event burgee venue burgee

2010 Spring Series

4th April 2010 - 27th June 2010

PROVISIONAL Results as of 12:53 on June 27, 2010

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 18, Discards: 8, To count: 10, To qualify: 5, Ratings: SCHRS, Entries: 13, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Total Nett R1 R2 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 Notes
                  4/4/10 4/4/10 25/4/10 25/4/10 2/5/10 2/05/10 09/05/10 09/05/10 16/05/10 16/05/10 30/05/10 30/05/10 6/06/10 6/06/10 13/06/10 13/06/10 20/06/10 20/06/10  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 10:30  
1st Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 88.0 10.0 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) (4.0) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (3.0)
2nd Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 58.6 14.6 (2.0) (3.0) 1.9 OOD 1.9 OOD (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.9 OOD 1.9 OOD 1.0 1.0 (3.0) (2.0) (4.0) 2.0
DNQ Catamaran Handicap Prindle 19 634 Barry Peters Various 0.998 205.0 93.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 206.0 94.0 3.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Shadow 012 T Loosemore   1.069 219.0 107.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 4.0
DNQ Catamaran Handicap Formula 18 699 G Melaine N Ohlsen 1.005 227.0 115.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 1.0
DNQ Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 411 David Bryan Ruth Bryan 1.007 229.0 117.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Topaz 16CX 16c Tim Cope Kit Cope 1.125 232.0 120.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.935 239.0 127.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.036 240.0 128.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.982 242.0 130.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 550 David Bates   0.982 252.0 140.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Formula 20 007 John Senior M Locke 0.949 252.0 140.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC

Laser Fleet

Sailed: 19, Discards: 8, To count: 11, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 20, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 R23 Notes
                  4/4/10 4/4/10 11/4/10 11/4/10 2/5/10 2/05/10 09/05/10 09/05/10 16/05/10 16/05/10 30/05/10 30/05/10 6/06/10 6/06/10 13/06/10 13/06/10 20/06/10 20/06/10 27/06/10  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 10:30 10:30  
1st Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 127.0 14.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (3.0) 1.0 1.0 (3.0) 2.0 1.0 (21.0 DNC)
2nd Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 183.0 15.0 2.0 2.0 1.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 2.0 (21.0 DNC)
3rd Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 285.0 117.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER 186034 Paul Robinson   1080 321.0 153.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER 165547 Ron Clark   1080 329.0 161.0 3.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 329.0 161.0 5.0 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1080 363.0 195.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER 191000 Simon Etter   1080 363.0 195.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER 189321 Marc England   1080 364.0 196.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER 190717 Paul England   1080 364.0 196.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER 193263 Did not sign on   1080 365.0 197.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER 190862 Adrian Borroughs   1080 365.0 197.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 4.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER RADIAL 197702 J Spence   1104 365.0 197.0 4.0 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 365.0 197.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER 142406 T Edwards   1080 368.0 200.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER 172147 Matthew Ely   1080 379.0 211.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0
DNQ Laser LASER 147048 R Butterfield   1080 383.0 215.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1104 383.0 215.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 399.0 231.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC
DNQ Laser LASER 70259 Sreve Wrae   1080 399.0 231.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC

Keelboat Fleet

Sailed: 18, Discards: 8, To count: 10, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 15, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 Notes
                  4/4/10 4/4/10 11/4/10 11/4/10 2/5/10 2/05/10 09/05/10 09/05/10 16/05/10 16/05/10 30/05/10 30/05/10 6/06/10 6/06/10 13/06/10 13/06/10 20/06/10 20/06/10  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 10:30  
1st Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 120.0 15.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (4.0) (5.0) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 1.0 1.0 1.0
2nd Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 122.0 19.0 1.0 1.0 (3.0) (4.0) 1.0 2.0 2.0 3.0 1.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC)
3rd Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 138.8 22.8 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 (16.0 DNC) (4.0) 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.4 OPN 2.4 OPN 2.0 2.0 3.0 2.0
4th Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 151.8 23.8 2.0 2.0 5.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 2.0 2.4 OPN 2.4 OPN 1.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC)
5th Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 177.4 49.4 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 1.0 2.2 OOD 2.2 OOD 5.0 3.0
6th Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 180.0 52.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 2.0 2.0 3.0 4.0 2.0 4.0
7th Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 212.0 84.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
8th Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 234.0 106.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 DNF (16.0 DNC) 8.0 6.0 DNF (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 4.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes Alex Cass
M Hughes
1025 255.0 127.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 S Bell S Scullion 1025 256.0 128.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 6.0 5.0
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 260.0 132.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 7.0 DNF 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 7.0 6.0
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan 1025 265.0 137.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3732 Matt Whittaker Andrew Fairley 1025 265.0 137.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3042 J Shawyer H Shawyer 1025 266.0 138.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3385 Colin Waters Phillip Tinsley 1025 279.0 151.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 7.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC

Asymmetric Fleet

Sailed: 22, Discards: 10, To count: 12, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 22, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 R23 Notes
                  4/4/10 4/4/10 11/4/10 11/4/10 25/4/10 25/4/10 2/5/10 09/05/10 09/05/10 16/05/10 16/05/10 23/05/10 23/05/10 30/05/10 30/05/10 6/06/10 6/06/10 13/06/10 13/06/10 20/06/10 20/06/10 27/06/10  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 10:30 10:30  
1st Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 122.6 21.6 1.0 1.0 (3.0) 3.0 (4.0) 1.0 (4.0 DNF) (5.0) 1.0 (5.0) 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (6.0) (5.0) 2.8 OOD 2.8 OOD 2.0 1.0 2.0 2.0 (23.0 DNC)
2nd Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1057 320.0 90.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 2.0 (23.0 DNC) 2.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 4.0 2.0 2.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 1.0
3rd Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 340.0 110.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 3.0 (23.0 DNC) 4.0 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 1.0 1.0 23.0 DNC
4th Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 355.0 125.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 2.0 7.0 DNF 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 8.0 DNS (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC
5th Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 358.0 128.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 4.0 (23.0 DNC) 6.0 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 4.0 3.0 6.0 23.0 DNC
6th Asymmetric RS 700 955 T Wilson   857 388.0 158.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 3.0 4.0 3.0 4.0 3.0 23.0 DNC
DNQ Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 397.0 167.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 1.0 1.0 1.0 2.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC
DNQ Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1090 401.0 171.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 3.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 412.0 182.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 DNF (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 4.0 23.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 200 953     1057 424.0 194.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 3.0 3.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 2.0 2.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC Created from sailno wizard
DNQ Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 439.0 209.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 7.0 8.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 5.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 800 1144 N Charley C Martin 822 441.0 211.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 1.0 1.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 454.0 224.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 7.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 400 1192 V Selvin Ian 950 464.0 234.0 2.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 826A Mark Bond Huw Whitworth 972 464.0 234.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 2.0 2.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC
DNQ Asymmetric 49ER 224 S Marks N Murray 744 465.0 235.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 4.0 1.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC
DNQ Asymmetric MUSTO SKIFF 324 D Postow   875 466.0 236.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 5.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC
DNQ Asymmetric 14 1491     840 467.0 237.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 3.0 4.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC Created from sailno wizard
DNQ Asymmetric MUSTO SKIFF 281 J Hilton   875 468.0 238.0 4.0 DNF 4.0 DNF (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 200 1397 J. Farou Harson Fenella Williams 1057 471.0 241.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 5.0 23.0 DNC
DNQ Asymmetric RS100 103 A Wilson   1005 484.0 254.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC
DNQ Asymmetric 505 6163 Ian Garrard Andy Hill 902 487.0 257.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 4.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC

Fast Handicap Fleet

Sailed: 14, Discards: 6, To count: 8, To qualify: 4, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R19 R20 R21 R22 Notes
                  4/4/10 4/4/10 11/4/10 11/4/10 16/05/10 16/05/10 23/05/10 23/05/10 30/05/10 30/05/10 13/06/10 13/06/10 20/06/10 20/06/10  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 10:30  
1st Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 124.0 52.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC
2nd Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 128.0 56.0 2.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
DNQ Fast Handicap CONTENDER 713 John Browatt   993 146.0 74.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
DNQ Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1035 146.0 74.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
DNQ Fast Handicap CONTENDER 2466 M Aston   993 146.0 74.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 1.0
DNQ Fast Handicap CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 146.0 74.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
DNQ Fast Handicap FIREBALL 14099 Glenn Bolton Adam Sykes 982 147.0 75.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
DNQ Fast Handicap MOTH INTERNATIONAL 3967 Created from sailno wizard   690 148.0 76.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC
DNQ Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1101 149.0 77.0 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
DNQ Fast Handicap NATIONAL 12 3525     1089 158.0 86.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0
DNQ Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1101 159.0 87.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC

Youth Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, To qualify: 2, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R3 R4 R5 R6 R9 R19 R20 Notes
                  11/4/10 11/4/10 25/4/10 25/4/10 09/05/10 13/06/10 13/06/10  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 10:30 11:30  
1st Youth BYTE CII 626 F Williams   1140 32.0 16.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 3.0 8.0 DNC 2.0 1.0
2nd Youth TOPPER 43500 Harry Wilson   1295 42.0 26.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Youth TOPPER 44237     1295 43.0 27.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 2.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC Created from sailno wizard
4th Youth TOPPER 40517 Dan Druce   1295 44.0 28.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
5th Youth TOPPER 44839 Huw Whitworth   1295 44.0 28.0 2.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
DNQ Youth Topper Magno vibe     1200 49.0 33.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 8.0 DNC Created from sailno wizard
DNQ Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1295 49.0 33.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC

R1 - Catamaran Handicap Fleet - 4/4/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 105930
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 105930 112702 0:27:32 3 0:27:21 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 2.0 105930 112736 0:28:06 3 0:29:37 0:02:09
3 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 3.0 105930 113127 0:31:57 3 0:30:52 0:03:39

R2 - Catamaran Handicap Fleet - 4/4/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113415
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 113415 120830 0:34:15 4 0:34:01 0:00:00
2 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 2.0 113415 121530 0:41:15 4 0:39:51 0:06:03
3 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 3.0 113415 121205 0:37:50 4 0:39:52 0:05:33

R3 - Catamaran Handicap Fleet - 11/4/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113415
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R4 - Catamaran Handicap Fleet - 11/4/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113415
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R5 - Catamaran Handicap Fleet - 25/4/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 115500 121743 0:22:43 3 0:22:34 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 1.9     OOD      
3 Catamaran Handicap Shadow 012 T Loosemore   1.069 2.0 115500 122555 0:30:55 3 0:28:55 0:06:48

R6 - Catamaran Handicap Fleet - 25/4/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 123500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 123500 130102 0:26:02 3 0:25:51 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 1.9     OOD      

R7 - Catamaran Handicap Fleet - 2/5/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 104500 110600 0:21:00 3 0:20:51 0:00:00

R8 - Catamaran Handicap Fleet - 2/05/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 110500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 110500 113353 0:28:53   0:28:41 0:00:00

R9 - Catamaran Handicap Fleet - 09/05/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 1.0 105000 113454 0:44:54   0:47:19 0:00:00
2 Catamaran Handicap Prindle 19 634 Barry Peters Various 0.998 2.0 105000 114002 0:50:02   0:50:08 0:02:49
3 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 3.0 105000 114304 0:53:04   0:51:16 0:04:06
4 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.982 4.0 105000 114501 0:55:01   0:56:02 0:08:33

R10 - Catamaran Handicap Fleet - 09/05/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 115600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 1.0 115600 124622 0:50:22 4 0:53:04 0:00:00
2 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 2.0 115600 125738 1:01:38 4 0:59:33 0:06:42
3 Catamaran Handicap Prindle 19 634 Barry Peters Various 0.998 3.0 115600 125805 1:02:05 4 1:02:12 0:09:07
4 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 4.0 115600 130040 1:04:40 4 1:04:13 0:11:13

R11 - Catamaran Handicap Fleet - 16/05/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 1.0 104000 110918 0:29:18 3 0:30:52 0:00:00

R12 - Catamaran Handicap Fleet - 16/05/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.935 1.0 113700 115832 0:21:32 3 0:23:02 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 2.0 113700 120009 0:23:09 3 0:24:24 0:01:18

R13 - Catamaran Handicap Fleet - 23/05/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R14 - Catamaran Handicap Fleet - 23/05/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R15 - Catamaran Handicap Fleet - 30/05/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 103000 105630 0:26:30   0:26:19 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 1.9     OOD      
3 Catamaran Handicap Prindle 19 634 Barry Peters Various 0.998 2.0 103000 110244 0:32:44   0:32:48 0:06:28

R16 - Catamaran Handicap Fleet - 30/05/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 111100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 111100 114330 0:32:30   0:32:16 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 1.9     OOD      
3 Catamaran Handicap Prindle 19 634 Barry Peters Various 0.998 2.0 111100 114809 0:37:09   0:37:13 0:04:56

R17 - Catamaran Handicap Fleet - 6/06/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 1.0 103000 105719 0:27:19 3 0:28:47 0:00:00

R18 - Catamaran Handicap Fleet - 6/06/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 112500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 1.0 112500 115531 0:30:31 4 0:32:09 0:00:00
2 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.036 2.0 112500 115829 0:33:29 4 0:32:19 0:00:10

R19 - Catamaran Handicap Fleet - 13/06/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 103000 112530 0:55:30   0:55:07 0:00:00
2 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 411 David Bryan Ruth Bryan 1.007 2.0 103000 112728 0:57:28   0:57:04 0:01:58
3 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 3.0 103000 112630 0:56:30   0:59:32 0:04:12
4 Catamaran Handicap Topaz 16CX 16c Tim Cope Kit Cope 1.125 4.0 103000 114100 1:11:00   1:03:07 0:09:00

R20 - Catamaran Handicap Fleet - 13/06/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 120000 124021 0:40:21   0:40:04 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 2.0 120000 123914 0:39:14   0:41:21 0:01:12
3 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 411 David Bryan Ruth Bryan 1.007 3.0 120000 124605 0:46:05   0:45:46 0:05:44
4 Catamaran Handicap Topaz 16CX 16c Tim Cope Kit Cope 1.125 4.0 120000 125424 0:54:24   0:48:21 0:09:19

R21 - Catamaran Handicap Fleet - 20/06/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 104000 112048 0:40:48   0:40:31 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 18 699 G Melaine N Ohlsen 1.005 2.0 104000 112215 0:42:15   0:42:02 0:01:32
3 Catamaran Handicap Shadow 012 T Loosemore   1.069 3.0 104000 112615 0:46:15   0:43:16 0:02:56
4 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 4.0 104000 112700 0:47:00   0:49:32 0:08:33

R22 - Catamaran Handicap Fleet - 20/06/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 18 699 G Melaine N Ohlsen 1.005 1.0 113600 122259 0:46:59   0:46:45 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 2.0 113600 122313 0:47:13   0:49:45 0:02:51
3 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 3.0 113600 122635 0:50:35   0:50:14 0:03:30
4 Catamaran Handicap Shadow 012 T Loosemore   1.069 4.0 113600 123436 0:58:36   0:54:49 0:08:37

R23 - Catamaran Handicap Fleet - 27/06/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R1 - Laser Fleet - 4/4/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 110430
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 1.0 110430 114347 0:39:17 3 0:36:22 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 2.0 110430 114452 0:40:22 3 0:36:34 0:00:13
3 Laser LASER 165547 Ron Clark   1080 3.0 110430 114414 0:39:44 3 0:36:47 0:00:27
4 Laser LASER RADIAL 197702 J Spence   1104 4.0 110430 114733 0:43:03 3 0:39:00 0:02:54
5 Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 5.0 110430 114856 0:44:26 3 0:41:09 0:05:09

R2 - Laser Fleet - 4/4/10 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 1.0 115100 123305 0:42:05 3 0:38:58 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 2.0 115100 123405 0:43:05 3 0:39:01 0:00:04
3 Laser LASER 165547 Ron Clark   1080 3.0 115100 123552 0:44:52 3 0:41:33 0:02:47
4 Laser LASER RADIAL 197702 J Spence   1104 4.0 115100 123759 0:46:59 3 0:42:33 0:03:58
5 Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 5.0 115100 123755 0:46:55 3 0:43:26 0:04:50

R3 - Laser Fleet - 11/4/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 1.0 104500 114005 0:55:05 3 0:49:54 0:00:00
2 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 2.0 104500 113954 0:54:54 3 0:50:50 0:01:01
3 Laser LASER 189321 Marc England   1080 3.0 104500 114106 0:56:06 3 0:51:57 0:02:13
4 Laser LASER 190717 Paul England   1080 4.0 104500 114211 0:57:11 3 0:52:57 0:03:18

R4 - Laser Fleet - 11/4/10 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 1.0 114500 123642 0:51:42 3 0:46:50 0:00:00
2 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 2.0 114500 123538 0:50:38 3 0:46:53 0:00:03
3 Laser LASER 190717 Paul England   1080 3.0 114500 123710 0:52:10 3 0:48:18 0:01:35
4 Laser LASER 189321 Marc England   1080 4.0 114500 123745 0:52:45 3 0:48:51 0:02:10

R5 - Laser Fleet - 25/4/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R6 - Laser Fleet - 25/4/10 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R7 - Laser Fleet - 2/5/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 1.0 105000 112043 0:30:43 3 0:28:26 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 2.0 105000 112132 0:31:32 3 0:29:12 0:00:49
3 Laser LASER 165547 Ron Clark   1080 3.0 105000 112505 0:35:05 3 0:32:29 0:04:22

R8 - Laser Fleet - 2/05/10 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 1.0 114000 120540 0:25:40 3 0:23:46 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 2.0 114000 121034 0:30:34 3 0:28:18 0:04:54

R9 - Laser Fleet - 09/05/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 1.0 105500 115204 0:57:04   0:51:41 0:00:00

R10 - Laser Fleet - 09/05/10 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 1.0 120100 125049 0:49:49 3 0:45:07 0:00:00

R11 - Laser Fleet - 16/05/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 1.0 104500 112907 0:44:07 3 0:40:51 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 2.0 104500 113020 0:45:20 3 0:41:04 0:00:14
3 Laser LASER 191000 Simon Etter   1080 3.0 104500 113203 0:47:03 3 0:43:34 0:02:56

R12 - Laser Fleet - 16/05/10 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114200
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 1.0 114200 122544 0:43:44 3 0:39:37 0:00:00
2 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 2.0 114200 122622 0:44:22 3 0:41:05 0:01:35
3 Laser LASER 191000 Simon Etter   1080 3.0 114200 122728 0:45:28 3 0:42:06 0:02:41

R13 - Laser Fleet - 23/05/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114200
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R14 - Laser Fleet - 23/05/10 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114200
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R15 - Laser Fleet - 30/05/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 1.0 103500 111530 0:40:30   0:37:30 0:00:00
2 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1080 2.0 103500 111535 0:40:35   0:37:35 0:00:05
3 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1080 3.0 103500 111537 0:40:37   0:37:36 0:00:07
4 Laser LASER 193263 Did not sign on   1080 4.0 103500 111541 0:40:41   0:37:40 0:00:11
5 Laser LASER 142406 T Edwards   1080 5.0 103500 112016 0:45:16   0:41:55 0:04:46

R16 - Laser Fleet - 30/05/10 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1080 1.0 114100 122350 0:42:50   0:39:40 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 2.0 114100 122353 0:42:53   0:39:42 0:00:03
3 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1080 3.0 114100 122429 0:43:29   0:40:16 0:00:39
4 Laser LASER 193263 Did not sign on   1080 4.0 114100 122437 0:43:37   0:40:23 0:00:47
5 Laser LASER 165547 Ron Clark   1080 5.0 114100 122637 0:45:37   0:42:14 0:02:47
6 Laser LASER 142406 T Edwards   1080 6.0 114100 122820 0:47:20   0:43:50 0:04:30

R17 - Laser Fleet - 6/06/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 1.0 103500 111500 0:40:00 3 0:36:14 0:00:00
2 Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 2.0 103500 111617 0:41:17 3 0:38:14 0:02:09
3 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 3.0 103500 112006 0:45:06 3 0:41:46 0:05:58
4 Laser LASER 190862 Adrian Borroughs   1080 4.0 103500 112132 0:46:32 3 0:43:05 0:07:24

R18 - Laser Fleet - 6/06/10 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 1.0 113000 121124 0:41:24 3 0:38:20 0:00:00
2 Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 2.0 113000 121307 0:43:07 3 0:39:55 0:01:43
3 Laser LASER 190862 Adrian Borroughs   1080 4.0     DNF      

R19 - Laser Fleet - 13/06/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 1.0 103500 113728 1:02:28   0:57:50 0:00:00
2 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1080 2.0 103500 113736 1:02:36   0:57:58 0:00:08
3 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 3.0 103500 113840 1:03:40   0:58:57 0:01:12
4 Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 4.0 103500 114000 1:05:00   1:00:11 0:02:32
5 Laser LASER 147048 R Butterfield   1080 5.0 103500 114717 1:12:17   1:06:56 0:09:49

R20 - Laser Fleet - 13/06/10 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1080 1.0 120500 125338 0:48:38   0:45:02 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 2.0 120500 125513 0:50:13   0:46:30 0:01:35
3 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 3.0 120500 125558 0:50:58   0:47:11 0:02:20
4 Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 4.0 120500 125617 0:51:17   0:47:29 0:02:39
5 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1104 5.0 120500 130230 0:57:30   0:52:05 0:07:47

R21 - Laser Fleet - 20/06/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 1.0 104500 114104 0:56:04   0:50:47 0:00:00
2 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 2.0 104500 113958 0:54:58   0:50:54 0:00:07

R22 - Laser Fleet - 20/06/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 1.0 120000 125654 0:56:54   0:52:41 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 2.0 120000 125936 0:59:36   0:53:59 0:01:26

R23 - Laser Fleet - 27/06/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 172147 Matthew Ely   1080 1.0 120000 123545 0:35:45 2 0:33:06 0:00:00

R1 - Keelboat Fleet - 4/4/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 110930
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 1.0 110930 114544 0:36:14 3 0:35:21 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 2.0 110930 114630 0:37:00 3 0:36:06 0:00:46

R2 - Keelboat Fleet - 4/4/10 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 1.0 115600 123730 0:41:30 3 0:40:29 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 2.0 115600 123830 0:42:30 3 0:41:28 0:01:00

R3 - Keelboat Fleet - 11/4/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 1.0 105000 113753 0:47:53 3 0:46:43 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 2.0 105000 113820 0:48:20 3 0:47:09 0:00:27
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 3.0 105000 113852 0:48:52 3 0:47:40 0:00:59
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 4.0 105000 113900 0:49:00 3 0:47:48 0:01:07
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 5.0 105000 113909 0:49:09 3 0:47:57 0:01:16
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan 1025 6.0 105000 113933 0:49:33 3 0:48:20 0:01:40

R4 - Keelboat Fleet - 11/4/10 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 1.0 115000 123845 0:48:45 3 0:47:34 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 2.0 115000 123859 0:48:59 3 0:47:47 0:00:14
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan 1025 3.0 115000 124009 0:50:09 3 0:48:56 0:01:24
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 4.0 115000 124045 0:50:45 3 0:49:31 0:02:00
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 5.0 115000 124220 0:52:20 3 0:51:03 0:03:35

R5 - Keelboat Fleet - 25/4/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R6 - Keelboat Fleet - 25/4/10 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R7 - Keelboat Fleet - 2/5/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 110500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 1.0 110500 113834 0:33:34 3 0:32:45 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0 110500 113849 0:33:49 3 0:33:00 0:00:15
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 4.0     DNF      

R8 - Keelboat Fleet - 2/05/10 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 1.0 114500 121928 0:34:28 3 0:33:38 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 2.0 114500 121943 0:34:43 3 0:33:52 0:00:15

R9 - Keelboat Fleet - 09/05/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 110000 120015 1:00:15   0:58:47 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 2.0 110000 120040 1:00:40   0:59:11 0:00:25
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 3.0 110000 120145 1:01:45   1:00:15 0:01:30
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 4.0 110000 120251 1:02:51   1:01:19 0:02:36
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3732 Matt Whittaker Andrew Fairley 1025 5.0 110000 120350 1:03:50   1:02:17 0:03:35
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes Alex Cass
M Hughes
1025 6.0 110000 120650 1:06:50   1:05:12 0:06:35
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3385 Colin Waters Phillip Tinsley 1025 7.0 110000 120915 1:09:15   1:07:34 0:09:00
8 Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 8.0 110000 121011 1:10:11   1:08:28 0:09:56

R10 - Keelboat Fleet - 09/05/10 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 122000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 122000 131641 0:56:41 3 0:55:18 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 2.0 122000 131809 0:58:09 3 0:56:44 0:01:28
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 3.0 122000 131821 0:58:21 3 0:56:56 0:01:40
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3732 Matt Whittaker Andrew Fairley 1025 4.0 122000 131835 0:58:35 3 0:57:09 0:01:54
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 6.0     DNF      

R11 - Keelboat Fleet - 16/05/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 1.0 103500 111536 0:40:36 3 0:39:37 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 2.0 103500 111551 0:40:51 3 0:39:51 0:00:15
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 3.0 103500 111609 0:41:09 3 0:40:09 0:00:33
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 103500 111715 0:42:15 3 0:41:13 0:01:39

R12 - Keelboat Fleet - 16/05/10 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 114700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 114700 122554 0:38:54 3 0:37:57 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 2.0 114700 122703 0:40:03 3 0:39:04 0:01:09
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 3.0 114700 122719 0:40:19 3 0:39:20 0:01:25

R13 - Keelboat Fleet - 23/05/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 114700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R14 - Keelboat Fleet - 23/05/10 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 114700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R15 - Keelboat Fleet - 30/05/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 104000 111728 0:37:28   0:36:33 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 2.0 104000 111842 0:38:42   0:37:45 0:01:14
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0 104000 111947 0:39:47   0:38:49 0:02:19
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 4.0 104000 112047 0:40:47   0:39:47 0:03:19

R16 - Keelboat Fleet - 30/05/10 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 114600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 114600 122516 0:39:16   0:38:19 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 2.0 114600 122633 0:40:33   0:39:34 0:01:17
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0 114600 122655 0:40:55   0:39:55 0:01:39
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 4.0 114600 122853 0:42:53   0:41:50 0:03:37

R17 - Keelboat Fleet - 6/06/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 1.0 104000 111544 0:35:44 3 0:34:52 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0 104000 111627 0:36:27 3 0:35:34 0:00:43
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 2.4     OPN      
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 2.4     OPN      
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 3.0 104000 111638 0:36:38 3 0:35:44 0:00:54
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 4.0 104000 111808 0:38:08 3 0:37:12 0:02:24
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 S Bell S Scullion 1025 5.0 104000 111911 0:39:11 3 0:38:14 0:03:27
8 Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 7.0     DNF      

R18 - Keelboat Fleet - 6/06/10 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 1.0 113500 121305 0:38:05 3 0:37:09 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0 113500 121353 0:38:53 3 0:37:56 0:00:48
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 2.4     OPN      
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 2.4     OPN      
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 3.0 113500 121434 0:39:34 3 0:38:36 0:01:29
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 4.0 113500 121512 0:40:12 3 0:39:13 0:02:07
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes Alex Cass
M Hughes
1025 5.0 113500 121649 0:41:49 3 0:40:48 0:03:44

R19 - Keelboat Fleet - 13/06/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 1.0 104000 113433 0:54:33   0:53:13 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 2.0 104000 113607 0:56:07   0:54:45 0:01:34
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 2.2     OOD      
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 3.0 104000 113653 0:56:53   0:55:30 0:02:20
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 4.0 104000 113705 0:57:05   0:55:41 0:02:32
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3042 J Shawyer H Shawyer 1025 5.0 104000 113737 0:57:37   0:56:13 0:03:04

R20 - Keelboat Fleet - 13/06/10 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 121000 125340 0:43:40   0:42:36 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 2.0 121000 125436 0:44:36   0:43:31 0:00:56
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 2.2     OOD      
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 3.0 121000 125445 0:44:45   0:43:40 0:01:05
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 4.0 121000 125609 0:46:09   0:45:01 0:02:29
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3042 J Shawyer H Shawyer 1025 5.0 121000 125628 0:46:28   0:45:20 0:02:48

R21 - Keelboat Fleet - 20/06/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 105000 113940 0:49:40   0:48:27 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0 105000 114000 0:50:00   0:48:47 0:00:20
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 3.0 105000 114013 0:50:13   0:49:00 0:00:33
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes Alex Cass
M Hughes
1025 4.0 105000 114159 0:51:59   0:50:43 0:02:19
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 5.0 105000 114203 0:52:03   0:50:47 0:02:23
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 S Bell S Scullion 1025 6.0 105000 114252 0:52:52   0:51:35 0:03:12
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 7.0 105000 114947 0:59:47   0:58:20 0:10:07

R22 - Keelboat Fleet - 20/06/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 120500 125903 0:54:03   0:52:44 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 2.0 120500 125907 0:54:07   0:52:48 0:00:04
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 3.0 120500 125951 0:54:51   0:53:31 0:00:48
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 4.0 120500 130110 0:56:10   0:54:48 0:02:07
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 S Bell S Scullion 1025 5.0 120500 130153 0:56:53   0:55:30 0:02:50
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 6.0 120500 131056 1:05:56   1:04:20 0:11:53

R23 - Keelboat Fleet - 27/06/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R1 - Asymmetric Fleet - 4/4/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 111430
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 1.0 111430 114653 0:32:23 3 0:33:19 0:00:00
2 Asymmetric RS 400 1192 V Selvin Ian 950 2.0 111430 121200 0:57:30 3 1:00:32 0:25:51
3 Asymmetric MUSTO SKIFF 281 J Hilton   875 4.0 111430 112438 DNF 3    

R2 - Asymmetric Fleet - 4/4/10 at 11:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 120100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 1.0 120100 123835 0:37:35 3 0:38:40 0:00:00
2 Asymmetric RS 400 1192 V Selvin Ian 950 2.0 120100 124348 0:42:48 3 0:45:03 0:06:04
3 Asymmetric MUSTO SKIFF 281 J Hilton   875 4.0     DNF      

R3 - Asymmetric Fleet - 11/4/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1090 1.0 105500 114740 0:52:40 3 0:48:19 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 2.0 105500 114313 0:48:13 3 0:49:36 0:01:15
3 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 3.0 105500 114322 0:48:22 3 0:49:46 0:01:24
4 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 4.0 105500 114500 0:50:00 3 0:51:26 0:03:02
5 Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 5.0 105500 115200 0:57:00 3 0:58:39 0:10:02

R4 - Asymmetric Fleet - 11/4/10 at 11:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1090 1.0 115500 124809 0:53:09 3 0:48:46 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 2.0 115500 124557 0:50:57 3 0:52:25 0:03:33
3 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 3.0 115500 124700 0:52:00 3 0:53:30 0:04:36
4 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 4.0 115500 124807 0:53:07 3 0:54:39 0:05:43
5 Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 5.0 115500 125200 0:57:00 3 0:58:39 0:09:36

R5 - Asymmetric Fleet - 25/4/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS100 103 A Wilson   1005 1.0 120500 123038 0:25:38 3 0:25:30 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1057 2.0 120500 123247 0:27:47 3 0:26:17 0:00:49
3 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 3.0 120500 123257 0:27:57 3 0:26:27 0:00:59
4 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 4.0 120500 123149 0:26:49 3 0:27:35 0:02:02
5 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 5.0 120500 123230 0:27:30 3 0:28:18 0:02:43

R6 - Asymmetric Fleet - 25/4/10 at 11:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 1.0 124500 130830 0:23:30 3 0:24:11 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1057 2.0 124500 131102 0:26:02 3 0:24:38 0:00:29
3 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 3.0 124500 131210 0:27:10 3 0:25:42 0:01:37
4 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 4.0 124500 131012 0:25:12 3 0:25:56 0:01:42

R7 - Asymmetric Fleet - 2/5/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1090 1.0 105500 113038 0:35:38 3 0:32:41 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 4.0     DNF      
2 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 4.0     DNF      

R8 - Asymmetric Fleet - 2/05/10 at 11:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R9 - Asymmetric Fleet - 09/05/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 110500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 1.0 110500 120640 1:01:40   0:59:25 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1057 2.0 110500 120902 1:04:02   1:00:35 0:01:14
3 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 3.0 110500 120432 0:59:32   1:01:15 0:01:47
4 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 4.0 110500 121125 1:06:25   1:02:50 0:03:37
5 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 5.0 110500 120650 1:01:50   1:03:37 0:04:05
6 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 6.0 110500 121132 1:06:32   1:08:27 0:08:47
7 Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 7.0 110500 121238 1:07:38   1:09:35 0:09:53

R10 - Asymmetric Fleet - 09/05/10 at 11:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 122500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 1.0 122500 131952 0:54:52 3 0:56:27 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 2.0 122500 132022 0:55:22 3 0:56:58 0:00:30
3 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1057 3.0 122500 132522 1:00:22 3 0:57:07 0:00:42
4 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 4.0 122500 132649 1:01:49 3 0:58:29 0:02:09
5 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 5.0 122500 132238 0:57:38 3 0:59:18 0:02:46

R11 - Asymmetric Fleet - 16/05/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric MUSTO SKIFF 324 D Postow   875 1.0 104000 111050 0:30:50 3 0:35:14 0:00:00
2 Asymmetric RS 800 1144 N Charley C Martin 822 2.0 104000 110907 0:29:07 3 0:35:25 0:00:09
3 Asymmetric RS 200 953     1057 3.0 104000 112037 0:40:37 3 0:38:26 0:03:22 Created from sailno wizard
4 Asymmetric 49ER 224 S Marks N Murray 744 4.0 104000 110941 0:29:41 3 0:39:54 0:03:28
5 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 5.0 104000 111955 0:39:55 3 0:41:04 0:05:40
6 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 7.0     DNF      

R12 - Asymmetric Fleet - 16/05/10 at 11:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 115200
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric 49ER 224 S Marks N Murray 744 1.0 115200 121457 0:22:57 3 0:30:51 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 2.0 115200 122717 0:35:17 3 0:36:18 0:05:18
3 Asymmetric RS 200 953     1057 3.0 115200 123145 0:39:45 3 0:37:36 0:07:09 Created from sailno wizard
4 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 4.0 115200 122902 0:37:02 3 0:38:06 0:07:03
5 Asymmetric MUSTO SKIFF 324 D Postow   875 5.0 115200 122529 0:33:29 3 0:38:16 0:06:30

R13 - Asymmetric Fleet - 23/05/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 1.0 113000 115920 0:29:20 3 0:27:45 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 826A Mark Bond Huw Whitworth 972 2.0 113000 120116 0:31:16 3 0:32:10 0:04:18
3 Asymmetric 14 1491     840 3.0 113000 115859 0:28:59 3 0:34:30 0:05:40 Created from sailno wizard

R14 - Asymmetric Fleet - 23/05/10 at 11:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 1.0 121000 124348 0:33:48 3 0:31:59 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 826A Mark Bond Huw Whitworth 972 2.0 121000 124906 0:39:06 3 0:40:14 0:08:01
3 Asymmetric 14 1491     840 4.0     DNF       Created from sailno wizard

R15 - Asymmetric Fleet - 30/05/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 800 1144 N Charley C Martin 822 1.0 105000 111205 0:22:05   0:26:52 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 953     1057 2.0 105000 111959 0:29:59   0:28:22 0:01:35 Created from sailno wizard
3 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1057 3.0 105000 112006 0:30:06   0:28:29 0:01:42
4 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1090 4.0 105000 112108 0:31:08   0:28:34 0:01:51
5 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 5.0 105000 111750 0:27:50   0:28:38 0:01:43
6 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 6.0 105000 111930 0:29:30   0:30:21 0:03:23
7 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 7.0 105000 112200 0:32:00   0:38:56 0:09:55

R16 - Asymmetric Fleet - 30/05/10 at 11:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 115100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 800 1144 N Charley C Martin 822 1.0 115100 121650 0:25:50   0:31:26 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 953     1057 2.0 115100 122521 0:34:21   0:32:30 0:01:08 Created from sailno wizard
3 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1090 3.0 115100 122656 0:35:56   0:32:58 0:01:41
4 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1057 4.0 115100 122727 0:36:27   0:34:29 0:03:14
5 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 5.0 115100 122624 0:35:24   0:36:25 0:04:51
6 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 8.0     DNS      
6 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 8.0     DNF      

R17 - Asymmetric Fleet - 6/06/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 1.0 104500 111449 0:29:49 3 0:28:44 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1057 2.0 104500 111613 0:31:13 3 0:29:32 0:00:51
3 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 2.8     OOD      
4 Asymmetric RS 700 955 T Wilson   857 3.0 104500 111517 0:30:17 3 0:35:20 0:05:40

R18 - Asymmetric Fleet - 6/06/10 at 11:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 1.0 114000 121028 0:30:28 3 0:29:21 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1057 2.0 114000 121240 0:32:40 3 0:30:54 0:01:39
3 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 2.8     OOD      
4 Asymmetric RS 700 955 T Wilson   857 3.0 114000 120757 0:27:57 3 0:32:37 0:02:48
5 Asymmetric 505 6163 Ian Garrard Andy Hill 902 4.0 114000 122228 0:42:28 3 0:47:05 0:16:00

R19 - Asymmetric Fleet - 13/06/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 1.0 104500 113202 0:47:02   0:45:19 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 2.0 104500 113030 0:45:30   0:46:49 0:01:27
3 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 3.0 104500 113051 0:45:51   0:47:10 0:01:48
4 Asymmetric RS 700 955 T Wilson   857 4.0 104500 113204 0:47:04   0:54:55 0:08:14
5 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 5.0 104500 113130 0:46:30   0:56:34 0:09:15

R20 - Asymmetric Fleet - 13/06/10 at 11:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 121500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 1.0 121500 124943 0:34:43   0:35:43 0:00:00
2 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 2.0 121500 125210 0:37:10   0:35:48 0:00:06
3 Asymmetric RS 700 955 T Wilson   857 3.0 121500 124713 0:32:13   0:37:36 0:01:36
4 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 4.0 121500 125217 0:37:17   0:38:21 0:02:34
5 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 5.0 121500 125144 0:36:44   0:44:41 0:07:22

R21 - Asymmetric Fleet - 20/06/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 1.0 105500 114353 0:48:53   0:46:15 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 2.0 105500 114041 0:45:41   0:47:00 0:00:44
3 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 3.0 105500 114154 0:46:54   0:48:15 0:01:57
4 Asymmetric RS 700 955 T Wilson   857 4.0 105500 113949 0:44:49   0:52:18 0:05:11
5 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 5.0 105500 114700 0:52:00   0:53:30 0:07:03
6 Asymmetric RS 200 1397 J. Farou Harson Fenella Williams 1057 6.0 105500 115433 0:59:33   0:56:20 0:10:40

R22 - Asymmetric Fleet - 20/06/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 1.0 121000 130404 0:54:04   0:51:09 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 2.0 121000 130317 0:53:17   0:54:49 0:03:34
3 Asymmetric RS 700 955 T Wilson   857 3.0 121000 125704 0:47:04   0:54:55 0:03:14
4 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 4.0 121000 130453 0:54:53   0:56:28 0:05:10
5 Asymmetric RS 200 1397 J. Farou Harson Fenella Williams 1057 5.0 121000 131016 1:00:16   0:57:01 0:06:12
6 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 6.0 121000 130624 0:56:24   0:58:01 0:06:41

R23 - Asymmetric Fleet - 27/06/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1057 1.0 120000 123610 0:36:10 2 0:34:13 0:00:00

R1 - Fast Handicap Fleet - 4/4/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 111430
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 1.0 111430 114748 0:33:18 3 0:33:32 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 2.0 111430 114944 0:35:14 3 0:35:29 0:01:56
3 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1101 3.0 111430 115507 0:40:37 3 0:36:53 0:03:42
4 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1101 4.0 111430 115604 0:41:34 3 0:37:45 0:04:39

R2 - Fast Handicap Fleet - 4/4/10 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 1.0 120100 123811 0:37:11 3 0:37:27 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 2.0 120100 123924 0:38:24 3 0:38:40 0:01:13

R3 - Fast Handicap Fleet - 11/4/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap FIREBALL 14099 Glenn Bolton Adam Sykes 982 1.0 105500 114447 0:49:47 3 0:50:42 0:00:00

R4 - Fast Handicap Fleet - 11/4/10 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1101 1.0 115500 125122 0:56:22 3 0:51:12 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 14099 Glenn Bolton Adam Sykes 982 2.0 115500 125059 0:55:59 3 0:57:01 0:05:43

R5 - Fast Handicap Fleet - 25/4/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R6 - Fast Handicap Fleet - 25/4/10 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R7 - Fast Handicap Fleet - 2/5/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R8 - Fast Handicap Fleet - 2/05/10 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R9 - Fast Handicap Fleet - 09/05/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 110500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R10 - Fast Handicap Fleet - 09/05/10 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 122500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R11 - Fast Handicap Fleet - 16/05/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 1.0 105000 113205 0:42:05 3 0:42:51 0:00:00

R12 - Fast Handicap Fleet - 16/05/10 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 115200
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 1.0 115200 123211 0:40:11 3 0:40:55 0:00:00

R13 - Fast Handicap Fleet - 23/05/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1035 1.0 113000 115949 0:29:49 3 0:28:49 0:00:00

R14 - Fast Handicap Fleet - 23/05/10 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1035 1.0 121000 124349 0:33:49 3 0:32:40 0:00:00

R15 - Fast Handicap Fleet - 30/05/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 713 John Browatt   993 1.0 104500 111915 0:34:15   0:34:29 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 2.0 104500 112128 0:36:28   0:36:43 0:02:13

R16 - Fast Handicap Fleet - 30/05/10 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 115100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 713 John Browatt   993 1.0 115100 122547 0:34:47   0:35:02 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 2.0 115100 122957 0:38:57   0:39:13 0:04:10

R17 - Fast Handicap Fleet - 6/06/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R18 - Fast Handicap Fleet - 6/06/10 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R19 - Fast Handicap Fleet - 13/06/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 1.0 104500 113710 0:52:10   0:53:07 0:00:00
2 Fast Handicap MOTH INTERNATIONAL 3967 Created from sailno wizard   690 2.0 104500 114128 0:56:28   1:21:50 0:19:49

R20 - Fast Handicap Fleet - 13/06/10 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 121500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 1.0 121500 125810 0:43:10   0:43:57 0:00:00
2 Fast Handicap MOTH INTERNATIONAL 3967 Created from sailno wizard   690 2.0 121500 130047 0:45:47   1:06:21 0:15:27

R21 - Fast Handicap Fleet - 20/06/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2466 M Aston   993 1.0 105500 114455 0:49:55   0:50:16 0:00:00

R22 - Fast Handicap Fleet - 20/06/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2466 M Aston   993 1.0 121000 130125 0:51:25   0:51:47 0:00:00
2 Fast Handicap NATIONAL 12 3525     1089 2.0 121000 131834 1:08:34   1:02:58 0:12:11

R23 - Fast Handicap Fleet - 27/06/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R1 - Youth Fleet - 4/4/10 at 10:30

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R2 - Youth Fleet - 4/4/10 at 11:30

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R3 - Youth Fleet - 11/4/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 43500 Harry Wilson   1295 1.0 104500 115300 1:08:00 3 0:52:31 0:00:00
2 Youth TOPPER 44839 Huw Whitworth   1295 2.0 104500 115500 1:10:00 3 0:54:03 0:02:00

R4 - Youth Fleet - 11/4/10 at 11:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 43500 Harry Wilson   1295 1.0 115500 124333 0:48:33 2 0:37:29 0:00:00
2 Youth TOPPER 44839 Huw Whitworth   1295 2.0 115500 124515 0:50:15 2 0:38:48 0:01:42

R5 - Youth Fleet - 25/4/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 44237     1295 1.0 120500 123242 0:27:42 2 0:21:23 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Youth BYTE CII 626 F Williams   1140 2.0 120500 123103 0:26:03 2 0:22:51 0:01:40
3 Youth TOPPER 40517 Dan Druce   1295 3.0 120500 123519 0:30:19 2 0:23:25 0:02:37

R6 - Youth Fleet - 25/4/10 at 11:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 40517 Dan Druce   1295 1.0 124500 131150 0:26:50 2 0:20:43 0:00:00
2 Youth TOPPER 44237     1295 2.0 124500 131231 0:27:31 2 0:21:15 0:00:41 Created from sailno wizard
3 Youth BYTE CII 626 F Williams   1140 3.0 124500 131239 0:27:39 2 0:24:15 0:04:02

R7 - Youth Fleet - 2/5/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R8 - Youth Fleet - 2/05/10 at 11:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R9 - Youth Fleet - 09/05/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 111000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1295 1.0 111000 115932 0:49:32   0:38:15 0:00:00

R10 - Youth Fleet - 09/05/10 at 11:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 115700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R11 - Youth Fleet - 16/05/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R12 - Youth Fleet - 16/05/10 at 11:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 115700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R13 - Youth Fleet - 23/05/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 115700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R14 - Youth Fleet - 23/05/10 at 11:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 115700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R15 - Youth Fleet - 30/05/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 115700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R16 - Youth Fleet - 30/05/10 at 11:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 115700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R17 - Youth Fleet - 6/06/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 115700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R18 - Youth Fleet - 6/06/10 at 11:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 115700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R19 - Youth Fleet - 13/06/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 104600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth Topper Magno vibe     1200 1.0 104600 113237 0:46:37   0:38:51 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Youth BYTE CII 626 F Williams   1140 2.0 104600 113451 0:48:51   0:42:51 0:04:34

R20 - Youth Fleet - 13/06/10 at 11:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth BYTE CII 626 F Williams   1140 1.0 120000 125637 0:56:37   0:49:40 0:00:00

R21 - Youth Fleet - 20/06/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R22 - Youth Fleet - 20/06/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R23 - Youth Fleet - 27/06/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com