event burgee venue burgee

Summer Series 2016

Datchet Water Sailing Club

Results are final as of 15:30 on July 3, 2016

R11 - 2 Flying Fifteen Fleet - 03/07/2016 at 102500

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
  2 Flying Fifteen   FF Silver 3427 Michael Clapp Peter Morris 1026 103000 11:11:34 0:41:34 3      
  2 Flying Fifteen   FF Silver 3181 Nick Moore Maxine Oliver 1026 103000 11:11:55 0:41:55 3      
  2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Tania Gibson 1013 103000 11:11:54 0:41:54 3      
  2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright Gabrielle Boase 1013 103000 11:11:27 0:41:27 3      

R11 - 1 Fast Handicap Fleet - 03/07/2016 at 102500

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
  1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1107 103300 11:14:45 0:41:45 3      
  1 Fast Handicap Laser LASER 186677 David Popper   1095 103300 11:21:08 0:48:08 3      
  1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1095 103300 11:21:22 0:48:22 3      
  1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1107 103300 11:18:43 0:45:43 3      
  1 Fast Handicap Laser LASER 194658 Gary Bullock   1095 103300 11:23:01 0:50:01 3      
  1 Fast Handicap   420 55015 Must Sign on Must Sign On 1105 103300 11:13:22 0:40:22 3      
  1 Fast Handicap   WAYFARER 11141 M. Shepard Sue 1107 103300 11:23:44 0:50:44 3      
  1 Fast Handicap   K1 62 Mike Beckett   1064 103300 11:22:04 0:49:04 3      

R11 - Asymmetric Handicap Fleet - 03/07/2016 at 102500

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
  Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 324 D Poston   847 103600 11:25:21 0:49:21 4      
  Asymmetric Handicap   RS VISION 1244 Will Butler Elle Stratford 1116 103600 11:18:20 0:42:20 2      
  Asymmetric Handicap   49ER 9 Steve Murray Nick Murray 720 103600 11:18:36 0:42:36 4      
  Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 817 103600 11:15:59 0:39:59 4      
  Asymmetric Handicap RS100 RS 100 10.2 154 Simon Geyman   978 103600 11:11:40 0:35:40 3      

R11 - Catamaran Handicap Fleet - 03/07/2016 at 102500

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 103900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
  Catamaran Handicap   HOBIE FX1 CAT BOAT 582 A. P. Jones   718 103900 11:12:14 0:33:14 3      

R11 - 1 Youth Fleet - 03/07/2016 at 102500

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com