Flying Fifteen Mid Winter Championships

Datchet Water Sailing Club

Flying Fifteen Mid-Winter Championships

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st       3957 DWSC Charles Apthorp Allan Green   1.0 1.0 (7.0) 2.0 1.0 12.0 5.0
2nd       4024 GWSC Simon Kneller Dave Lucas   (4.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 10.0 6.0
3rd       3851 DWSC Ian Linder James Linder   2.0 3.0 2.0 3.0 (11.0 DNC) 21.0 10.0
4th       3703 Lymington Town SC Nigel King Alastair Stevenson   3.0 (6.0) 4.0 5.0 3.0 21.0 15.0
5th       3954 DWSC John Hanson Helen Hepworth   (5.0) 4.0 3.0 4.0 4.0 20.0 15.0
6th       3536 DWSC Ralph Singleton Sophie Singleton   (6.0) 5.0 6.0 6.0 5.0 28.0 22.0
7th       3904 DWSC Mervyn Wright George Caspell   (8.0) 7.0 5.0 7.0 6.0 33.0 25.0
8th       4011 DWSC Richard Jones Howard Shawyer   7.0 8.0 8.0 10.0 (11.0 DNC) 44.0 33.0
9th       3427 DWSC Mike Clapp Ian Klyne   9.0 (10.0) 10.0 8.5 7.0 44.5 34.5
10th       3562 DWSC Jeremy Neech Tim Barnett   10.0 9.0 9.0 8.5 (11.0 DNC) 47.5 36.5

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113700
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1       3957 DWSC Charles Apthorp Allan Green   0:29:18 1.0
2       3851 DWSC Ian Linder James Linder   0:30:07 2.0
3       3703 Lymington Town SC Nigel King Alastair Stevenson   0:30:29 3.0
4       4024 GWSC Simon Kneller Dave Lucas   0:30:50 4.0
5       3954 DWSC John Hanson Helen Hepworth   0:30:58 5.0
6       3536 DWSC Ralph Singleton Sophie Singleton   0:31:46 6.0
7       4011 DWSC Richard Jones Howard Shawyer   0:31:51 7.0
8       3904 DWSC Mervyn Wright George Caspell   0:33:00 8.0
9       3427 DWSC Mike Clapp Ian Klyne   0:33:49 9.0
10       3562 DWSC Jeremy Neech Tim Barnett   0:33:56 10.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 121500
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1       3957 DWSC Charles Apthorp Allan Green   0:30:48 1.0
2       4024 GWSC Simon Kneller Dave Lucas   0:30:54 2.0
3       3851 DWSC Ian Linder James Linder   0:31:12 3.0
4       3954 DWSC John Hanson Helen Hepworth   0:31:19 4.0
5       3536 DWSC Ralph Singleton Sophie Singleton   0:31:31 5.0
6       3703 Lymington Town SC Nigel King Alastair Stevenson   0:32:03 6.0
7       3904 DWSC Mervyn Wright George Caspell   0:33:18 7.0
8       4011 DWSC Richard Jones Howard Shawyer   0:33:41 8.0
9       3562 DWSC Jeremy Neech Tim Barnett   0:33:45 9.0
10       3427 DWSC Mike Clapp Ian Klyne   0:33:49 10.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 125400
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1       4024 GWSC Simon Kneller Dave Lucas   0:28:20 1.0
2       3851 DWSC Ian Linder James Linder   0:29:09 2.0
3       3954 DWSC John Hanson Helen Hepworth   0:29:39 3.0
4       3703 Lymington Town SC Nigel King Alastair Stevenson   0:30:03 4.0
5       3904 DWSC Mervyn Wright George Caspell   0:30:08 5.0
6       3536 DWSC Ralph Singleton Sophie Singleton   0:30:12 6.0
7       3957 DWSC Charles Apthorp Allan Green   0:30:27 7.0
8       4011 DWSC Richard Jones Howard Shawyer   0:31:33 8.0
9       3562 DWSC Jeremy Neech Tim Barnett   0:31:58 9.0
10       3427 DWSC Mike Clapp Ian Klyne   0:32:23 10.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 133100
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1       4024 GWSC Simon Kneller Dave Lucas   0:28:45 1.0
2       3957 DWSC Charles Apthorp Allan Green   0:29:11 2.0
3       3851 DWSC Ian Linder James Linder   0:29:18 3.0
4       3954 DWSC John Hanson Helen Hepworth   0:29:21 4.0
5       3703 Lymington Town SC Nigel King Alastair Stevenson   0:29:39 5.0
6       3536 DWSC Ralph Singleton Sophie Singleton   0:29:50 6.0
7       3904 DWSC Mervyn Wright George Caspell   0:29:51 7.0
8       3427 DWSC Mike Clapp Ian Klyne   0:31:44 8.5
8       3562 DWSC Jeremy Neech Tim Barnett   0:31:44 8.5
10       4011 DWSC Richard Jones Howard Shawyer   0:32:31 10.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 140800
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Elapsed Points
1       3957 DWSC Charles Apthorp Allan Green   0:27:30 1.0
2       4024 GWSC Simon Kneller Dave Lucas   0:28:11 2.0
3       3703 Lymington Town SC Nigel King Alastair Stevenson   0:28:21 3.0
4       3954 DWSC John Hanson Helen Hepworth   0:28:32 4.0
5       3536 DWSC Ralph Singleton Sophie Singleton   0:29:11 5.0
6       3904 DWSC Mervyn Wright George Caspell   0:30:01 6.0
7       3427 DWSC Mike Clapp Ian Klyne   0:32:38 7.0


www.dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com