event burgee

2014 Datchet Thames Valley Laser Traveller

Datchet Water Sailing Club

Results are final as of 14:30 on October 15, 2014

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st     LASER 169280 Bough Beech SC Andrew Kerr   1085 1.0 1.0 (8.0) 3.0 13.0 5.0
2nd     LASER 166511 Maidenhead Steve Janering   1085 (4.0) 2.0 1.0 2.0 9.0 5.0
3rd     LASER 185730   Rupert Bedell   1085 (3.0) 3.0 2.0 1.0 9.0 6.0
4th     LASER 200482   David Jessop   1085 2.0 (12.0) 4.0 4.0 22.0 10.0
5th     LASER 161539   Neil Davies   1085 8.0 8.0 3.0 (10.0) 29.0 19.0
6th     LASER 195134 DATCHET WATER SAILING CLUB Mark Statham   1085 6.0 (13.0) 6.0 8.0 33.0 20.0
7th     LASER 186034 DATCHET WATER SAILING CLUB PAUL ROBINSON   1085 5.0 4.0 (19.0) 12.0 40.0 21.0
8th     LASER 206851 Parkstone YC Nigel Rolfe   1085 7.0 (18.0) 5.0 11.0 41.0 23.0
9th     LASER 194658   Gary Bullock   1085 11.0 6.0 (16.0) 6.0 39.0 23.0
10th     LASER 204029 Datchet Water Sailing Club Tristan Beckett   1085 10.0 (20.0) 7.0 7.0 44.0 24.0
11th     LASER 207087 Aldenham SC Colin Carver   1085 (15.0) 5.0 15.0 9.0 44.0 29.0
12th     LASER 195181 SILVERWING SAILING CLUB JOHN PECK   1085 9.0 10.0 13.0 (17.0) 49.0 32.0
13th     LASER 189402 Maidenhead SC Chris Nash   1085 13.0 9.0 (18.0) 15.0 55.0 37.0
14th     LASER 175486 DATCHET WATER SAILING CLUB Dick Soderberg   1085 14.0 16.0 11.0 (19.0) 60.0 41.0
15th     LASER 188286 Aldenham SC Mike Wilcock   1085 16.0 21.0 (22.0) 5.0 64.0 42.0
16th     LASER 202552 Wembley SC Adrian Elwood   1085 (22.0) 7.0 17.0 18.0 64.0 42.0
17th     LASER 155849 SILVERWING SAILING CLUB Pete Roberts   1085 19.0 11.0 (21.0) 13.0 64.0 43.0
18th     LASER 149629 DATCHET WATER SAILING CLUB Michael Airey   1085 24.0 (25.0) 9.0 14.0 72.0 47.0
19th     LASER 192460 Wraysbury Phil Taylor   1085 12.0 15.0 (28.0) 21.0 76.0 48.0
20th     LASER 183444 DATCHET WATER SAILING CLUB Simon Etter   1085 21.0 (22.0) 14.0 16.0 73.0 51.0
21st     LASER 206296 Marconi Sailing Club David Nickalls   1085 (25.0) 19.0 10.0 23.0 77.0 52.0
22nd     LASER 144384 Datchet Water Sailing Club Steve Randell   1085 18.0 17.0 24.0 (26.0) 85.0 59.0
23rd     LASER RADIAL 197696   George Zavos   1110 26.0 (28.0) 12.0 22.0 88.0 60.0
24th     LASER RADIAL 187615 Maidenhead Sailing Club Jack Ward   1110 23.0 (26.0) 20.0 20.0 89.0 63.0
25th     LASER RADIAL 202542 DATCHET WATER SAILING CLUB JULIEN SHAWYER   1110 (28.0) 14.0 26.0 24.0 92.0 64.0
26th     LASER 136048 DATCHET Water Sailing Club GEORGE HOSKINS   1085 20.0 24.0 29.0 (30.0) 103.0 73.0
27th     LASER 207080 Aldenham SC David Lambert   1085 17.0 23.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 110.0 75.0
28th     LASER 198928 LCSC Kevin Seebaluck   1085 (30.0) 29.0 23.0 25.0 107.0 77.0
29th     LASER RADIAL 152402 Papercourt Melissia Meredith   1110 27.0 (32.0) 25.0 27.0 111.0 79.0
30th     LASER RADIAL 198962 Datchet Water Sailing Club Huw Whitworth   1110 (31.0) 27.0 31.0 28.0 117.0 86.0
31st     LASER 186042 Papercourt Daniel Francis   1085 29.0 (33.0) 27.0 31.0 120.0 87.0
32nd     LASER RADIAL 117161 Marconi Sailing Club Daniel Nickalls   1110 (32.0) 31.0 32.0 29.0 124.0 92.0
33rd     LASER 4.7 205768 Burghfield SC Deborah Hughes   1180 (33.0) 30.0 33.0 32.0 128.0 95.0
34th     LASER 133603 Datchet Water Sailing Club Sue Risbridger   1085 (35.0 DNC) 34.0 30.0 33.0 132.0 97.0

R1 - 11/10/14 at 11.48.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1     LASER 169280 Bough Beech SC Andrew Kerr   1085 1 1.0
2     LASER 200482   David Jessop   1085 2 2.0
3     LASER 185730   Rupert Bedell   1085 3 3.0
4     LASER 166511 Maidenhead Steve Janering   1085 4 4.0
5     LASER 186034 DATCHET WATER SAILING CLUB PAUL ROBINSON   1085 5 5.0
6     LASER 195134 DATCHET WATER SAILING CLUB Mark Statham   1085 6 6.0
7     LASER 206851 Parkstone YC Nigel Rolfe   1085 7 7.0
8     LASER 161539   Neil Davies   1085 8 8.0
9     LASER 195181 SILVERWING SAILING CLUB JOHN PECK   1085 9 9.0
10     LASER 204029 Datchet Water Sailing Club Tristan Beckett   1085 10 10.0
11     LASER 194658   Gary Bullock   1085 11 11.0
12     LASER 192460 Wraysbury Phil Taylor   1085 12 12.0
13     LASER 189402 Maidenhead SC Chris Nash   1085 13 13.0
14     LASER 175486 DATCHET WATER SAILING CLUB Dick Soderberg   1085 14 14.0
15     LASER 207087 Aldenham SC Colin Carver   1085 15 15.0
16     LASER 188286 Aldenham SC Mike Wilcock   1085 16 16.0
17     LASER 207080 Aldenham SC David Lambert   1085 17 17.0
18     LASER 144384 Datchet Water Sailing Club Steve Randell   1085 18 18.0
19     LASER 155849 SILVERWING SAILING CLUB Pete Roberts   1085 19 19.0
20     LASER 136048 DATCHET Water Sailing Club GEORGE HOSKINS   1085 20 20.0
21     LASER 183444 DATCHET WATER SAILING CLUB Simon Etter   1085 21 21.0
22     LASER 202552 Wembley SC Adrian Elwood   1085 22 22.0
23     LASER RADIAL 187615 Maidenhead Sailing Club Jack Ward   1110 23 23.0
24     LASER 149629 DATCHET WATER SAILING CLUB Michael Airey   1085 24 24.0
25     LASER 206296 Marconi Sailing Club David Nickalls   1085 25 25.0
26     LASER RADIAL 197696   George Zavos   1110 26 26.0
27     LASER RADIAL 152402 Papercourt Melissia Meredith   1110 27 27.0
28     LASER RADIAL 202542 DATCHET WATER SAILING CLUB JULIEN SHAWYER   1110 28 28.0
29     LASER 186042 Papercourt Daniel Francis   1085 29 29.0
30     LASER 198928 LCSC Kevin Seebaluck   1085 30 30.0
31     LASER RADIAL 198962 Datchet Water Sailing Club Huw Whitworth   1110 31 31.0
32     LASER RADIAL 117161 Marconi Sailing Club Daniel Nickalls   1110 32 32.0
33     LASER 4.7 205768 Burghfield SC Deborah Hughes   1180 33 33.0

R2 - 11/10/14 at 12.10.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1     LASER 169280 Bough Beech SC Andrew Kerr   1085 1 1.0
2     LASER 166511 Maidenhead Steve Janering   1085 2 2.0
3     LASER 185730   Rupert Bedell   1085 3 3.0
4     LASER 186034 DATCHET WATER SAILING CLUB PAUL ROBINSON   1085 4 4.0
5     LASER 207087 Aldenham SC Colin Carver   1085 5 5.0
6     LASER 194658   Gary Bullock   1085 6 6.0
7     LASER 202552 Wembley SC Adrian Elwood   1085 7 7.0
8     LASER 161539   Neil Davies   1085 8 8.0
9     LASER 189402 Maidenhead SC Chris Nash   1085 9 9.0
10     LASER 195181 SILVERWING SAILING CLUB JOHN PECK   1085 10 10.0
11     LASER 155849 SILVERWING SAILING CLUB Pete Roberts   1085 11 11.0
12     LASER 200482   David Jessop   1085 12 12.0
13     LASER 195134 DATCHET WATER SAILING CLUB Mark Statham   1085 13 13.0
14     LASER RADIAL 202542 DATCHET WATER SAILING CLUB JULIEN SHAWYER   1110 14 14.0
15     LASER 192460 Wraysbury Phil Taylor   1085 15 15.0
16     LASER 175486 DATCHET WATER SAILING CLUB Dick Soderberg   1085 16 16.0
17     LASER 144384 Datchet Water Sailing Club Steve Randell   1085 17 17.0
18     LASER 206851 Parkstone YC Nigel Rolfe   1085 18 18.0
19     LASER 206296 Marconi Sailing Club David Nickalls   1085 19 19.0
20     LASER 204029 Datchet Water Sailing Club Tristan Beckett   1085 20 20.0
21     LASER 188286 Aldenham SC Mike Wilcock   1085 21 21.0
22     LASER 183444 DATCHET WATER SAILING CLUB Simon Etter   1085 22 22.0
23     LASER 207080 Aldenham SC David Lambert   1085 23 23.0
24     LASER 136048 DATCHET Water Sailing Club GEORGE HOSKINS   1085 24 24.0
25     LASER 149629 DATCHET WATER SAILING CLUB Michael Airey   1085 25 25.0
26     LASER RADIAL 187615 Maidenhead Sailing Club Jack Ward   1110 26 26.0
27     LASER RADIAL 198962 Datchet Water Sailing Club Huw Whitworth   1110 27 27.0
28     LASER RADIAL 197696   George Zavos   1110 28 28.0
29     LASER 198928 LCSC Kevin Seebaluck   1085 29 29.0
30     LASER 4.7 205768 Burghfield SC Deborah Hughes   1180 30 30.0
31     LASER RADIAL 117161 Marconi Sailing Club Daniel Nickalls   1110 31 31.0
32     LASER RADIAL 152402 Papercourt Melissia Meredith   1110 32 32.0
33     LASER 186042 Papercourt Daniel Francis   1085 33 33.0
34     LASER 133603 Datchet Water Sailing Club Sue Risbridger   1085 34 34.0

R3 - 11/10/14 at 14.02.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1     LASER 166511 Maidenhead Steve Janering   1085 1 1.0
2     LASER 185730   Rupert Bedell   1085 2 2.0
3     LASER 161539   Neil Davies   1085 3 3.0
4     LASER 200482   David Jessop   1085 4 4.0
5     LASER 206851 Parkstone YC Nigel Rolfe   1085 5 5.0
6     LASER 195134 DATCHET WATER SAILING CLUB Mark Statham   1085 6 6.0
7     LASER 204029 Datchet Water Sailing Club Tristan Beckett   1085 7 7.0
8     LASER 169280 Bough Beech SC Andrew Kerr   1085 8 8.0
9     LASER 149629 DATCHET WATER SAILING CLUB Michael Airey   1085 9 9.0
10     LASER 206296 Marconi Sailing Club David Nickalls   1085 10 10.0
11     LASER 175486 DATCHET WATER SAILING CLUB Dick Soderberg   1085 11 11.0
12     LASER RADIAL 197696   George Zavos   1110 12 12.0
13     LASER 195181 SILVERWING SAILING CLUB JOHN PECK   1085 13 13.0
14     LASER 183444 DATCHET WATER SAILING CLUB Simon Etter   1085 14 14.0
15     LASER 207087 Aldenham SC Colin Carver   1085 15 15.0
16     LASER 194658   Gary Bullock   1085 16 16.0
17     LASER 202552 Wembley SC Adrian Elwood   1085 17 17.0
18     LASER 189402 Maidenhead SC Chris Nash   1085 18 18.0
19     LASER 186034 DATCHET WATER SAILING CLUB PAUL ROBINSON   1085 19 19.0
20     LASER RADIAL 187615 Maidenhead Sailing Club Jack Ward   1110 20 20.0
21     LASER 155849 SILVERWING SAILING CLUB Pete Roberts   1085 21 21.0
22     LASER 188286 Aldenham SC Mike Wilcock   1085 22 22.0
23     LASER 198928 LCSC Kevin Seebaluck   1085 23 23.0
24     LASER 144384 Datchet Water Sailing Club Steve Randell   1085 24 24.0
25     LASER RADIAL 152402 Papercourt Melissia Meredith   1110 25 25.0
26     LASER RADIAL 202542 DATCHET WATER SAILING CLUB JULIEN SHAWYER   1110 26 26.0
27     LASER 186042 Papercourt Daniel Francis   1085 27 27.0
28     LASER 192460 Wraysbury Phil Taylor   1085 28 28.0
29     LASER 136048 DATCHET Water Sailing Club GEORGE HOSKINS   1085 29 29.0
30     LASER 133603 Datchet Water Sailing Club Sue Risbridger   1085 30 30.0
31     LASER RADIAL 198962 Datchet Water Sailing Club Huw Whitworth   1110 31 31.0
32     LASER RADIAL 117161 Marconi Sailing Club Daniel Nickalls   1110 32 32.0
33     LASER 4.7 205768 Burghfield SC Deborah Hughes   1180 33 33.0

R4 - 11/10/14 at 14.58.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1     LASER 185730   Rupert Bedell   1085 1 1.0
2     LASER 166511 Maidenhead Steve Janering   1085 2 2.0
3     LASER 169280 Bough Beech SC Andrew Kerr   1085 3 3.0
4     LASER 200482   David Jessop   1085 4 4.0
5     LASER 188286 Aldenham SC Mike Wilcock   1085 5 5.0
6     LASER 194658   Gary Bullock   1085 6 6.0
7     LASER 204029 Datchet Water Sailing Club Tristan Beckett   1085 7 7.0
8     LASER 195134 DATCHET WATER SAILING CLUB Mark Statham   1085 8 8.0
9     LASER 207087 Aldenham SC Colin Carver   1085 9 9.0
10     LASER 161539   Neil Davies   1085 10 10.0
11     LASER 206851 Parkstone YC Nigel Rolfe   1085 11 11.0
12     LASER 186034 DATCHET WATER SAILING CLUB PAUL ROBINSON   1085 12 12.0
13     LASER 155849 SILVERWING SAILING CLUB Pete Roberts   1085 13 13.0
14     LASER 149629 DATCHET WATER SAILING CLUB Michael Airey   1085 14 14.0
15     LASER 189402 Maidenhead SC Chris Nash   1085 15 15.0
16     LASER 183444 DATCHET WATER SAILING CLUB Simon Etter   1085 16 16.0
17     LASER 195181 SILVERWING SAILING CLUB JOHN PECK   1085 17 17.0
18     LASER 202552 Wembley SC Adrian Elwood   1085 18 18.0
19     LASER 175486 DATCHET WATER SAILING CLUB Dick Soderberg   1085 19 19.0
20     LASER RADIAL 187615 Maidenhead Sailing Club Jack Ward   1110 20 20.0
21     LASER 192460 Wraysbury Phil Taylor   1085 21 21.0
22     LASER RADIAL 197696   George Zavos   1110 22 22.0
23     LASER 206296 Marconi Sailing Club David Nickalls   1085 23 23.0
24     LASER RADIAL 202542 DATCHET WATER SAILING CLUB JULIEN SHAWYER   1110 24 24.0
25     LASER 198928 LCSC Kevin Seebaluck   1085 25 25.0
26     LASER 144384 Datchet Water Sailing Club Steve Randell   1085 26 26.0
27     LASER RADIAL 152402 Papercourt Melissia Meredith   1110 27 27.0
28     LASER RADIAL 198962 Datchet Water Sailing Club Huw Whitworth   1110 28 28.0
29     LASER RADIAL 117161 Marconi Sailing Club Daniel Nickalls   1110 29 29.0
30     LASER 136048 DATCHET Water Sailing Club GEORGE HOSKINS   1085 30 30.0
31     LASER 186042 Papercourt Daniel Francis   1085 31 31.0
32     LASER 4.7 205768 Burghfield SC Deborah Hughes   1180 32 32.0
33     LASER 133603 Datchet Water Sailing Club Sue Risbridger   1085 33 33.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com