event burgee venue burgee

2013 Fleet Championships

Datchet Water Sailing Club

Results as of 11:28 on October 4, 2013

R1 - 1 Fast Handicap Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1032
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 1 Fast Handicap   CONTENDER 2465 Stuart Jones   982 1032 11:02:05 0:30:05   0:30:38 1.0
2 1 Fast Handicap Laser LASER 186034 Paul Robinson   1087 1032 11:12:52 0:40:52   0:37:36 2.0
3 1 Fast Handicap   WAYFARER 10921 Antony Cooper Ray Mason 1101 1032 11:13:36 0:41:36   0:37:47 3.0
4 1 Fast Handicap   WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1101 1032 11:13:39 0:41:39   0:37:50 4.0
5 1 Fast Handicap Laser LASER 176866 Oliver Brown   1087 1032 11:14:12 0:42:12   0:38:49 5.0
6 1 Fast Handicap Laser LASER 136048 George Hoskins   1087 1032 11:14:27 0:42:27   0:39:03 6.0
7 1 Fast Handicap Laser LASER 384     1087 1032 11:14:58 0:42:58   0:39:32 7.0
8 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 193028 Matt Firth   1117 1032 11:17:37 0:45:37   0:40:50 8.0
9 1 Fast Handicap Laser LASER 195134 M Statham   1087 1032 11:17:17 0:45:17   0:41:40 9.0
10 1 Fast Handicap Laser LASER 159405 G Alfinito   1087 1032 11:19:09 0:47:09   0:43:23 10.0
11 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 166430 Paul Elliott   1117 1032 11:21:06 0:49:06   0:43:57 11.0
12 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 202542 Julien Shawyer   1117 1032 11:21:28 0:49:28   0:44:17 12.0
13 1 Fast Handicap Laser LASER 204648 Mark Firth   1087 1032 11:21:01 0:49:01   0:45:06 13.0
14 1 Fast Handicap Laser LASER RADIAL 222     1117 1032 11:23:45 0:51:45   0:46:20 14.0
15 1 Fast Handicap Laser LASER 180420 Nigel Herbert   1087 1032 11:27:41 0:55:41   0:51:14 15.0

R1 - 1 Youth Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R1 - 2 Flying Fifteen Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1029
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3954
3539
John Hanson Helen Hepworth 1020 1029 11:04:44 0:35:44   0:35:02 1.0
2 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3703 Stephen Hopson Nigel King 1020 1029 11:05:16 0:36:16   0:35:33 2.0
3 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3536 Mervyn Wright Sophie Singleton 1020 1029 11:05:34 0:36:34   0:35:51 3.0
4 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Various 1020 1029 11:06:35 0:37:35   0:36:51 4.0
5 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3559 Dominick Hume R Pape 1020 1029 11:09:59 0:40:59   0:40:11 5.0
6 2 Flying Fifteen   FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mike Clapp 1020 1029 11:11:08 0:42:08   0:41:18 6.0

R1 - Catamaran Handicap Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 1038
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Catamaran Handicap   NACRA INTER 20 007 John Senior Chris Peacock 666 1038 11:08:35 0:30:35 4 0:45:55 1.0

R1 - Asymmetric Handicap Fleet - 29/09/2013 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1035
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 64 Jason Rickards   860 1035 11:12:08 0:37:08 4 0:43:11 1.0
2 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 481 Doug Struth   1000 1035 11:08:02 0:33:02 3 0:44:03 2.0
3 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 10.2 154 Steve Barrett   992 1035 11:08:42 0:33:42 3 0:45:18 3.0
4 Asymmetric Handicap   49ER 224 S Murray N Murray 740 1035 11:13:57 0:38:57 4 0:52:38 4.0
5 Asymmetric Handicap RS100 RS 100 8.4 250 J Kewley   1000 1035 11:16:20 0:41:20 3 0:55:07 5.0
6 Asymmetric Handicap   MUSTO SKIFF 260     860     DNF     7.0

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com