event burgee venue burgee

2008 Autumn Series

October to December 2008 inclusive

PROVISIONAL Results as of 18:48 on November 14, 2009

Laser Fleet

Sailed: 14, Discards: 6, To count: 8, To qualify: 4, Ratings: PY, Entries: 18, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 Notes
                  2008-10-05 2008-10-05 2008-10-12 2008-10-12 2008-10-19 2008-10-19 2008-10-26 2008-10-26 2008-11-02 2008-11-02 2008-11-09 2008-11-09 2008-11-16 2008-11-16 2008-11-23 2008-11-23 2008-11-30 2008-11-30 2008-12-07 2008-11-30 2008-12-14 2008-12-14  
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 ABN - No Wind 10.25  
1st Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 115.0 37.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC)         1.0 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 1.0 1.0 5.0 13.0 DNC      
2nd Laser LASER 188543 David Bates   1078 117.6 39.6 1.0 2.0   (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC)         3.0 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.3 OOD 2.3 OOD 13.0 DNC      
3rd Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 119.0 41.0 6.0 DSQ 1.0   (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC)         (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 3.0 13.0 DNC      
4th Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 130.0 52.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   (13.0 DNC) 2.0 3.0 OCS         (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 1.0 13.0 DNC      
5th Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 134.0 56.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   (13.0 DNC) 1.0 1.0         (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 OOD 1.0 OOD (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC      
6th Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 136.0 58.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC)         2.0 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.5 OOD 1.5 OOD 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC      
7th Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 139.0 61.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC)         (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 2.0 13.0 DNC      
8th Laser LASER 179736 N Raz   1078 145.0 67.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC)         (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 4.0 13.0 DNC      
9th Laser LASER 142895 Charles Dennis   1078 151.0 73.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC)         (13.0 DNC) 13.0 DNC 8.0 DNF 4.0 13.0 DNC 13.0 DNC 8.0 13.0 DNC 1.0      
10th Laser LASER 125636 S O'Rourke   1078 153.0 75.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC)         (13.0 DNC) 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 7.0 6.0 13.0 DNC      
DNQ Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 160.0 82.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC)         (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC      
DNQ Laser LASER 143568 P Tedbury   1078 162.0 84.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC)         (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 3.0 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC      
DNQ Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 170.0 92.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC)         (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 8.0 OCS 13.0 DNC      
DNQ Laser LASER 56282 Shane O'Rourke   1078 170.0 92.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)         (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC      
DNQ Laser LASER 187513 Will Bates   1078 171.0 93.0 2.0 (13.0 DNC)   (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC)         (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC      
DNQ Laser LASER 168813 James Collett   1078 172.0 94.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC)         (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC      
DNQ Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 173.0 95.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   (13.0 DNC) 4.0 (13.0 DNC)         (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC      
DNQ Laser LASER RADIAL 155987 James Collett   1101 174.0 96.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC)   (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC)         (13.0 DNC) 13.0 DNC 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC      

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 3, Ratings: SCHRS, Entries: 11, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 Notes
                  2008-10-05 2008-10-05 2008-10-12 2008-10-12 2008-10-19 2008-10-19 2008-10-26 2008-10-26 2008-11-02 2008-11-02 2008-11-09 2008-11-09 2008-11-16 2008-11-16 2008-11-23 2008-11-23 2008-11-30 2008-11-30 2008-12-07 2008-11-30 2008-12-14 2008-12-14  
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 ABN - No Wind 10.25  
1st Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.04 52.0 16.0 1.0 1.0     (12.0 DNC)   (12.0 DNC)   (12.0 DNC) 12.0 DNC     1.0 1.0                
2nd Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.01 68.0 32.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC)     (12.0 DNC)   12.0 DNC   2.0 4.0     12.0 DNC 2.0                
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.98 77.0 41.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC)     (12.0 DNC)   12.0 DNC   4.0 1.0     12.0 DNC 12.0 DNC                
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 554 David Tugwell   0.98 80.0 44.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC)     (12.0 DNC)   12.0 DNC   3.0 5.0     12.0 DNC 12.0 DNC                
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 556 John Terry   0.98 80.0 44.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC)     (12.0 DNC)   12.0 DNC   5.0 3.0     12.0 DNC 12.0 DNC                
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 550 David Bates   0.98 83.0 47.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC)     (12.0 DNC)   12.0 DNC   1.0 10.0 DSQ     12.0 DNC 12.0 DNC                
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 545 Jeff Knapman   0.98 84.0 48.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC)     (12.0 DNC)   12.0 DNC   6.0 6.0     12.0 DNC 12.0 DNC                
DNQ Catamaran Handicap Dart 18 7347 Barry Peters Kate England 1.18 85.0 49.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC)     1.0   (12.0 DNC)   12.0 DNC 12.0 DNC     12.0 DNC 12.0 DNC                
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 505 Nick Moore   0.98 85.0 49.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC)     (12.0 DNC)   1.0   12.0 DNC 12.0 DNC     12.0 DNC 12.0 DNC                
DNQ Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.94 86.0 50.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC)     (12.0 DNC)   12.0 DNC   12.0 DNC 2.0     12.0 DNC 12.0 DNC                
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 515 Eric Noyau   0.98 91.0 55.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC)     (12.0 DNC)   12.0 DNC   7.0 12.0 DNC     12.0 DNC 12.0 DNC                

Keelboat Fleet

Sailed: 18, Discards: 8, To count: 10, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 Notes
                  2008-10-05 2008-10-05 2008-10-12 2008-10-12 2008-10-19 2008-10-19 2008-10-26 2008-10-26 2008-11-02 2008-11-02 2008-11-09 2008-11-09 2008-11-16 2008-11-16 2008-11-23 2008-11-23 2008-11-30 2008-11-30 2008-12-07 2008-11-30 2008-12-14 2008-12-14  
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 ABN - No Wind 10.25  
1st Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 83.0 10.0 (11.0 DNC)   1.0 1.0 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 1.0 (3.0) 1.0 (11.0 DNC)      
2nd Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3
Gayson Eacott Gary Lane 1025 117.0 29.0 (11.0 DNC)   (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 2.0 1.0 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 5.0 DNF 2.0 3.0 3.0      
3rd Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 127.0 39.0 (11.0 DNC)   (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 4.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.0 2.0 11.0 DNC      
4th Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 132.0 44.0 1.0   (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 3.0 6.0 6.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 5.0 11.0 DNC      
5th Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 137.0 49.0 (11.0 DNC)   (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.0 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0      
6th Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 145.0 57.0 (11.0 DNC)   (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 5.0 4.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0      
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan 1025 163.0 75.0 (11.0 DNC)   2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC      
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3934
3644
Richard Jones Howard Shawyer 1025 167.0 79.0 (11.0 DNC)   (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 5.0 2.0 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC      
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 170.0 82.0 (11.0 DNC)   (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 4.0 4.0      
DNQ Keelboat LASER SB3 3267 N Jobling Tom Hayhoe & A Camp 930 181.0 93.0 (11.0 DNC)   (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC      
DNQ Keelboat FLYING FIFTEEN 3603 Did Not Sign On   1025 185.0 97.0 (11.0 DNC)   (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC      

Fast Handicap Fleet

Sailed: 15, Discards: 6, To count: 9, To qualify: 4, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 Notes
                  2008-10-05 2008-10-05 2008-10-12 2008-10-12 2008-10-19 2008-10-19 2008-10-26 2008-10-26 2008-11-02 2008-11-02 2008-11-09 2008-11-09 2008-11-16 2008-11-16 2008-11-23 2008-11-23 2008-11-30 2008-11-30 2008-12-07 2008-11-30 2008-12-14 2008-12-14  
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 ABN - No Wind 10.25  
1st Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 84.0 30.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC)   (9.0 DNC) 1.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC     1.0 1.0   9.0 DNC 2.0 3.0 1.0      
2nd Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 91.0 37.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC)   (9.0 DNC) 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC     3.0 2.0   9.0 DNC 4.0 4.0 2.0      
3rd Fast Handicap CONTENDER 666 Alec Gass   993 101.0 47.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC)   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 4.0 DNF (9.0 DNC) 9.0 DNC     9.0 DNC 9.0 DNC   1.0 3.0 2.0 9.0 DNC      
4th Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 103.0 49.0 1.0 1.0   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 OOD 1.0 OOD     (9.0 DNC) 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC      
5th Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 104.0 50.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC)   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC     2.0 9.0 DNC   9.0 DNC 1.0 1.0 9.0 DNC      
DNQ Fast Handicap CONTENDER 713 John Browatt   993 121.0 67.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC)   (9.0 DNC) 3.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC     9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC      
DNQ Fast Handicap LASER II 10622 Did not sign on   1035 121.0 67.0 2.0 2.0   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC     9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC      
DNQ Fast Handicap LASER II 10103 S Harrison Dave Kness 1035 124.0 70.0 (9.0 DNC) 3.0   (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC     9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC      
DNQ Fast Handicap LASER II 10624 Peter Williams Dave Kness 1035 127.0 73.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC)   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC     9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC      
DNQ Fast Handicap RS 600 917 Dominic Hurndall   920 127.0 73.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC)   1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC     9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC      
DNQ Fast Handicap LASER II 8473 Simon Harrison Nick Martin 1035 128.0 74.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC)   (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC     9.0 DNC 9.0 DNC   9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC      

Asymmetric Fleet

Sailed: 17, Discards: 7, To count: 10, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 30, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 Notes
                  2008-10-05 2008-10-05 2008-10-12 2008-10-12 2008-10-19 2008-10-19 2008-10-26 2008-10-26 2008-11-02 2008-11-02 2008-11-09 2008-11-09 2008-11-16 2008-11-16 2008-11-23 2008-11-23 2008-11-30 2008-11-30 2008-12-07 2008-11-30 2008-12-14 2008-12-14  
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 ABN - No Wind 10.25  
1st Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 128.0 29.0 4.0 4.0 4.0   5.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 2.0 2.0   (7.0) (7.0) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 4.0 (17.0 DNC)      
2nd Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 97.0 36.0 (7.0) 3.0 (9.0 DNF)   4.0 3.0 5.0 OOD 5.0 OOD 4.0 (6.0 DNF) (6.0 DNF)   (8.0) (8.0) 3.0 3.0 4.0 2.0 (17.0 DNC)      
3rd Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 161.0 42.0 2.0 1.0 (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   6.0 6.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 3.0 3.0 1.0      
4th Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 176.0 57.0 5.0 2.0 (17.0 DNC)   1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0   5.0 2.0 5.0 2.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC      
5th Asymmetric RS 800 1149 Paul Taylor Julie Taylor 822 191.0 72.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   2.0 2.0 (17.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 (17.0 DNC)   4.0 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
6th Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 200.0 81.0 1.0 5.0 (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC   3.0 1.0 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 1.0 17.0 DNC      
7th Asymmetric BUZZ 96 Warren ? Matt Jones 1005 235.0 116.0 9.0 7.0 (17.0 DNC)   3.0 (17.0 DNC) 6.0 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 200 921 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 229.0 110.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC   2.0 3.0 2.0 1.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric 49ER 512 Bruce Allan Alec Boere 747 243.0 124.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC   10.0 4.0 4.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 200 1067 Sophie Cannon Andy Partington 1059 249.0 130.0 3.0 (17.0 DNC) 5.0   (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 500 578 Simon Etter George Hoskins 972 249.0 130.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 6.0 DNF   11.0 10.0 1.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 253.0 134.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 253.0 134.0 6.0 6.0 3.0   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 255.0 136.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) 8.0 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 DNF   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 400 1139 James George Matt Forbes 952 257.0 138.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 1.0 17.0 DNC   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1059 257.0 138.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC   1.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 264.0 145.0 (17.0 DNC) 9.0 (17.0 DNC)   6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC   17.0 DNC 11.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 265.0 146.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 4.0 17.0 DNC   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric 49ER 683 S Bell S Scullion 747 267.0 148.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.0 (17.0 DNC) 5.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 500 678 Alex Good Tom Crockford 972 271.0 152.0 8.0 8.0 (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 700 886 John Bashford   856 271.0 152.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) 9.0 7.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 500 572 Visitor for RS500 Training   972 273.0 154.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 500 519 Visitor for RS500 Training   972 274.0 155.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric Xenon 1 Mike Beckett T Beckett 1045 274.0 155.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0      
DNQ Asymmetric 505 6163 Ian Garrard Andy Hill 902 276.0 157.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 700 753 Tom Wilson   856 277.0 158.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC   13.0 DNF 9.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 277.0 158.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC   9.0 13.0 DNF 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 500 633 Visitor for RS500 Training   972 278.0 159.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 500 670 Visitor for RS500 Training   972 281.0 162.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 9.0 DNF   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      
DNQ Asymmetric RS 500 544 Peter Williams Nick Martin 972 282.0 163.0 10.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC)   (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC   17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC      

Youth Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, To qualify: 3, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 Notes
                  2008-10-05 2008-10-05 2008-10-12 2008-10-12 2008-10-19 2008-10-19 2008-10-26 2008-10-26 2008-11-02 2008-11-02 2008-11-09 2008-11-09 2008-11-16 2008-11-16 2008-11-23 2008-11-23 2008-11-30 2008-11-30 2008-12-07 2008-11-30 2008-12-14 2008-12-14  
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 ABN - No Wind 10.25  
1st Youth LASER RADIAL 184951 Domonic Martlew   1101 43.0 10.0 1.0           1.0 2.0 DNF         1.0 5.0 DNF     (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC)      
DNQ Youth TOPPER 45919 Dan Druce   1290 68.0 35.0 (11.0 DNC)           (11.0 DNC) (11.0 DNC)         11.0 DNC 11.0 DNC     1.0 1.0 11.0 DNC      
DNQ Youth TOPAZ UNO 1 Did Not Sign On   1212 70.0 37.0 (11.0 DNC)           (11.0 DNC) (11.0 DNC)         2.0 2.0     11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC      
DNQ Youth TOPAZ UNO 5 Did Not Sign On   1212 70.0 37.0 (11.0 DNC)           (11.0 DNC) (11.0 DNC)         11.0 DNC 1.0     3.0 11.0 DNC 11.0 DNC      
DNQ Youth TOPPER 46431 Created from sailno wizard   1290 74.0 41.0 (11.0 DNC)           (11.0 DNC) (11.0 DNC)         3.0 5.0 DNF     11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC      
DNQ Youth LASER 139378 Created from sailno wizard   1078 78.0 45.0 (11.0 DNC)           (11.0 DNC) (11.0 DNC)         11.0 DNC 11.0 DNC     11.0 DNC 11.0 DNC 1.0      
DNQ Youth TOPAZ UNO 5253 A O'Rourke   1212 79.0 46.0 (11.0 DNC)           (11.0 DNC) (11.0 DNC)         11.0 DNC 11.0 DNC     2.0 11.0 DNC 11.0 DNC      
DNQ Youth TOPPER 45919 Huw Whitworth   1290 81.0 48.0 (11.0 DNC)           (11.0 DNC) (11.0 DNC)         11.0 DNC 11.0 DNC     4.0 11.0 DNC 11.0 DNC      
DNQ Youth TOPAZ UNO 3 Matt Loudon   1212 82.0 49.0 (11.0 DNC)           (11.0 DNC) (11.0 DNC)         11.0 DNC 11.0 DNC     5.0 11.0 DNC 11.0 DNC      
DNQ Youth TOPAZ UNO 4 George Mumford   1212 83.0 50.0 (11.0 DNC)           (11.0 DNC) (11.0 DNC)         11.0 DNC 11.0 DNC     6.0 11.0 DNC 11.0 DNC      


R1 - Laser Fleet - 2008-10-05 at 10.25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 188543 David Bates   1078 1.0 104500 114613 1:01:13   0:56:47 0:00:00
2 Laser LASER 187513 Will Bates   1078 2.0 104500 114900 1:04:00   0:59:22 0:02:47
3 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 6.0 104500 114742 DSQ      

R2 - Laser Fleet - 2008-10-05 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 1.0 121000 124926 0:39:26   0:35:49 0:00:00
2 Laser LASER 188543 David Bates   1078 2.0 121000 124943 0:39:43   0:36:51 0:01:06

R3 - Laser Fleet - 2008-10-12 at 10.25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R4 - Laser Fleet - 2008-10-12 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 145000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 56282 Shane O'Rourke   1078 1.0 145000 154547 0:55:47   0:51:45 0:00:00

R5 - Laser Fleet - 2008-10-19 at 10.25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 1.0 104000 114207 1:02:07   0:57:37 0:00:00
2 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 2.0 104000 114329 1:03:29   0:58:53 0:01:22
3 Laser LASER 168813 James Collett   1078 3.0 104000 114504 1:05:04   1:00:22 0:02:57
4 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 4.0 104000 114821 1:08:21   1:02:05 0:04:54

R6 - Laser Fleet - 2008-10-19 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 121500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 1.0 121500 130609 0:51:09   0:47:27 0:00:00
2 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 3.0 121500 130721 OCS      

R7 - Laser Fleet - 2008-10-26 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R8 - Laser Fleet - 2008-10-26 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 000000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R9 - Laser Fleet - 2008-11-02 at 10.25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R10 - Laser Fleet - 2008-11-02 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R11 - Laser Fleet - 2008-11-09 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 1.0 113000 121513 0:45:13   0:41:57 0:00:00
2 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 2.0 113000 121641 0:46:41   0:43:18 0:01:28
3 Laser LASER 188543 David Bates   1078 3.0 113000 123217 1:02:17   0:57:47 0:17:04

R12 - Laser Fleet - 2008-11-09 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 124000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 1.0 124000 132603 0:46:03   0:42:43 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 2.0 124000 132654 0:46:54   0:43:30 0:00:51
3 Laser LASER 188543 David Bates   1078 3.0 124000 133442 0:54:42   0:50:45 0:08:39

R13 - Laser Fleet - 2008-11-16 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 124000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 1.0     OOD      
1 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 1.0     005129   1:19:18 0:00:00
3 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 2.0     005318   1:20:30 0:01:20
4 Laser LASER 179736 N Raz   1078 3.0     005306   1:22:02 0:02:57
5 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 4.0     005345   1:22:38 0:03:36
6 Laser LASER RADIAL 155987 James Collett   1101 5.0     005703   1:26:20 0:07:45
7 Laser LASER 125636 S O'Rourke   1078 6.0     005927   1:31:38 0:13:18
8 Laser LASER 142895 Charles Dennis   1078 8.0     DNF      

R14 - Laser Fleet - 2008-11-16 at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 124000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 1.0     004849   1:13:24 0:00:00
1 Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 1.0     OOD      
3 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 2.0     004811   1:14:23 0:01:03
4 Laser LASER 179736 N Raz   1078 3.0     004822   1:14:33 0:01:14
5 Laser LASER 142895 Charles Dennis   1078 4.0     011545   2:58:30 1:53:17

R15 - Laser Fleet - 2008-11-23 at 10.25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 1.0 103500 112510 0:50:10   0:46:32 0:00:00
2 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 1.5 103500   OOD      
3 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 2.0 103500 112530 0:50:30   0:46:51 0:00:20
4 Laser LASER 143568 P Tedbury   1078 3.0 103500 112728 0:52:28   0:48:40 0:02:18
5 Laser LASER 125636 S O'Rourke   1078 4.0 103500 112917 0:54:17   0:50:21 0:04:07

R16 - Laser Fleet - 2008-11-23 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 1.0 120000 123719 0:37:19   0:34:37 0:00:00
2 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 1.5 120000   OOD      
3 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 2.0 120000 123834 0:38:34   0:35:47 0:01:15
4 Laser LASER 143568 P Tedbury   1078 3.0 120000 123951 0:39:51   0:36:58 0:02:32

R17 - Laser Fleet - 2008-11-30 at 10.25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 1.0 105500 113145 0:36:45   0:34:05 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 2.0 105500 113337 0:38:37   0:35:04 0:01:05
3 Laser LASER 188543 David Bates   1078 2.3 105500   OOD      
4 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 3.0 105500 113301 0:38:01   0:35:16 0:01:16
5 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 4.0 105500 113325 0:38:25   0:35:38 0:01:40
6 Laser LASER 179736 N Raz   1078 5.0 105500 113336 0:38:36   0:35:48 0:01:51
7 Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 6.0 105500 113410 0:39:10   0:36:20 0:02:25
8 Laser LASER 125636 S O'Rourke   1078 7.0 105500 113927 0:44:27   0:41:14 0:07:42
9 Laser LASER 142895 Charles Dennis   1078 8.0 105500 114002 0:45:02   0:41:46 0:08:17

R18 - Laser Fleet - 2008-11-30 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 1.0 114500 122126 0:36:26   0:33:48 0:00:00
2 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 2.0 114500 122216 0:37:16   0:34:34 0:00:50
3 Laser LASER 188543 David Bates   1078 2.3 114500   OOD      
4 Laser LASER RADIAL 176655 Julian Shawyer   1101 3.0 114500 122333 0:38:33   0:35:01 0:01:20
5 Laser LASER 179736 N Raz   1078 4.0 114500 122324 0:38:24   0:35:37 0:01:58
6 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 5.0 114500 122325 0:38:25   0:35:38 0:01:59
7 Laser LASER 125636 S O'Rourke   1078 6.0 114500 122949 0:44:49   0:41:34 0:08:23
8 Laser LASER 191000 Simon Etter   1078 8.0     OCS      

R19 - Laser Fleet - 2008-12-07 at 10.25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 000000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Laser LASER 142895 Charles Dennis   1078 1.0 000000 121635 12:16:35   11:23:17 0:00:00

R1 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-10-05 at 10.25

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.04 1.0 105500 114813 0:53:13   0:51:10 0:00:00

R2 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-10-05 at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 121500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.04 1.0 121500 125352 0:38:52   0:37:22 0:00:00

R3 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-10-12 at 10.25

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 121500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R4 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-10-12 at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 121500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R5 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-10-19 at 10.25

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Dart 18 7347 Barry Peters Kate England 1.18 1.0 110000 115820 0:58:20   0:49:26 0:00:00

R6 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-10-19 at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 122500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R7 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-10-26 at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 505 Nick Moore   0.98 1.0 105000 112454 0:34:54   0:35:37 0:00:00

R8 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-10-26 at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R9 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-11-02 at 10.25

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 111000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 550 David Bates   0.98 1.0 111000 121140 1:01:40 4 1:02:56 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.01 2.0 111000 121516 1:05:16 4 1:04:37 0:01:43
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 554 David Tugwell   0.98 3.0 111000 121332 1:03:32 4 1:04:50 0:01:52
4 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.98 4.0 111000 121720 1:07:20 4 1:08:42 0:05:40
5 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 556 John Terry   0.98 5.0 111000 121740 1:07:40 4 1:09:03 0:06:00
6 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 545 Jeff Knapman   0.98 6.0 111000 123135 1:21:35 4 1:23:15 0:19:55
7 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 515 Eric Noyau   0.98 7.0 111000 121126 1:01:26 3 1:23:35 0:15:11

R10 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-11-02 at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 123700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 506 Wayne Richards   0.98 1.0 123700 131851 0:41:51   0:42:42 0:00:00
2 Catamaran Handicap Tornado 7 Aaron Young Rob Butterfield 0.94 2.0 123700 131730 0:40:30   0:43:05 0:00:21
3 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 556 John Terry   0.98 3.0 123700 132003 0:43:03   0:43:56 0:01:12
4 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.01 4.0 123700 132148 0:44:48   0:44:21 0:01:40
5 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 554 David Tugwell   0.98 5.0 123700 132109 0:44:09   0:45:03 0:02:18
6 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 545 Jeff Knapman   0.98 6.0 123700 132209 0:45:09   0:46:04 0:03:18
7 Catamaran Handicap Formula 16 Cat Boat 550 David Bates   0.98 10.0 123700 132010 DSQ      

R11 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-11-09 at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R12 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-11-09 at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 130000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R13 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-11-16 at 

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time, Time: 130000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.04 1.0     004720   1:15:38 0:00:00

R14 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-11-16 at 

Start: Start 5, Finishes: Elapsed time, Time: 130000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat boat 582 Adrian Jones   1.04 1.0     003837   1:01:29 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 16 801 Paul Warren Ann Powter 1.01 2.0     003744   1:01:47 0:00:18

R15 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-11-23 at 10.25

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R16 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-11-23 at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R17 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-11-30 at 10.25

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 112000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R18 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-11-30 at 

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R19 - Catamaran Handicap Fleet - 2008-12-07 at 10.25

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 000000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place Notes

R1 - Keelboat Fleet - 2008-10-05 at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 1.0 105000 115415 1:04:15   1:02:41 0:00:00

R2 - Keelboat Fleet - 2008-10-05 at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R3 - Keelboat Fleet - 2008-10-12 at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 130500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0 130500 135121 0:46:21   0:45:13 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan 1025 2.0 130500 135824 0:53:24   0:52:06 0:07:03

R4 - Keelboat Fleet - 2008-10-12 at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 145000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0 145000 153449 0:44:49   0:43:43 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan 1025 2.0 145000 153549 0:45:49   0:44:42 0:01:00

R5 - Keelboat Fleet - 2008-10-19 at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0 104500 114759 1:02:59   1:01:27 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 2.0 104500 115022 1:05:22   1:03:46 0:02:23

R6 - Keelboat Fleet - 2008-10-19 at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0 121000 130458 0:54:58   0:53:38 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 2.0 121000 130540 0:55:40   0:54:19 0:00:42

R7 - Keelboat Fleet - 2008-10-26 at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 1.0 103500 112719 0:52:19   0:51:02 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 2.0 103500 112722 0:52:22   0:51:05 0:00:03
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan 1025 3.0 103500 112824 0:53:24   0:52:06 0:01:05
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 103500 112848 0:53:48   0:52:29 0:01:29
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3603 Did Not Sign On   1025 5.0 103500 112918 0:54:18   0:52:59 0:01:59

R8 - Keelboat Fleet - 2008-10-26 at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 1.0 114500 122530 0:40:30   0:39:31 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3653 Adam Mangan Emma Mangan 1025 2.0 114500 122812 0:43:12   0:42:09 0:02:42
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 3.0 114500 122813 0:43:13   0:42:10 0:02:43
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3603 Did Not Sign On   1025 4.0 114500 122917 0:44:17   0:43:12 0:03:47
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 5.0 114500 123139 0:46:39   0:45:31 0:06:09
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3
Gayson Eacott Gary Lane 1025 6.0 110000 115346 0:53:46   0:52:27 0:13:16

R9 - Keelboat Fleet - 2008-11-02 at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 1.0 110000 115309 0:53:09   0:51:51 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3
Gayson Eacott Gary Lane 1025 2.0 110000 115346 0:53:46   0:52:27 0:00:37
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 3.0 110000 115350 0:53:50   0:52:31 0:00:41
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 110000 115402 0:54:02   0:52:43 0:00:53

R10 - Keelboat Fleet - 2008-11-02 at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3
Gayson Eacott Gary Lane 1025 1.0 121000 125840 0:48:40   0:47:29 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0 121000 125901 0:49:01   0:47:49 0:00:21
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 3.0 121000 130014 0:50:14   0:49:00 0:01:34
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 121000 130140 0:51:40   0:50:24 0:03:00

R11 - Keelboat Fleet - 2008-11-09 at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0 113500 122640 0:51:40   0:50:24 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3
Gayson Eacott Gary Lane 1025 2.0 113500 123005 0:55:05   0:53:44 0:03:25
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0 113500 123027 0:55:27   0:54:06 0:03:47
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 4.0 113500 123155 0:56:55   0:55:32 0:05:15

R12 - Keelboat Fleet - 2008-11-09 at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0 124500 133200 0:47:00   0:45:51 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3
Gayson Eacott Gary Lane 1025 2.0 124500 133247 0:47:47   0:46:37 0:00:47
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0 124500 133743 0:52:43   0:51:26 0:05:43

R13 - Keelboat Fleet - 2008-11-16 at 

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0     005424   1:28:12 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 2.0     005641   1:31:43 0:03:37
3 Keelboat LASER SB3 3267 N Jobling Tom Hayhoe & A Camp 930 3.0     005140   1:32:07 0:03:39
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934
3644
Richard Jones Howard Shawyer 1025 4.0     005705   1:32:46 0:04:41
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 5.0     005722   1:33:02 0:04:58
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 6.0     005753   1:33:33 0:05:29

R14 - Keelboat Fleet - 2008-11-16 at 

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 124500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0     004846   1:18:48 0:00:00
2 Keelboat LASER SB3 3267 N Jobling Tom Hayhoe & A Camp 930 2.0     004442   1:19:36 0:00:45
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 3.0     005048   1:22:05 0:03:22
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 4.0     005102   1:22:58 0:04:16
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934
3644
Richard Jones Howard Shawyer 1025 5.0     005203   1:24:36 0:05:57
6 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 6.0     005223   1:24:56 0:06:17

R15 - Keelboat Fleet - 2008-11-23 at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 1.0 104000 113542 0:55:42   0:54:20 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934
3644
Richard Jones Howard Shawyer 1025 2.0 104000 113836 0:58:36   0:57:10 0:02:54
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3
Gayson Eacott Gary Lane 1025 3.0 104000 113854 0:58:54   0:57:28 0:03:12
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 4.0 104000 113926 0:59:26   0:57:59 0:03:44

R16 - Keelboat Fleet - 2008-11-23 at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0 120500 123842 0:33:42   0:32:53 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3934
3644
Richard Jones Howard Shawyer 1025 2.0 120500 123923 0:34:23   0:33:33 0:00:41
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 3.0 120500 123941 0:34:41   0:33:50 0:00:59
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3
Gayson Eacott Gary Lane 1025 5.0 120500   DNF      

R17 - Keelboat Fleet - 2008-11-30 at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 1.0 110000 113622 0:36:22   0:35:29 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3
Gayson Eacott Gary Lane 1025 2.0 110000 113640 0:36:40   0:35:46 0:00:18
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 3.0 110000 113650 0:36:50   0:35:56 0:00:28
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 4.0 110000 113814 0:38:14   0:37:18 0:01:52
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 5.0 110000 113815 0:38:15   0:37:19 0:01:53

R18 - Keelboat Fleet - 2008-11-30 at 

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3860 Mark Firth Tony Mumford
Matt Firth
1025 1.0 115000 122652 0:36:52   0:35:58 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0 115000 122657 0:36:57   0:36:03 0:00:05
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3
Gayson Eacott Gary Lane 1025 3.0 115000 122740 0:37:40   0:36:45 0:00:48
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 4.0 115000 122940 0:39:40   0:38:42 0:02:48
5 Keelboat FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 5.0 115000 122941 0:39:41   0:38:43 0:02:49

R19 - Keelboat Fleet - 2008-12-07 at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Keelboat FLYING FIFTEEN 3888 Mike Firth Phil Tinsley
George Mumford
1025 1.0 104500 112839 0:43:39   0:42:35 0:00:00
2 Keelboat FLYING FIFTEEN 3378 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 2.0 104500 114115 0:56:15   0:54:53 0:12:36
3 Keelboat FLYING FIFTEEN 3875
3
Gayson Eacott Gary Lane 1025 3.0 104500 114122 0:56:22   0:55:00 0:12:43
4 Keelboat FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 4.0 104500 114615 1:01:15   0:59:45 0:17:36

R1 - Fast Handicap Fleet - 2008-10-05 at 10.25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 1.0 105000 115154 1:01:54   1:02:20 0:00:00
2 Fast Handicap LASER II 10622 Did not sign on   1035 2.0 105000 115728 1:07:28   1:05:11 0:02:57

R2 - Fast Handicap Fleet - 2008-10-05 at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 1.0 121000 124517 0:35:17   0:35:32 0:00:00
2 Fast Handicap LASER II 10622 Did not sign on   1035 2.0 121000 124834 0:38:34   0:37:16 0:01:47
3 Fast Handicap LASER II 10103 S Harrison Dave Kness 1035 3.0 121000 125648 0:46:48   0:45:13 0:10:01

R3 - Fast Handicap Fleet - 2008-10-12 at 10.25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R4 - Fast Handicap Fleet - 2008-10-12 at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 145000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap RS 600 917 Dominic Hurndall   920 1.0 145000 153558 0:45:58   0:49:58 0:00:00

R5 - Fast Handicap Fleet - 2008-10-19 at 10.25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 1.0 105000 115716 1:07:16   1:01:12 0:00:00
2 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 2.0 105000 115756 1:07:56   1:01:49 0:00:40
3 Fast Handicap CONTENDER 713 John Browatt   993 3.0 105000 115438 1:04:38   1:05:05 0:03:51

R6 - Fast Handicap Fleet - 2008-10-19 at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 122000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 713 John Browatt   993 1.0 122000 131238 0:52:38   0:53:00 0:00:00
2 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 2.0 122000 131948 0:59:48   0:54:25 0:01:33
3 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 3.0 122000 131949 0:59:49   0:54:26 0:01:34
4 Fast Handicap LASER II 10103 S Harrison Dave Kness 1035 4.0 122000 131810 0:58:10   0:56:12 0:03:18

R7 - Fast Handicap Fleet - 2008-10-26 at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 666 Alec Gass   993 1.0 104000 113545 0:55:45   0:56:09 0:00:00

R8 - Fast Handicap Fleet - 2008-10-26 at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap LASER II 10624 Peter Williams Dave Kness 1035 1.0 115000 123846 0:48:46   0:47:07 0:00:00
2 Fast Handicap LASER II 8473 Simon Harrison Nick Martin 1035 2.0 115000 123928 0:49:28   0:47:48 0:00:42
3 Fast Handicap CONTENDER 666 Alec Gass   993 4.0     DNF      

R9 - Fast Handicap Fleet - 2008-11-02 at 10.25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 1.0 110000   OOD      
1 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 1.0 110000 115430 0:54:30   0:54:53 0:00:00

R10 - Fast Handicap Fleet - 2008-11-02 at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 1.0 OOD

R11 - Fast Handicap Fleet - 2008-11-09 at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R12 - Fast Handicap Fleet - 2008-11-09 at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 125000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R13 - Fast Handicap Fleet - 2008-11-16 at 

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 125000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 1.0     005831   1:28:26 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 2.0     005501   1:32:20 0:03:52
3 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 3.0     010010   2:31:48 1:09:39

R14 - Fast Handicap Fleet - 2008-11-16 at 

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 125000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 1.0     005333   1:20:53 0:00:00
2 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 2.0     005444   1:22:34 0:01:51

R15 - Fast Handicap Fleet - 2008-11-23 at 10.25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R16 - Fast Handicap Fleet - 2008-11-23 at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 666 Alec Gass   993 1.0 120500 124108 0:36:08   0:36:23 0:00:00

R17 - Fast Handicap Fleet - 2008-11-30 at 10.25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 111000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 1.0 111000 114007 0:30:07   0:30:20 0:00:00
2 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 2.0 111000 114432 0:34:32   0:31:25 0:01:12
3 Fast Handicap CONTENDER 666 Alec Gass   993 3.0 111000 114120 0:31:20   0:31:33 0:01:13
4 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 4.0 111000 114453 0:34:53   0:31:44 0:01:33

R18 - Fast Handicap Fleet - 2008-11-30 at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap CONTENDER 2404 Roger Gates   993 1.0 115500 122942 0:34:42   0:34:57 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 666 Alec Gass   993 2.0 115500 123125 0:36:25   0:36:40 0:01:43
3 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 3.0 115500 123554 0:40:54   0:37:13 0:02:30
4 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 4.0 115500 123624 0:41:24   0:37:40 0:03:00

R19 - Fast Handicap Fleet - 2008-12-07 at 10.25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper Kathy Walton 1099 1.0 105000 114440 0:54:40   0:49:45 0:00:00
2 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 2.0 105000 115437 1:04:37   0:58:48 0:09:57

R1 - Asymmetric Fleet - 2008-10-05 at 10.25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 1.0 105500 115458 0:59:58   0:55:04 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 2.0 105500 115504 1:00:04   0:56:43 0:01:45
3 Asymmetric RS 200 1067 Sophie Cannon Andy Partington 1059 3.0 105500 115530 1:00:30   0:57:08 0:02:11
4 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 4.0 105500 115141 0:56:41   0:58:19 0:03:10
5 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 5.0 105500 115112 0:56:12   0:59:02 0:03:47
6 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 6.0 105500 115307 0:58:07   0:59:47 0:04:36
7 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 7.0 105500 115333 0:58:33   1:00:14 0:05:02
8 Asymmetric RS 500 678 Alex Good Tom Crockford 972 8.0 105500 115814 1:03:14   1:05:03 0:09:43
9 Asymmetric BUZZ 96 Warren ? Matt Jones 1005 9.0 105500 120130 1:06:30   1:06:10 0:11:10
10 Asymmetric RS 500 544 Peter Williams Nick Martin 972 10.0 105500 120140 1:06:40   1:08:35 0:13:09

R2 - Asymmetric Fleet - 2008-10-05 at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 121500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 1.0 121500 125420 0:39:20   0:37:09 0:00:00
2 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 2.0 121500 125025 0:35:25   0:37:12 0:00:03
3 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 3.0 121500 125247 0:37:47   0:38:52 0:01:41
4 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 4.0 121500 125342 0:38:42   0:39:49 0:02:36
5 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 5.0 121500 125933 0:44:33   0:40:55 0:04:06
6 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 6.0 121500 125500 0:40:00   0:41:09 0:03:54
7 Asymmetric BUZZ 96 Warren ? Matt Jones 1005 7.0 121500 130000 0:45:00   0:44:47 0:07:40
8 Asymmetric RS 500 678 Alex Good Tom Crockford 972 8.0 121500 125845 0:43:45   0:45:01 0:07:39
9 Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 9.0 121500 130137 0:46:37   0:47:58 0:10:31

R3 - Asymmetric Fleet - 2008-10-12 at 10.25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 131000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 572 Visitor for RS500 Training   972 1.0 131000 134840 0:38:40   0:39:47 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 519 Visitor for RS500 Training   972 2.0 131000 134858 0:38:58   0:40:05 0:00:18
3 Asymmetric RS 500 580 Andy Partington T Sazeem
Sophie Cannon
972 3.0 131000 135103 0:41:03   0:42:14 0:02:23
4 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 4.0 131000 135148 0:41:48   0:43:00 0:03:08
5 Asymmetric RS 200 1067 Sophie Cannon Andy Partington 1059 5.0 131000 135842 0:48:42   0:45:59 0:06:34
6 Asymmetric RS 500 633 Visitor for RS500 Training   972 6.0 131000 135824 0:48:24   0:49:48 0:09:44
7 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 9.0     DNF      
7 Asymmetric RS 500 670 Visitor for RS500 Training   972 9.0     DNF      

R4 - Asymmetric Fleet - 2008-10-12 at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 121500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R5 - Asymmetric Fleet - 2008-10-19 at 10.25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 1.0 105500 115434 0:59:34   1:02:34 0:00:00
2 Asymmetric RS 800 1149 Paul Taylor Julie Taylor 822 2.0 105500 114650 0:51:50   1:03:03 0:00:24
3 Asymmetric BUZZ 96 Warren ? Matt Jones 1005 3.0 105500 115915 1:04:15   1:03:56 0:01:22
4 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 4.0 105500 115715 1:02:15   1:04:03 0:01:26
5 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 5.0 105500 115828 1:03:28   1:05:18 0:02:39
6 Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 6.0 105500 12200 507:21:05:00   522:12:12:33 507:20:04:

R6 - Asymmetric Fleet - 2008-10-19 at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 122500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 1.0 122500 131445 0:49:45   0:51:11 0:00:00
2 Asymmetric RS 800 1149 Paul Taylor Julie Taylor 822 2.0 122500 130840 0:43:40   0:53:07 0:01:36
3 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 3.0 122500 131847 0:53:47   0:55:20 0:04:02

R7 - Asymmetric Fleet - 2008-10-26 at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1059 1.0 104500 113304 0:48:04 3 0:45:23 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 2.0 104500 113446 0:49:46 3 0:47:00 0:01:42
3 Asymmetric RS 200 1067 Sophie Cannon Andy Partington 1059 3.0 104500 113613 0:51:13 3 0:48:22 0:03:09
4 Asymmetric 505 6163 Ian Garrard Andy Hill 902 4.0 105500 113846 0:43:46 3 0:48:31 0:02:50
5 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 5.0     OOD      
5 Asymmetric 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 5.0 104500 112437 0:39:37 3 0:53:02 0:05:43
7 Asymmetric BUZZ 96 Warren ? Matt Jones 1005 6.0 104500 113958 0:54:58 3 0:54:42 0:09:21
8 Asymmetric 49ER 683 S Bell S Scullion 747 7.0 104500 112720 0:42:20 3 0:56:40 0:08:26
9 Asymmetric 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 8.0 104500 113755 0:52:55 3 0:57:16 0:10:59
10 Asymmetric RS 700 886 John Bashford   856 9.0 104500 112510 0:40:10 2 1:10:23 0:14:16

R8 - Asymmetric Fleet - 2008-10-26 at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 1.0 115500 123427 0:39:27   0:37:15 0:00:00
2 Asymmetric RS 800 1149 Paul Taylor Julie Taylor 822 2.0 115500 122708 0:32:08   0:39:05 0:01:31
3 Asymmetric 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 3.0 115500 123208 0:37:08   0:40:11 0:02:43
4 Asymmetric 49ER 512 Bruce Allan Alec Boere 747 4.0 115500 122531 0:30:31   0:40:51 0:02:41
5 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 5.0     OOD      
5 Asymmetric 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 5.0 115500 122711 0:32:11   0:43:05 0:04:21
7 Asymmetric BUZZ 96 Warren ? Matt Jones 1005 6.0 115500 123851 0:43:51   0:43:38 0:06:25
8 Asymmetric RS 700 886 John Bashford   856 7.0 115500 123840 0:43:40   0:51:01 0:11:47

R9 - Asymmetric Fleet - 2008-11-02 at 10.25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 110500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 400 1139 James George Matt Forbes 952 1.0 110500 114838 0:43:38   0:45:50 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 2.0 110500 115342 0:48:42   0:50:06 0:04:09
3 Asymmetric RS 800 1149 Paul Taylor Julie Taylor 822 3.0 110500 114638 0:41:38   0:50:39 0:03:57
4 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 4.0 110500 115423 0:49:23   0:50:48 0:04:50
5 Asymmetric 49ER 683 S Bell S Scullion 747 5.0 110500 114725 0:42:25   0:56:47 0:08:11
6 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 6.0 110500 121452 1:09:52   1:25:00 0:32:11

R10 - Asymmetric Fleet - 2008-11-02 at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 122000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 400 1139 James George Matt Forbes 952 1.0 122000 130347 0:43:47   0:45:59 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 2.0 122000 130621 0:46:21   0:47:41 0:01:39
3 Asymmetric RS 800 1149 Paul Taylor Julie Taylor 822 3.0 122000 130307 0:43:07   0:52:27 0:05:19
4 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 4.0 122000 131540 0:55:40   1:07:43 0:17:52
5 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 6.0     DNF      

R11 - Asymmetric Fleet - 2008-11-09 at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 1.0 114500 121630 0:31:30   0:33:05 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 2.0 114500 125128 1:06:28   1:08:23 0:34:18
3 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 6.0     DNF      
3 Asymmetric RS 500 578 Simon Etter George Hoskins 972 6.0     DNF      
3 Asymmetric 29ER 158 Dan Druce Matt Colson 924 6.0     DNF      

R12 - Asymmetric Fleet - 2008-11-09 at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 125500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R13 - Asymmetric Fleet - 2008-11-16 at 

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 125500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 761 Paul Whitworth Huw Whitworth 1059 1.0     005344   1:24:06 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 921 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 2.0     005436   1:25:33 0:01:32
3 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 3.0     005732   1:27:44 0:03:57
4 Asymmetric RS 800 1149 Paul Taylor Julie Taylor 822 4.0     004357   1:28:20 0:03:29
5 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 5.0     005101   1:29:18 0:04:57
6 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 6.0     005751   1:30:31 0:06:47
7 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 7.0     005341   1:31:35 0:07:16
8 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 8.0     005607   1:36:09 0:11:42
9 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 9.0     005821   1:36:32 0:12:29
10 Asymmetric 49ER 512 Bruce Allan Alec Boere 747 10.0     005813   2:09:42 0:34:03
11 Asymmetric RS 500 578 Simon Etter George Hoskins 972 11.0     010112   2:53:23 1:26:47
12 Asymmetric RS 700 753 Tom Wilson   856 13.0     DNF      

R14 - Asymmetric Fleet - 2008-11-16 at 

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 125500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 1.0     005158   1:18:56 0:00:00
2 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 2.0     004550   1:19:39 0:00:41
3 Asymmetric RS 200 921 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 3.0     005109   1:20:24 0:01:33
4 Asymmetric 49ER 512 Bruce Allan Alec Boere 747 4.0     003716   1:22:55 0:02:58
5 Asymmetric RS 800 1149 Paul Taylor Julie Taylor 822 5.0     004106   1:23:15 0:03:33
6 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 6.0     005454   1:25:50 0:07:18
7 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 7.0     005039   1:26:24 0:07:15
8 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 8.0     005110   1:27:37 0:08:26
9 Asymmetric RS 700 753 Tom Wilson   856 9.0     005145   1:40:11 0:18:11
10 Asymmetric RS 500 578 Simon Etter George Hoskins 972 10.0     005944   1:41:55 0:22:20
11 Asymmetric RS 500 575 Ben Wells Petra Carran 972 11.0     005952   1:42:03 0:22:28
12 Asymmetric BUZZ 986 Tim Liddle Dave Ashman 1005 13.0     DNF      

R15 - Asymmetric Fleet - 2008-11-23 at 10.25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 578 Simon Etter George Hoskins 972 1.0 104500 113428 0:49:28   0:50:53 0:00:00
2 Asymmetric RS 200 921 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 2.0 104500 114017 0:55:17   0:52:12 0:01:23
3 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 3.0 104500 113636 0:51:36   0:53:05 0:02:08
4 Asymmetric 49ER 512 Bruce Allan Alec Boere 747 4.0 104500 112550 0:40:50   0:54:40 0:02:49
5 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 5.0 104500 113718 0:52:18   0:54:56 0:03:51

R16 - Asymmetric Fleet - 2008-11-23 at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 921 Pete Bennett Alicia Bennett 1059 1.0 120500 124043 0:35:43   0:33:44 0:00:00
2 Asymmetric RS 400 1051 Andy Hatch Alex Park 952 2.0 120500 123735 0:32:35   0:34:14 0:00:29
3 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 3.0 120500 124036 0:35:36   0:36:38 0:02:49

R17 - Asymmetric Fleet - 2008-11-30 at 10.25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 111500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 1.0 111500 114335 0:28:35   0:29:24 0:00:00
2 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 2.0 111500 114721 0:32:21   0:29:42 0:00:20
3 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 3.0 111500 114802 0:33:02   0:31:12 0:01:53
4 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 4.0 111500 114532 0:30:32   0:31:25 0:01:57
5 Asymmetric 49ER 798 Sebastian Camisulu Julian King 747 5.0 111500 115658 0:41:58   0:56:11 0:20:00

R18 - Asymmetric Fleet - 2008-11-30 at 

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 1.0 120000 123636 0:36:36   0:33:37 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 972 2.0 120000 123522 0:35:22   0:36:23 0:02:42
3 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 3.0 120000 124141 0:41:41   0:39:22 0:06:05
4 Asymmetric RS 500 606 Ivo Tedbury Piran Tedbury 972 4.0 120000 123819 0:38:19   0:39:25 0:05:39

R19 - Asymmetric Fleet - 2008-12-07 at 10.25

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Asymmetric RS 200 1295 Kevin Druce Mick Dray 1059 1.0 105000 114052 0:50:52   0:48:02 0:00:00
2 Asymmetric Xenon 1 Mike Beckett T Beckett 1045 2.0 105000 115427 1:04:27   1:01:40 0:14:15

R1 - Youth Fleet - 2008-10-05 at 10.25

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth LASER RADIAL 184951 Domonic Martlew   1101 1.0 104500 112420 0:39:20 2 0:35:44 0:00:00

R2 - Youth Fleet - 2008-10-05 at 

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R3 - Youth Fleet - 2008-10-12 at 10.25

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R4 - Youth Fleet - 2008-10-12 at 

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R5 - Youth Fleet - 2008-10-19 at 10.25

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 110500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R6 - Youth Fleet - 2008-10-19 at 

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R7 - Youth Fleet - 2008-10-26 at 

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth LASER RADIAL 184951 Domonic Martlew   1101 1.0 103000 120840 1:38:40   1:29:37 0:00:00

R8 - Youth Fleet - 2008-10-26 at 

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes
1 Youth LASER RADIAL 184951 Domonic Martlew   1101 2.0 DNF

R9 - Youth Fleet - 2008-11-02 at 10.25

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 000000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R10 - Youth Fleet - 2008-11-02 at 

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 000000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R11 - Youth Fleet - 2008-11-09 at 

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R12 - Youth Fleet - 2008-11-09 at 

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 000000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R13 - Youth Fleet - 2008-11-16 at 

Start: Start 6, Finishes: Elapsed time, Time: 000000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth LASER RADIAL 184951 Domonic Martlew   1101 1.0     003943   0:59:41 0:00:00
2 Youth TOPAZ UNO 1 Did Not Sign On   1212 2.0     004521   1:02:10 0:03:00
3 Youth TOPPER 46431 Created from sailno wizard   1290 3.0     005136   1:06:21 0:08:36

R14 - Youth Fleet - 2008-11-16 at 

Start: Start 6, Finishes: Elapsed time, Time: 000000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPAZ UNO 5 Did Not Sign On   1212 1.0     004150   0:57:04 0:00:00
2 Youth TOPAZ UNO 1 Did Not Sign On   1212 2.0     004225   0:58:06 0:01:15
3 Youth LASER RADIAL 184951 Domonic Martlew   1101 5.0     DNF      
3 Youth TOPPER 46431 Created from sailno wizard   1290 5.0     DNF      

R15 - Youth Fleet - 2008-11-23 at 10.25

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R16 - Youth Fleet - 2008-11-23 at 

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place Notes

R17 - Youth Fleet - 2008-11-30 at 10.25

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 112500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 45919 Dan Druce   1290 1.0 112500 114847 0:23:47   0:18:26 0:00:00
2 Youth TOPAZ UNO 5253 A O'Rourke   1212 2.0 112500 115310 0:28:10   0:23:14 0:05:49
3 Youth TOPAZ UNO 5 Did Not Sign On   1212 3.0 112500 115329 0:28:29   0:23:30 0:06:08
4 Youth TOPPER 45919 Huw Whitworth   1290 4.0 112500 115726 0:32:26   0:25:09 0:08:39
5 Youth TOPAZ UNO 3 Matt Loudon   1212 5.0 112500 115904 0:34:04   0:28:06 0:11:43
6 Youth TOPAZ UNO 4 George Mumford   1212 6.0 112500 120020 0:35:20   0:29:09 0:12:59

R18 - Youth Fleet - 2008-11-30 at 

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth TOPPER 45919 Dan Druce   1290 1.0 121000 123936 0:29:36   0:22:57 0:00:00

R19 - Youth Fleet - 2008-12-07 at 10.25

Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE Notes
1 Youth LASER 139378 Created from sailno wizard   1078 1.0 113500 121501 0:40:01   0:37:07 0:00:00

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com