event burgee venue burgee

Summer Series 2016

Datchet Water Sailing Club

Results are final as of 14:39 on June 6, 2016

R3 - 2 Flying Fifteen Fleet - 05/06/2016 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103700
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 103700 11:20:13 0:43:13   0:42:40 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FF Silver 3427 Michael Clapp Peter Morris 1026 103700 11:23:03 0:46:03   0:44:53 1079.413 2.0

R4 - 2 Flying Fifteen Fleet - 05/06/2016 at 113000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FF Silver 3427 Michael Clapp Peter Morris 1026 114500 12:29:54 0:44:54   0:43:46 1026 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 114500 12:29:42 0:44:42   0:44:08 1021.43 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Adrian Burroughs 1013 114500 12:37:51 0:52:51   0:52:10 1207.664 3.0

R3 - 1 Fast Handicap Fleet - 05/06/2016 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1107 104000 11:24:43 0:44:43   0:40:24 1107 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1107 104000 11:25:03 0:45:03   0:40:42 1115.252 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1095 104000 11:27:41 0:47:41   0:43:33 1180.442 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 194658 Gary Bullock   1095 104000 11:29:48 0:49:48   0:45:29 1232.842 4.0
5 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   976 104000 11:24:50 0:44:50   0:45:56 1109.888 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 186677 David Popper   1095 104000 11:31:51 0:51:51   0:47:21 1283.592 6.0
7 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1095 104000 11:31:54 0:51:54   0:47:24 1284.83 7.0
8 1 Fast Handicap Laser LASER 133603 Sue Risbridger   1095     DNF       9.0

R4 - 1 Fast Handicap Fleet - 05/06/2016 at 113000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   976 114800 12:29:49 0:41:49   0:42:51 976 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1107 114800 12:36:35 0:48:35   0:43:53 1133.934 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1107 114800 12:36:38 0:48:38   0:43:56 1135.101 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1095 114800 12:36:26 0:48:26   0:44:14 1130.433 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1095 114800 12:38:13 0:50:13   0:45:52 1172.056 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 194658 Gary Bullock   1095 114800 12:38:30 0:50:30   0:46:07 1178.669 6.0
7 1 Fast Handicap Laser LASER 186677 David Popper   1095 114800 12:39:01 0:51:01   0:46:35 1190.728 7.0
8 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1136 114800 12:43:50 0:55:50   0:49:09 1303.149 8.0

R3 - 1 Youth Fleet - 05/06/2016 at 103000

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R4 - 1 Youth Fleet - 05/06/2016 at 113000

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R3 - Catamaran Handicap Fleet - 05/06/2016 at 103000

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Catamaran Handicap Fleet - 05/06/2016 at 113000

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R3 - Asymmetric Handicap Fleet - 05/06/2016 at 103000

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 142 Mike Oddy   1004 104300 11:21:33 0:38:33 2 0:57:36 1004 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1004     OOD       2.0
2 Asymmetric Handicap   RS 200 1117 N Messingham J Olin 1047 104300 11:27:50 0:44:50 2 1:04:14 1167.644 2.0
4 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 817 104300 11:35:57 0:52:57 3 1:04:49 919.357 3.0
5 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 206 Mike Beckett   1004 104300 11:31:01 0:48:01 2 1:11:44 1250.551 4.0

R4 - Asymmetric Handicap Fleet - 05/06/2016 at 113000

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 817 115100 12:37:05 0:46:05 3 0:56:24 817 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1004     OOD       2.0
2 Asymmetric Handicap   RS 200 1117 N Messingham J Olin 1047 115100 12:30:23 0:39:23 2 0:56:25 1047.326 2.0
4 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 206 Mike Beckett   1004 115100 12:31:10 0:40:10 2 1:00:01 1068.157 3.0
5 Asymmetric Handicap   SB20 3267     930 115100 12:46:59 0:55:59 3 1:00:12 992.515 4.0

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com