event burgee venue burgee

2015 Spring Series

Datchet Water Sailing Club

Results are final as of 18:30 on December 20, 2015

2 Flying Fifteen Fleet

Sailed: 18, Discards: 8, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Race 15 Race 16 Race 17 Race 18 Total Nett
                12/04/15 12/04/15 19/04/15 19/04/15 26/04/15 19/04/15 17/05/15 17/05/15 17/05/15 17/05/15 31/05/15 31/05/15 07/06/15 07/06/15 14/06/15 14/06/15 21/06/15 21/06/15    
                10.30 11.30 10.48 11.37 10.43 11.54 10.32 11.31 10.45 11.48 10.25 11.50 10.35 11.55 10.20 10.20 10.20 10.20    
1st 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 (2.0) (2.0) 1.0 1.0 (2.0) (3.0) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 2.0 (5.0) (3.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 61.0 14.0
2nd 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Hepworth 1013 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 4.0 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 136.0 16.0
3rd 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 (4.0) 3.0 3.0 (4.0) 3.0 (4.0) 3.0 3.0 (5.0) 1.0 (4.0) (4.0) 3.0 4.0 4.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 85.0 30.0
4th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright George Caspall 1013 1.0 1.0 4.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 5.0 3.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 173.0 53.0
5th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 3.0 (15.0 DNC) 2.0 3.0 (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 183.0 63.0
6th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Richard McQuilliam 1013 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 2.0 205.0 85.0
7th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1013 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 215.0 95.0
8th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3912 Alistair Stevenson   1013 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 232.0 112.0
9th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Angus Scott Beatrice Scott 1013 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 7.0 DNF (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 6.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 235.0 115.0
10th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 38 Club Boat   1013 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 249.0 129.0
11th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3562 John Watling Trevor Brant 1013 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 250.0 130.0
12th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 1803 John Christensen Jon Baggott 1013 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 7.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 262.0 142.0
13th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4029 Stephen Hopson ? Utter 1013 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 270.0 150.0
13th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3562 Club Boat   1013 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 270.0 150.0

1 Fast Handicap Fleet

Sailed: 20, Discards: 9, To count: 11, Rating system: PY, Entries: 41, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Race 15 Race 16 Race 17 Race 18 Race 19 Race 20 Total Nett
                12/04/15 12/04/15 19/04/15 19/04/15 26/04/15 19/04/15 17/05/15 17/05/15 17/05/15 17/05/15 31/05/15 31/05/15 07/06/15 07/06/15 14/06/15 14/06/15 21/06/15 21/06/15 28/06/15 28/06/15    
                10.30 11.30 10.48 11.37 10.43 11.54 10.32 11.31 10.45 11.48 10.25 11.50 10.35 11.55 10.20 10.20 10.20 10.20 1038 1038    
1st 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 2.0 (3.0) (4.0) (9.0 DNF) (3.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 3.0 2.0 2.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (4.0) 2.0 214.0 23.0
2nd 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1135 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 1.0 4.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 1.0 1.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 1.0 1.0 6.0 1.0 1.0 1.0 (42.0 DNC) 42.0 DNC 438.0 60.0
3rd 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 4.0 2.0 7.0 7.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 4.0 3.0 3.0 4.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 5.0 3.0 462.0 84.0
4th 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1091 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 10.0 2.0 8.0 7.0 11.0 DNS 6.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 8.0 9.0 13.0 6.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 7.0 (42.0 DNC) 465.0 87.0
5th 1 Fast Handicap Laser LASER 186677 David Popper   1091 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 6.0 (42.0 DNC) 4.0 7.0 DNF 3.0 4.0 9.0 10.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 2.0 2.0 42.0 DNC 42.0 DNC 509.0 131.0
6th 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 3.0 (42.0 DNC) 3.0 5.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 5.0 4.0 3.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 8.0 42.0 DNC 577.0 199.0
7th 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Mathew Hodges 1112 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 5.0 2.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 6.0 5.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 4.0 7.0 (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 6.0 581.0 203.0
8th 1 Fast Handicap   OK 2028 Finn Ghery   1100 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 7.0 3.0 5.0 5.0 5.0 5.0 10.0 (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 586.0 208.0
9th 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 11.0 8.0 3.0 1.0 9.0 8.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 628.0 250.0
10th 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 184315 Jordan Giles   1135 1.0 1.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 1.0 4.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 7.0 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 644.0 266.0
11th 1 Fast Handicap   Devoti D-Zero 115 Stuart Jones   1040 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 2.0 3.0 1.0 1.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 679.0 301.0
12th 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1091 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 4.0 3.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 5.0 4.0 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 688.0 310.0
13th 1 Fast Handicap   420 55015 Must Sign on Must Sign On 1105 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 4.0 3.0 42.0 DNC 42.0 DNC 6.0 5.0 690.0 312.0
14th 1 Fast Handicap   FIREBALL 14991 ANDY ROBINSON TIM MORGAN 970 5.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 7.0 DNF 42.0 DNC 10.0 2.0 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 696.0 318.0
15th 1 Fast Handicap   CONTENDER 2512 Daniel taylor   976 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 7.0 5.0 2.0 10.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 696.0 318.0
16th 1 Fast Handicap   WAYFARER 8844 Andrew Wilson Tom Wilson 1112 2.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 3.0 1.0 720.0 342.0
17th 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   976 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 1.0 1.0 11.0 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 727.0 349.0
18th 1 Fast Handicap Laser LASER 175486 D Soderberg   1091 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 7.0 5.0 4.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 730.0 352.0
19th 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 204648 Mark Firth   1135 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 4.0 10.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 8.0 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 736.0 358.0
20th 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 198962 Huw Whitworth   1135 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 6.0 6.0 10.0 DNF (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 736.0 358.0
21st 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1135 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 9.0 9.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 9.0 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 741.0 363.0
22nd 1 Fast Handicap   420 53967 Must Sign On Must sign on 1105 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 1.0 4.0 761.0 383.0
23rd 1 Fast Handicap   RS 300 384 N Charles   985 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 1.0 5.0 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 762.0 384.0
24th 1 Fast Handicap Laser LASER 149629 Michael Airey   1091 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 5.0 1.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 762.0 384.0
25th 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1091 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 7.0 5.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 768.0 390.0
26th 1 Fast Handicap Laser LASER 144384 Steve Randell   1091 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 6.0 6.0 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 768.0 390.0
27th 1 Fast Handicap Laser LASER 204029 Tristan Beckett   1091 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 6.0 6.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 768.0 390.0
28th 1 Fast Handicap   LASER 121976     1091 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 7.0 8.0 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 771.0 393.0
29th 1 Fast Handicap   WAYFARER 8454 Matthew Hodges L Hodges 1112 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 8.0 9.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 773.0 395.0
30th 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 193028 Matt Firth   1135 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 12.0 DNF (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 12.0 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 780.0 402.0
31st 1 Fast Handicap   WAYFARER 1134     1112 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 2.0 42.0 DNC 800.0 422.0
32nd 1 Fast Handicap   420 53232     1105 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 3.0 42.0 DNC 42.0 DNC 801.0 423.0
33rd 1 Fast Handicap Laser LASER 216849     1091 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 3.0 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 801.0 423.0
34th 1 Fast Handicap Laser LASER 181942 Stefano   1091 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 3.0 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 801.0 423.0
35th 1 Fast Handicap   WAYFARER 01 Julie Morris Unknown 1112 (42.0 DNC) (42.0 DNC) 8.0 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 806.0 428.0
36th 1 Fast Handicap   FIREBALL 13859 Derek Beck Helen Beecham 970 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 11.0 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 809.0 431.0
37th 1 Fast Handicap   420 53332 James Scott Tadhg O'Farrell 1105 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 840.0 462.0
37th 1 Fast Handicap   LASER 191113 Tony   1091 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 840.0 462.0
37th 1 Fast Handicap Laser LASER 133603 Sue Risbridger   1091 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 840.0 462.0
37th 1 Fast Handicap   420 52480 J, Smallwood D.Thomas 1105 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 840.0 462.0
37th 1 Fast Handicap Laser LASER 182232 Doug Struth   1091 (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 840.0 462.0

Asymmetric Handicap Fleet

Sailed: 20, Discards: 9, To count: 11, Rating system: PY, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Race 15 Race 16 Race 17 Race 18 Race 19 Race 20 Total Nett
                12/04/15 12/04/15 19/04/15 19/04/15 26/04/15 19/04/15 17/05/15 17/05/15 17/05/15 17/05/15 31/05/15 31/05/15 07/06/15 07/06/15 14/06/15 14/06/15 21/06/15 21/06/15 28/06/15 28/06/15    
                10.30 11.30 10.48 11.37 10.43 11.54 10.32 11.31 10.45 11.48 10.25 11.50 10.35 11.55 10.20 10.20 10.20 10.20 1038 1038    
1st Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 2.0 1.0 (34.0 DNC) 6.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 4.0 6.0 3.0 2.0 5.0 4.0 4.0 3.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 346.0 40.0
2nd Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1000 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 1.0 2.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 5.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 2.0 5.0 2.0 2.0 363.0 57.0
3rd Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 6.0 5.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 5.0 3.0 4.0 3.0 6.0 4.0 6.0 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 386.0 80.0
4th Asymmetric Handicap   RS VISION 1244 Will Butler Elle Stratford 1116 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 10.0 DNS 1.0 6.0 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 7.0 5.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 5.0 4.0 5.0 1.0 388.0 82.0
5th Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 5.0 2.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 1.0 2.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 5.0 5.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 3.0 465.0 159.0
6th Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 373 Tom Gilbert   850 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 4.0 6.0 DNF (34.0 DNC) 34.0 DNC 5.0 1.0 3.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 529.0 223.0
7th Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 232 Paul Whitworth   1000 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 3.0 8.0 DNF 3.0 (34.0 DNC) 6.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 1.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 531.0 225.0
8th Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1000 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 1.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 2.0 34.0 DNC 1.0 1.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 549.0 243.0
9th Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 142 Mike Oddy   1000 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 4.0 1.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 2.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 3.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 554.0 248.0
10th Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 260 M.Cooper   850 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 7.0 34.0 DNC 3.0 2.0 3.0 34.0 DNC 559.0 253.0
11th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 315 Griff Tanner   850 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 3.0 1.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 1.0 34.0 DNC 34.0 DNC 583.0 277.0
12th Asymmetric Handicap   RS 100 8.4 378 J Holroyd   1000 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 2.0 (34.0 DNC) 1.0 5.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 586.0 280.0
13th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 351 Harry Wilson   850 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 4.0 3.0 1.0 34.0 DNC 586.0 280.0
14th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 502 Ben Schooling   850 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 7.0 1.0 2.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 588.0 282.0
15th Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 376 David Rickard   850 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 5.0 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 7.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 594.0 288.0
16th Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 250 J Kewley   1000 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 2.0 2.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 616.0 310.0
17th Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 487 Ben Schooling   850 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 2.0 3.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 617.0 311.0
18th Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 324 D Poston   850 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 2.0 3.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 617.0 311.0
19th Asymmetric Handicap   RS 800 827 Joe Griggs Aimee Kyffin 820 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 5.0 1.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 618.0 312.0
20th Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 64 Jason Rickards   850 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 3.0 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 619.0 313.0
21st Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 285 Neil Farmer   850 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 7.0 DNF 6.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 625.0 319.0
22nd Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 102 Mike Beckett   1000 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 8.0 (34.0 DNC) 8.0 DNF (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 628.0 322.0
23rd Asymmetric Handicap   29ER 1322 Huw Witworth Harry Wilson 922 1.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 647.0 341.0
24th Asymmetric Handicap   RS 100 8.4 256 Andy Hatch   1000 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 3.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 649.0 343.0
25th Asymmetric Handicap   RS 800 1188 David Cummins Chris Cummins 820 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 4.0 34.0 DNC 650.0 344.0
26th Asymmetric Handicap RS100 RS 100 10.2 154 Steve Barrett   983 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 4.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 650.0 344.0
27th Asymmetric Handicap   LASER 3000 3140 Tom Kiernan Zach Clee 1065 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 650.0 344.0
28th Asymmetric Handicap   RS VISION 522 Joe Griggs Tom Kiernan 1116 4.0 DNF (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 650.0 344.0
29th Asymmetric Handicap   505 9158 Paddy Lewis Max Mc Carrol 912 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 680.0 374.0
29th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 154     850 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 680.0 374.0
29th Asymmetric Handicap   49ER 224 S Murray N Murray 726 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 680.0 374.0
29th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 152 N Lake   850 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 680.0 374.0
29th Asymmetric Handicap   RS 100 8.4 102 Huw Whitworth Harry Wilson 1000 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 680.0 374.0

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 3 Race 8 Race 13 Race 14 Race 15 Race 17 Race 18 Race 19 Race 20 Total Nett
                12/04/15 19/04/15 17/05/15 07/06/15 07/06/15 14/06/15 21/06/15 21/06/15 28/06/15 28/06/15    
                10.30 10.48 11.31 10.35 11.55 10.20 10.20 10.20 1038 1038    
1st Catamaran Handicap   SPITFIRE 145 Alex Philpot Jess D'arcy 705 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 40.0 12.0
2nd Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 411 David Bryan Tom Bryan 689 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 1.0 1.0 52.0 24.0
3rd Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 2.0 7.0 DNC 7.0 DNC 60.0 32.0
4th Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 407 N Moore M Oliver 689 (7.0 DNC) 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 64.0 36.0
5th Catamaran Handicap   DART 18 7347 Barry Peters   821 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 64.0 36.0
6th Catamaran Handicap   TOPAZ 16CX 40 club boat   846 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 70.0 42.0

1 Youth Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Race 5 Race 6 Race 20 Total Nett
                26/04/15 19/04/15 28/06/15    
                10.43 11.54 1038    
1st 1 Youth   TOPAZ UNO 1 Hayley   1243 1.0 1.0 3.0 DNC 5.0 5.0
2nd 1 Youth Laser LASER RADIAL 176655 Will Butler   1135 3.0 DNC 3.0 DNC 1.0 7.0 7.0

Youth Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett
                   
                   

Race 1 - 2 Flying Fifteen Fleet - 12/04/15 at 10.30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright George Caspall 1013 103300 11:15:32 0:42:32 3 0:41:59 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 103300 11:16:30 0:43:30 3 0:42:57 1036.023 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 103300 11:18:12 0:45:12 3 0:44:37 1076.511 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 103300 11:18:23 0:45:23 3 0:44:48 1080.877 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Richard McQuilliam 1013 103300 11:23:03 0:50:03 3 0:49:24 1192.022 5.0

Race 2 - 2 Flying Fifteen Fleet - 12/04/15 at 11.30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright George Caspall 1013 113400 12:15:24 0:41:24 3 0:40:52 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 113400 12:16:17 0:42:17 3 0:41:44 1034.614 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 113400 12:17:40 0:43:40 3 0:43:06 1068.462 3.0

Race 3 - 2 Flying Fifteen Fleet - 19/04/15 at 10.48

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 104800 11:18:00 0:30:00 3 0:29:37 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 104800 11:20:04 0:32:04 3 0:31:39 1082.784 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 104800 11:20:12 0:32:12 3 0:31:47 1087.287 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright George Caspall 1013 104800 11:21:12 0:33:12 3 0:32:46 1121.053 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3562 John Watling Trevor Brant 1013 104800 11:21:14 0:33:14 3 0:32:48 1122.179 5.0
6 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Angus Scott Beatrice Scott 1013 104800 11:25:05 0:37:05 3 0:36:36 1252.181 6.0

Race 4 - 2 Flying Fifteen Fleet - 19/04/15 at 11.37

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113700
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 113700 12:09:12 0:32:12 3 0:31:47 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright George Caspall 1013 113700 12:09:51 0:32:51 3 0:32:26 1033.449 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 113700 12:10:00 0:33:00 3 0:32:35 1038.168 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 113700 12:11:46 0:34:46 3 0:34:19 1093.746 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3562 John Watling Trevor Brant 1013 113700 12:12:25 0:35:25 3 0:34:58 1114.195 5.0
6 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Angus Scott Beatrice Scott 1013     DNF       7.0

Race 5 - 2 Flying Fifteen Fleet - 26/04/15 at 10.43

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1013 104300 11:36:05 0:53:05 3 0:52:24 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 104300 11:38:29 0:55:29 3 0:54:46 1058.8 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 104300 11:39:36 0:56:36 3 0:55:52 1080.109 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Richard McQuilliam 1013 104300 11:44:21 1:01:21 3 1:00:34 1170.754 4.0

Race 6 - 2 Flying Fifteen Fleet - 19/04/15 at 11.54

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 115400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1013 115400 12:46:06 0:52:06 3 0:51:26 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 115400 12:47:04 0:53:04 3 0:52:23 1031.795 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 115400 12:48:32 0:54:32 3 0:53:50 1060.312 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 115400 12:50:07 0:56:07 3 0:55:24 1091.098 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Richard McQuilliam 1013 115400 12:53:06 0:59:06 3 0:58:20 1149.104 5.0

Race 7 - 2 Flying Fifteen Fleet - 17/05/15 at 10.32

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Hepworth 1013 103200 11:11:29 0:39:29 3 0:38:59 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3912 Alistair Stevenson   1013 103200 11:12:39 0:40:39 3 0:40:08 1042.932 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 103200 11:12:57 0:40:57 3 0:40:25 1050.629 3.0

Race 8 - 2 Flying Fifteen Fleet - 17/05/15 at 11.31

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Hepworth 1013 113100 12:11:12 0:40:12 3 0:39:41 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3912 Alistair Stevenson   1013 113100 12:12:44 0:41:44 3 0:41:12 1051.638 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 113100 12:14:08 0:43:08 3 0:42:35 1086.917 3.0

Race 9 - 2 Flying Fifteen Fleet - 17/05/15 at 10.45

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Hepworth 1013 104500 11:24:41 0:39:41 3 0:39:10 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 104500 11:24:57 0:39:57 3 0:39:26 1019.807 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 104500 11:25:57 0:40:57 3 0:40:25 1045.334 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright George Caspall 1013 104500 11:27:24 0:42:24 3 0:41:51 1082.349 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 104500 11:27:42 0:42:42 3 0:42:09 1090.007 5.0
6 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Angus Scott Beatrice Scott 1013 104500 11:30:06 0:45:06 3 0:44:31 1151.272 6.0

Race 10 - 2 Flying Fifteen Fleet - 17/05/15 at 11.48

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 114800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 114800 12:32:45 0:44:45 3 0:44:11 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 114800 12:32:47 0:44:47 3 0:44:13 1013.755 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 114800 12:33:28 0:45:28 3 0:44:53 1029.223 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Hepworth 1013 114800 12:34:39 0:46:39 3 0:46:03 1056.01 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright George Caspall 1013 114800 12:40:43 0:52:43 3 0:52:02 1193.34 5.0
6 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Angus Scott Beatrice Scott 1013 114800 12:43:55 0:55:55 3 0:55:12 1265.778 6.0

Race 11 - 2 Flying Fifteen Fleet - 31/05/15 at 10.25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 102500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 102500 11:31:35 1:06:35 3 1:05:44 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Hepworth 1013 102500 11:32:02 1:07:02 3 1:06:10 1019.846 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright George Caspall 1013 102500 11:32:20 1:07:20 3 1:06:28 1024.411 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 102500 11:34:21 1:09:21 3 1:08:28 1055.092 4.0

Race 12 - 2 Flying Fifteen Fleet - 31/05/15 at 11.50

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Hepworth 1013 115000 12:41:37 0:51:37 3 0:50:57 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 115000 12:43:06 0:53:06 3 0:52:25 1042.111 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3904 Mervyn Wright George Caspall 1013 115000 12:44:46 0:54:46 3 0:54:04 1074.82 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 115000 12:46:41 0:56:41 3 0:55:57 1112.436 4.0

Race 13 - 2 Flying Fifteen Fleet - 07/06/15 at 10.35

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1013 103500 11:31:04 0:56:04 3 0:55:21 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Hepworth 1013 103500 11:33:08 0:58:08 3 0:57:23 1050.34 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 103500 11:44:26 1:09:26 3 1:08:33 1254.506 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 38 Club Boat   1013 103500 11:46:24 1:11:24 3 1:10:29 1290.039 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 103500 11:46:48 1:11:48 3 1:10:53 1297.266 5.0
6 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Richard McQuilliam 1013 103500 11:49:59 1:14:59 3 1:14:01 1354.782 6.0
7 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 1803 John Christensen Jon Baggott 1013 103500 11:50:39 1:15:39 2 1:52:01 2050.241 7.0

Race 14 - 2 Flying Fifteen Fleet - 07/06/15 at 11.55

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Hepworth 1013 115500 12:52:44 0:57:44 3 0:57:00 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1013 115500 12:53:29 0:58:29 3 0:57:44 1026.16 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 115500 12:56:01 1:01:01 3 1:00:14 1070.61 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 115500 12:56:51 1:01:51 3 1:01:03 1085.232 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 38 Club Boat   1013 115500 12:44:24 0:49:24 2 1:13:09 1300.173 5.0

Race 15 - 2 Flying Fifteen Fleet - 14/06/15 at 10.20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Hepworth 1013 103600 11:26:49 0:50:49   0:50:10 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 103600 11:27:35 0:51:35   0:50:55 1028.283 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3912 Alistair Stevenson   1013 103600 11:30:24 0:54:24   0:53:42 1084.432 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 103600 11:31:49 0:55:49   0:55:06 1112.672 4.0

Race 16 - 2 Flying Fifteen Fleet - 14/06/15 at 10.20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 114800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 114800 12:44:59 0:56:59   0:56:15 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson Helen Hepworth 1013 114800 12:45:50 0:57:50   0:57:05 1028.111 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian K/Panos M 1013 114800 12:46:55 0:58:55   0:58:10 1047.369 3.0

Race 17 - 2 Flying Fifteen Fleet - 21/06/15 at 10.20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 103600 11:12:04 0:36:04 3 0:35:36 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1013 103600 11:12:39 0:36:39 3 0:36:11 1029.384 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Richard McQuilliam 1013 103600 11:22:34 0:46:34 3 0:45:58 1307.912 3.0

Race 18 - 2 Flying Fifteen Fleet - 21/06/15 at 10.20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 112900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1013 112900 12:06:33 0:37:33 3 0:37:04 1013 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3642 Roger Abbey-Taylor Richard McQuilliam 1013 112900 12:10:20 0:41:20 3 0:40:48 1115.064 2.0

Race 19 - 2 Flying Fifteen Fleet - 28/06/15 at 1038

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 20 - 2 Flying Fifteen Fleet - 28/06/15 at 1038

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 121700
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 1 - 1 Fast Handicap Fleet - 12/04/15 at 10.30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 184315 Jordan Giles   1135 103600 11:20:50 0:44:50 3 0:39:30 1135 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 8844 Andrew Wilson Tom Wilson 1112 103600 11:20:20 0:44:20 3 0:39:52 1122.342 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 103600 11:22:49 0:46:49 3 0:42:55 1185.21 3.0
4 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 103600 11:28:05 0:52:05 3 0:46:50 1318.541 4.0
5 1 Fast Handicap   FIREBALL 14991 ANDY ROBINSON TIM MORGAN 970 103600 11:26:40 0:50:40 3 0:52:14 1282.677 5.0

Race 2 - 1 Fast Handicap Fleet - 12/04/15 at 11.30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113700
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 184315 Jordan Giles   1135 113700 12:20:36 0:43:36 3 0:38:25 1135 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 113700 12:32:20 0:55:20 3 0:49:46 1440.443 2.0

Race 3 - 1 Fast Handicap Fleet - 19/04/15 at 10.48

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 105100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1135 105100 11:23:17 0:32:17 3 0:28:27 1135 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 105100 11:23:06 0:32:06 3 0:28:52 1128.554 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 105100 11:23:07 0:32:07 3 0:29:26 1129.14 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 204648 Mark Firth   1135 105100 11:24:44 0:33:44 3 0:29:43 1185.978 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 149629 Michael Airey   1091 105100 11:24:04 0:33:04 3 0:30:19 1162.54 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 198962 Huw Whitworth   1135 105100 11:25:27 0:34:27 3 0:30:21 1211.174 6.0
7 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 105100 11:25:54 0:34:54 3 0:31:23 1226.995 7.0
8 1 Fast Handicap   WAYFARER 01 Julie Morris Unknown 1112 105100 11:26:10 0:35:10 3 0:31:37 1236.371 8.0
9 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1135 105100 11:27:00 0:36:00 3 0:31:43 1265.669 9.0
10 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1091 105100 11:25:57 0:34:57 3 0:32:02 1228.753 10.0
11 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 105100 11:28:21 0:37:21 3 0:33:35 1313.131 11.0

Race 4 - 1 Fast Handicap Fleet - 19/04/15 at 11.37

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap Laser LASER 149629 Michael Airey   1091 114000 12:09:33 0:29:33 3 0:27:05 1091 1.0
2 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1091 114000 12:09:47 0:29:47 3 0:27:18 1099.615 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 114000 12:15:13 0:35:13 2 0:47:30 1950.324 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1135 114000 12:16:15 0:36:15 2 0:47:54 2007.551 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 114000 12:15:17 0:35:17 2 0:48:31 1954.016 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 198962 Huw Whitworth   1135 114000 12:16:46 0:36:46 2 0:48:35 2036.164 6.0
7 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 114000 12:16:15 0:36:15 2 0:48:54 2007.551 7.0
8 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 114000 12:18:07 0:38:07 2 0:51:25 2110.928 8.0
9 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1135 114000 12:19:13 0:39:13 2 0:51:50 2171.847 9.0
10 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 204648 Mark Firth   1135 114000 12:16:23 0:36:23 1 1:36:10 4029.87 10.0
11 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 193028 Matt Firth   1135     DNF       12.0

Race 5 - 1 Fast Handicap Fleet - 26/04/15 at 10.43

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 184315 Jordan Giles   1135 104600 11:45:38 0:59:38 3 0:52:32 1135 1.0
2 1 Fast Handicap   Devoti D-Zero 115 Stuart Jones   1040 104600 11:40:46 0:54:46 3 0:52:40 1042.373 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 104600 11:46:19 1:00:19 3 0:54:14 1148.006 3.0
4 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 104600 11:46:31 1:00:31 3 0:54:25 1151.812 4.0
5 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Mathew Hodges 1112 104600 11:47:12 1:01:12 3 0:55:02 1164.818 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 204029 Tristan Beckett   1091 104600 11:46:34 1:00:34 3 0:55:31 1152.764 6.0
7 1 Fast Handicap   CONTENDER 2512 Daniel taylor   976 104600 11:41:06 0:55:06 3 0:56:27 1048.717 7.0
8 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1091 104600 11:48:45 1:02:45 3 0:57:31 1194.319 8.0
9 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 198962 Huw Whitworth   1135     DNF       10.0

Race 6 - 1 Fast Handicap Fleet - 19/04/15 at 11.54

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115700
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 115700 12:53:04 0:56:04 3 0:50:25 1112 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Mathew Hodges 1112 115700 12:54:54 0:57:54 3 0:52:04 1148.361 2.0
3 1 Fast Handicap   Devoti D-Zero 115 Stuart Jones   1040 115700 12:51:20 0:54:20 3 0:52:15 1077.622 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 184315 Jordan Giles   1135 115700 12:57:55 1:00:55 3 0:53:40 1208.193 4.0
5 1 Fast Handicap   CONTENDER 2512 Daniel taylor   976 115700 12:49:53 0:52:53 3 0:54:11 1048.863 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 204029 Tristan Beckett   1091 115700 12:56:57 0:59:57 3 0:54:57 1189.02 6.0
7 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1091 115700 12:59:06 1:02:06 3 0:56:55 1231.662 7.0
8 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112     DNF       9.0

Race 7 - 1 Fast Handicap Fleet - 17/05/15 at 10.32

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   Devoti D-Zero 115 Stuart Jones   1040 103500 11:10:27 0:35:27 3 0:34:05 1040 1.0
2 1 Fast Handicap   CONTENDER 2512 Daniel taylor   976 103500 11:09:35 0:34:35 3 0:35:26 1014.575 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 103500 11:15:21 0:40:21 3 0:36:17 1183.752 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1091 103500 11:16:17 0:41:17 3 0:37:50 1211.133 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 103500 11:17:33 0:42:33 3 0:39:00 1248.293 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 186677 David Popper   1091 103500 11:18:03 0:43:03 3 0:39:28 1262.962 6.0
7 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1091 103500 11:18:39 0:43:39 3 0:40:01 1280.564 7.0
8 1 Fast Handicap   WAYFARER 8454 Matthew Hodges L Hodges 1112 103500 11:19:59 0:44:59 3 0:40:27 1319.68 8.0
9 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 103500 11:20:11 0:45:11 3 0:40:38 1325.548 9.0
10 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1091     DNS       11.0

Race 8 - 1 Fast Handicap Fleet - 17/05/15 at 11.31

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   Devoti D-Zero 115 Stuart Jones   1040 113400 12:14:05 0:40:05 3 0:38:33 1040 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 113400 12:17:24 0:43:24 3 0:39:02 1126.054 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1091 113400 12:17:15 0:43:15 3 0:39:39 1122.162 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 113400 12:17:19 0:43:19 3 0:39:42 1123.892 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1091 113400 12:17:24 0:43:24 3 0:39:47 1126.054 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1091 113400 12:18:03 0:44:03 3 0:40:23 1142.919 6.0
7 1 Fast Handicap Laser LASER 175486 D Soderberg   1091 113400 12:18:13 0:44:13 3 0:40:32 1147.243 7.0
8 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 113400 12:19:53 0:45:53 3 0:41:16 1190.486 8.0
9 1 Fast Handicap   WAYFARER 8454 Matthew Hodges L Hodges 1112 113400 12:25:12 0:51:12 3 0:46:03 1328.432 9.0
10 1 Fast Handicap   CONTENDER 2512 Daniel taylor   976 113400 .121448 83.20.34.00 3 85.22.03.22 3133076.75 10.0

Race 9 - 1 Fast Handicap Fleet - 17/05/15 at 10.45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1135 104800 11:06:59 0:18:59 3 0:16:44 1135 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 104800 11:29:50 0:41:50 3 0:37:37 2501.185 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 104800 11:33:40 0:45:40 3 0:41:51 2730.378 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 186677 David Popper   1091 104800 11:35:40 0:47:40 3 0:43:41 2849.956 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 175486 D Soderberg   1091 104800 11:36:15 0:48:15 3 0:44:14 2884.833 5.0
6 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Mathew Hodges 1112 104800 11:37:43 0:49:43 3 0:44:43 2972.524 6.0
7 1 Fast Handicap   OK 2028 Finn Ghery   1100 104800 11:37:22 0:49:22 3 0:44:53 2951.598 7.0

Race 10 - 1 Fast Handicap Fleet - 17/05/15 at 11.48

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1135 115100 12:40:58 0:49:58 3 0:44:01 1135 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 115100 12:40:29 0:49:29 3 0:44:30 1124.021 2.0
3 1 Fast Handicap   OK 2028 Finn Ghery   1100 115100 12:43:39 0:52:39 3 0:47:52 1195.952 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 175486 D Soderberg   1091 115100 12:43:26 0:52:26 3 0:48:04 1191.031 4.0
5 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Mathew Hodges 1112 115100 12:47:56 0:56:56 3 0:51:12 1293.249 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 186677 David Popper   1091     DNF       7.0

Race 11 - 1 Fast Handicap Fleet - 31/05/15 at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 102800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   976 102800 11:28:15 1:00:15 3 1:01:44 976 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 102800 11:39:22 1:11:22 3 1:04:11 1156.081 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 186677 David Popper   1091 102800 11:43:06 1:15:06 3 1:08:50 1216.558 3.0
4 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 102800 11:43:23 1:15:23 2 1:41:41 1831.721 4.0
5 1 Fast Handicap   OK 2028 Finn Ghery   1100 102800 11:43:45 1:15:45 2 1:43:18 1840.631 5.0
6 1 Fast Handicap   FIREBALL 14991 ANDY ROBINSON TIM MORGAN 970     DNF       7.0

Race 12 - 1 Fast Handicap Fleet - 31/05/15 at 11.50

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   976 115300 12:39:26 0:46:26 3 0:47:35 976 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 115300 12:51:54 0:58:54 3 0:52:58 1238.042 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 115300 12:53:11 1:00:11 3 0:54:07 1265.017 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 186677 David Popper   1091 115300 12:52:50 0:59:50 3 0:54:51 1257.66 4.0
5 1 Fast Handicap   OK 2028 Finn Ghery   1100 115300 12:53:46 1:00:46 3 0:55:15 1277.278 5.0

Race 13 - 1 Fast Handicap Fleet - 07/06/15 at 10.35

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1135 103800 11:49:14 1:11:14 3 1:02:46 1135 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 103800 11:48:18 1:10:18 3 1:03:13 1120.129 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 103800 11:48:47 1:10:47 3 1:03:39 1127.83 3.0
4 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Mathew Hodges 1112 103800 11:49:15 1:11:15 3 1:04:04 1135.266 4.0
5 1 Fast Handicap   OK 2028 Finn Ghery   1100 103800 11:48:46 1:10:46 3 1:04:20 1127.564 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 144384 Steve Randell   1091 103800 11:48:26 1:10:26 3 1:04:34 1122.253 6.0
7 1 Fast Handicap   LASER 121976     1091 103800 11:49:50 1:11:50 3 1:05:51 1144.56 7.0
8 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1091 103800 11:50:15 1:12:15 3 1:06:13 1151.199 8.0
9 1 Fast Handicap Laser LASER 186677 David Popper   1091 103800 11:50:19 1:12:19 3 1:06:17 1152.261 9.0
10 1 Fast Handicap   FIREBALL 14991 ANDY ROBINSON TIM MORGAN 970 103800 11:46:30 1:08:30 3 1:10:37 1091.448 10.0
11 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   976 103800 11:47:30 1:09:30 3 1:11:13 1107.382 11.0

Race 14 - 1 Fast Handicap Fleet - 07/06/15 at 11.55

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1135 115800 12:41:45 0:43:45 2 0:57:49 1135 1.0
2 1 Fast Handicap   FIREBALL 14991 ANDY ROBINSON TIM MORGAN 970 115800 12:55:56 0:57:56 3 0:59:44 1001.971 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 115800 12:43:13 0:45:13 2 1:01:00 1173.05 3.0
4 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 115800 12:44:09 0:46:09 2 1:02:15 1197.263 4.0
5 1 Fast Handicap   OK 2028 Finn Ghery   1100 115800 12:44:55 0:46:55 2 1:03:59 1217.152 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 144384 Steve Randell   1091 115800 12:44:42 0:46:42 2 1:04:12 1211.531 6.0
7 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Mathew Hodges 1112 115800 12:46:00 0:48:00 2 1:04:45 1245.257 7.0
8 1 Fast Handicap   LASER 121976     1091 115800 12:46:35 0:48:35 2 1:06:48 1260.39 8.0
9 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1091 115800 12:46:45 0:48:45 2 1:07:02 1264.714 9.0
10 1 Fast Handicap Laser LASER 186677 David Popper   1091 115800 12:47:50 0:49:50 2 1:08:31 1292.819 10.0

Race 15 - 1 Fast Handicap Fleet - 14/06/15 at 10.20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   RS 300 384 N Charles   985 103900 11:27:29 0:48:29   0:49:13 985 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 103900 11:34:07 0:55:07   0:49:34 1119.765 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 181942 Stefano   1091 103900 11:33:59 0:54:59   0:50:24 1117.056 3.0
4 1 Fast Handicap   420 55015 Must Sign on Must Sign On 1105 103900 11:36:09 0:57:09   0:51:43 1161.074 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1091 103900 11:35:26 0:56:26   0:51:44 1146.514 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1135 103900 11:37:48 0:58:48   0:51:48 1194.596 6.0
7 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 184315 Jordan Giles   1135 103900 11:39:00 1:00:00   0:52:52 1218.976 7.0
8 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 204648 Mark Firth   1135 103900 11:39:31 1:00:31   0:53:19 1229.472 8.0
9 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1135 103900 11:39:35 1:00:35   0:53:23 1230.827 9.0
10 1 Fast Handicap   OK 2028 Finn Ghery   1100 103900 11:37:44 0:58:44   0:53:24 1193.242 10.0
11 1 Fast Handicap   FIREBALL 13859 Derek Beck Helen Beecham 970 103900 11:31:51 0:52:51   0:54:29 1073.714 11.0
12 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 193028 Matt Firth   1135 103900 11:45:54 1:06:54   0:58:57 1359.158 12.0
13 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1091 103900 11:48:43 1:09:43   1:03:54 1416.382 13.0

Race 16 - 1 Fast Handicap Fleet - 14/06/15 at 10.20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1135 115100 12:47:28 0:56:28   0:49:45 1135 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 115100 12:47:02 0:56:02   0:50:23 1126.29 2.0
3 1 Fast Handicap   420 55015 Must Sign on Must Sign On 1105 115100 12:46:50 0:55:50   0:50:32 1122.27 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1091 115100 12:47:00 0:56:00   0:51:20 1125.62 4.0
5 1 Fast Handicap   RS 300 384 N Charles   985 115100 12:45:15 0:54:15   0:55:05 1090.444 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1091 115100 12:53:39 1:02:39   0:57:25 1259.287 6.0

Race 17 - 1 Fast Handicap Fleet - 21/06/15 at 10.20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1135 103900 11:18:40 0:39:40 3 0:34:57 1135 1.0
2 1 Fast Handicap Laser LASER 186677 David Popper   1091 103900 11:18:40 0:39:40 3 0:36:21 1135 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 216849     1091 103900 11:18:42 0:39:42 3 0:36:23 1135.954 3.0

Race 18 - 1 Fast Handicap Fleet - 21/06/15 at 10.20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1135 113200 12:11:38 0:39:38 3 0:34:55 1135 1.0
2 1 Fast Handicap Laser LASER 186677 David Popper   1091 113200 12:12:34 0:40:34 3 0:37:11 1161.728 2.0
3 1 Fast Handicap   420 53232     1105 113200 12:15:38 0:43:38 2 0:59:14 1874.325 3.0

Race 19 - 1 Fast Handicap Fleet - 28/06/15 at 1038

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1404500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   420 53967 Must Sign On Must sign on 1105 104500 11:44:49 0:59:49 4 0:54:08 1105 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 1134     1112 104800 11:44:47 0:56:47 3 1:08:05 1398.62 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 8844 Andrew Wilson Tom Wilson 1112 104500 11:44:39 0:59:39 3 1:11:31 1469.228 3.0
4 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 104500 11:44:58 0:59:58 3 1:11:54 1477.028 4.0
5 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 104500 11:45:10 1:00:10 3 1:12:09 1481.954 5.0
6 1 Fast Handicap   420 55015 Must Sign on Must Sign On 1105 104500 11:47:11 1:02:11 3 1:15:02 1531.626 6.0
7 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1091 104500 11:47:50 1:02:50 3 1:16:47 1547.636 7.0
8 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1091 122000 134539 1:25:39 3 1:44:40 2109.629 8.0

Race 20 - 1 Fast Handicap Fleet - 28/06/15 at 1038

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 122000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Fast Handicap   WAYFARER 8844 Andrew Wilson Tom Wilson 1112 122000 13:25:47 1:05:47 3 0:59:09 1112 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 122000 13:27:22 1:07:22 3 1:00:35 1138.765 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 122000 13:29:35 1:09:35 3 1:02:34 1176.235 3.0
4 1 Fast Handicap   420 53967 Must Sign On Must sign on 1105 122000 13:29:39 1:09:39 3 1:03:02 1177.362 4.0
5 1 Fast Handicap   420 55015 Must Sign on Must Sign On 1105 122000 13:32:18 1:12:18 3 1:05:26 1222.158 5.0
6 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Mathew Hodges 1112 122000 13:35:02 1:15:02 3 1:07:29 1268.362 6.0

Race 1 - Asymmetric Handicap Fleet - 12/04/15 at 10.30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   29ER 1322 Huw Witworth Harry Wilson 922 103900 11:16:50 0:37:50 4 0:41:02 922 1.0
2 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 103900 11:21:09 0:42:09 4 0:49:35 1027.197 2.0
3 Asymmetric Handicap   RS VISION 522 Joe Griggs Tom Kiernan 1116     DNF       4.0

Race 2 - Asymmetric Handicap Fleet - 12/04/15 at 11.30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 114000 12:18:50 0:38:50 4 0:45:41 850 1.0

Race 3 - Asymmetric Handicap Fleet - 19/04/15 at 10.48

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1000 105400 11:19:32 0:25:32 4 0:25:32 1000 1.0
2 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 324 D Poston   850 105400 11:17:02 0:23:02 4 0:27:06 902.089 2.0
3 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 232 Paul Whitworth   1000 105400 11:21:55 0:27:55 4 0:27:55 1093.342 3.0
4 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 142 Mike Oddy   1000 105400 11:23:22 0:29:22 4 0:29:22 1150.131 4.0
5 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 376 David Rickard   850 105400 11:19:38 0:25:38 4 0:30:09 1003.916 5.0
6 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 105400 11:24:49 0:30:49 4 0:37:35 1206.919 6.0

Race 4 - Asymmetric Handicap Fleet - 19/04/15 at 11.37

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 114300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 142 Mike Oddy   1000 114300 12:09:05 0:26:05 4 0:26:05 1000 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1000 114300 12:09:06 0:26:06 3 0:34:48 1334.185 2.0
3 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 324 D Poston   850 114300 12:12:44 0:29:44 4 0:34:59 1139.936 3.0
4 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 376 David Rickard   850 114300 12:13:20 0:30:20 4 0:35:41 1162.939 4.0
5 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 114300 12:13:33 0:30:33 4 0:37:15 1171.246 5.0
6 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 114300 12:13:51 0:30:51 3 0:48:24 1576.997 6.0
7 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 232 Paul Whitworth   1000     DNF       8.0

Race 5 - Asymmetric Handicap Fleet - 26/04/15 at 10.43

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1000 104900 11:37:25 0:48:25 3 0:48:25 1000 1.0
2 Asymmetric Handicap   RS 100 8.4 378 J Holroyd   1000 104900 11:37:33 0:48:33 3 0:48:33 1002.754 2.0
3 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 232 Paul Whitworth   1000 104900 11:42:26 0:53:26 3 0:53:26 1103.614 3.0
4 Asymmetric Handicap   LASER 3000 3140 Tom Kiernan Zach Clee 1065 104900 11:56:41 1:07:41 3 1:03:33 1397.935 4.0
5 Asymmetric Handicap   RS 800 827 Joe Griggs Aimee Kyffin 820 104900 11:48:05 0:59:05 3 1:12:03 1220.31 5.0

Race 6 - Asymmetric Handicap Fleet - 19/04/15 at 11.54

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   RS 800 827 Joe Griggs Aimee Kyffin 820 120000 12:54:05 0:54:05 3 1:05:57 820 1.0

Race 7 - Asymmetric Handicap Fleet - 17/05/15 at 10.32

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   RS 100 8.4 378 J Holroyd   1000 103800 11:10:33 0:32:33 3 0:43:24 1000 1.0
2 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 487 Ben Schooling   850 103800 11:15:52 0:37:52 4 0:44:33 872.504 2.0
3 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 64 Jason Rickards   850 103800 11:16:24 0:38:24 4 0:45:11 884.793 3.0
4 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 103800 11:16:36 0:38:36 4 0:45:25 889.401 4.0
5 Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 103800 11:15:22 0:37:22 4 0:45:34 860.983 5.0
6 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 232 Paul Whitworth   1000 103800 11:15:36 0:37:36 3 0:50:08 1155.146 6.0
7 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 376 David Rickard   850 103800 11:20:58 0:42:58 4 0:50:33 990.015 7.0
8 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 102 Mike Beckett   1000 103800 11:19:31 0:41:31 3 0:55:21 1275.474 8.0
9 Asymmetric Handicap   RS VISION 1244 Will Butler Elle Stratford 1116     DNS       10.0

Race 8 - Asymmetric Handicap Fleet - 17/05/15 at 11.31

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 113700
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   RS VISION 1244 Will Butler Elle Stratford 1116 113700 12:18:11 0:41:11 4 0:36:54 1116 1.0
2 Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 113700 12:14:42 0:37:42 4 0:45:59 1021.607 2.0
3 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 487 Ben Schooling   850 113700 12:16:30 0:39:30 4 0:46:28 1070.384 3.0
4 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 64 Jason Rickards   850 113700 12:17:22 0:40:22 4 0:47:29 1093.87 4.0
5 Asymmetric Handicap   RS 100 8.4 378 J Holroyd   1000 113700 12:12:46 0:35:46 3 0:47:41 1292.29 5.0
6 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 113700 12:17:50 0:40:50 4 0:48:02 1106.516 6.0

Race 9 - Asymmetric Handicap Fleet - 17/05/15 at 10.45

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1000 105100 11:30:59 0:39:59 3 0:53:19 1000 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 142 Mike Oddy   1000 105100 11:31:08 0:40:08 3 0:53:31 1003.752 2.0
3 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 105100 11:37:07 0:46:07 4 0:54:15 865.048 3.0
4 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 373 Tom Gilbert   850 105100 11:40:19 0:49:19 4 0:58:01 925.073 4.0
5 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 105100 11:41:38 0:50:38 4 1:01:45 949.771 5.0
6 Asymmetric Handicap   RS VISION 1244 Will Butler Elle Stratford 1116 105100 11:27:59 0:36:59 2 1:06:17 1387.453 6.0
7 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 102 Mike Beckett   1000     DNF       8.0

Race 10 - Asymmetric Handicap Fleet - 17/05/15 at 11.48

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1000 115400 12:36:19 0:42:19 3 0:56:25 1000 1.0
2 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 115400 12:44:40 0:50:40 4 0:59:36 897.991 2.0
3 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 115400 12:45:45 0:51:45 4 1:03:07 917.192 3.0
4 Asymmetric Handicap   RS VISION 1244 Will Butler Elle Stratford 1116 115400 12:41:00 0:47:00 2 1:24:14 1666.01 4.0
5 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 373 Tom Gilbert   850     DNF       6.0

Race 11 - Asymmetric Handicap Fleet - 31/05/15 at 10.25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 103100 11:36:47 1:05:47 4 1:20:13 820 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1000 103100 11:36:23 1:05:23 3 1:27:11 1086.685 2.0
3 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 315 Griff Tanner   850 103100 11:37:01 1:06:01 3 1:43:33 1097.211 3.0
4 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 103100 11:36:52 1:05:52 3 1:47:06 1094.718 4.0
5 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 103100 11:40:51 1:09:51 3 1:49:34 1160.922 5.0
6 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 285 Neil Farmer   850     DNF       7.0

Race 12 - Asymmetric Handicap Fleet - 31/05/15 at 11.50

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 315 Griff Tanner   850 115600 12:44:47 0:48:47 4 0:57:24 850 1.0
2 Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 115600 12:43:08 0:47:08 4 0:57:29 821.25 2.0
3 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 115600 12:43:53 0:47:53 4 0:58:24 834.318 3.0
4 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 115600 12:47:10 0:51:10 4 1:00:12 891.527 4.0
5 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1000 115600 12:43:00 0:47:00 3 1:02:40 1091.903 5.0
6 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 285 Neil Farmer   850 115600 12:50:07 0:54:07 4 1:03:40 942.928 6.0
7 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 502 Ben Schooling   850 115600 12:51:54 0:55:54 4 1:05:46 974.001 7.0

Race 13 - Asymmetric Handicap Fleet - 07/06/15 at 10.35

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 502 Ben Schooling   850 104100 11:31:51 0:50:51 4 0:59:49 850 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1000 104100 11:26:10 0:45:10 3 1:00:13 1006.664 2.0
3 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 142 Mike Oddy   1000 104100 11:28:27 0:47:27 3 1:03:16 1057.555 3.0
4 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 104100 11:41:53 1:00:53 4 1:11:38 1017.716 4.0
5 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 373 Tom Gilbert   850 104100 11:43:42 1:02:42 4 1:13:46 1048.083 5.0
6 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 104100 11:43:43 1:02:43 4 1:16:29 1048.361 6.0
7 Asymmetric Handicap   RS VISION 1244 Will Butler Elle Stratford 1116 104100 11:28:30 0:47:30 2 1:25:08 1588.004 7.0

Race 14 - Asymmetric Handicap Fleet - 07/06/15 at 11.55

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 373 Tom Gilbert   850 120100 12:43:15 0:42:15 3 0:49:42 850 1.0
2 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 502 Ben Schooling   850 120100 12:43:41 0:42:41 3 0:50:13 858.718 2.0
3 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 456 Sergei Samus   850 120100 12:44:01 0:43:01 3 0:50:36 865.424 3.0
4 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 120100 12:47:17 0:46:17 3 0:56:27 931.144 4.0
5 Asymmetric Handicap   RS VISION 1244 Will Butler Elle Stratford 1116 120100 12:48:06 0:47:06 2 1:03:18 1421.361 5.0

Race 15 - Asymmetric Handicap Fleet - 14/06/15 at 10.20

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1000 104200 11:26:04 0:44:04   0:44:04 1000 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 250 J Kewley   1000 104200 11:30:44 0:48:44   0:48:44 1105.9 2.0
3 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 373 Tom Gilbert   850 104200 11:33:32 0:51:32   1:00:38 1169.44 3.0
4 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 10.2 154 Steve Barrett   983 104200 11:43:18 1:01:18   1:02:22 1391.074 4.0
5 Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 104200 11:37:54 0:55:54   1:08:10 1268.533 5.0
6 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 104200 11:38:46 0:56:46   1:09:14 1288.2 6.0
7 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 260 M.Cooper   850 104200 11:42:33 1:00:33   1:11:14 1374.054 7.0

Race 16 - Asymmetric Handicap Fleet - 14/06/15 at 10.20

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1000 115400 12:45:58 0:51:58   0:51:58 1000 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 250 J Kewley   1000 115400 12:47:05 0:53:05   0:53:05 1021.488 2.0
3 Asymmetric Handicap   RS 100 8.4 256 Andy Hatch   1000 115400 12:47:47 0:53:47   0:53:47 1034.958 3.0
4 Asymmetric Handicap   RS 800 1144 Daniel Goodman Debbie Robertshaw 820 115400 12:41:42 0:47:42   0:58:10 917.896 4.0
5 Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 115400 12:45:08 0:51:08   1:02:21 983.964 5.0

Race 17 - Asymmetric Handicap Fleet - 21/06/15 at 10.20

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 232 Paul Whitworth   1000 104100 11:15:41 0:34:41 3 0:46:15 1000 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1000 104100 11:16:09 0:35:09 3 0:46:52 1013.455 2.0
3 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 260 M.Cooper   850 104100 11:22:43 0:41:43 4 0:49:05 902.09 3.0
4 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 351 Harry Wilson   850 104100 11:24:03 0:43:03 4 0:50:39 930.923 4.0
5 Asymmetric Handicap   RS VISION 1244 Will Butler Elle Stratford 1116 104100 11:16:40 0:35:40 2 1:03:55 1542.528 5.0

Race 18 - Asymmetric Handicap Fleet - 21/06/15 at 10.20

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 315 Griff Tanner   850 113500 12:08:34 0:33:34 4 0:39:29 850 1.0
2 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 260 M.Cooper   850 113500 12:12:06 0:37:06 4 0:43:39 939.474 2.0
3 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 351 Harry Wilson   850 113500 12:17:47 0:42:47 4 0:50:20 1083.391 3.0
4 Asymmetric Handicap   RS VISION 1244 Will Butler Elle Stratford 1116 113500 12:06:42 0:31:42 2 0:56:49 1605.462 4.0
5 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1000 113500 12:20:36 0:45:36 3 1:00:48 1539.623 5.0

Race 19 - Asymmetric Handicap Fleet - 28/06/15 at 1038

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 351 Harry Wilson   850 104800 11:47:20 0:59:20 4 1:09:48 850 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1000 104800 11:40:29 0:52:29 3 1:09:59 1002.491 2.0
3 Asymmetric Handicap Musto MUSTO SKIFF 260 M.Cooper   850 104800 11:49:01 1:01:01 4 1:11:47 874.115 3.0
4 Asymmetric Handicap   RS 800 1188 David Cummins Chris Cummins 820 104800 11:49:00 1:01:00 4 1:14:23 873.876 4.0
5 Asymmetric Handicap   RS VISION 1244 Will Butler Elle Stratford 1116 104800 11:54:00 1:06:00 3 1:18:51 1260.674 5.0

Race 20 - Asymmetric Handicap Fleet - 28/06/15 at 1038

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 122000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Asymmetric Handicap   RS VISION 1244 Will Butler Elle Stratford 1116 122000 13:17:20 0:57:20 3 1:08:30 1116 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 M Wilson   1000 122000 13:21:05 1:01:05 3 1:21:27 1188.994 2.0
3 Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 122000 13:33:16 1:13:16 4 1:29:21 1069.608 3.0

Race 1 - Catamaran Handicap Fleet - 12/04/15 at 10.30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   DART 18 7347 Barry Peters   821 104200 11:14:14 0:32:14 3 0:39:16 821 1.0

Race 2 - Catamaran Handicap Fleet - 12/04/15 at 11.30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 3 - Catamaran Handicap Fleet - 19/04/15 at 10.48

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105700
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 407 N Moore M Oliver 689 105700 11:19:23 0:22:23 4 0:32:29 689 1.0

Race 4 - Catamaran Handicap Fleet - 19/04/15 at 11.37

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 5 - Catamaran Handicap Fleet - 26/04/15 at 10.43

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 6 - Catamaran Handicap Fleet - 19/04/15 at 11.54

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 7 - Catamaran Handicap Fleet - 17/05/15 at 10.32

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 8 - Catamaran Handicap Fleet - 17/05/15 at 11.31

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 411 David Bryan Tom Bryan 689 114000 12:24:35 0:44:35 4 1:04:42 689 1.0

Race 9 - Catamaran Handicap Fleet - 17/05/15 at 10.45

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 10 - Catamaran Handicap Fleet - 17/05/15 at 11.48

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 115700
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 11 - Catamaran Handicap Fleet - 31/05/15 at 10.25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 12 - Catamaran Handicap Fleet - 31/05/15 at 11.50

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 115900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 13 - Catamaran Handicap Fleet - 07/06/15 at 10.35

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   SPITFIRE 145 Alex Philpot Jess D'arcy 705 104400 11:43:25 0:59:25 4 1:24:17 705 1.0

Race 14 - Catamaran Handicap Fleet - 07/06/15 at 11.55

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   SPITFIRE 145 Alex Philpot Jess D'arcy 705 120400 12:41:44 0:37:44 3 0:53:31 705 1.0

Race 15 - Catamaran Handicap Fleet - 14/06/15 at 10.20

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   SPITFIRE 145 Alex Philpot Jess D'arcy 705 104500 11:36:16 0:51:16   1:12:43 705 1.0

Race 16 - Catamaran Handicap Fleet - 14/06/15 at 10.20

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1415700
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 17 - Catamaran Handicap Fleet - 21/06/15 at 10.20

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   SPITFIRE 145 Alex Philpot Jess D'arcy 705 104500 11:16:24 0:31:24 4 0:44:32 705 1.0
2 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 104500 11:14:33 0:29:33 4 0:45:03 663.463 2.0

Race 18 - Catamaran Handicap Fleet - 21/06/15 at 10.20

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 113800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   SPITFIRE 145 Alex Philpot Jess D'arcy 705 113800 12:07:40 0:29:40 4 0:42:05 705 1.0
2 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 Jon Senior Martin Locke 656 113800 12:07:04 0:29:04 4 0:44:19 690.742 2.0

Race 19 - Catamaran Handicap Fleet - 28/06/15 at 1038

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 411 David Bryan Tom Bryan 689 104800 11:44:21 0:56:21 4 1:21:47 689 1.0

Race 20 - Catamaran Handicap Fleet - 28/06/15 at 1038

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 122000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 411 David Bryan Tom Bryan 689 122000 13:32:09 1:12:09 4 1:44:43 689 1.0

Race 1 - 1 Youth Fleet - 12/04/15 at 10.30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 2 - 1 Youth Fleet - 12/04/15 at 11.30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113700
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 3 - 1 Youth Fleet - 19/04/15 at 10.48

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 105100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 4 - 1 Youth Fleet - 19/04/15 at 11.37

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 5 - 1 Youth Fleet - 26/04/15 at 10.43

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104600
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Youth   TOPAZ UNO 1 Hayley   1243 104600 11:35:00 0:49:00 2 0:39:25 1243 1.0

Race 6 - 1 Youth Fleet - 19/04/15 at 11.54

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115700
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Youth   TOPAZ UNO 1 Hayley   1243 115700 12:44:20 0:47:20 2 0:38:05 1243 1.0

Race 7 - 1 Youth Fleet - 17/05/15 at 10.32

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 8 - 1 Youth Fleet - 17/05/15 at 11.31

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113400
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 9 - 1 Youth Fleet - 17/05/15 at 10.45

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 10 - 1 Youth Fleet - 17/05/15 at 11.48

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 11 - 1 Youth Fleet - 31/05/15 at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 102800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 12 - 1 Youth Fleet - 31/05/15 at 11.50

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115300
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 13 - 1 Youth Fleet - 07/06/15 at 10.35

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 14 - 1 Youth Fleet - 07/06/15 at 11.55

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115800
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 15 - 1 Youth Fleet - 14/06/15 at 10.20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 16 - 1 Youth Fleet - 14/06/15 at 10.20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115100
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 17 - 1 Youth Fleet - 21/06/15 at 10.20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103900
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 18 - 1 Youth Fleet - 21/06/15 at 10.20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113200
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 19 - 1 Youth Fleet - 28/06/15 at 1038

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1404500
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 20 - 1 Youth Fleet - 28/06/15 at 1038

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 122000
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected BCR Points
1 1 Youth Laser LASER RADIAL 176655 Will Butler   1135 122000 13:45:39 1:25:39 3 1:15:28 1135 1.0

Race 1 - Youth Fleet - 12/04/15 at 10.30

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 2 - Youth Fleet - 12/04/15 at 11.30

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 3 - Youth Fleet - 19/04/15 at 10.48

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 4 - Youth Fleet - 19/04/15 at 11.37

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 5 - Youth Fleet - 26/04/15 at 10.43

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 6 - Youth Fleet - 19/04/15 at 11.54

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 7 - Youth Fleet - 17/05/15 at 10.32

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 8 - Youth Fleet - 17/05/15 at 11.31

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 9 - Youth Fleet - 17/05/15 at 10.45

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 10 - Youth Fleet - 17/05/15 at 11.48

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 11 - Youth Fleet - 31/05/15 at 10.25

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 12 - Youth Fleet - 31/05/15 at 11.50

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 13 - Youth Fleet - 07/06/15 at 10.35

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 14 - Youth Fleet - 07/06/15 at 11.55

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 15 - Youth Fleet - 14/06/15 at 10.20

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 16 - Youth Fleet - 14/06/15 at 10.20

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 17 - Youth Fleet - 21/06/15 at 10.20

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 18 - Youth Fleet - 21/06/15 at 10.20

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 19 - Youth Fleet - 28/06/15 at 1038

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Race 20 - Youth Fleet - 28/06/15 at 1038

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com