venue burgee

2007 Summer Series

July to September 2007 inclusive

PROVISIONAL Results as of 19:27 on November 14, 2009

Laser Fleet

Sailed: 22, Discards: 10, To count: 12, To qualify: 6, Ratings: PY, Entries: 19, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R22 R23 R24 R25
                  1st July 1st July 15th July 15th July 22nd July 22nd July 22nd July 29th July 29th July 5th August 5th August 12th August 12th August 19th August 19th August 26th August 26th August 2nd Sept 9th Sept 9th Sept 16th Sept 16th Sept
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25
1st Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 142.0 21.0 1.0 1.0 (5.0) 3.0 3.0 1.0 (14.0 DNC) 2.0 (4.0) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 2.0 (14.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 1.0
2nd Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 170.8 30.8 2.0 2.0 3.0 1.0 2.6 OOD 2.6 OOD 2.6 OOD 4.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0
3rd Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 172.0 32.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 2.0 4.0 DNF 1.0 2.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC
4th Laser LASER RADIAL 118345 Tom Wilson   1101 208.0 68.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 9.0 4.0 DNF 6.0 5.0 3.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 6.0 DNF 2.0 7.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC
5th Laser LASER 168800 James George   1078 213.0 73.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 4.0 4.0 5.0 1.0 3.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 4.0
6th Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 220.0 80.0 3.0 OOD 3.0 OOD 1.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
7th Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 222.0 82.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 8.0 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 4.0 6.0 1.0 2.0 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC
8th Laser LASER 183040 Ninian Eadie   1078 240.8 100.8 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 5.0 9.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 4.4 OOD 4.4 OOD 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0
9th Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 252.0 112.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 5.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 7.0 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 5.0
10th Laser LASER 148201 Chris Barton   1078 254.0 114.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 8.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 6.0 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
11th Laser LASER 167977 Simon Etter   1078 255.0 115.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 4.0 5.0 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
12th Laser LASER 165227 S Raymond   1078 258.0 118.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 7.0 (14.0 DNC) 7.0 7.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Laser LASER 4.7 176655 Julian Shawyer   1175 256.0 116.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 6.0 3.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Laser LASER 161855 Robert Cumming   1078 284.0 144.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Laser LASER 50706 Mark Statham   1078 284.0 144.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Laser LASER 165374 Peter West   1078 286.0 146.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 292.0 152.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 8.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC
DNQ Laser LASER 181340 Did Not Sign On   1078 295.0 155.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC
DNQ Laser LASER 91411 D Black   1078 301.0 161.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 15, Discards: 6, To count: 9, To qualify: 4, Ratings: SCHRS, Entries: 9, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Total Nett R1 R5 R6 R7 R8 R10 R11 R12 R13 R14 R18 R19 R20 R24 R25
                  1st July 15th July 15th July 22nd July 22nd July 29th July 29th July 5th August 5th August 12th August 26th August 26th August 2nd Sept 16th Sept 16th Sept
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25
1st Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters Liz Green 1.186 91.0 37.0 (9.0 DNC) 1.0 4.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
2nd Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.005 96.0 42.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 1.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0
3rd Catamaran Handicap Hobie FX One Cat Boat 172 Adrian Jones   1.042 104.0 50.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 1.0 2.0
4th Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 207 Nick Moore Jamie Anderson 1.009 104.0 50.0 (9.0 DNC) 2.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Nacra Inter 17 62 Mike Beckett   1.125 121.0 67.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap DART 18 7442 Adrian Parsons Emma Harold 1.181 123.0 69.0 (9.0 DNC) 3.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Formula 18 NN     1.005 127.0 73.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 1-crew 554 Nigel Leeming   1.02 128.0 74.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Catamaran Handicap Formula 16 1-crew 550 David Bates   1.02 129.0 75.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC

Fast Handicap Fleet

Sailed: 25, Discards: 11, To count: 14, To qualify: 7, Ratings: PY, Entries: 30, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 R22 R23 R24 R25
                  1st July 1st July 8th July 8th July 15th July 15th July 22nd July 22nd July 22nd July 29th July 29th July 5th August 5th August 12th August 12th August 19th August 19th August 26th August 26th August 2nd Sept 2nd Sept 9th Sept 9th Sept 16th Sept 16th Sept
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25
1st Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 204.0 36.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 OCS 1.0 1.0 1.0 (6.0) 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (9.0) 3.0 1.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 4.0 2.0 1.0 4.0 3.0
2nd Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes A Cass 1025 276.0 89.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 5.0 8.0 (17.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 6.0 5.0 6.0
3rd Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3316 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 282.0 95.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 2.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.0 4.0 (17.0 DNC) 6.0 7.0 4.0 4.0 8.0 6.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 8.0 17.0 DNC
4th Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 291.0 104.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 5.0 (17.0 DNC) 5.0 11.0 OCS 1.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 2.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
5th Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3653 Emma Mangan Adam Mangan 1025 293.0 106.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 OCS 3.0 (17.0 DNC) 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 9.0 5.0 (17.0 DNC) 7.0 5.0 2.0 3.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
6th Fast Handicap RS 200 282 Nick Haylett Claire Haylett 1059 300.0 113.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 1.0 1.0 1.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 10.0 17.0 DNC
7th Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 304.0 117.0 1.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 2.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 1.0 1.0
8th Fast Handicap CONTENDER 675 David Gautier   993 304.0 117.0 3.0 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 1.0 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 2.0
9th Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 318.0 131.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 8.0 7.0 (17.0 DNC) 7.0 11.0 OCS 4.0 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 7.0 7.0
10th Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3860 Mike Firth Iain Pressling, Phil Tinsley 1025 322.0 135.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 10.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 11.0 DNF 11.0 OCS 5.0 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 6.0 17.0 DNC 3.0 2.0 9.0 4.0
11th Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 330.4 143.4 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 9.0 9.0 (17.0 DNC) 2.0 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 5.2 OOD 5.2 OOD 4.0 4.0 17.0 DNC 17.0 DNC
12th Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper   1099 337.0 150.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 1.0 3.0 12.0 5.0
13th Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 355.0 168.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 11.0 DNF 11.0 OCS (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 6.0 3.0 2.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 11.0 17.0 DNC
14th Fast Handicap RS 200 761 Jessica Whitworth Paul Whitworth 1059 359.2 172.2 6.0 DNF (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.0 8.0 (17.0 DNC) 7.6 OOD 7.6 OOD (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 8.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 9.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3514 Dave Harrop Rosemary Harrop 1025 366.0 179.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.0 8.0 3.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 6.0 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 367.0 180.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 2.0 4.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap RS 200 1067 Sophie Cannon Andy Partington 1059 372.0 185.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.0 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap LASER II 10413 Tom Crockford Sarah 1035 377.0 190.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 OOD 1.0 OOD 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 380.0 193.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 7.0 5.0 6.0 5.0 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap MOTH INTERNATIONAL 3967 Neil Chappell   980 388.0 201.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap CONTENDER 713 John Browatt   993 394.0 207.0 2.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap RS 200 319 Una Hodgkins Lucy Hodgkins 1059 395.0 208.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 10.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3725 Tom Hall Richard Hughes 1025 395.0 208.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Adam Sparrow 1025 397.0 210.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap FLYING FIFTEEN 2948 Sean McKenna Roger Abbey-Taylor 1025 403.0 216.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 11.0 DNF 11.0 OCS (17.0 DNC) (17.0 DNC) 7.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap BUZZ 69 Martin Curtis   1005 408.0 221.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 9.0 8.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap LASER 2000 2213 Created from sailno wizard   1089 411.0 224.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3638 Created from sailno wizard   1025 413.0 226.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap MOTH INTERNATIONAL 1701 M Bidwell   980 418.0 231.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 10.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC
DNQ Fast Handicap RS 600 917 Dominic Hurndall   920 419.0 232.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 11.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC

Asymmetric Fleet

Sailed: 16, Discards: 7, To count: 9, To qualify: 5, Ratings: PY, Entries: 16, Scoring system: RYA Appendix A (Modified)
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Nett R1 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R14 R15 R18 R19 R20 R21 R24 R25
                  1st July 15th July 15th July 22nd July 22nd July 22nd July 29th July 29th July 12th August 12th August 26th August 26th August 2nd Sept 2nd Sept 16th Sept 16th Sept
                  10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25 10.25
1st Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 69.0 12.0 (9.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 (9.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (3.0) (9.0 DNC) (9.0 DNC)
DNQ Asymmetric RS 700 886 John Bashford   856 122.0 59.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 800 1109 Paul Taylor Julie Taylor 822 123.0 60.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 2.0 9.0 DNC 3.0 DNF
DNQ Asymmetric LASER 4000 4031 Tim Gage Fred Sharrock 908 126.0 63.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 3.0 5.0 DNF (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Asymmetric 49ER 512 Bruce Allan Alec Boere 747 129.0 66.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 1.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Asymmetric Spice 356 Martin Curtis Jason Thompson 930 131.0 68.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 400 599 Jon Ambrose   952 131.0 68.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 DNF 1.0
DNQ Asymmetric RS 400 1078     952 136.0 73.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Asymmetric MUSTO SKIFF 138 Andrew Hyman   875 136.0 73.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Asymmetric MUSTO SKIFF 080 David Poston   875 136.0 73.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Asymmetric 49ER 485 Steve Murray Nick Murray 747 136.0 73.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 400 1138 Andrew Wilson Tom Wilson 952 136.0 73.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 960 137.0 74.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 9.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 400 601 Pete Bennett Alicia Bennett 952 138.0 75.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Asymmetric ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 138.0 75.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC
DNQ Asymmetric RS 200 761 Jessica Whitworth Paul Whitworth 1059 144.0 81.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC


R1 - Laser Fleet - 1st July at 10.25

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 1.0     004555   1:10:25 0:00:00
2 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 2.0     004747   1:13:24 0:03:12
3 Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 3.0     OOD      

R2 - Laser Fleet - 1st July at 

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 1.0     004345   1:07:11 0:00:00
2 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 2.0     004432   1:08:31 0:01:27
3 Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 3.0     OOD      

R3 - Laser Fleet - 8th July at 

Race Officer - Stuart Jones (Contender)

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place

R4 - Laser Fleet - 8th July at 

Race Officer - Stuart Jones (Contender)

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place

R5 - Laser Fleet - 15th July at 10.25

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 102500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 1.0 102500 112108 0:56:08   0:52:04 0:00:00
2 Laser LASER 183040 Ninian Eadie   1078 2.0 102500 112235 0:57:35   0:53:25 0:01:27
3 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 3.0 102500 112253 0:57:53   0:53:42 0:01:45
4 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 4.0 102500 112412 0:59:12   0:54:55 0:03:04
5 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 5.0 102500 112414 0:59:14   0:54:57 0:03:06
6 Laser LASER 168800 James George   1078 6.0 102500 112732 1:02:32   0:58:01 0:06:24
7 Laser LASER 167977 Simon Etter   1078 7.0 102500 113039 1:05:39   1:00:54 0:09:31

R6 - Laser Fleet - 15th July at 

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 1.0 113500 123225 0:57:25   0:53:16 0:00:00
2 Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 2.0 113500 123241 0:57:41   0:53:31 0:00:16
3 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 3.0 113500 123305 0:58:05   0:53:53 0:00:40
4 Laser LASER 168800 James George   1078 4.0 113500 123332 0:58:32   0:54:18 0:01:07
5 Laser LASER 183040 Ninian Eadie   1078 5.0 113500 123333 0:58:33   0:54:19 0:01:08
6 Laser LASER 167977 Simon Etter   1078 6.0 113500 123347 0:58:47   0:54:32 0:01:22
7 Laser LASER 4.7 176655 Julian Shawyer   1175 7.0 113500 123927 1:04:27   0:54:51 0:01:52
8 Laser LASER 165547 Ron Clarke   1078 8.0 113500 123410 0:59:10   0:54:53 0:01:45

R7 - Laser Fleet - 22nd July at 10.25

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 50706 Mark Statham   1078 1.0 103000 112834 0:58:34 3 0:54:20 0:00:00
2 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 2.0 103000 112843 0:58:43 3 0:54:28 0:00:09
3 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 2.6     OOD      
4 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 3.0 103000 112859 0:58:59 3 0:54:43 0:00:25
5 Laser LASER 168800 James George   1078 4.0 103000 112925 0:59:25 3 0:55:07 0:00:51
6 Laser LASER 148201 Chris Barton   1078 5.0 103000 112955 0:59:55 3 0:55:35 0:01:21
7 Laser LASER RADIAL 118345 Tom Wilson   1078 6.0 103000 113040 1:00:40 3 0:56:17 0:02:06
8 Laser LASER 165227 S Raymond   1078 7.0 103000 113052 1:00:52 3 0:56:28 0:02:18
9 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 8.0 103000 113233 1:02:33 3 0:56:49 0:02:44
10 Laser LASER 183040 Ninian Eadie   1078 9.0 103000 113200 1:02:00 3 0:57:31 0:03:26

R8 - Laser Fleet - 22nd July at 

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 1.0 114500 122856 0:43:56 3 0:40:45 0:00:00
2 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 2.0 114500 122936 0:44:36 3 0:41:22 0:00:40
3 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 2.6     OOD      
4 Laser LASER 50706 Mark Statham   1078 3.0 114500 123029 0:45:29 3 0:42:12 0:01:33
5 Laser LASER 183040 Ninian Eadie   1078 4.0 114500 123106 0:46:06 3 0:42:46 0:02:10
6 Laser LASER 168800 James George   1078 5.0 114500 123140 0:46:40 3 0:43:17 0:02:44
7 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 6.0 114500 123413 0:49:13 3 0:44:42 0:04:21
8 Laser LASER 165227 S Raymond   1078 7.0 114500 123324 0:48:24 3 0:44:54 0:04:28
9 Laser LASER 148201 Chris Barton   1078 8.0 114500 123343 0:48:43 3 0:45:12 0:04:47
10 Laser LASER RADIAL 118345 Tom Wilson   1078 9.0 114500 123404 0:49:04 3 0:45:31 0:05:08

R9 - Laser Fleet - 22nd July at 

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 140500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 168800 James George   1078 1.0 140500 143450 0:29:50 1 0:27:40 0:00:00
2 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 2.6     OOD      
3 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 4.0     DNF      
3 Laser LASER RADIAL 118345 Tom Wilson   1078 4.0     DNF      

R10 - Laser Fleet - 29th July at 10.25

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 140500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 1.0     004305   1:06:34 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 2.0     004327   1:06:54 0:00:22
3 Laser LASER 168800 James George   1078 3.0     004410   1:08:11 0:01:45
4 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 4.0     004443   1:08:42 0:02:18
5 Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 5.0     004511   1:09:45 0:03:26
6 Laser LASER RADIAL 118345 Tom Wilson   1101 6.0     004820   1:12:58 0:07:03
7 Laser LASER 165227 S Raymond   1078 7.0     004839   1:14:49 0:08:54

R11 - Laser Fleet - 29th July at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 140500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place
1 Laser LASER 168800 James George   1078 1.0 1
2 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 2.0 2
3 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 3.0 3
4 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 4.0 4
5 Laser LASER RADIAL 118345 Tom Wilson   1101 5.0 5
6 Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 6.0 6
7 Laser LASER 165227 S Raymond   1078 7.0 7

R12 - Laser Fleet - 5th August at 10.25

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 102700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 1.0 102700 111736 0:50:36   0:46:56 0:00:00
2 Laser LASER 148201 Chris Barton   1078 2.0 102700 111742 0:50:42   0:47:02 0:00:06
3 Laser LASER RADIAL 118345 Tom Wilson   1101 3.0 102700 111950 0:52:50   0:47:59 0:01:09
4 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 4.0 102700 111849 0:51:49   0:48:04 0:01:13
5 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 5.0 102700 112420 0:57:20   0:52:04 0:05:39
6 Laser LASER 4.7 176655 Julian Shawyer   1101 6.0 102700 112449 0:57:49   0:52:31 0:06:08

R13 - Laser Fleet - 5th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113200
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 1.0 113200 121507 0:43:07   0:40:00 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 118345 Tom Wilson   1101 2.0 113200 121635 0:44:35   0:40:30 0:00:33
3 Laser LASER 4.7 176655 Julian Shawyer   1175 3.0 113200 122016 0:48:16   0:41:05 0:01:16
4 Laser LASER 148201 Chris Barton   1078 4.0 113200 121720 0:45:20   0:42:03 0:02:13
5 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 5.0 113200 121725 0:45:25   0:42:08 0:02:18
6 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 6.0 113200 122324 0:51:24   0:46:41 0:07:22
7 Laser LASER 91411 D Black   1078 7.0 113200 122821 0:56:21   0:52:16 0:13:14

R14 - Laser Fleet - 12th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 105800, Wind dir: WSW, Ave wind: 8knts
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 4.7 176655 Julian Shawyer   1175 1.0 105800 120843 1:10:43   1:00:11 0:00:00
2 Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 2.0 105800 120444 1:06:44   1:01:54 0:01:51
3 Laser LASER 165227 S Raymond   1078 3.0 105800 121029 1:12:29   1:07:14 0:07:36

R15 - Laser Fleet - 12th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 121500, Wind dir: WSW, Ave wind: 7-10knts
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 4.7 176655 Julian Shawyer   1175 1.0 121500 131642 1:01:42   0:52:31 0:00:00
2 Laser LASER 157557 Chris Harrup   1078 2.0 121500 131630 1:01:30   0:57:03 0:04:54
3 Laser LASER 165227 S Raymond   1078 3.0 121500 131827 1:03:27   0:58:52 0:06:51

R16 - Laser Fleet - 19th August at 10.25

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 161855 Robert Cumming   1078 1.0 103500 112122 0:46:22   0:43:01 0:00:00
2 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 2.0 103500 112124 0:46:24   0:43:03 0:00:02
3 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 3.0 103500 112137 0:46:37   0:43:15 0:00:15
4 Laser LASER RADIAL 118345 Tom Wilson   1078 4.0 103500 112359 0:48:59   0:45:26 0:02:37
5 Laser LASER 167977 Simon Etter   1078 5.0 103500 112612 0:51:12   0:47:30 0:04:50

R17 - Laser Fleet - 19th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 1.0 113500 122510 0:50:10   0:46:32 0:00:00
2 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 2.0 113500 122528 0:50:28   0:46:49 0:00:18
3 Laser LASER 161855 Robert Cumming   1078 3.0 113500 122658 0:51:58   0:48:12 0:01:48
4 Laser LASER 167977 Simon Etter   1078 4.0 113500 122740 0:52:40   0:48:51 0:02:30
5 Laser LASER RADIAL 118345 Tom Wilson   1078 6.0     DNF      

R18 - Laser Fleet - 26th August at 10.25

Race Officer - Ninian Eadie (Laser)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 1.0 104000 113618 0:56:18   0:52:14 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 118345 Tom Wilson   1101 2.0 104000 113807 0:58:07   0:52:47 0:00:37
3 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 3.0 104000 113730 0:57:30   0:53:20 0:01:12
4 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 4.0 104000 113903 0:59:03   0:53:38 0:01:33
5 Laser LASER 183040 Ninian Eadie   1078 4.4     OOD      
6 Laser LASER 167977 Simon Etter   1078 5.0 104000 113822 0:58:22   0:54:09 0:02:04
7 Laser LASER 148201 Chris Barton   1078 6.0 104000 113848 0:58:48   0:54:33 0:02:30
8 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 7.0 104000 114105 1:01:05   0:56:40 0:04:47

R19 - Laser Fleet - 26th August at 

Race Officer - Ninian Eadie (Laser)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 176361 Andrew Wilson   1078 1.0 115000 124100 0:51:00   0:47:19 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 2.0 115000 124557 0:55:57   0:51:54 0:04:57
3 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 3.0 115000 124558 0:55:58   0:51:55 0:04:58
4 Laser LASER 167977 Simon Etter   1078 4.0 115000 124638 0:56:38   0:52:32 0:05:38
5 Laser LASER 183040 Ninian Eadie   1078 4.4     OOD      
6 Laser LASER 148201 Chris Barton   1078 5.0 115000 124857 0:58:57   0:54:41 0:07:57
7 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 6.0 115000 125127 1:01:27   0:55:49 0:09:22
8 Laser LASER RADIAL 118345 Tom Wilson   1101 7.0 115000 125128 1:01:28   0:55:50 0:09:23

R20 - Laser Fleet - 2nd Sept at 10.25

Race Officer - Helen Beecham (Fireball)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 1.0 105000 114945 0:59:45   0:54:16 0:00:00

R21 - Laser Fleet - 2nd Sept at 

Race Officer - Helen Beecham (Fireball)

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120400
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place

R22 - Laser Fleet - 9th Sept at 10.25

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 111000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 1.0 111000 114938 0:39:38   0:36:46 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 2.0 111000 115235 0:42:35   0:38:41 0:02:06
3 Laser LASER 165374 Peter West   1078 3.0 111000 115317 0:43:17   0:40:09 0:03:39

R23 - Laser Fleet - 9th Sept at 

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 1.0 120500 123614 0:31:14   0:28:58 0:00:00
2 Laser LASER RADIAL 136549 Karol Schlachter   1101 2.0 120500 123745 0:32:45   0:29:45 0:00:51
3 Laser LASER 165374 Peter West   1078 3.0 120500 123853 0:33:53   0:31:26 0:02:39

R24 - Laser Fleet - 16th Sept at 10.25

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 181340 Did Not Sign On   1078 1.0 104000 112239 0:42:39   0:39:34 0:00:00
2 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 2.0 104000 112240 0:42:40   0:39:35 0:00:01
3 Laser LASER 168800 James George   1078 3.0 104000 112304 0:43:04   0:39:57 0:00:25
4 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 4.0 104000 112419 0:44:19   0:41:07 0:01:40

R25 - Laser Fleet - 16th Sept at 

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Laser LASER 170852 Doug Struth   1078 1.0 114000 121610 0:36:10   0:33:33 0:00:00
2 Laser LASER 183040 Ninian Eadie   1078 2.0 114000 121612 0:36:12   0:33:35 0:00:02
3 Laser LASER 186034 Paul Robinson   1078 3.0 114000 121637 0:36:37   0:33:58 0:00:27
4 Laser LASER 168800 James George   1078 4.0 114000 121701 0:37:01   0:34:20 0:00:51
5 Laser LASER 136048 George Hoskins   1078 5.0 114000 123108 0:51:08   0:47:26 0:14:58

R1 - Catamaran Handicap Fleet - 1st July at 10.25

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap Formula 18 NN     1.005 1.0     005942   1:38:32 0:00:00

R2 - Catamaran Handicap Fleet - 1st July at 

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place

R3 - Catamaran Handicap Fleet - 8th July at 

Race Officer - Stuart Jones (Contender)

Start: Start 4, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place

R4 - Catamaran Handicap Fleet - 8th July at 

Race Officer - Stuart Jones (Contender)

Start: Start 4, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place

R5 - Catamaran Handicap Fleet - 15th July at 10.25

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters Liz Green 1.186 1.0 104000 114500 1:05:00   0:54:48 0:00:00
2 Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 207 Nick Moore Jamie Anderson 1.009 2.0 104000 113918 0:59:18   0:58:46 0:04:00
3 Catamaran Handicap DART 18 7442 Adrian Parsons Emma Harold 1.181 3.0 104000 115115 1:11:15   1:00:20 0:06:31

R6 - Catamaran Handicap Fleet - 15th July at 

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 207 Nick Moore Jamie Anderson 1.009 1.0 115000 123611 0:46:11   0:45:46 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 16 1-crew 554 Nigel Leeming   1.02 2.0 115000 123649 0:46:49   0:45:54 0:00:08
3 Catamaran Handicap DART 18 7442 Adrian Parsons Emma Harold 1.181 3.0 115000 124807 0:58:07   0:49:13 0:04:04
4 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters Liz Green 1.186 4.0 115000 124905 0:59:05   0:49:49 0:04:48

R7 - Catamaran Handicap Fleet - 22nd July at 10.25

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters Liz Green 1.186 1.0 104500 114124 0:56:24 3 0:47:33 0:00:00
2 Catamaran Handicap Nacra Inter 17 62 Mike Beckett   1.125 2.0 104500 114202 0:57:02 3 0:50:42 0:03:32

R8 - Catamaran Handicap Fleet - 22nd July at 

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters Liz Green 1.186 1.0 120000 123956 0:39:56 4 0:33:40 0:00:00
2 Catamaran Handicap Nacra Inter 17 62 Mike Beckett   1.125 2.0 120000 123905 0:39:05 4 0:34:44 0:01:12

R9 - Catamaran Handicap Fleet - 22nd July at 

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 142000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place

R10 - Catamaran Handicap Fleet - 29th July at 10.25

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 142000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters Liz Green 1.186 1.0     004730   1:06:28 0:00:00
2 Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.005 2.0     004814   1:19:50 0:13:26

R11 - Catamaran Handicap Fleet - 29th July at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 142000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.005 1.0     004142   1:08:41 0:00:00
2 Catamaran Handicap Dart 18 Cat Boat 7347 Barry Peters Liz Green 1.186 2.0     005122   1:11:59 0:03:54
3 Catamaran Handicap Formula 16 1-crew 550 David Bates   1.02 3.0     005604   1:31:34 0:23:20

R12 - Catamaran Handicap Fleet - 5th August at 10.25

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 104200
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.005 1.0 104200 111441 0:32:41   0:32:31 0:00:00

R13 - Catamaran Handicap Fleet - 5th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 114700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.005 1.0 114700 122438 0:37:38   0:37:27 0:00:00

R14 - Catamaran Handicap Fleet - 12th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 111300, Wind dir: WSW, Ave wind: 8Knts
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat Boat 172 Adrian Jones   1.042 1.0 111300 120052 0:47:52   0:45:56 0:00:00

R15 - Catamaran Handicap Fleet - 12th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 123000, Wind dir: WSW, Ave wind: 7-10knts
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place

R16 - Catamaran Handicap Fleet - 19th August at 10.25

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place

R17 - Catamaran Handicap Fleet - 19th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place

R18 - Catamaran Handicap Fleet - 26th August at 10.25

Race Officer - Ninian Eadie (Laser)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 207 Nick Moore Jamie Anderson 1.009 1.0 105500 115457 0:59:57   0:59:25 0:00:00

R19 - Catamaran Handicap Fleet - 26th August at 

Race Officer - Ninian Eadie (Laser)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap HURRICANE 5.9 207 Nick Moore Jamie Anderson 1.009 1.0 121000 130540 0:55:40   0:55:10 0:00:00

R20 - Catamaran Handicap Fleet - 2nd Sept at 10.25

Race Officer - Helen Beecham (Fireball)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 110500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat Boat 172 Adrian Jones   1.042 1.0 110500 115657 0:51:57   0:49:51 0:00:00

R21 - Catamaran Handicap Fleet - 2nd Sept at 

Race Officer - Helen Beecham (Fireball)

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 120400
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place

R22 - Catamaran Handicap Fleet - 9th Sept at 10.25

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 112500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place

R23 - Catamaran Handicap Fleet - 9th Sept at 

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 122000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Place

R24 - Catamaran Handicap Fleet - 16th Sept at 10.25

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat Boat 172 Adrian Jones   1.042 1.0 105500 113648 0:41:48   0:40:07 0:00:00

R25 - Catamaran Handicap Fleet - 16th Sept at 

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName SCHRS Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Catamaran Handicap Formula 18 213 Boren Jensen Carl Cammack 1.005 1.0 115500 124400 0:49:00   0:48:45 0:00:00
2 Catamaran Handicap Hobie FX One Cat Boat 172 Adrian Jones   1.042 2.0 115500 131000 1:15:00   1:11:59 0:24:12

R1 - Fast Handicap Fleet - 1st July at 10.25

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 1.0     004256   1:11:26 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 713 John Browatt   993 2.0     004305   1:12:15 0:00:49
3 Fast Handicap CONTENDER 675 David Gautier   993 3.0     004505   1:15:37 0:04:09
4 Fast Handicap RS 200 282 Nick Haylett Claire Haylett 1059 4.0     005119   1:20:34 0:09:40
5 Fast Handicap RS 200 761 Jessica Whitworth Paul Whitworth 1059 6.0     DNF      

R2 - Fast Handicap Fleet - 1st July at 

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap CONTENDER 713 John Browatt   993 1.0     003948   1:06:16 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 2.0     003954   1:06:22 0:00:06
3 Fast Handicap CONTENDER 675 David Gautier   993 3.0     004321   1:12:31 0:06:13

R3 - Fast Handicap Fleet - 8th July at 

Race Officer - Stuart Jones (Contender)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114300
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3316 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 1.0 114300 122056 0:37:56   0:37:00 0:00:00
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Adam Sparrow 1025 2.0 114300 122230 0:39:30   0:38:32 0:01:34
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 5.0 114300 121752 OCS      
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3653 Emma Mangan Adam Mangan 1025 5.0 114300 122135 OCS      

R4 - Fast Handicap Fleet - 8th July at 

Race Officer - Stuart Jones (Contender)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 122900
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 122900 130250 0:33:50   0:33:00 0:00:00
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3316 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 2.0 122900 130300 0:34:00   0:33:10 0:00:10
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3653 Emma Mangan Adam Mangan 1025 3.0 122900 130546 0:36:46   0:35:52 0:02:56
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3234 Trevor Sparrow Adam Sparrow 1025 4.0 122900 130722 0:38:22   0:37:26 0:04:32

R5 - Fast Handicap Fleet - 15th July at 10.25

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 103000 112656 0:56:56   0:55:33 0:00:00
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3514 Dave Harrop Rosemary Harrop 1025 2.0 103000 113510 1:05:10   1:03:35 0:08:14
3 Fast Handicap LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 3.0 103000 113920 1:09:20   1:03:40 0:08:51
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3316 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 103000 113630 1:06:30   1:04:53 0:09:34
5 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3638 Created from sailno wizard   1025 5.0 103000 113638 1:06:38   1:05:00 0:09:42
6 Fast Handicap RS 200 319 Una Hodgkins Lucy Hodgkins 1059 6.0 103000 114033 1:10:33   1:06:37 0:11:44
7 Fast Handicap RS 200 1067 Sophie Cannon Andy Partington 1059 7.0 103000 114055 1:10:55   1:06:58 0:12:06

R6 - Fast Handicap Fleet - 15th July at 

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 114000 123836 0:58:36   0:57:10 0:00:00
2 Fast Handicap LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 2.0 114000 124308 1:03:08   0:57:58 0:00:52
3 Fast Handicap RS 200 1067 Sophie Cannon Andy Partington 1059 3.0 114000 124321 1:03:21   0:59:49 0:02:48
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes A Cass 1025 4.0 114000 124140 1:01:40   1:00:10 0:03:04
5 Fast Handicap RS 200 319 Una Hodgkins Lucy Hodgkins 1059 5.0 114000 124344 1:03:44   1:00:11 0:03:11
6 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3653 Emma Mangan Adam Mangan 1025 6.0 114000 124217 1:02:17   1:00:46 0:03:41

R7 - Fast Handicap Fleet - 22nd July at 10.25

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper   1099 1.0 103500 113024 0:55:24 3 0:50:25 0:00:00
1 Fast Handicap LASER II 10413 Tom Crockford Sarah 1035 1.0     OOD      
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3725 Tom Hall Richard Hughes 1025 2.0 103500 112745 0:52:45 3 0:51:28 0:01:05
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 3.0 103500 112801 0:53:01 3 0:51:43 0:01:21
5 Fast Handicap LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 4.0 103500 113142 0:56:42 3 0:52:04 0:01:48
6 Fast Handicap RS 200 282 Nick Haylett Claire Haylett 1059 5.0 103500 113105 0:56:05 3 0:52:58 0:02:42
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 6.0 103500 113013 0:55:13 3 0:53:52 0:03:33
8 Fast Handicap RS 200 761 Jessica Whitworth Paul Whitworth 1059 7.0 103500 113234 0:57:34 3 0:54:22 0:04:11
9 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 8.0 103500 113141 0:56:41 3 0:55:18 0:05:01
10 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 9.0 103500 113047 0:55:47 3 0:56:48 0:06:17
11 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3860 Mike Firth Iain Pressling, Phil Tinsley 1025 10.0 103500 113340 0:58:40 3 0:57:14 0:07:00

R8 - Fast Handicap Fleet - 22nd July at 

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap LASER 2000 2372 Martin Wilson Harry Wilson 1089 1.0 115000 123827 0:48:27 3 0:44:29 0:00:00
1 Fast Handicap LASER II 10413 Tom Crockford Sarah 1035 1.0     OOD      
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3725 Tom Hall Richard Hughes 1025 2.0 115000 123543 0:45:43 3 0:44:36 0:00:07
4 Fast Handicap RS 200 282 Nick Haylett Claire Haylett 1059 3.0 115000 123719 0:47:19 3 0:44:41 0:00:12
5 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 4.0 115000 123602 0:46:02 3 0:44:55 0:00:26
6 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 5.0 115000 123619 0:46:19 3 0:45:11 0:00:43
7 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper   1099 6.0 115000 123947 0:49:47 3 0:45:18 0:00:53
8 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 7.0 115000 123705 0:47:05 3 0:45:56 0:01:29
9 Fast Handicap RS 200 761 Jessica Whitworth Paul Whitworth 1059 8.0 115000 123934 0:49:34 3 0:46:48 0:02:27
10 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 9.0 115000 123839 0:48:39 3 0:49:33 0:04:58

R9 - Fast Handicap Fleet - 22nd July at 

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 141000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap LASER II 10413 Tom Crockford Sarah 1035 1.0 141000 143752 0:27:52 1 0:26:55 0:00:00

R10 - Fast Handicap Fleet - 29th July at 10.25

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 141000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap CONTENDER 675 David Gautier   993 1.0     003935   1:06:03 0:00:00
2 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 2.0     004034   1:08:28 0:02:23
3 Fast Handicap RS 200 1067 Sophie Cannon Andy Partington 1059 3.0     004530   1:11:18 0:05:33
4 Fast Handicap MOTH INTERNATIONAL 3967 Neil Chappell   980 4.0     004243   1:12:10 0:06:00
5 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 5.0     005125   1:23:20 0:17:43
6 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes A Cass 1025 6.0     005510   1:29:36 0:24:08
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 7.0     005517   1:29:42 0:24:15
8 Fast Handicap RS 200 761 Jessica Whitworth Paul Whitworth 1059 7.6     OOD      
9 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3860 Mike Firth Iain Pressling, Phil Tinsley 1025 11.0     DNF      
9 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 11.0     DNF      
9 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 2948 Sean McKenna Roger Abbey-Taylor 1025 11.0     DNF      

R11 - Fast Handicap Fleet - 29th July at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 141000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap CONTENDER 675 David Gautier   993 1.0     004314   1:12:24 0:00:00
2 Fast Handicap RS 200 1067 Sophie Cannon Andy Partington 1059 2.0     004825   1:15:56 0:03:44
3 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 3.0     004515   1:16:38 0:04:09
4 Fast Handicap MOTH INTERNATIONAL 3967 Neil Chappell   980 4.0     004737   1:20:34 0:07:59
5 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes A Cass 1025 5.0     005440   1:28:27 0:16:27
6 Fast Handicap RS 200 761 Jessica Whitworth Paul Whitworth 1059 7.6     OOD      
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 11.0     OCS      
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 11.0     OCS      
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3860 Mike Firth Iain Pressling, Phil Tinsley 1025 11.0     OCS      
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 11.0     OCS      
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 2948 Sean McKenna Roger Abbey-Taylor 1025 11.0     OCS      

R12 - Fast Handicap Fleet - 5th August at 10.25

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103200
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 1.0 103200 112244 0:50:44   0:49:30 0:00:00
2 Fast Handicap RS 200 282 Nick Haylett Claire Haylett 1059 2.0 103200 112439 0:52:39   0:49:43 0:00:14
3 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 3.0 103200 112125 0:49:25   0:49:46 0:00:16
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 4.0 103200 112338 0:51:38   0:50:22 0:00:54
5 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3860 Mike Firth Iain Pressling, Phil Tinsley 1025 5.0 103200 112409 0:52:09   0:50:53 0:01:25
6 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3653 Emma Mangan Adam Mangan 1025 6.0 103200 112421 0:52:21   0:51:04 0:01:37
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3514 Dave Harrop Rosemary Harrop 1025 7.0 103200 112738 0:55:38   0:54:17 0:04:54
8 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes A Cass 1025 8.0 103200 112753 0:55:53   0:54:31 0:05:09
9 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 9.0 103200 112957 0:57:57   0:56:32 0:07:13

R13 - Fast Handicap Fleet - 5th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap RS 200 282 Nick Haylett Claire Haylett 1059 1.0 113700 122348 0:46:48   0:44:12 0:00:00
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0 113700 122244 0:45:44   0:44:37 0:00:26
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 3.0 113700 122250 0:45:50   0:44:43 0:00:32
4 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 4.0 113700 122126 0:44:26   0:44:45 0:00:33
5 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 5.0 113700 122320 0:46:20   0:45:12 0:01:02
6 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3860 Mike Firth Iain Pressling, Phil Tinsley 1025 6.0 113700 122415 0:47:15   0:46:06 0:01:57
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3316 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 7.0 113700 122416 0:47:16   0:46:07 0:01:58
8 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3514 Dave Harrop Rosemary Harrop 1025 8.0 113700 122504 0:48:04   0:46:54 0:02:46
9 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3653 Emma Mangan Adam Mangan 1025 9.0 113700 122531 0:48:31   0:47:20 0:03:13
10 Fast Handicap MOTH INTERNATIONAL 1701 M Bidwell   980 10.0 113700 123438 0:57:38   0:58:49 0:14:19
11 Fast Handicap RS 600 917 Dominic Hurndall   920 11.0 113700 123416 0:57:16   1:02:15 0:16:37

R14 - Fast Handicap Fleet - 12th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 110300, Wind dir: WSW, Ave wind: 8knts
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 110300 120453 1:01:53   1:00:22 0:00:00
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes A Cass 1025 2.0 110300 120520 1:02:20   1:00:49 0:00:27
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3514 Dave Harrop Rosemary Harrop 1025 3.0 110300 120535 1:02:35   1:01:03 0:00:42
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3316 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 110300 120613 1:03:13   1:01:40 0:01:20
5 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3653 Emma Mangan Adam Mangan 1025 5.0 110300 120823 1:05:23   1:03:47 0:03:30
6 Fast Handicap MOTH INTERNATIONAL 3967 Neil Chappell   980 6.0 110300 120842 1:05:42   1:07:02 0:06:32
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 2948 Sean McKenna Roger Abbey-Taylor 1025 7.0 110300 121213 1:09:13   1:07:32 0:07:20

R15 - Fast Handicap Fleet - 12th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 122000, Wind dir: WSW, Ave wind: 7-10knts
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 122000 131620 0:56:20   0:54:58 0:00:00
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes A Cass 1025 2.0 122000 131640 0:56:40   0:55:17 0:00:20

R16 - Fast Handicap Fleet - 19th August at 10.25

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 1.0 104000 112610 0:46:10   0:46:30 0:00:00
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes A Cass 1025 2.0 104000 112747 0:47:47   0:46:37 0:00:08
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 3.0 104000 112850 0:48:50   0:47:39 0:01:11
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 4.0 104000 112953 0:49:53   0:48:40 0:02:14
5 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 5.0 104000 113000 0:50:00   0:48:47 0:02:21
6 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3316 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 6.0 104000 113038 0:50:38   0:49:24 0:02:59
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3653 Emma Mangan Adam Mangan 1025 7.0 104000 113056 0:50:56   0:49:41 0:03:17
8 Fast Handicap RS 200 761 Jessica Whitworth Paul Whitworth 1059 8.0 104000 113919 0:59:19   0:56:01 0:10:05
9 Fast Handicap BUZZ 69 Martin Curtis   1005 9.0 104000 114254 1:02:54   1:02:35 0:16:11

R17 - Fast Handicap Fleet - 19th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 1.0 114500 123623 0:51:23   0:50:08 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 2.0 114500 123530 0:50:30   0:50:51 0:00:43
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 3.0 114500 123805 0:53:05   0:51:47 0:01:42
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes A Cass 1025 4.0 114500 123813 0:53:13   0:51:55 0:01:50
5 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3653 Emma Mangan Adam Mangan 1025 5.0 114500 123934 0:54:34   0:53:14 0:03:11
6 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 6.0 114500 123951 0:54:51   0:53:31 0:03:28
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3316 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 7.0 114500 124038 0:55:38   0:54:17 0:04:15
8 Fast Handicap BUZZ 69 Martin Curtis   1005 8.0 114500 124709 1:02:09   1:01:50 0:11:46

R18 - Fast Handicap Fleet - 26th August at 10.25

Race Officer - Ninian Eadie (Laser)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap RS 200 282 Nick Haylett Claire Haylett 1059 1.0 104500 114823 1:03:23   0:59:51 0:00:00
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3653 Emma Mangan Adam Mangan 1025 2.0 104500 114942 1:04:42   1:03:07 0:03:21
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 3.0 104500 115103 1:06:03   1:04:26 0:04:42
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3316 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 104500 115247 1:07:47   1:06:08 0:06:26

R19 - Fast Handicap Fleet - 26th August at 

Race Officer - Ninian Eadie (Laser)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap RS 200 282 Nick Haylett Claire Haylett 1059 1.0 120500 125714 0:52:14   0:49:19 0:00:00
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 2.0 120500 130011 0:55:11   0:53:50 0:04:38
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3653 Emma Mangan Adam Mangan 1025 3.0 120500 130403 0:59:03   0:57:37 0:08:30
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3316 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 4.0 120500 130952 1:04:52   1:03:17 0:14:19

R20 - Fast Handicap Fleet - 2nd Sept at 10.25

Race Officer - Helen Beecham (Fireball)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 105500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap RS 200 282 Nick Haylett Claire Haylett 1059 1.0 105500 115011 0:55:11   0:52:07 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 675 David Gautier   993 2.0 105500 114650 0:51:50   0:52:12 0:00:05
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 3.0 105500 115043 0:55:43   0:54:21 0:02:18
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3653 Emma Mangan Adam Mangan 1025 4.0 105500 115054 0:55:54   0:54:32 0:02:29
5 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 5.0 105500 115100 0:56:00   0:54:38 0:02:35
6 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 5.2     OOD      
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3860 Mike Firth Iain Pressling, Phil Tinsley 1025 6.0 105500 115256 0:57:56   0:56:31 0:04:31
8 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 7.0 105500 115831 1:03:31   0:57:48 0:06:15
9 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3316 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 8.0 105500 115425 0:59:25   0:57:58 0:06:00
10 Fast Handicap RS 200 761 Jessica Whitworth Paul Whitworth 1059 9.0 105500 115638 1:01:38   0:58:12 0:06:27
11 Fast Handicap RS 200 319 Una Hodgkins Lucy Hodgkins 1059 10.0 105500 120248 1:07:48   1:04:01 0:12:37

R21 - Fast Handicap Fleet - 2nd Sept at 

Race Officer - Helen Beecham (Fireball)

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120400
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap CONTENDER 675 David Gautier   993 1.0 120400 125619 0:52:19   0:52:41 0:00:00
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3559 David Hume Dominick Hume 1025 2.0 120400 130138 0:57:38   0:56:14 0:03:38
3 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper   1099 3.0 120400 130649 1:02:49   0:57:09 0:04:55
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 4.0 120400 130329 0:59:29   0:58:02 0:05:29
5 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 5.0 120400 130832 1:04:32   0:58:43 0:06:38
6 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 5.2     OOD      
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3316 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 6.0 120400 130536 1:01:36   1:00:06 0:07:36

R22 - Fast Handicap Fleet - 9th Sept at 10.25

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 111500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper   1099 1.0 111500 115200 0:37:00   0:33:40 0:00:00
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 2.0 111500 115002 0:35:02   0:34:11 0:00:31
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3860 Mike Firth Iain Pressling, Phil Tinsley 1025 3.0 111500 115043 0:35:43   0:34:51 0:01:12
4 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 4.0 111500 114950 0:34:50   0:35:28 0:01:46
5 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes A Cass 1025 5.0 111500 115142 0:36:42   0:35:48 0:02:11
6 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 6.0 111500 115547 0:40:47   0:37:07 0:03:47

R23 - Fast Handicap Fleet - 9th Sept at 

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 1.0 121000 123709 0:27:09   0:26:29 0:00:00
2 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3860 Mike Firth Iain Pressling, Phil Tinsley 1025 2.0 121000 123923 0:29:23   0:28:40 0:02:14
3 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper   1099 3.0 121000 124152 0:31:52   0:29:00 0:02:45
4 Fast Handicap FIREBALL 13859 Dereck Beck Helen Beecham 982 4.0 121000 123857 0:28:57   0:29:29 0:02:56
5 Fast Handicap WAYFARER 9416 Scott Hamilton Sue Risbridger 1099 5.0 121000 124320 0:33:20   0:30:20 0:04:13
6 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes A Cass 1025 6.0 121000 124143 0:31:43   0:30:57 0:04:34

R24 - Fast Handicap Fleet - 16th Sept at 10.25

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 1.0 104500 112620 0:41:20   0:41:37 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 675 David Gautier   993 2.0 104500 112628 0:41:28   0:41:46 0:00:08
3 Fast Handicap LASER 2000 2213 Created from sailno wizard   1089 3.0 104500 113157 0:46:57   0:43:07 0:01:37
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 4.0 104500 113011 0:45:11   0:44:05 0:02:31
5 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes A Cass 1025 5.0 104500 113012 0:45:12   0:44:06 0:02:32
6 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3514 Dave Harrop Rosemary Harrop 1025 6.0 104500 113032 0:45:32   0:44:25 0:02:52
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 7.0 104500 113050 0:45:50   0:44:43 0:03:10
8 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3316 Andy Clark Nadia Melnikova 1025 8.0 104500 113153 0:46:53   0:45:44 0:04:13
9 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3860 Mike Firth Iain Pressling, Phil Tinsley 1025 9.0 104500 113231 0:47:31   0:46:21 0:04:51
10 Fast Handicap RS 200 282 Nick Haylett Claire Haylett 1059 10.0 104500 113415 0:49:15   0:46:30 0:05:10
11 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3427 Andy Millar Bob Millar 1025 11.0 104500 113304 0:48:04   0:46:54 0:05:24
12 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper   1099 12.0 104500 113640 0:51:40   0:47:01 0:05:55

R25 - Fast Handicap Fleet - 16th Sept at 

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Fast Handicap CONTENDER 701 Stuart Jones   993 1.0 114500 122437 0:39:37   0:39:54 0:00:00
2 Fast Handicap CONTENDER 675 David Gautier   993 2.0 114500 122659 0:41:59   0:42:17 0:02:22
3 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3562 Mark Firth Tony Mumford 1025 3.0 114500 123008 0:45:08   0:44:02 0:04:14
4 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3860 Mike Firth Iain Pressling, Phil Tinsley 1025 4.0 114500 123129 0:46:29   0:45:21 0:05:35
5 Fast Handicap WAYFARER 7526 Tony Cooper   1099 5.0 114500 123559 0:50:59   0:46:23 0:07:08
6 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3295 Richard Hughes A Cass 1025 6.0 114500 123328 0:48:28   0:47:17 0:07:34
7 Fast Handicap FLYING FIFTEEN 3385 Gary Philips Philip Tinsley 1025 7.0 114500 123737 0:52:37   0:51:20 0:11:43

R1 - Asymmetric Fleet - 1st July at 10.25

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric RS 400 1078     952 1.0     004605   1:20:37 0:00:00
2 Asymmetric Spice 356 Martin Curtis Jason Thompson 930 2.0     010514   3:08:25 1:40:15

R2 - Asymmetric Fleet - 1st July at 

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place

R3 - Asymmetric Fleet - 8th July at 

Race Officer - Stuart Jones (Contender)

Start: Start 3, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place

R4 - Asymmetric Fleet - 8th July at 

Race Officer - Stuart Jones (Contender)

Start: Start 3, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place

R5 - Asymmetric Fleet - 15th July at 10.25

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 1.0 103500 113308 0:58:08   1:10:43 0:00:00

R6 - Asymmetric Fleet - 15th July at 

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 114500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 1.0 114500 123559 0:50:59   1:02:01 0:00:00

R7 - Asymmetric Fleet - 22nd July at 10.25

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 1.0 104000 113225 0:52:25 3 1:03:46 0:00:00

R8 - Asymmetric Fleet - 22nd July at 

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric 49ER 485 Steve Murray Nick Murray 747 1.0 115500 124120 0:46:20 4 1:02:02 0:00:00
2 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 2.0 115500 124710 0:52:10 4 1:03:28 0:01:11
3 Asymmetric RS 400 601 Pete Bennett Alicia Bennett 952 3.0 115500 124548 0:50:48 3 1:11:09 0:06:31

R9 - Asymmetric Fleet - 22nd July at 

Race Officer - Mike Firth (Flying Fifteen)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 141500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric LASER 4000 4031 Tim Gage Fred Sharrock 908 1.0 141500 143342 0:18:42 1 0:20:36 0:00:00
2 Asymmetric RS 700 886 John Bashford   856 2.0 141500 143800 0:23:00 1 0:26:52 0:05:22

R10 - Asymmetric Fleet - 29th July at 10.25

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 141500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 1.0     004149   1:24:07 0:00:00
2 Asymmetric 49ER 512 Bruce Allan Alec Boere 747 2.0     003940   1:27:54 0:02:50
3 Asymmetric LASER 4000 4031 Tim Gage Fred Sharrock 908 3.0     005620   1:43:09 0:17:17

R11 - Asymmetric Fleet - 29th July at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 141500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric 49ER 512 Bruce Allan Alec Boere 747 1.0     004320   1:36:23 0:00:00
2 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 2.0     005011   1:41:36 0:04:17
3 Asymmetric Spice 356 Martin Curtis Jason Thompson 930 3.0     005852   1:44:52 0:07:54
4 Asymmetric LASER 4000 4031 Tim Gage Fred Sharrock 908 5.0     DNF      

R12 - Asymmetric Fleet - 5th August at 10.25

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 103700
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place

R13 - Asymmetric Fleet - 5th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 114200
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place

R14 - Asymmetric Fleet - 12th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 110800, Wind dir: WSW, Ave wind: 8Knts
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 1.0 110800 121410 1:06:10   1:20:30 0:00:00

R15 - Asymmetric Fleet - 12th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 122500, Wind dir: WSW, Ave wind: 7-10knts
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 1.0 122500 131300 0:48:00   0:58:24 0:00:00
2 Asymmetric RS 700 886 John Bashford   856 2.0 122500 132755 1:02:55   1:13:30 0:12:56

R16 - Asymmetric Fleet - 19th August at 10.25

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place

R17 - Asymmetric Fleet - 19th August at 

Race Officer - Paul Whitworth (RS200)
Flying Fifteens bar one recorded as prematuer starters

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place

R18 - Asymmetric Fleet - 26th August at 10.25

Race Officer - Ninian Eadie (Laser)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric MUSTO SKIFF 138 Andrew Hyman   875 1.0 105000 115635 1:06:35   1:16:06 0:00:00

R19 - Asymmetric Fleet - 26th August at 

Race Officer - Ninian Eadie (Laser)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric RS 700 886 John Bashford   856 1.0 121000 131612 1:06:12   1:17:20 0:00:00

R20 - Asymmetric Fleet - 2nd Sept at 10.25

Race Officer - Helen Beecham (Fireball)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric RS 800 1109 Paul Taylor Julie Taylor 822 1.0 110000 115403 0:54:03   1:05:45 0:00:00
2 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 2.0 110000 120025 1:00:25   1:13:30 0:06:22
3 Asymmetric ISO 949 David Skinner Andrew Skinner 926 3.0 110000 121020 1:10:20   1:15:57 0:09:27

R21 - Asymmetric Fleet - 2nd Sept at 

Race Officer - Helen Beecham (Fireball)

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 120400
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric MUSTO SKIFF 080 David Poston   875 1.0 120400 130204 0:58:04   1:06:22 0:00:00
2 Asymmetric RS 800 1109 Paul Taylor Julie Taylor 822 2.0 120400 130415 1:00:15   1:13:18 0:05:42
3 Asymmetric RS 800 908 Henry Hoskins George Hoskins 822 3.0 120400 130513 1:01:13   1:14:28 0:06:40

R22 - Asymmetric Fleet - 9th Sept at 10.25

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 112000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place

R23 - Asymmetric Fleet - 9th Sept at 

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 121500
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Place

R24 - Asymmetric Fleet - 16th Sept at 10.25

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 105000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric RS 400 1138 Andrew Wilson Tom Wilson 952 1.0 105000 114029 0:50:29   0:53:02 0:00:00
2 Asymmetric RS 500 637 Mike Clapp Mark Bond 960 2.0 105000 114259 0:52:59   0:55:11 0:02:05
3 Asymmetric RS 400 599 Jon Ambrose   952 4.0     DNF      

R25 - Asymmetric Fleet - 16th Sept at 

Race Officer - Paul Taylor (RS800)
No Asymmetrics boats or Catamarans started either race today

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 115000
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Rating Points Start Finish Elapsed Laps Corrected BCE
1 Asymmetric RS 400 599 Jon Ambrose   952 1.0 115000 123055 0:40:55   0:42:59 0:00:00
2 Asymmetric RS 800 1109 Paul Taylor Julie Taylor 822 3.0     DNF      

www.dwsc.co.uk
sailing@dwsc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.01 build 8
www.sailwave.com