser Fleet - 28/6/09 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 1.0     2545 2 0:39:21 0:00:00
2 Laser LASER 77959 S Wroe   1078 2.0     2650 2 0:40:58 0:01:45
3 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 3.0     2740 2 0:41:29 0:02:21
4 Laser LASER 91411 Created from sailno wizard   1078 4.0     2715 2 0:41:59 0:02:50
5 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 5.0     2908 2 0:44:01 0:05:09
6 Laser LASER 142895 Charles Dennis   1078 6.0     2915 2 0:45:04 0:06:10

Sprint 3 - Laser Fleet - 28/6/09 at 1200

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 1.0     2229 2 0:34:28 0:00:00
2 Laser LASER 77959 S Wroe   1078 2.0     2259 2 0:34:56 0:00:30
3 Laser LASER 142895 Charles Dennis   1078 3.0     2430 2 0:37:34 0:03:21
4 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 4.0     2505 2 0:37:55 0:03:48
5 Laser LASER 91411 Created from sailno wizard   1078 5.0     2455 2 0:37:57 0:03:46

Pursuit Race - Catamaran Handicap Fleet - 28/6/09 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 515 Eric Noyau   682 2.0 DNS

Sprint 1 - Catamaran Handicap Fleet - 28/6/09 at 1100

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 7347 Barry Peters Kate England 798 1.0     3010 2 1:02:52 0:00:00

Sprint 2 - Catamaran Handicap Fleet - 28/6/09 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 7347 Barry Peters Kate England 798 1.0     2046 2 0:42:44 0:00:00

Sprint 3 - Catamaran Handicap Fleet - 28/6/09 at 1200

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 7347 Barry Peters Kate England 798 1.0     1827 1 0:38:09 0:00:00

Pursuit Race - Keelboat Fleet - 28/6/09 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place Notes

Sprint 1 - Keelboat Fleet - 28/6/09 at 1100

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 1.0     2352 2 0:38:15 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 2.0     2940 2 0:47:48 0:09:48
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Ian Hawton 1025 3.0     2941 2 0:47:49 0:09:49

Sprint 2 - Keelboat Fleet - 28/6/09 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 1.0     2640 2 0:42:56 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 2.0     2656 2 0:43:11 0:00:16

Sprint 3 - Keelboat Fleet - 28/6/09 at 1200

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place Notes

Pursuit Race - Fast Handicap Fleet - 28/6/09 at 1400

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place Notes

Sprint 1 - Fast Handicap Fleet - 28/6/09 at 1100

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place Notes

Sprint 2 - Fast Handicap Fleet - 28/6/09 at 1130

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place Notes

Sprint 3 - Fast Handicap Fleet - 28/6/09 at 1200

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place Notes

Pursuit Race - Asymmetric Fleet - 28/6/09 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place Notes
1 Asymmetric RS 800 1054 Neil Farmer Fenella Williams 822 1.0 2
2 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart Richard Walker 972 2.0 3
3 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Henry Hoskins 822 3.0 5

Sprint 1 - Asymmetric Fleet - 28/6/09 at 1100

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 1.0     2635 2 0:45:11 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 603 N Carroll F Carroll 972 2.0     2643 2 0:45:19 0:00:08
3 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart Richard Walker 972 3.0     2737 2 0:46:56 0:01:42
4 Asymmetric 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 4.0     2624 2 0:58:33 0:09:59
5 Asymmetric Xenon xenon Created from sailno wizard   1045 5.0     4054 2 1:04:39 0:20:21

Sprint 2 - Asymmetric Fleet - 28/6/09 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 1.0     2114 2 0:36:15 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 603 N Carroll F Carroll 972 2.0     2200 2 0:37:43 0:01:26
3 Asymmetric 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 3.0     2126 2 0:47:26 0:08:21
4 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart Richard Walker 972 4.0     2900 2 0:49:44 0:13:06

Sprint 3 - Asymmetric Fleet - 28/6/09 at 1200

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 603 N Carroll F Carroll 972 1.0     1625 1 0:27:52 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart Richard Walker 972 2.0     1710 1 0:29:19 0:01:25
3 Asymmetric 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 3.0     1557 1 0:34:44 0:05:08

Pursuit Race - Youth Fleet - 28/6/09 at 1400

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place Notes

Sprint 1 - Youth Fleet - 28/6/09 at 1100

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPAZ UNO 526 Created from sailno wizard   1212 1.0     3540 2 0:48:41 0:00:00
2 Youth TOPAZ UNO 00 Created from sailno wizard   1212 2.0     3719 2 0:51:08 0:02:59
3 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 3.0     4022 2 0:51:58 0:04:14

Sprint 2 - Youth Fleet - 28/6/09 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPAZ UNO 00 Created from sailno wizard   1212 1.0     3245 2 0:44:37 0:00:00

Sprint 3 - Youth Fleet - 28/6/09 at 1200

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place Notes

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com