event burgee venue burgee

2016 Wednesday Evening Series

Datchet Water Sailing Club

Results are provisional as of 21:50 on May 4, 2016

R1 - 04/05/16 at 193000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1   RS 200 1458 N. Charles E. Hivey 1047 1.0 193000 20:18:26 0:48:26 3 1:01:41 0:00:00 Created from sailno wizard
2 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddex 1107 2.0 193000 20:21:48 0:51:48 3 1:02:23 0:00:35  
3   RS AERO 9 1689 Andrew Snell   1028 3.0 193000 20:18:13 0:48:13 3 1:02:32 0:00:40 Created from sailno wizard
4 PY WAYFARER 10921 Tony Cooper Ray Mason 1107 4.0 193000 20:22:00 0:52:00 3 1:02:38 0:00:47  
5   WAYFARER 10828 D. Lambert O. Laurenson-Gore 1107 5.0 193000 20:23:03 0:53:03 3 1:03:54 0:01:50 Created from sailno wizard
6 PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 6.0 193000 20:18:42 0:48:42 3 1:04:06 0:01:50  
7   RS 200 1117 Natalie Messingham Sophie Singleton 1047 7.0 193000 20:20:34 0:50:34 3 1:04:24 0:02:08 Created from sailno wizard
8 Laser LASER 144384 Steve Randell   1095 8.0 193000 20:23:10 0:53:10 3 1:04:44 0:02:31  
9 Laser LASER 136048 George Hoskins   1095 9.0 193000 20:24:03 0:54:03 3 1:05:49 0:03:24  
10 PY WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1107 10.0 193000 20:24:41 0:54:41 3 1:05:52 0:03:28  
11   FLYING FIFTEEN 3904 M. Wright G. Boase 1013 11.0 193000 20:20:11 0:50:11 3 1:06:03 0:03:19 Created from sailno wizard
12 PY WAYFARER 8454 M Hodges J Pellow 1107 12.0 193000 20:25:05 0:55:05 3 1:06:21 0:03:52  
13 Laser LASER 133603 Sue Risbridger   1095 13.0 193000 20:25:13 0:55:13 3 1:07:14 0:04:34  
14 Laser LASER 191113 Tony Wilson   1095 14.0 193000 20:25:21 0:55:21 3 1:07:24 0:04:42  
15   JAVELIN 556 D. Hirst S. Hirst 933 15.0 193000 20:17:21 0:47:21 3 1:07:40 0:04:11 Created from sailno wizard
16   MUSTO SKIFF 393 Jonny Olin   847 16.0 193000 20:13:29 0:43:29 3 1:08:27 0:04:18 Created from sailno wizard
17 Laser LASER 44384 Matt Roberts   1095 17.0 193000 20:26:55 0:56:55 3 1:09:18 0:06:16  
18 PY FIREFLY 5 Elliot Crocker Toby King- Klyne 1163 18.0 193000 20:10:31 0:40:31 2 1:09:41 0:04:39 Created from sailno wizard
19   LASER 174624 MTS school   1095 19.0 193000 20:09:15 0:39:15 2 1:11:41 0:05:29 Created from sailno wizard
20 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 720 20.0 193000 20:23:07 0:53:07 4 1:13:46 0:08:42  
21 PY FIREFLY 1 Lewus Duckworth Jonathon Ng 1163 21.0 193000 20:12:56 0:42:56 2 1:13:50 0:07:04 Created from sailno wizard
22   HOBIE 18 1261 Nigel Lemmington David Tugwell 741 22.0 193000 20:11:19 0:41:19 3 1:14:21 0:07:02 Created from sailno wizard
23 Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 SX 351 Paul Elliott Dragon Chops 688 23.0 193000 20:10:34 0:40:34 3 1:18:37 0:08:44  
24 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 24.0 193000 20:10:10 0:40:10 3 1:21:38 0:09:49  
25 Catamaran Handicap NACRA INTER 20 1060 Mark Smith B Smith 656 25.0 193000 20:23:48 0:53:48 4 1:22:01 0:13:20  
26 Laser LASER RADIAL 136549 K.Schlachter   1136 26.0 193000 20:16:39 0:46:39 2 1:22:08 0:11:37  
27 Catamaran Handicap DART 18 5051     819 27.0 193000 20:23:10 0:53:10 3 1:26:33 0:15:17 Created from sailno wizard
28 Catamaran Handicap A CLASS 96 John Moore   662 28.0 193000 20:17:27 0:47:27 3 1:35:34 0:16:50  
29 PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 720 29.0     OOD        

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

http://www.dwsc.co.uk/wednesday_evening.html
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com