event burgee venue burgee

2014 Fleet Championships

Datchet Water Sailing Club

Results as of 20:58 on October 22, 2014

2 Flying Fifteen Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Bart's Bash R2 R3 R4 Total Nett
                21/09/2014 29/09/2013 29/09/2013 29/09/2013    
                11:00 10:30 10:30 10:30    
1st 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1017 2.0 (2.0) 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Mervyn Wright George Caspall 1017 3.0 (5.0) 2.0 3.0 13.0 8.0
3rd 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3559 Dominick Hume David Hume 1017 4.0 3.0 (4.0) 2.0 13.0 9.0
4th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson John Fisher 1017 1.0 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 26.0 14.0
5th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1017 7.0 4.0 3.0 (5.0) 19.0 14.0
6th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Various 1017 5.0 (6.0) 5.0 4.0 20.0 14.0
7th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3811 Emma Bunting Simon Scullion 1017 8.0 (7.0) 6.0 6.0 27.0 20.0
8th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian Klyne 1017 6.0 (8.0) 7.0 8.0 29.0 21.0
9th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Adam Sparrow 1017 9.0 (9.0) 8.0 7.0 33.0 24.0
10th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3562 David Harrop Rosemary Harrop 1017 10.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 46.0 34.0
11th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3521 John Watling Trevor Brant 1017 12.0 DNF (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 48.0 36.0

1 Fast Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Bart's Bash R2 R3 R4 Total Nett
                21/09/2014 29/09/2013 29/09/2013 29/09/2013    
                11:00 10:30 10:30 10:30    
1st 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 4.0 (9.0) 2.0 1.0 16.0 7.0
2nd 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1122 7.5 2.0 1.0 (6.5) 17.0 10.5
3rd 1 Fast Handicap Laser LASER 195134 M Statham   1088 3.0 (5.0) 4.0 4.0 16.0 11.0
4th 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 10.0 (3.0) 3.0 2.0 18.0 15.0
5th 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1088 6.0 (6.0) 6.0 3.0 21.0 15.0
6th 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1088 7.5 4.0 (12.0) 8.0 31.5 19.5
7th 1 Fast Handicap Laser LASER 204029 Tristan Beckett   1088 5.0 (10.0) 10.0 6.5 31.5 21.5
8th 1 Fast Handicap Laser LASER 175486 D Soderberg   1088 20.0 7.0 (9.0) 5.0 41.0 32.0
9th 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 15.0 (14.0) 5.0 12.0 46.0 32.0
10th 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Oliver Laurenson- Gore 1112 11.0 (17.0) 11.0 14.0 53.0 36.0
11th 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   980 1.0 1.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 72.0 37.0
12th 1 Fast Handicap Laser LASER 44384 Matt Roberts   1088 19.0 (21.0) 7.5 11.0 58.5 37.5
13th 1 Fast Handicap Laser LASER 144384 Steve Randell   1088 16.0 (18.0) 13.0 9.0 56.0 38.0
14th 1 Fast Handicap Laser LASER 149629 Michael Airey   1088 23.0 13.0 7.5 (15.0) 58.5 43.5
15th 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1088 22.0 12.0 (14.0) 10.0 58.0 44.0
16th 1 Fast Handicap   420 52480 Jenny Smallwood   1100 2.0 11.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 83.0 48.0
17th 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1088 21.0 (22.0) 15.0 13.0 71.0 49.0
18th 1 Fast Handicap Laser LASER 164428 Mark Smallwood   1088 17.5 8.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 95.5 60.5
19th 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 198962 Huw Whitworth   1122 12.0 15.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 97.0 62.0
20th 1 Fast Handicap   WAYFARER 01 Julie Morris David Fulcher 1112 29.0 (26.0) 17.0 16.0 88.0 62.0
21st 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 198296 Mathew Walmsley   1122 13.0 16.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 99.0 64.0
22nd 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 193028 Matt Firth   1122 30.0 20.0 16.0 (35.0 DNC) 101.0 66.0
23rd 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1122 17.5 19.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 106.5 71.5
24th 1 Fast Handicap   LASER II 10427 Flavio Tritto   1055 14.0 24.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 108.0 73.0
25th 1 Fast Handicap Laser LASER 184020 Nigel Herbert   1088 9.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 114.0 79.0
26th 1 Fast Handicap Laser LASER 198769 Tiago Meneze   1088 24.0 23.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 117.0 82.0
27th 1 Fast Handicap   LASER II 10100 Chris Hulatt   1055 25.0 25.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 120.0 85.0
28th 1 Fast Handicap   LASER II 5 Brunel Student 5   1055 27.0 28.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 125.0 90.0
29th 1 Fast Handicap   LASER II 4 Brunel Student   1055 32.0 27.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 129.0 94.0
30th 1 Fast Handicap   LASER II 1 Brunel Student 1   1055 31.0 29.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 130.0 95.0
31st 1 Fast Handicap   LASER II 3 Brunel Student 3   1055 26.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 131.0 96.0
32nd 1 Fast Handicap   WAYFARER 8454 Matthew Hodges Laura Hodges 1112 28.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 133.0 98.0
33rd 1 Fast Handicap Laser LASER 157557 Simon Holroyd   1088 35.0 DNF (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0
33rd 1 Fast Handicap   420 54979 Flavio Tritto   1100 35.0 DNF (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 140.0 105.0

1 Youth Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Bart's Bash R2 Total Nett
                21/09/2014 29/09/2013    
                11:00 10:30    
1st 1 Youth   RS FEVA XL 371 James Taylor Robert Dickenson 1222 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd 1 Youth   TOPPER 7 Jeremy Bennet   1322 2.0 5.0 DNC 7.0 7.0
3rd 1 Youth   TOPPER hh07 Harry Bennet   1322 3.0 5.0 DNC 8.0 8.0
4th 1 Youth   TOPPER 744 Max Pianta   1322 4.0 5.0 DNC 9.0 9.0

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Bart's Bash R2 R3 R4 Total Nett
                21/09/2014 29/09/2013 29/09/2013 29/09/2013    
                11:00 10:30 10:30 10:30    
1st Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 John Senior Chris Peacock 656 1.0 (5.0) 1.0 2.0 9.0 4.0
2nd Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 407 N Moore M Oliver 689 3.0 1.0 (3.0) 1.0 8.0 5.0
3rd Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 1060 M Smith B Smith 656 2.0 2.0 2.0 (3.0) 9.0 6.0
4th Catamaran Handicap   DART 18 7437 Barry Peters Jessica Boase 821 5.0 3.0 (4.0) 4.0 16.0 12.0
5th Catamaran Handicap   NACRA 16 3 Peter Keynes   708 4.0 (6.0) 5.0 5.0 20.0 14.0
6th Catamaran Handicap   TOPAZ 16CX 16 Wayne Richards   847 8.0 4.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 34.0 23.0
7th Catamaran Handicap   HOBIE 16 106496 Dave Tugwell Nigel Leeming 808 6.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 39.0 28.0
8th Catamaran Handicap   DART 18 saab Dougal Van Harris Katherine Van Harris 821 7.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 40.0 29.0
9th Catamaran Handicap   TOPAZ 16S rs16 Mike Robertson Louise Thomas 923 10.0 DNF (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 43.0 32.0
10th Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 118 Paul McKay San Nicholls 689 11.0 DNC (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 44.0 33.0

Asymmetric Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Bart's Bash R2 R3 R4 Total Nett
                21/09/2014 29/09/2013 29/09/2013 29/09/2013    
                11:00 10:30 10:30 10:30    
1st Asymmetric Handicap   505 8835 Charles Walters   910 2.0 (2.0) 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 1.0 1.0 2.0 (3.0) 7.0 4.0
3rd Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1000 3.0 3.0 7.0 (8.0 DNF) 21.0 13.0
4th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 260 Mark Cooper   857 9.0 (9.0) 4.0 2.0 24.0 15.0
5th Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 250 J Kewley   1000 4.0 (7.0) 6.0 6.0 23.0 16.0
6th Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 Martin Wilson   1000 7.0 (6.0) 5.0 5.0 23.0 17.0
7th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 64 Jason Rickards   857 14.0 DNF (5.0) 3.0 4.0 26.0 21.0
8th Asymmetric Handicap   RS 800 1188 David Cummins Chris Cummins 820 6.0 4.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 40.0 25.0
9th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 315 Griff Tanner   857 5.0 11.0 DNF (15.0 DNC) 15.0 DNC 46.0 31.0
10th Asymmetric Handicap   505 6163 Ian Garrard   910 10.0 8.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 48.0 33.0
11th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 285 Neil Farmer   857 8.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 53.0 38.0
12th Asymmetric Handicap   TOPPER XENON hyde Matthew Boase Alain Boase 1079 11.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 56.0 41.0
13th Asymmetric Handicap   TOPPER XENON 58 Storm Neech Jago Neech 1079 12.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 57.0 42.0
14th Asymmetric Handicap   MOTH INTERNATIONAL 3613     600 15.0 DNC (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 60.0 45.0

Bart's Bash - 2 Flying Fifteen Fleet - 21/09/2014 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1110
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson John Fisher 1017 1110 11:41:24 0:31:24 4 0:30:53 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1017 1110 11:42:24 0:32:24 4 0:31:52 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Mervyn Wright George Caspall 1017 1110 11:43:46 0:33:46 4 0:33:12 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3559 Dominick Hume David Hume 1017 1110 11:44:00 0:34:00 4 0:33:26 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Various 1017 1110 11:44:26 0:34:26 4 0:33:51 5.0
6 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian Klyne 1017 1110 11:44:34 0:34:34 4 0:33:59 6.0
7 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1017 1110 11:44:51 0:34:51 4 0:34:16 7.0
8 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3811 Emma Bunting Simon Scullion 1017 1110 11:49:33 0:39:33 4 0:38:53 8.0
9 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Adam Sparrow 1017 1110 11:50:00 0:40:00 4 0:39:20 9.0
10 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3562 David Harrop Rosemary Harrop 1017 1110 11:43:31 0:33:31 3 0:43:57 10.0
11 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3521 John Watling Trevor Brant 1017     DNF     12.0

R2 - 2 Flying Fifteen Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1205
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson John Fisher 1017 1205 12:31:17 0:26:17   0:25:51 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1017 1205 12:31:33 0:26:33   0:26:06 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3559 Dominick Hume David Hume 1017 1205 12:32:17 0:27:17   0:26:50 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1017 1205 12:32:34 0:27:34   0:27:06 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Mervyn Wright George Caspall 1017 1205 12:33:09 0:28:09   0:27:41 5.0
6 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Various 1017 1205 12:34:18 0:29:18   0:28:49 6.0
7 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3811 Emma Bunting Simon Scullion 1017 1205 12:35:03 0:30:03   0:29:33 7.0
8 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian Klyne 1017 1205 12:35:52 0:30:52   0:30:21 8.0
9 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Adam Sparrow 1017 1205 12:35:57 0:30:57   0:30:26 9.0

R3 - 2 Flying Fifteen Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1431
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1017 1431 15:01:06 0:30:06   0:29:36 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Mervyn Wright George Caspall 1017 1431 15:03:00 0:32:00   0:31:28 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1017 1431 15:03:03 0:32:03   0:31:31 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3559 Dominick Hume David Hume 1017 1431 15:03:42 0:32:42   0:32:09 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Various 1017 1431 15:04:17 0:33:17   0:32:44 5.0
6 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3811 Emma Bunting Simon Scullion 1017 1431 15:04:43 0:33:43   0:33:09 6.0
7 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian Klyne 1017 1431 15:06:09 0:35:09   0:34:34 7.0
8 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Adam Sparrow 1017 1431 15:07:53 0:36:53   0:36:16 8.0

R4 - 2 Flying Fifteen Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1512
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1017 1512 15:45:21 0:33:21   0:32:48 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3559 Dominick Hume David Hume 1017 1512 15:45:30 0:33:30   0:32:56 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Mervyn Wright George Caspall 1017 1512 15:46:24 0:34:24   0:33:49 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Various 1017 1512 15:46:25 0:34:25   0:33:50 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1017 1512 15:46:52 0:34:52   0:34:17 5.0
6 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3811 Emma Bunting Simon Scullion 1017 1512 15:48:05 0:36:05   0:35:29 6.0
7 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Adam Sparrow 1017 1512 15:49:14 0:37:14   0:36:37 7.0
8 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian Klyne 1017 1512 15:49:30 0:37:30   0:36:52 8.0

Bart's Bash - 1 Fast Handicap Fleet - 21/09/2014 at 11:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1110
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   980 1110 11:47:38 0:37:38 5 0:38:24 1.0
2 1 Fast Handicap   420 52480 Jenny Smallwood   1100 1110 11:45:35 0:35:35 4 0:40:26 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 195134 M Statham   1088 1110 11:45:15 0:35:15 4 0:40:30 3.0
4 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 1110 11:47:04 0:37:04 4 0:41:40 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 204029 Tristan Beckett   1088 1110 11:46:34 0:36:34 4 0:42:01 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1088 1110 11:46:42 0:36:42 4 0:42:10 6.0
7 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1122 1110 11:48:17 0:38:17 4 0:42:39 7.5
7 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1088 1110 11:47:07 0:37:07 4 0:42:39 7.5
9 1 Fast Handicap Laser LASER 184020 Nigel Herbert   1088 1110 11:47:23 0:37:23 4 0:42:57 9.0
10 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 1110 11:49:16 0:39:16 4 0:44:08 10.0
11 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Oliver Laurenson- Gore 1112 1110 11:49:33 0:39:33 4 0:44:27 11.0
12 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 198962 Huw Whitworth   1122 1110 11:50:41 0:40:41 4 0:45:19 12.0
13 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 198296 Mathew Walmsley   1122 1110 11:50:54 0:40:54 4 0:45:34 13.0
14 1 Fast Handicap   LASER II 10427 Flavio Tritto   1055 1110 11:48:40 0:38:40 4 0:45:49 14.0
15 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 1110 11:50:48 0:40:48 4 0:45:52 15.0
16 1 Fast Handicap Laser LASER 144384 Steve Randell   1088 1110 11:50:15 0:40:15 4 0:46:15 16.0
17 1 Fast Handicap Laser LASER 164428 Mark Smallwood   1088 1110 11:50:16 0:40:16 4 0:46:16 17.5
17 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1122 1110 11:51:32 0:41:32 4 0:46:16 17.5
19 1 Fast Handicap Laser LASER 44384 Matt Roberts   1088 1110 11:50:23 0:40:23 4 0:46:24 19.0
20 1 Fast Handicap Laser LASER 175486 D Soderberg   1088 1110 11:50:42 0:40:42 4 0:46:46 20.0
21 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1088 1110 11:50:43 0:40:43 4 0:46:47 21.0
22 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1088 1110 11:51:02 0:41:02 4 0:47:09 22.0
23 1 Fast Handicap Laser LASER 149629 Michael Airey   1088 1110 11:51:49 0:41:49 4 0:48:03 23.0
24 1 Fast Handicap Laser LASER 198769 Tiago Meneze   1088 1110 11:42:39 0:32:39 3 0:50:01 24.0
25 1 Fast Handicap   LASER II 10100 Chris Hulatt   1055 1110 11:42:00 0:32:00 3 0:50:33 25.0
26 1 Fast Handicap   LASER II 3 Brunel Student 3   1055 1110 11:42:26 0:32:26 3 0:51:14 26.0
27 1 Fast Handicap   LASER II 5 Brunel Student 5   1055 1110 11:44:10 0:34:10 3 0:53:59 27.0
28 1 Fast Handicap   WAYFARER 8454 Matthew Hodges Laura Hodges 1112 1110 11:46:21 0:36:21 3 0:54:29 28.0
29 1 Fast Handicap   WAYFARER 01 Julie Morris David Fulcher 1112 1110 11:47:50 0:37:50 3 0:56:42 29.0
30 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 193028 Matt Firth   1122 1110 11:50:24 0:40:24 3 1:00:01 30.0
31 1 Fast Handicap   LASER II 1 Brunel Student 1   1055 1110 11:49:20 0:39:20 3 1:02:08 31.0
32 1 Fast Handicap   LASER II 4 Brunel Student   1055 1110 11:53:18 0:43:18 3 1:08:24 32.0
33 1 Fast Handicap Laser LASER 157557 Simon Holroyd   1088     DNF     35.0
33 1 Fast Handicap   420 54979 Flavio Tritto   1100     DNF     35.0

R2 - 1 Fast Handicap Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1208
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   980 1208 12:33:42 0:25:42   0:26:13 1.0
2 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1122 1208 12:39:10 0:31:10   0:27:47 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 1208 12:39:04 0:31:04   0:27:56 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1088 1208 12:38:48 0:30:48   0:28:19 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 195134 M Statham   1088 1208 12:38:50 0:30:50   0:28:20 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1088 1208 12:39:05 0:31:05   0:28:34 6.0
7 1 Fast Handicap Laser LASER 175486 D Soderberg   1088 1208 12:39:08 0:31:08   0:28:37 7.0
8 1 Fast Handicap Laser LASER 164428 Mark Smallwood   1088 1208 12:39:15 0:31:15   0:28:43 8.0
9 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 1208 12:40:00 0:32:00   0:28:47 9.0
10 1 Fast Handicap Laser LASER 204029 Tristan Beckett   1088 1208 12:39:35 0:31:35   0:29:02 10.0
11 1 Fast Handicap   420 52480 Jenny Smallwood   1100 1208 12:40:05 0:32:05   0:29:10 11.0
12 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1088 1208 12:39:56 0:31:56   0:29:21 12.0
13 1 Fast Handicap Laser LASER 149629 Michael Airey   1088 1208 12:40:00 0:32:00   0:29:25 13.0
14 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 1208 12:41:11 0:33:11   0:29:50 14.0
15 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 198962 Huw Whitworth   1122 1208 12:41:38 0:33:38   0:29:59 15.0
16 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 198296 Mathew Walmsley   1122 1208 12:41:47 0:33:47   0:30:07 16.0
17 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Oliver Laurenson- Gore 1112 1208 12:41:30 0:33:30   0:30:08 17.0
18 1 Fast Handicap Laser LASER 144384 Steve Randell   1088 1208 12:40:53 0:32:53   0:30:13 18.0
19 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1122 1208 12:42:22 0:34:22   0:30:38 19.0
20 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 193028 Matt Firth   1122 1208 12:42:31 0:34:31   0:30:46 20.0
21 1 Fast Handicap Laser LASER 44384 Matt Roberts   1088 1208 12:41:43 0:33:43   0:30:59 21.0
22 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1088 1208 12:41:55 0:33:55   0:31:10 22.0
23 1 Fast Handicap Laser LASER 198769 Tiago Meneze   1088 1208 12:42:22 0:34:22   0:31:35 23.0
24 1 Fast Handicap   LASER II 10427 Flavio Tritto   1055 1208 12:41:26 0:33:26   0:31:41 24.0
25 1 Fast Handicap   LASER II 10100 Chris Hulatt   1055 1208 12:42:20 0:34:20   0:32:33 25.0
26 1 Fast Handicap   WAYFARER 01 Julie Morris David Fulcher 1112 1208 12:47:27 0:39:27   0:35:29 26.0
27 1 Fast Handicap   LASER II 4 Brunel Student   1055 1208 12:47:08 0:39:08   0:37:06 27.0
28 1 Fast Handicap   LASER II 5 Brunel Student 5   1055 1208 12:47:22 0:39:22   0:37:19 28.0
29 1 Fast Handicap   LASER II 1 Brunel Student 1   1055 1208 12:48:13 0:40:13   0:38:07 29.0

R3 - 1 Fast Handicap Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1434
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1122 1434 15:11:58 0:37:58   0:33:50 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 1434 15:11:49 0:37:49   0:34:00 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 1434 15:11:57 0:37:57   0:34:08 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 195134 M Statham   1088 1434 15:12:20 0:38:20   0:35:14 4.0
5 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 1434 15:13:34 0:39:34   0:35:35 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1088 1434 15:12:59 0:38:59   0:35:50 6.0
7 1 Fast Handicap Laser LASER 44384 Matt Roberts   1088 1434 15:13:01 0:39:01   0:35:52 7.5
7 1 Fast Handicap Laser LASER 149629 Michael Airey   1088 1434 15:13:01 0:39:01   0:35:52 7.5
9 1 Fast Handicap Laser LASER 175486 D Soderberg   1088 1434 15:13:09 0:39:09   0:35:59 9.0
10 1 Fast Handicap Laser LASER 204029 Tristan Beckett   1088 1434 15:13:30 0:39:30   0:36:18 10.0
11 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Oliver Laurenson- Gore 1112 1434 15:14:28 0:40:28   0:36:23 11.0
12 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1088 1434 15:13:54 0:39:54   0:36:40 12.0
13 1 Fast Handicap Laser LASER 144384 Steve Randell   1088 1434 15:13:58 0:39:58   0:36:44 13.0
14 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1088 1434 15:14:27 0:40:27   0:37:11 14.0
15 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1088 1434 15:15:00 0:41:00   0:37:41 15.0
16 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 193028 Matt Firth   1122 1434 15:17:51 0:43:51   0:39:05 16.0
17 1 Fast Handicap   WAYFARER 01 Julie Morris David Fulcher 1112 1434 15:24:40 0:50:40   0:45:34 17.0

R4 - 1 Fast Handicap Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1530
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Anthony Cooper Ray Mason 1112 1530 16:06:29 0:36:29   0:32:49 1.0
2 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Ryan 1112 1530 16:06:42 0:36:42   0:33:00 2.0
3 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1088 1530 16:06:18 0:36:18   0:33:22 3.0
4 1 Fast Handicap Laser LASER 195134 M Statham   1088 1530 16:06:21 0:36:21   0:33:25 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 175486 D Soderberg   1088 1530 16:06:48 0:36:48   0:33:49 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1122 1530 16:08:09 0:38:09   0:34:00 6.5
6 1 Fast Handicap Laser LASER 204029 Tristan Beckett   1088 1530 16:06:59 0:36:59   0:34:00 6.5
8 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1088 1530 16:08:02 0:38:02   0:34:57 8.0
9 1 Fast Handicap Laser LASER 144384 Steve Randell   1088 1530 16:08:27 0:38:27   0:35:20 9.0
10 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1088 1530 16:08:44 0:38:44   0:35:36 10.0
11 1 Fast Handicap Laser LASER 44384 Matt Roberts   1088 1530 16:08:58 0:38:58   0:35:49 11.0
12 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 1530 16:10:05 0:40:05   0:36:03 12.0
13 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1088 1530 16:09:34 0:39:34   0:36:22 13.0
14 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 Derek Lambert Oliver Laurenson- Gore 1112 1530 16:10:33 0:40:33   0:36:28 14.0
15 1 Fast Handicap Laser LASER 149629 Michael Airey   1088 1530 16:10:53 0:40:53   0:37:35 15.0
16 1 Fast Handicap   WAYFARER 01 Julie Morris David Fulcher 1112 1530 16:15:31 0:45:31   0:40:56 16.0

Bart's Bash - 1 Youth Fleet - 21/09/2014 at 11:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1110
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1 Youth   RS FEVA XL 371 James Taylor Robert Dickenson 1222 1110 11:45:10 0:35:10 3 0:28:47 1.0
2 1 Youth   TOPPER 7 Jeremy Bennet   1322 1110 11:57:02 0:47:02 3 0:35:35 2.0
3 1 Youth   TOPPER hh07 Harry Bennet   1322 1110 11:57:20 0:47:20 3 0:35:48 3.0
4 1 Youth   TOPPER 744 Max Pianta   1322 1110 11:41:42 0:31:42 2 0:35:58 4.0

R2 - 1 Youth Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1208
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1 Youth   RS FEVA XL 371 James Taylor Robert Dickenson 1222 1208 12:48:36 0:40:36   0:33:13 1.0

R3 - 1 Youth Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1434
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R4 - 1 Youth Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1530
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

Bart's Bash - Catamaran Handicap Fleet - 21/09/2014 at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1110
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 John Senior Chris Peacock 656 1110 11:41:07 0:31:07 6 0:47:26 1.0
2 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 1060 M Smith B Smith 656 1110 11:43:10 0:33:10 6 0:50:34 2.0
3 Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 407 N Moore M Oliver 689 1110 11:46:08 0:36:08 6 0:52:27 3.0
4 Catamaran Handicap   NACRA 16 3 Peter Keynes   708 1110 11:42:20 0:32:20 5 0:54:48 4.0
5 Catamaran Handicap   DART 18 7437 Barry Peters Jessica Boase 821 1110 114347 0:33:47 4 1:01:43 5.0
6 Catamaran Handicap   HOBIE 16 106496 Dave Tugwell Nigel Leeming 808 1110 11:44:59 0:34:59 4 1:04:57 6.0
7 Catamaran Handicap   DART 18 saab Dougal Van Harris Katherine Van Harris 821 1110 11:48:55 0:38:55 4 1:11:06 7.0
8 Catamaran Handicap   TOPAZ 16CX 16 Wayne Richards   847 1110 11:45:54 0:35:54 3 1:24:46 8.0
9 Catamaran Handicap   TOPAZ 16S rs16 Mike Robertson Louise Thomas 923     DNF     10.0

R2 - Catamaran Handicap Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1214
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 407 N Moore M Oliver 689 1214 12:39:59 0:25:59 4 0:37:43 1.0
2 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 1060 M Smith B Smith 656 1214 12:39:33 0:25:33 4 0:38:57 2.0
3 Catamaran Handicap   DART 18 7437 Barry Peters Jessica Boase 821 1214 12:38:17 0:24:17 3 0:39:26 3.0
4 Catamaran Handicap   TOPAZ 16CX 16 Wayne Richards   847 1214 12:49:55 0:35:55 4 0:42:24 4.0
5 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 John Senior Chris Peacock 656 1214 12:42:55 0:28:55 4 0:44:05 5.0
6 Catamaran Handicap   NACRA 16 3 Peter Keynes   708 1214 12:46:07 0:32:07 4 0:45:22 6.0

R3 - Catamaran Handicap Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1440
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 John Senior Chris Peacock 656 1440 15:09:38 0:29:38 4 0:45:10 1.0
2 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 1060 M Smith B Smith 656 1440 15:10:53 0:30:53 4 0:47:05 2.0
3 Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 407 N Moore M Oliver 689 1440 15:12:44 0:32:44 4 0:47:31 3.0
4 Catamaran Handicap   DART 18 7437 Barry Peters Jessica Boase 821 1440 15:10:14 0:30:14 3 0:49:06 4.0
5 Catamaran Handicap   NACRA 16 3 Peter Keynes   708 1440 15:16:24 0:36:24 4 0:51:25 5.0

R4 - Catamaran Handicap Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1527
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 407 N Moore M Oliver 689 1527 15:57:00 0:30:00 4 0:43:32 1.0
2 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 John Senior Chris Peacock 656 1527 15:55:59 0:28:59 4 0:44:11 2.0
3 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 1060 M Smith B Smith 656 1527 15:57:03 0:30:03 4 0:45:48 3.0
4 Catamaran Handicap   DART 18 7437 Barry Peters Jessica Boase 821 1527 15:57:09 0:30:09 3 0:48:58 4.0
5 Catamaran Handicap   NACRA 16 3 Peter Keynes   708 1527 16:03:05 0:36:05 4 0:50:58 5.0

Bart's Bash - Asymmetric Handicap Fleet - 21/09/2014 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1110
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 1110 11:41:14 0:31:14 5 0:38:05 1.0
2 Asymmetric Handicap   505 8835 Charles Walters   910 1110 11:45:30 0:35:30 5 0:39:01 2.0
3 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1000 1110 11:42:22 0:32:22 4 0:40:28 3.0
4 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 250 J Kewley   1000 1110 11:51:05 0:41:05 5 0:41:05 4.0
5 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 315 Griff Tanner   857 1110 11:45:28 0:35:28 5 0:41:23 5.0
6 Asymmetric Handicap   RS 800 1188 David Cummins Chris Cummins 820 1110 11:46:27 0:36:27 5 0:44:27 6.0
7 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 Martin Wilson   1000 1110 11:46:05 0:36:05 4 0:45:06 7.0
8 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 285 Neil Farmer   857 1110 11:41:01 0:31:01 4 0:45:14 8.0
9 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 260 Mark Cooper   857 1110 11:41:20 0:31:20 4 0:45:42 9.0
10 Asymmetric Handicap   505 6163 Ian Garrard   910 1110 11:44:55 0:34:55 4 0:47:58 10.0
11 Asymmetric Handicap   TOPPER XENON hyde Matthew Boase Alain Boase 1079 1110 11:46:50 0:36:50 3 0:56:54 11.0
12 Asymmetric Handicap   TOPPER XENON 58 Storm Neech Jago Neech 1079 1110 11:46:54 0:36:54 2 1:25:30 12.0
13 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 64 Jason Rickards   857     DNF     14.0

R2 - Asymmetric Handicap Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1211
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 1211 12:37:25 0:26:25 4 0:32:13 1.0
2 Asymmetric Handicap   505 8835 Charles Walters   910 1211 12:40:40 0:29:40 4 0:32:36 2.0
3 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1000 1211 12:36:10 0:25:10 3 0:33:33 3.0
4 Asymmetric Handicap   RS 800 1188 David Cummins Chris Cummins 820 1211 12:39:40 0:28:40 4 0:34:58 4.0
5 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 64 Jason Rickards   857 1211 12:42:43 0:31:43 4 0:37:01 5.0
6 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 Martin Wilson   1000 1211 12:39:04 0:28:04 3 0:37:25 6.0
7 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 250 J Kewley   1000 1211 12:39:05 0:28:05 3 0:37:27 7.0
8 Asymmetric Handicap   505 6163 Ian Garrard   910 1211 12:39:46 0:28:46 3 0:42:09 8.0
9 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 260 Mark Cooper   857 1211 12:41:19 0:30:19 3 0:47:10 9.0
10 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 315 Griff Tanner   857     DNF     11.0

R3 - Asymmetric Handicap Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1437
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric Handicap   505 8835 Charles Walters   910 1437 15:15:00 0:38:00 4 0:41:45 1.0
2 Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 1437 15:13:01 0:36:01 4 0:43:55 2.0
3 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 64 Jason Rickards   857 1437 15:15:13 0:38:13 4 0:44:36 3.0
4 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 260 Mark Cooper   857 1437 15:15:19 0:38:19 4 0:44:43 4.0
5 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 Martin Wilson   1000 1437 15:11:55 0:34:55 3 0:46:33 5.0
6 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 250 J Kewley   1000 1437 15:12:14 0:35:14 3 0:46:59 6.0
7 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1000 1437 15:13:40 0:36:40 3 0:48:53 7.0

R4 - Asymmetric Handicap Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1524
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric Handicap   505 8835 Charles Walters   910 1524 15:59:20 0:35:20 4 0:38:50 1.0
2 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 260 Mark Cooper   857 1524 15:57:56 0:33:56 4 0:39:36 2.0
3 Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 1524 15:56:54 0:32:54 4 0:40:07 3.0
4 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 64 Jason Rickards   857 1524 16:00:06 0:36:06 4 0:42:07 4.0
5 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 Martin Wilson   1000 1524 15:56:04 0:32:04 3 0:42:45 5.0
6 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 250 J Kewley   1000 1524 15:57:25 0:33:25 3 0:44:33 6.0
7 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1000     DNF     8.0

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com