event burgee venue burgee

B14 & 505 Open 2015

Datchet Water Sailing Club

505 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Total Nett
1st 505 North Sails 505 9117 HISC Tom Gillard Sam Brearey 912 1.0 4.0 5.0 5.0
2nd 505   505 9126   Stuart Turnbull Luke Draper 912 4.0 3.0 7.0 7.0
3rd 505 Mojoe 505 9088 DWSC Charles Walters Dougal Cram 912 8.0 1.0 9.0 9.0
4th 505   505 9039 West Riding Hamish Gleedhill Adrian Thear 912 5.0 5.0 10.0 10.0
5th 505   505 8514 KGSC Ben Hills Richard Nurse 912 9.0 2.0 11.0 11.0
6th 505 Jack 505 9032 Largo Bay SC Jim Blyth Donald Aitkin 912 3.0 8.0 11.0 11.0
7th 505   505 9125 Rock SC Roger Deane Adam Kenney 912 2.0 10.0 DNF 12.0 12.0
8th 505   505 8881 Burton SC Neil Rabbits Daniel Samanjoul 912 6.0 6.0 12.0 12.0
9th 505   505 9156 Restronguet SC Mike Pickering Mike Priddle 912 7.0 7.0 14.0 14.0

B14 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Race 1 Race 2 Total Nett
1st B14 Gill/Noth Sails B14 788 Whistable SC Mark Barnes Charlotte Jones 872 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd B14 Troublegum B14 772 Weston SC Alan Davies Kathy Sherratt 872 4.0 1.0 5.0 5.0
3rd B14 Marlow B14 769 Burghfield Sc Dan Cowin Allan Stuart 872 2.0 4.0 6.0 6.0
4th B14 Flying Donkey B14 791 Weston SC Mark Watts Chris Bishop 872 5.0 3.0 8.0 8.0
5th B14 Flourecent Adolescent B14 735 Netley Tom Gatehouse Kate Wardle 872 3.0 5.0 8.0 8.0
6th B14 Carbon Yachting B14 2 Netley Carl Raynes Guyt Raynes 872 6.0 6.0 12.0 12.0
7th B14   B14 764 Starcross Tony Blackmore Guy Harper 872 7.0 7.0 14.0 14.0
8th B14   B14 766 Grafham Barry Price Al Storer 872 8.0 9.0 DNF 17.0 17.0

Race 1 - 505 Fleet - 31/10/15 at 12.10

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 505 North Sails 505 9117 HISC Tom Gillard Sam Brearey 912 1 1.0
2 505   505 9125 Rock SC Roger Deane Adam Kenney 912 2 2.0
3 505 Jack 505 9032 Largo Bay SC Jim Blyth Donald Aitkin 912 3 3.0
4 505   505 9126   Stuart Turnbull Luke Draper 912 4 4.0
5 505   505 9039 West Riding Hamish Gleedhill Adrian Thear 912 5 5.0
6 505   505 8881 Burton SC Neil Rabbits Daniel Samanjoul 912 6 6.0
7 505   505 9156 Restronguet SC Mike Pickering Mike Priddle 912 7 7.0
8 505 Mojoe 505 9088 DWSC Charles Walters Dougal Cram 912 8 8.0
9 505   505 8514 KGSC Ben Hills Richard Nurse 912 9 9.0

Race 2 - 505 Fleet - 31/10/15 at 13:03

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 505 Mojoe 505 9088 DWSC Charles Walters Dougal Cram 912 1 1.0
2 505   505 8514 KGSC Ben Hills Richard Nurse 912 2 2.0
3 505   505 9126   Stuart Turnbull Luke Draper 912 3 3.0
4 505 North Sails 505 9117 HISC Tom Gillard Sam Brearey 912 4 4.0
5 505   505 9039 West Riding Hamish Gleedhill Adrian Thear 912 5 5.0
6 505   505 8881 Burton SC Neil Rabbits Daniel Samanjoul 912 6 6.0
7 505   505 9156 Restronguet SC Mike Pickering Mike Priddle 912 7 7.0
8 505 Jack 505 9032 Largo Bay SC Jim Blyth Donald Aitkin 912 8 8.0
9 505   505 9125 Rock SC Roger Deane Adam Kenney 912 DNF 10.0

Race 1 - B14 Fleet - 31/10/15 at 12.10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 B14 Gill/Noth Sails B14 788 Whistable SC Mark Barnes Charlotte Jones 872 1 1.0
2 B14 Marlow B14 769 Burghfield Sc Dan Cowin Allan Stuart 872 2 2.0
3 B14 Flourecent Adolescent B14 735 Netley Tom Gatehouse Kate Wardle 872 3 3.0
4 B14 Troublegum B14 772 Weston SC Alan Davies Kathy Sherratt 872 4 4.0
5 B14 Flying Donkey B14 791 Weston SC Mark Watts Chris Bishop 872 5 5.0
6 B14 Carbon Yachting B14 2 Netley Carl Raynes Guyt Raynes 872 6 6.0
7 B14   B14 764 Starcross Tony Blackmore Guy Harper 872 7 7.0
8 B14   B14 766 Grafham Barry Price Al Storer 872 8 8.0

Race 2 - B14 Fleet - 31/10/15 at 13:03

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 B14 Troublegum B14 772 Weston SC Alan Davies Kathy Sherratt 872 1 1.0
2 B14 Gill/Noth Sails B14 788 Whistable SC Mark Barnes Charlotte Jones 872 2 2.0
3 B14 Flying Donkey B14 791 Weston SC Mark Watts Chris Bishop 872 3 3.0
4 B14 Marlow B14 769 Burghfield Sc Dan Cowin Allan Stuart 872 4 4.0
5 B14 Flourecent Adolescent B14 735 Netley Tom Gatehouse Kate Wardle 872 5 5.0
6 B14 Carbon Yachting B14 2 Netley Carl Raynes Guyt Raynes 872 6 6.0
7 B14   B14 764 Starcross Tony Blackmore Guy Harper 872 7 7.0
8 B14   B14 766 Grafham Barry Price Al Storer 872 DNF 9.0

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
Ssailing@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com