event burgee venue burgee

Laser Open

Datchet Water Sailing Club

Results are final as of 11:17 on November 14, 2011

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 4.7 Laser 4.7 Laser 4.7 161777 Oxford SC / RAFSA Caitlin Tweedle   18.0 21.0 (22.0) 21.0 82.0 60.0
2nd 4.7 Laser 4.7 Laser 4.7 180950 Oxford SC / RAFSA Cameron Tweedle   21.0 (25.0 DNF) 19.0 20.0 85.0 60.0
1st full Laser Laser 166511 Wembley SC Steve Janering   (2.0) 1.0 2.0 1.0 6.0 4.0
2nd full Laser Laser 179736 DWSC David Rickard   1.0 (2.0) 1.0 2.0 6.0 4.0
3rd full Laser Laser 200669 Aldenham SC Graham Lund   4.0 3.0 (7.0) 3.0 17.0 10.0
4th full Laser Laser 186213 NHEB SC Krzysztof Bonicki   5.0 4.0 (12.0) 5.0 26.0 14.0
5th full Laser Laser 186042 Papercourt Daniel Francis   (8.0) 5.0 3.0 7.0 23.0 15.0
6th full Laser Laser 195181 Silverwing SC John Peck   6.0 (8.0) 4.0 6.0 24.0 16.0
7th full Laser Laser 186034 DWSC Paul Robinson   3.0 6.0 10.0 (25.0 DNF) 44.0 19.0
8th full Laser Laser 189402 Black Swan SC Chris Nash   9.0 9.0 (11.0) 4.0 33.0 22.0
9th full Laser Laser 184357 Burghfield SC Rob Beere   (11.0) 10.0 6.0 8.0 35.0 24.0
10th full Laser Laser 200309 Burghfield SC Chris Harrup   10.0 (11.0) 5.0 10.0 36.0 25.0
11th full Laser Laser 165547 DWSC Ron Clark   7.0 (25.0 DNF) 9.0 12.0 53.0 28.0
12th full Laser Laser 176866 DWSC Oliver Brown   (13.0) 13.0 8.0 9.0 43.0 30.0
13th full Laser Laser 136048 DWSC George Hoskins   12.0 7.0 13.0 (14.0) 46.0 32.0
14th full Laser Laser 144384 DWSC Steve Randall   14.0 12.0 (15.0) 11.0 52.0 37.0
15th full Laser Laser 160347 Papercourt Andrew Hillsmith   (15.0) 14.0 14.0 13.0 56.0 41.0
16th full Laser Laser 121935 Hawley Lake SC David Grant   (17.0) 16.0 17.0 17.0 67.0 50.0
17th full Laser Laser 18 DWSC Simon Etter   25.0 DNE 25.0 DNE 16.0 (19.0) 85.0 66.0
1st radial Laser Radial Laser Radial 197773 DWSC Tristan Beckett   16.0 (19.0) 18.0 16.0 69.0 50.0
2nd radial Laser Radial Laser Radial 190843 Maidenhead SC Charlie Pritchard   19.0 20.0 (23.0) 15.0 77.0 54.0
3rd radial Laser Radial Laser Radial 187615 Maidenhead SC Jack Ward   (22.0) 18.0 21.0 18.0 79.0 57.0
4th radial Laser Radial Laser Radial 147268 Maidenhead SC Sam Clark   (23.0) 17.0 20.0 22.0 82.0 59.0
5th radial Laser Radial Laser Radial 195250 DWSC Sophie Canon   (20.0) 15.0 25.0 DNE 25.0 DNE 85.0 65.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 full Laser Laser 179736 DWSC David Rickard   1 1.0
2 full Laser Laser 166511 Wembley SC Steve Janering   2 2.0
3 full Laser Laser 186034 DWSC Paul Robinson   3 3.0
4 full Laser Laser 200669 Aldenham SC Graham Lund   4 4.0
5 full Laser Laser 186213 NHEB SC Krzysztof Bonicki   5 5.0
6 full Laser Laser 195181 Silverwing SC John Peck   6 6.0
7 full Laser Laser 165547 DWSC Ron Clark   7 7.0
8 full Laser Laser 186042 Papercourt Daniel Francis   8 8.0
9 full Laser Laser 189402 Black Swan SC Chris Nash   9 9.0
10 full Laser Laser 200309 Burghfield SC Chris Harrup   10 10.0
11 full Laser Laser 184357 Burghfield SC Rob Beere   11 11.0
12 full Laser Laser 136048 DWSC George Hoskins   12 12.0
13 full Laser Laser 176866 DWSC Oliver Brown   13 13.0
14 full Laser Laser 144384 DWSC Steve Randall   14 14.0
15 full Laser Laser 160347 Papercourt Andrew Hillsmith   15 15.0
16 radial Laser Radial Laser Radial 197773 DWSC Tristan Beckett   16 16.0
17 full Laser Laser 121935 Hawley Lake SC David Grant   17 17.0
18 4.7 Laser 4.7 Laser 4.7 161777 Oxford SC / RAFSA Caitlin Tweedle   18 18.0
19 radial Laser Radial Laser Radial 190843 Maidenhead SC Charlie Pritchard   19 19.0
20 radial Laser Radial Laser Radial 195250 DWSC Sophie Canon   20 20.0
21 4.7 Laser 4.7 Laser 4.7 180950 Oxford SC / RAFSA Cameron Tweedle   21 21.0
22 radial Laser Radial Laser Radial 187615 Maidenhead SC Jack Ward   22 22.0
23 radial Laser Radial Laser Radial 147268 Maidenhead SC Sam Clark   23 23.0
24 full Laser Laser 18 DWSC Simon Etter   DNE 25.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 full Laser Laser 166511 Wembley SC Steve Janering   1 1.0
2 full Laser Laser 179736 DWSC David Rickard   2 2.0
3 full Laser Laser 200669 Aldenham SC Graham Lund   3 3.0
4 full Laser Laser 186213 NHEB SC Krzysztof Bonicki   4 4.0
5 full Laser Laser 186042 Papercourt Daniel Francis   5 5.0
6 full Laser Laser 186034 DWSC Paul Robinson   6 6.0
7 full Laser Laser 136048 DWSC George Hoskins   7 7.0
8 full Laser Laser 195181 Silverwing SC John Peck   8 8.0
9 full Laser Laser 189402 Black Swan SC Chris Nash   9 9.0
10 full Laser Laser 184357 Burghfield SC Rob Beere   10 10.0
11 full Laser Laser 200309 Burghfield SC Chris Harrup   11 11.0
12 full Laser Laser 144384 DWSC Steve Randall   12 12.0
13 full Laser Laser 176866 DWSC Oliver Brown   13 13.0
14 full Laser Laser 160347 Papercourt Andrew Hillsmith   14 14.0
15 radial Laser Radial Laser Radial 195250 DWSC Sophie Canon   15 15.0
16 full Laser Laser 121935 Hawley Lake SC David Grant   16 16.0
17 radial Laser Radial Laser Radial 147268 Maidenhead SC Sam Clark   17 17.0
18 radial Laser Radial Laser Radial 187615 Maidenhead SC Jack Ward   18 18.0
19 radial Laser Radial Laser Radial 197773 DWSC Tristan Beckett   19 19.0
20 radial Laser Radial Laser Radial 190843 Maidenhead SC Charlie Pritchard   20 20.0
21 4.7 Laser 4.7 Laser 4.7 161777 Oxford SC / RAFSA Caitlin Tweedle   21 21.0
22 4.7 Laser 4.7 Laser 4.7 180950 Oxford SC / RAFSA Cameron Tweedle   DNF 25.0
22 full Laser Laser 165547 DWSC Ron Clark   DNF 25.0
22 full Laser Laser 18 DWSC Simon Etter   DNE 25.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 full Laser Laser 179736 DWSC David Rickard   1 1.0
2 full Laser Laser 166511 Wembley SC Steve Janering   2 2.0
3 full Laser Laser 186042 Papercourt Daniel Francis   3 3.0
4 full Laser Laser 195181 Silverwing SC John Peck   4 4.0
5 full Laser Laser 200309 Burghfield SC Chris Harrup   5 5.0
6 full Laser Laser 184357 Burghfield SC Rob Beere   6 6.0
7 full Laser Laser 200669 Aldenham SC Graham Lund   7 7.0
8 full Laser Laser 176866 DWSC Oliver Brown   8 8.0
9 full Laser Laser 165547 DWSC Ron Clark   9 9.0
10 full Laser Laser 186034 DWSC Paul Robinson   10 10.0
11 full Laser Laser 189402 Black Swan SC Chris Nash   11 11.0
12 full Laser Laser 186213 NHEB SC Krzysztof Bonicki   12 12.0
13 full Laser Laser 136048 DWSC George Hoskins   13 13.0
14 full Laser Laser 160347 Papercourt Andrew Hillsmith   14 14.0
15 full Laser Laser 144384 DWSC Steve Randall   15 15.0
16 full Laser Laser 18 DWSC Simon Etter   16 16.0
17 full Laser Laser 121935 Hawley Lake SC David Grant   17 17.0
18 radial Laser Radial Laser Radial 197773 DWSC Tristan Beckett   18 18.0
19 4.7 Laser 4.7 Laser 4.7 180950 Oxford SC / RAFSA Cameron Tweedle   19 19.0
20 radial Laser Radial Laser Radial 147268 Maidenhead SC Sam Clark   20 20.0
21 radial Laser Radial Laser Radial 187615 Maidenhead SC Jack Ward   21 21.0
22 4.7 Laser 4.7 Laser 4.7 161777 Oxford SC / RAFSA Caitlin Tweedle   22 22.0
23 radial Laser Radial Laser Radial 190843 Maidenhead SC Charlie Pritchard   23 23.0
24 radial Laser Radial Laser Radial 195250 DWSC Sophie Canon   DNE 25.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating Place Points
1 full Laser Laser 166511 Wembley SC Steve Janering   1 1.0
2 full Laser Laser 179736 DWSC David Rickard   2 2.0
3 full Laser Laser 200669 Aldenham SC Graham Lund   3 3.0
4 full Laser Laser 189402 Black Swan SC Chris Nash   4 4.0
5 full Laser Laser 186213 NHEB SC Krzysztof Bonicki   5 5.0
6 full Laser Laser 195181 Silverwing SC John Peck   6 6.0
7 full Laser Laser 186042 Papercourt Daniel Francis   7 7.0
8 full Laser Laser 184357 Burghfield SC Rob Beere   8 8.0
9 full Laser Laser 176866 DWSC Oliver Brown   9 9.0
10 full Laser Laser 200309 Burghfield SC Chris Harrup   10 10.0
11 full Laser Laser 144384 DWSC Steve Randall   11 11.0
12 full Laser Laser 165547 DWSC Ron Clark   12 12.0
13 full Laser Laser 160347 Papercourt Andrew Hillsmith   13 13.0
14 full Laser Laser 136048 DWSC George Hoskins   14 14.0
15 radial Laser Radial Laser Radial 190843 Maidenhead SC Charlie Pritchard   15 15.0
16 radial Laser Radial Laser Radial 197773 DWSC Tristan Beckett   16 16.0
17 full Laser Laser 121935 Hawley Lake SC David Grant   17 17.0
18 radial Laser Radial Laser Radial 187615 Maidenhead SC Jack Ward   18 18.0
19 full Laser Laser 18 DWSC Simon Etter   19 19.0
20 4.7 Laser 4.7 Laser 4.7 180950 Oxford SC / RAFSA Cameron Tweedle   20 20.0
21 4.7 Laser 4.7 Laser 4.7 161777 Oxford SC / RAFSA Caitlin Tweedle   21 21.0
22 radial Laser Radial Laser Radial 147268 Maidenhead SC Sam Clark   22 22.0
23 full Laser Laser 186034 DWSC Paul Robinson   DNF 25.0
23 radial Laser Radial Laser Radial 195250 DWSC Sophie Canon   DNE 25.0

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com