event burgee venue burgee

2017 Wednesday Evening Series

Datchet Water Sailing Club

Results are final as of 21:14 on August 23, 2017

R16 - 16/08/2017 at 190000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 190000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY RS AERO 7 1156 James Dickinson   1071 1.0 190000 19:36:26 0:36:26 2 0:34:01 0:00:00 Created from sailno wizard
2 PY WAYFARER 10828 D. Lambert O. Laurenson-Gore 1102 2.0 190000 193816 0:38:16 2 0:34:43 0:00:47 Created from sailno wizard
3 PY FLYING FIFTEEN 4027 Mike Clapp Peter Morris 1015 3.0 190000 19:35:33 0:35:33 2 0:35:01 0:01:01  
4 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddex 1102 4.0 190000 19:39:10 0:39:10 2 0:35:32 0:01:41  
5 PY RS 200 317 Sophie Singleton Ralph Singleton 1047 5.0 190000 19:37:37 0:37:37 2 0:35:56 0:02:00  
6 Laser LASER 144384 Steve Randell   1097 6.0 190000 19:39:32 0:39:32 2 0:36:02 0:02:13  
7 Laser LASER RADIAL 198962 Huw Whitworth   1139 7.0 190000 19:41:16 0:41:16 2 0:36:14 0:02:31  
8 Laser LASER 139378     1097 8.0 190000 193953 0:39:53 2 0:36:21 0:02:34 Created from sailno wizard
9 Laser LASER 204029 Oliver Brown   1097 9.0 190000 19:39:58 0:39:58 2 0:36:26 0:02:39 Created from sailno wizard
10 PY CONTENDER 2465 Stuart Jones   970 10.0 190000 19:35:27 0:35:27 2 0:36:33 0:02:27  
11 Laser LASER 191113 Tony Wilson   1097 11.0 190000 19:40:32 0:40:32 2 0:36:57 0:03:13  
12 Laser LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1139 12.0 190000 19:42:16 0:42:16 2 0:37:07 0:03:31 Created from sailno wizard
13 PY FLYING FIFTEEN 3904 M. Wright G. Boase 1015 13.0 190000 19:37:43 0:37:43 2 0:37:10 0:03:11 Created from sailno wizard
14 Laser LASER 128766 Matt Roberts   1097 14.0 190000 19:40:53 0:40:53 2 0:37:16 0:03:34 Created from sailno wizard
15 Laser LASER 198769 Tiago Menzes   1097 15.0 190000 19:41:33 0:41:33 2 0:37:53 0:04:14 Created from sailno wizard
16 PY RS 800 1188 David Cummins Chris Cousins 810 16.0 190000 19:30:59 0:30:59 2 0:38:15 0:03:26 Created from sailno wizard
17 PY RS 200 1117 Natalie Messingham Jonny Olin 1047 17.0 190000 19:40:23 0:40:23 2 0:38:34 0:04:46 Created from sailno wizard
18 PY FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 959 18.0 190000 193720 0:37:20 2 0:38:56 0:04:43  
19   RS 100 8.4 154 Simon Geyman   1008 19.0 190000 19:40:16 0:40:16 2 0:39:57 0:05:59 Created from sailno wizard
20 PY RS 400 1331 Dave Hereward Claire Sheppard 942 20.0 190000 19:39:43 0:39:43 2 0:42:10 0:07:40  
21 Catamaran Handicap FORMULA 18 2008 S Hale M Robinson 678 21.0 190000 19:31:40 0:31:40 2 0:46:42 0:08:36 Created from sailno wizard
22   HOBIE 16 106496 John Patterson   809 22.0 190000 193810 0:38:10 2 0:47:11 0:10:39 Created from sailno wizard
23 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 658 23.0 190000 19:32:39 0:32:39 2 0:49:37 0:10:16  
24 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 351 Wyane Richards David Tugwell 690 24.0 190000 19:34:19 0:34:19 2 0:49:44 0:10:51  
25 Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 SX 405 Paul Elliott Dragon Chops 690 25.0 190000 19:34:33 0:34:33 2 0:50:04 0:11:05  
26   RS 200 993 J Webb R Tilley 1047 26.0 190000 19:32:35 0:32:35 1 1:02:14 0:14:46 Created from sailno wizard

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

http://www.dwsc.co.uk/wednesday_evening.html
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com