event burgee venue burgee

2010 Solstice Evening Series

Datchet Water Sailing Club

Results as of 13:03 on June 28, 2010

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 12, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett Monday Tuesday Wednesday Thursday Notes
                  21 June, 2010 22 June, 2010 23 June 2010 23 June 2010  
                  7.30 7.30 7.30 pm 7.30 pm  
1st Catamaran Handicap Formula 16 686 515 Eric Noyau   691 10.0 7.0 (3.0 DNF) 3.0 3.0 1.0
2nd Catamaran Handicap Hurricane 5.9_686 351 Paul Elliott Will Kelly 691 13.0 9.0 1.0 (4.0) 4.0 4.0
3rd Catamaran Handicap Prindle_19_686 634 Barry Peters Piers Arnold 685 24.0 11.0 (13.0 DNC) 2.0 7.0 2.0
4th Catamaran Handicap Hobie 18_686 179 Andrew Ely Matthew Ely 744 25.0 12.0 (13.0 DNC) 1.0 8.0 3.0
5th Catamaran Handicap DART 18 5337 Andy Bedford Adam Jones 798 28.0 15.0 (13.0 DNC) 5.0 5.0 5.0
6th Catamaran Handicap Formula18_686 699 G Melaine Crew 691 36.0 23.0 (13.0 DNC) 8.0 DNF 2.0 13.0 DNC
7th Catamaran Handicap Tornado_686 7 Aaron Young Rob Butterfield 641 40.0 27.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC
8th Catamaran Handicap DART 16 16CX club boat   850 45.0 32.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 Created from sailno wizard
9th Catamaran Handicap Formula 16 686 546 P Keyrd   691 45.0 32.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC
10th Catamaran Handicap Formula 20_686 007 Jon Senior Paul Skinback 651 47.0 34.0 (13.0 DNC) 8.0 DNF 13.0 DNC 13.0 DNC
11th Catamaran Handicap Nacra_52_686 1872 Club Boat   731 48.0 35.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 9.0 13.0 DNC
12th Catamaran Handicap DART 16 6 club cat   850 49.0 36.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 10.0 13.0 DNC

Laser Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett Wednesday Thursday Notes
                  23 June 2010 23 June 2010  
                  7.30 pm 7.30 pm  
1st Laser LASER 142406 K Bailey   1080 9.0 9.0 8.0 1.0
2nd Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 11.0 11.0 1.0 10.0 DNC
3rd Laser LASER 6522 Matt Roberts   1080 12.0 12.0 10.0 DNC 2.0
4th Laser LASER 186304 Neil Davidson   1080 12.0 12.0 2.0 10.0 DNC
5th Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 13.0 13.0 3.0 10.0 DNC
6th Laser LASER 191000 Simon Etter   1080 14.0 14.0 4.0 10.0 DNC
7th Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 15.0 15.0 5.0 10.0 DNC
8th Laser LASER 75017 A Oliver   1080 16.0 16.0 6.0 10.0 DNC
9th Laser LASER 142895 Charles Dennis   1080 17.0 17.0 7.0 10.0 DNC

PY Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 25, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett Monday Tuesday Wednesday Thursday Notes
                  21 June, 2010 22 June, 2010 23 June 2010 23 June 2010  
                  7.30 7.30 7.30 pm 7.30 pm  
1st PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 32.0 6.0 (26.0 DNC) 1.0 2.0 3.0
2nd PY WAYFARER 10727
7526
Tony Cooper James 1099 14.0 7.0 1.0 5.0 (7.0) 1.0
3rd PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 19.0 11.0 2.0 3.0 (8.0) 6.0
4th PY FLYING FIFTEEN 3316 Kevin Fuller John Hawes 1025 34.0 17.0 4.0 9.0 (17.0) 4.0
5th PY RS 700 886 John Bashford   856 44.0 25.0 6.0 11.0 (19.0) 8.0
6th PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 61.0 35.0 5.0 4.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC
7th PY 49ER 031 M Bidwell Felix TJ 744 62.0 36.0 3.0 7.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC
8th PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 744 63.5 37.5 (26.0 DNC) 12.5 OOD 18.0 7.0
9th PY PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 64.0 38.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 10.0 2.0
10th PY RS 500 826 Mike Clapp Fernella Williams 972 69.0 43.0 (26.0 DNC) 2.0 15.0 26.0 DNC
11th PY RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1057 79.0 53.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 1.0 26.0 DNC
12th PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 81.0 55.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 3.0 26.0 DNC
13th PY RS 400 1331 Dave Hereward Claire Sheppard 950 82.0 56.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 4.0 26.0 DNC
14th PY RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 83.0 57.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 5.0
15th PY RS VAREO 486 Andrew Wilson   1038 83.0 57.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 5.0 26.0 DNC
16th PY MUSTO SKIFF 324 D Poston   875 84.0 58.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 6.0 26.0 DNC
17th PY 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 84.0 58.0 (26.0 DNC) 6.0 26.0 DNC 26.0 DNC
18th PY RS 800 827 Joe Snowdon Steve Hacket 822 86.0 60.0 (26.0 DNC) 8.0 26.0 DNC 26.0 DNC
19th PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 87.0 61.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 9.0 26.0 DNC
20th PY RS 200 1397 J Farov Harson E Farov Harson 1057 88.0 62.0 (26.0 DNC) 10.0 26.0 DNC 26.0 DNC
21st PY FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 89.0 63.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 11.0 26.0 DNC
22nd PY RS 700 955 T Wilson   856 90.0 64.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 12.0 26.0 DNC
23rd PY 14 1491 S Stevens J MacFarlane 850 91.0 65.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 13.0 26.0 DNC
24th PY RS 600 826 David Nunn   920 92.0 66.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 14.0 26.0 DNC
25th PY RS 500 550 Hamish   972 94.0 68.0 (26.0 DNC) 26.0 DNC 16.0 26.0 DNC

Please post any queries about these results to the club google group forum http://groups.google.com/group/datchet-water-sailing-club/topics

Monday - Catamaran Handicap Fleet - 21 June, 2010 at 7.30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9_686 351 Paul Elliott Will Kelly 691 1.0 193000   4411 1 1:46:24 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 16 686 515 Eric Noyau   691 3.0     DNF      

Tuesday - Catamaran Handicap Fleet - 22 June, 2010 at 7.30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hobie 18_686 179 Andrew Ely Matthew Ely 744 1.0 193000 203337 1:03:37 3 1:25:30 0:00:00
2 Catamaran Handicap Prindle_19_686 634 Barry Peters Piers Arnold 685 2.0 193000 203800 1:08:00 3 1:39:16 0:09:26
3 Catamaran Handicap Formula 16 686 515 Eric Noyau   691 3.0 193000 203911 1:09:11 3 1:40:07 0:10:06
4 Catamaran Handicap Hurricane 5.9_686 351 Paul Elliott Will Kelly 691 4.0 193000 204145 1:11:45 3 1:43:50 0:12:40
5 Catamaran Handicap DART 18 5337 Andy Bedford Adam Jones 798 5.0 193000 203534 1:05:34 2 2:03:15 0:20:05
6 Catamaran Handicap Formula18_686 699 G Melaine Crew 691 8.0     DNF      
6 Catamaran Handicap Formula 20_686 007 Jon Senior Paul Skinback 651 8.0     DNF      

Wednesday - Catamaran Handicap Fleet - 23 June 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Tornado_686 7 Aaron Young Rob Butterfield 641 1.0 193700 203529 0:58:29 4 1:31:14 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula18_686 699 G Melaine Crew 691 2.0 193700 204124 1:04:24 4 1:33:12 0:01:21
3 Catamaran Handicap Formula 16 686 515 Eric Noyau   691 3.0 193700 204452 1:07:52 4 1:38:13 0:04:49
4 Catamaran Handicap Hurricane 5.9_686 351 Paul Elliott Will Kelly 691 4.0 193700 204742 1:10:42 4 1:42:19 0:07:39
5 Catamaran Handicap DART 18 5337 Andy Bedford Adam Jones 798 5.0 193700 203825 1:01:25 3 1:42:37 0:06:49
6 Catamaran Handicap Formula 16 686 546 P Keyrd   691 6.0 193700 204805 1:11:05 4 1:42:52 0:08:02
7 Catamaran Handicap Prindle_19_686 634 Barry Peters Piers Arnold 685 7.0 193700 203749 1:00:49 3 1:58:23 0:13:57
8 Catamaran Handicap Hobie 18_686 179 Andrew Ely Matthew Ely 744 8.0 193700 204703 1:10:03 3 2:05:32 0:19:08
9 Catamaran Handicap Nacra_52_686 1872 Club Boat   731 9.0 193700 204559 1:08:59 3 2:05:49 0:18:58
10 Catamaran Handicap DART 16 6 club cat   850 10.0 193700 205701 1:20:01 1 6:16:33 1:00:38

Thursday - Catamaran Handicap Fleet - 23 June 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 193700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 686 515 Eric Noyau   691 1.0 193700 202143 0:44:43 2 1:04:43 0:00:00
2 Catamaran Handicap Prindle_19_686 634 Barry Peters Piers Arnold 685 2.0 193700 202628 0:49:28 2 1:12:13 0:05:08
3 Catamaran Handicap Hobie 18_686 179 Andrew Ely Matthew Ely 744 3.0 193700 203050 0:53:50 2 1:12:21 0:05:41
4 Catamaran Handicap Hurricane 5.9_686 351 Paul Elliott Will Kelly 691 4.0 193700 202732 0:50:32 2 1:13:08 0:05:49
5 Catamaran Handicap DART 18 5337 Andy Bedford Adam Jones 798 5.0 193700 203827 1:01:27 2 1:17:00 0:09:49
6 Catamaran Handicap DART 16 16CX club boat   850 6.0 193700 204349 1:06:49 2 1:18:36 0:11:49 Created from sailno wizard

Monday - Laser Fleet - 21 June, 2010 at 7.30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place Notes

Tuesday - Laser Fleet - 22 June, 2010 at 7.30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Place Notes

Wednesday - Laser Fleet - 23 June 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 1.0 193700 204750 1:10:50 3 1:05:35 0:00:00
2 Laser LASER 186304 Neil Davidson   1080 2.0 193700 205110 1:14:10 3 1:08:40 0:03:20
3 Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 3.0 193700 205201 1:15:01 3 1:09:28 0:04:11
4 Laser LASER 191000 Simon Etter   1080 4.0 193700 205210 1:15:10 3 1:09:36 0:04:20
5 Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 5.0 193700 205222 1:15:22 3 1:09:47 0:04:32
6 Laser LASER 75017 A Oliver   1080 6.0 193700 205549 1:18:49 3 1:12:59 0:07:59
7 Laser LASER 142895 Charles Dennis   1080 7.0 193700 205837 1:21:37 3 1:15:34 0:10:47
8 Laser LASER 142406 K Bailey   1080 8.0 193700 210243 1:25:43 3 1:19:22 0:14:53

Thursday - Laser Fleet - 23 June 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 193700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 142406 K Bailey   1080 1.0 193700 203327 0:56:27 2 0:52:16 0:00:00
2 Laser LASER 6522 Matt Roberts   1080 2.0 193700 203907 1:02:07 2 0:57:31 0:05:40

Monday - PY Fleet - 21 June, 2010 at 7.30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY WAYFARER 10727
7526
Tony Cooper James 1099 1.0 193000 201229 0:42:29 1 0:38:39 0:00:00
2 PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 2.0 193000 200746 0:37:46 1 0:43:10 0:03:57
3 PY 49ER 031 M Bidwell Felix TJ 744 3.0 193000 200442 0:34:42 1 0:46:38 0:05:56
4 PY FLYING FIFTEEN 3316 Kevin Fuller John Hawes 1025 4.0 193000 201838 0:48:38 1 0:47:27 0:09:01
5 PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 5.0 193000 201515 0:45:15 1 0:48:52 0:09:27
6 PY RS 700 886 John Bashford   856 6.0 193000 201725 0:47:25 1 0:55:24 0:14:20

Tuesday - PY Fleet - 22 June, 2010 at 7.30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 1.0 193000 204518 1:15:18 3 1:13:28 0:00:00
2 PY RS 500 826 Mike Clapp Fernella Williams 972 2.0 193000 204302 1:13:02 3 1:15:08 0:01:38
3 PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 3.0 193000 203848 1:08:48 3 1:18:38 0:04:31
4 PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 4.0 193000 204330 1:13:30 3 1:19:22 0:05:28
5 PY WAYFARER 10727
7526
Tony Cooper James 1099 5.0 193000 202828 0:58:28 2 1:19:48 0:04:39
6 PY 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 6.0 193000 204525 1:15:25 3 1:21:37 0:07:32
7 PY 49ER 031 M Bidwell Felix TJ 744 7.0 193000 203415 1:04:15 3 1:26:21 0:09:36
8 PY RS 800 827 Joe Snowdon Steve Hacket 822 8.0 193000 204230 1:12:30 3 1:28:12 0:12:07
9 PY FLYING FIFTEEN 3316 Kevin Fuller John Hawes 1025 9.0 193000 203022 1:00:22 2 1:28:20 0:10:10
10 PY RS 200 1397 J Farov Harson E Farov Harson 1057 10.0 193000 204020 1:10:20 2 1:39:49 0:18:34
11 PY RS 700 886 John Bashford   856 11.0 193000 202728 0:57:28 2 1:40:42 0:15:33
12 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 744 12.5     OOD      

Wednesday - PY Fleet - 23 June 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1057 1.0 193700 204421 1:07:21 3 1:24:57 0:00:00
2 PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 2.0 193700 204234 1:05:34 3 1:25:17 0:00:15
3 PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 3.0 193700 204544 1:08:44 3 1:26:42 0:01:23
4 PY RS 400 1331 Dave Hereward Claire Sheppard 950 4.0 193700 203953 1:02:53 3 1:28:15 0:02:21
5 PY RS VAREO 486 Andrew Wilson   1038 5.0 193700 204550 1:08:50 3 1:28:25 0:02:42
6 PY MUSTO SKIFF 324 D Poston   875 6.0 193700 203540 0:58:40 3 1:29:24 0:02:55
7 PY WAYFARER 10727
7526
Tony Cooper James 1099 7.0 193700 205043 1:13:43 3 1:29:26 0:03:41
8 PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 8.0 193700 203555 0:58:55 3 1:29:47 0:03:10
9 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 9.0 193700 205134 1:14:34 3 1:30:28 0:04:32
10 PY PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 10.0 193700 204807 1:11:07 3 1:30:55 0:04:40
11 PY FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 11.0 193700 204402 1:07:02 3 1:31:01 0:04:28
12 PY RS 700 955 T Wilson   856 12.0 193700 203634 0:59:34 3 1:32:47 0:05:01
13 PY 14 1491 S Stevens J MacFarlane 850 13.0 193700 203614 0:59:14 3 1:32:55 0:05:04
14 PY RS 600 826 David Nunn   920 14.0 193700 204140 1:04:40 3 1:33:43 0:06:03
15 PY RS 500 826 Mike Clapp Fernella Williams 972 15.0 193700 204531 1:08:31 3 1:33:59 0:06:35
16 PY RS 500 550 Hamish   972 16.0 193700 204559 1:08:59 3 1:34:38 0:07:03
17 PY FLYING FIFTEEN 3316 Kevin Fuller John Hawes 1025 17.0 193700 204955 1:12:55 3 1:34:51 0:07:36
18 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 744 18.0 193700 204942 1:12:42 4 1:37:43 0:09:30
19 PY RS 700 886 John Bashford   856 19.0 193700 203531 0:58:31 2 2:16:43 0:22:09

Thursday - PY Fleet - 23 June 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 193700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY WAYFARER 10727
7526
Tony Cooper James 1099 1.0 193700 203105 0:54:05 2 0:49:13 0:00:00
2 PY PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 2.0 193700 203017 0:53:17 2 0:51:05 0:01:57
3 PY FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley 1025 3.0 193700 202931 0:52:31 2 0:51:14 0:02:04
4 PY FLYING FIFTEEN 3316 Kevin Fuller John Hawes 1025 4.0 193700 203228 0:55:28 2 0:54:07 0:05:01
5 PY RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 5.0 193700 202953 0:52:53 2 0:54:24 0:05:03
6 PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 6.0 193700 202621 0:49:21 2 0:56:24 0:06:17
7 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 744 7.0 193700 202243 0:45:43 2 1:01:27 0:09:06
8 PY RS 700 886 John Bashford   856 8.0 193700 203146 0:54:46 2 1:03:59 0:12:39

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

http://www.dwsc.co.uk/wednesday_evening.html
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com