event burgee venue burgee

2009-2010 Winter Series

20th December 2009 - 21st March 2010

PROVISIONAL Results as of 18:11 on March 27, 2010

Laser Fleet

Sailed: 18, Discards: 8, To count: 10, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 14, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett ABN ABN R3 R4 ABN R6 R7 R8 R9 R10 R11 WWU1 WWU2 WWU3 WWU4 ABN WWU6 WWU7 WWU8 R20 R21 R22 R23 R24 Notes
                  20/12/09 27/12/09 03/01/10 03/01/10 10/01/10 17/01/10 17/01/10 24/01/10 24/01/10 31/01/10 31/01/10 7/2/10 07/2/10 14/02/2010 14/02/10 21/02/10 21/02/10 28/2/10 28/2/10 7/3/09 7/3/09 14/3/09 14/3/09 21/3/09  
                  Races Abandoned Races Abandoned 1030 1130 Races Abandoned 1030 1130 1030 1130 1030 1130 10:30 12:00 1030 1130 10.30 10:30 11:30 10:30 11:30 11:30 11:30 10:30  
1st Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 134.0 14.0     2.0 1.0   (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 1.0     3.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC)  
2nd Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 116.0 20.0     (3.0) (3.0)   (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 1.0 3.0 2.0 2.0 2.0     1.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC)  
3rd Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 143.0 23.0     4.0 4.0   1.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC)     2.0 2.0 1.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC)  
4th Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 146.0 26.0     (15.0 DNC) (15.0 DNC)   4.0 4.0 3.0 3.0 1.0 2.0 1.0 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC)     (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC)  
5th Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 205.0 85.0     (15.0 DNC) (15.0 DNC)   2.0 3.0 4.0 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 6.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC)     (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC  
6th Laser LASER 80801 Mike Beckett   1078 215.0 95.0     (15.0 DNC) (15.0 DNC)   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 3.0 8.0 (15.0 DNC) 3.0 3.0     (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC  
DNQ Laser LASER 144384 Steve Randell   1078 225.0 105.0     (15.0 DNC) (15.0 DNC)   3.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC)     15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC  
DNQ Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 242.0 122.0     (15.0 DNC) (15.0 DNC)   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC     15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 1.0  
DNQ Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 243.0 123.0     1.0 2.0   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC     15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC  
DNQ Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 244.0 124.0     (15.0 DNC) (15.0 DNC)   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC     15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 2.0  
DNQ Laser LASER 147048 R Butterfield   1078 246.0 126.0     (15.0 DNC) (15.0 DNC)   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC     15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC  
DNQ Laser LASER 190862 Adrian Borroughs   1078 250.0 130.0     (15.0 DNC) (15.0 DNC)   (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC     15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC  
DNQ Laser LASER RADIAL 170605 Helen Graham   1101 258.0 138.0     (15.0 DNC) (15.0 DNC)   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC     15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC   Created from sailno wizard
DNQ Laser LASER 176866 Oliver Brown   1078 262.0 142.0     (15.0 DNC) (15.0 DNC)   (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 7.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC     15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC  

Keelboat Fleet

Sailed: 20, Discards: 9, To count: 11, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 21, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett ABN ABN R3 R4 ABN R6 R7 R8 R9 R10 R11 WWU1 WWU2 WWU3 WWU4 ABN WWU6 WWU7 WWU8 R20 R21 R22 R23 R24 Notes
                  20/12/09 27/12/09 03/01/10 03/01/10 10/01/10 17/01/10 17/01/10 24/01/10 24/01/10 31/01/10 31/01/10 7/2/10 07/2/10 14/02/2010 14/02/10 21/02/10 21/02/10 28/2/10 28/2/10 7/3/09 7/3/09 14/3/09 14/3/09 21/3/09  
                  Races Abandoned Races Abandoned 1030 1130 Races Abandoned 1030 1130 1030 1130 1030 1130 10:30 12:00 1030 1130 10.30 10:30 11:30 10:30 11:30 11:30 11:30 10:30  
1st Keelboat FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder Kevin Sweetman 1025 201.0 21.0     1.0 2.0   1.0 (4.0) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 3.0 1.0 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) 2.0 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 1.0 (22.0 DNC)
2nd Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 211.0 27.0     2.0 1.0   3.0 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 6.0 2.0 2.0 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 2.0 (8.0) 2.0 (22.0 DNC)
3rd Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 159.0 33.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 2.0 (7.0) (7.0) 4.0 (9.0) 4.0 4.0   2.0 (6.0) 5.0 1.0 3.0 3.0 (9.0) 1.0
4th Keelboat FLYING FIFTEEN 3591 Charles Apthorp Alan Green 1025 240.0 42.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 4.0 3.0 1.0 2.0 2.0   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC
5th Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 198.0 42.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 3.0 5.0 6.0 5.0 (8.0) 3.0 1.0   1.0 (22.0 DNC) (9.0) (7.0) 6.0 6.0 3.0 (22.0 DNC)
6th Keelboat FLYING FIFTEEN 3537 M Glasgow D Grehgan 1025 234.0 60.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 4.0 (10.0) (10.0) 8.0 4.0 5.0 6.0   3.0 5.0 6.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 10.0 4.0 (22.0 DNC)
7th Keelboat FLYING FIFTEEN 3932 Chris Swallow John Tuckwey
D Ryan
1025 264.0 66.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 9.0 8.0 6.0 5.0 7.0 5.0   5.0 4.0 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 8.0 (22.0 DNC)
8th Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 271.0 73.0     3.0 3.0   4.0 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 6.0 7.0   (22.0 DNC) 7.0 7.0 6.0 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC
9th Keelboat FLYING FIFTEEN 3732 Matt Whittaker Andrew Fairley 1025 327.0 129.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 9.0 DNS (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 3.0   (22.0 DNC) 3.0 1.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
10th Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 327.0 129.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   2.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 8.0 9.0 10.0 7.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 13.0 DNS 13.0 DNS 22.0 DNC
11th Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 342.0 144.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC   22.0 DNC 8.0 8.0 5.0 4.0 4.0 5.0 22.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3853 Rorbert Hogben Glynn Morgan 1025 342.0 144.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC   7.0 DNS 1.0 2.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3718
Brett Dingwall Gary Lane 1025 376.0 178.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 5.0 9.0 6.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 387.0 189.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 9.0 DNF 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 11.0 10.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3385 Colin Waters Phillip Tinsley 1025 393.0 195.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 9.0 DNF 6.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC   4.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 394.0 196.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 7.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC   22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 7.0 6.0 22.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 / 3562 Mike Firth
Andy Partington
Phil Tinsley
Bob Millar
1025 394.0 196.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC   22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 4.0 22.0 DNC 9.0 7.0 22.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3725 T Hall G Eacott 1025 395.0 197.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC   22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 13.0 RAF 7.0 OOD
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes Alex Cass 1025 414.0 216.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) 9.0 DNF 9.0 DNS (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC   22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 S. Nicholls T. Nicholls 1025 420.0 222.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC   22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 11.0 13.0 DNS 22.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 353/3412 Nicholls Murphy 1025 426.0 228.0     (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 8.0 22.0 DNC   22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC

Fast Handicap Fleet

Sailed: 16, Discards: 7, To count: 9, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett ABN ABN R3 R4 ABN R6 R7 R8 R9 R10 R11 WWU1 WWU2 WWU3 WWU4 ABN WWU6 WWU7 WWU8 R20 R21 R22 R23 R24 Notes
                  20/12/09 27/12/09 03/01/10 03/01/10 10/01/10 17/01/10 17/01/10 24/01/10 24/01/10 31/01/10 31/01/10 7/2/10 07/2/10 14/02/2010 14/02/10 21/02/10 21/02/10 28/2/10 28/2/10 7/3/09 7/3/09 14/3/09 14/3/09 21/3/09  
                  Races Abandoned Races Abandoned 1030 1130 Races Abandoned 1030 1130 1030 1130 1030 1130 10:30 12:00 1030 1130 10.30 10:30 11:30 10:30 11:30 11:30 11:30 10:30  
1st Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 73.0 15.0     1.0 1.0   2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC)     (3.0) (5.0) 3.0 1.0   2.0 2.0 1.0     (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC)
2nd Fast Handicap CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 88.0 18.0     (10.0 DNC) (10.0 DNC)   1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC)     1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC)   1.0 1.0 (10.0 DNC)     1.0 1.0 10.0 DNC
3rd Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 100.0 30.0     (10.0 DNC) (10.0 DNC)   (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 3.0 DNS     4.0 2.0 1.0 3.0   4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC)     (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0
4th Fast Handicap FIREBALL 14755 David Ryder Michelle Ryder 982 112.0 42.0     (10.0 DNC) (10.0 DNC)   (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC)     2.0 4.0 2.0 2.0   7.0 OCS 3.0 2.0     (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC
5th Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 126.0 56.0     (10.0 DNC) (10.0 DNC)   (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 1.0     5.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC)   5.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC     10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Fast Handicap 505 8690 W Pascall D Cox 902 145.0 75.0     (10.0 DNC) (10.0 DNC)   (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC)     6.0 6.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC   3.0 10.0 DNC 10.0 DNC     10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Fast Handicap CONTENDER 652     993 147.0 77.0     (10.0 DNC) (10.0 DNC)   (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC)     (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC     4.0 DNF 3.0 DNF 10.0 DNC Created from sailno wizard
DNQ Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 151.0 81.0     (10.0 DNC) (10.0 DNC)   (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC)     (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC     10.0 DNC 10.0 DNC 1.0
DNQ Fast Handicap FIREBALL 14099 Glenn Bolton Adam Sykes 982 152.0 82.0     (10.0 DNC) (10.0 DNC)   (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC)     (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC     2.0 10.0 DNC 10.0 DNC

Asymmetric Fleet

Sailed: 20, Discards: 9, To count: 11, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 33, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett ABN ABN R3 R4 ABN R6 R7 R8 R9 R10 R11 WWU1 WWU2 WWU3 WWU4 ABN WWU6 WWU7 WWU8 R20 R21 R22 R23 R24 Notes
                  20/12/09 27/12/09 03/01/10 03/01/10 10/01/10 17/01/10 17/01/10 24/01/10 24/01/10 31/01/10 31/01/10 7/2/10 07/2/10 14/02/2010 14/02/10 21/02/10 21/02/10 28/2/10 28/2/10 7/3/09 7/3/09 14/3/09 14/3/09 21/3/09  
                  Races Abandoned Races Abandoned 1030 1130 Races Abandoned 1030 1130 1030 1130 1030 1130 10:30 12:00 1030 1130 10.30 10:30 11:30 10:30 11:30 11:30 11:30 10:30  
1st Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 53.0 14.0     (2.0) (3.0)   (2.0) (5.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0   2.0 (6.0) (6.0) (5.0) (7.0) 1.0 (3.0) 2.0
2nd Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 240.0 24.0     (4.0) 2.0   (3.0) 1.0 2.0 3.0 3.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (5.0) 2.0 2.0 1.0 3.0 3.0 2.0 (34.0 DNC)
3rd Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 353.0 47.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   1.0 2.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 1.0 2.0 9.0 7.0 10.0 5.0   3.0 3.0 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC)
4th Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 323.0 61.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   5.0 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (11.0) 9.0 8.0 (13.0 DNS)   8.0 4.0 5.0 2.0 8.0 4.0 4.0 (34.0 DNC)
5th Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1059 433.0 127.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) 4.0 2.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 5.0 2.0   (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 4.0 5.0 2.0 1.0 34.0 DNC
6th Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 490.0 184.0     6.0 6.0   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 4.0 3.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 12.0 11.0   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 6.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
7th Asymmetric 49ER 884 T Bruton A Scully 747 498.0 192.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 5.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 12.0 12.0 7.0 9.0   10.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 1.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
8th Asymmetric 505 8510 Francis Cram Alex Cull 902 510.0 204.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 5.0 11.0 4.0 6.0   (34.0 DNC) 5.0 3.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric 505 8835 Charles Walters   902 520.0 214.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 3.0   1.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 524.0 218.0     1.0 1.0   (34.0 DNC) (34.0 DNC) 3.0 8.0 DNF (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 1.0
DNQ Asymmetric 505 8945 Neil Rabbits Adam Kenney 902 525.0 219.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 6.0 3.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC   4.0 1.0 1.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric 505 8340 Graeme Willcox Tiffany Baring-Gould 902 558.0 252.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 3.0 4.0 3.0 4.0   (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 560.0 254.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   4.0 3.0 5.0 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric 49ER 111 S Murray N Murray 747 584.0 278.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 9.0 10.0   17.0 DSQ 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 4.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 800 1144 N Charley C Martin 822 588.0 282.0     3.0 5.0   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC   34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 2.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 596.0 290.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC   9.0 34.0 DNC 34.0 DNC 3.0 6.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric 505 8419 Pete Mallaband Lesley Boulton 902 600.0 294.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 10.0 5.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC   7.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 604.0 298.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 6.0 8.0   12.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 799 Alex Taylor Brian Mobbs 972 608.0 302.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 7.0 6.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC   17.0 DNS 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 618.0 312.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 16.0 13.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC   11.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 700 753 Tom Wilson   856 621.0 315.0     5.0 4.0   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC   34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 800 1133 Did Not Sign On   822 624.0 318.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 4.0 8.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC   34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric 505 8206 Roger Deane Tim Williams 902 625.0 319.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC   6.0 34.0 DNC 7.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC Created from sailno wizard
DNQ Asymmetric RS 800 1153     822 628.0 322.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) 8.0 DNF 8.0 DNS (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC   34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 630.0 324.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 11.0 7.0   34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 562 Nick Troter Heidi Williams 972 632.0 326.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) 6.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 14.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC   34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 748 Anna Zmura Keith Sykes 972 635.0 329.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 13.0 10.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC   34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard
George Hoskins
822 641.0 335.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 15.0 14.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC   34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 700 886 John Bashford   856 649.0 343.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC   34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 3.0
DNQ Asymmetric RS 500 603 N Carroll F Carroll 972 654.0 348.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) 8.0 DNF (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC   34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 200 295 Sam Norris Neil Bishop 1059 654.0 348.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 8.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC   34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric 49ER 512 Bruce Allan Alec Boere 747 659.0 353.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC   13.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 663.0 357.0     (34.0 DNC) (34.0 DNC)   (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC   17.0 DNS 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC

Youth Fleet

Sailed: 13, Discards: 5, To count: 8, To qualify: 4, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett ABN ABN R3 R4 ABN R6 R7 R8 R9 R10 R11 WWU1 WWU2 WWU3 WWU4 ABN WWU6 WWU7 WWU8 R20 R21 R22 R23 R24 Notes
                  20/12/09 27/12/09 03/01/10 03/01/10 10/01/10 17/01/10 17/01/10 24/01/10 24/01/10 31/01/10 31/01/10 7/2/10 07/2/10 14/02/2010 14/02/10 21/02/10 21/02/10 28/2/10 28/2/10 7/3/09 7/3/09 14/3/09 14/3/09 21/3/09  
                  Races Abandoned Races Abandoned 1030 1130 Races Abandoned 1030 1130 1030 1130 1030 1130 10:30 12:00 1030 1130 10.30 10:30 11:30 10:30 11:30 11:30 11:30 10:30  
1st Youth TOPPER 46305 Tom Howard   1290 56.0 11.0     1.0     1.0 1.0     (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 3.0   (9.0 DNC) (9.0 DNC)   1.0 1.0      
2nd Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 55.0 19.0     (9.0 DNC)     3.0 3.0     1.0 2.0 (5.0 DNF) (4.0 DNF) 4.0 (9.0 DNC)   (9.0 DNC) 2.0 DNF   2.0 2.0      
3rd Youth Hobie Dragoon 726 Adam Murphy Jack Murphy 1012 77.0 32.0     (9.0 DNC)     (9.0 DNC) (9.0 DNC)     (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0   1.0 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC      
DNQ Youth TOPPER 42004 Jack Spence   1290 96.0 51.0     2.0     2.0 2.0     (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC      
DNQ Youth Hobie Dragoon 713 Jack Muldoon Rhys Cooke 1012 96.0 51.0     (9.0 DNC)     (9.0 DNC) (9.0 DNC)     (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC   2.0 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC      
DNQ Youth TOPPER 40517 Dan Druce   1290 104.0 59.0     (9.0 DNC)     (9.0 DNC) (9.0 DNC)     (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 2.0   9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC      
DNQ Youth Hobie Dragoon 658 Guy Lovett John Madison 1012 111.0 66.0     (9.0 DNC)     (9.0 DNC) (9.0 DNC)     (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC      
DNQ Youth TOPPER 10517 Did Not sign on   1290 111.0 66.0     3.0     (9.0 DNC) (9.0 DNC)     (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC      

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 18, Discards: 8, To count: 10, To qualify: 5, Ratings: SCHRS, Entries: 24, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Total Nett ABN ABN R3 R4 ABN R6 R7 R8 R9 R10 R11 WWU1 WWU2 WWU3 WWU4 ABN WWU6 WWU7 WWU8 R20 R21 R22 R23 R24 Notes
                  20/12/09 27/12/09 03/01/10 03/01/10 10/01/10 17/01/10 17/01/10 24/01/10 24/01/10 31/01/10 31/01/10 7/2/10 07/2/10 14/02/2010 14/02/10 21/02/10 21/02/10 28/2/10 28/2/10 7/3/09 7/3/09 14/3/09 14/3/09 21/3/09  
                  Races Abandoned Races Abandoned 1030 1130 Races Abandoned 1030 1130 1030 1130 1030 1130 10:30 12:00 1030 1130 10.30 10:30 11:30 10:30 11:30 11:30 11:30 10:30  
1st Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 252.0 52.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) 5.0 DNF (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 8.0 14.0 5.0 7.0   3.0 4.0 4.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 1.0 1.0  
2nd Catamaran Handicap Formula 18 1551 Oli Northrop Jeremy Carter 1.005 286.0 86.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 4.0 2.0 1.0 1.0   1.0 1.0 1.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
3rd Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.008 306.0 106.0     1.0 1.0   (25.0 DNC) (25.0 DNC) 1.0 1.0   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 1.0 1.0 25.0 DNC 25.0 DNC  
4th Catamaran Handicap Spitfire 188 Samuel Rowell James Hudson 1.035 319.0 119.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 1.0 5.0 3.0 6.0   2.0 2.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
5th Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 327.0 127.0     2.0 2.0   (25.0 DNC) (25.0 DNC) 3.0 (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 13.0 16.0 8.0 8.0   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
6th Catamaran Handicap Spitfire 144 David Murphy Nigel Lovett 1.035 336.0 136.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 16.0 15.0 10.0 9.0   6.0 3.0 2.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
7th Catamaran Handicap SPITFIRE 160 Patrick Harrison   1.035 337.0 137.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   1.0 3.0 2.0 2.0 4.0   (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
8th Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters   1.186 337.0 137.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 6.0 9.0 7.0 3.0   4.0 8.0 DNF (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
9th Catamaran Handicap Stealth R Single 515 Eric Noyau   1.03 380.0 180.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 17.0 17.0 6.0 10.0   5.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
10th Catamaran Handicap Dart 18 5337 Andrew Bedford Adam Jones 1.181 382.2 182.2     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 19.0 21.2 RDGa 9.0 (25.0 DNC)   25.0 DNC 5.0 3.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
DNQ Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.935 375.0 175.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 8.0 4.0 11.0 2.0   (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
DNQ Catamaran Handicap Spitfire 102 James Henson Joshua Potts 1.035 378.0 178.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 11.0 8.0 4.0 5.0   (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
DNQ Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.036 383.0 183.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC   25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 4.0 DNF 25.0 DNC 2.0 2.0  
DNQ Catamaran Handicap Topaz 16CX 6978 Tom Looseman   1.125 402.0 202.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   1.0 1.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC   25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
DNQ Catamaran Handicap Spitfire 111 Adam Butler Nikki Boniface 1.035 403.0 203.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 2.0 1.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC   25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
DNQ Catamaran Handicap Formula 18 699 G Melaine N Ohlsen 1.005 410.0 210.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC   25.0 DNC 6.0 25.0 DNC 4.0 DNF 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
DNQ Catamaran Handicap Spitfire 196     1.035 411.0 211.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 5.0 6.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC   25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC   Created from sailno wizard
DNQ Catamaran Handicap Dart 18 7563 David Bryan Ruth Bryan 1.181 416.0 216.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) 2.0 (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 14.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC   25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
DNQ Catamaran Handicap Spitfire 074 Alicia Clifford Siobhan Lamb 1.035 419.0 219.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 7.0 12.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC   25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
DNQ Catamaran Handicap Spitfire 061 Sebastian Samways Daniel Channing 1.035 421.0 221.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 10.0 11.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC   25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
DNQ Catamaran Handicap Spitfire 028 Josh Hunt Gilbert Sutcliffe 1.035 422.0 222.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 12.0 10.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC   25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
DNQ Catamaran Handicap Spitfire 062 Hannha Fagg Josh Clarke 1.035 428.0 228.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 15.0 13.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC   25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  
DNQ Catamaran Handicap DART 18 4229 Michael Shaw   1.181 428.0 228.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC   25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 3.0 25.0 DNC   Created from sailno wizard
DNQ Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 3790 Wyl Menmuir   1.186 443.0 243.0     (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC)   (25.0 DNC) 18.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC   25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC  

R3 - Laser Fleet - 03/01/10 at 1030

Start: Laser, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 1.0     004020 3 1:00:51 0:00:00
2 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 2.0     004000 3 1:01:51 0:01:04
3 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 3.0     004005 3 1:01:55 0:01:09
4 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 4.0     004100 3 1:03:23 0:02:44

R4 - Laser Fleet - 03/01/10 at 1130

Start: Laser, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 1.0     004245 3 1:05:38 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 2.0     004349 3 1:05:50 0:00:13
3 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 3.0     004323 3 1:06:50 0:01:18
4 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 4.0     004351 3 1:07:16 0:01:46

R6 - Laser Fleet - 17/01/10 at 1030

Start: Laser, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 1.0     004003 3 1:01:53 0:00:00
2 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 2.0     004158 3 1:04:17 0:02:35
3 Laser LASER 144384 Steve Randell   1078 3.0     004222 3 1:05:17 0:03:39
4 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 4.0     004315 3 1:06:43 0:05:12

R7 - Laser Fleet - 17/01/10 at 1130

Start: Laser, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 1.0     004800 3 1:14:13 0:00:00
2 Laser LASER 144384 Steve Randell   1078 2.0     004947 3 1:16:29 0:02:27
3 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 3.0     005026 3 1:17:42 0:03:46
4 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 4.0     005244 3 1:21:05 0:07:24

R8 - Laser Fleet - 24/01/10 at 1030

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 1110
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 1.0 1110 115322 0:43:22 3 0:40:14 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 2.0 1110 115356 0:43:56 3 0:40:45 0:00:34
3 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 3.0 1110 115516 0:45:16 3 0:41:59 0:01:54
4 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 4.0 1110 115616 0:46:16 3 0:42:55 0:02:54
5 Laser LASER 190862 Adrian Borroughs   1078 5.0 1110 120146 0:51:46 3 0:48:01 0:08:24

R9 - Laser Fleet - 24/01/10 at 1130

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 1215
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 1.0 1215 130139 0:46:39 3 0:43:16 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 2.0 1215 130336 0:48:36 3 0:45:05 0:01:57
3 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 3.0 1215 130353 0:48:53 3 0:45:21 0:02:14
4 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 4.0 1215 130650 0:51:50 3 0:48:05 0:05:11
5 Laser LASER 190862 Adrian Borroughs   1078 5.0 1215 130814 0:53:14 3 0:49:23 0:06:35

R10 - Laser Fleet - 31/01/10 at 1030

Start: Laser, Finishes: Place, Time: 1215
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes
1 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 1.0 1
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 2.0 2
3 Laser LASER 80801 Mike Beckett   1078 3.0 3

R11 - Laser Fleet - 31/01/10 at 1130

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 1.0 115500 123347 0:38:47 3 0:35:59 0:00:00
2 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 2.0 115500 123603 0:41:03 3 0:38:05 0:02:16
3 Laser LASER 80801 Mike Beckett   1078 3.0 115500 123743 0:42:43 3 0:39:38 0:03:56

WWU1 - Laser Fleet - 7/2/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 1.0 104500 120616 1:21:16 3 1:15:23 0:00:00
2 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 2.0 104500 120618 1:21:18 3 1:15:25 0:00:02
3 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 3.0 104500 120624 1:21:24 3 1:15:31 0:00:08
4 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 4.0 104500 120757 1:22:57 3 1:16:57 0:01:41
5 Laser LASER 144384 Steve Randell   1078 5.0 104500 121052 1:25:52 3 1:19:39 0:04:36
6 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 6.0 104500 121238 1:27:38 3 1:21:18 0:06:22
7 Laser LASER 176866 Oliver Brown   1078 7.0 104500 121400 1:29:00 3 1:22:34 0:07:44
8 Laser LASER 80801 Mike Beckett   1078 8.0 104500 122248 1:37:48 3 1:30:43 0:16:32

WWU2 - Laser Fleet - 07/2/10 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 1.0 123000 133649 1:06:49 3 1:01:59 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 2.0 123000 133710 1:07:10 3 1:02:18 0:00:21
3 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 3.0 123000 133721 1:07:21 3 1:02:29 0:00:32
4 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 4.0 123000 133815 1:08:15 3 1:03:19 0:01:26
5 Laser LASER 144384 Steve Randell   1078 5.0 123000 134003 1:10:03 3 1:04:59 0:03:14
6 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 6.0 123000 134020 1:10:20 3 1:05:15 0:03:31

WWU3 - Laser Fleet - 14/02/2010 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 1.0 103500 112358 0:48:58   0:45:25 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 2.0 103500 112401 0:49:01   0:45:28 0:00:03
3 Laser LASER 80801 Mike Beckett   1078 3.0 103500 112758 0:52:58   0:49:08 0:04:00

WWU4 - Laser Fleet - 14/02/10 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 1.0 115000 124004 0:50:04   0:46:27 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 2.0 115000 124020 0:50:20   0:46:41 0:00:16
3 Laser LASER 80801 Mike Beckett   1078 3.0 115000 124817 0:58:17   0:54:04 0:08:13

WWU6 - Laser Fleet - 21/02/10 at 10.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

WWU7 - Laser Fleet - 28/2/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 1.0 104500 112400 0:39:00   0:36:11 0:00:00
2 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 2.0 104500 112431 0:39:31   0:36:39 0:00:31
3 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 3.0 104500 112458 0:39:58   0:37:04 0:00:58

WWU8 - Laser Fleet - 28/2/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 1.0 114500 122336 0:38:36   0:35:48 0:00:00
2 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 2.0 114500 122400 0:39:00   0:36:11 0:00:24
3 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 3.0 114500 122426 0:39:26   0:36:35 0:00:50

R20 - Laser Fleet - 7/3/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 1.0     3020 3 0:46:41 0:00:00
2 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 2.0     3047 3 0:47:07 0:00:27
3 Laser LASER 147048 R Butterfield   1078 3.0     3645 3 0:56:21 0:10:25

R21 - Laser Fleet - 7/3/09 at 11:30

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 1.0 120500 124538 0:40:38 3 0:37:42 0:00:00
2 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 2.0 120500 124634 0:41:34 3 0:38:34 0:00:56
3 Laser LASER 147048 R Butterfield   1078 3.0 120500 125315 0:48:15 3 0:44:46 0:07:37

R22 - Laser Fleet - 14/3/09 at 11:30

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 1.0 104000 110902 0:29:02 3 0:26:56 0:00:00
2 Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 2.0 104000 111636 0:36:36 3 0:33:57 0:07:34
3 Laser LASER RADIAL 170605 Helen Graham   1101 3.0 104000 112143 0:41:43 3 0:37:53 0:12:04 Created from sailno wizard

R23 - Laser Fleet - 14/3/09 at 11:30

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 1.0 113000 115850 0:28:50 3 0:26:45 0:00:00
2 Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 2.0 113000 120018 0:30:18 3 0:28:06 0:01:28

R24 - Laser Fleet - 21/3/09 at 10:30

Start: Laser, Finishes: Elapsed time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R3 - Keelboat Fleet - 03/01/10 at 1030

Start: Keelboat, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder Kevin Sweetman 1025 1.0     004424 3 1:11:56 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 2.0     004426 3 1:11:58 0:00:02
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0     004529 3 1:13:39 0:01:45

R4 - Keelboat Fleet - 03/01/10 at 1130

Start: Keelboat, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0     004344 3 1:10:38 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder Kevin Sweetman 1025 2.0     004454 3 1:12:25 0:01:50
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0     004706 3 1:16:31 0:06:02

R6 - Keelboat Fleet - 17/01/10 at 1030

Start: Keelboat, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder Kevin Sweetman 1025 1.0     004448 3 1:12:20 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 2.0     004523 3 1:13:33 0:01:15
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 3.0     004527 3 1:13:37 0:01:19
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 4.0     004908 3 1:19:48 0:07:40

R7 - Keelboat Fleet - 17/01/10 at 1130

Start: Keelboat, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 1.0     004904 3 1:19:44 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 2.0     005002 3 1:21:20 0:01:38
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0     005039 3 1:21:56 0:02:15
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder Kevin Sweetman 1025 4.0     005045 3 1:22:02 0:02:21

R8 - Keelboat Fleet - 24/01/10 at 1030

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 1115
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3591 Charles Apthorp Alan Green 1025 1.0 1115 120912 0:54:12 3 0:52:53 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3732 Matt Whittaker Andrew Fairley 1025 2.0 1115 121016 0:55:16 3 0:53:55 0:01:04
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 3.0 1115 121152 0:56:52 3 0:55:29 0:02:40
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 4.0 1115 121319 0:58:19 3 0:56:54 0:04:07
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3537 M Glasgow D Grehgan 1025 5.0 1115 121437 0:59:37 3 0:58:10 0:05:25
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 9.0     DNF      
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3385 Colin Waters Phillip Tinsley 1025 9.0     DNF      
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes Alex Cass 1025 9.0     DNF      

R9 - Keelboat Fleet - 24/01/10 at 1130

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 1235
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3591 Charles Apthorp Alan Green 1025 1.0 1235 131612 0:41:12 2 0:40:12 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 2.0 1235 131723 0:42:23 2 0:41:21 0:01:11
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 3.0 1235 131859 0:43:59 2 0:42:55 0:02:47
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3537 M Glasgow D Grehgan 1025 4.0 1235 131940 0:44:40 2 0:43:35 0:03:28
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 5.0 1235 132138 0:46:38 2 0:45:30 0:05:26
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3385 Colin Waters Phillip Tinsley 1025 6.0 1235 132225 0:47:25 2 0:46:16 0:06:13
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3732 Matt Whittaker Andrew Fairley 1025 9.0     DNS      
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes Alex Cass 1025 9.0     DNS      

R10 - Keelboat Fleet - 31/01/10 at 1030

Start: Keelboat, Finishes: Place, Time: 1050
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3853 Rorbert Hogben Glynn Morgan 1025 1.0 1
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder Kevin Sweetman 1025 2.0 2
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3591 Charles Apthorp Alan Green 1025 3.0 3
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3718
Brett Dingwall Gary Lane 1025 4.0 4
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 5.0 5
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 6.0 6
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 7.0 7
8 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 8.0 8
9 Keelboat FLYING FIFTEEN 3932 Chris Swallow John Tuckwey
D Ryan
1025 9.0 9
10 Keelboat FLYING FIFTEEN 3537 M Glasgow D Grehgan 1025 10.0 10

R11 - Keelboat Fleet - 31/01/10 at 1130

Start: Keelboat, Finishes: Place, Time: 1050
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3853 Rorbert Hogben Glynn Morgan 1025 1.0 1
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 2.0 2
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder Kevin Sweetman 1025 3.0 3
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3591 Charles Apthorp Alan Green 1025 4.0 4
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3718
Brett Dingwall Gary Lane 1025 5.0 5
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 6.0 6
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 7.0 7
8 Keelboat FLYING FIFTEEN 3932 Chris Swallow John Tuckwey
D Ryan
1025 8.0 8
9 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 9.0 9
10 Keelboat FLYING FIFTEEN 3537 M Glasgow D Grehgan 1025 10.0 10

WWU1 - Keelboat Fleet - 7/2/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder Kevin Sweetman 1025 1.0 105000 121051 1:20:51 3 1:18:53 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 2.0 105000 121101 1:21:01 3 1:19:02 0:00:10
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3591 Charles Apthorp Alan Green 1025 3.0 105000 121244 1:22:44 3 1:20:43 0:01:53
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 4.0 105000 121347 1:23:47 3 1:21:44 0:02:56
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 5.0 105000 121520 1:25:20 3 1:23:15 0:04:29
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3932 Chris Swallow John Tuckwey
D Ryan
1025 6.0 105000 121523 1:25:23 3 1:23:18 0:04:32
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 7.0 105000 121608 1:26:08 3 1:24:02 0:05:17
8 Keelboat FLYING FIFTEEN 3537 M Glasgow D Grehgan 1025 8.0 105000 121653 1:26:53 3 1:24:46 0:06:02
9 Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3718
Brett Dingwall Gary Lane 1025 9.0 105000 121738 1:27:38 3 1:25:30 0:06:47
10 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 10.0 105000 121828 1:28:28 3 1:26:19 0:07:37
11 Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 11.0 105000 122040 1:30:40 3 1:28:27 0:09:49

WWU2 - Keelboat Fleet - 07/2/10 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3591 Charles Apthorp Alan Green 1025 1.0 123500 134047 1:05:47 3 1:04:11 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 2.0 123500 134121 1:06:21 3 1:04:44 0:00:34
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder Kevin Sweetman 1025 3.0 123500 134311 1:08:11 3 1:06:31 0:02:24
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3537 M Glasgow D Grehgan 1025 4.0 123500 134420 1:09:20 3 1:07:39 0:03:33
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3932 Chris Swallow John Tuckwey
D Ryan
1025 5.0 123500 134437 1:09:37 3 1:07:55 0:03:50
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3718
Brett Dingwall Gary Lane 1025 6.0 123500 134455 1:09:55 3 1:08:13 0:04:08
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 7.0 123500 134500 1:10:00 3 1:08:18 0:04:13
8 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 8.0 123500 134526 1:10:26 3 1:08:43 0:04:39
9 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 9.0 123500 134530 1:10:30 3 1:08:47 0:04:43
10 Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 10.0 123500 134703 1:12:03 3 1:10:18 0:06:16

WWU3 - Keelboat Fleet - 14/02/2010 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3732 Matt Whittaker Andrew Fairley 1025 1.0 104000 112556 0:45:56   0:44:49 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3591 Charles Apthorp Alan Green 1025 2.0 104000 112852 0:48:52   0:47:40 0:02:56
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 3.0 104000 112908 0:49:08   0:47:56 0:03:12
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 4.0 104000 112923 0:49:23   0:48:11 0:03:27
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3537 M Glasgow D Grehgan 1025 5.0 104000 113003 0:50:03   0:48:50 0:04:07
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 6.0 104000 113023 0:50:23   0:49:09 0:04:27
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3932 Chris Swallow John Tuckwey
D Ryan
1025 7.0 104000 113115 0:51:15   0:50:00 0:05:19
8 Keelboat FLYING FIFTEEN 353/3412 Nicholls Murphy 1025 8.0 104000 114050 1:00:50   0:59:21 0:14:54

WWU4 - Keelboat Fleet - 14/02/10 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 1.0 115500 124817 0:53:17   0:51:59 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3591 Charles Apthorp Alan Green 1025 2.0 115500 124827 0:53:27   0:52:09 0:00:10
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3732 Matt Whittaker Andrew Fairley 1025 3.0 115500 124927 0:54:27   0:53:07 0:01:10
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 4.0 115500 125135 0:56:35   0:55:12 0:03:18
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3932 Chris Swallow John Tuckwey
D Ryan
1025 5.0 115500 125231 0:57:31   0:56:07 0:04:14
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3537 M Glasgow D Grehgan 1025 6.0 115500 125235 0:57:35   0:56:11 0:04:18
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 7.0 115500 125245 0:57:45   0:56:20 0:04:28

WWU6 - Keelboat Fleet - 21/02/10 at 10.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 1.0 123500 131300 0:38:00   0:37:04 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 2.0 123500 131432 0:39:32   0:38:34 0:01:32
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3537 M Glasgow D Grehgan 1025 3.0 123500 131510 0:40:10   0:39:11 0:02:10
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3385 Colin Waters Phillip Tinsley 1025 4.0 123500 131541 0:40:41   0:39:41 0:02:41
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3932 Chris Swallow John Tuckwey
D Ryan
1025 5.0 123500 131542 0:40:42   0:39:42 0:02:42
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3853 Rorbert Hogben Glynn Morgan 1025 7.0 123500   DNS      

WWU7 - Keelboat Fleet - 28/2/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3853 Rorbert Hogben Glynn Morgan 1025 1.0 103000 110949 0:39:49   0:38:51 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder Kevin Sweetman 1025 2.0 103000 111009 0:40:09   0:39:10 0:00:20
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3732 Matt Whittaker Andrew Fairley 1025 3.0 103000 111055 0:40:55   0:39:55 0:01:06
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3932 Chris Swallow John Tuckwey
D Ryan
1025 4.0 103000 111227 0:42:27   0:41:25 0:02:38
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3537 M Glasgow D Grehgan 1025 5.0 103000 111355 0:43:55   0:42:51 0:04:06
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 6.0 103000 111414 0:44:14   0:43:09 0:04:25
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 7.0 103000 111451 0:44:51   0:43:45 0:05:02
8 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 8.0 103000 111801 0:48:01   0:46:51 0:08:12

WWU8 - Keelboat Fleet - 28/2/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3732 Matt Whittaker Andrew Fairley 1025 1.0 113000 120902 0:39:02   0:38:05 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3853 Rorbert Hogben Glynn Morgan 1025 2.0 113000 120938 0:39:38   0:38:40 0:00:36
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder Kevin Sweetman 1025 3.0 113000 120950 0:39:50   0:38:52 0:00:48
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3932 Chris Swallow John Tuckwey
D Ryan
1025 4.0 113000 121106 0:41:06   0:40:06 0:02:04
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 5.0 113000 121108 0:41:08   0:40:08 0:02:06
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3537 M Glasgow D Grehgan 1025 6.0 113000 121216 0:42:16   0:41:14 0:03:14
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 7.0 113000 121243 0:42:43   0:41:40 0:03:41
8 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 8.0 113000 121328 0:43:28   0:42:24 0:04:26
9 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 9.0 113000 121344 0:43:44   0:42:40 0:04:42

R20 - Keelboat Fleet - 7/3/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 1.0     3004 3 0:48:51 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3591 Charles Apthorp Alan Green 1025 2.0     3026 3 0:49:12 0:00:22
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 3.0     3055 3 0:49:40 0:00:51
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 / 3562 Mike Firth
Andy Partington
Phil Tinsley
Bob Millar
1025 4.0     3117 3 0:50:41 0:01:53
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 5.0     3124 3 0:50:48 0:02:00
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 6.0     3129 3 0:50:53 0:02:05
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 7.0     3146 3 0:51:09 0:02:22

R21 - Keelboat Fleet - 7/3/09 at 11:30

Start: Keelboat, Finishes: Place, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3591 Charles Apthorp Alan Green 1025 1.0 121000 125415 0:44:15 3 0:43:10 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 2.0 121000 125440 0:44:40 3 0:43:35 0:00:25
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 3.0 121000 125521 0:45:21 3 0:44:15 0:01:06
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 4.0 121000 125549 0:45:49 3 0:44:42 0:01:34
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 5.0 121000 125550 0:45:50 3 0:44:43 0:01:35
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 6.0 121000 125630 0:46:30 3 0:45:22 0:02:15

R22 - Keelboat Fleet - 14/3/09 at 11:30

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3725 T Hall G Eacott 1025 1.0 1
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder Kevin Sweetman 1025 2.0 2
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 3.0 3
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 4.0 4
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3932 Chris Swallow John Tuckwey
D Ryan
1025 5.0 5
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 6.0 6
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 7.0 7
8 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 8.0 8
9 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 / 3562 Mike Firth
Andy Partington
Phil Tinsley
Bob Millar
1025 9.0 9
10 Keelboat FLYING FIFTEEN 3537 M Glasgow D Grehgan 1025 10.0 10
11 Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 S. Nicholls T. Nicholls 1025 11.0 11
12 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 13.0 DNS

R23 - Keelboat Fleet - 14/3/09 at 11:30

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3851 Ian Linder Kevin Sweetman 1025 1.0 1
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 2.0 2
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clarke Nadia Melnikova 1025 3.0 3
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3537 M Glasgow D Grehgan 1025 4.0 4
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 5.0 5
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 6.0 6
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 / 3562 Mike Firth
Andy Partington
Phil Tinsley
Bob Millar
1025 7.0 7
8 Keelboat FLYING FIFTEEN 3932 Chris Swallow John Tuckwey
D Ryan
1025 8.0 8
9 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 9.0 9
10 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 13.0 DNS
10 Keelboat FLYING FIFTEEN 3725 T Hall G Eacott 1025 13.0 RAF
10 Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 S. Nicholls T. Nicholls 1025 13.0 DNS

R24 - Keelboat Fleet - 21/3/09 at 10:30

Start: Keelboat, Finishes: Elapsed time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 1.0     005047 3 1:22:04 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3725 T Hall G Eacott 1025 7.0     OOD 3    

R3 - Fast Handicap Fleet - 03/01/10 at 1030

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 1.0     004530 3 1:16:02 0:00:00

R4 - Fast Handicap Fleet - 03/01/10 at 1130

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 1.0     004523 3 1:15:55 0:00:00

R6 - Fast Handicap Fleet - 17/01/10 at 1030

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 1.0     004607 3 1:17:19 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 2.0     004713 3 1:19:06 0:01:46

R7 - Fast Handicap Fleet - 17/01/10 at 1130

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 1.0     004800 3 1:20:34 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 2.0     004925 3 1:22:40 0:02:05

R8 - Fast Handicap Fleet - 24/01/10 at 1030

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 1120
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 1.0 1120 121806 0:58:06 3 0:52:52 0:00:00
2 Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 2.0 1120 121634 0:56:34 3 0:54:14 0:01:26

R9 - Fast Handicap Fleet - 24/01/10 at 1130

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 1230
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 1.0 1230 132145 0:51:45 2 0:49:37 0:00:00
2 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 3.0     DNS      

R10 - Fast Handicap Fleet - 31/01/10 at 1030

Start: Fast Handicap, Finishes: Place, Time: 1230
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R11 - Fast Handicap Fleet - 31/01/10 at 1130

Start: Fast Handicap, Finishes: Place, Time: 1230
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

WWU1 - Fast Handicap Fleet - 7/2/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 1.0 105500 121813 1:23:13 3 1:23:48 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 14755 David Ryder Michelle Ryder 982 2.0 105500 121855 1:23:55 3 1:25:27 0:01:37
3 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 3.0 105500 121956 1:24:56 3 1:25:32 0:01:43
4 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 4.0 105500 122915 1:34:15 3 1:25:46 0:02:09
5 Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 5.0 105500 122808 1:33:08 3 1:29:18 0:05:44
6 Fast Handicap 505 8690 W Pascall D Cox 902 6.0 105500 122159 1:26:59 3 1:36:26 0:11:24

WWU2 - Fast Handicap Fleet - 07/2/10 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 1.0 124000 134715 1:07:15 3 1:07:43 0:00:00
2 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 2.0 124000 135435 1:14:35 3 1:07:52 0:00:09
3 Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 3.0 124000 135120 1:11:20 3 1:08:24 0:00:42
4 Fast Handicap FIREBALL 14755 David Ryder Michelle Ryder 982 4.0 124000 134831 1:08:31 3 1:09:46 0:02:01
5 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 5.0 124000 134956 1:09:56 3 1:10:26 0:02:41
6 Fast Handicap 505 8690 W Pascall D Cox 902 6.0 124000 134335 1:03:35 3 1:10:29 0:02:30

WWU3 - Fast Handicap Fleet - 14/02/2010 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 1.0 104500 113917 0:54:17   0:49:24 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 14755 David Ryder Michelle Ryder 982 2.0 104500 113338 0:48:38   0:49:31 0:00:08
3 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 3.0 104500 113639 0:51:39   0:52:01 0:02:36

WWU4 - Fast Handicap Fleet - 14/02/10 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 1.0 121000 130112 0:51:12   0:51:34 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 14755 David Ryder Michelle Ryder 982 2.0 121000 130126 0:51:26   0:52:23 0:00:48
3 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 3.0 121000 130752 0:57:52   0:52:39 0:01:12

WWU6 - Fast Handicap Fleet - 21/02/10 at 10.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 1.0 122500 130022 0:35:22   0:35:37 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 2.0 122500 130248 0:37:48   0:38:04 0:02:26
3 Fast Handicap 505 8690 W Pascall D Cox 902 3.0 124000 131543 0:35:43   0:39:36 0:03:35
4 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 4.0 122500 130919 0:44:19   0:40:19 0:05:10
5 Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 5.0 122500 120519 23:40:19   22:41:46 23:03:10
6 Fast Handicap FIREBALL 14755 David Ryder Michelle Ryder 982 7.0 122500 130314 OCS      

WWU7 - Fast Handicap Fleet - 28/2/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 1.0 1035 111134 0:36:34   0:36:49 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 2.0 1035 111444 0:39:44   0:40:01 0:03:10
3 Fast Handicap FIREBALL 14755 David Ryder Michelle Ryder 982 3.0 1035 111445 0:39:45   0:40:29 0:03:35

WWU8 - Fast Handicap Fleet - 28/2/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 1.0 113500 121324 0:38:24   0:38:40 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 14755 David Ryder Michelle Ryder 982 2.0 113500 122400 0:49:00   0:49:54 0:11:02

R20 - Fast Handicap Fleet - 7/3/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R21 - Fast Handicap Fleet - 7/3/09 at 11:30

Start: Fast Handicap, Finishes: Place, Time: 121500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R22 - Fast Handicap Fleet - 14/3/09 at 11:30

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 1.0 104500 111618 0:31:18 3 0:31:31 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 14099 Glenn Bolton Adam Sykes 982 2.0 104500 111713 0:32:13 3 0:32:48 0:01:16
3 Fast Handicap CONTENDER 652     993 4.0     DNF       Created from sailno wizard

R23 - Fast Handicap Fleet - 14/3/09 at 11:30

Start: Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 1.0 113500 120222 0:27:22 3 0:27:34 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 652     993 3.0     DNF       Created from sailno wizard

R24 - Fast Handicap Fleet - 21/3/09 at 10:30

Start: Fast Handicap, Finishes: Elapsed time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 1.0     5320 3 1:20:41 0:00:00
2 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 2.0     005420 3 1:22:12 0:01:40

R3 - Asymmetric Fleet - 03/01/10 at 1030

Start: Asymmetric, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 1.0     004106 3 1:05:56 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 2.0     004221 3 1:06:26 0:00:32
3 Asymmetric RS 800 1144 N Charley C Martin 822 3.0     003453 3 1:10:01 0:03:21
4 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 4.0     004010 3 1:10:12 0:04:04
5 Asymmetric RS 700 753 Tom Wilson   856 5.0     003937 3 1:16:39 0:09:11
6 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 6.0     005124 3 1:43:54 0:31:12

R4 - Asymmetric Fleet - 03/01/10 at 1130

Start: Asymmetric, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 1.0     004358 3 1:09:58 0:00:00
2 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 2.0     004142 3 1:12:31 0:02:25
3 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 3.0     004613 3 1:12:36 0:02:47
4 Asymmetric RS 700 753 Tom Wilson   856 4.0     004043 3 1:18:43 0:07:29
5 Asymmetric RS 800 1144 N Charley C Martin 822 5.0     004857 3 1:38:29 0:23:26
6 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 6.0     004911 3 1:39:34 0:24:20

R6 - Asymmetric Fleet - 17/01/10 at 1030

Start: Asymmetric, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 1.0     004537 3 1:09:26 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 2.0     004515 3 1:11:03 0:01:43
3 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 3.0     004153 3 1:12:42 0:03:07
4 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 4.0     004338 3 1:14:23 0:04:48
5 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 5.0     004532 3 1:17:43 0:08:02

R7 - Asymmetric Fleet - 17/01/10 at 1130

Start: Asymmetric, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 1.0     004432 3 1:17:35 0:00:00
2 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 2.0     005148 3 1:18:47 0:01:18
3 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 3.0     004616 3 1:19:09 0:01:31
4 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 4.0     004629 3 1:19:22 0:01:44
5 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 5.0     005119 3 1:20:34 0:03:09
6 Asymmetric RS 500 562 Nick Troter Heidi Williams 972 6.0     005326 3 1:31:19 0:13:21

R8 - Asymmetric Fleet - 24/01/10 at 1030

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 1125
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 1.0 1125 121837 0:53:37 3 0:50:38 0:00:00
2 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 2.0 1125 121417 0:49:17 3 0:51:46 0:01:05
3 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 3.0 1125 121904 0:54:04 3 0:52:05 0:01:31
4 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1059 4.0 1125 122025 0:55:25 3 0:52:20 0:01:48
5 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 5.0 1125 121644 0:51:44 3 0:53:13 0:02:31
6 Asymmetric RS 800 1153     822 8.0     DNF      
6 Asymmetric RS 500 603 N Carroll F Carroll 972 8.0     DNF      

R9 - Asymmetric Fleet - 24/01/10 at 1130

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 1230
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 1.0 1230 132437 0:54:37 3 0:51:34 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1059 2.0 1230 132456 0:54:56 3 0:51:52 0:00:19
3 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 3.0 1230 132000 0:50:00 3 0:52:31 0:00:54
4 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 4.0 1230 132247 0:52:47 3 0:54:18 0:02:39
5 Asymmetric 49ER 884 T Bruton A Scully 747 5.0 1230 131345 0:43:45 3 0:58:34 0:05:13
6 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 8.0     DNF      
6 Asymmetric RS 800 1153     822 8.0     DNS      

R10 - Asymmetric Fleet - 31/01/10 at 1030

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 1100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 1.0 1100 114530 0:45:30 3 0:55:43 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 2.0 1100 114424 0:44:24 3 0:55:54 0:00:09
3 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 3.0 1100 115530 0:55:30 4 0:58:18 0:02:28
4 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 4.0 1100 114420 0:44:20 3 1:11:55 0:09:59

R11 - Asymmetric Fleet - 31/01/10 at 1130

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 1200
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 1.0 1200 124950 0:49:50 3 0:47:03 0:00:00
2 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 2.0 1200 125306 0:53:06 3 0:48:46 0:01:51
3 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 3.0 1200 124930 0:49:30 3 1:00:13 0:10:49

WWU1 - Asymmetric Fleet - 7/2/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 1.0 105500 121638 1:21:38 3 1:17:05 0:00:00
2 Asymmetric 505 8835 Charles Walters   902 2.0 105500 120456 1:09:56 3 1:17:32 0:00:24
3 Asymmetric 505 8340 Graeme Willcox Tiffany Baring-Gould 902 3.0 105500 120520 1:10:20 3 1:17:58 0:00:48
4 Asymmetric RS 800 1133 Did Not Sign On   822 4.0 105500 120056 1:05:56 3 1:20:13 0:02:34
5 Asymmetric 505 8510 Francis Cram Alex Cull 902 5.0 105500 120812 1:13:12 3 1:21:09 0:03:40
6 Asymmetric 505 8945 Neil Rabbits Adam Kenney 902 6.0 105500 120821 1:13:21 3 1:21:19 0:03:49
7 Asymmetric RS 500 799 Alex Taylor Brian Mobbs 972 7.0 105500 121436 1:19:36 3 1:21:54 0:04:40
8 Asymmetric RS 200 295 Sam Norris Neil Bishop 1059 8.0 105500 122311 1:28:11 3 1:23:16 0:06:33
9 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 9.0 105500 122604 1:31:04 3 1:23:37 0:07:07
10 Asymmetric 505 8419 Pete Mallaband Lesley Boulton 902 10.0 105500 121116 1:16:16 3 1:24:33 0:06:44
11 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 11.0 105500 121712 1:22:12 3 1:24:34 0:07:16
12 Asymmetric 49ER 884 T Bruton A Scully 747 12.0 105500 115932 1:04:32 3 1:26:23 0:06:57
13 Asymmetric RS 500 748 Anna Zmura Keith Sykes 972 13.0 105500 122234 1:27:34 3 1:30:05 0:12:38
14 Asymmetric RS 500 562 Nick Troter Heidi Williams 972 14.0 105500 122800 1:33:00 3 1:35:41 0:18:04
15 Asymmetric RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard
George Hoskins
822 15.0 105500 121448 1:19:48 3 1:37:05 0:16:26
16 Asymmetric 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 16.0 105500 121610 1:21:10 3 1:48:39 0:23:35

WWU2 - Asymmetric Fleet - 07/2/10 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 1.0 124000 134147 1:01:47 3 0:58:20 0:00:00
2 Asymmetric 505 8835 Charles Walters   902 2.0 124000 133253 0:52:53 3 0:58:38 0:00:16
3 Asymmetric 505 8945 Neil Rabbits Adam Kenney 902 3.0 124000 133412 0:54:12 3 1:00:05 0:01:35
4 Asymmetric 505 8340 Graeme Willcox Tiffany Baring-Gould 902 4.0 124000 133433 0:54:33 3 1:00:29 0:01:56
5 Asymmetric 505 8419 Pete Mallaband Lesley Boulton 902 5.0 124000 133539 0:55:39 3 1:01:42 0:03:02
6 Asymmetric RS 500 799 Alex Taylor Brian Mobbs 972 6.0 124000 133959 0:59:59 3 1:01:43 0:03:17
7 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 7.0 124000 134804 1:08:04 3 1:02:30 0:04:32
8 Asymmetric RS 800 1133 Did Not Sign On   822 8.0 124000 133204 0:52:04 3 1:03:20 0:04:07
9 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 9.0 124000 134231 1:02:31 3 1:04:19 0:05:49
10 Asymmetric RS 500 748 Anna Zmura Keith Sykes 972 10.0 124000 134450 1:04:50 3 1:06:42 0:08:08
11 Asymmetric 505 8510 Francis Cram Alex Cull 902 11.0 124000 134015 1:00:15 3 1:06:48 0:07:38
12 Asymmetric 49ER 884 T Bruton A Scully 747 12.0 124000 133107 0:51:07 3 1:08:26 0:07:32
13 Asymmetric 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 13.0 124000 133420 0:54:20 3 1:12:44 0:10:45
14 Asymmetric RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard
George Hoskins
822 14.0 124000 134122 1:01:22 3 1:14:39 0:13:25

WWU3 - Asymmetric Fleet - 14/02/2010 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 1.0 110500 114845 0:43:45   0:41:19 0:00:00
2 Asymmetric 505 8835 Charles Walters   902 2.0 110500 114318 0:38:18   0:42:28 0:01:02
3 Asymmetric 505 8340 Graeme Willcox Tiffany Baring-Gould 902 3.0 110500 114448 0:39:48   0:44:07 0:02:32
4 Asymmetric 505 8510 Francis Cram Alex Cull 902 4.0 110500 114506 0:40:06   0:44:27 0:02:50
5 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1059 5.0 110500 115312 0:48:12   0:45:31 0:04:27
6 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 6.0 110500 115014 0:45:14   0:46:32 0:05:05
7 Asymmetric 49ER 884 T Bruton A Scully 747 7.0 110500 113959 0:34:59   0:46:50 0:04:07
8 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 8.0 110500 115118 0:46:18   0:47:38 0:06:09
9 Asymmetric 49ER 111 S Murray N Murray 747 9.0 110500 114036 0:35:36   0:47:39 0:04:44
10 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 10.0 110500 115802 0:53:02   0:48:42 0:08:03
11 Asymmetric MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 11.0 110500 114936 0:44:36   0:50:58 0:08:27
12 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 12.0 110500 115723 0:52:23   1:03:44 0:18:25

WWU4 - Asymmetric Fleet - 14/02/10 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 1.0 121500 125900 0:44:00   0:41:33 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1059 2.0 121500 130143 0:46:43   0:44:07 0:02:43
3 Asymmetric 505 8835 Charles Walters   902 3.0 121500 125522 0:40:22   0:44:45 0:02:53
4 Asymmetric 505 8340 Graeme Willcox Tiffany Baring-Gould 902 4.0 121500 125613 0:41:13   0:45:42 0:03:44
5 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 5.0 121500 130517 0:50:17   0:46:10 0:05:02
6 Asymmetric 505 8510 Francis Cram Alex Cull 902 6.0 121500 125711 0:42:11   0:46:46 0:04:42
7 Asymmetric MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 7.0 121500 125858 0:43:58   0:50:15 0:07:37
8 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 8.0 121500 130441 0:49:41   0:51:07 0:09:18
9 Asymmetric 49ER 884 T Bruton A Scully 747 9.0 121500 125457 0:39:57   0:53:29 0:08:55
10 Asymmetric 49ER 111 S Murray N Murray 747 10.0 121500 125624 0:41:24   0:55:25 0:10:22
11 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 11.0 121500 130610 0:51:10   1:02:15 0:17:01
12 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 13.0     DNS      

WWU6 - Asymmetric Fleet - 21/02/10 at 10.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric 505 8835 Charles Walters   902 1.0 124000 130826 0:28:26   0:31:31 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 2.0 124000 131448 0:34:48   0:32:52 0:01:25
3 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 3.0 124000 131746 0:37:46   0:34:41 0:03:26
4 Asymmetric 505 8945 Neil Rabbits Adam Kenney 902 4.0 124000 131133 0:31:33   0:34:59 0:03:07
5 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 5.0 124000 131323 0:33:23   0:35:04 0:03:22
6 Asymmetric 505 8206 Roger Deane Tim Williams 902 6.0 124000 131224 0:32:24   0:35:55 0:03:58 Created from sailno wizard
7 Asymmetric 505 8419 Pete Mallaband Lesley Boulton 902 7.0 124000 131239 0:32:39   0:36:12 0:04:13
8 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 8.0 124000 131542 0:35:42   0:36:44 0:05:04
9 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 9.0 124000 131710 0:37:10   0:38:14 0:06:32
10 Asymmetric 49ER 884 T Bruton A Scully 747 10.0 124000 131013 0:30:13   0:40:27 0:06:40
11 Asymmetric 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 11.0 124000 131140 0:31:40   0:42:24 0:08:07
12 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 12.0 124000 132245 0:42:45   0:43:59 0:12:07
13 Asymmetric 49ER 512 Bruce Allan Alec Boere 747 13.0 124000 131527 0:35:27   0:47:27 0:11:54
14 Asymmetric 49ER 111 S Murray N Murray 747 17.0 124000 130917 DSQ      
14 Asymmetric RS 500 799 Alex Taylor Brian Mobbs 972 17.0     DNS      
14 Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 17.0 124500   DNS      

WWU7 - Asymmetric Fleet - 28/2/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric 505 8945 Neil Rabbits Adam Kenney 902 1.0 1035 110740 0:32:40   0:36:13 0:00:00
2 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 2.0 1035 111136 0:36:36   0:38:27 0:02:07
3 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 3.0 1035 111733 0:42:33   0:39:04 0:03:07
4 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 4.0 1035 111341 0:38:41   0:39:48 0:03:29
5 Asymmetric 505 8510 Francis Cram Alex Cull 902 5.0 1035 111140 0:36:40   0:40:39 0:04:00
6 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 6.0 1035 111904 0:44:04   0:41:37 0:05:43

WWU8 - Asymmetric Fleet - 28/2/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric 505 8945 Neil Rabbits Adam Kenney 902 1.0 113500 120741 0:32:41   0:36:14 0:00:00
2 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 2.0 113500 121027 0:35:27   0:37:14 0:00:57
3 Asymmetric 505 8510 Francis Cram Alex Cull 902 3.0 113500 120928 0:34:28   0:38:13 0:01:47
4 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 4.0 113500 121646 0:41:46   0:38:21 0:02:18
5 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 5.0 113500 121324 0:38:24   0:39:30 0:03:11
6 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 6.0 113500 121705 0:42:05   0:39:44 0:03:43
7 Asymmetric 505 8206 Roger Deane Tim Williams 902 7.0 113500 121133 0:36:33   0:40:31 0:03:52 Created from sailno wizard

R20 - Asymmetric Fleet - 7/3/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 1.0     2242 3 0:39:15 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 2.0     2302 3 0:39:28 0:00:13
3 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 3.0     2402 3 0:41:11 0:01:53
4 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1059 4.0     2652 3 0:41:44 0:02:38
5 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 5.0     2836 3 0:44:38 0:05:42
6 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 6.0     2406 3 0:48:47 0:07:50

R21 - Asymmetric Fleet - 7/3/09 at 11:30

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 121500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric 49ER 884 T Bruton A Scully 747 1.0 121500 121539 0:00:39 3 0:00:52 0:00:00
2 Asymmetric RS 800 1144 N Charley C Martin 822 2.0 121500 124553 0:30:53 3 0:37:34 0:30:10
3 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 3.0 121500 125057 0:35:57 3 0:37:46 0:35:07
4 Asymmetric 49ER 111 S Murray N Murray 747 4.0 121500 124338 0:28:38 3 0:38:20 0:27:59
5 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1059 5.0 121500 125551 0:40:51 3 0:38:34 0:39:56
6 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 6.0 121500 125231 0:37:31 3 0:38:36 0:36:40
7 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 7.0 121500 125604 0:41:04 3 0:38:47 0:40:09
8 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 8.0 121500 125500 0:40:00 3 0:41:09 0:39:09

R22 - Asymmetric Fleet - 14/3/09 at 11:30

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 1.0 105000 112136 0:31:36 3 0:29:50 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1059 2.0 105000 112208 0:32:08 3 0:30:21 0:00:32
3 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 3.0 105000 111911 0:29:11 3 0:30:39 0:00:47
4 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 4.0 105000 112121 0:31:21 3 0:32:15 0:02:21

R23 - Asymmetric Fleet - 14/3/09 at 11:30

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1059 1.0 114000 121103 0:31:03 3 0:29:19 0:00:00
2 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 2.0 114000 120831 0:28:31 3 0:29:57 0:00:36
3 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 3.0 114000 121354 0:33:54 3 0:32:01 0:02:51
4 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 4.0 114000 121131 0:31:31 3 0:32:25 0:03:01

R24 - Asymmetric Fleet - 21/3/09 at 10:30

Start: Asymmetric, Finishes: Elapsed time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 1.0     004419 3 1:10:57 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 2.0     005023 3 1:19:03 0:08:35
3 Asymmetric RS 700 886 John Bashford   856 3.0     005052 2 2:27:33 0:43:43

R3 - Youth Fleet - 03/01/10 at 1030

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 46305 Tom Howard   1290 1.0     003148 2 0:40:40 0:00:00
2 Youth TOPPER 42004 Jack Spence   1290 2.0     003223 2 0:41:38 0:01:15
3 Youth TOPPER 10517 Did Not sign on   1290 3.0     003359 2 0:43:24 0:03:31

R4 - Youth Fleet - 03/01/10 at 1130

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R6 - Youth Fleet - 17/01/10 at 1030

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 46305 Tom Howard   1290 1.0     002930 2 0:37:51 0:00:00
2 Youth TOPPER 42004 Jack Spence   1290 2.0     003400 2 0:43:56 0:07:50
3 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 3.0     003430 2 0:44:19 0:08:20

R7 - Youth Fleet - 17/01/10 at 1130

Start: Youth, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 46305 Tom Howard   1290 1.0     004000 2 0:51:41 0:00:00
2 Youth TOPPER 42004 Jack Spence   1290 2.0     004214 2 0:54:27 0:03:34
3 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 3.0     004431 2 0:57:15 0:07:11

R8 - Youth Fleet - 24/01/10 at 1030

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 1135
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R9 - Youth Fleet - 24/01/10 at 1130

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 1135
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R10 - Youth Fleet - 31/01/10 at 1030

Start: Youth, Finishes: Place, Time: 1055
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes
1 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 1.0 1

R11 - Youth Fleet - 31/01/10 at 1130

Start: Youth, Finishes: Place, Time: 1055
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes
1 Youth TOPPER 46305 Tom Howard   1290 1.0 1
2 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 2.0 2

WWU1 - Youth Fleet - 7/2/10 at 10:30

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 1105
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth Hobie Dragoon 726 Adam Murphy Jack Murphy 1012 1.0 1105 121405 1:09:05 3 1:08:16 0:00:00
2 Youth Hobie Dragoon 713 Jack Muldoon Rhys Cooke 1012 2.0 1105 121658 1:11:58 3 1:11:07 0:02:53
3 Youth Hobie Dragoon 658 Guy Lovett John Madison 1012 3.0 1105 121714 1:12:14 3 1:11:23 0:03:09
4 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 5.0     DNF      

WWU2 - Youth Fleet - 07/2/10 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth Hobie Dragoon 726 Adam Murphy Jack Murphy 1012 1.0 125000 134735 0:57:35 3 0:56:54 0:00:00
2 Youth Hobie Dragoon 713 Jack Muldoon Rhys Cooke 1012 2.0 125000 134915 0:59:15 3 0:58:33 0:01:40
3 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 4.0     DNF      

WWU3 - Youth Fleet - 14/02/2010 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth Hobie Dragoon 726 Adam Murphy Jack Murphy 1012 1.0 110000 114158 0:41:58   0:41:28 0:00:00
2 Youth TOPPER 46305 Tom Howard   1290 2.0 103500 113706 1:02:06   0:48:08 0:08:36
3 Youth TOPPER 40517 Dan Druce   1290 3.0 103500 113833 1:03:33   0:49:16 0:10:03
4 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 4.0 103500 114550 1:10:50   0:54:55 0:17:20

WWU4 - Youth Fleet - 14/02/10 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth Hobie Dragoon 726 Adam Murphy Jack Murphy 1012 1.0 115000 124534 0:55:34   0:54:54 0:00:00
2 Youth TOPPER 40517 Dan Druce   1290 2.0 115000 130932 1:19:32   1:01:39 0:08:42
3 Youth TOPPER 46305 Tom Howard   1290 3.0 115000 131052 1:20:52   1:02:41 0:10:02

WWU6 - Youth Fleet - 21/02/10 at 10.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth Hobie Dragoon 726 Adam Murphy Jack Murphy 1012 1.0 125000 132054 0:30:54   0:30:32 0:00:00
2 Youth Hobie Dragoon 713 Jack Muldoon Rhys Cooke 1012 2.0 125000 132417 0:34:17   0:33:53 0:03:23

WWU7 - Youth Fleet - 28/2/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes
1 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 2.0 DNF

WWU8 - Youth Fleet - 28/2/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R20 - Youth Fleet - 7/3/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 46305 Tom Howard   1290 1.0     1819 3 0:23:30 0:00:00
2 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 2.0     2126 3 0:27:28 0:05:07

R21 - Youth Fleet - 7/3/09 at 11:30

Start: Youth, Finishes: Place, Time: 122000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 46305 Tom Howard   1290 1.0 122000 125938 0:39:38 2 0:30:43 0:00:00
2 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 2.0 122000 120122 23:41:22 2 18:21:50 23:01:44

R22 - Youth Fleet - 14/3/09 at 11:30

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R23 - Youth Fleet - 14/3/09 at 11:30

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R24 - Youth Fleet - 21/3/09 at 10:30

Start: Youth, Finishes: Elapsed time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R3 - Catamaran Handicap Fleet - 03/01/10 at 1030

Start: Catamaran, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.008 1.0     003638 3 1:00:09 0:00:00
2 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 2.0     004359 3 1:10:12 0:10:24

R4 - Catamaran Handicap Fleet - 03/01/10 at 1130

Start: Catamaran, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.008 1.0     004153 3 1:08:40 0:00:00
2 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 2.0     004340 3 1:09:53 0:01:16

R6 - Catamaran Handicap Fleet - 17/01/10 at 1030

Start: Catamaran, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Topaz 16CX 6978 Tom Looseman   1.125 1.0     005105 3 1:15:38 0:00:00

R7 - Catamaran Handicap Fleet - 17/01/10 at 1130

Start: Catamaran, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Topaz 16CX 6978 Tom Looseman   1.125 1.0     005242 3 1:17:40 0:00:00

R8 - Catamaran Handicap Fleet - 24/01/10 at 1030

Start: Catamaran, Finishes: Finish time, Time: 1130
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.008 1.0 1130 121714 0:47:14 3 0:46:52 0:00:00
2 Catamaran Handicap Dart 18 7563 David Bryan Ruth Bryan 1.181 2.0 1130 122856 0:58:56 3 0:49:54 0:03:36
3 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 3.0 1130 122237 0:52:37 3 0:50:50 0:04:07
4 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 5.0     DNF      

R9 - Catamaran Handicap Fleet - 24/01/10 at 1130

Start: Catamaran, Finishes: Finish time, Time: 1230
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.008 1.0 1230 131910 0:49:10 2 0:48:47 0:00:00

R10 - Catamaran Handicap Fleet - 31/01/10 at 1030

Start: Catamaran, Finishes: Finish time, Time: 1105
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R11 - Catamaran Handicap Fleet - 31/01/10 at 1130

Start: Catamaran, Finishes: Finish time, Time: 1205
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap SPITFIRE 160 Patrick Harrison   1.035 1.0 1205 124429 0:39:29 3 0:38:09 0:00:00

WWU1 - Catamaran Handicap Fleet - 7/2/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Spitfire 188 Samuel Rowell James Hudson 1.035 1.0 110000 120419 1:04:19 3 1:02:09 0:00:00
2 Catamaran Handicap Spitfire 111 Adam Butler Nikki Boniface 1.035 2.0 110000 120617 1:06:17 3 1:04:03 0:01:58
3 Catamaran Handicap SPITFIRE 160 Patrick Harrison   1.035 3.0 110000 120642 1:06:42 3 1:04:27 0:02:23
4 Catamaran Handicap Formula 18 1551 Oli Northrop Jeremy Carter 1.005 4.0 110000 120458 1:04:58 3 1:04:39 0:02:31
5 Catamaran Handicap Spitfire 196     1.035 5.0 110000 120718 1:07:18 3 1:05:01 0:02:59 Created from sailno wizard
6 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters   1.186 6.0 110000 121759 1:17:59 3 1:05:45 0:04:17
7 Catamaran Handicap Spitfire 074 Alicia Clifford Siobhan Lamb 1.035 7.0 110000 121032 1:10:32 3 1:08:09 0:06:13
8 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 8.0 110000 120849 1:08:49 3 1:08:12 0:06:07
8 Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.935 8.0 110000 120346 1:03:46 3 1:08:12 0:05:40
10 Catamaran Handicap Spitfire 061 Sebastian Samways Daniel Channing 1.035 10.0 110000 121125 1:11:25 3 1:09:00 0:07:06
11 Catamaran Handicap Spitfire 102 James Henson Joshua Potts 1.035 11.0 110000 121324 1:13:24 3 1:10:55 0:09:05
12 Catamaran Handicap Spitfire 028 Josh Hunt Gilbert Sutcliffe 1.035 12.0 110000 121327 1:13:27 3 1:10:58 0:09:08
13 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 13.0 110000 121347 1:13:47 3 1:11:17 0:09:28
14 Catamaran Handicap Dart 18 7563 David Bryan Ruth Bryan 1.181 14.0 110000 122432 1:24:32 3 1:11:35 0:11:09
15 Catamaran Handicap Spitfire 062 Hannha Fagg Josh Clarke 1.035 15.0 110000 121413 1:14:13 3 1:11:42 0:09:54
16 Catamaran Handicap Spitfire 144 David Murphy Nigel Lovett 1.035 16.0 110000 121526 1:15:26 3 1:12:53 0:11:07
17 Catamaran Handicap Stealth R Single 515 Eric Noyau   1.03 17.0 110000 121657 1:16:57 3 1:14:43 0:12:57
18 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 3790 Wyl Menmuir   1.186 18.0 110000 123353 1:33:53 3 1:19:10 0:20:11
19 Catamaran Handicap Dart 18 5337 Andrew Bedford Adam Jones 1.181 19.0 110000 123924 1:39:24 3 1:24:10 0:26:01

WWU2 - Catamaran Handicap Fleet - 07/2/10 at 12:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Spitfire 111 Adam Butler Nikki Boniface 1.035 1.0 124500 134654 1:01:54 3 0:59:48 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 18 1551 Oli Northrop Jeremy Carter 1.005 2.0 124500 134723 1:02:23 3 1:02:04 0:02:17
2 Catamaran Handicap SPITFIRE 160 Patrick Harrison   1.035 2.0 124500 134914 1:04:14 3 1:02:04 0:02:20
4 Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.935 4.0 124500 134306 0:58:06 3 1:02:08 0:02:11
5 Catamaran Handicap Spitfire 188 Samuel Rowell James Hudson 1.035 5.0 124500 135125 1:06:25 3 1:04:10 0:04:31
6 Catamaran Handicap Spitfire 196     1.035 6.0 124500 135138 1:06:38 3 1:04:23 0:04:44 Created from sailno wizard
7 Catamaran Handicap Spitfire 102 James Henson Joshua Potts 1.035 8.0 124500 135320 1:08:20 3 1:06:01 0:06:26
8 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters   1.186 9.0 124500 140337 1:18:37 3 1:06:17 0:07:41
9 Catamaran Handicap Spitfire 028 Josh Hunt Gilbert Sutcliffe 1.035 10.0 124500 135556 1:10:56 3 1:08:32 0:09:02
10 Catamaran Handicap Spitfire 061 Sebastian Samways Daniel Channing 1.035 11.0 124500 135557 1:10:57 3 1:08:33 0:09:03
11 Catamaran Handicap Spitfire 074 Alicia Clifford Siobhan Lamb 1.035 12.0 124500 135632 1:11:32 3 1:09:07 0:09:38
12 Catamaran Handicap Spitfire 062 Hannha Fagg Josh Clarke 1.035 13.0 124500 135726 1:12:26 3 1:09:59 0:10:32
13 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 14.0 124500 135545 1:10:45 3 1:10:07 0:10:24
14 Catamaran Handicap Spitfire 144 David Murphy Nigel Lovett 1.035 15.0 124500 135907 1:14:07 3 1:11:37 0:12:13
15 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 16.0 124500 140008 1:15:08 3 1:12:36 0:13:14
16 Catamaran Handicap Stealth R Single 515 Eric Noyau   1.03 17.0 124500 140043 1:15:43 3 1:13:31 0:14:07
17 Catamaran Handicap Dart 18 5337 Andrew Bedford Adam Jones 1.181 21.2 124500 140120 RDGa 3 1:04:38 0:05:42

WWU3 - Catamaran Handicap Fleet - 14/02/2010 at 1030

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 18 1551 Oli Northrop Jeremy Carter 1.005 1.0 105500 113244 0:37:44   0:37:33 0:00:00
2 Catamaran Handicap SPITFIRE 160 Patrick Harrison   1.035 2.0 105500 113552 0:40:52   0:39:29 0:02:00
3 Catamaran Handicap Spitfire 188 Samuel Rowell James Hudson 1.035 3.0 105500 113605 0:41:05   0:39:42 0:02:13
4 Catamaran Handicap Spitfire 102 James Henson Joshua Potts 1.035 4.0 105500 113712 0:42:12   0:40:46 0:03:20
5 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 5.0 105500 113642 0:41:42   0:41:20 0:03:49
6 Catamaran Handicap Stealth R Single 515 Eric Noyau   1.03 6.0 105500 113753 0:42:53   0:41:38 0:04:13
7 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters   1.186 7.0 105500 114447 0:49:47   0:41:59 0:05:15
8 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 8.0 105500 113955 0:44:55   0:43:24 0:06:03
9 Catamaran Handicap Dart 18 5337 Andrew Bedford Adam Jones 1.181 9.0 105500 114945 0:54:45   0:46:22 0:10:25
10 Catamaran Handicap Spitfire 144 David Murphy Nigel Lovett 1.035 10.0 105500 114349 0:48:49   0:47:10 0:09:57
11 Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.935 11.0 105500 114237 0:47:37   0:50:56 0:12:31

WWU4 - Catamaran Handicap Fleet - 14/02/10 at 1130

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 18 1551 Oli Northrop Jeremy Carter 1.005 1.0 120500 125135 0:46:35   0:46:21 0:00:00
2 Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.935 2.0 120500 124929 0:44:29   0:47:35 0:01:09
3 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters   1.186 3.0 120500 130157 0:56:57   0:48:01 0:01:59
4 Catamaran Handicap SPITFIRE 160 Patrick Harrison   1.035 4.0 120500 125550 0:50:50   0:49:07 0:02:52
5 Catamaran Handicap Spitfire 102 James Henson Joshua Potts 1.035 5.0 120500 125624 0:51:24   0:49:40 0:03:26
6 Catamaran Handicap Spitfire 188 Samuel Rowell James Hudson 1.035 6.0 120500 125723 0:52:23   0:50:37 0:04:25
7 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 7.0 120500 125650 0:51:50   0:51:22 0:05:04
8 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 8.0 120500 130228 0:57:28   0:55:31 0:09:30
9 Catamaran Handicap Spitfire 144 David Murphy Nigel Lovett 1.035 9.0 120500 130842 1:03:42   1:01:33 0:15:44
10 Catamaran Handicap Stealth R Single 515 Eric Noyau   1.03 10.0 120500 131011 1:05:11   1:03:17 0:17:26

WWU6 - Catamaran Handicap Fleet - 21/02/10 at 10.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 18 1551 Oli Northrop Jeremy Carter 1.005 1.0 124500 131713 0:32:13   0:32:03 0:00:00
2 Catamaran Handicap Spitfire 188 Samuel Rowell James Hudson 1.035 2.0 124500 131825 0:33:25   0:32:17 0:00:14
3 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 3.0 124500 131902 0:34:02   0:33:44 0:01:41
4 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters   1.186 4.0 124500 132555 0:40:55   0:34:30 0:02:54
5 Catamaran Handicap Stealth R Single 515 Eric Noyau   1.03 5.0 124500 132151 0:36:51   0:35:47 0:03:50
6 Catamaran Handicap Spitfire 144 David Murphy Nigel Lovett 1.035 6.0 124500 132243 0:37:43   0:36:26 0:04:32

WWU7 - Catamaran Handicap Fleet - 28/2/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 18 1551 Oli Northrop Jeremy Carter 1.005 1.0 104000 110610 0:26:10   0:26:02 0:00:00
2 Catamaran Handicap Spitfire 188 Samuel Rowell James Hudson 1.035 2.0 104000 110740 0:27:40   0:26:44 0:00:43
3 Catamaran Handicap Spitfire 144 David Murphy Nigel Lovett 1.035 3.0 104000 110921 0:29:21   0:28:21 0:02:24
4 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 4.0 104000 110841 0:28:41   0:28:26 0:02:25
5 Catamaran Handicap Dart 18 5337 Andrew Bedford Adam Jones 1.181 5.0 104000 111618 0:36:18   0:30:44 0:05:33
6 Catamaran Handicap Formula 18 699 G Melaine N Ohlsen 1.005 6.0 104000 111956 0:39:56   0:39:44 0:13:46
7 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters   1.186 8.0     DNF      

WWU8 - Catamaran Handicap Fleet - 28/2/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 18 1551 Oli Northrop Jeremy Carter 1.005 1.0 114000 121120 0:31:20   0:31:11 0:00:00
2 Catamaran Handicap Spitfire 144 David Murphy Nigel Lovett 1.035 2.0 114000 121620 0:36:20   0:35:06 0:04:04
3 Catamaran Handicap Dart 18 5337 Andrew Bedford Adam Jones 1.181 3.0 114000 122517 0:45:17   0:38:21 0:08:28
4 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 4.0 114000 121932 0:39:32   0:39:11 0:08:05

R20 - Catamaran Handicap Fleet - 7/3/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.008 1.0     2016 3 0:33:20 0:00:00
2 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.036 4.0     DNF      
2 Catamaran Handicap Formula 18 699 G Melaine N Ohlsen 1.005 4.0     DNF      

R21 - Catamaran Handicap Fleet - 7/3/09 at 11:30

Start: Catamaran, Finishes: Finish time, Time: 122000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.008 1.0 122000 125706 0:37:06 3 0:36:48 0:00:00

R22 - Catamaran Handicap Fleet - 14/3/09 at 11:30

Start: Catamaran, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 1.0 105500 111750 0:22:50 3 0:22:38 0:00:00
2 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.036 2.0 105500 112104 0:26:04 3 0:25:10 0:02:37
3 Catamaran Handicap DART 18 4229 Michael Shaw   1.181 3.0 115500 112033 23:25:33 3 19:50:08 22:58:49 Created from sailno wizard

R23 - Catamaran Handicap Fleet - 14/3/09 at 11:30

Start: Catamaran, Finishes: Finish time, Time: 112500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 1.0 112500 121130 0:46:30 4 0:46:05 0:00:00
2 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.036 2.0 112500 121556 0:50:56 4 0:49:10 0:03:11

R24 - Catamaran Handicap Fleet - 21/3/09 at 10:30

Start: Catamaran, Finishes: Elapsed time, Time: 112500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com