event burgee venue burgee

Club Championships 2011

10/11 September 2011

Results as of 1900 on Sunday 11th Note: only boats who have raced on both days qualify for the championship

Asymmetric Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 2, Ratings: PY, Entries: 6, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 Notes
                  10 Sep 10 Sep 10 Sep 11 Sep 11 Sep 11 Sep  
                  1300 1300 1300 1030 1144 1144  
1st Asymmetric MUSTO SKIFF 351 Ian Martin   860 8.0 4.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0 DNF) Created from sailno wizard
2nd Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 22.0 11.0 (4.0) 4.0 3.0 2.0 2.0 (7.0 DNC)
3rd Asymmetric MUSTO SKIFF 324 D Poston   860 26.0 12.0 2.0 1.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC
4th Asymmetric LASER 4000 4694 Martin Wilson Harry Wilson 911 28.0 14.0 3.0 3.0 4.0 4.0 DNF (7.0 DNC) (7.0 DNC) Created from sailno wizard
5th Asymmetric RS 200 378 Becky Law Sophie Herbert 1057 36.0 22.0 5.0 5.0 5.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC Created from sailno wizard
DNQ Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Fenella Williams 972 42.0 28.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 2, Ratings: SCHRS, Entries: 12, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 Notes
                  10 Sep 10 Sep 10 Sep 11 Sep 11 Sep 11 Sep  
                  1300 1300 1300 1030 1144 1144  
1st Catamaran Handicap Dart 18 7347 Barry Peters Sebastian Sogan 1.181 7.0 4.0 (1.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 Created from sailno wizard
2nd Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 137 Gregory Reed Harvey 1.006 23.0 7.0 (3.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 (13.0 DNC)
3rd Catamaran Handicap Hurricane 5.9 Sport 452 Hamish Leighton Helen/Amie Leighton 0.997 37.0 15.0 5.0 3.0 4.0 (9.0 DNF) 3.0 (13.0 DNC) Created from sailno wizard
4th Catamaran Handicap Hobie Twixxie 638 Cat Bailey Alex Mosley 1.409 35.0 16.0 4.0 5.0 (6.0) 4.0 (13.0 DNC) 3.0 Created from sailno wizard
5th Catamaran Handicap Hurricane 5.9 365 Mike Coulson Viki Herbert 1.008 50.0 24.0 2.0 6.0 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC
6th Catamaran Handicap Hobie Twixxie 637 Jack Mosley Amie Leighton 1.409 54.0 28.0 7.0 7.0 5.0 9.0 DNF (13.0 DNC) (13.0 DNC) Created from sailno wizard
7th Catamaran Handicap Topaz 16s 8 Shane O'Rourke   1.354 63.0 37.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 9.0 DNF 13.0 DNC 2.0 Created from sailno wizard
8th Catamaran Handicap Hobie 16 106206 Hugh Davies Ben Davies 1.145 65.0 39.0 9.0 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC Created from sailno wizard
DNQ Catamaran Handicap Nacra Inter 20 007 Jon Senior Phil Mecrack 0.947 68.0 42.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap A Class A Wayne Richards   0.99 71.0 45.0 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC Created from sailno wizard
DNQ Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.041 73.0 47.0 8.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Hobie FX1 Double 582 Adrian Jones   1.041 74.0 48.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 9.0 DNF 13.0 DNC 13.0 DNC

Fast Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 2, Ratings: PY, Entries: 6, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 Notes
                  10 Sep 10 Sep 10 Sep 11 Sep 11 Sep 11 Sep  
                  1300 1300 1300 1030 1144 1144  
1st Fast Handicap FIREBALL 14452 Andy Robinson Tim Morgan 980 10.0 6.0 (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 2.0 2.0
2nd Fast Handicap CONTENDER 2465 Stuart Jones   993 24.0 10.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 1.0 1.0
3rd Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1101 24.5 13.5 3.5 OOD 3.5 OOD 3.5 OOD (4.0) 3.0 (7.0 DNC)
4th Fast Handicap 505 8690 W Pascall D Cox 902 31.0 17.0 1.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC
DNQ Fast Handicap WAYFARER 10727 Cooper Lambert 1101 38.0 24.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 7.0 DNC 7.0 DNC
DNQ Fast Handicap 505 7919 Seamus Anderson Pete Keynes 902 40.0 26.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 5.0 7.0 DNC 7.0 DNC

Keelboat Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 2, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 Notes
                  10 Sep 10 Sep 10 Sep 11 Sep 11 Sep 11 Sep  
                  1300 1300 1300 1030 1144 1144  
1st Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1023 6.0 4.0 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0
2nd Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1023 21.0 9.0 2.0 3.0 2.0 (6.0) (6.0) 2.0
3rd Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1023 20.0 11.0 3.0 2.0 3.0 3.0 (5.0) (4.0)
4th Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Selden 1023 34.0 16.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 2.0 2.0 3.0
5th Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 John Bashford David Fulcher 1023 37.0 19.0 4.0 4.0 4.0 7.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC)
6th Keelboat FLYING FIFTEEN 3632 Richard Stenson David Stenson 1023 41.0 23.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 4.0 5.0
7th Keelboat FLYING FIFTEEN 353 Andy Partington Harriet Brown 1023 42.0 24.0 5.0 5.0 5.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC
8th Keelboat FLYING FIFTEEN 3827 Steve Bell Simon Scullion 1023 43.0 25.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 4.0 3.0 9.0 DNC

Laser Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 2, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 Notes
                  10 Sep 10 Sep 10 Sep 11 Sep 11 Sep 11 Sep  
                  1300 1300 1300 1030 1144 1144  
1st Laser LASER 195134 Mark Statham   1082 10.0 4.0 1.0 (3.0) 1.0 (3.0) 1.0 1.0
2nd Laser LASER RADIAL 177957 Julian Shawyer   1106 13.0 7.0 2.0 1.0 2.0 (3.0) (3.0) 2.0
3rd Laser LASER 170852 Doug Struth   1082 15.0 9.0 (3.0) 2.0 (3.0) 2.0 2.0 3.0
4th Laser LASER 176866 Oliver Brown   1082 45.0 17.0 4.0 4.0 4.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC)
5th Laser LASER 136048 George Hoskins   1082 42.0 20.0 5.0 5.0 6.0 (8.0) 4.0 (14.0 DNC)
6th Laser LASER 144384 Steve Randell   1082 46.0 25.0 6.0 6.0 (7.0) 7.0 6.0 DNF (14.0 DNC)
7th Laser LASER 18 Simon Etter   1082 59.0 31.0 8.0 9.0 8.0 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC)
8th Laser LASER RADIAL 195250 Sophie Cannon   1106 62.0 34.0 7.0 8.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC
9th Laser LASER RADIAL 102526 Mark Bailey   1106 65.0 37.0 12.0 7.0 9.0 9.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) Created from sailno wizard
10th Laser LASER 80801 Aidan Bailey   1082 73.0 45.0 11.0 10.0 10.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC Created from sailno wizard
DNQ Laser LASER 179736 David Rickard   1082 71.0 43.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Laser LASER 178608 C Thompson   1082 79.0 51.0 9.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Laser LASER 192747 Richard Hall   1082 80.0 52.0 10.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC

Youth Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 2, Ratings: PY, Entries: 21, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 Notes
                  10 Sep 10 Sep 10 Sep 11 Sep 11 Sep 11 Sep  
                  1300 1300 1300 1030 1144 1144  
1st Youth LASER 4.7 78216 Mathew Walmsley   1175 33.0 7.0 3.0 (4.0) 1.0 2.0 1.0 (22.0 DNC)
2nd Youth LASER RADIAL 197773 Tristain Beckett   1106 31.0 7.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0 2.0 (22.0 DNC) Created from sailno wizard
3rd Youth TOPPER 44839 Huw Whitworth   1297 55.0 11.0 (22.0 DNC) 1.0 4.0 3.0 3.0 (22.0 DNC)
4th Youth TOPPER 46440 Matt Firth   1297 44.0 16.0 5.0 (6.0) 5.0 4.0 (22.0 DNC) 2.0
5th Youth TOPPER 46648 Chris Maddex   1297 63.0 19.0 1.0 5.0 7.0 6.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) Created from sailno wizard
6th Youth LASER RADIAL 184951 Domonic Martlew   1106 76.0 32.0 4.0 3.0 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC
7th Youth RS FEVA XL 371 Matt Robert Dickenson 1200 86.0 42.0 6.0 7.0 (22.0 DNC) 7.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC Created from sailno wizard
8th Youth Topaz 16s w.spi 16s Dan Jones James Taylor 897 88.0 44.0 7.0 9.0 6.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC Created from sailno wizard
9th Youth LASER VAGO XD 713 William Kelly Paul Elliot 1064 91.0 47.0 8.0 8.0 9.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC Created from sailno wizard
10th Youth Topper 40139 club   1297 93.0 49.0 9.0 10.0 8.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC Created from sailno wizard
11th Youth TOPAZ UNO ? Jem Walker-Browning   1212 101.0 57.0 12.0 DNS (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 Created from sailno wizard
12th Youth TOPPER 46644 Mia Walker-Browning   1297 103.0 59.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 9.0 6.0 DNF 22.0 DNC
13th Youth TOPPER 45611 James McMillan   1297 106.0 62.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 14.0 DNF 4.0 22.0 DNC Created from sailno wizard
14th Youth Topper 46647 Jem Walker-Browning   1297 107.0 63.0 (22.0 DNC) 11.0 (22.0 DNC) 8.0 22.0 DNC 22.0 DNC Created from sailno wizard
15th Youth TOPAZ UNO RACE 4987 Michael Dickinson   1207 110.0 66.0 10.0 12.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC Created from sailno wizard
DNQ Youth TOPPER 46646 Ross Graham   1297 115.0 71.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 5.0 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Youth Hobie Twixxie 253 William Martin Cameron King 976 120.0 76.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 10.0 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Youth TOPPER 40139 Francesca Mackay   1297 124.0 80.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 14.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Youth TOPAZ UNO 9 Maria Cresto Lucie Esprit 1212 124.0 80.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 14.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Youth Topper Vibe 2 James McMillan   1175 132.0 88.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Youth Topper Vibe 1 Peter Millard Luke Brakstone 1175 132.0 88.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC


R1 - Asymmetric Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 131000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric MUSTO SKIFF 351 Ian Martin   860 1.0 131000 135303 0:43:03 4 0:50:03 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Asymmetric MUSTO SKIFF 324 D Poston   860 2.0 131000 135546 0:45:46 4 0:53:13 0:02:43
3 Asymmetric LASER 4000 4694 Martin Wilson Harry Wilson 911 3.0 131000 140450 0:54:50 4 1:00:11 0:09:14 Created from sailno wizard
4 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 4.0 131000 135914 0:49:14 3 1:07:32 0:12:44
5 Asymmetric RS 200 378 Becky Law Sophie Herbert 1057 5.0 131000 140715 0:57:15 3 1:12:13 0:17:34 Created from sailno wizard

R2 - Asymmetric Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 143500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric MUSTO SKIFF 324 D Poston   860 1.0 143500 151821 0:43:21 4 0:50:24 0:00:00
2 Asymmetric MUSTO SKIFF 351 Ian Martin   860 2.0 143500 152445 0:49:45 4 0:57:51 0:06:24 Created from sailno wizard
3 Asymmetric LASER 4000 4694 Martin Wilson Harry Wilson 911 3.0 143500 153345 0:58:45 4 1:04:29 0:12:50 Created from sailno wizard
4 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 4.0 143500 152217 0:47:17 3 1:04:52 0:10:32
5 Asymmetric RS 200 378 Becky Law Sophie Herbert 1057 5.0 143500 152943 0:54:43 3 1:09:01 0:14:45 Created from sailno wizard

R3 - Asymmetric Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 154000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric MUSTO SKIFF 351 Ian Martin   860 1.0 154000 162520 0:45:20 4 0:52:43 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Asymmetric MUSTO SKIFF 324 D Poston   860 2.0 154000 163015 0:50:15 4 0:58:26 0:04:55
3 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 3.0 154000 162407 0:44:07 3 1:00:31 0:05:41
4 Asymmetric LASER 4000 4694 Martin Wilson Harry Wilson 911 4.0 154000 163752 0:57:52 4 1:03:31 0:09:51 Created from sailno wizard
5 Asymmetric RS 200 378 Becky Law Sophie Herbert 1057 5.0 154000 163740 0:57:40 3 1:12:45 0:15:53 Created from sailno wizard

R4 - Asymmetric Fleet - 11 Sep at 1030

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 1040
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric MUSTO SKIFF 351 Ian Martin   860 1.0 1040 113527 0:55:27 4 1:04:29 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 2.0 1040 113045 0:50:45 3 1:09:37 0:03:45
3 Asymmetric LASER 4000 4694 Martin Wilson Harry Wilson 911 4.0     DNF       Created from sailno wizard

R5 - Asymmetric Fleet - 11 Sep at 1144

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 1154
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric MUSTO SKIFF 351 Ian Martin   860 1.0 1154 124442 0:50:42 4 0:58:57 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 2.0 1154 124258 0:48:58 3 1:07:10 0:05:59

R6 - Asymmetric Fleet - 11 Sep at 1144

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 1154
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes
1 Asymmetric MUSTO SKIFF 351 Ian Martin   860 2.0 DNF Created from sailno wizard

R1 - Catamaran Handicap Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Catamaran, Finishes: Finish time, Time: 132400
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 7347 Barry Peters Sebastian Sogan 1.181 1.0 132400 135810 0:34:10 3 0:38:34 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 365 Mike Coulson Viki Herbert 1.008 2.0 132400 140441 0:40:41 4 0:40:22 0:01:48
3 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 137 Gregory Reed Harvey 1.006 3.0 132400 140606 0:42:06 4 0:41:51 0:03:18
4 Catamaran Handicap Hobie Twixxie 638 Cat Bailey Alex Mosley 1.409 4.0 132400 141154 0:47:54 3 0:45:20 0:07:08 Created from sailno wizard
5 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 Sport 452 Hamish Leighton Helen/Amie Leighton 0.997 5.0 132400 140920 0:45:20 4 0:45:28 0:06:53 Created from sailno wizard
6 Catamaran Handicap A Class A Wayne Richards   0.99 6.0 132400 140907 0:45:07 4 0:45:34 0:06:56 Created from sailno wizard
7 Catamaran Handicap Hobie Twixxie 637 Jack Mosley Amie Leighton 1.409 7.0 132400 142442 1:00:42 3 0:57:26 0:19:56 Created from sailno wizard
8 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.041 8.0 132400 140907 0:45:07 3 0:57:47 0:15:00
9 Catamaran Handicap Hobie 16 106206 Hugh Davies Ben Davies 1.145 9.0 132400 141737 0:53:37 3 1:02:26 0:20:29 Created from sailno wizard

R2 - Catamaran Handicap Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Catamaran, Finishes: Finish time, Time: 144000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 7347 Barry Peters Sebastian Sogan 1.181 1.0 144000 151228 0:32:28 3 0:36:39 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 137 Gregory Reed Harvey 1.006 2.0 144000 151830 0:38:30 4 0:38:16 0:01:38
3 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 Sport 452 Hamish Leighton Helen/Amie Leighton 0.997 3.0 144000 152157 0:41:57 4 0:42:05 0:05:24 Created from sailno wizard
4 Catamaran Handicap Hobie 16 106206 Hugh Davies Ben Davies 1.145 4.0 144000 152315 0:43:15 3 0:50:22 0:11:46 Created from sailno wizard
5 Catamaran Handicap Hobie Twixxie 638 Cat Bailey Alex Mosley 1.409 5.0 144000 153427 0:54:27 3 0:51:32 0:15:43 Created from sailno wizard
6 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 365 Mike Coulson Viki Herbert 1.008 6.0 144000 152022 0:40:22 3 0:53:24 0:12:39
7 Catamaran Handicap Hobie Twixxie 637 Jack Mosley Amie Leighton 1.409 7.0 144000 153944 0:59:44 3 0:56:32 0:21:00 Created from sailno wizard

R3 - Catamaran Handicap Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Catamaran, Finishes: Finish time, Time: 154500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 137 Gregory Reed Harvey 1.006 1.0 154500 162104 0:36:04 4 0:35:51 0:00:00
2 Catamaran Handicap Dart 18 7347 Barry Peters Sebastian Sogan 1.181 2.0 154500 161658 0:31:58 3 0:36:05 0:00:13 Created from sailno wizard
3 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 365 Mike Coulson Viki Herbert 1.008 3.0 154500 162326 0:38:26 4 0:38:08 0:02:18
4 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 Sport 452 Hamish Leighton Helen/Amie Leighton 0.997 4.0 154500 162609 0:41:09 4 0:41:16 0:05:24 Created from sailno wizard
5 Catamaran Handicap Hobie Twixxie 637 Jack Mosley Amie Leighton 1.409 5.0 154500 164200 0:57:00 3 0:53:56 0:19:07 Created from sailno wizard
6 Catamaran Handicap Hobie Twixxie 638 Cat Bailey Alex Mosley 1.409 6.0 154500 164330 0:58:30 3 0:55:22 0:20:37 Created from sailno wizard

R4 - Catamaran Handicap Fleet - 11 Sep at 1030

Start: Catamaran, Finishes: Finish time, Time: 1052
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 7347 Barry Peters Sebastian Sogan 1.181 1.0 1052 112958 0:37:58 3 0:42:52 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 137 Gregory Reed Harvey 1.006 2.0 1052 113700 0:45:00 4 0:44:44 0:01:53
3 Catamaran Handicap Nacra Inter 20 007 Jon Senior Phil Mecrack 0.947 3.0 1052 113538 0:43:38 4 0:46:05 0:03:02
4 Catamaran Handicap Hobie Twixxie 638 Cat Bailey Alex Mosley 1.409 4.0 1052 113648 0:44:48 2 1:03:35 0:14:36 Created from sailno wizard
5 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 Sport 452 Hamish Leighton Helen/Amie Leighton 0.997 9.0     DNF       Created from sailno wizard
5 Catamaran Handicap Hobie Twixxie 637 Jack Mosley Amie Leighton 1.409 9.0     DNF       Created from sailno wizard
5 Catamaran Handicap Topaz 16s 8 Shane O'Rourke   1.354 9.0     DNF       Created from sailno wizard
5 Catamaran Handicap Hobie FX1 Double 582 Adrian Jones   1.041 9.0     DNF      

R5 - Catamaran Handicap Fleet - 11 Sep at 1144

Start: Catamaran, Finishes: Finish time, Time: 1159
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 7347 Barry Peters Sebastian Sogan 1.181 1.0 1159 123450 0:35:50 3 0:40:27 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 137 Gregory Reed Harvey 1.006 2.0 1159 124048 0:41:48 4 0:41:33 0:01:06
3 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 Sport 452 Hamish Leighton Helen/Amie Leighton 0.997 3.0 1159 124427 0:45:27 4 0:45:35 0:05:07 Created from sailno wizard

R6 - Catamaran Handicap Fleet - 11 Sep at 1144

Start: Catamaran, Finishes: Finish time, Time: 1307
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 7347 Barry Peters Sebastian Sogan 1.181 1.0 1307 134619 0:39:19 3 0:33:17 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Catamaran Handicap Topaz 16s 8 Shane O'Rourke   1.354 2.0 1307 135354 0:46:54 3 0:34:38 0:01:49 Created from sailno wizard
3 Catamaran Handicap Hobie Twixxie 638 Cat Bailey Alex Mosley 1.409 3.0 1307 134837 0:41:37 2 0:44:18 0:10:21 Created from sailno wizard

R1 - Fast Handicap Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 131000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap 505 8690 W Pascall D Cox 902 1.0 131000 135442 0:44:42 3 0:49:33 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 14452 Andy Robinson Tim Morgan 980 2.0 131000 140557 0:55:57 3 0:57:06 0:07:23
3 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1101 3.5     OOD      

R2 - Fast Handicap Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 143500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap FIREBALL 14452 Andy Robinson Tim Morgan 980 1.0 143500 151644 0:41:44   0:42:35 0:00:00
2 Fast Handicap 505 8690 W Pascall D Cox 902 2.0 143500 152142 0:46:42   0:51:46 0:08:17
3 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1101 3.5     OOD      

R3 - Fast Handicap Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 154000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap FIREBALL 14452 Andy Robinson Tim Morgan 980 1.0 154000 162204 0:42:04   0:42:56 0:00:00
2 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1101 3.5     OOD      

R4 - Fast Handicap Fleet - 11 Sep at 1030

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 154000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465 Stuart Jones   993 1.0 1040 112212 0:42:12   0:42:30 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 14452 Andy Robinson Tim Morgan 980 2.0 1040 112729 0:47:29   0:48:27 0:05:50
3 Fast Handicap WAYFARER 10727 Cooper Lambert 1101 3.0 1040 113504 0:55:04   0:50:01 0:08:17
4 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1101 4.0 1040 113548 0:55:48   0:50:41 0:09:01
5 Fast Handicap 505 7919 Seamus Anderson Pete Keynes 902 5.0 1040 113652 0:56:52   1:03:03 0:18:32

R5 - Fast Handicap Fleet - 11 Sep at 1144

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 1154
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465 Stuart Jones   993 1.0 1154 123707 0:43:07   0:43:25 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 14452 Andy Robinson Tim Morgan 980 2.0 1154 124205 0:48:05   0:49:04 0:05:32
3 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Bob Maddox 1101 3.0 1154 124912 0:55:12   0:50:08 0:07:24

R6 - Fast Handicap Fleet - 11 Sep at 1144

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 1302
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465 Stuart Jones   993 1.0 1302 134229 0:40:29   0:40:46 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 14452 Andy Robinson Tim Morgan 980 2.0 1302 134807 0:46:07   0:47:03 0:06:10

R1 - Keelboat Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 130500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1023 1.0 130500 134827 0:43:27   0:42:28 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1023 2.0 130500 134837 0:43:37   0:42:38 0:00:10
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1023 3.0 130500 134910 0:44:10   0:43:10 0:00:43
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 John Bashford David Fulcher 1023 4.0 130500 135228 0:47:28   0:46:24 0:04:01
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 353 Andy Partington Harriet Brown 1023 5.0 130500 135703 0:52:03   0:50:53 0:08:36

R2 - Keelboat Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 143000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1023 1.0 143000 151107 0:41:07   0:40:12 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1023 2.0 143000 151214 0:42:14   0:41:17 0:01:07
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1023 3.0 143000 151220 0:42:20   0:41:23 0:01:13
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 John Bashford David Fulcher 1023 4.0 143000 151800 0:48:00   0:46:55 0:06:53
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 353 Andy Partington Harriet Brown 1023 5.0 143000 151816 0:48:16   0:47:11 0:07:09

R3 - Keelboat Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 153500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1023 1.0 153500 161613 0:41:13   0:40:17 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1023 2.0 153500 161628 0:41:28   0:40:32 0:00:15
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1023 3.0 153500 161719 0:42:19   0:41:22 0:01:06
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 John Bashford David Fulcher 1023 4.0 153500 162018 0:45:18   0:44:17 0:04:05
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 353 Andy Partington Harriet Brown 1023 5.0 153500 162207 0:47:07   0:46:03 0:05:54

R4 - Keelboat Fleet - 11 Sep at 1030

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 1035
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1023 1.0 1035 112342 0:48:42   0:47:36 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Selden 1023 2.0 1035 112411 0:49:11   0:48:05 0:00:29
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1023 3.0 1035 112426 0:49:26   0:48:19 0:00:44
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3827 Steve Bell Simon Scullion 1023 4.0 1035 112428 0:49:28   0:48:21 0:00:46
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3632 Richard Stenson David Stenson 1023 5.0 1035 112447 0:49:47   0:48:40 0:01:05
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1023 6.0 1035 112520 0:50:20   0:49:12 0:01:38
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 John Bashford David Fulcher 1023 7.0 1035 113434 0:59:34   0:58:14 0:10:52

R5 - Keelboat Fleet - 11 Sep at 1144

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 1149
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1023 1.0 1149 123425 0:45:25   0:44:24 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Selden 1023 2.0 1149 123610 0:47:10   0:46:06 0:01:45
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3827 Steve Bell Simon Scullion 1023 3.0 1149 123702 0:48:02   0:46:57 0:02:37
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3632 Richard Stenson David Stenson 1023 4.0 1149 123720 0:48:20   0:47:15 0:02:55
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1023 5.0 1149 123750 0:48:50   0:47:44 0:03:25
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1023 6.0 1149 123806 0:49:06   0:48:00 0:03:41

R6 - Keelboat Fleet - 11 Sep at 1144

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 1257
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1023 1.0 1257 134215 0:45:15   0:44:14 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1023 2.0 1257 134408 0:47:08   0:46:04 0:01:53
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Selden 1023 3.0 1257 134455 0:47:55   0:46:50 0:02:40
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1023 4.0 1257 134458 0:47:58   0:46:53 0:02:43
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3632 Richard Stenson David Stenson 1023 5.0 1257 134740 0:50:40   0:49:32 0:05:25

R1 - Laser Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 130000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 195134 Mark Statham   1082 1.0 130000 134744 0:47:44   0:44:07 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 177957 Julian Shawyer   1106 2.0 130000 134905 0:49:05   0:44:23 0:00:17
3 Laser LASER 170852 Doug Struth   1082 3.0 130000 134805 0:48:05   0:44:26 0:00:21
4 Laser LASER 176866 Oliver Brown   1082 4.0 130000 134816 0:48:16   0:44:37 0:00:32
5 Laser LASER 136048 George Hoskins   1082 5.0 130000 134916 0:49:16   0:45:32 0:01:32
6 Laser LASER 144384 Steve Randell   1082 6.0 130000 134944 0:49:44   0:45:58 0:02:00
7 Laser LASER RADIAL 195250 Sophie Cannon   1106 7.0 130000 135107 0:51:07   0:46:13 0:02:19
8 Laser LASER 18 Simon Etter   1082 8.0 130000 135550 0:55:50   0:51:36 0:08:06
9 Laser LASER 178608 C Thompson   1082 9.0 130000 135648 0:56:48   0:52:30 0:09:04
10 Laser LASER 192747 Richard Hall   1082 10.0 130000 135810 0:58:10   0:53:46 0:10:26
11 Laser LASER 80801 Aidan Bailey   1082 11.0 130000 140111 1:01:11   0:56:33 0:13:27 Created from sailno wizard
12 Laser LASER RADIAL 102526 Mark Bailey   1106 12.0 130000 140352 1:03:52   0:57:45 0:15:04 Created from sailno wizard

R2 - Laser Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 142500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 177957 Julian Shawyer   1106 1.0 142500 151140 0:46:40   0:42:12 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1082 2.0 142500 151122 0:46:22   0:42:51 0:00:43
3 Laser LASER 195134 Mark Statham   1082 3.0 142500 151133 0:46:33   0:43:01 0:00:54
4 Laser LASER 176866 Oliver Brown   1082 4.0 142500 151332 0:48:32   0:44:51 0:02:53
5 Laser LASER 136048 George Hoskins   1082 5.0 142500 151441 0:49:41   0:45:55 0:04:02
6 Laser LASER 144384 Steve Randell   1082 6.0 142500 151607 0:51:07   0:47:15 0:05:28
7 Laser LASER RADIAL 102526 Mark Bailey   1106 7.0 142500 151739 0:52:39   0:47:36 0:05:59 Created from sailno wizard
8 Laser LASER RADIAL 195250 Sophie Cannon   1106 8.0 142500 151756 0:52:56   0:47:52 0:06:16
9 Laser LASER 18 Simon Etter   1082 9.0 142500 151745 0:52:45   0:48:45 0:07:06
10 Laser LASER 80801 Aidan Bailey   1082 10.0 142500 152521 1:00:21   0:55:47 0:14:42 Created from sailno wizard

R3 - Laser Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 152700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 195134 Mark Statham   1082 1.0 152700 161306 0:46:06   0:42:36 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 177957 Julian Shawyer   1106 2.0 152700 161613 0:49:13   0:44:30 0:02:06
3 Laser LASER 170852 Doug Struth   1082 3.0 152700 161522 0:48:22   0:44:42 0:02:16
4 Laser LASER 176866 Oliver Brown   1082 4.0 152700 161613 0:49:13   0:45:29 0:03:07
5 Laser LASER RADIAL 195250 Sophie Cannon   1106 5.0 152700 161748 0:50:48   0:45:56 0:03:41
6 Laser LASER 136048 George Hoskins   1082 6.0 152700 161649 0:49:49   0:46:02 0:03:43
7 Laser LASER 144384 Steve Randell   1082 7.0 152700 161758 0:50:58   0:47:06 0:04:52
8 Laser LASER 18 Simon Etter   1082 8.0 152700 162207 0:55:07   0:50:56 0:09:01
9 Laser LASER RADIAL 102526 Mark Bailey   1106 9.0 152700 162733 1:00:33   0:54:45 0:13:26 Created from sailno wizard
10 Laser LASER 80801 Aidan Bailey   1082 10.0 152700 162633 0:59:33   0:55:02 0:13:27 Created from sailno wizard

R4 - Laser Fleet - 11 Sep at 1030

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 1030
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 David Rickard   1082 1.0 1030 112432 0:54:32   0:50:24 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1082 2.0 1030 112509 0:55:09   0:50:58 0:00:37
3 Laser LASER 195134 Mark Statham   1082 3.0 1030 112512 0:55:12   0:51:01 0:00:40
3 Laser LASER RADIAL 177957 Julian Shawyer   1106 3.0 1030 112625 0:56:25   0:51:01 0:00:40
5 Laser LASER 176866 Oliver Brown   1082 5.0 1030 112741 0:57:41   0:53:19 0:03:09
6 Laser LASER 18 Simon Etter   1082 6.0 1030 113004 1:00:04   0:55:31 0:05:32
7 Laser LASER 144384 Steve Randell   1082 7.0 1030 113059 1:00:59   0:56:22 0:06:27
8 Laser LASER 136048 George Hoskins   1082 8.0 1030 113215 1:02:15   0:57:32 0:07:43
9 Laser LASER RADIAL 102526 Mark Bailey   1106 9.0 1030 113634 1:06:34   1:00:11 0:10:49 Created from sailno wizard

R5 - Laser Fleet - 11 Sep at 1144

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 1144
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 195134 Mark Statham   1082 1.0 1144 123502 0:51:02   0:47:10 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1082 2.0 1144 123641 0:52:41   0:48:41 0:01:39
3 Laser LASER RADIAL 177957 Julian Shawyer   1106 3.0 1144 124135 0:57:35   0:52:04 0:05:25
4 Laser LASER 136048 George Hoskins   1082 4.0 1144 124214 0:58:14   0:53:49 0:07:12
5 Laser LASER 144384 Steve Randell   1082 6.0     DNF      

R6 - Laser Fleet - 11 Sep at 1144

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 1252
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 195134 Mark Statham   1082 1.0 1252 134525 0:53:25   0:49:22 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 177957 Julian Shawyer   1106 2.0 1252 134756 0:55:56   0:50:34 0:01:20
3 Laser LASER 170852 Doug Struth   1082 3.0 1252 134707 0:55:07   0:50:56 0:01:42

R1 - Youth Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 130000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 46648 Chris Maddex   1297 1.0 130000 133420 0:34:20   0:26:28 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Youth LASER RADIAL 197773 Tristain Beckett   1106 2.0 130000 133030 0:30:30   0:27:35 0:01:13 Created from sailno wizard
3 Youth LASER 4.7 78216 Mathew Walmsley   1175 3.0 130000 133230 0:32:30   0:27:40 0:01:24
4 Youth LASER RADIAL 184951 Domonic Martlew   1106 4.0 130000 133050 0:30:50   0:27:53 0:01:33
5 Youth TOPPER 46440 Matt Firth   1297 5.0 1300 133920 0:39:20   0:30:20 0:05:00
6 Youth RS FEVA XL 371 Matt Robert Dickenson 1200 6.0 130000 133705 0:37:05   0:30:54 0:05:19 Created from sailno wizard
7 Youth Topaz 16s w.spi 16s Dan Jones James Taylor 897 7.0 130000 133348 0:33:48   0:37:41 0:10:03 Created from sailno wizard
8 Youth LASER VAGO XD 713 William Kelly Paul Elliot 1064 8.0 130000 134540 0:45:40   0:42:55 0:17:30 Created from sailno wizard
9 Youth Topper 40139 club   1297 9.0 130000 135610 0:56:10   0:43:18 0:21:50 Created from sailno wizard
10 Youth TOPAZ UNO RACE 4987 Michael Dickinson   1207 10.0 130000 141101 1:11:01   0:58:50 0:39:04 Created from sailno wizard
11 Youth TOPAZ UNO ? Jem Walker-Browning   1212 12.0 1312 133350 DNS       Created from sailno wizard

R2 - Youth Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 141500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 44839 Huw Whitworth   1297 1.0 141500 144723 0:32:23   0:24:58 0:00:00
2 Youth LASER RADIAL 197773 Tristain Beckett   1106 2.0 141500 144340 0:28:40   0:25:55 0:01:03 Created from sailno wizard
3 Youth LASER RADIAL 184951 Domonic Martlew   1106 3.0 141500 144432 0:29:32   0:26:42 0:01:55
4 Youth LASER 4.7 78216 Mathew Walmsley   1175 4.0 141500 144758 0:32:58   0:28:03 0:03:38
5 Youth TOPPER 46648 Chris Maddex   1297 5.0 141500 145329 0:38:29   0:29:40 0:06:06 Created from sailno wizard
6 Youth TOPPER 46440 Matt Firth   1297 6.0 141500 145458 0:39:58   0:30:49 0:07:35
7 Youth RS FEVA XL 371 Matt Robert Dickenson 1200 7.0 141500 145328 0:38:28   0:32:03 0:08:30 Created from sailno wizard
8 Youth LASER VAGO XD 713 William Kelly Paul Elliot 1064 8.0 141500 145249 0:37:49   0:35:33 0:11:15 Created from sailno wizard
9 Youth Topaz 16s w.spi 16s Dan Jones James Taylor 897 9.0 141500 144823 0:33:23   0:37:13 0:10:59 Created from sailno wizard
10 Youth Topper 40139 club   1297 10.0 141500 150320 0:48:20   0:37:16 0:15:57 Created from sailno wizard
11 Youth Topper 46647 Jem Walker-Browning   1297 11.0 141500 150855 0:53:55   0:41:34 0:21:32 Created from sailno wizard
12 Youth TOPAZ UNO RACE 4987 Michael Dickinson   1207 12.0 141500 151948 1:04:48   0:53:41 0:34:40 Created from sailno wizard

R3 - Youth Fleet - 10 Sep at 1300

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 151400
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth LASER 4.7 78216 Mathew Walmsley   1175 1.0 151400 154416 0:30:16   0:25:46 0:00:00
2 Youth LASER RADIAL 197773 Tristain Beckett   1106 2.0 151400 154231 0:28:31   0:25:47 0:00:02 Created from sailno wizard
3 Youth LASER RADIAL 184951 Domonic Martlew   1106 3.0 151400 154353 0:29:53   0:27:01 0:01:24
4 Youth TOPPER 44839 Huw Whitworth   1297 4.0 151400 154925 0:35:25   0:27:18 0:02:00
5 Youth TOPPER 46440 Matt Firth   1297 5.0 151400 155103 0:37:03   0:28:34 0:03:38
6 Youth Topaz 16s w.spi 16s Dan Jones James Taylor 897 6.0 151400 154139 0:27:39   0:30:49 0:04:33 Created from sailno wizard
7 Youth TOPPER 46648 Chris Maddex   1297 7.0 151400 155415 0:40:15   0:31:02 0:06:50 Created from sailno wizard
8 Youth Topper 40139 club   1297 8.0 151400 160239 0:48:39   0:37:31 0:15:14 Created from sailno wizard
9 Youth LASER VAGO XD 713 William Kelly Paul Elliot 1064 9.0 151400 155358 0:39:58   0:37:34 0:12:34 Created from sailno wizard

R4 - Youth Fleet - 11 Sep at 1030

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 1045
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth LASER RADIAL 197773 Tristain Beckett   1106 1.0 1045 111959 0:34:59   0:31:38 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Youth LASER 4.7 78216 Mathew Walmsley   1175 2.0 1045 112218 0:37:18   0:31:45 0:00:08
3 Youth TOPPER 44839 Huw Whitworth   1297 3.0 1045 112933 0:44:33   0:34:21 0:03:32
4 Youth TOPPER 46440 Matt Firth   1297 4.0 1045 113052 0:45:52   0:35:22 0:04:51
5 Youth TOPPER 46646 Ross Graham   1297 5.0 1045 113130 0:46:30   0:35:51 0:05:29
6 Youth TOPPER 46648 Chris Maddex   1297 6.0 1045 113500 0:50:00   0:38:33 0:08:59 Created from sailno wizard
7 Youth RS FEVA XL 371 Matt Robert Dickenson 1200 7.0 1045 113227 0:47:27   0:39:33 0:09:30 Created from sailno wizard
8 Youth Topper 46647 Jem Walker-Browning   1297 8.0 1045 114903 1:04:03   0:49:23 0:23:02 Created from sailno wizard
9 Youth TOPPER 46644 Mia Walker-Browning   1297 9.0 1045 115302 1:08:02   0:52:27 0:27:01
10 Youth Hobie Twixxie 253 William Martin Cameron King 976 10.0 1045 113620 0:51:20   0:52:36 0:20:28
11 Youth TOPPER 45611 James McMillan   1297 14.0     DNF       Created from sailno wizard
11 Youth TOPPER 40139 Francesca Mackay   1297 14.0     DNF      
11 Youth TOPAZ UNO 9 Maria Cresto Lucie Esprit 1212 14.0     DNF      

R5 - Youth Fleet - 11 Sep at 1144

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 1204
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth LASER 4.7 78216 Mathew Walmsley   1175 1.0 1204 123732 0:33:32   0:28:32 0:00:00
2 Youth LASER RADIAL 197773 Tristain Beckett   1106 2.0 1204 123656 0:32:56   0:29:47 0:01:22 Created from sailno wizard
3 Youth TOPPER 44839 Huw Whitworth   1297 3.0 1204 125238 0:48:38   0:37:30 0:11:37
4 Youth TOPPER 45611 James McMillan   1297 4.0 1204 131500 1:11:00   0:54:45 0:33:59 Created from sailno wizard
5 Youth TOPPER 46644 Mia Walker-Browning   1297 6.0     DNF      

R6 - Youth Fleet - 11 Sep at 1144

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 1312
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPAZ UNO ? Jem Walker-Browning   1212 1.0 1312 133350 0:21:50   0:18:01 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Youth TOPPER 46440 Matt Firth   1297 2.0 1312 133630 0:24:30   0:18:53 0:01:08

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com