event burgee venue burgee

2014 Fleet Championships

Datchet Water Sailing Club

Results as of 2:57 on September 30, 2014

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 73, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Bart's Bash Total Nett
                21/09/2014    
                11:00    
1st Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 1.0 1.0 1.0
2nd 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   980 2.0 2.0 2.0
3rd 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson John Fisher 1017 3.0 3.0 3.0
4th Asymmetric Handicap   505 8835 Charles Walters   910 4.0 4.0 4.0
5th Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 John Senior Chris Peacock 656 5.0 5.0 5.0
6th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1017 6.0 6.0 6.0
7th 1 Fast Handicap   420 52480 Jenny Smallwood   1100 7.0 7.0 7.0
8th Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1000 8.0 8.0 8.0
9th 1 Fast Handicap Laser LASER 195134 M Statham   1088 9.0 9.0 9.0
10th Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 250 J Kewley   1000 10.0 10.0 10.0
11th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 315 Griff Tanner   857 11.0 11.0 11.0
12th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Mervyn Wright George Caspall 1017 12.0 12.0 12.0
13th 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Antony Cooper Ray Mason 1112 13.0 13.0 13.0
14th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3559 Dominick Hume David Hume 1017 14.0 14.0 14.0
15th 1 Fast Handicap Laser LASER 204029 Tristan Beckett   1088 15.0 15.0 15.0
16th Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 1060 M Smith B Smith 656 16.0 16.0 16.0
17th 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1088 17.0 17.0 17.0
18th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Various 1017 18.0 18.0 18.0
19th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian Klyne 1017 19.0 19.0 19.0
20th 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1088 20.0 20.0 20.0
21st 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1122 21.0 21.0 21.0
22nd 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1017 22.0 22.0 22.0
23rd 1 Fast Handicap Laser LASER 184020 Nigel Herbert   1088 23.0 23.0 23.0
24th Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 407 N Moore M Oliver 689 24.0 24.0 24.0
25th 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Harris 1112 25.0 25.0 25.0
26th Asymmetric Handicap   RS 800 1188 David Cummins Chris Cummins 820 26.0 26.0 26.0
27th 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 D Lambert ? 1112 27.0 27.0 27.0
28th Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 Martin Wilson   1000 28.0 28.0 28.0
29th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 285 Neil Farmer   857 29.0 29.0 29.0
30th 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 198962 Huw Whitworth   1122 30.0 30.0 30.0
31st 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 198296 Mathew Walmsley   1122 31.0 31.0 31.0
32nd Catamaran Handicap   NACRA 16 3 Peter Keynes   708 32.0 32.0 32.0
33rd Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 260 Mark Cooper   857 33.0 33.0 33.0
34th 1 Fast Handicap   LASER II 10427 Flavio Tritto   1055 34.0 34.0 34.0
35th 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 35.0 35.0 35.0
36th 1 Fast Handicap Laser LASER 144384 Steve Randell   1088 36.0 36.0 36.0
37th 1 Fast Handicap Laser LASER 164428 Mark Smallwood   1088 37.0 37.0 37.0
38th 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1122 38.0 38.0 38.0
39th 1 Fast Handicap Laser LASER 44384 Matt Roberts   1088 39.0 39.0 39.0
40th 1 Fast Handicap Laser LASER 175486 D Soderberg   1088 40.0 40.0 40.0
41st 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1088 41.0 41.0 41.0
42nd 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1088 42.0 42.0 42.0
43rd 1 Youth   RS FEVA XL 371 James Taylor Robert Dickenson 1222 43.5 43.5 43.5
43rd Asymmetric Handicap   505 6163 Ian Garrard   910 43.5 43.5 43.5
45th 1 Fast Handicap Laser LASER 149629 Michael Airey   1088 45.0 45.0 45.0
46th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3811 Emma Bunting Simon Scullion 1017 46.0 46.0 46.0
47th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Adam Sparrow 1017 47.0 47.0 47.0
48th 1 Fast Handicap Laser LASER 198769 Tiago Meneze   1088 48.0 48.0 48.0
49th 1 Fast Handicap   LASER II 10100 Chris Hulatt   1055 49.0 49.0 49.0
50th 1 Fast Handicap   LASER II 3 Brunel Student 3   1055 50.0 50.0 50.0
51st Catamaran Handicap   DART 18 7437 Barry Peters Jessica Boase 821 51.0 51.0 51.0
52nd 1 Fast Handicap   LASER II 5 Brunel Student 5   1055 52.0 52.0 52.0
53rd Catamaran Handicap   HOBIE 16 106496 Dave Tugwell Nigel Leeming 808 53.0 53.0 53.0
54th 1 Fast Handicap   WAYFARER 8454 Matthew Hodges Trevor Ryan 1112 54.0 54.0 54.0
55th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3562 David Harrop Rosemary Harrop 1017 55.0 55.0 55.0
56th 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Julie Morris David Fulcher 1112 56.0 56.0 56.0
57th Asymmetric Handicap   TOPPER XENON hyde Matthew Boase Alain Boase 1079 57.0 57.0 57.0
58th Catamaran Handicap   DART 18 saab Dougal Van Harris Katherine Van Harris 821 58.0 58.0 58.0
59th 1 Youth   TOPPER 7 Jeremy Bennet   1322 59.0 59.0 59.0
60th 1 Youth   TOPPER hh07 Harry Bennet   1322 60.0 60.0 60.0
61st 1 Youth   TOPPER 744 Max Pianta   1322 61.0 61.0 61.0
62nd 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 193028 Matt Firth   1122 62.0 62.0 62.0
63rd 1 Fast Handicap   LASER II 1 Brunel Student 1   1055 63.0 63.0 63.0
64th 1 Fast Handicap   LASER II 4 Brunel Student   1055 64.0 64.0 64.0
65th Catamaran Handicap   TOPAZ 16CX 16 Wayne Richards   847 65.0 65.0 65.0
66th Asymmetric Handicap   TOPPER XENON 58 Storm Neech Jago Neech 1079 66.0 66.0 66.0
67th 1 Fast Handicap Laser LASER 157557 Simon Holroyd   1088 72.0 DNF 72.0 72.0
67th Catamaran Handicap   TOPAZ 16S rs16 Mike Robertson Louise Thomas 923 72.0 DNF 72.0 72.0
67th 1 Fast Handicap   420 54979 Flavio Tritto   1100 72.0 DNF 72.0 72.0
67th Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 64 Jason Rickards   857 72.0 DNF 72.0 72.0
67th 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3521 John Watling Trevor Brant 1017 72.0 DNF 72.0 72.0
72nd Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 118 Paul McKay San Nicholls 689 74.0 DNC 74.0 74.0
72nd Asymmetric Handicap   MOTH INTERNATIONAL 3613     600 74.0 DNC 74.0 74.0

Bart's Bash - 21/09/2014 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1110
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1110
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1110
Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1110
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric Handicap   RS 800 1166 Ralph Singleton Sophie Singleton 820 1110 11:41:14 0:31:14 5 0:45:42 1.0
2 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   980 1110 11:47:38 0:37:38 5 0:46:05 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954 John Hanson John Fisher 1017 1110 11:41:24 0:31:24 4 0:46:19 3.0
4 Asymmetric Handicap   505 8835 Charles Walters   910 1110 11:45:30 0:35:30 5 0:46:49 4.0
5 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 John Senior Chris Peacock 656 1110 11:41:07 0:31:07 6 0:47:26 5.0
6 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder James Linder 1017 1110 11:42:24 0:32:24 4 0:47:47 6.0
7 1 Fast Handicap   420 52480 Jenny Smallwood   1100 1110 11:45:35 0:35:35 4 0:48:31 7.0
8 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 377 Andrew Wilson   1000 1110 11:42:22 0:32:22 4 0:48:33 8.0
9 1 Fast Handicap Laser LASER 195134 M Statham   1088 1110 11:45:15 0:35:15 4 0:48:36 9.0
10 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 250 J Kewley   1000 1110 11:51:05 0:41:05 5 0:49:18 10.0
11 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 315 Griff Tanner   857 1110 11:45:28 0:35:28 5 0:49:40 11.0
12 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Mervyn Wright George Caspall 1017 1110 11:43:46 0:33:46 4 0:49:48 12.0
13 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Antony Cooper Ray Mason 1112 1110 11:47:04 0:37:04 4 0:50:00 13.0
14 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3559 Dominick Hume David Hume 1017 1110 11:44:00 0:34:00 4 0:50:09 14.0
15 1 Fast Handicap Laser LASER 204029 Tristan Beckett   1088 1110 11:46:34 0:36:34 4 0:50:25 15.0
16 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 1060 M Smith B Smith 656 1110 11:43:10 0:33:10 6 0:50:34 16.0
17 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1088 1110 11:46:42 0:36:42 4 0:50:36 17.0
18 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Various 1017 1110 11:44:26 0:34:26 4 0:50:47 18.0
19 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3427 Michael Clapp Ian Klyne 1017 1110 11:44:34 0:34:34 4 0:50:59 19.0
20 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1088 1110 11:47:07 0:37:07 4 0:51:10 20.0
21 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1122 1110 11:48:17 0:38:17 4 0:51:11 21.0
22 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 4011 Richard Jones Howard Shawyer 1017 1110 11:44:51 0:34:51 4 0:51:24 22.0
23 1 Fast Handicap Laser LASER 184020 Nigel Herbert   1088 1110 11:47:23 0:37:23 4 0:51:32 23.0
24 Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 407 N Moore M Oliver 689 1110 11:46:08 0:36:08 6 0:52:27 24.0
25 1 Fast Handicap   WAYFARER 10984 Nick Harris Jon Harris 1112 1110 11:49:16 0:39:16 4 0:52:58 25.0
26 Asymmetric Handicap   RS 800 1188 David Cummins Chris Cummins 820 1110 11:46:27 0:36:27 5 0:53:20 26.0
27 1 Fast Handicap   WAYFARER 9592 D Lambert ? 1112 1110 11:49:33 0:39:33 4 0:53:21 27.0
28 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 221 Martin Wilson   1000 1110 11:46:05 0:36:05 4 0:54:08 28.0
29 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 285 Neil Farmer   857 1110 11:41:01 0:31:01 4 0:54:17 29.0
30 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 198962 Huw Whitworth   1122 1110 11:50:41 0:40:41 4 0:54:23 30.0
31 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 198296 Mathew Walmsley   1122 1110 11:50:54 0:40:54 4 0:54:41 31.0
32 Catamaran Handicap   NACRA 16 3 Peter Keynes   708 1110 11:42:20 0:32:20 5 0:54:48 32.0
33 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 260 Mark Cooper   857 1110 11:41:20 0:31:20 4 0:54:51 33.0
34 1 Fast Handicap   LASER II 10427 Flavio Tritto   1055 1110 11:48:40 0:38:40 4 0:54:59 34.0
35 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1112 1110 11:50:48 0:40:48 4 0:55:02 35.0
36 1 Fast Handicap Laser LASER 144384 Steve Randell   1088 1110 11:50:15 0:40:15 4 0:55:30 36.0
37 1 Fast Handicap Laser LASER 164428 Mark Smallwood   1088 1110 11:50:16 0:40:16 4 0:55:31 37.0
38 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 133603 Sue Risbridger   1122 1110 11:51:32 0:41:32 4 0:55:32 38.0
39 1 Fast Handicap Laser LASER 44384 Matt Roberts   1088 1110 11:50:23 0:40:23 4 0:55:41 39.0
40 1 Fast Handicap Laser LASER 175486 D Soderberg   1088 1110 11:50:42 0:40:42 4 0:56:07 40.0
41 1 Fast Handicap Laser LASER 183444 Simon Etter   1088 1110 11:50:43 0:40:43 4 0:56:08 41.0
42 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1088 1110 11:51:02 0:41:02 4 0:56:34 42.0
43 1 Youth   RS FEVA XL 371 James Taylor Robert Dickenson 1222 1110 11:45:10 0:35:10 3 0:57:33 43.5
43 Asymmetric Handicap   505 6163 Ian Garrard   910 1110 11:44:55 0:34:55 4 0:57:33 43.5
45 1 Fast Handicap Laser LASER 149629 Michael Airey   1088 1110 11:51:49 0:41:49 4 0:57:39 45.0
46 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3811 Emma Bunting Simon Scullion 1017 1110 11:49:33 0:39:33 4 0:58:20 46.0
47 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Adam Sparrow 1017 1110 11:50:00 0:40:00 4 0:59:00 47.0
48 1 Fast Handicap Laser LASER 198769 Tiago Meneze   1088 1110 11:42:39 0:32:39 3 1:00:01 48.0
49 1 Fast Handicap   LASER II 10100 Chris Hulatt   1055 1110 11:42:00 0:32:00 3 1:00:40 49.0
50 1 Fast Handicap   LASER II 3 Brunel Student 3   1055 1110 11:42:26 0:32:26 3 1:01:29 50.0
51 Catamaran Handicap   DART 18 7437 Barry Peters Jessica Boase 821 1110 114347 0:33:47 4 1:01:43 51.0
52 1 Fast Handicap   LASER II 5 Brunel Student 5   1055 1110 11:44:10 0:34:10 3 1:04:46 52.0
53 Catamaran Handicap   HOBIE 16 106496 Dave Tugwell Nigel Leeming 808 1110 11:44:59 0:34:59 4 1:04:57 53.0
54 1 Fast Handicap   WAYFARER 8454 Matthew Hodges Trevor Ryan 1112 1110 11:46:21 0:36:21 3 1:05:23 54.0
55 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3562 David Harrop Rosemary Harrop 1017 1110 11:43:31 0:33:31 3 1:05:55 55.0
56 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Julie Morris David Fulcher 1112 1110 11:47:50 0:37:50 3 1:08:03 56.0
57 Asymmetric Handicap   TOPPER XENON hyde Matthew Boase Alain Boase 1079 1110 11:46:50 0:36:50 3 1:08:16 57.0
58 Catamaran Handicap   DART 18 saab Dougal Van Harris Katherine Van Harris 821 1110 11:48:55 0:38:55 4 1:11:06 58.0
59 1 Youth   TOPPER 7 Jeremy Bennet   1322 1110 11:57:02 0:47:02 3 1:11:09 59.0
60 1 Youth   TOPPER hh07 Harry Bennet   1322 1110 11:57:20 0:47:20 3 1:11:37 60.0
61 1 Youth   TOPPER 744 Max Pianta   1322 1110 11:41:42 0:31:42 2 1:11:56 61.0
62 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 193028 Matt Firth   1122 1110 11:50:24 0:40:24 3 1:12:01 62.0
63 1 Fast Handicap   LASER II 1 Brunel Student 1   1055 1110 11:49:20 0:39:20 3 1:14:34 63.0
64 1 Fast Handicap   LASER II 4 Brunel Student   1055 1110 11:53:18 0:43:18 3 1:22:05 64.0
65 Catamaran Handicap   TOPAZ 16CX 16 Wayne Richards   847 1110 11:45:54 0:35:54 3 1:24:46 65.0
66 Asymmetric Handicap   TOPPER XENON 58 Storm Neech Jago Neech 1079 1110 11:46:54 0:36:54 2 1:42:36 66.0
67 1 Fast Handicap Laser LASER 157557 Simon Holroyd   1088     DNF     72.0
67 Catamaran Handicap   TOPAZ 16S rs16 Mike Robertson Louise Thomas 923     DNF     72.0
67 1 Fast Handicap   420 54979 Flavio Tritto   1100     DNF     72.0
67 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 64 Jason Rickards   857     DNF     72.0
67 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3521 John Watling Trevor Brant 1017     DNF     72.0

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com