event burgee venue burgee

GUL RS 800 Grand Prix - 10/11th April, 2010

Datchet Water Sailing Club

Results are final as of 19:03 on April 11, 2010

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS800 1158 RYA Charlie Roome Dave Steed 2.0 5.0 (31.0 OCS) 1.0 1.0 6.0 46.0 15.0
2nd Sweetpea RS800 1163 Netley SC Ben McGrane Roz Allen (6.0) 2.0 1.0 5.0 2.0 5.0 21.0 15.0
3rd Kermit RS800 1167 King and Queen YC Stevi Wilson Adam Broughton 7.0 (9.0) 3.0 2.0 3.0 1.0 25.0 16.0
4th RS800 1121 Helensburgh SC Ben Schooling George Kingsworth (12.0) 7.0 4.0 3.0 8.0 8.0 42.0 30.0
5th Rola-Troc RS800 878 Exeter Uni SC Tim Saxton Nic Groves 1.0 (13.0) 7.0 13.0 7.0 3.0 44.0 31.0
6th RS800 1153 Royal Lymington YC Rob Watson John Clifton 8.0 3.0 (14.0) 9.0 4.0 7.0 45.0 31.0
7th RS800 1133 Lancing Justin Deal Ollie Page 5.0 4.0 5.0 4.0 15.0 (31.0 DNC) 64.0 33.0
8th Toucanfly too RS800 1166 CVLSC Ralph Singleton Ollie Singleton 9.0 1.0 6.0 6.0 (19.0) 14.0 55.0 36.0
9th RS800 1144 DWSC Nicholas Charles Chris Martin 15.0 12.0 2.0 8.0 (18.0) 2.0 57.0 39.0
10th Juliet RS800 1154 Royal Lymington YC Justin Visser Ryan Visser 13.0 15.0 (18.0) 10.0 6.0 4.0 66.0 48.0
11th RS800 1128 Eastbourne Soveriegn Sailing Club Andy Jeffries Allyson Ooy 4.0 10.0 9.0 (16.0) 12.0 15.0 66.0 50.0
12th Moriconium Quay RS800 962 Poole SC Matt Rainback Simon Foskett 11.0 8.0 8.0 (23.0) 13.0 11.0 74.0 51.0
13th RS800 1124 Dittisham Laurie Fitz John-Sykes Daniel Allin 3.0 16.0 (19.0) 11.0 16.0 12.0 77.0 58.0
14th RWO RS800 1148 Port Dinorwic SC James Date Toby Wincer 10.0 11.0 16.0 12.0 11.0 (31.0 DNC) 91.0 60.0
15th RS800 1047 Simon Grundy Guy Whitby 17.0 18.0 11.0 7.0 (25.0) 10.0 88.0 63.0
16th RS800 907 Parkstone Edd Whitehead Sophie Singleton (21.0) 14.0 20.0 20.0 10.0 9.0 94.0 73.0
17th MAGs RS800 1127 Oxford Derek Buchanan Elaine Buchanan (20.0) 19.0 13.0 17.0 9.0 18.0 96.0 76.0
18th RS800 1005 Weston Sailing Club Andrew Gould Emma Pethybridge (30.0) 17.0 10.0 18.0 17.0 17.0 109.0 79.0
19th RS800 966 Emsworth SC Hugh Watson Susanna Bickford 19.0 6.0 21.0 (22.0) 20.0 16.0 104.0 82.0
20th Airplay RS800 868 Brancaster Staithe SC Joel Walker Sarah Crossman 22.0 21.0 12.0 (26.0) 14.0 13.0 108.0 82.0
21st RS800 968 Weston SC Tom Foskett James Foskett 16.0 22.0 15.0 15.0 (24.0) 19.0 111.0 87.0
22nd RS800 985 Stokes Bay SC Dan Kilsby Bart Bridgen 23.0 (25.0) 23.0 14.0 21.0 21.0 127.0 102.0
23rd RS800 866 Warsash SC James Norris Sam Norris 14.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 27.0 5.0 31.0 DNC 139.0 108.0
24th RS800 1072 Stokes Bay Sailing Club Alex Farr Marcelle Newbold (27.0) 24.0 17.0 25.0 26.0 20.0 139.0 112.0
25th Smith Covers RS800 1132 Mick Whitmore Sarah Smith 18.0 23.0 22.0 19.0 (31.0 DNC) 31.0 DNC 144.0 113.0
26th RS800 983 Mumbles Yacht Club Ant Harvey Mike Stone (29.0) 26.0 25.0 21.0 23.0 22.0 146.0 117.0
27th RS800 1160 CVLSC Peter Clapton Thomas Clapton 25.0 20.0 (31.0 DNC) 29.0 22.0 24.0 151.0 120.0
28th Carpe Diem RS800 1065 DWSC Antony Mee Karen Baker 26.0 27.0 (31.0 DNC) 24.0 27.0 23.0 158.0 127.0
29th Stella RS800 1077 Thornbury SC Nick Smith Hannah Smith 24.0 28.0 24.0 28.0 (31.0 DNC) 26.0 161.0 130.0
30th RS800 989 Oxford Andrew Jarvis Kirsten Claiden-Yardley 28.0 29.0 26.0 (30.0) 28.0 25.0 166.0 136.0

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
Results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com