event burgee venue burgee

2008 Summer Series

July to September 2008 inclusive

PROVISIONAL Results as of 18:54 on November 14, 2009

Laser Fleet

Sailed: 19, Discards: 8, To count: 11, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 26, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R9 R10 R11 R13 R14 R15 R16 R18 R19 R20 R21 R22 R25 Notes
                  6th July 6th July 13th July 13th July 20th July 20th July 3rd August 3rd August 10th August 17th August 17th August 24th August 24th August 7th Sept 7th Sept 7th Sept 14th Sept 14th Sept 28th Sept  
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25  
1st Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 140.0 20.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 2.0 (15.0 DNC) 2.0 4.0 (15.0 DNC)
2nd Laser LASER 168800 James George   1078 163.0 43.0 1.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 2.0 1.0
3rd Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 206.0 86.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 3.0 (15.0 DNC) 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 7.0 4.0 4.0 6.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
4th Laser LASER 188543 David Bates   1078 220.0 100.0 2.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 3.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
5th Laser LASER 170852 Did not sign on   1078 224.0 104.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC
6th Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 229.0 109.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 15.0 DNC
7th Laser LASER 190717 Paul England   1078 239.0 119.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 7.0 6.0 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER 121977 Did not sign on   1078 244.0 124.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 9.0 7.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER RADIAL 169962 G Lam?   1101 248.0 128.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 10.0 9.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER 136456 Nick Haylett   1078 248.0 128.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC R26 & R27 Laser Radial
DNQ Laser LASER 148201 Chris Barton   1078 249.0 129.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 1.0 15.0 DNC
DNQ Laser LASER 56282 Shane O'Rourke   1078 250.0 130.0 5.0 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 8.0 8.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER 125636 S O'Rourke   1078 256.0 136.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 5.0 15.0 DNC 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER 168813 James Collett   1078 257.0 137.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 8.0 (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER 123685 Created from sailno wizard   1078 258.0 138.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 259.0 139.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER 142895 M Woodworth   1078 260.0 140.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER 187515 Ed Bates   1078 261.0 141.0 3.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER RADIAL 184951 Domonic Martlew   1101 265.0 145.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER NN Marc Wait   1078 265.0 145.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 265.0 145.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 4.0 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER 179736 N Raz   1078 267.0 147.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 7.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER 4.7 78216 Dominic Martlesen   1175 270.0 150.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 10.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER 147048 R Butterfield   1078 271.0 151.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 8.0 8.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER RADIAL 108368 Dominic Marten   1101 273.0 153.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 274.0 154.0 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 17, Discards: 7, To count: 10, To qualify: 5, Ratings: SCHRS, Entries: 11, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Total Nett R1 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R13 R14 R15 R16 R18 R19 R21 R25 Notes
                  6th July 13th July 13th July 20th July 20th July 27th July 27th July 3rd August 3rd August 17th August 17th August 24th August 24th August 7th Sept 7th Sept 14th Sept 28th Sept  
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25  
1st Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.01 111.0 34.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 3.0 2.0 1.0 1.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC
2nd Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 554 David Tugwell   0.98 123.0 46.0 (11.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
3rd Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 505 Nick Moore   0.98 124.0 47.0 (11.0 DNC) 3.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 2.0 3.0 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC
4th Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.04 128.0 51.0 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 4.0 1.0 4.0 2.0 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC
5th Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.98 133.0 56.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
6th Catamaran Handicap Hobie 16 107773 Luke Swain J Marnoch
Paul Swain
1.15 151.0 74.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 6.0 6.0 (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 5248 Adam Sokolowski   1.19 154.0 77.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.94 167.0 90.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 515 Eric Noyau   0.98 168.0 91.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 2.0 DNF
DNQ Catamaran Handicap Dart 18 3841 Harry James   1.18 177.0 100.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.01 178.0 101.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC

Keelboat Fleet

Sailed: 19, Discards: 8, To count: 11, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R21 R22 R25 Notes
                  6th July 6th July 13th July 13th July 20th July 20th July 27th July 27th July 3rd August 3rd August 10th August 10th August 17th August 17th August 24th August 24th August 14th Sept 14th Sept 28th Sept  
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25  
1st Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 104.0 16.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 1.0 1.0
2nd Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 79.0 16.0 (2.0) 2.0 2.0 (3.0) 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0 1.0 2.0 (11.0 DNC)
3rd Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 130.0 42.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 1.0 2.0 1.0 3.0 3.0 2.0
4th Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 130.0 42.0 3.0 3.0 4.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 4.0 11.0 DNC
5th Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 142.0 54.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 2.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 4.0 11.0 DNC 5.0 11.0 DNC
6th Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 159.0 71.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3644 Richard Jones Howard Shawyer 1025 176.0 88.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 Tony Mumford Libby Mumford 1025 204.0 116.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 6.0 11.0 DNC

Fast Handicap Fleet

Sailed: 19, Discards: 8, To count: 11, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R9 R10 R11 R12 R14 R15 R16 R18 R19 R20 R21 R22 R25 Notes
                  6th July 6th July 13th July 13th July 20th July 20th July 3rd August 3rd August 10th August 10th August 17th August 24th August 24th August 7th Sept 7th Sept 7th Sept 14th Sept 14th Sept 28th Sept  
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25  
1st Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 120.3 40.3 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.3 OOD (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
2nd Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 128.0 48.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 1.0 10.0 DNC
3rd Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 139.0 59.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 3.0 1.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
4th Fast Handicap LASER II 10626 Mike Clapp Mark Bond 1035 147.0 67.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 2.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
5th Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 150.0 70.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Fast Handicap CONTENDER 582 Alec Gass   993 165.0 85.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 3.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Fast Handicap LASER II 10103 S Harrison Dave Kness 1035 174.0 94.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Fast Handicap LASER II 10636 A Jones N Bishop 1035 174.0 94.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 2.0 10.0 DNC
DNQ Fast Handicap RS 600 688 Tim O'?   920 179.0 99.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 5.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC
DNQ Fast Handicap LASER II 10622 Did not sign on   1035 181.0 101.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0
DNQ Fast Handicap LASER II 10624 Peter Williams Dave Kness 1035 182.0 102.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC

Asymmetric Fleet

Sailed: 21, Discards: 9, To count: 12, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 30, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R18 R19 R20 R21 R22 Notes
                  6th July 6th July 13th July 13th July 20th July 20th July 27th July 27th July 3rd August 3rd August 10th August 10th August 17th August 17th August 24th August 24th August 7th Sept 7th Sept 7th Sept 14th Sept 14th Sept  
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25  
1st Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 131.0 38.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (6.0) (8.0) (6.0) 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 2.0 5.0 DNF 2.0 5.0 (7.0) (6.0) 4.0 2.0 2.0 2.0
2nd Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 174.0 52.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (9.0) (15.0 DNC) (8.0 DNF) 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 3.0 6.0 6.0 7.0 5.0 4.0 3.0 3.0
3rd Asymmetric RS 200 1067 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 222.0 87.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
4th Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 228.0 93.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 3.0 2.0 15.0 DNC 1.0 1.0
5th Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 247.0 112.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 6.0 1.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 DNF 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
6th Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 261.0 126.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 7.0 9.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 3.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 8.0 8.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
7th Asymmetric RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard 822 261.0 126.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 10.0 10.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 9.0 6.0 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 400 1139 James George Matt Forbes 952 249.0 114.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 1.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1059 265.0 130.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 2.0 5.0 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric Xenon 4188 Created from sailno wizard   1045 268.0 133.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 2.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 15.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 200 1025 A Benney D Harris 1059 270.0 135.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 8.0 3.0 3.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 575 S Oldridge Petra Carran 972 276.0 141.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 4.0 5.0 7.0 DNF (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 277.0 142.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 2.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 281.0 146.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 3.0 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 200 362 Created from sailno wizard   1059 287.0 152.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 700 753 Tom Wilson   856 287.0 152.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 9.0 DNF 7.0 DNF (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 7.0 9.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric 49ER 485 Steve Murray Nick Murray 747 288.0 153.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric LASER 2000 21569 Mike Siveyer Becky Schofield 1089 288.0 153.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric BUZZ 762 David Fulcher Tim Liddle 1005 289.0 154.0 3.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 289.0 154.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 400 599 Jon Ambrose J Bathmaker 952 289.0 154.0 2.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 291.0 156.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 566 Jeni Tod Kate Tod 972 293.0 158.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric LASER 4000 4429 Andrew Wilson Tom Wilson 908 301.0 166.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric 505 8835 Charles Walters   902 301.0 166.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 561 Created from sailno wizard   972 302.0 167.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric 49ER 683 S Bell S Scullion 747 305.0 170.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 5.0 15.0 DNC
DNQ Asymmetric 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 307.0 172.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 7.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 678 Alex Good Tom Crockford 972 307.0 172.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC
DNQ Asymmetric Spice 356 Did Not Sign On   930 308.0 173.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 8.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC

Youth Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, To qualify: 1, Ratings: PY, Entries: 2, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R21 R22 Notes
                  14th Sept 14th Sept  
                  10.25  
1st Youth LASER 139378 Created from sailno wizard   1078 3.0 3.0 2.0 1.0
2nd Youth TOPPER 46431 Created from sailno wizard   1290 3.0 3.0 1.0 2.0


R1 - Laser Fleet - 6th July at 10.25

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Ave wind: 15-20 knots
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 168800 James George   1078 1.0     004035   1:02:23 0:00:00
2 Laser LASER 188543 David Bates   1078 2.0     004345   1:07:11 0:05:10
3 Laser LASER 187515 Ed Bates   1078 3.0     004456   1:08:54 0:07:01
4 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 4.0     004803   1:14:15 0:12:48
5 Laser LASER 56282 Shane O'Rourke   1078 5.0     004953   1:16:35 0:15:18

R2 - Laser Fleet - 6th July at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Ave wind: 15-20 knots
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 188543 David Bates   1078 1.0     004724   1:13:02 0:00:00
2 Laser LASER 168800 James George   1078 2.0     004809   1:14:21 0:01:25
3 Laser LASER 187515 Ed Bates   1078 3.0     005023   1:17:40 0:04:59
4 Laser LASER 56282 Shane O'Rourke   1078 4.0     005418   1:23:46 0:11:34

R3 - Laser Fleet - 13th July at 10.25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 1.0 103500 111829 0:43:29   0:39:30 0:00:00
2 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 2.0 103500 111801 0:43:01   0:39:54 0:00:27
3 Laser LASER 170852 Did not sign on   1078 3.0 103500 111805 0:43:05   0:39:58 0:00:31
4 Laser LASER 136456 Nick Haylett   1078 4.0 103500 111825 0:43:25   0:40:17 0:00:51 R26 & R27 Laser Radial
5 Laser LASER 148201 Chris Barton   1078 5.0 103500 111834 0:43:34   0:40:25 0:01:00
6 Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 6.0 103500 111848 0:43:48   0:40:38 0:01:14
7 Laser LASER 190717 Paul England   1078 7.0 103500 111858 0:43:58   0:40:47 0:01:24
8 Laser LASER 168813 James Collett   1078 8.0 103500 111955 0:44:55   0:41:40 0:02:21

R4 - Laser Fleet - 13th July at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 1.0 114500 122901 0:44:01   0:40:50 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Did not sign on   1078 2.0 114500 122931 0:44:31   0:41:18 0:00:30
3 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 3.0 114500 123236 0:47:36   0:43:14 0:02:39
4 Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 4.0 114500 123201 0:47:01   0:43:37 0:03:00

R5 - Laser Fleet - 20th July at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 121977 Did not sign on   1078 1.0 104000 112004 0:40:04   0:37:10 0:00:00
2 Laser LASER 142895 M Woodworth   1078 2.0 104000 112431 0:44:31   0:41:18 0:04:27
3 Laser LASER 168813 James Collett   1078 3.0 104000 112949 0:49:49   0:46:13 0:09:45

R6 - Laser Fleet - 20th July at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 1.0 114000 122527 0:45:27   0:41:17 0:00:00
2 Laser LASER 121977 Did not sign on   1078 2.0 114000 122715 0:47:15   0:43:50 0:02:45
3 Laser LASER 142895 M Woodworth   1078 3.0 114000 122933 0:49:33   0:45:58 0:05:03

R7 - Laser Fleet - 27th July at 10.25

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R8 - Laser Fleet - 27th July at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R9 - Laser Fleet - 3rd August at 10.25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 1.0 104000 113551 0:55:51   0:51:49 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 169962 G Lam?   1101 2.0 104000 114600 1:06:00   0:59:57 0:08:58
3 Laser LASER RADIAL 108368 Dominic Marten   1101 3.0 104000 114931 1:09:31   1:03:08 0:12:29

R10 - Laser Fleet - 3rd August at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 1.0 120600 131809 1:12:09   1:06:56 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 169962 G Lam?   1101 2.0 120600 132133 1:15:33   1:08:37 0:01:52

R11 - Laser Fleet - 10th August at 10.25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 111000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 1.0 111000 115848 0:48:48   0:45:16 0:00:00
2 Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 2.0 111000 120825 0:58:25   0:54:11 0:09:37

R12 - Laser Fleet - 10th August at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 122500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R13 - Laser Fleet - 17th August at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 168800 James George   1078 1.0 103000 112058 0:50:58   0:47:17 0:00:00
2 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 2.0 103000 112116 0:51:16   0:47:33 0:00:18
3 Laser LASER 170852 Did not sign on   1078 3.0 103000 112244 0:52:44   0:48:55 0:01:46
4 Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 4.0 103000 112258 0:52:58   0:49:08 0:02:00
5 Laser LASER 190717 Paul England   1078 5.0 103000 112323 0:53:23   0:49:31 0:02:25
6 Laser LASER 168813 James Collett   1078 6.0 103000 112509 0:55:09   0:51:10 0:04:11
7 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 7.0 103000 112629 0:56:29   0:51:18 0:04:26
8 Laser LASER 56282 Shane O'Rourke   1078 8.0 103000 113233 1:02:33   0:58:01 0:11:35

R14 - Laser Fleet - 17th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 168800 James George   1078 1.0 114500 123333 0:48:33   0:45:02 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Did not sign on   1078 2.0 114500 123337 0:48:37   0:45:06 0:00:04
3 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 3.0 114500 123347 0:48:47   0:45:15 0:00:14
4 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 4.0 114500 123507 0:50:07   0:45:31 0:00:32
5 Laser LASER 179736 N Raz   1078 5.0 114500 123408 0:49:08   0:45:35 0:00:35
6 Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 6.0 114500 123416 0:49:16   0:45:42 0:00:43
7 Laser LASER 190717 Paul England   1078 7.0 114500 123432 0:49:32   0:45:57 0:00:59
8 Laser LASER 56282 Shane O'Rourke   1078 8.0 114500 123810 0:53:10   0:49:19 0:04:37

R15 - Laser Fleet - 24th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 136456 Nick Haylett   1078 1.0 103000 112905 0:59:05   0:54:48 0:00:00 R26 & R27 Laser Radial
2 Laser LASER 168800 James George   1078 2.0 103000 112909 0:59:09   0:54:52 0:00:04
3 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 3.0 103000 112912 0:59:12   0:54:55 0:00:07
4 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 4.0 103000 113034 1:00:34   0:55:01 0:00:13
5 Laser LASER NN Marc Wait   1078 5.0 103000 113021 1:00:21   0:55:59 0:01:16
6 Laser LASER 190717 Paul England   1078 6.0 103000 113031 1:00:31   0:56:08 0:01:26
7 Laser LASER 179736 N Raz   1078 7.0 103000 113033 1:00:33   0:56:10 0:01:28
8 Laser LASER 147048 R Butterfield   1078 8.0 103000 113230 1:02:30   0:57:59 0:03:25
9 Laser LASER 121977 Did not sign on   1078 9.0 103000 113303 1:03:03   0:58:29 0:03:58
10 Laser LASER RADIAL 169962 G Lam?   1101 10.0 103000 113516 1:05:16   0:59:17 0:04:55

R16 - Laser Fleet - 24th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 1.0 120000 125116 0:51:16   0:47:33 0:00:00
2 Laser LASER 168800 James George   1078 2.0 120000 125253 0:52:53   0:49:03 0:01:37
3 Laser LASER 136456 Nick Haylett   1078 3.0 120000 125318 0:53:18   0:49:27 0:02:02 R26 & R27 Laser Radial
4 Laser LASER 190717 Paul England   1078 4.0 120000 125339 0:53:39   0:49:46 0:02:23
5 Laser LASER NN Marc Wait   1078 5.0 120000 125530 0:55:30   0:51:29 0:04:14
6 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 6.0 120000 125737 0:57:37   0:52:20 0:05:15
7 Laser LASER 121977 Did not sign on   1078 7.0 120000 125626 0:56:26   0:52:21 0:05:10
8 Laser LASER 147048 R Butterfield   1078 8.0 120000 125842 0:58:42   0:54:27 0:07:26
9 Laser LASER RADIAL 169962 G Lam?   1101 9.0 120000 130103 1:01:03   0:55:27 0:08:41
10 Laser LASER 4.7 78216 Dominic Martlesen   1175 10.0 120000 130611 1:06:11   0:56:20 0:10:18

R18 - Laser Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 1.0 103000 110032 0:30:32   0:28:19 0:00:00
2 Laser LASER 123685 Created from sailno wizard   1078 2.0 103000 110136 0:31:36   0:29:19 0:01:04
3 Laser LASER 188543 David Bates   1078 3.0 103000 110139 0:31:39   0:29:22 0:01:07
4 Laser LASER RADIAL 184951 Domonic Martlew   1101 4.0 103000 110841 0:38:41   0:35:08 0:07:30
5 Laser LASER 125636 S O'Rourke   1078 5.0 103000 110848 0:38:48   0:36:00 0:08:16

R19 - Laser Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 123685 Created from sailno wizard   1078 1.0 113000 121015 0:40:15   0:37:20 0:00:00
2 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 2.0 113000 121018 0:40:18   0:37:23 0:00:03
3 Laser LASER 188543 David Bates   1078 3.0 113000 121200 0:42:00   0:38:58 0:01:45
4 Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 4.0 113000 121212 0:42:12   0:39:09 0:01:57
5 Laser LASER 125636 S O'Rourke   1078 5.0 113000 121317 0:43:17   0:40:09 0:03:02
6 Laser LASER RADIAL 184951 Domonic Martlew   1101 6.0 113000 121624 0:46:24   0:42:09 0:05:17

R20 - Laser Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 122500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 188543 David Bates   1078 1.0 122500 130546 0:40:46   0:37:49 0:00:00

R21 - Laser Fleet - 14th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 168800 James George   1078 1.0 104000 111611 0:36:11   0:33:34 0:00:00
2 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 2.0 104000 111632 0:36:32   0:33:53 0:00:21
3 Laser LASER 148201 Chris Barton   1078 3.0 104000 111916 0:39:16   0:36:26 0:03:05
4 Laser LASER 170852 Did not sign on   1078 4.0 104000 112138 0:41:38   0:38:37 0:05:27
5 Laser LASER 4.7 78216 Dominic Martlesen   1175 5.0 104000 113242 0:52:42   0:44:51 0:13:16
6 Laser LASER 125636 S O'Rourke   1078 6.0 104000 113301 0:53:01   0:49:11 0:16:50

R22 - Laser Fleet - 14th Sept at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 148201 Chris Barton   1078 1.0 114500 123308 0:48:08   0:44:39 0:00:00
2 Laser LASER 168800 James George   1078 2.0 114500 123309 0:48:09   0:44:40 0:00:01
3 Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 3.0 114500 123320 0:48:20   0:44:50 0:00:12
4 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 4.0 114500 123323 0:48:23   0:44:53 0:00:15

R25 - Laser Fleet - 28th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 168800 James George   1078 1.0 110000 115722 0:57:22   0:53:13 0:00:00

R1 - Catamaran Handicap Fleet - 6th July at 10.25

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time, Ave wind: 15-20 knots
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 3841 Harry James   1.18 1.0     004029   0:56:54 0:00:00

R2 - Catamaran Handicap Fleet - 6th July at 

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time, Ave wind: 15-20 knots
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R3 - Catamaran Handicap Fleet - 13th July at 10.25

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 554 David Tugwell   0.98 1.0 105500 113056 0:35:56   0:36:40 0:00:00
2 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.04 2.0 105500 113959 0:44:59   0:43:15 0:06:51
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 505 Nick Moore   0.98 3.0 105500 114138 0:46:38   0:47:35 0:10:42

R4 - Catamaran Handicap Fleet - 13th July at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 554 David Tugwell   0.98 1.0 120500 125434 0:49:34   0:50:35 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.98 2.0 120500 130803 1:03:03   1:04:20 0:13:29
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 505 Nick Moore   0.98 3.0 120500 131237 1:07:37   1:09:00 0:18:03

R5 - Catamaran Handicap Fleet - 20th July at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 5248 Adam Sokolowski   1.19 1.0 110000 114144 0:41:44   0:35:04 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 554 David Tugwell   0.98 2.0 110000 113819 0:38:19   0:39:06 0:03:57
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.98 3.0 110000 114410 0:44:10   0:45:04 0:09:48

R6 - Catamaran Handicap Fleet - 20th July at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 5248 Adam Sokolowski   1.19 1.0 120000 125402 0:54:02   0:45:24 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 554 David Tugwell   0.98 2.0 120000 124954 0:49:54   0:50:55 0:05:24
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.98 3.0 120000 130045 1:00:45   1:01:59 0:16:15

R7 - Catamaran Handicap Fleet - 27th July at 10.25

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hobie 16 107773 Luke Swain J Marnoch
Paul Swain
1.15 1.0     003157   0:45:45 0:00:00

R8 - Catamaran Handicap Fleet - 27th July at 

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hobie 16 107773 Luke Swain J Marnoch
Paul Swain
1.15 1.0     002815   0:40:48 0:00:00

R9 - Catamaran Handicap Fleet - 3rd August at 10.25

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.01 1.0 110000 113852 0:38:52   0:38:29 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 554 David Tugwell   0.98 2.0 110000 114125 0:41:25   0:42:16 0:03:42
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 505 Nick Moore   0.98 3.0 110000 114143 0:41:43   0:42:34 0:04:00
4 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 5248 Adam Sokolowski   1.19 4.0 110000 115129 0:51:29   0:43:16 0:05:41
5 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.98 5.0 110000 114259 0:42:59   0:43:52 0:05:16
6 Catamaran Handicap Hobie 16 107773 Luke Swain J Marnoch
Paul Swain
1.15 6.0 110000 115803 0:58:03   0:50:29 0:13:48

R10 - Catamaran Handicap Fleet - 3rd August at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 121100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.01 1.0 121100 130400 0:53:00   0:52:29 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 554 David Tugwell   0.98 2.0 121100 130729 0:56:29   0:57:38 0:05:03
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.98 3.0 121100 131100 1:00:00   1:01:13 0:08:34
4 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 505 Nick Moore   0.98 4.0 121100 131113 1:00:13   1:01:27 0:08:47
5 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 5248 Adam Sokolowski   1.19 5.0 121100 132411 1:13:11   1:01:30 0:10:44
6 Catamaran Handicap Hobie 16 107773 Luke Swain J Marnoch
Paul Swain
1.15 6.0 121100 133056 1:19:56   1:09:30 0:19:35

R11 - Catamaran Handicap Fleet - 10th August at 10.25

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R12 - Catamaran Handicap Fleet - 10th August at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R13 - Catamaran Handicap Fleet - 17th August at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.94 1.0 105000 113520 0:45:20   0:48:14 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.01 2.0 105000 114122 0:51:22   0:50:51 0:02:39
3 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.04 3.0 105000 114317 0:53:17   0:51:14 0:03:08

R14 - Catamaran Handicap Fleet - 17th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.94 1.0 120500 123810 0:33:10   0:35:17 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.01 2.0 120500 124434 0:39:34   0:39:10 0:03:56
3 Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.01 3.0 120500 124616 0:41:16   0:40:51 0:05:38
4 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.04 4.0 120500 124908 0:44:08   0:42:26 0:07:26
5 Catamaran Handicap Hobie 16 107773 Luke Swain J Marnoch
Paul Swain
1.15 5.0 120500 130029 0:55:29   0:48:15 0:14:54

R15 - Catamaran Handicap Fleet - 24th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.04 1.0 103000 112243 0:52:43   0:50:41 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.01 2.0 103000 112247 0:52:47   0:52:16 0:01:35
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 554 David Tugwell   0.98 3.0 103000 112131 0:51:31   0:52:34 0:01:50
4 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 505 Nick Moore   0.98 4.0 103000 112239 0:52:39   0:53:43 0:02:58

R16 - Catamaran Handicap Fleet - 24th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.01 1.0 120000 125554 0:55:54   0:55:21 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 505 Nick Moore   0.98 2.0 120000 125937 0:59:37   1:00:50 0:05:23
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.98 3.0 120000 130023 1:00:23   1:01:37 0:06:09
4 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.04 4.0 120000 130544 1:05:44   1:03:12 0:08:10

R18 - Catamaran Handicap Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.01 1.0 105000 114305 0:53:05   0:52:33 0:00:00
2 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.04 2.0 105000 114602 0:56:02   0:53:53 0:01:22
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 505 Nick Moore   0.98 3.0 105000 114546 0:55:46   0:56:54 0:04:16
4 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.98 4.0 105000 114624 0:56:24   0:57:33 0:04:54

R19 - Catamaran Handicap Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.01 1.0 113500 121439 0:39:39   0:39:15 0:00:00
2 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.04 2.0 113500 122116 0:46:16   0:44:29 0:05:26
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 505 Nick Moore   0.98 3.0 113500 122041 0:45:41   0:46:37 0:07:13

R20 - Catamaran Handicap Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 123000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R21 - Catamaran Handicap Fleet - 14th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 515 Eric Noyau   0.98 1.0 110000 114603 0:46:03   0:46:59 0:00:00

R22 - Catamaran Handicap Fleet - 14th Sept at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R25 - Catamaran Handicap Fleet - 28th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 515 Eric Noyau   0.98 2.0 DNF

R1 - Keelboat Fleet - 6th July at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Ave wind: 15-20 knots
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0     003924   1:03:48 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 2.0     004150   1:07:29 0:03:46
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0     004155   1:07:34 0:03:51

R2 - Keelboat Fleet - 6th July at 

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Ave wind: 15-20 knots
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0     004044   1:05:45 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 2.0     004232   1:08:49 0:03:08
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0     004259   1:09:15 0:03:35

R3 - Keelboat Fleet - 13th July at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0 104000 113128 0:51:28   0:50:13 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 2.0 104000 113412 0:54:12   0:52:53 0:02:44
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3644 Richard Jones Howard Shawyer 1025 3.0 104000 113521 0:55:21   0:54:00 0:03:53
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 4.0 104000 113915 0:59:15   0:57:48 0:07:47

R4 - Keelboat Fleet - 13th July at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 1.0 115000 125143 1:01:43   1:00:13 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 2.0 115000 125211 1:02:11   1:00:40 0:00:28
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 3.0 115000 125500 1:05:00   1:03:25 0:03:17
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3644 Richard Jones Howard Shawyer 1025 4.0 115000 125732 1:07:32   1:05:53 0:05:49

R5 - Keelboat Fleet - 20th July at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 1.0 104500 113247 0:47:47   0:46:37 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 2.0 104500 114430 0:59:30   0:58:03 0:11:43

R6 - Keelboat Fleet - 20th July at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 1.0 114500 122918 0:44:18   0:43:13 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 2.0 114500 124236 0:57:36   0:56:12 0:13:18

R7 - Keelboat Fleet - 27th July at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 1.0     003222   0:52:23 0:00:00

R8 - Keelboat Fleet - 27th July at 

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 1.0     002708   0:44:02 0:00:00

R9 - Keelboat Fleet - 3rd August at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 1.0 104500 114254 0:57:54   0:56:29 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 2.0 104500 114357 0:58:57   0:57:31 0:01:03
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 3.0 104500 114448 0:59:48   0:58:20 0:01:54

R10 - Keelboat Fleet - 3rd August at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 121100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0 121100 132131 1:10:31   1:08:48 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 2.0 121100 132320 1:12:20   1:10:34 0:01:49
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 3.0 121100 132333 1:12:33   1:10:47 0:02:02

R11 - Keelboat Fleet - 10th August at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 111500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 1.0 111500 120219 0:47:19   0:46:10 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 2.0 111500 120225 0:47:25   0:46:16 0:00:06
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0 111500 120340 0:48:40   0:47:29 0:01:21
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 111500 120614 0:51:14   0:49:59 0:03:55
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 5.0 111500 121556 1:00:56   0:59:27 0:13:37

R12 - Keelboat Fleet - 10th August at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 123000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 1.0 123000 132033 0:50:33   0:49:19 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 2.0 123000 132054 0:50:54   0:49:40 0:00:21
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0 123000 132200 0:52:00   0:50:44 0:01:27
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 123000 132324 0:53:24   0:52:06 0:02:51
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 2948 Roger Abbey-Taylor Roy Stallwood
Laura Abbey-Taylor
1025 5.0 123000 133039 1:00:39   0:59:10 0:10:06

R13 - Keelboat Fleet - 17th August at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 1.0 103500 112646 0:51:46   0:50:30 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0 103500 112822 0:53:22   0:52:04 0:01:36
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0 103500 112917 0:54:17   0:52:58 0:02:31
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 103500 113343 0:58:43   0:57:17 0:06:57

R14 - Keelboat Fleet - 17th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 1.0 115000 124122 0:51:22   0:50:07 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 2.0 115000 124123 0:51:23   0:50:08 0:00:01
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0 115000 124218 0:52:18   0:51:01 0:00:56
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 115000 124358 0:53:58   0:52:39 0:02:36

R15 - Keelboat Fleet - 24th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3644 Richard Jones Howard Shawyer 1025 1.0 103000 113207 1:02:07   1:00:36 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0 103000 113213 1:02:13   1:00:42 0:00:06
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 3.0 103000 113227 1:02:27   1:00:56 0:00:20
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 103000 113435 1:04:35   1:03:00 0:02:28

R16 - Keelboat Fleet - 24th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 1.0 120000 125445 0:54:45   0:53:25 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 2.0 120000 125508 0:55:08   0:53:47 0:00:23
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3644 Richard Jones Howard Shawyer 1025 3.0 120000 125621 0:56:21   0:54:59 0:01:36
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 120000 125653 0:56:53   0:55:30 0:02:08

R18 - Keelboat Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R19 - Keelboat Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R20 - Keelboat Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 123000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R21 - Keelboat Fleet - 14th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 1.0 104500 112342 0:38:42   0:37:45 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 2.0 104500 112355 0:38:55   0:37:58 0:00:13
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 3.0 104500 112429 0:39:29   0:38:31 0:00:47
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 4.0 104500 113247 0:47:47   0:46:37 0:09:05

R22 - Keelboat Fleet - 14th Sept at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0 115000 123830 0:48:30   0:47:19 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 2.0 115000 123910 0:49:10   0:47:58 0:00:40
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 3.0 115000 124058 0:50:58   0:49:43 0:02:28
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 4.0 115000 124124 0:51:24   0:50:09 0:02:54
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 5.0 115000 124516 0:55:16   0:53:55 0:06:46
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3562 Tony Mumford Libby Mumford 1025 6.0 115000 125037 1:00:37   0:59:08 0:12:07

R25 - Keelboat Fleet - 28th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0 110000 120046 1:00:46   0:59:17 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0 110000 120116 1:01:16   0:59:46 0:00:30

R1 - Fast Handicap Fleet - 6th July at 10.25

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Ave wind: 15-20 knots
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap LASER II 10626 Mike Clapp Mark Bond 1035 1.0     004217   1:07:54 0:00:00
2 Fast Handicap LASER II 10103 S Harrison Dave Kness 1035 2.0     004302   1:09:17 0:01:25

R2 - Fast Handicap Fleet - 6th July at 

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Ave wind: 15-20 knots
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap LASER II 10626 Mike Clapp Mark Bond 1035 1.0     004315   1:09:29 0:00:00
2 Fast Handicap LASER II 10103 S Harrison Dave Kness 1035 2.0     005245   1:24:28 0:15:30

R3 - Fast Handicap Fleet - 13th July at 10.25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 1.0 104500 114418 0:59:18   0:56:51 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 2.0 104500 114420 0:59:20   0:59:45 0:02:53
3 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 3.0 104500 114414 0:59:14   1:00:19 0:03:24

R4 - Fast Handicap Fleet - 13th July at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 1.0 115500 125708 1:02:08   0:59:34 0:00:00
2 Fast Handicap LASER II 10624 Peter Williams Dave Kness 1035 2.0 115500 125946 1:04:46   1:02:35 0:03:07
3 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 3.0 115500 125825 1:03:25   1:04:35 0:04:55

R5 - Fast Handicap Fleet - 20th July at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 1.0 105000 112601 0:36:01   0:36:16 0:00:00
2 Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 2.0 105000 114656 0:56:56   0:54:35 0:19:06

R6 - Fast Handicap Fleet - 20th July at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 1.0 115000 123243 0:42:43   0:43:01 0:00:00
2 Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 2.0 115000 124300 0:53:00   0:50:49 0:08:08

R7 - Fast Handicap Fleet - 27th July at 10.25

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R8 - Fast Handicap Fleet - 27th July at 

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R9 - Fast Handicap Fleet - 3rd August at 10.25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 1.0 105000 114528 0:55:28   0:55:51 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 2.0 105000 114620 0:56:20   0:56:44 0:00:52
3 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 3.0 105000 114824 0:58:24   0:59:28 0:03:33
4 Fast Handicap RS 600 688 Tim O'?   920 4.0 105000 114900 0:59:00   1:04:08 0:07:37

R10 - Fast Handicap Fleet - 3rd August at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 121600
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 1.0 121600 132655 1:10:55   1:11:25 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 2.0 121600 132719 1:11:19   1:11:49 0:00:24
3 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 3.0 121600 132843 1:12:43   1:14:03 0:02:35
4 Fast Handicap PHANTOM 1306 Ian Klyne   1043 4.0 121600 133318 1:17:18   1:14:07 0:02:49
5 Fast Handicap RS 600 688 Tim O'?   920 5.0 121600 132704 1:11:04   1:17:15 0:05:22

R11 - Fast Handicap Fleet - 10th August at 10.25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 112000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 1.0 112000 120634 0:46:34   0:46:54 0:00:00

R12 - Fast Handicap Fleet - 10th August at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 123500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 1.0 123500 132310 0:48:10   0:48:30 0:00:00

R13 - Fast Handicap Fleet - 17th August at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R14 - Fast Handicap Fleet - 17th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 582 Alec Gass   993 1.0 115500 124555 0:50:55   0:51:17 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 1.3     OOD      

R15 - Fast Handicap Fleet - 24th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 1.0 103000 113507 1:05:07   1:05:35 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 2.0 103000 113559 1:05:59   1:07:12 0:01:35
3 Fast Handicap CONTENDER 582 Alec Gass   993 3.0 103000 114227 1:12:27   1:12:58 0:07:20

R16 - Fast Handicap Fleet - 24th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 582 Alec Gass   993 1.0 120000 125447 0:54:47   0:55:10 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 2.0 120000 125556 0:55:56   0:56:58 0:01:45
3 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 3.0 120000 125957 0:59:57   1:00:22 0:05:10

R18 - Fast Handicap Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 1.0 104000 111928 0:39:28   0:39:45 0:00:00
2 Fast Handicap LASER II 10626 Mike Clapp Mark Bond 1035 2.0 104000 112402 0:44:02   0:42:33 0:02:54

R19 - Fast Handicap Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 1.0 113500 120950 0:34:50   0:35:05 0:00:00
2 Fast Handicap LASER II 10626 Mike Clapp Mark Bond 1035 2.0 113500 121304 0:38:04   0:36:47 0:01:46

R20 - Fast Handicap Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 123000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap LASER II 10626 Mike Clapp Mark Bond 1035 1.0 123000 130809 0:38:09   0:36:52 0:00:00

R21 - Fast Handicap Fleet - 14th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 1.0 105000 113030 0:40:30   0:41:15 0:00:00
2 Fast Handicap LASER II 10636 A Jones N Bishop 1035 2.0 105000 113327 0:43:27   0:41:59 0:00:46

R22 - Fast Handicap Fleet - 14th Sept at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 1.0 115500 125122 0:56:22   0:57:24 0:00:00
2 Fast Handicap LASER II 10636 A Jones N Bishop 1035 2.0 115500 125442 0:59:42   0:57:41 0:00:17

R25 - Fast Handicap Fleet - 28th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap LASER II 10622 Did not sign on   1035 1.0 110000 120555 1:05:55   1:03:41 0:00:00

R1 - Asymmetric Fleet - 6th July at 10.25

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Ave wind: 15-20 konts
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 4000 4429 Andrew Wilson Tom Wilson 908 1.0     002902 2 0:53:16 0:00:00
2 Asymmetric RS 400 599 Jon Ambrose J Bathmaker 952 2.0     003521 2 1:01:39 0:07:58
3 Asymmetric BUZZ 762 David Fulcher Tim Liddle 1005 3.0     004259 2 1:10:38 0:17:27

R2 - Asymmetric Fleet - 6th July at 

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Ave wind: 15-20 konts
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric BUZZ 762 David Fulcher Tim Liddle 1005 1.0     003725   1:01:46 0:00:00
2 Asymmetric RS 400 599 Jon Ambrose J Bathmaker 952 2.0     004618   1:20:51 0:18:09

R3 - Asymmetric Fleet - 13th July at 10.25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 400 1139 James George Matt Forbes 952 1.0 105000 111840 0:28:40   0:30:07 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 1067 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 2.0 105000 112244 0:32:44   0:30:55 0:00:51
3 Asymmetric RS 500 566 Jeni Tod Kate Tod 972 3.0 105000 112026 0:30:26   0:31:19 0:01:10
4 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 4.0 105000 112235 0:32:35   0:33:31 0:03:19
5 Asymmetric RS 500 575 S Oldridge Petra Carran 972 5.0 105000 112251 0:32:51   0:33:48 0:03:35
6 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 6.0 105000 112917 0:39:17   0:39:05 0:09:01
7 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 7.0 105000 112217 0:32:17   0:39:16 0:07:32
8 Asymmetric RS 200 1025 A Benney D Harris 1059 8.0 105000 113240 0:42:40   0:40:17 0:10:47
9 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 9.0 105000 112926 0:39:26   0:40:34 0:10:10
10 Asymmetric RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard 822 10.0 105000 113130 0:41:30   0:50:29 0:16:45

R4 - Asymmetric Fleet - 13th July at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1067 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 1.0 120000 125103 0:51:03   0:48:12 0:00:00
2 Asymmetric RS 400 1139 James George Matt Forbes 952 2.0 120000 125011 0:50:11   0:52:43 0:04:17
3 Asymmetric RS 200 1025 A Benney D Harris 1059 3.0 120000 125701 0:57:01   0:53:50 0:05:58
4 Asymmetric RS 500 575 S Oldridge Petra Carran 972 4.0 120000 125406 0:54:06   0:55:40 0:07:15
5 Asymmetric RS 500 566 Jeni Tod Kate Tod 972 5.0 120000 125524 0:55:24   0:57:00 0:08:33
6 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 6.0 120000 125602 0:56:02   0:57:39 0:09:11
7 Asymmetric RS 500 678 Alex Good Tom Crockford 972 7.0 120000 125816 0:58:16   0:59:57 0:11:25
8 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 8.0 120000 130319 1:03:19   1:03:00 0:14:52
9 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 9.0 120000 125839 0:58:39   1:11:21 0:19:01
10 Asymmetric RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard 822 10.0 120000 130238 1:02:38   1:16:12 0:23:00

R5 - Asymmetric Fleet - 20th July at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 1.0 105500 112807 0:33:07   0:34:04 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 1067 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 2.0 105500 113442 0:39:42   0:37:29 0:03:37
3 Asymmetric RS 200 1025 A Benney D Harris 1059 3.0 105500 113640 0:41:40   0:39:21 0:05:35
4 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 4.0 105500 113641 0:41:41   0:39:22 0:05:36
5 Asymmetric RS 500 575 S Oldridge Petra Carran 972 5.0 105500 113520 0:40:20   0:41:30 0:07:13
6 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 6.0 105500 114209 0:47:09   0:46:55 0:12:55
7 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 8.0     DNF      

R6 - Asymmetric Fleet - 20th July at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1025 A Benney D Harris 1059 1.0 115500 124140 0:46:40   0:44:04 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 2.0 115500 123757 0:42:57   0:44:11 0:00:07
3 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 3.0 115500 124351 0:48:51   0:46:08 0:02:11
4 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 4.0 115500 124000 0:45:00   0:46:18 0:02:10
5 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 5.0 115500 124543 0:50:43   0:50:28 0:06:26
6 Asymmetric RS 500 575 S Oldridge Petra Carran 972 7.0     DNF      

R7 - Asymmetric Fleet - 27th July at 10.25

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 362 Created from sailno wizard   1059 1.0     002715   0:42:44 0:00:00
2 Asymmetric Xenon 4188 Created from sailno wizard   1045 2.0     003014   0:48:04 0:05:35
3 Asymmetric 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 3.0     002728   0:49:12 0:05:59

R8 - Asymmetric Fleet - 27th July at 

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 362 Created from sailno wizard   1059 1.0     002151   0:33:51 0:00:00
2 Asymmetric Xenon 4188 Created from sailno wizard   1045 2.0     002440   0:38:55 0:05:17
3 Asymmetric 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 3.0     002314   0:41:44 0:07:17

R9 - Asymmetric Fleet - 3rd August at 10.25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric 49ER 485 Steve Murray Nick Murray 747 1.0 105500 112858 0:33:58   0:45:28 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 1067 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 2.0 105500 115040 0:55:40   0:52:34 0:07:31
3 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 3.0 105500 115331 0:58:31   0:58:14 0:12:49
4 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 4.0 105500 115151 0:56:51   0:58:29 0:12:39
5 Asymmetric Xenon 4188 Created from sailno wizard   1045 5.0 105500 115704 1:02:04   0:59:24 0:14:33
6 Asymmetric RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard 822 6.0 105500 114526 0:50:26   1:01:21 0:13:03
7 Asymmetric 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 7.0 105500 114140 0:46:40   1:02:28 0:12:42
8 Asymmetric RS 700 753 Tom Wilson   856 9.0 105500   DNF      

R10 - Asymmetric Fleet - 3rd August at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 122100
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1067 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 1.0 122100 133627 1:15:27   1:11:15 0:00:00
2 Asymmetric 49ER 485 Steve Murray Nick Murray 747 2.0 122100 131852 0:57:52   1:17:28 0:04:39
3 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 3.0 122100 134052 1:19:52   1:19:28 0:08:16
4 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 4.0 122100 134044 1:19:44   1:22:02 0:10:29
5 Asymmetric RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard 822 5.0 122100 134023 1:19:23   1:36:34 0:20:49
6 Asymmetric RS 700 753 Tom Wilson   856 7.0 122100   DNF      

R11 - Asymmetric Fleet - 10th August at 10.25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 112500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 1.0 112500 120725 0:42:25 3 0:51:36 0:00:00
2 Asymmetric LASER 2000 21569 Mike Siveyer Becky Schofield 1089 2.0 112500 120605 0:41:05 2 0:56:35 0:03:37
3 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 3.0 112500 120857 0:43:57 2 1:05:36 0:09:23
4 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 5.0     DNF      

R12 - Asymmetric Fleet - 10th August at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 124000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 21569 Mike Siveyer Becky Schofield 1089 1.0 124000 133726 0:57:26   0:52:44 0:00:00
2 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 2.0 124000 133629 0:56:29   0:56:12 0:03:29
3 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 3.0 124000 132651 0:46:51   0:57:00 0:03:30
4 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 4.0 124000 133859 0:58:59   1:00:41 0:07:43

R13 - Asymmetric Fleet - 17th August at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1059 1.0 104500 114159 0:56:59   0:53:49 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 561 Created from sailno wizard   972 2.0 104500 114259 0:57:59   0:59:39 0:05:41
3 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 3.0 104500 114430 0:59:30   1:01:13 0:07:12
4 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 5.0     DNF      

R14 - Asymmetric Fleet - 17th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric 505 8835 Charles Walters   902 1.0 120000 124621 0:46:21   0:51:23 0:00:00
2 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 2.0 120000 125252 0:52:52   0:52:36 0:01:13
3 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 3.0 120000 125728 0:57:28   0:59:07 0:07:31

R15 - Asymmetric Fleet - 24th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1067 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 1.0 103000 113042 1:00:42   0:57:19 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1059 2.0 103000 113124 1:01:24   0:57:59 0:00:42
3 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 3.0 103000 113146 1:01:46   0:59:30 0:02:16
4 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 4.0 103000 113650 1:06:50   1:01:22 0:04:25
5 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 5.0 103000 113529 1:05:29   1:05:09 0:07:53
6 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 6.0 103000 113610 1:06:10   1:08:04 0:10:27
7 Asymmetric RS 700 753 Tom Wilson   856 7.0 103000 113553 1:05:53   1:16:58 0:16:49
8 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 8.0 103000 113728 1:07:28   1:22:05 0:20:21

R16 - Asymmetric Fleet - 24th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS VAREO 486 A Wilson   1038 1.0 120000 124136 0:41:36   0:40:05 0:00:00
2 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 2.0 120000 124348 0:43:48   0:40:13 0:00:09
3 Asymmetric RS 200 1067 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 3.0 120000 124243 0:42:43   0:40:20 0:00:17
4 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 4.0 120000 124452 0:44:52   0:42:22 0:02:26
5 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1059 5.0 120000 124510 0:45:10   0:42:39 0:02:44
6 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 6.0 120000 124334 0:43:34   0:44:49 0:04:37
7 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 7.0 120000 124514 0:45:14   0:45:00 0:04:57
8 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 8.0 120000 124129 0:41:29   0:50:28 0:08:32
9 Asymmetric RS 700 753 Tom Wilson   856 9.0 120000 125318 0:53:18   1:02:16 0:19:00

R18 - Asymmetric Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 1.0 104500 113433 0:49:33   0:45:30 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1059 2.0 104500 113346 0:48:46   0:46:03 0:00:35
3 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 3.0 104500 113530 0:50:30   0:47:41 0:02:19
4 Asymmetric RS 400 1139 James George Matt Forbes 952 4.0 104500 113045 0:45:45   0:48:03 0:02:26
5 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 5.0 104500 113300 0:48:00   0:49:23 0:03:46
6 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 6.0 104500 113746 0:52:46   0:52:30 0:07:02
7 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 7.0 104500 113718 0:52:18   0:53:48 0:08:04
8 Asymmetric Spice 356 Did Not Sign On   930 8.0 104500 113944 0:54:44   0:58:51 0:12:25
9 Asymmetric RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard 822 9.0 104500 113826 0:53:26   1:05:00 0:16:02

R19 - Asymmetric Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 400 1139 James George Matt Forbes 952 1.0 113500 121004 0:35:04   0:36:50 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 2.0 113500 121415 0:39:15   0:37:04 0:00:15
3 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 3.0 113500 121107 0:36:07   0:37:09 0:00:19
4 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 4.0 113500 121400 0:39:00   0:38:48 0:01:59
5 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 5.0 113500 121546 0:40:46   0:41:56 0:04:58
6 Asymmetric RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard 822 6.0 113500 121132 0:36:32   0:44:27 0:06:15

R20 - Asymmetric Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 123000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 400 1139 James George Matt Forbes 952 1.0 123000 130307 0:33:07   0:34:47 0:00:00
2 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 2.0 123000 130803 0:38:03   0:37:52 0:03:05
3 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 3.0 123000 130815 0:38:15   0:39:21 0:04:26
4 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 4.0 123000 130955 0:39:55   0:41:04 0:06:06
5 Asymmetric RS 800 1065 Antony Mee Clare Rickard 822 5.0 123000 130814 0:38:14   0:46:31 0:09:38

R21 - Asymmetric Fleet - 14th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 1.0 105500 113756 0:42:56   0:40:32 0:00:00
2 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 2.0 105500 113731 0:42:31   0:42:18 0:01:46
3 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 3.0 105500 113629 0:41:29   0:42:41 0:02:05
4 Asymmetric Xenon 4188 Created from sailno wizard   1045 4.0 105500 114354 0:48:54   0:46:48 0:06:32
5 Asymmetric 49ER 683 S Bell S Scullion 747 5.0 105500 113351 0:38:51   0:52:00 0:08:34

R22 - Asymmetric Fleet - 14th Sept at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 1.0 120000 125039 0:50:39   0:47:50 0:00:00
2 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 2.0 120000 125445 0:54:45   0:54:29 0:06:41
3 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 3.0 120000 125440 0:54:40   0:56:14 0:08:11

R25 - Asymmetric Fleet - 28th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: 110000, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R1 - Youth Fleet - 6th July at 10.25

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R2 - Youth Fleet - 6th July at 

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R3 - Youth Fleet - 13th July at 10.25

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R4 - Youth Fleet - 13th July at 

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R5 - Youth Fleet - 20th July at 

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R6 - Youth Fleet - 20th July at 

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R7 - Youth Fleet - 27th July at 10.25

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R8 - Youth Fleet - 27th July at 

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R9 - Youth Fleet - 3rd August at 10.25

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R10 - Youth Fleet - 3rd August at 

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R11 - Youth Fleet - 10th August at 10.25

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R12 - Youth Fleet - 10th August at 

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R13 - Youth Fleet - 17th August at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R14 - Youth Fleet - 17th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R15 - Youth Fleet - 24th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R16 - Youth Fleet - 24th August at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R18 - Youth Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R19 - Youth Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R20 - Youth Fleet - 7th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R21 - Youth Fleet - 14th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 110500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 46431 Created from sailno wizard   1290 1.0 110500 114213 0:37:13   0:28:51 0:00:00
2 Youth LASER 139378 Created from sailno wizard   1078 2.0 110500 114035 0:35:35   0:33:01 0:04:29

R22 - Youth Fleet - 14th Sept at 

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth LASER 139378 Created from sailno wizard   1078 1.0 121000 124223 0:32:23   0:30:02 0:00:00
2 Youth TOPPER 46431 Created from sailno wizard   1290 2.0 121000 125757 0:47:57   0:37:10 0:09:12

R25 - Youth Fleet - 28th Sept at 10.25

Race Officer - Roger Gates (Contender)

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com