event burgee venue burgee

2009 Autumn Series

27th September 2009 to 13th December 2009

PROVISIONAL Results as of 13:37 on December 13, 2009

Laser Fleet

Sailed: 16, Discards: 7, To count: 9, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 16, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 Notes
                  4/10/09 4/10/09 11/10/09 11/10/09 25/10/09 25/10/09 1/11/09 8/11/09 8/11/09 15/11/09 15/11/09 22/11/09 29/11/09 29/11/09 06/12/09 06/12/09 13/12/09 13/12/09  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:25 11:45 1030 1030 1230 1030 1145 1130 1030 1130 1030 1030 1030 1130  
1st Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 144.0 25.0 1.0 1.0 1.0 1.0     1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC
2nd Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 152.0 33.0 3.0 2.0 2.0 2.0     (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 1.0 1.0
3rd Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 168.0 49.0 2.0 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC)     (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 3.0 17.0 DNC 17.0 DNC
4th Laser LASER 144384 Steve Randell   1078 206.0 87.0 7.0 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC)     (17.0 DNC) 1.0 1.0 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Laser LASER 178608 C Thompson   1078 220.0 101.0 6.0 (17.0 DNC) 3.0 5.0     (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 227.0 108.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)     (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 1.0 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Laser Laser Radial 165547 Ron Clark   1101 228.0 109.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)     (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 4.0 17.0 DNC 17.0 DNC 1.0 2.0 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Laser LASER 147048 R Butterfield   1078 236.0 117.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 4.0     (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.0 DNS 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 242.0 123.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)     (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 2.0
DNQ Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 245.0 126.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)     (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 3.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Laser LASER 189321 Marc England   1078 247.0 128.0 5.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC)     (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 247.0 128.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 DNS 3.0     (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Laser LASER 195258 Sophie Cannon   1078 257.0 138.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)     (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Laser LASER 80801 Sue Risbridger   1078 258.0 139.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)     (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Laser LASER 190717 Paul England   1078 259.0 140.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)     (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Laser LASER 176866 Oliver Brown   1078 262.0 143.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)     (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 7.0 DNS 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC

Keelboat Fleet

Sailed: 16, Discards: 7, To count: 9, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 Notes
                  4/10/09 4/10/09 11/10/09 11/10/09 25/10/09 25/10/09 1/11/09 8/11/09 8/11/09 15/11/09 15/11/09 22/11/09 29/11/09 29/11/09 06/12/09 06/12/09 13/12/09 13/12/09  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:25 11:45 1030 1030 1230 1030 1145 1130 1030 1130 1030 1030 1030 1130  
1st Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 21.0 9.0 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0   (2.0) (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0   (2.0) (2.0)
2nd Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 85.0 19.0 (4.0) (3.0) 2.0 2.0 2.0 (3.0)   (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 3.0 (14.0 DNC) 2.0 2.0 (14.0 DNC)   3.0 1.0
3rd Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 112.0 20.0 2.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 2.0   1.0 3.0 3.0 2.0 (8.0 DNF) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0   (14.0 DNC) (14.0 DNC)
4th Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 113.0 31.0 3.0 (4.0) 4.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC)   4.0 1.0 4.0 4.0 (8.0 DNF) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC)   4.0 3.0
5th Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 / 3562 Mike Firth Phil Tinsley
Bob Millar
1025 161.0 63.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC)   3.0 (14.0 DNC) 5.0 5.0 14.0 DNC 4.0 DNF 3.0 14.0 DNC   1.0 14.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 186.0 88.0 5.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 4.0   (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC   14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 192.0 94.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC)   (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC   14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 A Partington S Carnell 1025 200.0 102.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC)   (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 8.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC   14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 208.0 110.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 DNF (14.0 DNC)   6.0 DNS (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC   14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 210.0 112.0 7.0 DNF 7.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC)   (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC   14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3732 Matt Whittaker Andrew Fairley 1025 211.0 113.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC)   (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC   14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 213.0 115.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC)   (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC   14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 Andrew Fairley Matt Wittacker 1025 224.0 126.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC)   (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC   14.0 DNC 14.0 DNC

Fast Handicap Fleet

Sailed: 9, Discards: 3, To count: 6, To qualify: 3, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 Notes
                  4/10/09 4/10/09 11/10/09 11/10/09 25/10/09 25/10/09 1/11/09 8/11/09 8/11/09 15/11/09 15/11/09 22/11/09 29/11/09 29/11/09 06/12/09 06/12/09 13/12/09 13/12/09  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:25 11:45 1030 1030 1230 1030 1145 1130 1030 1130 1030 1030 1030 1130  
1st Fast Handicap CONTENDER 2465 / 701 Stuart Jones   993 30.0 6.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC)             (8.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 OOD     1.0   1.0 1.0
2nd Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 49.0 25.0 2.0 3.0             (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC     8.0 DNC   2.0 2.0
DNQ Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 58.0 34.0 1.0 1.0             (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC     8.0 DNC   8.0 DNC 8.0 DNC
DNQ Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 61.0 37.0 3.0 2.0             (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC     8.0 DNC   8.0 DNC 8.0 DNC
DNQ Fast Handicap 505 8690 W Pascall D Cox 902 64.0 40.0 4.0 4.0             (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC     8.0 DNC   8.0 DNC 8.0 DNC
DNQ Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 65.0 41.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC)             1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC     8.0 DNC   8.0 DNC 8.0 DNC
DNQ Fast Handicap TASAR 250 Andy Hatch A Park 1023 66.0 42.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC)             (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 DNF     8.0 DNC   8.0 DNC 8.0 DNC

Asymmetric Fleet

Sailed: 16, Discards: 7, To count: 9, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 18, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 Notes
                  4/10/09 4/10/09 11/10/09 11/10/09 25/10/09 25/10/09 1/11/09 8/11/09 8/11/09 15/11/09 15/11/09 22/11/09 29/11/09 29/11/09 06/12/09 06/12/09 13/12/09 13/12/09  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:25 11:45 1030 1030 1230 1030 1145 1130 1030 1130 1030 1030 1030 1130  
1st Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 118.0 15.0 2.0 1.0 2.0 1.0     1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 2.0 (19.0 DNC) (4.0) 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (4.0) 3.0
2nd Asymmetric RS 500 826 / 637 Mike Clapp Mark Bond 972 141.4 34.4 4.0 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC)     (19.0 DNC) 4.0 4.0 4.0 (6.0) (6.0 DNF) 3.0 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.2 OOD 4.2 OOD
3rd Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 176.0 43.0 3.0 3.0 3.0 (19.0 DNC)     (19.0 DNC) 2.0 2.0 (19.0 DNC) 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 3.0 4.0
4th Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Witworth
1059 178.0 45.0 1.0 2.0 4.0 4.0     (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 2.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 6.0 5.0
5th Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 187.0 54.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0     (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 5.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 1.0 2.0 1.0
6th Asymmetric RS 800 1054 Neil Farmer James Barton 822 214.0 81.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)     (19.0 DNC) 3.0 3.0 6.0 7.0 (19.0 DNC) 1.0 4.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
7th Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 215.0 82.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)     (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 8.0 6.0 DNF 6.0 6.0 4.0 DNF 19.0 DNC 7.0 7.0
8th Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 223.0 90.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)     (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 3.0 6.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 2.0 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 233.0 100.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)     (19.0 DNC) 1.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 2.0
DNQ Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 252.0 119.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)     (19.0 DNC) 5.0 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 DNS 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 8.0 19.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 253.0 120.0 (19.0 DNC) 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC)     (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 6.0 DNS 7.0 7.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 603 N Carroll F Carroll 972 262.0 129.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)     (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 5.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Asymmetric 49ER 111 S Murray N Murray 747 269.0 136.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 2.0     (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 562 Nick Troter Heidi Williams 972 271.0 138.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)     (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 8.0 OOD 8.0 OOD
DNQ Asymmetric RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard
George Hoskins
822 277.0 144.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)     (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 6.0
DNQ Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 277.0 144.0 5.0 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC)     (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 800 1144 N Charley C Martin 822 286.0 153.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)     (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 700 886 John Bashford   856 291.0 158.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC)     (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 13, Discards: 5, To count: 8, To qualify: 4, Ratings: SCHRS, Entries: 9, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 Notes
                  4/10/09 4/10/09 11/10/09 11/10/09 25/10/09 25/10/09 1/11/09 8/11/09 8/11/09 15/11/09 15/11/09 22/11/09 29/11/09 29/11/09 06/12/09 06/12/09 13/12/09 13/12/09  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:25 11:45 1030 1030 1230 1030 1145 1130 1030 1130 1030 1030 1030 1130  
1st Catamaran Handicap Dart 18 7563 David Bryan Ruth Bryan 1.181 77.0 27.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC)       1.0 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC     1.0 2.0
2nd Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.008 89.0 39.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 1.0       (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 DNS 10.0 DNC 10.0 DNC     2.0 1.0
3rd Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 100.0 50.0 2.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC)       (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC     5.0 10.0 DNC
4th Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.036 103.0 53.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 3.0       (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC     4.0 3.0
DNQ Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 105.0 55.0 1.0 (10.0 DNC) 2.0 2.0       (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC     10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Spitfire 820 Tim Cope Kit Cope 1.035 112.0 62.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC)       (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 1.0     10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Nacra Inter 17 (Spi) 62 Mike Beckett   1.073 123.0 73.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC)       (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC     3.0 10.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Formula 18 699 G Melaine N Ohlsen 1.005 124.0 74.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC)       (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 DNF 10.0 DNC 10.0 DNC     10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Stealth R Single 515 Eric Noyau   1.03 124.0 74.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC)       (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 DNS 10.0 DNC 10.0 DNC     10.0 DNC 10.0 DNC

Youth Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, To qualify: 1, Ratings: PY, Entries: 2, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 Notes
                  4/10/09 4/10/09 11/10/09 11/10/09 25/10/09 25/10/09 1/11/09 8/11/09 8/11/09 15/11/09 15/11/09 22/11/09 29/11/09 29/11/09 06/12/09 06/12/09 13/12/09 13/12/09  
                  10:30 11:30 10:30 11:30 10:25 11:45 1030 1030 1230 1030 1145 1130 1030 1130 1030 1030 1030 1130  
1st Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 5.0 5.0     1.0                   3.0 DNC       1.0  
2nd Youth TOPPER 46459     1290 7.0 7.0     3.0 DNC                   1.0       3.0 DNC  


R1 - Laser Fleet - 4/10/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 1.0 10:33 11:19:20 0:46:20 3 0:42:59 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 2.0 10:33 11:20:20 0:47:20 3 0:43:55 0:01:00
3 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 3.0 10:33 112042 0:47:42 3 0:44:15 0:01:22
4 Laser LASER 190717 Paul England   1078 4.0 10:33 112100 0:48:00 3 0:44:32 0:01:40
5 Laser LASER 189321 Marc England   1078 5.0 10:33 112334 0:50:34 3 0:46:54 0:04:14
6 Laser LASER 178608 C Thompson   1078 6.0 10:33 112410 0:51:10 3 0:47:28 0:04:50
7 Laser LASER 144384 Steve Randell   1078 7.0 10:33 112521 0:52:21 3 0:48:34 0:06:01

R2 - Laser Fleet - 4/10/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 1.0 1132 121452 0:42:52 3 0:39:46 0:00:00
2 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 2.0 1132 121554 0:43:54 3 0:40:43 0:01:02
3 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 3.0 1132 121613 0:44:13 3 0:41:01 0:01:21
4 Laser LASER 189321 Marc England   1078 4.0 1132 121638 0:44:38 3 0:41:24 0:01:46
5 Laser LASER 144384 Steve Randell   1078 5.0 1132 121814 0:46:14 3 0:42:53 0:03:22

R3 - Laser Fleet - 11/10/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 1.0 1030 111426 0:44:26 3 0:41:13 0:00:00
2 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 2.0 1030 111448 0:44:48 3 0:41:34 0:00:22
3 Laser LASER 178608 C Thompson   1078 3.0 1030 111644 0:46:44 3 0:43:21 0:02:18
4 Laser LASER 147048 R Butterfield   1078 4.0 1030 111913 0:49:13 3 0:45:39 0:04:47
5 Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 6.0 1030 111821 DNS 3    

R4 - Laser Fleet - 11/10/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 1.0 1135 121647 0:41:47 3 0:38:46 0:00:00
2 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 2.0 1135 121715 0:42:15 3 0:39:12 0:00:28
3 Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 3.0 1135 122022 0:45:22 3 0:42:05 0:03:35
4 Laser LASER 147048 R Butterfield   1078 4.0 1135 122148 0:46:48 3 0:43:25 0:05:01
5 Laser LASER 178608 C Thompson   1078 5.0 1135 122240 0:47:40 3 0:44:13 0:05:53

R5 - Laser Fleet - 25/10/09 at 10:25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R6 - Laser Fleet - 25/10/09 at 11:45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R7 - Laser Fleet - 1/11/09 at 1030

Start: Laser, Finishes: Place, Time: 104400
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 1.0 104400 112650 0:42:50 3 0:39:44 0:00:00

R8 - Laser Fleet - 8/11/09 at 1030

Start: Laser, Finishes: Place, Time: 112000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 144384 Steve Randell   1078 1.0 112000 121304 0:53:04   0:49:14 0:00:00

R9 - Laser Fleet - 8/11/09 at 1230

Start: Laser, Finishes: Place, Time: 122200
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 144384 Steve Randell   1078 1.0 122200 131452 0:52:52 3 0:49:02 0:00:00
2 Laser LASER 195258 Sophie Cannon   1078 2.0 122200 131509 0:53:09 3 0:49:18 0:00:17
3 Laser LASER 80801 Sue Risbridger   1078 3.0 122200 131755 0:55:55 3 0:51:52 0:03:03

R10 - Laser Fleet - 15/11/09 at 1030

Start: Laser, Finishes: Place, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 1.0 103000 111120 0:41:20 3 0:38:21 0:00:00
2 Laser LASER 178608 C Thompson   1078 2.0 103000 111306 0:43:06 3 0:39:59 0:01:46
3 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 3.0 103000 111342 0:43:42 3 0:40:32 0:02:22
4 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 4.0 103000 111444 0:44:44 3 0:41:30 0:03:24
5 Laser LASER 144384 Steve Randell   1078 5.0 103000 111607 0:46:07 3 0:42:47 0:04:47

R11 - Laser Fleet - 15/11/09 at 1145

Start: Laser, Finishes: Place, Time: 112500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 1.0 112500 120019 0:35:19 3 0:32:46 0:00:00
2 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 2.0 112500 120138 0:36:38 3 0:33:59 0:01:19
3 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 3.0 112500 120514 0:40:14 3 0:37:19 0:04:55

R12 - Laser Fleet - 22/11/09 at 1130

Start: Laser, Finishes: Place, Time: 103600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 1.0 103600 111206 0:36:06 3 0:33:29 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 2.0 103600 111349 0:37:49 3 0:35:05 0:01:43
3 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 3.0 103600 111640 0:40:40 3 0:37:43 0:04:34
4 Laser Laser Radial 165547 Ron Clark   1101 4.0 103600 111930 0:43:30 3 0:39:31 0:06:38
5 Laser LASER 147048 R Butterfield   1078 7.0     DNS      
5 Laser LASER 176866 Oliver Brown   1078 7.0     DNS      

R13 - Laser Fleet - 29/11/09 at 1030

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 110800
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 1.0 110800 112450 0:16:50 3 0:15:37 0:00:00

R14 - Laser Fleet - 29/11/09 at 1130

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 125000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 179736 Dave Rickard   1078 1.0 125000 130945 0:19:45 2 0:18:19 0:00:00

R15 - Laser Fleet - 06/12/09 at 1030

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 125000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser Laser Radial 165547 Ron Clark   1101 1.0 125000 00 004634 3 1:10:09 0:00:00
2 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 2.0     004636 3 1:11:41 0:01:39
3 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 3.0     004706 3 1:12:45 0:02:49

R16 - Laser Fleet - 06/12/09 at 1030

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 112300
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 1.0 112300 120700 0:44:00 3 0:40:49 0:00:00
2 Laser Laser Radial 165547 Ron Clark   1101 2.0 112300 120811 0:45:11 3 0:41:02 0:00:15
3 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 3.0 112300 121111 0:48:11 3 0:44:42 0:04:11

R17 - Laser Fleet - 13/12/09 at 1030

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 1.0 103000 111600 0:46:00 3 0:42:40 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 2.0 103000 112126 0:51:26 3 0:46:43 0:04:27

R18 - Laser Fleet - 13/12/09 at 1130

Start: Laser, Finishes: Finish time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 165547 Ron Clark   1078 1.0 113000 121301 0:43:01 3 0:39:54 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 2.0 113000 121357 0:43:57 3 0:39:55 0:00:01

R1 - Keelboat Fleet - 4/10/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 10:38 112752 0:49:52 3 0:48:39 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0 10:38 112818 0:50:18 3 0:49:04 0:00:26
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 3.0 10:38 112931 0:51:31 3 0:50:16 0:01:39
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 4.0 10:38 113029 0:52:29 3 0:51:12 0:02:37
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 5.0 10:38 113220 0:54:20 3 0:53:00 0:04:28
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 7.0     DNF      

R2 - Keelboat Fleet - 4/10/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 1139 122600 0:47:00 3 0:45:51 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0 1139 122623 0:47:23 3 0:46:14 0:00:23
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 3.0 1139 122638 0:47:38 3 0:46:28 0:00:38
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 1139 122700 0:48:00 3 0:46:50 0:01:00
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 5.0 1139 122753 0:48:53 3 0:47:41 0:01:53
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Mark Duffy 1025 7.0     DNF      

R3 - Keelboat Fleet - 11/10/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 1035 112006 0:45:06 3 0:44:00 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 2.0 1035 112018 0:45:18 3 0:44:12 0:00:12
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 3.0 1035 112130 0:46:30 3 0:45:22 0:01:24
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 1035 112135 0:46:35 3 0:45:27 0:01:29
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 A Partington S Carnell 1025 5.0 1035 112312 0:48:12 3 0:47:01 0:03:06

R4 - Keelboat Fleet - 11/10/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 1155 123639 0:41:39 3 0:40:38 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 2.0 1155 123643 0:41:43 3 0:40:42 0:00:04
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 3.0 1155 123753 0:42:53 3 0:41:50 0:01:14
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 1155 123845 0:43:45 3 0:42:41 0:02:06
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 A Partington S Carnell 1025 5.0 1155 123954 0:44:54 3 0:43:48 0:03:15

R5 - Keelboat Fleet - 25/10/09 at 10:25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0     005012 3 1:21:30 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 2.0     005041 3 1:21:58 0:00:29
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 3.0     005053 3 1:22:10 0:00:41
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 4.0     005821 3 1:34:39 0:13:29
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 6.0     DNF      

R6 - Keelboat Fleet - 25/10/09 at 11:45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0     005226 3 1:24:59 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0     005234 3 1:25:06 0:00:08
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 3.0     005316 3 1:26:26 0:01:30
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan
K Waters
T Coylex
1025 4.0     005606 3 1:31:09 0:06:20

R7 - Keelboat Fleet - 1/11/09 at 1030

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R8 - Keelboat Fleet - 8/11/09 at 1030

Start: Keelboat, Finishes: Place, Time: 111000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 1.0 111000 120138 0:51:38 3 0:50:22 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 2.0 111000 120150 0:51:50 3 0:50:34 0:00:12
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 / 3562 Mike Firth Phil Tinsley
Bob Millar
1025 3.0 111000 120215 0:52:15 3 0:50:59 0:00:37
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 111000 120222 0:52:22 3 0:51:05 0:00:44
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 6.0     DNS      

R9 - Keelboat Fleet - 8/11/09 at 1230

Start: Keelboat, Finishes: Place, Time: 122700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 1.0 122700 131804 0:51:04 3 0:49:49 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 2.0 122700 131832 0:51:32 3 0:50:17 0:00:28
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 3.0 122700 131930 0:52:30 3 0:51:13 0:01:26

R10 - Keelboat Fleet - 15/11/09 at 1030

Start: Keelboat, Finishes: Place, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 105500 113142 0:36:42 3 0:35:48 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 2.0 105500 113205 0:37:05 3 0:36:11 0:00:23
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 3.0 105500 113306 0:38:06 3 0:37:10 0:01:24
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 105500 113310 0:38:10 3 0:37:14 0:01:28
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 / 3562 Mike Firth Phil Tinsley
Bob Millar
1025 5.0 105500 113351 0:38:51 3 0:37:54 0:02:09

R11 - Keelboat Fleet - 15/11/09 at 1145

Start: Keelboat, Finishes: Place, Time: 114300
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 114300 121702 0:34:02 3 0:33:12 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0 114300 121755 0:34:55 3 0:34:04 0:00:53
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 3.0 114300 121759 0:34:59 3 0:34:08 0:00:57
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 114300 121819 0:35:19 3 0:34:27 0:01:17
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 / 3562 Mike Firth Phil Tinsley
Bob Millar
1025 5.0 114300 121859 0:35:59 3 0:35:06 0:01:57

R12 - Keelboat Fleet - 22/11/09 at 1130

Start: Keelboat, Finishes: Place, Time: 104100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3732 Matt Whittaker Andrew Fairley 1025 1.0 104100 111150 0:30:50 3 0:30:05 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 2.0 104100 111250 0:31:50 3 0:31:03 0:01:00
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0 104100 111514 0:34:14 3 0:33:24 0:03:24
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3539 John Hanson Helen Seldon 1025 4.0 104100 111701 0:36:01 3 0:35:08 0:05:11
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 8.0     DNF      
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 8.0     DNF      
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3316 A Partington S Carnell 1025 8.0     DNF      

R13 - Keelboat Fleet - 29/11/09 at 1030

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 110800
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 110800 113958 0:31:58 5 0:31:11 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 2.0 110800 114145 0:33:45 5 0:32:56 0:01:47
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 / 3562 Mike Firth Phil Tinsley
Bob Millar
1025 4.0     DNF      

R14 - Keelboat Fleet - 29/11/09 at 1130

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 125000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 125000 132508 0:35:08 5 0:34:17 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 2.0 125000 132533 0:35:33 5 0:34:41 0:00:25
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 / 3562 Mike Firth Phil Tinsley
Bob Millar
1025 3.0 125000 132544 0:35:44 5 0:34:52 0:00:36

R15 - Keelboat Fleet - 06/12/09 at 1030

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 125000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0     004221 3 1:08:38 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0     004346 3 1:10:40 0:02:05

R16 - Keelboat Fleet - 06/12/09 at 1030

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 112300
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R17 - Keelboat Fleet - 13/12/09 at 1030

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 / 3562 Mike Firth Phil Tinsley
Bob Millar
1025 1.0 103500 111920 0:44:20 3 0:43:15 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 2.0 103500 112037 0:45:37 3 0:44:30 0:01:17
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 3.0 103500 112127 0:46:27 3 0:45:19 0:02:07
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 103500 112432 0:49:32 3 0:48:20 0:05:12

R18 - Keelboat Fleet - 13/12/09 at 1130

Start: Keelboat, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934 Richard Jones R Millar
S Hawyer
1025 1.0 113500 121857 0:43:57 3 0:42:53 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford 1025 2.0 113500 121941 0:44:41 3 0:43:36 0:00:44
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 3.0 113500 122011 0:45:11 3 0:44:05 0:01:14

R1 - Fast Handicap Fleet - 4/10/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 1.0 10:43 113836 0:55:36 3 0:50:35 0:00:00
2 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 2.0 10:43 113843 0:55:43 3 0:50:42 0:00:07
3 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 3.0 10:43 113420 0:51:20 3 0:52:16 0:01:39
4 Fast Handicap 505 8690 W Pascall D Cox 902 4.0 10:43 114238 0:59:38 3 1:06:07 0:14:00

R2 - Fast Handicap Fleet - 4/10/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 1.0 1149 124248 0:53:48 3 0:48:57 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 2.0 1149 123922 0:50:22 3 0:51:17 0:02:18
3 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 3.0 1149 124559 0:56:59 3 0:51:51 0:03:11
4 Fast Handicap 505 8690 W Pascall D Cox 902 4.0 1149 124352 0:54:52 3 1:00:50 0:10:43

R3 - Fast Handicap Fleet - 11/10/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R4 - Fast Handicap Fleet - 11/10/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R5 - Fast Handicap Fleet - 25/10/09 at 10:25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R6 - Fast Handicap Fleet - 25/10/09 at 11:45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R7 - Fast Handicap Fleet - 1/11/09 at 1030

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R8 - Fast Handicap Fleet - 8/11/09 at 1030

Start: Fast, Finishes: Place, Time: 112600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R9 - Fast Handicap Fleet - 8/11/09 at 1230

Start: Fast, Finishes: Place, Time: 123200
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 1.0 123200 132620 0:54:20 3 0:52:06 0:00:00

R10 - Fast Handicap Fleet - 15/11/09 at 1030

Start: Fast, Finishes: Place, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465 / 701 Stuart Jones   993 1.0 104000 111742 0:37:42 3 0:37:58 0:00:00

R11 - Fast Handicap Fleet - 15/11/09 at 1145

Start: Fast, Finishes: Place, Time: 113300
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465 / 701 Stuart Jones   993 1.0 113300 120431 0:31:31 3 0:31:44 0:00:00

R12 - Fast Handicap Fleet - 22/11/09 at 1130

Start: Fast, Finishes: Place, Time: 114600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465 / 701 Stuart Jones   993 1.0 OOD
2 Fast Handicap TASAR 250 Andy Hatch A Park 1023 2.0 DNF

R13 - Fast Handicap Fleet - 29/11/09 at 1030

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 110800
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R14 - Fast Handicap Fleet - 29/11/09 at 1130

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 125000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R15 - Fast Handicap Fleet - 06/12/09 at 1030

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 125000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465 / 701 Stuart Jones   993 1.0     003811 3 1:03:58 0:00:00

R16 - Fast Handicap Fleet - 06/12/09 at 1030

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 112300
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R17 - Fast Handicap Fleet - 13/12/09 at 1030

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465 / 701 Stuart Jones   993 1.0 103500 111857 0:43:57 3 0:44:16 0:00:00
2 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 2.0 103500 112520 0:50:20 3 0:45:48 0:01:42

R18 - Fast Handicap Fleet - 13/12/09 at 1130

Start: Fast, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2465 / 701 Stuart Jones   993 1.0 113500 121327 0:38:27 3 0:38:43 0:00:00
2 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 2.0 113500 122544 0:50:44 3 0:46:10 0:08:11

R1 - Asymmetric Fleet - 4/10/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Witworth
1059 1.0 10:48 113952 0:51:52 3 0:48:59 0:00:00
2 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 2.0 10:48 114207 0:54:07 3 0:49:42 0:00:47
3 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 3.0 10:48 113703 0:49:03 3 0:50:28 0:01:27
4 Asymmetric RS 500 826 / 637 Mike Clapp Mark Bond 972 4.0 10:48 113829 0:50:29 3 0:51:56 0:02:53
5 Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 5.0 10:48 114203 0:54:03 3 0:55:36 0:06:27

R2 - Asymmetric Fleet - 4/10/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 1.0 1155 124448 0:49:48 3 0:45:44 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Witworth
1059 2.0 1155 124456 0:49:56 3 0:47:09 0:01:30
3 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 3.0 1155 124234 0:47:34 3 0:48:56 0:03:07
4 Asymmetric RS 500 826 / 637 Mike Clapp Mark Bond 972 4.0 1155 124303 0:48:03 3 0:49:26 0:03:36
5 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 5.0 1155 124803 0:53:03 3 0:54:35 0:08:36
6 Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 6.0 1155 124842 0:53:42 3 0:55:15 0:09:15

R3 - Asymmetric Fleet - 11/10/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric 49ER 111 S Murray N Murray 747 1.0 1045 111416 0:29:16 3 0:39:11 0:00:00
2 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 2.0 1045 113151 0:46:51 3 0:43:01 0:04:11
3 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 3.0 1045 112753 0:42:53 3 0:44:07 0:04:48
4 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Witworth
1059 4.0 1045 113146 0:46:46 3 0:44:10 0:05:17

R4 - Asymmetric Fleet - 11/10/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 1.0 1145 122850 0:43:50 3 0:40:15 0:00:00
2 Asymmetric 49ER 111 S Murray N Murray 747 2.0 1145 121521 0:30:21 3 0:40:38 0:00:17
3 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 3.0 1145 122434 0:39:34 3 0:41:34 0:01:15
4 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Witworth
1059 4.0 1145 123518 0:50:18 3 0:47:30 0:07:40

R5 - Asymmetric Fleet - 25/10/09 at 10:25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R6 - Asymmetric Fleet - 25/10/09 at 11:45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R7 - Asymmetric Fleet - 1/11/09 at 1030

Start: Asymmetric, Finishes: Place, Time: 104400
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 1.0 104400 112915 0:45:15 3 0:41:33 0:00:00

R8 - Asymmetric Fleet - 8/11/09 at 1030

Start: Asymmetric, Finishes: Place, Time: 102600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 1.0 112600 121247 0:46:47 3 1:00:06 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 2.0 112600 121117 0:45:17 3 1:02:07 0:01:28
3 Asymmetric RS 800 1054 Neil Farmer James Barton 822 3.0 112600 121816 0:52:16 4 1:03:35 0:02:52
4 Asymmetric RS 500 826 / 637 Mike Clapp Mark Bond 972 4.0 112600 121319 0:47:19 3 1:04:54 0:03:30
5 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 5.0 112600 121855 0:52:55 3 1:25:50 0:15:52

R9 - Asymmetric Fleet - 8/11/09 at 1230

Start: Asymmetric, Finishes: Place, Time: 123200
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 1.0 123200 131948 0:47:48 3 0:46:03 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 2.0 123200 131853 0:46:53 3 0:48:14 0:02:07
3 Asymmetric RS 800 1054 Neil Farmer James Barton 822 3.0 123200 131253 0:40:53 3 0:49:44 0:03:02
4 Asymmetric RS 500 826 / 637 Mike Clapp Mark Bond 972 4.0 123200 132215 0:50:15 3 0:51:42 0:05:29
5 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 5.0 123200 132256 0:50:56 3 1:01:58 0:13:05
6 Asymmetric RS 700 886 John Bashford   856 6.0 123200 134105 1:09:05 3 1:20:42 0:29:40

R10 - Asymmetric Fleet - 15/11/09 at 1030

Start: Asymmetric, Finishes: Place, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 1.0 104500 112203 0:37:03 3 0:34:59 0:00:00
2 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 2.0 104500 112320 0:38:20 3 0:35:12 0:00:14
3 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 3.0 104500 111858 0:33:58 3 0:35:41 0:00:40
4 Asymmetric RS 500 826 / 637 Mike Clapp Mark Bond 972 4.0 104500 112032 0:35:32 3 0:36:33 0:01:32
5 Asymmetric RS 500 603 N Carroll F Carroll 972 5.0 104500 112346 0:38:46 3 0:39:53 0:04:46
6 Asymmetric RS 800 1054 Neil Farmer James Barton 822 6.0 104500 111944 0:34:44 3 0:42:15 0:05:58

R11 - Asymmetric Fleet - 15/11/09 at 1145

Start: Asymmetric, Finishes: Place, Time: 113800
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 800 1144 N Charley C Martin 822 1.0 113800 120035 0:22:35 3 0:27:28 0:00:00
2 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 2.0 113800 121035 0:32:35 3 0:29:55 0:02:40
3 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 3.0 113800 120955 0:31:55 3 0:30:08 0:02:49
4 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 4.0 113800 120810 0:30:10 3 0:31:02 0:03:28
5 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 5.0 113800 120808 0:30:08 3 0:31:39 0:03:59
6 Asymmetric RS 500 826 / 637 Mike Clapp Mark Bond 972 6.0 113800 120909 0:31:09 3 0:32:03 0:04:27
7 Asymmetric RS 800 1054 Neil Farmer James Barton 822 7.0 113800 120533 0:27:33 3 0:33:31 0:04:58
8 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 8.0 113800 122222 0:44:22 3 0:45:39 0:17:40

R12 - Asymmetric Fleet - 22/11/09 at 1130

Start: Asymmetric, Finishes: Place, Time: 105100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes
1 Asymmetric RS 500 826 / 637 Mike Clapp Mark Bond 972 6.0 DNF
1 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 6.0 DNF
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 6.0 DNF
1 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 6.0 DNS
1 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 6.0 DNS

R13 - Asymmetric Fleet - 29/11/09 at 1030

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 111300
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 800 1054 Neil Farmer James Barton 822 1.0 111300 112728 0:14:28 3 0:17:36 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Witworth
1059 2.0 111300 113159 0:18:59 3 0:17:56 0:00:21
3 Asymmetric RS 500 826 / 637 Mike Clapp Mark Bond 972 3.0 111300 113028 0:17:28 3 0:17:58 0:00:22
4 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 4.0 111300 113258 0:19:58 3 0:18:20 0:00:48
5 Asymmetric RS 500 603 N Carroll F Carroll 972 5.0 111300 113209 0:19:09 3 0:19:42 0:02:03
6 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 6.0 111300 113440 0:21:40 3 0:22:17 0:04:34
7 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 7.0 111300 113442 0:21:42 3 0:22:20 0:04:36
8 Asymmetric RS 500 562 Nick Troter Heidi Williams 972 8.0 111300 113445 0:21:45 3 0:22:23 0:04:39

R14 - Asymmetric Fleet - 29/11/09 at 1130

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 125500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 1.0 125500 131441 0:19:41 3 0:24:06 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Witworth
1059 2.0 125500 131438 0:19:38 3 0:24:43 0:00:30
3 Asymmetric RS 500 826 / 637 Mike Clapp Mark Bond 972 3.0 125500 131400 0:19:00 3 0:26:04 0:01:26
4 Asymmetric RS 800 1054 Neil Farmer James Barton 822 4.0 125500 131714 0:22:14 4 0:27:03 0:02:25
5 Asymmetric RS 500 603 N Carroll F Carroll 972 5.0 125500 131524 0:20:24 3 0:27:59 0:02:50
6 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 6.0 125500 131559 0:20:59 3 0:28:47 0:03:25
7 Asymmetric RS 500 678 Tom Crockford Sarah Beckwith 972 7.0 125500 131705 0:22:05 3 0:30:18 0:04:31

R15 - Asymmetric Fleet - 06/12/09 at 1030

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 125500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 1.0     003916 3 1:08:33 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 2.0     004618 3 1:12:41 0:04:22
3 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 4.0     DNF      

R16 - Asymmetric Fleet - 06/12/09 at 1030

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 112800
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 1.0 112800 121051 0:42:51 3 0:45:01 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Rory Murrey 1059 2.0 112800 122025 0:52:25 3 0:49:30 0:04:45

R17 - Asymmetric Fleet - 13/12/09 at 1030

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 1.0 104500 112533 0:40:33 3 0:39:04 0:00:00
2 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 2.0 104500 112232 0:37:32 3 0:39:26 0:00:21
3 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 3.0 104500 112438 0:39:38 3 0:40:47 0:01:40
4 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 4.0 104500 113014 0:45:14 3 0:41:32 0:02:41
5 Asymmetric RS 500 826 / 637 Mike Clapp Mark Bond 972 4.2     OOD      
6 Asymmetric RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard
George Hoskins
822 5.0 104500 111911 0:34:11 3 0:41:35 0:02:04
7 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Witworth
1059 6.0 104500 113043 0:45:43 3 0:43:10 0:04:21
8 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 7.0 104500 112731 0:42:31 3 0:43:44 0:04:33
9 Asymmetric RS 800 908 George Hoskins Various 822 8.0 104500 113457 0:49:57 3 1:00:46 0:17:50
9 Asymmetric RS 500 562 Nick Troter Heidi Williams 972 8.0     OOD      

R18 - Asymmetric Fleet - 13/12/09 at 1130

Start: Asymmetric, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 1.0 114000 121522 0:35:22 3 0:37:09 0:00:00
2 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 2.0 114000 121901 0:39:01 3 0:37:35 0:00:27
3 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry/Sam Wilson 1089 3.0 114000 122218 0:42:18 3 0:38:51 0:01:51
4 Asymmetric RS 500 624 Allan Fraser Linda Fraser 972 4.0 114000 121824 0:38:24 3 0:39:30 0:02:17
5 Asymmetric RS 500 826 / 637 Mike Clapp Mark Bond 972 4.2     OOD      
6 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth
Huw Whitworth
Huw Whitworth
Paul Witworth
1059 5.0 114000 122217 0:42:17 3 0:39:56 0:02:56
7 Asymmetric RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard
George Hoskins
822 6.0 114000 121255 0:32:55 3 0:40:03 0:02:23
8 Asymmetric RS 500 550 Hamish Stewart   972 7.0 114000 122147 0:41:47 3 0:42:59 0:05:40
9 Asymmetric RS 500 562 Nick Troter Heidi Williams 972 8.0     OOD      

R1 - Catamaran Handicap Fleet - 4/10/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 1.0 10:53 113427 0:41:27 3 0:41:05 0:00:00
2 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 2.0 10:53 114307 0:50:07 3 0:48:25 0:07:36

R2 - Catamaran Handicap Fleet - 4/10/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 1.0 1200 124215 0:42:15 3 0:40:49 0:00:00

R3 - Catamaran Handicap Fleet - 11/10/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.008 1.0 1050 112358 0:33:58 3 0:33:42 0:00:00
2 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 2.0 1050 112803 0:38:03 3 0:37:43 0:04:03
3 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.036 3.0 1050 113212 0:42:12 3 0:40:44 0:07:17

R4 - Catamaran Handicap Fleet - 11/10/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.008 1.0 1150 122824 0:38:24 3 0:38:06 0:00:00
2 Catamaran Handicap Hurricane 5.9 315 Nick Moore Various 1.009 2.0 1150 123046 0:40:46 3 0:40:24 0:02:20
3 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.036 3.0 1150 124530 0:55:30 3 0:53:34 0:16:02

R5 - Catamaran Handicap Fleet - 25/10/09 at 10:25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R6 - Catamaran Handicap Fleet - 25/10/09 at 11:45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R7 - Catamaran Handicap Fleet - 1/11/09 at 1030

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R8 - Catamaran Handicap Fleet - 8/11/09 at 1030

Start: Cat, Finishes: Place, Time: 112600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 7563 David Bryan Ruth Bryan 1.181 1.0 112600 121305 0:47:05 3 0:39:52 0:00:00

R9 - Catamaran Handicap Fleet - 8/11/09 at 1230

Start: Cat, Finishes: Place, Time: 123200
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 7563 David Bryan Ruth Bryan 1.181 1.0 123200 131911 0:47:11 3 0:39:57 0:00:00

R10 - Catamaran Handicap Fleet - 15/11/09 at 1030

Start: Cat, Finishes: Place, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 7563 David Bryan Ruth Bryan 1.181 1.0 105000 112526 0:35:26 3 0:30:00 0:00:00
2 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 2.0 105000 112522 0:35:22 3 0:34:10 0:04:19

R11 - Catamaran Handicap Fleet - 15/11/09 at 1145

Start: Cat, Finishes: Place, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 7563 David Bryan Ruth Bryan 1.181 1.0 114300 121053 0:27:53 3 0:23:37 0:00:00

R12 - Catamaran Handicap Fleet - 22/11/09 at 1130

Start: Cat, Finishes: Place, Time: 105600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.008 4.0 DNS
1 Catamaran Handicap Formula 18 699 G Melaine N Ohlsen 1.005 4.0 DNF
1 Catamaran Handicap Stealth R Single 515 Eric Noyau   1.03 4.0 DNS

R13 - Catamaran Handicap Fleet - 29/11/09 at 1030

Start: Cat, Finishes: Finish time, Time: 111300
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Spitfire 820 Tim Cope Kit Cope 1.035 1.0 111300 113025 0:17:25 3 0:16:50 0:00:00

R14 - Catamaran Handicap Fleet - 29/11/09 at 1130

Start: Cat, Finishes: Finish time, Time: 125500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Spitfire 820 Tim Cope Kit Cope 1.035 1.0 125500 131536 0:20:36 3 0:19:54 0:00:00

R15 - Catamaran Handicap Fleet - 06/12/09 at 1030

Start: Cat, Finishes: Finish time, Time: 125500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R16 - Catamaran Handicap Fleet - 06/12/09 at 1030

Start: Cat, Finishes: Finish time, Time: 1112800
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R17 - Catamaran Handicap Fleet - 13/12/09 at 1030

Start: Cat, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 7563 David Bryan Ruth Bryan 1.181 1.0 105000 112737 0:37:37 3 0:31:51 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.008 2.0 105000 112406 0:34:06 3 0:33:50 0:02:00
3 Catamaran Handicap Nacra Inter 17 (Spi) 62 Mike Beckett   1.073 3.0 105000 112900 0:39:00 3 0:36:21 0:04:49
4 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.036 4.0 105000 112943 0:39:43 3 0:38:20 0:06:43
5 Catamaran Handicap SPITFIRE 082 Tim Cope Kit Cope 1.035 5.0 105000 113037 0:40:37 3 0:39:15 0:07:39

R18 - Catamaran Handicap Fleet - 13/12/09 at 1130

Start: Cat, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.008 1.0 114500 121910 0:34:10 4 0:33:54 0:00:00
2 Catamaran Handicap Dart 18 7563 David Bryan Ruth Bryan 1.181 2.0 114500 123155 0:46:55 4 0:39:44 0:06:53
3 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.036 3.0 114500 122714 0:42:14 4 0:40:46 0:07:07

R1 - Youth Fleet - 4/10/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R2 - Youth Fleet - 4/10/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R3 - Youth Fleet - 11/10/09 at 10:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 1.0 1055 113500 0:40:00 3 0:31:00 0:00:00

R4 - Youth Fleet - 11/10/09 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R5 - Youth Fleet - 25/10/09 at 10:25

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R6 - Youth Fleet - 25/10/09 at 11:45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R7 - Youth Fleet - 1/11/09 at 1030

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R8 - Youth Fleet - 8/11/09 at 1030

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R9 - Youth Fleet - 8/11/09 at 1230

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R10 - Youth Fleet - 15/11/09 at 1030

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R11 - Youth Fleet - 15/11/09 at 1145

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R12 - Youth Fleet - 22/11/09 at 1130

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R13 - Youth Fleet - 29/11/09 at 1030

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 110800
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 46459     1290 1.0 110800 112834 0:20:34 3 0:15:57 0:00:00

R14 - Youth Fleet - 29/11/09 at 1130

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R15 - Youth Fleet - 06/12/09 at 1030

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R16 - Youth Fleet - 06/12/09 at 1030

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R17 - Youth Fleet - 13/12/09 at 1030

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 46437 Tristan Beckett   1290 1.0 105500 113938 0:44:38 2 0:34:36 0:00:00

R18 - Youth Fleet - 13/12/09 at 1130

Start: Youth, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com