event burgee venue burgee

Autumn Series 2017

Datchet Water Sailing Club

Results are provisional as of 12:58 on October 22, 2017

2 Flying Fifteen Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
                01/10/2017 01/10/2017 08/10/2017 08/10/2017 15/10/2017 15/10/2017 22/10/2017 22/10/2017    
                10:43 10:43 104500 115900 10:30:00 10:30:00 10:30:00 11:20:00    
1st 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Selden 1015 1.0 1.0 (4.0) 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 1.0 31.0 7.0
2nd 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4027 Michael Clapp Peter Morris 1015 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 (3.0) 3.0 2.0 33.0 10.0
3rd 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright George Caspall 1015 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (6.0) 5.0 3.0 1.0 2.0 4.0 DNF 41.0 15.0
9th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3563 Alistair Stevenson Phillip Bacon 1015 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 5.0 8.0 OCS 10.0 DNC 10.0 DNC 73.0 43.0
4th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1015 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 4.0 1.0 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 50.0 20.0
5th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1015 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 1.0 4.0 4.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 51.0 21.0
6th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Alex Abbey-Taylor 1015 3.0 3.0 5.0 (7.0) 6.0 5.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 49.0 22.0
8th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3721 Trevor Brant John Watling 1015 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 6.0 7.0 8.0 DNF (10.0 DNC) 10.0 DNC 68.0 38.0
7th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3688 Gavin Doyle Gareth Campbell 1015 2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 64.0 34.0

1 Fast Handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
                24/09/2017 01/10/2017 01/10/2017 08/10/2017 08/10/2017 15/10/2017 15/10/2017 22/10/2017 22/10/2017    
                140000 10:43 10:43 104500 115900 10:30:00 10:30:00 10:30:00 11:20:00    
17th 1 Fast Handicap   LASER II 10427 Joseph Griggs Katy Brooks 1065 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 DNF 170.0 107.0
7th 1 Fast Handicap   LASER 159405 G Alfinito   1097 (21.0 DNC) 10.0 10.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 21.0 DNC 147.0 84.0
20th 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 1 David Bryan Ruth Bryan 1102 (21.0 DNC) 11.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 179.0 116.0
18th 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 210251 Sophie Gladstone   1139 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 170.0 107.0
9th 1 Fast Handicap   K1 131 Ian Kylne   1068 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 154.0 91.0
15th 1 Fast Handicap   LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1139 (21.0 DNC) 9.0 9.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 165.0 102.0
12th 1 Fast Handicap   RS AERO 7 1156 James Dickinson   1071 (21.0 DNC) 6.0 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 158.0 95.0
19th 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 1 Fleet Boat   1102 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 11.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 179.0 116.0
11th 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1097 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 158.0 95.0
3rd 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1102 (21.0 DNC) 2.0 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 116.0 53.0
16th 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1097 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 169.0 106.0
10th 1 Fast Handicap Laser LASER 204029 Oliver Brown   1097 (21.0 DNC) 3.0 8.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 158.0 95.0
5th 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1097 (21.0 DNC) 8.0 6.0 6.0 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 130.0 67.0
4th 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1102 (21.0 DNC) 7.0 2.0 2.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 119.0 56.0
8th 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10828 Derek Lambert Oliver Laurenson-Gore 1102 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 149.0 86.0
2nd 1 Fast Handicap   WAYFARER 11093 Andrew Wilson Sue Risbridger 1102 (21.0 DNC) 1.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 109.0 46.0
13th 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 11141 M. Shepard Sue 1102 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 7.0 7.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 161.0 98.0
14th 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 8454 Matthew Hodges L Hodges 1102 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 8.0 8.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 163.0 100.0
1st 1 Fast Handicap Wayfarer WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1102 (21.0 DNC) 4.0 3.0 (21.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 98.0 35.0
6th 1 Fast Handicap Laser LASER 186677 David Popper   1097 (21.0 DNC) 5.0 7.0 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 142.0 79.0

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R4 R5 R6 R7 Total Nett
                08/10/2017 08/10/2017 15/10/2017 15/10/2017    
                104500 115900 10:30:00 10:30:00    
1st Catamaran Handicap   Waynes Sepcial F16 119 Kit Lewis Nicolai Lewis 704 1.0 1.0 1.0 (2.0 DNF) 5.0 3.0
2nd Catamaran Handicap   HOBIE 16 109857 John Prescott   809 (3.0 DNC) 2.0 3.0 DNC 3.0 DNC 11.0 8.0

Asymmetric Handicap Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
                24/09/2017 01/10/2017 01/10/2017 08/10/2017 08/10/2017 15/10/2017 15/10/2017    
                140000 10:43 10:43 104500 115900 10:30:00 10:30:00    
5th Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 351 Harry Wilson   847 (8.0 DNC) 2.0 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 44.0 28.0
7th Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1008 (8.0 DNC) 8.0 OOD 8.0 OOD (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 56.0 40.0
3rd Asymmetric Handicap   505 9158 Ben Iliffe Paddy Lewis 906 (8.0 DNC) 1.0 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 42.0 26.0
2nd Asymmetric Handicap   RS 800 1188 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 810 (8.0 DNC) 3.3 OOD 3.3 OOD (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 1.0 32.6 16.6
1st Asymmetric Handicap   RS 800 1008 John Curran Sue Cic 810 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 1.0 2.0 2.0 30.0 14.0
6th Asymmetric Handicap   49ER 494 Lachlan Pearman Matt Barker 710 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 49.0 33.0
4th Asymmetric Handicap   RS 800 1091 Joe Cic Tom Tindall 810 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 2.0 8.0 DNC 8.0 DNC 44.0 28.0

1 Youth Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett
                   
                   

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com