event burgee venue burgee

2010 Wednesday Evening Series

Datchet Water Sailing Club

PROVISIONAL Results as of 15:57 on August 31, 2010

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 14, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 30/06/10 R2 R3 R4 R5 R6 R7 16 17 - Final Race Notes
                  30 June 2010 7 July 2010 14 July 2010 21 July 2010 28 July 2010 4 August 2010 18 aug 2010 18 aug 2010 25 aug 2010  
                  7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm  
1st Catamaran Handicap Formula 20_686 007 Jon Senior Paul Skinback 651 84.6 9.6 1.6 OOD (25.0 DNC) (25.0 DNC) 2.0 1.0 3.0 (25.0 DNC) 1.0 1.0
2nd Catamaran Handicap DART 18 5337 Andy Bedford Adam Jones 798 53.0 15.0 1.0 (25.0 DNC) 3.0 4.0 2.0 (8.0) (5.0) 2.0 3.0
3rd Catamaran Handicap Formula 16 686 506 Wayne Richards   691 73.0 17.0 3.0 2.0 (25.0 DNC) 3.0 4.0 (25.0 DNC) (6.0) 3.0 2.0
4th Catamaran Handicap Hurricane 5.9_686 351 Paul Elliott Will Kelly 692 81.5 24.5 5.0 4.0 (25.0 DNC) 4.5 OOD 3.0 (7.0) 4.0 4.0 (25.0 DNC)
5th Catamaran Handicap Formula 16 686 546 P Keyrd   691 123.0 48.0 4.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 5.0 5.0 6.0 3.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC
6th Catamaran Handicap Huricane_59_SX_686 137 Gregory Reed   691 155.0 80.0 (25.0 DNC) 1.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 2.0 2.0 25.0 DNC 25.0 DNC
7th Catamaran Handicap Tornado_686 7 Aaron Young Rob Butterfield 641 159.0 84.0 7.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 1.0 1.0 25.0 DNC 25.0 DNC
8th Catamaran Handicap Formula 16 686 515 Eric Noyau   691 163.0 88.0 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 7.0 DNF 4.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC
9th Catamaran Handicap Nacra_52_686 1872 Club Boat   731 181.0 106.0 (25.0 DNC) 5.0 1.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC
10th Catamaran Handicap DART 16 6 club cat   850 183.0 108.0 6.0 (25.0 DNC) 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC
11th Catamaran Handicap Huricane_59_SX_686 315 Nick & Max   691 201.0 126.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 1.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC
12th Catamaran Handicap Prindle 18_686 515 Mark Smith Brad Smith 755 203.0 128.0 (25.0 DNC) 3.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC
13th Catamaran Handicap Topaz 16CX_686 8 James Taylor Miles Wakeling 772 204.0 129.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 4.0 Created from sailno wizard
14th Catamaran Handicap Prindle_19_686 634 Barry Peters Piers Arnold 685 205.0 130.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 5.0 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC

Laser Fleet

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 21, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 30/06/10 R2 R3 R4 R5 R6 R7 16 17 - Final Race Notes
                  30 June 2010 7 July 2010 14 July 2010 21 July 2010 28 July 2010 4 August 2010 18 aug 2010 18 aug 2010 25 aug 2010  
                  7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm  
1st Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 64.0 6.0 (28.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (28.0 DNC) (2.0) 1.0
2nd Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 55.0 16.0 (28.0 DNC) 2.0 3.0 (7.0) (4.0) 3.0 2.0 3.0 3.0
3rd Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 114.0 30.0 4.0 4.0 5.0 10.0 5.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0
4th Laser LASER 186304 Neil Davidson   1080 126.0 42.0 1.0 3.0 2.0 6.0 2.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC
5th Laser LASER 75017 A Oliver   1080 133.0 49.0 (28.0 DNC) 6.0 (28.0 DNC) 5.0 3.0 4.0 3.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC
6th Laser LASER 191000 Simon Etter   1080 135.0 51.0 2.0 5.0 4.0 8.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 4.0
7th Laser LASER 142406 K Bailey   1080 163.0 79.0 (28.0 DNC) 7.0 6.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 9.0 28.0 DNC 1.0 28.0 DNC
8th Laser LASER 144926 Dave Rickard   1080 179.0 95.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) 7.0 3.0 (28.0 DNC) 28.0 DNC 1.0 28.0 DNC 28.0 DNC Created from sailno wizard
9th Laser LASER 6522 Matt Roberts   1080 187.0 103.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 7.0 7.0 28.0 DNC 5.0 28.0 DNC
10th Laser LASER 165227 S Raymond   1080 204.0 120.0 3.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 5.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC
11th Laser LASER RADIAL 170907 James Collet   1104 204.0 120.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 4.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 4.0 28.0 DNC
12th Laser LASER 80801 Joe Snowden   1080 211.0 127.0 (28.0 DNC) 9.0 DNF (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 6.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC
13th Laser LASER RADIAL 197702 Jack Spence   1104 226.0 142.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 2.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC
14th Laser LASER 186034 Paul Robinson   1080 226.0 142.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 2.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC
15th Laser LASER 167552 James Collet   1080 230.0 146.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 6.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC
16th Laser LASER 80801A M Bailey   1080 232.0 148.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 8.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC Created from sailno wizard
17th Laser LASER 147048 R Butterfield   1080 233.0 149.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 9.0 DNF 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC
18th Laser LASER 72249 Matt Roberts   1080 233.0 149.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 9.0 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC Created from sailno wizard
19th Laser LASER 149525     1080 236.0 152.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 12.0 DNF 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC Created from sailno wizard
19th Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1080 236.0 152.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 28.0 DNC 28.0 DNC 12.0 DNF 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC
21st Laser LASER RADIAL 151100 Will Kelly   1104 236.0 152.0 (28.0 DNC) (28.0 DNC) (28.0 DNC) 12.0 DNF 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC 28.0 DNC Created from sailno wizard

PY Fleet

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 45, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Total Nett 30/06/10 R2 R3 R4 R5 R6 R7 16 17 - Final Race Notes
                  30 June 2010 7 July 2010 14 July 2010 21 July 2010 28 July 2010 4 August 2010 18 aug 2010 18 aug 2010 25 aug 2010  
                  7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm 7.30 pm  
1st PY RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1057 183.0 24.0 6.0 4.0 OOD (53.0 DNC) 9.0 1.0 1.0 3.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC)
2nd PY RS 600 826 David Nunn   920 95.0 26.0 5.0 (7.0) 6.0 3.0 (53.0 DNC) 3.0 (9.0) 4.0 5.0
3rd PY RS 500 826 Mike Clapp Fernella Williams 972 69.8 36.8 (14.0) (11.0) 7.8 OOD 6.0 5.0 4.0 (8.0) 8.0 6.0
4th PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 200.0 41.0 9.0 5.0 5.0 10.0 7.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 5.0 (53.0 DNC)
5th PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 173.7 52.7 11.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 7.0 6.0 (15.0 DNF) 12.0 9.7 OOD 7.0
6th PY CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 223.0 64.0 1.0 4.0 2.0 2.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 2.0 53.0 DNC
7th PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 248.0 89.0 (53.0 DNC) 12.0 7.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 4.0 9.0 4.0
8th PY CONTENDER 702 M Aston   993 271.0 112.0 3.0 1.0 1.0 1.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC
9th PY WAYFARER 10727
7526
Tony Cooper James 1099 285.0 126.0 8.0 (53.0 DNC) 3.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 2.0 7.0 53.0 DNC
10th PY MUSTO SKIFF 324 D Poston   875 286.3 127.3 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 5.3 OOD 53.0 DNC 2.0 11.0 3.0 53.0 DNC
11th PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 299.0 140.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 9.0 53.0 DNC 10.0 6.0 9.0
12th PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 747 308.0 149.0 (53.0 DNC) 10.0 (53.0 DNC) 11.0 13.0 DNF 9.0 (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC
13th PY 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 328.0 169.0 4.0 (53.0 DNC) 4.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 2.0
14th PY RS 400 1331 Dave Hereward Claire Sheppard 950 335.0 176.0 7.0 6.0 (53.0 DNC) 4.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
15th PY RS VAREO 486 Andrew Wilson   1038 337.0 178.0 (53.0 DNC) 3.0 8.0 8.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
16th PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 747 345.0 186.0 9.0 OOD 13.0 (53.0 DNC) 5.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
17th PY RS 800 929 P Arnold D Martlew 822 351.0 192.0 13.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 10.0 53.0 DNC 53.0 DNC 10.0 53.0 DNC
18th PY RS 800 1144 N Charles T Rawkins 822 374.0 215.0 (53.0 DNC) 2.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 1.0
19th PY MUSTO SKIFF 281 Jamie Hilton   875 374.0 215.0 2.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 1.0 53.0 DNC
20th PY FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 384.0 225.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 10.0 (53.0 DNC) 3.0 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
21st PY RS 700 955 T Wilson   856 384.0 225.0 (53.0 DNC) 7.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 6.0 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
22nd PY FLYING FIFTEEN 3316 Joe Snowdon Peirs Arnold 1025 385.0 226.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 9.0 (53.0 DNC) 53.0 DNC 5.0 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
23rd PY RS100 232 James Peel   1005 387.0 228.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 5.0 11.0 53.0 DNC
24th PY MOTH INTERNATIONAL 4088 Mark Semper   980 390.0 231.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 4.0 15.0 DNF 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC Created from sailno wizard
25th PY RS 400 583 Jonathan Crabb Simon Ollendorf 950 391.0 232.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 12.0 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 8.0
26th PY RS 500 550 Hamish Stewart Steve Hackett 972 392.0 233.0 12.0 9.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
27th PY FIREBALL 14099 Glenn Bolton Adam Sykes 982 397.0 238.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 13.0 (53.0 DNC) 13.0 DNF 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
28th PY RS 700 886 John Bashford   856 402.0 243.0 16.0 15.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
29th PY PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 425.0 266.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 1.0 53.0 DNC 53.0 DNC
30th PY FLYING FIFTEEN 3888 ! 3385 Mike Firth Phillip Tinsley 1025 426.0 267.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 2.0 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
31st PY RS 200 1295 Kevin Druce no crew 1057 427.0 268.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 3.0
32nd PY BYTE CII 626 Fenella Williams
Andy Partington
Kev
  1140 430.0 271.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 6.0 53.0 DNC 53.0 DNC
33rd PY LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 431.0 272.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 7.0 53.0 DNC 53.0 DNC
34th PY TOPPER XENON 7 Created from sailno wizard   1070 431.0 272.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 7.0 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
35th PY LASER 187513 Will Bates   1080 432.0 273.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 8.0 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
36th PY LASER PICO pico     1260 432.0 273.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 8.0 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC Created from sailno wizard
37th PY 49ER usa31   Alec Boer 747 434.0 275.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 10.0 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
38th PY RS 700 753 Tom Wilson   856 434.0 275.0 10.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
39th PY FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Laura Abbey-Taylor
Olly Stallworthy
1025 435.0 276.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 11.0 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
40th PY LASER 108368 Matt Roberts   1080 435.0 276.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 11.0 (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
41st PY LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1104 436.0 277.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 12.0 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
42nd PY TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 436.0 277.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 12.0 (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
43rd PY 49ER 123     747 438.0 279.0 (53.0 DNC) 14.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC Created from sailno wizard
44th PY RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 439.0 280.0 15.0 (53.0 DNC) (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC
45th PY FLYING FIFTEEN 3562 Tony Mumford Libby Mumford 1025 441.0 282.0 (53.0 DNC) 17.0 DNF (53.0 DNC) (53.0 DNC) 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC 53.0 DNC

Please post any queries about these results to the club google group forum http://groups.google.com/group/datchet-water-sailing-club/topics

30/06/10 - Catamaran Handicap Fleet - 30 June 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap DART 18 5337 Andy Bedford Adam Jones 798 1.0 193000 202125 0:51:25 5 1:17:19 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 20_686 007 Jon Senior Paul Skinback 651 1.6     OOD      
3 Catamaran Handicap Formula 16 686 515 Eric Noyau   691 2.0 193000 202548 0:55:48 6 1:20:45 0:02:22
4 Catamaran Handicap Formula 16 686 506 Wayne Richards   691 3.0 193000 202815 0:58:15 6 1:24:18 0:04:49
5 Catamaran Handicap Formula 16 686 546 P Keyrd   691 4.0 193000 201945 0:49:45 5 1:26:24 0:05:14
6 Catamaran Handicap Hurricane 5.9_686 351 Paul Elliott Will Kelly 692 5.0 193000 202049 0:50:49 5 1:28:07 0:06:14
7 Catamaran Handicap DART 16 6 club cat   850 6.0 193000 202828 0:58:28 4 1:43:11 0:14:39
8 Catamaran Handicap Tornado_686 7 Aaron Young Rob Butterfield 641 7.0 193000 202526 0:55:26 5 1:43:47 0:14:08

R2 - Catamaran Handicap Fleet - 7 July 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Huricane_59_SX_686 137 Gregory Reed   691 1.0 193500 202420 0:49:20 3 1:11:24 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 16 686 506 Wayne Richards   691 2.0 193500 202950 0:54:50 3 1:19:21 0:05:30
3 Catamaran Handicap Prindle 18_686 515 Mark Smith Brad Smith 755 3.0 193500 203617 1:01:17 3 1:21:10 0:07:23
4 Catamaran Handicap Hurricane 5.9_686 351 Paul Elliott Will Kelly 692 4.0 193500 203112 0:56:12 3 1:21:13 0:06:48
5 Catamaran Handicap Nacra_52_686 1872 Club Boat   731 5.0 193500 204226 1:07:26 3 1:32:15 0:15:15

R3 - Catamaran Handicap Fleet - 14 July 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Nacra_52_686 1872 Club Boat   731 1.0 193000 202313 0:53:13 4 1:12:48 0:00:00
2 Catamaran Handicap DART 16 6 club cat   850 2.0 193000 202622 0:56:22 3 1:28:25 0:09:57
3 Catamaran Handicap DART 18 5337 Andy Bedford Adam Jones 798 3.0 193000 203014 1:00:14 2 2:30:58 0:31:11

R4 - Catamaran Handicap Fleet - 21 July 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Huricane_59_SX_686 315 Nick & Max   691 1.0 193000 20.17.15 0.47.15 4 1.08.23 0.00.00
2 Catamaran Handicap Formula 20_686 007 Jon Senior Paul Skinback 651 2.0 193000 20.18.17 0.48.17 4 1.14.10 0.03.46
3 Catamaran Handicap Formula 16 686 506 Wayne Richards   691 3.0 193000 20.13.02 0.43.02 3 1.23.02 0.07.36
4 Catamaran Handicap DART 18 5337 Andy Bedford Adam Jones 798 4.0 193000 20.21.30 0.51.30 3 1.26.03 0.10.35
5 Catamaran Handicap Hurricane 5.9_686 351 Paul Elliott Will Kelly 692 4.5     OOD      
6 Catamaran Handicap Formula 16 686 546 P Keyrd   691 5.0 193000 20.21.27 0.51.27 3 1.39.17 0.16.01

R5 - Catamaran Handicap Fleet - 28 July 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193800
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 20_686 007 Jon Senior Paul Skinback 651 1.0 193800 20:18:43 0:40:43 5 1:02:33 0:00:00
2 Catamaran Handicap DART 18 5337 Andy Bedford Adam Jones 798 2.0 193800 20:20:08 0:42:08 4 1:06:00 0:02:12
3 Catamaran Handicap Hurricane 5.9_686 351 Paul Elliott Will Kelly 692 3.0 193800 20:26:26 0:48:26 5 1:09:59 0:05:09
4 Catamaran Handicap Formula 16 686 506 Wayne Richards   691 4.0 193800 20:19:19 0:41:19 4 1:14:44 0:06:45
5 Catamaran Handicap Formula 16 686 546 P Keyrd   691 5.0 193800 20:22:24 0:44:24 4 1:20:19 0:09:50
6 Catamaran Handicap Formula 16 686 515 Eric Noyau   691 7.0     DNF      

R6 - Catamaran Handicap Fleet - 4 August 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Tornado_686 7 Aaron Young Rob Butterfield 641 1.0 193000 202445 0:54:45 6 1:25:25 0:00:00
2 Catamaran Handicap Huricane_59_SX_686 137 Gregory Reed   691 2.0 193000 202121 0:51:21 5 1:29:11 0:02:10
3 Catamaran Handicap Formula 20_686 007 Jon Senior Paul Skinback 651 3.0 193000 201940 0:49:40 5 1:31:33 0:03:20
4 Catamaran Handicap Formula 16 686 515 Eric Noyau   691 4.0 193000 203115 1:01:15 5 1:46:22 0:12:04
5 Catamaran Handicap Prindle_19_686 634 Barry Peters Piers Arnold 685 5.0 193000 201951 0:49:51 4 1:49:10 0:10:51
6 Catamaran Handicap Formula 16 686 546 P Keyrd   691 6.0 193000 203252 1:02:52 5 1:49:11 0:13:41
7 Catamaran Handicap Hurricane 5.9_686 351 Paul Elliott Will Kelly 692 7.0 193000 203424 1:04:24 5 1:51:41 0:15:09
8 Catamaran Handicap DART 18 5337 Andy Bedford Adam Jones 798 8.0 193000 204235 1:12:35 3 3:01:55 0:38:30

R7 - Catamaran Handicap Fleet - 18 aug 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Tornado_686 7 Aaron Young Rob Butterfield 641 1.0 193000 200740 0:37:40 4 0:58:46 0:00:00
2 Catamaran Handicap Huricane_59_SX_686 137 Gregory Reed   691 2.0 193000 201343 0:43:43 4 1:03:16 0:03:07
3 Catamaran Handicap Formula 16 686 546 P Keyrd   691 3.0 193000 201543 0:45:43 4 1:06:10 0:05:07
4 Catamaran Handicap Hurricane 5.9_686 351 Paul Elliott Will Kelly 692 4.0 193000 201616 0:46:16 4 1:06:52 0:05:36
5 Catamaran Handicap DART 18 5337 Andy Bedford Adam Jones 798 5.0 193000 201005 0:40:05 3 1:06:58 0:04:55
6 Catamaran Handicap Formula 16 686 506 Wayne Richards   691 6.0 193000 201751 0:47:51 4 1:09:15 0:07:15

16 - Catamaran Handicap Fleet - 18 aug 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 20_686 007 Jon Senior Paul Skinback 651 1.0     004305 5 1:50:13 0:00:00
2 Catamaran Handicap DART 18 5337 Andy Bedford Adam Jones 798 2.0     003918 3 2:16:23 0:12:32
3 Catamaran Handicap Formula 16 686 506 Wayne Richards   691 3.0     004524 4 2:16:24 0:14:28
4 Catamaran Handicap Hurricane 5.9_686 351 Paul Elliott Will Kelly 692 4.0     004546 4 2:16:52 0:14:45

17 - Final Race - Catamaran Handicap Fleet - 25 aug 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 20_686 007 Jon Senior Paul Skinback 651 1.0 193000 200407 0:34:07 3 0:52:24 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 16 686 506 Wayne Richards   691 2.0 193000 201139 0:41:39 3 1:00:16 0:05:26
3 Catamaran Handicap DART 18 5337 Andy Bedford Adam Jones 798 3.0 193000 200746 0:37:46 2 1:10:59 0:09:53
4 Catamaran Handicap Topaz 16CX_686 8 James Taylor Miles Wakeling 772 4.0 193000 202114 0:51:14 2 1:39:33 0:24:16 Created from sailno wizard

30/06/10 - Laser Fleet - 30 June 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 186304 Neil Davidson   1080 1.0 193000 202320 0:53:20 4 0:49:23 0:00:00
2 Laser LASER 191000 Simon Etter   1080 2.0 193000 202347 0:53:47 4 0:49:48 0:00:27
3 Laser LASER 165227 S Raymond   1080 3.0 193000 202430 0:54:30 4 0:50:28 0:01:10
4 Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 4.0 193000 202503 0:55:03 4 0:50:58 0:01:43

R2 - Laser Fleet - 7 July 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 1.0 193500 204326 1:08:26 3 1:03:22 0:00:00
2 Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 2.0 193500 204659 1:11:59 3 1:06:39 0:03:33
3 Laser LASER 186304 Neil Davidson   1080 3.0 193500 204709 1:12:09 3 1:06:48 0:03:43
4 Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 4.0 193500 204730 1:12:30 3 1:07:08 0:04:04
5 Laser LASER 191000 Simon Etter   1080 5.0 193500 204740 1:12:40 3 1:07:17 0:04:14
6 Laser LASER 75017 A Oliver   1080 6.0 193500 204837 1:13:37 3 1:08:10 0:05:11
7 Laser LASER 142406 K Bailey   1080 7.0 193500 202447 0:49:47 2 1:09:09 0:04:10
8 Laser LASER 80801 Joe Snowden   1080 9.0     DNF      

R3 - Laser Fleet - 14 July 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 1.0 193000 202729 0:57:29 4 0:53:14 0:00:00
2 Laser LASER 186304 Neil Davidson   1080 2.0 193000 201534 0:45:34 3 0:56:15 0:02:27
3 Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 3.0 193000 201615 0:46:15 3 0:57:06 0:03:08
4 Laser LASER 191000 Simon Etter   1080 4.0 193000 201656 0:46:56 3 0:57:57 0:03:49
5 Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 5.0 193000 201751 0:47:51 3 0:59:04 0:04:44
6 Laser LASER 142406 K Bailey   1080 6.0 193000 201945 0:49:45 3 1:01:25 0:06:38
7 Laser LASER 144926 Dave Rickard   1080 7.0 193000 202721 0:57:21 3 1:10:48 0:14:14 Created from sailno wizard

R4 - Laser Fleet - 21 July 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 1.0 193000 20.21.35 0.51.35 3 0.47.46 0.00.00
2 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1080 2.0 193000 20.21.40 0.51.40 3 0.47.50 0.00.05
3 Laser LASER 144926 Dave Rickard   1080 3.0 193000 20.21.54 0.51.54 3 0.48.03 0.00.19 Created from sailno wizard
4 Laser LASER RADIAL 170907 James Collet   1104 4.0 193000 20.27.46 0.57.46 3 0.52.19 0.05.02
5 Laser LASER 75017 A Oliver   1080 5.0 193000 20.28.57 0.58.57 3 0.54.35 0.07.22
6 Laser LASER 186304 Neil Davidson   1080 6.0 193000 20.29.20 0.59.20 3 0.54.56 0.07.45
7 Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 7.0 193000 20.30.07 1.00.07 3 0.55.40 0.08.32
8 Laser LASER 191000 Simon Etter   1080 8.0 193000 20.30.43 1.00.43 3 0.56.13 0.09.08
9 Laser LASER 72249 Matt Roberts   1080 9.0 193000 20.11.31 0.41.31 2 0.57.40 0.07.08 Created from sailno wizard
10 Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 10.0 193000 20.33.07 1.03.07 3 0.58.26 0.11.32
11 Laser LASER RADIAL 151100 Will Kelly   1104 12.0     DNF       Created from sailno wizard

R5 - Laser Fleet - 28 July 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193800
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 1.0 193800 20:18:44 0:40:44 3 0:37:43 0:00:00
2 Laser LASER 186304 Neil Davidson   1080 2.0 193800 20:19:04 0:41:04 3 0:38:01 0:00:20
3 Laser LASER 75017 A Oliver   1080 3.0 193800 20:19:45 0:41:45 3 0:38:39 0:01:01
4 Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 4.0 193800 20:20:32 0:42:32 3 0:39:23 0:01:48
5 Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 5.0 193800 20:20:58 0:42:58 3 0:39:47 0:02:14
6 Laser LASER 167552 James Collet   1080 6.0 193800 20:23:53 0:45:53 3 0:42:29 0:05:09
7 Laser LASER 6522 Matt Roberts   1080 7.0 193800 20:24:58 0:46:58 3 0:43:29 0:06:14
8 Laser LASER 147048 R Butterfield   1080 9.0     DNF      

R6 - Laser Fleet - 4 August 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 1.0 193000 203153 1:01:53 4 0:57:18 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 197702 Jack Spence   1104 2.0 193000 203701 1:07:01 4 1:00:42 0:03:45
3 Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 3.0 193000 203605 1:06:05 4 1:01:11 0:04:12
4 Laser LASER 75017 A Oliver   1080 4.0 193000 203633 1:06:33 4 1:01:37 0:04:40
5 Laser LASER 165227 S Raymond   1080 5.0 193000 203657 1:06:57 4 1:01:59 0:05:04
6 Laser LASER 80801 Joe Snowden   1080 6.0 193000 202446 0:54:46 3 1:07:37 0:08:21
7 Laser LASER 6522 Matt Roberts   1080 7.0 193000 202611 0:56:11 3 1:09:22 0:09:46
8 Laser LASER 80801A M Bailey   1080 8.0 193000 203053 1:00:53 3 1:15:10 0:14:28 Created from sailno wizard
9 Laser LASER 142406 K Bailey   1080 9.0 193000 203348 1:03:48 3 1:18:46 0:17:23
10 Laser LASER 149525     1080 12.0     DNF       Created from sailno wizard
10 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1080 12.0     DNF      

R7 - Laser Fleet - 18 aug 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 144926 Dave Rickard   1080 1.0 193000 200821 0:38:21 3 0:35:31 0:00:00 Created from sailno wizard
2 Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 2.0 193000 201014 0:40:14 3 0:37:15 0:01:53
3 Laser LASER 75017 A Oliver   1080 3.0 193000 201035 0:40:35 3 0:37:35 0:02:14

16 - Laser Fleet - 18 aug 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 142406 K Bailey   1080 1.0     004440 3 1:08:31 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 2.0     004525 3 1:09:50 0:01:25
3 Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 3.0     004805 3 1:14:09 0:06:05
4 Laser LASER RADIAL 170907 James Collet   1104 4.0     004957 3 1:14:50 0:06:58
5 Laser LASER 6522 Matt Roberts   1080 5.0     004931 3 1:16:06 0:08:11

17 - Final Race - Laser Fleet - 25 aug 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1080 1.0 193000 202135 0:51:35 3 0:47:46 0:00:00
2 Laser LASER 144384 Steve Randell   1080 2.0 193000 200502 0:35:02 2 0:48:39 0:00:39
3 Laser LASER 136048 George Hoskins   1080 3.0 193000 200523 0:35:23 2 0:49:09 0:01:00
4 Laser LASER 191000 Simon Etter   1080 4.0 193000 200704 0:37:04 2 0:51:29 0:02:41

30/06/10 - PY Fleet - 30 June 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 1.0 193000 202514 0:55:14 5 0:55:37 0:00:00
2 PY MUSTO SKIFF 281 Jamie Hilton   875 2.0 193000 201933 0:49:33 5 0:56:38 0:00:53
3 PY CONTENDER 702 M Aston   993 3.0 193000 202636 0:56:36 5 0:57:00 0:01:22
4 PY 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 4.0 193000 202430 0:54:30 5 0:58:59 0:03:06
5 PY RS 600 826 David Nunn   920 5.0 193000 202424 0:54:24 5 0:59:08 0:03:14
6 PY RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1057 6.0 193000 202010 0:50:10 4 0:59:20 0:03:08
7 PY RS 400 1331 Dave Hereward Claire Sheppard 950 7.0 193000 202634 0:56:34 5 0:59:33 0:03:44
8 PY WAYFARER 10727
7526
Tony Cooper James 1099 8.0 193000 202312 0:53:12 4 1:00:31 0:04:18
9 PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 9.0 193000 202122 0:51:22 4 1:00:45 0:04:20
9 PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 747 9.0     OOD      
11 PY RS 700 753 Tom Wilson   856 10.0 193000 202202 0:52:02 5 1:00:47 0:04:25
12 PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 11.0 193000 202752 0:57:52 5 1:02:29 0:06:22
13 PY RS 500 550 Hamish Stewart Steve Hackett 972 12.0 193000 202114 0:51:14 4 1:05:53 0:07:59
14 PY RS 800 929 P Arnold D Martlew 822 13.0 193000 202433 0:54:33 5 1:06:22 0:08:50
15 PY RS 500 826 Mike Clapp Fernella Williams 972 14.0 193000 202235 0:52:35 4 1:07:37 0:09:20
16 PY RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 15.0 193000 202342 0:53:42 4 1:09:04 0:10:27
17 PY RS 700 886 John Bashford   856 16.0 193000 203321 1:03:21 4 1:32:31 0:25:16

R2 - PY Fleet - 7 July 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY CONTENDER 702 M Aston   993 1.0 193500 203553 1:00:53 3 1:01:19 0:00:00
2 PY RS 800 1144 N Charles T Rawkins 822 2.0 193500 202604 0:51:04 3 1:02:07 0:00:40
3 PY RS VAREO 486 Andrew Wilson   1038 3.0 193500 203959 1:04:59 3 1:02:36 0:01:20
4 PY RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1057 4.0     OOD      
4 PY CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 4.0 193500 203735 1:02:35 3 1:03:01 0:01:42
6 PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 5.0 193500 204305 1:08:05 3 1:04:25 0:03:17
7 PY RS 400 1331 Dave Hereward Claire Sheppard 950 6.0 193500 203647 1:01:47 3 1:05:02 0:03:32
8 PY RS 600 826 David Nunn   920 7.0 193500 203455 0:59:55 3 1:05:08 0:03:31
8 PY RS 700 955 T Wilson   856 7.0 193500 203045 0:55:45 3 1:05:08 0:03:16
10 PY RS 500 550 Hamish Stewart Steve Hackett 972 9.0 193500 204114 1:06:14 3 1:08:08 0:06:38
11 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 747 10.0 193500 202600 0:51:00 3 1:08:16 0:05:12
12 PY RS 500 826 Mike Clapp Fernella Williams 972 11.0 193500 204126 1:06:26 3 1:08:21 0:06:50
13 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 12.0 193500 202523 0:50:23 2 1:08:46 0:05:28
14 PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 747 13.0 193500 202920 0:54:20 3 1:12:44 0:08:32
15 PY 49ER 123     747 14.0 193500 203142 0:56:42 3 1:15:54 0:10:54 Created from sailno wizard
16 PY RS 700 886 John Bashford   856 15.0 193500 202936 0:54:36 2 1:35:41 0:19:37
17 PY FLYING FIFTEEN 3562 Tony Mumford Libby Mumford 1025 17.0     DNF      

R3 - PY Fleet - 14 July 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY CONTENDER 702 M Aston   993 1.0 193000 201905 0:49:05 4 0:49:26 0:00:00
2 PY CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 2.0 193000 201922 0:49:22 4 0:49:43 0:00:17
3 PY WAYFARER 10727
7526
Tony Cooper James 1099 3.0 193000 202838 0:58:38 4 0:53:21 0:04:19
4 PY 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 4.0 193000 201955 0:49:55 4 0:54:01 0:04:15
5 PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 5.0 193000 202716 0:57:16 4 0:54:11 0:05:01
6 PY RS 600 826 David Nunn   920 6.0 193000 201953 0:49:53 4 0:54:13 0:04:25
7 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 7.0 193000 201519 0:45:19 3 0:54:59 0:04:34
8 PY RS 500 826 Mike Clapp Fernella Williams 972 7.8     OOD      
9 PY RS VAREO 486 Andrew Wilson   1038 8.0 193000 202712 0:57:12 4 0:55:06 0:05:54
10 PY FLYING FIFTEEN 3316 Joe Snowdon Peirs Arnold 1025 9.0 193000 201522 0:45:22 3 0:59:01 0:07:22
11 PY FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 10.0 193000 201450 0:44:50 3 1:00:52 0:08:26
12 PY LASER 108368 Matt Roberts   1080 11.0 193000 202039 0:50:39 3 1:02:32 0:10:37
13 PY TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 12.0 193000 201432 0:44:32 2 1:09:03 0:12:39
14 PY FIREBALL 14099 Glenn Bolton Adam Sykes 982 13.0 193000 202107 0:51:07 3 1:09:24 0:14:43

R4 - PY Fleet - 21 July 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY CONTENDER 702 M Aston   993 1.0 193000 20.15.15 0.45.15 3 1.00.46 0.00.00
2 PY CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 2.0 193000 20.15.30 0.45.30 3 1.01.06 0.00.15
3 PY RS 600 826 David Nunn   920 3.0 193000 20.15.56 0.45.56 3 1.06.34 0.04.01
4 PY RS 400 1331 Dave Hereward Claire Sheppard 950 4.0 193000 20.17.30 0.47.30 3 1.06.40 0.04.13
5 PY 49ER 224 Steve Murray Nick Murray 747 5.0 193000 20.19.49 0.49.49 4 1.06.41 0.04.26
6 PY MUSTO SKIFF 324 D Poston   875 5.3     OOD      
7 PY RS 500 826 Mike Clapp Fernella Williams 972 6.0 193000 20.20.50 0.50.50 3 1.09.44 0.06.32
8 PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 7.0 193000 20.19.14 0.49.14 3 1.10.53 0.07.02
9 PY RS VAREO 486 Andrew Wilson   1038 8.0 193000 20.25.20 0.55.20 3 1.11.05 0.08.02
10 PY RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1057 9.0 193000 20.27.46 0.57.46 3 1.12.52 0.09.36
11 PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 10.0 193000 20.29.30 0.59.30 3 1.15.03 0.11.20
12 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 747 11.0 193000 20.13.20 0.43.20 3 1.17.21 0.09.18
13 PY RS 400 583 Jonathan Crabb Simon Ollendorf 950 12.0 193000 20.12.55 0.42.55 2 1.30.21 0.14.03

R5 - PY Fleet - 28 July 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193800
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1057 1.0 193800 20:17:21 0:39:21 3 0:49:38 0:00:00
2 PY FLYING FIFTEEN 3888 ! 3385 Mike Firth Phillip Tinsley 1025 2.0 193800 20:17:42 0:39:42 3 0:51:39 0:01:32
3 PY FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 3.0 193800 20:28:46 0:50:46 4 0:51:42 0:02:01
4 PY MOTH INTERNATIONAL 4088 Mark Semper   980 4.0 193800 20:29:25 0:51:25 4 0:52:28 0:02:46 Created from sailno wizard
5 PY RS 500 826 Mike Clapp Fernella Williams 972 5.0 193800 20:29:11 0:51:11 4 0:52:39 0:02:56
6 PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 6.0 193800 20:26:52 0:48:52 4 0:52:46 0:02:54
7 PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 7.0 193800 20:21:57 0:43:57 3 0:55:26 0:04:36
8 PY LASER PICO pico     1260 8.0 193800 20:30:28 0:52:28 3 0:55:31 0:05:34 Created from sailno wizard
9 PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 9.0 193800 20:18:02 0:40:02 3 1:01:00 0:07:28
10 PY RS 800 929 P Arnold D Martlew 822 10.0 193800 20:17:41 0:39:41 3 1:04:22 0:09:05
11 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 747 13.0     DNF      
11 PY FIREBALL 14099 Glenn Bolton Adam Sykes 982 13.0     DNF      

R6 - PY Fleet - 4 August 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1057 1.0 193000 202620 0:56:20 4 1:06:37 0:00:00
2 PY MUSTO SKIFF 324 D Poston   875 2.0 193000 202953 0:59:53 5 1:08:26 0:01:35
3 PY RS 600 826 David Nunn   920 3.0 193000 202116 0:51:16 4 1:09:39 0:02:14
4 PY RS 500 826 Mike Clapp Fernella Williams 972 4.0 193000 202628 0:56:28 4 1:12:37 0:04:40
5 PY FLYING FIFTEEN 3316 Joe Snowdon Peirs Arnold 1025 5.0 193000 203039 1:00:39 4 1:13:58 0:06:01
6 PY RS 700 955 T Wilson   856 6.0 193000 203418 1:04:18 5 1:15:07 0:07:16
7 PY TOPPER XENON 7 Created from sailno wizard   1070 7.0 193000 201934 0:49:34 3 1:17:12 0:06:48
8 PY LASER 187513 Will Bates   1080 8.0 193000 203651 1:06:51 4 1:17:22 0:09:17
9 PY 49ER 798 Sebastian Camisuli Julian King 747 9.0 193000 202947 0:59:47 5 1:20:02 0:10:01
10 PY 49ER usa31   Alec Boer 747 10.0 193000 203041 1:00:41 5 1:21:14 0:10:55
11 PY FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Laura Abbey-Taylor
Olly Stallworthy
1025 11.0 193000 203737 1:07:37 4 1:22:28 0:12:59
12 PY LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1104 12.0 193000 203904 1:09:04 3 1:44:16 0:24:56
13 PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 15.0     DNF      
13 PY MOTH INTERNATIONAL 4088 Mark Semper   980 15.0     DNF       Created from sailno wizard

R7 - PY Fleet - 18 aug 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 1.0 193000 200625 0:36:25 3 0:46:33 0:00:00
2 PY WAYFARER 10727
7526
Tony Cooper James 1099 2.0 193000 200827 0:38:27 3 0:46:39 0:00:05
3 PY RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1057 3.0 193000 202119 0:51:19 4 0:48:33 0:02:07
4 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 4.0 193000 201030 0:40:30 3 0:49:08 0:02:08
5 PY RS100 232 James Peel   1005 5.0 193000 200750 0:37:50 3 0:50:12 0:02:45
6 PY BYTE CII 626 Fenella Williams
Andy Partington
Kev
  1140 6.0 193000 201317 0:43:17 3 0:50:37 0:03:29
7 PY LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1104 7.0 193000 201234 0:42:34 3 0:51:25 0:04:01
8 PY RS 500 826 Mike Clapp Fernella Williams 972 8.0 193000 202034 0:50:34 4 0:52:01 0:05:19
9 PY RS 600 826 David Nunn   920 9.0 193000 201818 0:48:18 4 0:52:30 0:05:28
10 PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 10.0 193000 201605 0:46:05 4 0:52:40 0:05:21
11 PY MUSTO SKIFF 324 D Poston   875 11.0 193000 201718 0:47:18 4 0:54:03 0:06:34
12 PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 12.0 193000 202222 0:52:22 4 0:56:33 0:09:15

16 - PY Fleet - 18 aug 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY MUSTO SKIFF 281 Jamie Hilton   875 1.0     004106 4 1:18:13 0:00:00
2 PY CONTENDER 2465/701 Stuart Jones   993 2.0     004816 4 1:20:50 0:02:36
3 PY MUSTO SKIFF 324 D Poston   875 3.0     004419 4 1:24:10 0:05:13
4 PY RS 600 826 David Nunn   920 4.0     004702 4 1:25:11 0:06:25
5 PY RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1057 5.0     004242 3 1:29:11 0:08:42
6 PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 6.0     004721 4 1:29:55 0:10:15
7 PY WAYFARER 10727
7526
Tony Cooper James 1099 7.0     004459 3 1:30:10 0:09:51
8 PY RS 500 826 Mike Clapp Fernella Williams 972 8.0     004029 3 1:32:07 0:10:08
9 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 9.0     004805 3 1:37:10 0:15:37
10 PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 9.7     OOD      
11 PY RS 800 929 P Arnold D Martlew 822 10.0     004924 4 1:39:50 0:17:47
12 PY RS100 232 James Peel   1005 11.0     005107 3 1:52:55 0:26:10

17 - Final Race - PY Fleet - 25 aug 2010 at 7.30 pm

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 193000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 PY RS 800 1144 N Charles T Rawkins 822 1.0 193000 200705 0:37:05 3 0:45:07 0:00:00
2 PY 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 2.0 193000 201405 0:44:05 3 0:47:43 0:02:24
3 PY RS 200 1295 Kevin Druce no crew 1057 3.0 193000 202123 0:51:23 3 0:48:37 0:03:42
4 PY WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 4.0 193000 200733 0:37:33 2 0:51:15 0:04:30
5 PY RS 600 826 David Nunn   920 5.0 193000 201711 0:47:11 3 0:51:17 0:05:41
6 PY RS 500 826 Mike Clapp Fernella Williams 972 6.0 193000 201959 0:49:59 3 0:51:25 0:06:08
7 PY ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 7.0 193000 201830 0:48:30 3 0:52:23 0:06:43
8 PY RS 400 583 Jonathan Crabb Simon Ollendorf 950 8.0 193000 200830 0:38:30 2 1:00:47 0:09:56
9 PY MUSTO SKIFF 086 Alec McKinlay   875 9.0 193000 201307 0:43:07 2 1:13:55 0:16:48

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk

http://www.dwsc.co.uk/wednesday_evening.html
results@dwsc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com