event burgee venue burgee

2010 Spring Series

4th April 2010 - 27th June 2010

PROVISIONAL Results as of 16:50 on June 13, 2010

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 16, Discards: 7, To count: 9, To qualify: 5, Ratings: SCHRS, Entries: 11, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Total Nett R1 R2 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R15 R16 R17 R18 R19 R20 Notes
                  4/4/10 4/4/10 25/4/10 25/4/10 2/5/10 2/05/10 09/05/10 09/05/10 16/05/10 16/05/10 30/05/10 30/05/10 6/06/10 6/06/10 13/06/10 13/06/10  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30  
1st Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 74.0 9.0 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) (4.0) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0
2nd Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 47.8 11.8 (2.0) (3.0) 1.7 OOD 1.7 OOD (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.7 OOD 1.7 OOD 1.0 1.0 (3.0) (2.0)
DNQ Catamaran Handicap Prindle 19 634 Barry Peters Various 0.998 153.0 69.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 3.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 154.0 70.0 3.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 411 David Bryan Ruth Bryan 1.007 173.0 89.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 3.0
DNQ Catamaran Handicap Topaz 16CX 16c Tim Cope Kit Cope 1.125 176.0 92.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 4.0
DNQ Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.935 181.0 97.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.036 182.0 98.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Shadow 012 T Loosemore   1.069 182.0 98.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.982 184.0 100.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Formula 20 007 John Senior M Locke 0.949 192.0 108.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC

Laser Fleet

Sailed: 16, Discards: 7, To count: 9, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 18, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R15 R16 R17 R18 R19 R20 Notes
                  4/4/10 4/4/10 11/4/10 11/4/10 2/5/10 2/05/10 09/05/10 09/05/10 16/05/10 16/05/10 30/05/10 30/05/10 6/06/10 6/06/10 13/06/10 13/06/10  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30  
1st Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 95.0 11.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (3.0) 1.0 1.0 (3.0)
2nd Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 145.0 12.0 2.0 2.0 1.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)
3rd Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 202.0 69.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 2.0 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 2.0
DNQ Laser LASER 186034 Paul Robinson   1080 234.0 101.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 1.0
DNQ Laser LASER 165547 Ron Clark   1080 242.0 109.0 3.0 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 5.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 242.0 109.0 5.0 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 2.0 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1080 272.0 139.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 3.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Laser LASER 191000 Simon Etter   1080 272.0 139.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 3.0 3.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Laser LASER 189321 Marc England   1080 273.0 140.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Laser LASER 190717 Paul England   1080 273.0 140.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Laser LASER 193263 Did not sign on   1080 274.0 141.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Laser LASER 190862 Adrian Borroughs   1080 274.0 141.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 4.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 274.0 141.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 4.0
DNQ Laser LASER RADIAL 197702 J Spence   1104 274.0 141.0 4.0 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Laser LASER 142406 T Edwards   1080 277.0 144.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Laser LASER 147048 R Butterfield   1080 290.0 157.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 19.0 DNC
DNQ Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1104 290.0 157.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0
DNQ Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 304.0 171.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC

Keelboat Fleet

Sailed: 16, Discards: 7, To count: 9, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 15, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R15 R16 R17 R18 R19 R20 Notes
                  4/4/10 4/4/10 11/4/10 11/4/10 2/5/10 2/05/10 09/05/10 09/05/10 16/05/10 16/05/10 30/05/10 30/05/10 6/06/10 6/06/10 13/06/10 13/06/10  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30  
1st Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 90.0 16.0 1.0 1.0 (3.0) (4.0) 1.0 2.0 2.0 (3.0) 1.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC)
2nd Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 118.0 17.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 (5.0) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 1.0
3rd Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 119.8 18.8 2.0 2.0 (5.0) 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 2.0 2.4 OPN 2.4 OPN 1.0 3.0
4th Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 133.8 21.8 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 (16.0 DNC) 4.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.4 OPN 2.4 OPN 2.0 2.0
5th Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 167.6 55.6 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 1.0 1.3 OOD 1.3 OOD
6th Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 174.0 62.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 2.0 2.0 3.0 4.0
7th Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 180.0 68.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 3.0 3.0 4.0 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC
8th Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 202.0 90.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 DNF (16.0 DNC) 8.0 6.0 DNF (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 4.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan 1025 233.0 121.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3732 Matt Whittaker Andrew Fairley 1025 233.0 121.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 4.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3042 J Shawyer H Shawyer 1025 234.0 122.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0 5.0
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes Alex Cass
M Hughes
1025 235.0 123.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 S Bell S Scullion 1025 245.0 133.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3385 Colin Waters Phillip Tinsley 1025 247.0 135.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 7.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 247.0 135.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 7.0 DNF 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC

Fast Handicap Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, To qualify: 4, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R19 R20 Notes
                  4/4/10 4/4/10 11/4/10 11/4/10 16/05/10 16/05/10 23/05/10 23/05/10 30/05/10 30/05/10 13/06/10 13/06/10  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30  
1st Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 92.0 37.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 1.0
2nd Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 96.0 41.0 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC
DNQ Fast Handicap CONTENDER 713 John Browatt   993 112.0 57.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC
DNQ Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 112.0 57.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
DNQ Fast Handicap CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 112.0 57.0 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
DNQ Fast Handicap FIREBALL 14099 Glenn Bolton Adam Sykes 982 113.0 58.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
DNQ Fast Handicap MOTH INTERNATIONAL 3967 Created from sailno wizard   980 114.0 59.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 2.0
DNQ Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 115.0 60.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
DNQ Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 124.0 69.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
DNQ Fast Handicap NATIONAL 12 3525     1089 132.0 77.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC

Asymmetric Fleet

Sailed: 19, Discards: 8, To count: 11, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 21, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 Notes
                  4/4/10 4/4/10 11/4/10 11/4/10 25/4/10 25/4/10 2/5/10 09/05/10 09/05/10 16/05/10 16/05/10 23/05/10 23/05/10 30/05/10 30/05/10 6/06/10 6/06/10 13/06/10 13/06/10  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 11:30  
1st Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 93.8 20.8 1.0 1.0 3.0 3.0 (4.0) 1.0 (4.0 DNF) (5.0) 1.0 (5.0) 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (6.0) (5.0) 2.9 OOD 2.9 OOD 2.0 1.0
2nd Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1057 262.0 86.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 2.0 (22.0 DNC) 2.0 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 3.0 4.0 2.0 2.0 22.0 DNC 22.0 DNC
3rd Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 275.0 99.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 2.0 7.0 DNF 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 8.0 DNS (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
4th Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 302.0 126.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 3.0 (22.0 DNC) 4.0 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 1.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
5th Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 313.0 137.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 4.0 (22.0 DNC) 6.0 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 3.0 4.0
6th Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 314.0 138.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 1.0 1.0 2.0
7th Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 318.0 142.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 4.0 3.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 200 953     1057 340.0 164.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 3.0 3.0 22.0 DNC 22.0 DNC 2.0 2.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC Created from sailno wizard
DNQ Asymmetric RS 700 955 T Wilson   856 343.0 167.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 3.0 3.0 4.0 3.0
DNQ Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 355.0 179.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 7.0 8.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 5.0 5.0
DNQ Asymmetric RS 800 1144 N Charley C Martin 822 356.0 180.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 2.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 1.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 364.0 188.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 369.0 193.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 7.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 826A Mark Bond Huw Whitworth 972 378.0 202.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 2.0 2.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 400 1192 V Selvin Ian 950 378.0 202.0 2.0 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Asymmetric 49ER 224 S Marks N Murray 747 379.0 203.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 4.0 1.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Asymmetric MUSTO SKIFF 324 D Postow   875 380.0 204.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 1.0 5.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Asymmetric 14 1491     850 381.0 205.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 3.0 4.0 DNF 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC Created from sailno wizard
DNQ Asymmetric MUSTO SKIFF 281 J Hilton   875 382.0 206.0 4.0 DNF 4.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Asymmetric RS100 103 A Wilson   1005 397.0 221.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC
DNQ Asymmetric 505 6163 Ian Garrard Andy Hill 902 400.0 224.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 4.0 22.0 DNC 22.0 DNC

Youth Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, To qualify: 2, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R3 R4 R5 R6 R9 R19 R20 Notes
                  11/4/10 11/4/10 25/4/10 25/4/10 09/05/10 13/06/10 13/06/10  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:30 10:30 11:30  
1st Youth BYTE CII 626 F Williams   1140 32.0 16.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 3.0 8.0 DNC 2.0 1.0
2nd Youth TOPPER 43500 Harry Wilson   1290 42.0 26.0 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
3rd Youth TOPPER 44237     1290 43.0 27.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 2.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC Created from sailno wizard
4th Youth TOPPER 40517 Dan Druce   1290 44.0 28.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
5th Youth TOPPER 44839 Huw Whitworth   1290 44.0 28.0 2.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC
DNQ Youth Topper Magno vibe     1200 49.0 33.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 8.0 DNC Created from sailno wizard
DNQ Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 49.0 33.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC

R3 - Catamaran Handicap Fleet - 11/4/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113415
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R4 - Catamaran Handicap Fleet - 11/4/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113415
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R5 - Catamaran Handicap Fleet - 25/4/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 115500 121743 0:22:43 3 0:22:34 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 1.7     OOD      
3 Catamaran Handicap Shadow 012 T Loosemore   1.069 2.0 115500 122555 0:30:55 3 0:28:55 0:06:48

R6 - Catamaran Handicap Fleet - 25/4/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 123500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 123500 130102 0:26:02 3 0:25:51 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 1.7     OOD      

R9 - Catamaran Handicap Fleet - 09/05/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 1.0 105000 113454 0:44:54   0:47:19 0:00:00
2 Catamaran Handicap Prindle 19 634 Barry Peters Various 0.998 2.0 105000 114002 0:50:02   0:50:08 0:02:49
3 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 3.0 105000 114304 0:53:04   0:51:16 0:04:06
4 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.982 4.0 105000 114501 0:55:01   0:56:02 0:08:33

R19 - Catamaran Handicap Fleet - 13/06/10 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 103000 112530 0:55:30   0:55:07 0:00:00
2 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 411 David Bryan Ruth Bryan 1.007 2.0 103000 112728 0:57:28   0:57:04 0:01:58
3 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 3.0 103000 112630 0:56:30   0:59:32 0:04:12
4 Catamaran Handicap Topaz 16CX 16c Tim Cope Kit Cope 1.125 4.0 103000 114100 1:11:00   1:03:07 0:09:00

R20 - Catamaran Handicap Fleet - 13/06/10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 315 Nick Moore Various 1.007 1.0 120000 124021 0:40:21   0:40:04 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20 007 J Senior Hugh Janus 0.949 2.0 120000 123914 0:39:14   0:41:21 0:01:12
3 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 SX 411 David Bryan Ruth Bryan 1.007 3.0 120000 124605 0:46:05   0:45:46 0:05:44
4 Catamaran Handicap Topaz 16CX 16c Tim Cope Kit Cope 1.125 4.0 120000 125424 0:54:24   0:48:21 0:09:19

R3 - Laser Fleet - 11/4/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 1.0 104500 114005 0:55:05 3 0:49:54 0:00:00
2 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 2.0 104500 113954 0:54:54 3 0:50:50 0:01:01
3 Laser LASER 189321 Marc England   1080 3.0 104500 114106 0:56:06 3 0:51:57 0:02:13
4 Laser LASER 190717 Paul England   1080 4.0 104500 114211 0:57:11 3 0:52:57 0:03:18

R4 - Laser Fleet - 11/4/10 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 1.0 114500 123642 0:51:42 3 0:46:50 0:00:00
2 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 2.0 114500 123538 0:50:38 3 0:46:53 0:00:03
3 Laser LASER 190717 Paul England   1080 3.0 114500 123710 0:52:10 3 0:48:18 0:01:35
4 Laser LASER 189321 Marc England   1080 4.0 114500 123745 0:52:45 3 0:48:51 0:02:10

R5 - Laser Fleet - 25/4/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R6 - Laser Fleet - 25/4/10 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R9 - Laser Fleet - 09/05/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 1.0 105500 115204 0:57:04   0:51:41 0:00:00

R19 - Laser Fleet - 13/06/10 at 10:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 1.0 103500 113728 1:02:28   0:57:50 0:00:00
2 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1080 2.0 103500 113736 1:02:36   0:57:58 0:00:08
3 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 3.0 103500 113840 1:03:40   0:58:57 0:01:12
4 Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 4.0 103500 114000 1:05:00   1:00:11 0:02:32
5 Laser LASER 147048 R Butterfield   1080 5.0 103500 114717 1:12:17   1:06:56 0:09:49

R20 - Laser Fleet - 13/06/10 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1080 1.0 120500 125338 0:48:38   0:45:02 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 2.0 120500 125513 0:50:13   0:46:30 0:01:35
3 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1080 3.0 120500 125558 0:50:58   0:47:11 0:02:20
4 Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 4.0 120500 125617 0:51:17   0:47:29 0:02:39
5 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1104 5.0 120500 130230 0:57:30   0:52:05 0:07:47

R3 - Keelboat Fleet - 11/4/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 1.0 105000 113753 0:47:53 3 0:46:43 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 2.0 105000 113820 0:48:20 3 0:47:09 0:00:27
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 3.0 105000 113852 0:48:52 3 0:47:40 0:00:59
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 4.0 105000 113900 0:49:00 3 0:47:48 0:01:07
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 5.0 105000 113909 0:49:09 3 0:47:57 0:01:16
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan 1025 6.0 105000 113933 0:49:33 3 0:48:20 0:01:40

R4 - Keelboat Fleet - 11/4/10 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 1.0 115000 123845 0:48:45 3 0:47:34 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 2.0 115000 123859 0:48:59 3 0:47:47 0:00:14
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan 1025 3.0 115000 124009 0:50:09 3 0:48:56 0:01:24
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 4.0 115000 124045 0:50:45 3 0:49:31 0:02:00
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 5.0 115000 124220 0:52:20 3 0:51:03 0:03:35

R5 - Keelboat Fleet - 25/4/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R6 - Keelboat Fleet - 25/4/10 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R9 - Keelboat Fleet - 09/05/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 110000 120015 1:00:15   0:58:47 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones Howard Shawyer 1025 2.0 110000 120040 1:00:40   0:59:11 0:00:25
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 3.0 110000 120145 1:01:45   1:00:15 0:01:30
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 4.0 110000 120251 1:02:51   1:01:19 0:02:36
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3732 Matt Whittaker Andrew Fairley 1025 5.0 110000 120350 1:03:50   1:02:17 0:03:35
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes Alex Cass
M Hughes
1025 6.0 110000 120650 1:06:50   1:05:12 0:06:35
7 Keelboat FLYING FIFTEEN 3385 Colin Waters Phillip Tinsley 1025 7.0 110000 120915 1:09:15   1:07:34 0:09:00
8 Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 8.0 110000 121011 1:10:11   1:08:28 0:09:56

R19 - Keelboat Fleet - 13/06/10 at 10:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 1.0 104000 113433 0:54:33   0:53:13 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 1.3     OOD      
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 2.0 104000 113607 0:56:07   0:54:45 0:01:34
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 3.0 104000 113653 0:56:53   0:55:30 0:02:20
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 4.0 104000 113705 0:57:05   0:55:41 0:02:32
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3042 J Shawyer H Shawyer 1025 5.0 104000 113737 0:57:37   0:56:13 0:03:04

R20 - Keelboat Fleet - 13/06/10 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 121000 125340 0:43:40   0:42:36 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 1.3     OOD      
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 2.0 121000 125436 0:44:36   0:43:31 0:00:56
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 3.0 121000 125445 0:44:45   0:43:40 0:01:05
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 4.0 121000 125609 0:46:09   0:45:01 0:02:29
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3042 J Shawyer H Shawyer 1025 5.0 121000 125628 0:46:28   0:45:20 0:02:48

R3 - Fast Handicap Fleet - 11/4/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap FIREBALL 14099 Glenn Bolton Adam Sykes 982 1.0 105500 114447 0:49:47 3 0:50:42 0:00:00

R4 - Fast Handicap Fleet - 11/4/10 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 1.0 115500 125122 0:56:22 3 0:51:17 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 14099 Glenn Bolton Adam Sykes 982 2.0 115500 125059 0:55:59 3 0:57:01 0:05:37

R5 - Fast Handicap Fleet - 25/4/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R6 - Fast Handicap Fleet - 25/4/10 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R9 - Fast Handicap Fleet - 09/05/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 110500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R19 - Fast Handicap Fleet - 13/06/10 at 10:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 1.0 104500 113710 0:52:10   0:53:07 0:00:00
2 Fast Handicap MOTH INTERNATIONAL 3967 Created from sailno wizard   980 2.0 104500 114128 0:56:28   0:57:37 0:04:24

R20 - Fast Handicap Fleet - 13/06/10 at 11:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 121500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 1.0 121500 125810 0:43:10   0:43:57 0:00:00
2 Fast Handicap MOTH INTERNATIONAL 3967 Created from sailno wizard   980 2.0 121500 130047 0:45:47   0:46:43 0:02:42

R3 - Asymmetric Fleet - 11/4/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 1.0 105500 114740 0:52:40 3 0:48:22 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 2.0 105500 114313 0:48:13 3 0:49:36 0:01:13
3 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 3.0 105500 114322 0:48:22 3 0:49:46 0:01:22
4 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 4.0 105500 114500 0:50:00 3 0:51:26 0:03:00
5 Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 5.0 105500 115200 0:57:00 3 0:58:39 0:10:00

R4 - Asymmetric Fleet - 11/4/10 at 11:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 1.0 115500 124809 0:53:09 3 0:48:48 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 2.0 115500 124557 0:50:57 3 0:52:25 0:03:31
3 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 3.0 115500 124700 0:52:00 3 0:53:30 0:04:34
4 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 4.0 115500 124807 0:53:07 3 0:54:39 0:05:41
5 Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 5.0 115500 125200 0:57:00 3 0:58:39 0:09:34

R5 - Asymmetric Fleet - 25/4/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS100 103 A Wilson   1005 1.0 120500 123038 0:25:38 3 0:25:30 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1057 2.0 120500 123247 0:27:47 3 0:26:17 0:00:49
3 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 3.0 120500 123257 0:27:57 3 0:26:27 0:00:59
4 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 4.0 120500 123149 0:26:49 3 0:27:35 0:02:02
5 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 5.0 120500 123230 0:27:30 3 0:28:18 0:02:43

R6 - Asymmetric Fleet - 25/4/10 at 11:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 1.0 124500 130830 0:23:30 3 0:24:11 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1057 2.0 124500 131102 0:26:02 3 0:24:38 0:00:29
3 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 3.0 124500 131210 0:27:10 3 0:25:42 0:01:37
4 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 4.0 124500 131012 0:25:12 3 0:25:56 0:01:42

R9 - Asymmetric Fleet - 09/05/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 110500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 1.0 110500 120640 1:01:40   0:59:25 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Whitworth
1057 2.0 110500 120902 1:04:02   1:00:35 0:01:14
3 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 3.0 110500 120432 0:59:32   1:01:15 0:01:47
4 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 4.0 110500 121125 1:06:25   1:02:50 0:03:37
5 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 5.0 110500 120650 1:01:50   1:03:37 0:04:05
6 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 6.0 110500 121132 1:06:32   1:08:27 0:08:47
7 Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 7.0 110500 121238 1:07:38   1:09:35 0:09:53

R19 - Asymmetric Fleet - 13/06/10 at 10:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 1.0 104500 113202 0:47:02   0:45:19 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 2.0 104500 113030 0:45:30   0:46:49 0:01:27
3 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 3.0 104500 113051 0:45:51   0:47:10 0:01:48
4 Asymmetric RS 700 955 T Wilson   856 4.0 104500 113204 0:47:04   0:54:59 0:08:17
5 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 5.0 104500 113130 0:46:30   0:56:34 0:09:15

R20 - Asymmetric Fleet - 13/06/10 at 11:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 121500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 826 Michael Clapp Mark Bond 972 1.0 121500 124943 0:34:43   0:35:43 0:00:00
2 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 2.0 121500 125210 0:37:10   0:35:48 0:00:06
3 Asymmetric RS 700 955 T Wilson   856 3.0 121500 124713 0:32:13   0:37:38 0:01:39
4 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 4.0 121500 125217 0:37:17   0:38:21 0:02:34
5 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 5.0 121500 125144 0:36:44   0:44:41 0:07:22

R3 - Youth Fleet - 11/4/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 43500 Harry Wilson   1290 1.0 104500 115300 1:08:00 3 0:52:43 0:00:00
2 Youth TOPPER 44839 Huw Whitworth   1290 2.0 104500 115500 1:10:00 3 0:54:16 0:02:00

R4 - Youth Fleet - 11/4/10 at 11:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 43500 Harry Wilson   1290 1.0 115500 124333 0:48:33 2 0:37:38 0:00:00
2 Youth TOPPER 44839 Huw Whitworth   1290 2.0 115500 124515 0:50:15 2 0:38:57 0:01:42

R5 - Youth Fleet - 25/4/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 44237     1290 1.0 120500 123242 0:27:42 2 0:21:28 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Youth BYTE CII 626 F Williams   1140 2.0 120500 123103 0:26:03 2 0:22:51 0:01:34
3 Youth TOPPER 40517 Dan Druce   1290 3.0 120500 123519 0:30:19 2 0:23:30 0:02:37

R6 - Youth Fleet - 25/4/10 at 11:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 40517 Dan Druce   1290 1.0 124500 131150 0:26:50 2 0:20:48 0:00:00
2 Youth TOPPER 44237     1290 2.0 124500 131231 0:27:31 2 0:21:20 0:00:41 Created from sailno wizard
3 Youth BYTE CII 626 F Williams   1140 3.0 124500 131239 0:27:39 2 0:24:15 0:03:56

R9 - Youth Fleet - 09/05/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 111000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 1.0 111000 115932 0:49:32   0:38:24 0:00:00

R19 - Youth Fleet - 13/06/10 at 10:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 104600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth Topper Magno vibe     1200 1.0 104600 113237 0:46:37   0:38:51 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Youth BYTE CII 626 F Williams   1140 2.0 104600 113451 0:48:51   0:42:51 0:04:34

R20 - Youth Fleet - 13/06/10 at 11:30

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth BYTE CII 626 F Williams   1140 1.0 120000 125637 0:56:37   0:49:40 0:00:00

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

www.dwsc.co.uk
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com